ERGENS ZONG EEN VOGEL De nieuwe Schatkistobfigaties De groothandelaars moeten hun aard appelen rechtstreeks aan de kleinhande laars leveren Nog de verklaring en de weerlegging van koloniale en vreemde fondsen Zwïtsersche kinderen vinden 100.000 frank Nationale Motorbrandstoffen Een incident op de Boetstr. Rechtbank te Antwerpen Voor de Belgische krijgsgevangenen Sluiting der drankgelegenheden I I 1 l JEF SCHEIRS ■i 934 Vrijdag 18 October. H. Lucas (Mihi autem). Gloria. Credo, prefatie der Aposteleq. Luik (behalve de Kathedraal) Ge dachtenis Octaafdag Kerwijding Rood. Zaterdag 19 October. H. Petrus van Alcantara. (Justus). Gloria. Brugge Gedachtenis Octaaf H. Do- natianus. Wit De bouwwerken aan de basiliek van Koekelberg. Het kommissariaat voor wederopbouw heeft besloten verschil lende inillioenen frank te besteden voor de voortzetting der werken van de Basiliek van Koekelberg, dit in toepas sing van een verbintenis die voor den oorlog, door den staat werd aangegaan met het oog op de voltooiing van dit kunstwerk. Het In beslag nemen van Buiten- landsch bezit in Amerika. «Evening Standard.) publiceert 'n artikel over de inbeslagname door de Amerikaansche autoriteiten van het zich hier bevinden de buitenlandsch partikulier bezit. Hier in wordt gezegd, dat de Amerikaansche rgeeering reeds voor 3.465 millioen dollars kredieten heeft «(bevroren» na melijk van Estland, Letland en Litauen, twee millioen van Noorwegen en Dene marken twee honderd, van Nederland 138, van Belgie 512, van Frankrijk 1283 en van Roemenie 70 millioen dollar. INSCHRIJVING HEEFT EEN BE VREDIGEND RESULTAAT OPGELEVERD Katholieke Universiteit van Leuven. Opening van het nieuwe Academisch Jaar. -Luidens een mededeeling van i Mgr Van Wayenbergh, rector van de; Katholieke Universiteit, zal ten gevolge van onvoorziene omstandigheden en j bij advies van Z. Em. Kardinaal Vani Roey. het Academisch Jaar eerst op Dinsdag 1? November e.k. worden ge opend. Het nieuwe Jaar zal naar aloud ge bruik aanvangen met een plechtige Hei lige Mis ter eere van den Heiligen Geest. De tweede examenzittijd zal worden geopend zooals vroeger aangekondigd, op Maandag 2 1 October e.k. Het ministerie van financien deelt mede Overeenkomstig het besluit van 1 7 September 1940 werd de openbare in schrijving op de 4 t.h. tienjaarlijksche schatkistobligaties 1940-1950 op 12 Oktober ai gesloten. Het ingeschreven bedrag gaat de 1 milliard te boven. Ten aanzien van de huidige omstandigheden is deze uitslag onbetwistbaar in hooge mate bevredigend. Deze inbreng van liquide middelen geeft de schatkist voorloopig meer losheid van beweging want, spijts de gevoelige toeneming van de fiskale ontvangsten, dient nog aan drukkende eischen het hoofd geboden. Het is dus volstrekt noodzakelijk het niet ingeschreven saldo van de leening te plaatsen. Diegenen, die hun beschik bare middelen loonend willen beleggen mogen dus voortgaan zich deze effecten aan te schaffen aan de loketten van de Emissiebank te Brussel en buiten de hoofdstad. Herinneren wij er aan dat de uitgifte geschiedt tegen den prijs v. 97 1/2 t.h. cpgevoerd sedert de afsluiting van de inschrijving met de jaarrente van 4 t.h. verloopen sedert 1 Oktober 1940, da tum van de ingenottreding van de eer ste koepon tot op den dag van betaling. Aflsosing door inkoop ter beurze of a pari bij uitloting geschiedt bij annuï teiten over 10 jaar. Een deel, overeen stemmend met de waarde van deze af lossing en met den dienst der leening wordt prioriteitshalve geheven op de jaarlijksche opbrengst van de nationale krisisbelasting. De effekten zijn vrij van alle huidige of toekomstige belastingen ten behoeve van staat, provincies of gemeenten. Het oudste petrcleumveld van Europa. Het oudste Europeesche olieveld be vindt zich te Pechelbronn in den Elzas. Het werd reeds in de 18e eeuw geëx ploiteerd en in 1939 waren er circa 3000 arbeiders werkzaam.De produktie is weer hervat, nadat zij ten gevolge van den oorlog tijdelijk onderbroken v/as geweest. m BELANGRIJKE VERDUISTERING TE BRUSSEL Voor dc 18e strafbank van de recht bank te Brussel is Maandag Albert H. verschenen, onder beschuldiging van valschheid in geschriften en van ge woon bankroet. Zijn passief bedraagt ongeveer 600.000 fr. Om de leemten te vulen, die zich stilaan in zijn boekhouding vertoon den, had hij op zijn aktief verscheidene titels ingeschreven die in werkelijkheid in zijn voordeel ontvreemd waren. Hij had verscheidene vervalschte borderel len opgemaakt. biet openbaar ministerie, uit de ver schillende strafbare feiten een enkele1 strafbaar inzicht opmakend, eischt een enkele straf. De rechtbank veroordeelt H. tot 1 5 maanden gevangenisstraf en 700 fr. boete, met lijfsdwang gedurende1 een maand HET FORTUIN VAN BEGIN MEI UIT ANGST BEGRAVEN In de buurt van een dorp van het kleine kanton Zwitsersche Zug, hebben een paar kinderen deze week plot seling een schat gevonden, bestaande uit een g.oot aantal Amerikaansche dol lars, ter waarde van meer dan honderd dtiizend Zwitsersche franken Al spe lend en in den grond gravend waren zij op een blikken trommel gestuit, die bankbiljetten bevatte. Zij brachten het gevondene bij de politie die de ontdekking bekend maak te. Het bleek een paar dagen later, dat een ingezetene van het dorp, in de ang stige dagen van Mei, toen het Duitsche offensief in het Westen begonnen was, zijn geheele vermogen, dat hij reeds voorheen in Amerikaansche dollars be legd had, daar buiten in den grond ver stopt had, in de overtuiging dat het nergens veiliger zou kunnen zijn dan op deze slechts hem persoonlijk bekende plaats. Het was een geluk voor dezen man die blijkbaar in niets en niemand meer vertrouwen had. dat eerlijke kinderen het geld gevonden en terstond bij de j politie gebracht hebben. Minder prettig zal voor hem zijn dat thans alle belas tingsambtenaren zijn vermogen kennen. Vermoedelijk zal hij na de ontdekking van den verborgen schat nog wel het een en ander op belastingsgebied heb ben goed te maken. BRUSSEL. 15 Oct. (Belgapress). Langs verscheidene kanten klagen de kleinhandelaars over de moeilijkheden die zij ontmoeten om aardappelen te bekomen van de groothandelaars die, naar eigen bewering, over geen toerei kende voorraad beschikken, hen bescheiden onderzoek heeft aan 't licht gebracht dat verscheidene groot handelaars in stede van uitsluitend aan de kleinhandelaars te léveren, zooals de geldende reglementeering er hun toe verplicht, de aardappelen rechtstreeks aan de verbruikers verknopen. Er wordt de belanghebbende groot handelaars evenals verbruikers er aan herinner i, dat deze- handelswijze ten strengste verboden is, om het evén of het kleine of groote hoeveelheden zijn, De overtredingen stellen beide partijen bloot aan de strafbepalingen, voorzien bij artikel 2 van het besluit van 4 Sep tember 1940 betreffende de aardappe len (Belgisch Staatsblad van 7 Septem ber 1940). De gemeentebesturen worden er toe verplicht de hun eventueel in kennis gebrachte inbreuken dadelijk aan den controledienst van het ministerie te mel den. Het Ministerie van Economische Za ken deelt mede dat bij den Studiedienst van dit departement een afdeeling is opgericht om de toepassingen van na tionale motorbrandstoffen ter vervan- j ging van benzine en andere petroleum-, produkten in de motoren van autovoer-] tuigen te bevorderen. Die afdeeling is gevestigd te Brussel, 15 Jacques de La- laengstraat. Alle fabrikanten van gasgeneratoren, I gascompressoren, gasaccumulatoren, metalen gasflesschen, drukregulateurs, gasmengers en andere apparatten voor de toepassing van vaste of gasvormige brandstoffen op motorvoertuigen, wor den verzocht, zoo spoedig mogelijk daarvan aangifte te doen bij genoem den dienst, met vermelding van hun produktievermogen en van het aantal reeds afgezette apparaten. Alle personen en bedrijven, die com pressorstations voor gasvormige brand stoffen in gebruik heBbéh, hetzij voor het voeden van eigen voërtuigmotoren, hetzij voor den verkoop aan andere voertuighouders, of die dergelijke in stallaties besteld hebben, worden ver zocht daarvan eveneens zoo spoedig mogelijk aangifte te doen bij genoem den Studiedienst met vermelding van de capaciteit der installatie, het aantal gevoede of te voeden voertuigen. Op 5 October 1.1. eindigde de loop tijd waarop deze titels, volgens de vier de Duitsche verordening van 27 Augus tus 1 940, moesten verklaard en neer gelegd worden. Vele bezitters van zulke titels, die zulks verzuimd hebben of onwetend waren van deze verordening, vragen ons of geen nieuwe verlenging daartoe zal toegestaan worden. Tot heden toe werd door de Uitgifte- bank geen nieuw tijdperk daarvoor opengesteld. Mogelijks kan men, op schiftelijk verzoek en met opgave van een ge gronde reden, in de Banken nog de verklaring en neerlegging dier waar den doen. Zooals wij hier voorzien hadden, werd in de laatste dagen, nog een wijzi ging gebracht aan de hier vermelde titels. Ook werd een aanvullende lijst be kend gemaakt te laat evenwel om aan de bezitters van de daarin vermei de titels ter kennis te worden gebracht. Nu, indien zij toch moeten neerge legd worden, zal de Duitsche overheid daar wel middel in schaffen. De titels die NIET moesten verklaard noch neer gelegd worden zullen later aan de be zitters teruggegeven worden. De betaalbaar gestelde winstdeel- koepons of rentekoepons van de Kolo niale neergelegde titels, kunnen ont vangen worden, of op de rekening van de bezitters op hun krediet ingeschre ven. Over de betaling van de koepons der vreemde neergelegde fondsen, wer den, tot heden toe, geen inlichtingen verstrekt. Wellicht zal de Uitgiftebank, voor rekening der Duitsche Reichbank, overgaan tot het aankoopen van ze kere vreemde koepons, waarmede zij, in de neutrale landen haar aankoopen zal kunnen voldoen. Hetzelfde gebeurt in Engeland, waar de regeering bezit neemt van de vreem de titels en koepons om daarmede hare aankoopen in Argentinië, Brazilië, Uru guay enz. te betalen. Maandagmorgen, moesten voor de Boetstraffelijke Rechtbank van Ant werpen verscheidene personen ver schijnen beticht van, in 1938 en 1939, inbreuken op de wet betreffende het uitgeven van drukwerken, namelijk De Nationaal Socialist kleefbriefjes der D. A. P. (Dietsche Arbeiderspartij) en Het Anti-Joodsche front alle verspreid, zonder vermelding van den naam van den verantwoordelijken uit gever, door tie wet streng voorgeschre ven. Deze zaak was reeds op 28 Septem ber j.l. opgeroepen geworden, doch de behandeling ervan werd toentertijde verdaagd omdat een of meerdere der betichten gemobiliseerd waren. Maandag kwam de zaak nu opnieuw op de rol voor en werd opgeroepen. Een enkele der verdachten was ver schenen. Op het oogenblik dat deze, Alois Goossens op de bank der be schuldigden plaats nam traden drie Duitsche politie-officieren de zaal bin nen en zich bekend makende namen het dossier in beslag. De heer substituut Van Hille werd verzocht de Duitsche politie-officieren te vergezellen terwijl ook de heer Pro- kureur Dc Schepper als verantwoor delijk voor het oproepen dezer zaak te zijnen huize werd aangehouden en opgeleid. Beide magistraten werden in een hotel der stad ondergebracht. Als reden dezer handeling wordt aan gegeven de zoogenaamde politieke grondslag der zaak. EEN VROUW DOOD IN EEN SCHUILKELDER AANGETROFFEN TE ANTWERPEN Maandagmorgen werd zekere Petro- nella Van der Aa, wonende Groote Cau- wenberg, 5 7, dood aangetroffen in een schuilkelder der Prinsesstraat waar zij den nacht had doorgebracht. De vrouw leed reeds geruimen tijd aan een hart ziekte en was overleden zonder dat iemand iets had gemerkt. Het lijk werd naar het doodenhuisje overgebracht. BRUSSEL, 15" Oct. (Belgapress.) Sommige bladen hebben het denkbeeld geopperd e... dubbel rantsoen chocola de en suiker aan de vrouwen of aan de bloedverwanten der Belgische krijgs gevangenen te verleenen, omdat zij van die eetwaren totaal beroofd zijn, indien zij e...ig suikergoed aan hun geliefde ballingen willen zenden. In dit verband wijzen wij er op, dat het Roodc Kruis van Beigië de ver- eischte machtiging om zich chocolade en suiker in voldoende hoeveelheid aan te schaffen, heeft bekomen zoodat alle Belgische krijgsgevangenen in Duitsch- land maandelijks een pakje met deze producten zullen ontvangen. De personen... inrichtingen die gaar ne dergelijke pakjes zouden doen op sturen, kunnen met dit doel zich in verbinding stellen met het Roodel Kruis van Belgie. 7de Vervolg. Hij zuchtte onder den drang van een wonderbaar verlangen en onder de emo tie van 't geen hij gehoord, genoten en gevoeld had. Toen ging hij in huis, sloot zijn deur, ontstak het licht en een ver- sche sigaar en zette zich in zijn club ach ter zijn schrijftafel. Vaak had hij niet, aan slapen gaan en rusten dacht hij niet; het meisje dat gezongen had, spookte hem door geest en hart, en zonder te weten welke van beiden het was voelde hij met zeker heid dat het de jongste en de mooiste van de twee was... maar wie was ze Maria of Regina Dat zelfde gevoel zei hem dat de mooie zangster van de zen avond Regina heette. Hij zat er lang te denken, te peinzen., te verlangen. Toen greep hij zijn pen en schreef op de eerste bladzijde van een schrijfboek met kartonnen omslag neer: AAN U. O gij die zongt in dezen avond, het weeïge lied van uw hart o gij die de snaren deed klagen in t diep gesnik van een smart ik weet niet mooie zangster wie ge zijt maar ik noem... toch gebenedijd. O gij die zongt in dezen avond, hoe hebt ge mijn hart beroerd en naar wat wonderland hebt gij mijn leven meegevoerd O mooie zangster, die ik helaas niet ken, heden weet ik, hoe eenzaam ik ben. Mijn huis lijkt me nu zoo groot en stil, mijn kamers eenzaam en zoo kil., mijn hart zoo moe en zonder wil. O meisje ik weet niet wie ge zijt, maar ge hebt mijn eenzaam hart ver blijd mijn vrome zangster wees gebenedijd! Het was middernacht toen Pol naar boven ging; nog eerst een paar minuten lang door het opene venster ging leu nen en naar het donkere huis keek van zijn i'ruurman waarbinnen de ontroe rende zangster vredig te rusten lag; en dan eerst in zijn bed stapte, verlangend naar den anderen dag. Zijn eerste werk was, toen hij ont waakte, beginnen met dat waarmede hij den vorigen dag geëindigd had. Even aangekleed trok hij het venster open, leunde er door, en keek naar den kant van zijn buurman rechts. De zon zat reeds vroolijk te staren en al wat blad en bloem was, glinsterde en en fonkelde van den dauw waarin de zon zich spiegelde; de musschen en vinken kwetterden, sjilpten, riepen en vlogen bedrijvig in en uit de takken aas zoekend of aanbrengend aan hun jongskes.... Een fijn pluimpje blauwe rook gulp te uit den schoorsteen van het andere huis, een bewijs dat de bewoners daar reeds op waren; maar hoe hij ook het oor spande om een enkel geluid van stemmen te vernemen, het was vruchte loos. Hoeveel minuten hij reeds op den loer lag, wist hij niet, maar toen kwam er uit de opene achterdeur een meisje met witte blouse, slank en lenig en don kerharig die een groote kom in haar handen droeg en waarmede ze achter het huis om verdween. Pol hoorde nu het blijde gekakel en gevecht van hennen die met n' heele bende op toegeworpen maiskorrels aan vlogen. Zijn buurman had dus kiekens, die ergens achter het huis hun afgespannen beluik en beloop hadden en dat slanke lenige donkerharig meisje voederde ze. Dit was het praatje dat Rol met zijn eigen hield, en met spanning zag hij ha re terugverschijning te gemoet. Hij hoefde niet lang te wachten ze verscheen terug van achter het huis maar droeg nu niets meer in haar han den... het hoofd droeg ze nu hoog op geheven maar zijdewaarts gewend als zocht of keek ze naar iets in de takken van een boom. Ze was reeds terug aan de achter- oeur, toen ze het hoofd rechts draaide., een paar oogenblikken slechts iag Pol haar gezichtje dat hem heel lief scheen en toen was ze weer binnen. Zou zij de zangster zijn van gisteren avond? of Je vioolspeelster of was zij het beiden tegelijk of was het haar zuster Alzoo radend kwam Pol naar bene den en werd verwelkomd door Ajax, zijn jongen hond, die zotte sprongen deed en zijn dikken staart rotelde van plezier. Zoo Ajax, goeien dag hoor 1 zei Pol; hebt ge goed geslapen Wel ik ook; of liever ik niet; enfin ik weet het zelf niet goed... Ik meen dat ik den heelen tijd liggen staren heb naar een meisje die ik niet ken en die mooi viool speelt en nog mooier zingt... Ik geloof dat ze straks de kiekens heeft gevoe derd, maar ik ben er niet absoluut ze ker van... nochtans mijn hart zegt mij dat zij het is die mijn hart gisteren avond zoo ontroerd heeft... natuurlijk Ajax, kunt gij niet veel begrijpen wat er in een menschenhart... of liever een mannenhart kan omgaan... Ik zou u daar wel graag een volledigen uitleg over geven, maar vermits gij er toch niets van begrijpt, zal ik maar liever beginnen met h?t petroolvuur aan te BRAND TE EEKLOO Een geweldige brand is omstreeks half acht 's avonds ontstaan in de ge bouwen der oude firma Drèze. Wegens het snel ingrijpen der brandweer, kon de volledige vernieling der fabriek worden verhinderd. De linkervleugel der fa briek ligt met den grond gelijk. PROVINCIE OOST-VLAANDEREN POLIETÏEVERORDENING De Gouverneur a. i. der Provincie Oost-Vlaanderen, Overwegende dat het wegens de hui dige omstandigheden en tot handhaving van de rust en de orde in de Provincie noodig is voorloopig het openhouden der cafés en andere drankgelegenheden te regelen Gelet op artikel 1 28 van de Provin ciale Wel en op Art. 1 der wet van 5 Juni 1934, BESLUIT Artikel 1Met ingang van heden en tot nader bevel moeten in de heele provincie de cafés en andere drankgele genheden gesloten blijven van 22. 30 u. tot 6 uur. Artikel 2. Binnen deze uren mag niemand zich in deze inrichtingen bevin den noch trachten er zich toegang toe te verschaffen. Artikel 3. De overtreders worden gestraft met een geldboete van 26 tot 200 Fr. en met een gevangenzitting van 8 tot 1 4 dagen of met een dezer straffen alleen. Vastgesteld te Gent, den 14 October 1940. J. DEVOS. steken, koffie te zetten en boterham men te maken... zooals gewoonlijk zal ik u de bovenste snede geven en omdat die 'n klein beetje uitgedroogd is, zal ik er nu eens een beetje boter aan smee- ren... natuurlijk, Ajax, moet ge ver staan dat dit niet alle dagen zal gebeu ren want boter is nu precies geen gewo ne hondenkost... maar omdat ik me verheugd voel en verblijd... en bijzon derlijk vol nieuwsgierige verwachting, wil ik, dat zij, die met mij zijn, aan hun kost zien en ondervinden dat ik feitelijk tevree ben... ik_ wil zeggen Ajax... te- vreê!... en is nu precies het juiste woord niet... gisteren was ik meer tevreden dan nu... er is een wonder verlangen in mij geboren Ajax... en zoolang het verlan gen en le begeerten van een menschen hart niet voldaan zijn, is er van tevre den zijn dan ook geen spraak... Hier pak aan Ajax, en dank deze met goede boter gesmeerde snede brood aan de lieve vioo'lspeelster en zangster van hier neven Ajax pakte de snede in den muil, vleide zien neder op den vloer en begon met er eerst de boter af te likken, waar na hij ze i.usschen de twee voorpooten knelde en aan het knauwen ging. Pol had een keteltje water op het komfoor te koken gezet, vulde den molen met koffieboonen en, hem tus- schen de knieën vasthoudend, begon te malen. Ajax Ajax keek eens eventjes op en at dan voort. 'tVervolgt J Verboden nadruk*

De Volksstem | 1940 | | pagina 2