EEF ERGENS ZONG EEN VOGEL Gemengde Berichten HervattingJVan de Aflossing "van Staatsleeningen grond m"g on' tor voor de rente markt De Winterhulp in Belgiè Koningin Elisabeth schenkt 400,000 Fr. aan Winterhulp I I Zondcg 3 November. 25e Zotv da^ na Pinksteren. (Gebeden.Epis tel en Evan«. v. d. 4e Zondag na Drie koningen) Glor. Ged. Oct. Allerbeili- liger. Gr. Pref. H. Drievuldigheid. Belgie l« Ged. H. Hubert us, 4 Groen Vesper» van den Zondag. Ged. I. H. Cm cJus 2e Octaaf Allerheiligen 3e HH. Vitalu tn Agricola. Groen. Maandag 4 November. H. Carol us Borromem Statuit.Gloria Gedachte nissen. Ir Octaaf Allerheiligen; 2e H. H. Vitahs cn Agricola. Credo. Luik H. Pepertuu» (dubbel) Wit. Dinsdag 5 November. - 5e dag on der de Octaaf Allerheiligen. Gloria. Gebeden 2e H. Geest 3e Kerk of I 'au». Credo Wit Requiem en Votiefmissen toegelat. Belgie HH. Relikwieën (hoogdub- bel). Rood Belangrijk nieuws voor de houders van oude spoorwegabonnementen- Uit aan bevoegde zijde ingéwonnCn in lichtingen blijkt dat geen enkele gelde lijke vergoeding wordt toegestaan op cfe spoorwegabonnementen, die gedu rende de periode van gedwongen op heffing van het spoorwegverkeer, on- benuttigd zijn gebleven. Deze periode is eenvormig vastgesteld op 13 Mei tot 15 Augustus 1940, dit is gedurende drie maanden. Als vergelding mag de geldigheids duur der abonnementskaarten verlengd worden* voor een periode gelijk aan de ze van niet-benuttiging sinds 15 Mei 1940. Deze verlenging moet evenwel aanvangen ten laatste op I November 1940. Indien de abonnent deze verlenging net aanvaardt, mag hem. benevens de waarborg, onmiddellijk het gedeelte lijk bedrag van den prijs van zijn abonnement, berekend in verhouding met het aantal dagen niet benuttiging. tr rekenen evenwel vanaf 16 Augustus 1940, terugbetaald worden, op voor waarde evenwel dat het abonnement sinds 15 Mei 1940 niet meer benuttigd is geworden. Het abonnement, waarvan de gel digheidsduur verlengd werd. mag slechts opgezegd worden na drie maan den werkeli e benuttiging, dit is drie maanden na den datum van verlenging NOVEMBER WENKEN Than, wordt het weder guur OOK DE DIENST VAN DE LOTEN- en mistig, ofschoon we toch nu en dan „rD„,T zonnige dagen beleven LEENINGEN ZAL W EER HER\ AT die stonden zullen door de landbou-1 WORDEN wers benuttigd worden tot het zaaien van tarwe op voeder- en suikerbeetcn- EEN NIEUWE EVEN^ iCHTSFAK- Goed bemesten is de leuze voeder en suikerbeeten zijn immers zeer uit puttende planten daarom zullen zij 20.000 tot 30.000 kgr. stalmest per.J hectare onderploegen met 600 kgr.oc aflossing van de heeU binnenland superfosfaat en 800 kgr. sylvinite-kai- schc schuld te hervatten, nite. Eenige dagen vóór het zaaien zul- Dit besluit is bet logisch gevolg van len zij 150 kgr. ammoniaksulfaat open.de fiskale maatregelen welke zoo pas spreiden en goed ondereggen. werden getroffen, namelijk om de lee- 2. Aangezien de weiden, ter oor-ning van drie miljard waarvan de uit- zake van het koud weder, nu vrij ko- gifte op I Oktober aanvang heeft ge- men. zullen de landbouwers niet nala nomen, met zekerheid in tien jaar te De Sekretaris-generaal van het de per partement van financien heeft besloten Aard van de Beleggingen Rentevoet effekten en voorschotten Certificaten op) hoogstens 95 t .b. 2 t. h. 4 maanden Certificaten op meer dan 120 dagen zonder 90 t. h. 3 t. h. 12 maanden te overschrijden Tienjaarlijkse he obligatien 1940-1950 Andere 80 t. h. 3 L h. Afschaffing van invoerrechten in Frankrijk.Naar het Fransche Staats- blud meldt, zal voor een reeks levens middelen het invoerrecht afgeschaft worden. Het gaat hier vooral om paar den, vee.gevogelte, versch vleesch. be vroren vlcesch, dierlijke vetten, eieren boter, kaas, versche en gekondeneeer- dr melk. tarwe. mais. grietmeel. ge droogde grofenten, aardappelen, ge droogde vruchten, busgroenten en deegwaren. ten ze goed te bemesten met 700 tot 800 kgr. staalslak en 700 tot 800 kgr. sylvinite-kainite per hectare. "Tijdens de lente zullen zij deze be mesting volledigen met 200 kgr. am moniaksulfaat. en daarna de weiden zorgvuldig eggen met de ijzeren eg. Dergelijke bemesting past ook aan boomgaarden, maar de aan te wenden hoeveelheid mag hier vermeerderd worden, om reden dat men een twee voudige opbrengst moet in 't oog hou den. namelijk deze van fruit en gras. Men geve dus per hectare 1000 kgr. staalslak. en 1000 kgr. sylvinite-kaini- te. en met de aanstaande lente 300 tot 400 kgr. ammoniaksulfaat. 3. In den tuin worden de vrijko mende perken met stalmest bedekt en in winterbedden gelegd. 4. In November gaat men over tot herplanten van tulpen en hyacinten alsook van doorlevende en eenjarige bolgewassen met lentebloei. Deze planten alsook de laagstammi- ge rozelaars, zal men met bladeren of stalmest beschermen tegen de koude. I 5. "t Is thans.ook de best geschik- te tijd om klaver en luzerne te bemes ten met een mengsel van 800 kgr. 'staalslak en 800 kgr. sylvinite-kainite 'per hectare. zorgvuldig ondergeëgd, ten einde de ontbinding der meststof- Jfen te bevorderen. 6. Landbouwers houdt de hoen derhokken goed droog en beschut ze tegen koude, regen en wind op die runnier voorkomt ge tal van besmette lijke ziekten. kunnen aflossen. d.w.x.- ten beloope van 300 miljoen frank per jaar. Zij zal het mogelijk maken ©erlang de trekking en de uitbetaling van de loten alsmede van de aflossingspremien der navolgende leeningen te hervatten: Lotenleeningen 1932 1933 1938 Oorlogsschade 1921 1922 1023 De gezamenlijke aan die leeningen verbonden loten en pfemien vertegen woordigen jaarlijks 70 millioen frank. De uitloting en de terugbetaling a pari van de uitgeloten effekten van de ondervermelde leeningen worden ook hervat Annuiteitenk.Reeks. A en B De suikerbetenoogst uitmuntend Op dit oogenblik worden in ons land dr suikerbieten geoogst. Deze suiker- bietenoogst kent tot hiertoe een zeer gunstig verloop en dit is niet weinig te danken aan het mooie Herfstweder. Het droge voorjaar heeft, naar men heeft kunnen vaststellen, weinig schade gedaan aan de suikerbieten terwijl de nnzomer die noch te nat noch te droog was den groei ten zeerste heeft bevor derd. Niet alleen de voortbrengst in ge wicht doch ook het suikergehalte zal dit jaar groot zijn. Dit laatste schommelde olgens de eerste ontledingen tusschen de I 7 cn 18 graden. Dr suikerbietenoogst kan dit jaar al dus uit muntend geslaagd heeten. Koningin F.lisabeth heeft den voor zitter van het Werk voor Winterhulp een bedrag van 200.000 fr. schikking gesteld. IN SIBERIE HEERSCHT KOUDE VAN 20 GRADEN ONDER NUL 2 1/2 t. h. 3 t. h. 4 t. h. 1/2 t.h. 5 t. h. Spoorweg Antwerpén-Rotterd. 3 t. h. >i Eekloo-Gent 3 t. h. Est Beige 3 t. h. v. West Vlaanderen 3 t. h. Luik-Maastricht 3 t. h. Liégeois-Limbourgeois. 4 t. h. Lloyds Royal Beige reeks A. 3 t. h. en 4 t. h. Spoorweg v. Maaseik. 3 t. h. Spoorw. Entre-Sambre-et-Meuse Met deze aflossingen zijn jaarlijks 1 2 millioen gemoeid. Deze beslissing zal anderzijds in de rentemarkt een nieuwen eyenwichts- faktor invoeren door beschikbaarstel ling. ten haren behoeve, van sommen welke voor de eigenlijke aflossing be stemd zijn en 3 I 5 millioen per jaar be dragen In hoofdzaak gaat het Dm de onder- slaande uitgiften I 4 t. h. geünificeerde schifcb 3 1/2 t h. schuld 1937. 3 t. h. schuld reeksen I. 2 en 3. Preferente aandeelen 4 t.h. en 6 t.h. Ivan de Nationale Mant«ichappij der ter be- Belgische Spoorwegen (voor de Zwit- scrsche en Nederlandsche klassen der Spoorwegaandeelen geschiedt de af lossing door uitloting wanneer de ef fecten boven pari genoteerd zijn. wat thans het geval is. Naar de Moskou9che radio meldt. jc dezer gelegenheid wordt heraan is de Temperatuur te Jakoetsk in Oost herinnerd dat de uitbeteJing van het Siberie tot twintig graden vorst ge- disconto van de certificaten der onaf- daald. Nog scherpere koude heerscht hr.nkelijkheidsleening sedert 14 Okto- er in de ten Noordoosten van Jakoetsk her hervat werd. gelegen stad Sjigansk. waar 37 graden Onderstaande tabel geeft een over- \orst gcrtfc*ten wordt. De Lena is boven zjcht van de kredietmogelijkheden die I Jakoetsk dichtgevroren. Daarentegen bij de Nationale Bank van Belgie en wordt uit de Krim. na een tijdelijke bij de Emissiebank te Brussel open afkoeling, een stijging van de tempera- gtaan op de verschillende effekten van tuur gemeld tot 22 graden boven nul. Je binnenlandschc schuld. EEN SCHOON WERK VAN NATIONALE SOLIDARITEIT In deze tijden van beproeving is de geest van solidariteit onder allen, zon der uitzondering, meer dan ooit gebo- ren en noodzakelijk. Vooral tegenoveT minbedeelden, de behoeftigen, moet I dat gevoelen tot uiting komen en nie mand mag zich onttrekken aan de plicht van naastenliefde die hem door het geweten zelf wordt opgelegd. De nooden doen zich echter zoo nijpend voor, de vooruitzichten der komende dagen zijn zoo donker en scherp, dat de private liefdadigheid zooals zij vroeger werd opgevat en beoefend wellicht er niet toe komen zou, in alles en voor alles te helpen, l Daarom mag onvoorwaardelijk met \olle instemming de officieele instelling der «(WINTERHULP worden begroet. Het is een werk van algemeene soli dariteit dat benevens het lenigen van den nood. tevens een nauwere band en gemeenschap sticht tusschen alle klas sen en standen der maatschappij. Voegen wij hieraan toe dat die nieu we regeling geenszins in tegenstrijd is met de grondbeginselen der christelij ke liefde. Wanneer Hij zelf op aarde leefde maakte Christus geen onder scheid tusschen armen of rijken »<Tor het uitdeeien Zijner weldaden. Zijne leer was immers deze der onderlinge broederlijkheid, en het minste liefde werk werd door Hem hooger geprezen dan de giften van hen die slechts wat afnemen van hun overvloed. De .(Winterhulp is niet alleen be stemd om te helpen en te steunen waar de noodwendigheid dringt, doch in haren geest moet en zal zij ook bij dragen tot de ontwikkeling cn beves tiging der nationale samenhoorigheid, die, hoe sterker zij aaneengesloten staat boe meer belang en hoop zij biedt voor de toekomst van het Vaderland. Dat elk dus zijn plicht begrijpe en naar hoog gestelde voorbeeld, het zijne bijdrage naar mate en vermogen, en zich zelfs de vereischte offers getrooste om de «Winterhulp» in haar doel en streven te helpen, opdat al onze land- genooten in de komende gure maanden ten minste van het onontbeerlijke zou den worden voorzien. Zooals eendracht baart macht» zoo zal ook in dezen eendrachtigen samen werking de uitwerksels samenbunde len en tot den doelmatigen uitslag bren gen van al hetgeen het groote gebod der Liefde ons beveelt I i NABU NIMY SCHIET EEI* VRACHTAUTO IN BRAND EN DEELT DE VLAMMEN MEDE AAN TWEE WONINGEN Des namiddags kwam een vrachtau to. geladen met een 20tal vaten benzi ne langs den steenweg van Bergen op Brussel gereden. Op het grondgebied van Nimy moest de wagen eene zwen king maken om over de nieuwe vaart- brug te rijden. Mogelijks heeft de voer der hierin kwalijk gemaneuvreerd.want de wagen keerde teenemaal om en Stond aanstonds in brand. De twintig vaten ontploften het eene na het ande re. Vlammen sloegen tot 20 meter hoog. Een der vaten werd met volle geweld tot op 100 meter afstand ge slingerd. Het vuur deelde zich dan ook al spoedig mede aan twee dichtbij staan de woningen, zoodat het een ware vuurgloed werd. die men onmogelijk kon naderen. Gelukkig was de auto voerder van zijne zitplaats kunnen springen. Niettemin waren zijne klee deren gansch verbrand en had hij ern stige verwondingen over gansch het li chaam opgeloopen. zijn toestand werd dan ook zeer ernstig bevonden. De man Zou echter niet het eenige slachtoffer van dit onheil wezen. In den omgekantelden wagen zat immers nog een man. welke onder de vracht be dolven bleef en dien men onmogelijk hulp kon bieden. De pompiers van Bergen en ook Duitsche pompiers wa- rc- soo'-dig ter plaatse om den vuur poel te bestrijden. Aan de beidé wo ningen was reeds aanzienlijke schade berokkend. Van den vrachtwagen echter bleef alleen het verwrongen geraamte over, cn onder de wrakstukken trof men ten slotte het gansch verkoolde lichaam \an den begeleider aan. welke dus een vreeselijken dood was gestorven. HET KASTEEL VAN NEER-REPEN DOOR BRAND VERNIELD Dezer dagen brak een hevige brand uit in het kasteel van Neer-Repen bij Tongqren. Het kasteel is een zeer oud gebouw. De vlammen sloegen aldra hoog de lucht in en onmiddellijk wa ren dé inwoners der gemeente aan het werk om den vuurhaard te blusschen en te redden wat er nog te redden viel. De brand was echter geweldig. De pompiers van Tongeren snelden echter tei plaatse en begonnen het vuur te be- strijden. Zij werkten tot laat in Ben nacht, ekenals gansch den volgenden clag, daar het vuur heraangewakkerd werd door een hevigen wind. Het kasteel was bewoond door graaf de Meeus en baron von Eyll-de Pier pont. I I JEF SCHEIRS 93 A 14de Vervolg. Het Noodlot. Ajax heeft gewild dat mijn oom rijk werd ik zijn erfge- nnam het heeft me van bediende tot millionnair gebombardeerd en het Noodlot heeft gewild dat ik u kocht bij den hondenkweeker... ziet ge. Ajax er zijn duizenden honden die mooier zijn dan gij, intelligenter en bij zonderlijk beter gemanierd dan gij; en toch had ik u liefst, niet omdat ik een hondenkenner ben. maar omdat het wondere Noodlot u opdrong aan mijn oog, mijn zin... En is 't zoo niet Ajax dat het Noodlot gewild heeft dat ik hier kwam wonen dat gij mij in kennis moest brengen met deze men- w hen opdat het Noodlot, Ajax. me in oog. hart. ziel. bloed cn gemoed dat lieve meisje zou doen zien en aanbeve len... de voorbeschikte vrouw. Ajax!... die door het goede Noodlot op der mannen weg hun baan komt kruisen I.. Ajax. wij beiden hebben redenen het Noodlot dankbaar te zijn Ajax was reeds een paar keeren rond de keuken gewandeld die uiteenzet ting over het Noodlot interesseerde hem absoluut niet. zoomin als een an dere wijsgeerige uiteenzetting. Pol begon ook rond zijn keuken te stappen, zijn handen achter op zijn rug gekruist, en stil peinzend nu. Ajax bleef staan, nu zijn meester Legon te stappen hij keek hem een paar maal achterna en ging dan naar de groote kooi. in* den hoek waarin de jonge papegaai zat. Deze zat op zijn stok bezig zijn pooten en pluimen te kuischen met zijn bek en Ajax zette zich bedaard op zijn achterste om 't spel af te kijken. Het begon hem bepaald te vervelen hier binnen nu zijn meester toch niet TREINBOTSING TE BERZEE Een tiental gewonden Woensdagmorgen kwamen te Ber- zée twee personentreinen met elkaar in botsing. Er zouden een tiental licht gekwetsten zijn. TWEEJARIG KNAAPJE DOOR EEN VRACHTWAGEN GEDOOD TE BERINGEN-MIJNEN Rond het middaguur is het verkeer of. de groote baan Beringen-Mijnen- Leopoldsburg bijzonder druk. Zelden hoort men echter van verkeersongeluk ken, daar iedereen zich maar al te zeer bewust is van het gevaar dat er steeds i heerscht. De gemeente werd dan ook in beroering gebracht door een smarte lijk ongeval. Het zoontje van Leopold Van Heel die langs den grooten weg woont, had buiten weten zijner ouders de groote baan kunnen bereiken, waar het kind gevat werd door een zwaren vracht wagen. Het logge gevaarte reed met volle kracht over het arme slachtoffer tje. In allerhaast trachtte men nog naar Hasselt redding te gaan zoeken, doch onderweg bezwek het knaapje reeds. meer praatte en idiootweg altijd maar rond zijn tafel ging terwijl het daar buiten zoo heerlijk goed wan in de zon.. Hij stond op. ging aan do deur maar die was nog gesloten. Hij >pende den mol om te blaffen wat het /.elfde was ah zeggen open eens de dexr, meester, maar op hetzelfde oogenblik, bleef hij steker, daar zijn meester nu in eens luid en hartstochtelijk Regina riep... Ook de papegaai keek op, en lonkte cverhands met een oog naar den voort stappenden man die weer op dezelfde hartstochtelijke vooize Rejina... zei. Regina ik heb u lief.... liefste mijn Dc papegaai rekte zijn kop en luis terde nieuwsgierig Ajax zett? zich op zijn achterste en geeuwde en de man in den vloer zei voor de derdï maal Regina.... Regina Regina Regio»... zei de papegaai. Heere God hij spreekt De blijdschap die Pol voelde, geleek aan die zelfde toen hij zich «enigen rijken erfgenaam van zijn oam, wist... Hij sprong naar de kooi aldoor de tra lies tegen den vogel Lieve, brave, beste papegaaieke zoet Dat is braaf zijn Tot zeg hen nog eens toe Regina f... Toe Papegaaieke lief Ajax was met zijn voorpooter op het voetstuk komen leunen, cn seleen even belust als zijn meester om het wonderbare woord, dat zijn meet ter, van blijdschap deed opspringet te hooren herhalen maar de papef aai die aan zijn eerste spraakprest.tie scheen genoeg te hebben, opende ('en bek niet meer en bekeek even nieirvs- gierig het wezen van den man en ccn snuit van den hond die in eens zooveel belangstelling in hem kwamen stellen. Kom Ajax we gaan buiten misschien roept hij *haar naam nog eens als hij ons niet ziet. Beidei; gingen buiten en bleven een paar passen van de deur staan luiste- ren maar de vogel was terug aan het poetsen gegaan van pooten en pluimen: Pol kwam terug, greep zijn schrijf boek van de tafel en wandelde zijn hof' in waar hij zich in de schaduw van een J grooten vlierboom nedrezette en van waar hij een schoon zicht had op de bovenvensters van buurman. Hij zat er uren achtereen probeerde tien maal zijn gevoelens in een spran kelend iiefdelicht te vertolken maar kon nooit de gepaste uitdrukkingen 1 noch beelden vinden het venster daarboven bij buurman leidde te veel izijn aandacht af en het was in dit oo genblik een veel schooner en mysterie voller gedicht dan wat hij zou kunnen J neerschrijven. De vooravond kwam aangetreden en de aromen uit veld en wei en hovingen smolten ineen tot een hemelschen wie rook en dreven over "t dorp. En in zijn longen schoot de sterke balsemde geur van de vlierbloemen boven hem. I Dan kwam de stilte de krekel be gon haar eentonig ratelen in 't gras en gioote benden muggen zoemden hun vooizeke rond zijn kop... En in die stilte die devoot aandeed en vol schoone zomerwijding hing. j klonk plots al den overkant der haag 'de diep weeïge toon van een vioolsnaar en een zachte meisjesstem weeïg vreemd lied. Ademloos zaten Pol zong een en Ajax te luisteren en toen viool en stem zwegen, greep Pol pen en papier en schreef het vers waar hij tevergeefs al tien keeren aan begonnen was. Het was kort maar het zei genoeg en vertolkte voor 't oogenblik de volheid van zijn opkomende en aangroeiende liefde. O mochten mijne wenschen eens alle bloemen zijn. Ik gaf ze U alleene Regina, liefste mijn. O mochten mijne woorden eens alle kussen zijn, ik gaf ze U alleene Regina, liefste mijn. De dingen van den dag lagen te sterven in de armen van den nacht in het hart van Pol Kozijn begonnen de dingen van het leven te groeien en kregen een geweldige gestalte te groot, veel te. groot, om ze in hart en gemoed te sluiten en gevangen te houden. Want de dingen van het leven wor den ontzaglijk groot in het gevlam der Kefde. Want de dingen van het leven wor den ontzaglijk klein in de triestigheden van lijden en desolatie maar dat wist hij niet. 'tVervolgt )j Verboden nadruk.

De Volksstem | 1940 | | pagina 2