tadsnieuws De eigenaars der dieren waarvoor H. De vergadering werd voorgezeten door den hr Jozef Podevijn, lid van het Hooger Sportcomité van den V.V.B. Nadat welkom werd geheeten aan de talrijke afgevaardigden, werd begon nen met de gedachtenwisseling die in een geest van, sportieve vriendschappe lijkheid verliep. Ce Stem yan de zangster orgejde in 'tVervolgt j Verboden nadruk. Kerk der ongeschoeide Karmelitessen Zusters Theresianen Nazarethstraat 19, Aalst. Feest van de Heilige Moeder Theres a van Jesus, Hervormster van de Karmelorde. Op Dinsdag 15 October 1940 's Morgens te 6,1 5 u. gelezen H.Mis Te 7 uur Plechtige H. Mis. 's avonds te 5 u.: Lof en Sermoen. Op Zondag in de Oktaaf 20 Oktober 's Morgens te 6,30 u. gelezen H. Mis. Te 8 u. Plechtige Hoogmis. *s Avonds te 5 u.Lof en Sermoen. De sermoenen zullen gepredikt wor den door een Eerwaarden Pater Karme liet. Een VOLLE AFLAAT toepasselijk op de zielen in het vagevuur, kan eens verdiend worden door alle geloovigen binst de Oktaaf van 15 tot 22 Oktober. Bloemen en kaarsen zullen in dank aanvaard worden. Alles tot meerdere eer en glorie van God en de Seraphijnsche H. Moeder Theresia. AAN DE AUTOMOBILISTEN In het Staatsblad van 11-12 Oktober is het volgende besluit verschenen Artikel 1Wordt verboden het verkeer 1Van personenauto's gedre ven door een motor van 19 paarde- kracht en meer; 2. Van automobielen, sporttype, met twee plaatsen, gedreven door een motor van 14 paardekracht en meer. Art. 2. Vallen niet onder toepas sing van deze bepalingen de autobussen en autocars dienende tot gezamenlijk vervoer. v Art. 3. De machtigingen tot ver keer die thans gebruikt worden voor de voertuigen vermeld onder artikel 1 schijnwerper Van fijne opsporingen handig belicht. Dit al in een zeer keurige taal, met klankvolle stem voorgedragen, er een uitspraak waar velen een puntje mogen ian zuigen Hij weze er om ge prezen. De jonge heer Eug. De Schrijver droeg tusschenin het gedicht Avond van H. Verriest voor, en hij deed het zoo met eenvoud en gevoel, dat het aL 2de ploeg dienen gespeeld de aanwezigen diep heeft getroffen. ,27 October Eendracht-Gantoise. OFFICIEEL KALENDER VAR EENDRACHT AALST Hier volgt de kalender van de offi- cieele wedstrijden die door het eerste elftal van Eendracht Aalst en door de Het slot van den heer Voorzitter, Inspecteur P. Rumes was een tactvol en hartig dankwoord met een aansporing Rdc. Wetteren-Eendracht II. 3 November F. C. Brugge-Eendracht. Eendracht II-Geeraardsbergen I. tot verdere ontwikkeling voor Raf De! 10 November S.C. Charleroi-Eendr. Rauw. Ja, wie doet hem dit na 't Land bloéit. Albert Baeyens. Gezien de vele gebeurtenissen op kunstgebied in onze stad zullen we deze week een tweede artikeltje onder deze rubriek laten verschijnen. EXAMENS. Zijn geslaagd in hun examens aan 's Rijks Hoogeschool te Gent Klassieke Phïlologie 1 e proef Van der Taelen Frans, Aalst, met onder scheiding 2e proef De Schaepdrijver Mariette, Aalst, met voldoening; Singe- lijn Jozef, Hofstade, met voldoening. Romaansche Philologie, 2e proef Van Keymeulen Paul, Erpe, met vol doening. Germaansche Philologie Vanacker Vak, Aalst, met ding; Haems Hilaire, Aalst, met voldoe ning; 2e proef Van Cleemput Emiel, Aalst, met voldoening. Aan al deze .studenten uit het Aalstersche van harte proficiat Ie proef onderschei- moeten, vóór 20 October, aan de over heid die ze heeft afgeleverd, overhan digd worden. Art. 4. Onderhavig besluit wordt van kracht op 15 Oktober. SOCIALE HULP Sedert een viertal maanden opge richt, is dit werk een aanpassing aan den tijd en groeit naar de nooden die zich DE VERKOOP VAN GELEI, JAM EN STROOP De Vereenigingen van jam en stroop- fabrikanten van België wenschen er op te wijzen dat, van 9 October af, gelei, jam, appelgelei en stroop slechts door de kleinhandelaars tegen afgifte van rantsoenzegels 6/3 verkocht mogen worden. Tot op 7 November hebben de fabri kanten de toelating bekomen hun pro-1 tp01) dukten aan groothandelaars zonder ze gels te leveren, teneide deze laatsten toe te laten, de kleinhandelaars te be voorraden. Wij herinneren er nogmaals aan dat, van heden af, de winkeliers geen gelei, jam, appelgelei en stroop meer mogen verkoopen zonder aflevering van zegels, opdat m November de kleinhandelaars voldoende produkten zouden bekomen, vermits de zegels hen toelaten zich bij de groothandelaars te bevoorraden. VOETGANGER AANGEREDEN De handelaar Leon Walkiers, uit Brugge, werd in de De-Gheeststraat ge vat door een auto en ernstig aan het voordoen Aalst, belangrijk nijverheidscentrum, is zeer erg geteisterd, talrijke fabrieken zijn uitgebrand, waardoor het werkloo- zenleger vergroot is en toestanden ge schapen die Zeer pijnlijk zijn en van langdurenden aard. De speciale noodgevallen worden op gespoord en stoffelijke en zedelijke hulp verzekerd. Sedert de terugkomst der jongens vluchtelingen 16-35 jaar uit Frankrijk wordt den behoeftigen jongens kleeding bezorgd. Gevallen van geteisterden worden overgemaakt aan het Sociaal Dienstbe- aan geteisterde gezinnen en zoo doelmatig verholpen. De soepbedeeling door de stad voor zien, zal gedaan worden door het per soneel van Sociale Hulp. In vooruitzicht is gesteld een degelyke Winterhulp. De opleiding der vrouw tot moeder en huishoudster wordt ter harte genomen door de juffrouw-bezoekster. De hulpaanvraag moet schiftelijk ge beuren elk geval is een individueel ge val en is het voorwerp van één of meer bezoeken ten huize. Sociale Hulp telt alleen vrouwelijke werkkrachten verpleegsters, maat schappelijke assistenten, sociaal voelen de vrouwen. Private giften in geld en nature van de inwoners der stad bekostigen het werk; verder wordt kosteloos naai- en breiwerk verricht voor hetwelk het werk stof en wol verschaft. Zoo moge Sociale Hulp ons volk SOEPBEDEELING Binnen enkele dagen wordt er eene soepbedeeling gedaan voor de inwoners der Stad. In de welgeschikte lokalen, Naza- rethstraat, zaal Viscose, worden reèds hoofd gewond. Het slachtoffer werd ae noodige installaties gedaan om er naar hei ziekenhuis overgebracht, dagelijks eenige duizende liters soep te bereiden. EEN HUGO VERRIESTAVOND Gezien de moeilijke omstandighe- Onlangs werd hier gewezen, en met den kan deze bedeeling niet kosteloos recht, op een eerste poging tot samen- geschieden maar de soep zal verkocht werking tusschen de tweede degelykste helpen de waarden tot een waar mensch- worden aan een geringen prijs. Weke-1 tooneeimaatschappijen der stad, en hier- zijn terug te vinden, want het vond zijne iijksche soepkaarten zullen afgeleverd over kan zeker niet lovend genoeg wor- groote ellende in de onwetenheid, de worden. De rantsoenen (een halven den gesproken en geschreven. Wij j onverschilligheid en de verwaarloozing liter) moeten op voorhand betaald wor- hopen, dat het niet bij die eerste proef, i van wat het verheffen moet den om dan na verdere uitbreiding de hoe verdienstelijk ook, moge blijven, inwoners die het verlangen te kunnen dat dit niet alleen uit noodzakelijkheid bedienen. des gebods, maar uit een geest van echte De soep zal rond het middaguur door en hechte solidariteit verder d oorgedre- auto s naar de verschillige wijken der ven wordt met een heerlijk perspectief stad gevoerd worden waar ze zal wor- jn 't zicht van hooger tooneelleven in den uitbesteld; op die manier is het de inwoners gemakkelijk de soep te komen afhalen. Van af Woensdag aanstaande kun nen de steungenietenden voorzien van hunne steunkaart zich laten inschrijven 't zicht I onze stad. j Ondertusschen blijft 't Land van Riem toch niet werkloos. Een reeks VEEVERBETERING De Burgemeester brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de UITBETALING DER PREM1EN toegekend in 1939 voor stieren, koeien en vaarzen, zal plaats hebben te Aalst ten Stadhuize, op ZATERDAG 1 9 OKTOBER van 9 tot 1 0 uur. toegekend in eenzelvig- dieren mede interessante cultuuravonden werden op touw gezet. Het jonge lid Raf De Rauw opende de reeks met een voordracht een premie betaalbaar is, Di il Zaa' ^scose' Nazarethstraat. 'over Hugo Verriest. Ik moet eerlijk be- 1939, worden verzocht de Plakbrieven in de stad uitgehangen wij-1 kennen, dat ik op 8 October een avond heidskaart der betrokken zen hun aan op welke dag en uur zij er zich moeten komen aanmelden. Zij zullen dan ook verwittigd wor den wanneer zij om hunne soepkaart moeten komen. De Schepen van Sociale Voorzorg, F. CALLEBAUT. alle nieuwsgierigheid en weetlust met tertijd zou hij wel ondervinden hoe de menschen in de stad, nevenseen leven, maar op het dorp, ondereen. Pol leefde als in een droom, en hij had zich nooit kunnen inbeelden hoe werkelijk mooi het leven is voor iemand die van niemand afhangt, geen finan- cieelen kommer meer kent en eigenaar is van een rustig lapje grond. Zijn eigen bloemen en planten in zijn hof wierookten hem hun aromen toe zijn fruitboomën waren reusachtige ruikers geworden waarin vlinders en duizenden zoemende insekten speelden, waarin musschen en vinken schetterden, zongen, joelden en vochten. Zijn papegaai kon nog geen enkel woord zeggen dat kwam wel vanzelfs had de koopman hem verzekerd, en zijn hond, Ajax, kon reeds drij toeren recht op zijn ahtcerpooten staan, aangewezen of weggegooide voorwerpen terug bij zijn meester brengen, en buiten in den hof gaan doen, wat hij eenmaal in huis had geprobeerd en waarvoor hij een flinke trap van zijn meester had gekre- I gen. De schoonste tijd van den dag was voor hem de avond dan ging hij ach ter in zijn hof staan kijken naar den on dergang der zon. I Dat had hij vroeger wel meer beke ken op zijn wandelingen des zondags buiten de stad, maar den indruk dien bij er van meedroeg naar zijn apparte ment was hier de indruk dien hij er hier van opving. Hij voelde reeds het groote verschil van den vroegeren stadmensch met den lieuwen dorpsbewoner vroeger had hij dat ëcpopjn geheimzinnig uitsterven van van meer dan gewoon kunstgenot heb j te brengen. Zij worden tevens verzocht beleefd. De jonge voordrachtgever zich persoonlijk aan te bieden op ge^ heeft de figuur van den paster van te j stelden dag en uur, om de pre mien te lande glansrijk uitgebeeld. Hij heeft de rijke gaven van Hugo Verriest, als pries ter, als dichter, als redenaar en onover troffen causeur, als Vlaming, met den ontvangen en kwijtschrift te geven. Aalst, 2 Oktober 1 940. De Burgemeester w. n., EUG. DEPREZ. een dag aangevoeld nu groeide en leef- de straten. de hij er zich in op als een deeltje van En nu genoot hij volop naar beliefte dat groot gebeuren zelf.. en kon het doen duren zoolang het hem Het kreeg een andere beteekenis voor genot gaf. hem het deed hem peinzen en maakte Plots wendde hij verrast het hoofd hem vreemd te moede, en toch wonder- naar den hof rechts en rechtte zich half baar vredig en gelukkig als verwachtte recht. hij dat eenmaal uit dien ondergang iets Zachte vioolklanken, stil en bedeesd, komen zou dat hem dieper verblijden zoekend en haperend braken de avond- Zou dan zijn rijkdom. I stilte... en zwegen. Hij wist niet dat uit een venster van j Eene der beide meisjes die de sna- Dendermonde-Eendracht II. 17 November: Eendracht II-F.C.Ninove 24 November Eendr.-Assa Oostende. Eendracht II-Geeraardsbergen II. 1 December Cercle Brugge-Eendracht Eendracht Il-St. Denderleeuw. 8 December Eendracht-O. Charleroi. S.V. Zcttegem-Eendracht II. 15 December Gantoise-Eendracht. Eendracht II-R. Wetteren. 22 December Eendracht-F.C. Brugge. Geeraardsbergen I-Eendracht II. 29 December Eendracht II-Denderm. UITSLAGEN EN RANGSCHIKKING EERE-AFDEELING VLAANDEREN-HENEGOUWEN S. C. Charleroi-Ol. Charleroi 24 Eendr. Aalst-Cercle Brugge 21 Club Brugge-Gantoise 21 VlaanderenHenegouwen B.V.B. Rangschikking 1 Cercle Brugge 4 2 1112 5 5 2 Eendr. Aalst 2 2 0 0 6 2 4 3 OI. Charleroi 3 2 10 10 5 4 4. Gantoise 3 111 3 3 3 5. Club Brugge 3 12 0 5 10 2 6. Sp. Charleroi 3 0 3 0 4 15 0 EENDRACHT AALST 2 CERCLE BRUGGE 1 Voor een talrijke opkomst, komen onder de leiding van den hr Leiiaert de volgende ploegen op Eendracht De Munter, Cornelis, Cooreman; Petit, De Buck, Van de Spiegel; Verhulst, Moreels, Voogt, De Kinder, Becqué. Cercle Brugge Braet, Baliegeer, Ja cobus; Ruysschaert, Lamaire, Soyez; Van den Abeele, Belvoorde, Naert; De Backer, Eeckman. Aalst heeft den opgooi gewonnen en is ook het eerste ten aanval. Reeds aan de 2e min. wordt Braet gevloerd. Dit gebeurde op inzenden van Verhulst. Braet liep uit; aarzelde wat en liet zich door een kopstoot van Voogt verrassen. De Eendrachters bleven enkele minuten aandringen. Aan de 1 3de min. kreeg Voogt den bal van Moreels. Van op een 20tal meters werd door Voogt een schot gelost dat Braet verschalkte. Dit schot zou Braet in een goeden dag wel gehouden hebben. De partij vervolgde dan meer evenwichtig. Aalst speelde te veel langs Verhulst, wijl Brugge zijn meeste aanvallen langs Eeckman op bouwde. Deze speler had onkans als hij het leder tegen den doelpaal trapte.Ook Becqué verkeek een schoon kansje. Met de rust verdiende Aalst zijn 2-0 voor sprong. - - In de 2de speelhelft, trok de Aalster sche middenlijn zich achteruit zaodat de meeste aanvallen zich in het Aalstersche doelgebied ontvouwden. Dit geschied de echter zonder veel samenhang: al leen de Brugsche linkervleugel was ge vaarlijk. Vermelden we ook dat het Aalstersche achtertrio pal stond. He» was op buitenspelstand van Eeckman dat Cercle er in slaagde van zijn eer te redden.Ten slotte verdiende Aalst de overwinning. Zondag 20 Oct. trekken de Een drachters naar Olympic Charleroi. De reserven spelen thuis tegen S. V. Zottegem. WIT en ZWART., ge- opnieuw in en het even dichte gebladerte beletten hem zelfs ook maar de donkerte van den overkant te zien. Voozichtig rekte hij zich uit, stond op de toppen zijner teenen, schoof een paar jonge scheuten uit elkaar en loerde er door; maar een der beide scheuten gleed uit zijn hand, flapte terug op zijn eerste plaats en deed zijn blaadjes slaan en flappen en 't maakte in de diepe stilte gedruisch als van een plots opge het huis rechts een mooi meisje naar hem ren stemt, peinsde hij bij zich zeiven.... j schrikte vogel die uit zijn nachtrust te kijken stond, terwijl hij met gekruiste kijk kunnen buitenmeisjes ook viool armen naar de ondergaande zon keelt., het roode signaal dat verkondde hoe weer eens geëindigd waren de dingen van den dag. Hij had een zetel buitengebracht, een sigaar opgesteken en had er zich in half liggende houding in neergelegd starend der avondeenzaamheden spelen Dan kwam diep wee en schoon als 't gesnik van een groot verdriet een treurige melodij door de stilte gedreven en vulde den avond. Het wekte plots in hem een vreemde diepe emotie op dat weeïge vioolmu ziek in het dekor van een doodenslag en wie zij ook naar de avondgrijze hemelvout waarin was die de klanken uit de snaren trok wordt gedreven. Hij trok snel zijn hoofd achteruit en beschaamde. Want een half ingehouden lach van twee meisjes, waarvan de een luider sloeg dan van de andere, klonk van den kant van het huis en ingehouden stem men schenen luimige opmerkingen te maken. Bedremmeld en, die scheut met haar gedruisch verwenschend, trok Pol zich VLAAMSCHE VOETBALBOND Belangrijke beslissingen in het Gewest AALST-DENDERMONDE I c Aalst werd door den Vlaamschen V oetbalbond, verleden Zondag in het sportlokaal De Nachtwacht, een verga dering belegd die tot doel had de kam pioenschappen van de clubs uit het west Aalst-Denderrhonde te richten. De volgende clubs stuurden afgevaar digden Gewest Dendermonde Buggenhout Sparta; Buggenhout Opstal; Dender monde; Grembergen; Appels; Verbroe dering St Gillis; Oudegem; Lebbeke. Gewest Aalst Lede, Moorsel, S.V. Aalst; Rood Groen Aalst, White Star Aalst; Herdersem, Wieze, Vrij Dender leeuw. De 2 clubs van Baasrode lieten zich verontschuldigen. Mr De Deyn, sekretaris van het Gouwcomité, zette een voorstel uiteen, vat vanaf Zondag 20 October, in wer king zou treden. Dit voorsel werd aan vaard. Ziehier de indeeling van de reeksen Hoofdreeks voor Oost Vlaanderen S.V. Gent; S.V.Aalst; S.K. Lede; V rij Denderleeuw, Sparta Appels Blue Star Oudegem; Schroevers Moor sel. Nadien zal beslist worden of deze reeks een dubbel kampioenschap zal betwisten. Gewest Dendermonde Grembergen I; Buggenhout Opstal Sparta Buggenhout; St Gillis Verbroe dering; S.V. Dendermonde; Lebbeke en de 2 Baasroodsche clubs. Gewest Aalst S. V. Aalst II; S.K. Lede II; White Star Aalst; Rood Groen Aalst; Moor sel II; Herdersem-Wieze; misschien ook de 2de ploegen van Appels en van Oudegem. Na deze gespeelde wedstrijden zul len deze clubs beslissen of er een dub bel kampioenschap ofwel een beker kompetitie zal plaats hebben. Gewestelijke Reeks Dertdermcnde De clubs van het gewest Dender monde zullen met hunne 2de ploegen een kompioenschap laten betwisten. Hieraan zullen de clubs van St Gillis en van Buggenhout niet deelnemen. Nog andere beslissingen De clubs van het Gewest Aalst-Den- dermonde die reeds officieele wedstrij den gespeeld hebben, zullen deze aan zien als vriendenwedstrijden. De reeds bezochte clubs zullen, als vriendenwed strijd, een tegenbezoek brengen. Kalender voor Zondag 20Oct. om 3 u. Hoofdreeks S.V. Aalst-S.V. Gent. S.K. Lede-Moorsel. Vrij Denderleeuw-Oudegem. Appels (vrij.) De kalender voor de andere clubs van de gewesten Aalst-Dendermonde zal vóór Zondag a.s. in verstandhou ding met de clubs opgemaakt worden. De gansche vergadering kenmerkte zich door een atmosfeer van broeder lijke samenwerking, zoodat het beste mag verhoopt worden van de nieuwe indeeling. De Vlaamsche Voetbalbond houdt zich ter beschikking van de clubs van de Denderstreek om deze desgeval lend jpeelgelegenheid te geven. de bleeke zomerdonkerte ronddreef en i een voortreffelijke muziekante was ze, j f,chteruit en ging terug voorzichti» en waar, bedeesd en flauw, de eerste ster retjes kwamen loeren. Ergens achter den kerktoren zat de eerste sikkelboog van een opkomende maan die nog geen licht gaf maar de daarneven de klanken zwegen, donkerte toch zachter maakte en fluwee- en eene die voelde wat ze speelde en er in opging. Ademloos luisterde Pol zijn sigaar doofde uit tusschen zijn vingeren en toen voelde liger. Hij dacht aan niets hij genoot nu voor 't eerst van de natuur en haar won derdiepe streelingen beschrijvingen uit gelezen boeken hadden hem er altijd doen naar hunkeren maar zijn bestaan in de stad was hem altijd geweest de ge vangenispoort wier traliën hem maar eventjes des zondags loslieten om hem na enkele uren weer terug in te sluiten voor een heele lange triestige week met strenge zwijgende bureelen en lawaaien-] geruischloos als een dief, naar zijn zetel terug. En toen klonk weer de viool. Weer sprong door zijn gemoed die - diepe wondere emotie van daareven, hij nog altijd zijn hart slaan onder den j Die melodie kende hij ook, maar nu aruk van die wondere ontroering en on- j hield hij zijn adem op en luisterde... der de bekoring van dit wonderlijk v ant een meisje zong... en 't was alsof weeïge melodij. hij de stem van zijn eigen Make weer ten brandende nieuwsgierigheid dook hoorde terzelfdertijd in hem op, om de vertolk- Kent gij dat land waar de citroenen ster van dit onverhoopte avondconcert bloeien, in 't donker loof de gouden te zien. Geluideloos stond hij recht en, zich zooveel mogelijk schuil houdend achter struiken en planten, ging hij naar de haag toe en trachtte te zien. i getween Maar het dicht ineengegroeide gewas] oranjen gloeien Kent gij dat land heen Laat ons daarheen, Daarheen, daar- mijn liefste ons den avond als de melodieuze stem van een nachtegaal en naarmate ze verder zong, ontroerde hij meer en meer en voelde hij in zijn diepste diep, iets als een smachtend verlangen om de zang ster van aanschijn tot aanschijn te zien... Hoe wonder... met zoo'n stem en met zoo n innigheid en gevoel zong zijn moe der ook... juist de eigenste galm, geluid, zuiverheid.... een ander meisje met de stem van zijn mma De zangster zweeg de viool ook, toen viel ales stil hij wachtte en luister de met gespannen aadacht, maar hoorde nies meer dan het dof geluid van een deur die gesloten werd en 't gekras van een sleuel in he slot. Hij stond recht, boorde met zijn oo- gen door de zachte donkerte, naar het huis van den buurman, dat zich langs om zwaarder en zwarter onder het ge boomte afteekende en in de donkerte in- groeide. Hij zag niet in dat zwarte vlak, maar hij wist dat de vensters open stonden toen hoorde hij Koe er een gsloten werd.. dan verscheen er iets wit dat een enkelen, minuut onbeweeglijk bleef.., zou zij, het zijn, de zangster Het verdween en weer hoorde f*lj 't geluid van een venster dat zachtjes werd toegeschoven het venster zulde zTcb met rood gedempt licht achter de neer* gelaten store ook het licht vegdvteen, na een paar minuten en hij stond alleen, in den stillen vredigen voornacht^

De Volksstem | 1940 | | pagina 3