tadsnieuws Maria Camilla MEIRESOIE Historischs beschrijving Ontstaan der Stad Aalst Theophiel ARYS S overgedrukt uit een Aalstersch weekblad van 1841, ZWEMMEN OHT t f EEN AANTREKKELIJKE HERFSTWANDELING Op Zondag, 20 Oktober richt de Vlaamsche Toeristenbond een mooie herfstwandeling in langs door onze stadsgenooten weinig gekende hoekjes. De wandeling gaat door het kasteelpark tan de familie Camu, het voormalig domein Schellekens. Tevens wordt een bezoek gebracht aan het Kamp van den Vrijwilligen Arbeidsdienst. Terug over schilderachtige veldwegels. Vertrek aan de Zeebergbrug, te 14 u. Voor dezen gemakkelijken en aangenamen uitstap worden talrijke V.T.B-ers uit stad en omtrek verwacht. Op Zondag 3 Novem ber, volgt een bezoek aan een ander kasteeldomeir.. DE WEDEROPBOUW VAN HET AALSTERSCHE De Ideeënprijskamp van den V.T.B., waarover we het hier verleden week hadden, geniet reeds een sterke belang stelling, echter niet alleen in de éénige goede richting meedoen. Sommigen zeggen ons zulk een prijskamp, dat is goed voor architecten en ingenieurs maar hoe kunnen wij, eenvoudige bur gers, daaraan nuttig deelnemen Voor wie aandachtig onze eerste me- dedeeling las, hoeven we daar wel niet ■«•eel op te antwoorden. En toch Met dezen prijskamp wendt de V.T.B. zich precies niet tot de mannen van het vak, maar wel tot den man uit de straat, tot den hand- zoowel als tot den geestesar- beider, tot den landbouwer, den werk man en den burger. En we vragen hun Stelt ge belang in de ordening, het uit zicht van uw stad en uw streek? Hebt gij geen gedachte, geen wensch, geen wenk betreffende den wederopbouw, de moderniseering, de verfraaiing, de uitbreiding van uw straat, uw buurt,uwe wijk, uwe gemeente Laten het ver keer, de bestrating, het uitbreidingsplan de toestand op schoonheids- en ge zondheidsgebied in uw omgeving u on verschillig? Neen, niet waar Waarom zoudt ge dan niet eens kort en klaar op het papier zetten wat ge in dit verband meent en verlangt? Een klein voorstel, dat goed is, helpt ons meer vooruit dan groote plannen, die niet doeltreffend of haast niet uitvoer baar zijn Zend dus vandaag nog uw briefje aan den heer Jozef Van Overstraeten, alg. ondervoorzitter van den Vlaam- schen Toeristenbond, Parklaan 24,Aalst Na 10 November wordt alles welwil lend onderzocht door een jury bestaan de uit een vooraanstaand architect-ur- banist, een vooraanstaand ingenieur en een vertegenwoordiger van den V. l.B. Alle belangwekkende voorstellen gor den meegedeeld aan het betrokken be stuur. Verschillende mooie en passende boekenprijzen worden overhandigd aan de verdienstelijkste inzenders. Volstrekt alle stads- en streekgenoo- ten mógen en moeten meedoen. Toont nu eens actief belangstelling in het voorkomen en de toekomst van uw om- geving BERICHT. Wij brengen ter ken nis aan de Winkeliers handelaars in aardappelen dat de formulieren nr 7 mogen afgehaald worden in den DIENST DER BEVOORRADING, Kei zerlijke Plaats 14, Winket nr 3. AAN DE BEVOLKING Ten einde de evenredige verdeeling der gerantsoeneerde produkten toe te laten, brengen wij ter kennis der be volking dat van heden de verkoop en de aankoop der gerantsoeneerde pro dukten zal geregeld worden in gelijke tijdstippen en dit volgens 't klein num mer, in horizontale lijn, aangeduid op de linker onderzijde van de rantsoenze gel. Den verkoop der waren zal dus slechts mogen geschieden in perioden van tien dagen voor dc zegels nummers 2, 4, 3, 6, 8 en 9, en in perioden van vijf dagen voor de zegels dragende de nummers 3 en 7. Wij dringen er ten zeerste op aan dat deze maatregel stipt zou nageleefd worden en de winkeliers worden er "van verwittig J dat zij hunne zegels in bo vengenoemde volgorde dienen te plak ken op de borderellen. De Schepen van Bevoorrading P. CORNELIS. Malvina De Beul, we Jan Wauters echtg. Lütiovicus Marsel, zb. 58 jaren, Groenstraat 123. EdmonJ Van der Biest, wr Leonia Leeman, \yever, 39 j. Violettestraat 24 Rosalia Van den Abbeele, breister, 25 jaren, Vilainstraat 49. Leönia Van der Hulst, echtg. Odilon De Boeck, zb. 68 j. Nestor De Tierestr. August Mertens, echtg. Maria Brac- ke,,zb. 73 j. Gentschestraat 68. Joannes Van Vaerenbergh wr Maria De Reu3e, landb. 58 j. won. Teralfene. j Carolus Rowies, echtg. Florida Kie- 11 ens, zeeldraaier, 49 j. Brusselschenstw. 1. Kind onder de 7 jaren. VERLOREN over drie weken, fransch kerkboek dManuel du Sacré-Ceur».Te rug te brengen tegen belooning Pries ter Daenspleiji, 2, Aalst. STEMPELS IN CAOUTCHOUC EN IN 'T KOPER te verkrijgen in den Boekhandel van De Volksstem rechtover St martenskerk Aalst. BURGERLIJKE STAND DER STAD AALST Geboorten van 9 tot 15 Oktober 1940 Mannelijk 4 Vrouwelijk 7:11 Jeanine Jooris, Arbeidstr. 82. Jacqueline Jooris, Arbeidstr. 82. Erik Van Caeleberg, Ste Annalaan 34 Erik Van Damme, Wieze. Monique Pcerlinck, Waelestraat 1 Paula De Vriendt, V. Wambekekaai, Jan Cautaert, Haaltert. Vivianne Baronnes de Carries d'Yves Vliermaalroot. Tonny Steenhaut, Lede. Nonna Lievens, Erembodegem. Gilberta V. de Maele, J. Bylstraat b2 Huwelijken van 10 tot 1-6 Oktob. 1940 Albert Nimmegeers, mekan. Kerre- broeckstraat 1 5 1 met Elisabeth Petit, stikster, Koolstraat 72. Alfons De Troyer, bediende, wonen de te Aspelare met Maria De Wolf, ka toenbewerkster Zavelbaan 4 1 Albert Van Lierde, nijveraar, wo nende te Ninove met Maria Louisa Sanders, zb. Veldstraat 1 1. Jozef Droeshoudt, schoenmaker, Ber- gemeersschenstraat 59 met Louisa De Koker, textielarbeidster Jan Jeliestraat Gustaaf Beauprez, textielarbeider, Bergekauterbaan 5 7 met Malvina Van den Bossche, stikster, Langestraat 1 33. Petrus Callebaut, schoenmaker, Erembodegem met Josephina Ver- beeck, temailleerster, Moorselbaan 297 Overlijdens van 9 tot 15 Oktober 1940 Marinus Blanckaert, echtg. Josephina Gillade, zb. 78 j. Korte St Janstr. 4. Clementina Coessens, we Amedeus Van de Wiele, zb. 81 j. Violettestr. 15 Joanna Leemans, dienstmeid, 19 j. wonehde te Hekelgem. OVER HET BIJ ZWEMCLUB NEPTUNUS Zoodra het eenigszins mogelijk was heeft onze Aalstersche Zwemclub hare normale activiteit hervat. De trainingen werden regelmatig hernomen en druk bijgewoond. Reeds op 2 September or ganiseerde Z.N.A. een welgeslaagd zwemfeest waaraan Royal Brussels Swimming Club, Kon. Antwerpsche Zwemclub, Kon. Gentsche Zwemver- eeniging en een twintigtal zwemmers van de inrichtende club deelnamen. Zoowel voor wat betreft de belangstel ling vanwege het publiek als onder sportief oogpunt was dit feest een suc ces. Onderlijnen we dat Neptunus op de drie wedstrijden waarvoor ingeschre ven was legen elementen van de welge kende Gentsche Zwemvereeniging.drie overwinningen mocht boeken. Dit re sultaat, bereikt na slechts enkele weken oefening, bewijst de degelijkheid der methode toegepast in Z.N.A. onder de leiding van den sympathieken trainer John Van den Bossche, tevens Direc teur van het Stedelijk Zwembad. Dat dit resultaat geen toeval was werd op 8 September te Gent bewezen. Meer dan 120 zwemmers van de Oost en West-Vlaamsche clubs betwistten er de Kampioenschappen van het Distrikt Vlaanderen. Op de 8 zwemmers, inge schreven door Z.N.A., klasseerden er zich 5 voor de finalen. Neptunus be haalde de "volgende prijzen één twee de, drie derde, en één vierde. Voor een eerste optreden in officieele kampioenschappen zijn dergelijke uit slagen veelbelovend voor de toekomst. Ouders, indien U verlangt dat uw kinderen een gezonde sport beoefenen, zonder te schaden aan hunne studiën, aarzel niet ze toe te vertrouwen aan Z. N.A. Benevens een degelijk onderricht in het zwemmen, dat volledig kosteloos geschiedt, genieten de aangesloten le den van een aanzienlijke vermindering op het tarief van het zwembad (1,50 frank in plaats van 2,50 fr. Voor de trainingen betalen de kadetten slechts 1 Fr. in plaats van 2,50 Fr.) Wie zich thans laat inschrijven geniet van deze voordeden tot einde 1941. Tengevolge van het vroeg invallen der duisternis werden de trainingsuren als volgt gewijzigd Voor de DAMES iederen Woens dag van 6 tot 7 uur 's avonds; Voor de HEEREN iederen Dinsdag van 6 tot 7 uur 's avonds en iederen Zondag voormiddag van 11 u. 3/4 tot 12.30 u. De trainingen van 's Dinsdags en 's Woensdags hebben plaats tijdens de gewone openingsuren van het zwembad. Wij kunnen thans reeds aankondigen ciat Z.N.A. een schoolzwemfeest inricht op Zondag 1 December e.k. in het ste delijk Zwembad. Over het karakter en de beteekenis van dit feest komen we later nog wel terug. SOEPBEDEELING Er wordt in de stad een soepbedee- Hng ingericht, In het welgeschikt lokaal «Zaal Vis cose», Nazarethstraat worden de noo- dige installaties gedaan om er dagelijks verscheidene duizenden liters soep te bereiden. De soep zal omtrent het middaguur met auto's naar de verschillige wijken der stad worden gevoerd, waar ze zal uitbesteld worden aan een geringen prijs die zal bekend gemaakt worden bij de aflevering der soepkaarten aan de be langhebbenden Voorloopig mogen alleen de STEUN- GENIETENDEN zich laten inschrijven, Nazarethstraat, ZAAL VISCOSE op de hieronder vermelde dagen. Ze moeten voorzien zijn van hun steunkaart en op geven .hoeveel rantsoenen (1/2 liters) zij per dag verlangen. Men kan niet meer rantsoenen bekomen dan het huis gezin leden telt. Des Zondags wordt er geen soep uitgedeeld. De belanghebbenden zuilen verwit tigd worden wanneer zij hun soepkaart mogen afhalen. De rantsoenen moeten dan terzelfdertijd betaald worden voor gansch de week. De inschrijvingen zullen geschieden als volgt Woensdag 16 October secties 12 3 4 Donderdag 17 Okt. 5 6 7 8 Vrijdag IS Okt. 9 10 11 Maandag 21 Okt. 12 13 14 Dinsdag 22 Okt. 15 16 en 17 telkens van 8,30 tot 1 2 u. en van 1,30 tot 5 u. De Schepen van Sociale Voorzorg en Volksgezondheid, F. CALLEBAUT. B.V.B EENDRACHT AALST NAAR OLYMPIC CHARLEROI Eendracht Aalst steekt in blakenden vorm. Dat bewezen de gespeelde wed strijden tegen S.C. Charleroi, Antwerp Liersche en nu laatst tegen Cercle Brugge. Door zijn overwinning tegen Brugge, heeft Aalst zich op de tweede plaats der rangschikking geplaatst, met even veel punten als Olympic Charleroi die echter een wedstrijd meer speelde. Zondag moet Eendracht naar Olym pic. Het zal er dan ook een spannende en voor beide ploegen, een belangrijke wedstrijd worden. Aalst ging vroeger reeds 2 maal op bezoek bij Olympic. Er werd eens gewonnen met 0-1 en eens verloren met 1-0. Te Aalst kon Eendr. den Olympic meester blijven. Wat zal het Zondag worden De RESERVEN spelen Zondag a.s. om 3 u. thuis tegen de eerste ploeg van S. V. Zottegem. Eendracht's reser- ven moesten reeds 3 maal op verplaat sing. Een 1 ste maal werd er gespeeld met een te licht elftal te Ninove waar er dan ook met 5-1 verloren werd de ploeg werd eenigszins versterkt tegen Geeraardsbergenhet werd 3-3; verle den Zondag werd er gespeeld te Den derleeuw, waar de uitslag 2-2 was. Eindelijk mogen de Eendrachters ook eens thuis spelen. Zullen ze er in slagen Zottegem meester te worden. Dat zul len de supporters Zondag weten. Begin om 3 u. VLAAMSCHE "VOETBALBOND S. V. AALST BEGINT ZIJN KAMPIOENSCHAP Na de vruchtbare vergadering die verleden Zondag te Aalst door de clubs van de gewesten Aalst-Dendermonde gehouden werd, is o.m. een hoofdreeks tot stand gekomen, die een veelbelo vend kampioenschap gaat betwisten. In derdaad de eereklasseploegen van S.V. Gent, S. V. Aalst, Appels, Vrij Den- 2de Vervolg. Maer de graefschappen het regt tegen haer oordeelende, vereenigden zich te gen Richildis.Verscheyde steden zonden tot haer in het klooster te Mee6en, afge- veerdigden om haer te bewegen het land tc verlaten. Doch Richildis behandelde de eerst toegekomen, welken die der stad Yperen waren, met uytzinnigen hoogmoed en vreedheyd zy deed hun na vele vernederingen ten getalle van zestig onthoofden en de stad Meessen en het klooster in brand steken, daer door verschrikt, namen de overige afge- veerdigden de vlugi eene groote bewe ging borst uyt in geheel ons land, het volk en den edeldom, zonder onder- Bcheyd, namen de wapens, alle de steden en dorpen van het vlaemsch Vlaenderen, verkozen Jen kant van onzen Robertus, welken Holland ontruymd hebbende, zich in Saxen by zynen schoonvader Bernard ophield het Walsch Vlaende ren, niet onze vryheden meer vreemd, hield het met Richildis, welke al den edeldom van Henegauw onder de wa pens bragt en ondersteund was door een magtig leger van Vrankryk. Robertus, vergezeld door de krygslieden zyner graefschappen en eenige Saxers, vertrok naer Cassel, welk zich aen hem had overgegeven, en nam zyne standplaets op den Casselberg, eene voordeelige ver schansing voor zyne voetgangers, al- waer zy door de vyandlyke ruytery, maer onvoordeeliglyk, konden aenge- rand worden. Hy wachtte met kloek- moedigheyd het leger van Richildis af, welk hem aentastte op den Zaterdag en Zondag van Septuagesima, 19 en 20 February 1072. Den eersten dag hadden de Vlamingen de overhand en Richildis welke zelve hare krygslieden door hare stem en haer voorbeeld aenmoedigde, viel in de bander, des vyands Doch Robertus, den koning van Vrankryk tot onder de muren van St* Omer vervol gende. wierd omringt en ook krygsge- vangen genomen. Den zelfden avond I wierden de twee edele krygsgevangen uytgewisseld en des anderendags herbe- j gon men den veldslag. De Franscherr, I aengemoedigd door hun overtreffend getal en aengehitst door de smert hunner voorgaende nederlaeg, randden met zulkdanige hevigheyd den regten vleu gel der Vlamingen aen dat zy hem deden wyken en drongen tot onder de muren van Cassel maer aldaer biedde Rober tus hun tegenstand, en van alle kanten door de schichten, welken als eene wolk op hun nedervielen, doorschoten, dwong hy hun de vlugt te nemen. Den weder stand der Henegauwers, welken aen den voet van den berg vochten, was heviger: onder dezen waren ook Osbern en den jongen graef Arnoldus welken hunne krygslieden door voorbeelden van dap- perheyd en kloekmoedigheyd opwekten: Richildis zelve doorreed hunne rangen en nam deel aen alle de gevaren noch tans verkreeg Robertus, welken overal zich zelven waegde, de overhand. Os bern sneuvelde en Richildis zelve ont snapte naeuwelyks de dood. Den jongen Arnoldus had ook den zegenprael des vyands met zyn leven en bloed verheer- lykt, twee peerden waren onder hem doorschoten en hy zelf was, als eenen dapperen held vechtende, in het midden 1 der vyanden, met de wapens in de hand, I door eenen schicht gedood. Na dien j hloedigen veldslag wierd het lichaem van den jongen Arnoldus op bevel van Robertus zynen oom en zynen vyand j met eerbied opgenomen en begraven in de kerk van den H. Bertyn, alwaer hy hem een standbeeld deed opregten ver beeldende met de wapens in de hand en in de houding van eenen dapperen veld heer, zoo als hy zich op het slagveld ge dragen had. Door dezen zegenprael verviel het graefschap van Vlaenderen op Robertus graef van Aelst, alhoewel hy het zelve niet heeft bezeten zonder nog te moeten oorlogen tegen Balduinus van Hene gauw, broeder van Arnolphus, welken regt op het bezit van Vl'aenderen wilde voorwenden maer in dry verscheyden veldslagen wierd hy door zynen oom overwonnen, en eyndelyk wierd den twist vo 5i den koning van Vrankryk, Philippus den eersten uytgedaegd en vereffend, den vrede wierd gesloten en onzen Robertus in het bezit van Vlaen deren bevestigd. Door deze gedurige oorlogen was ons land met zware rampen en onheylen overvallen ook zyn zy de oozaek der duysternissen verwerring welke wy aen- stonds in de geschiedenis van Aelst zul len ontmoeten. Onzen Robertus had ook door den oorlog bekomen dat den jongen graef van Holland, Diederik den vyfden, zoon van zyne echtgenoote Gertrudis en van Floris van Saxen, haren eersten man, in alle zyne regten op Holland hersteld wierd. Dezen oorlog was nogtans voor onzen graef, gelyk het noodlottiglyk maar al te veel aen groote oorlogsman- ren overkomt, de oorzaek welke hem daer na, tot vele buytensporigheden en hertstogten aendreef de voorzaten van den graef van Holland, Diederik derden en vierden hadden aen den bisschop van Utrecht vele goederen zyner kerk ont roofd, dien kerkvoogd, bygestaen door den hertog van Neder-Lorrynen, had derleeuw, S. K. Lede, Oydegem en Moorsel zullen tegenover elkaar yanaf Zondag a.s. 20 Oktober, regelmatig uitkomen. S. V. Aalst heeft intpsschen niet ge slapen. Van als de tijdsomstandigheden eenigszins normaal waren geworden, is Aalst omzeggens geen Zondag geweest zonder dat er een vriend en wedstrijd gespeeld werd, meestal op verplaatsing. Verleden Zondag trokken onze Aal- J stersche rood-witten naar Appels die tegen de geduchte Antwerp Boys gelijk spel gelukt hadden (0-0). Welnu, de mannen van Honoré Maertens deden het te Appels zoo flink dat de eind stand 3 -3 luidde. Voorwaar een pracht- uitslag 't Was Paul Buys, tegenwoor dig te Aalst de beste buitenlinks, die voor Aalst 3 maal doelde. Zondag 20 Oktober om 3 uur kan S. V. Aalst, op het speelveld van den Asscherendries, beginnen met zijn offi cieel kampioenschap. Het is de sterke opstelling van S. V. Gent die naar o»£St stad komt. De Aalstersche sportlui zullen dezen wèdstrijd in 't oog houden en zich in grooten getal2 komen scharen rond on ze stadsgenooten. Aftrap om 3 u. Men verzoekt ons het overlijden te melden van MEJUFFER Lid van de Derde Orde van den H. Franciscus en van verscheidene Confreviën dochter van wijlen Mijnheer PETRUS en Mevrouw Lucïe DE VROE geboren te Semmerzake, den Januari 1861 en godvruchtig in den Heer ontslapen lie Aalst, den 1-6 Oktober 1940, voorzien van de HH. Sacramenten der Stervenden. De plechtige Lijkdienst gevolgd van de Teraardebestelling, waartoe U be leefd uitgenoodigd wordt, zal plaats hebben, Zaterdag 19 October 1940, te 10 uur, in de Hoofdkerk van St Mar- tinus. De Vrou\vmis onder den Dienst aan den Mtaar van den H. Antonius. De Vigiliën, daags 8e voren na Let lof. Men vergadere ten sterf huize, Lange Zoutstraat nr 35, te 9,30 u. De Dienst van Barmhartigheid, Maandag, 21 October te 8 uur. De Dertigsten beginnen vanaf Dins dag 22 October, te 7 uur. Vrienden en kennissen die bij ver getelheid geen doodsbericht zouden ontvangen hebben worden verzocht dit als dusdanig te aanzien. Men verzoekt ons het overlijden l* melden van Mijnheer echtgenoot van Mevrouw MARIA-SYLVIA DE BOCK Soldaat 47° Compagnie, T 13 Tanks, geboren te Aalst, den 8 Februari 1913, en voor het Vaderland gesneuveld te Veldwezelt Albert kanaal )j den 10 Mei 1940 De Dlechtige Lijkdienst, gevolgd van de Begralenis tot dewelke Ued. uitge noodigd wordt zal plaats hebben qp Vrijdag 18 October 1940, om 8 u. in do kerk van St-Jozef te Aalst. Men vergadere aan het Hospitaal om 7,30 u. Aalst, den 15 October 1940. Vrienden en Kennissen, die bij getelheid geen doodsbericht zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit alt, dusdanig te willen aanzien* den kant der Frisers in opstand tegen Diederik den vyfden aengenomen, en was met hun door Robertus, omtrent 1081, overwonnen. De smert dezer nederlaeg griefde lang het hert van den bisschop, zoo dat hy in alle gelegenhe den deel nam tegen Robertus en wel be- zonderlyk met den opstand van Baldui nus van Henegauw tegen zynen oom te ondersteunen. Ook voedde hy de be- weenelyke verdeeldheden welke te dien tyde en nog lang na Robertus de gemoe deren .:n onze graefschappen verdeelden. Daertoe ontbrak geene spys Robertus immers alhoewel godsdienstig van in borst was door de gedurige moeyelykhe- den zoodaniglyk tot gramschap aenge hitst, dat hy zonder onderscheyd zyne tollen op alle volksklassen en persoonen zoo vryen als servedienst-lieden deed wegen en met een yzeren hand de gees- telykheyd zyner graefschappen behan delde tot zoo verre dat hy eenen bis schop van zynen eygen keus op den stoel van Terouanen poogde te plaetsen. Vele edele en ryke persoonen, mis noegd om die geweldige besturing van Robertus, hielden raed onder eikande ren, hoe zy het graefschap van Vlaende ren zouden doen wederkeeren tot Balduinus van Henegauw Robertas! dit voornemen onderscheept hebbende, wierd onverzoenlyk tegen hun eenigen strafte h/ met de dood, anderen met het verlies hunner ambten en goederen, anderen nog met het ballingschap zyne gramschap strekte zich uyt tot eenige geestelyken die men by hem beschuldigd, of verdacht gemaekt had. Vervolg en slot te naaste week*

De Volksstem | 1940 | | pagina 3