EEF ERGENS ZONG EEN VOGEL Gewichtig! Gemengde berichten De Kol. waarden op de Brusselsche Beurs Heden Dinsdag wordt de president der Ver. Staten gekozen Geen vleeschderven meer *5 Vrijdags Uit het Staatsblad De Fransche ministerraad Reisvergunning naar Nederland I I l JEF SCHEIRS In het voorjaar: Woensdag 6 Novembe. 6e dag onder de octaaf Allerheiligen. Gloria. Gebeden 2e H. Geest 3e Kerk of Paus. Credo. Wit. Requiem en Votiefmissen toegelaten. Luik H. Leonardus (dubbel), wit Mechelen H. Foillanus (dubbel). Rood. Donderdag 7 November. 7e dag ontdre de octaaf Allerheiligen. Gloria Gebeden 2e H. Geest 3e Kerk of Paus. Credo. Requiem en Votiefmissen toegelaten. Mechelen, Brugge, Gent H. Willi- brordus (dubbel). Wit. In de drukpers. We vernemen dat ingevolge allerlei omstandigheden, het dagblad «Het Volk» van Gent te reke- kenen van 1 November zijn verschijnen schorst. Aan de houders van spoorwegzegels of van zoogenaamde postcollizegels Talrijke personen bezitten Spoorweg zegels ofwel Postcollizegels, die zij ten behoeve van hun handel, vóór den oor log hadden aangekocht. Deze zegels werden ingetrokken en worden niet meer aanvaard, noch voor het frankee- ren van zendingen bij de Nationale Maatschappij van Spoorwegen, noch voor het verzenden van Postcoili doorj het Postbeheer. Uit ter bevoegde zijde ingewonnen inlichtingen, blijkt, dat belanghebben den de terugbetaling der waarde van bedoelde zegels zullen bekomen, mits daartoe een schriftelijke aanvraag te doen aan het Station of het Postbu- reau, waar zij de zegels hebben aange- kocht. De zegels dienen bijgevoegd te wor den. Verloren zegels worden in geen geval terugbetaald. Ex-koning Zogoe naar Amerika? Amsterdam, 1 November. Het blad «Daely Stetch» meldt dat ex-koning Zogoe van Albanië het inzicht zou hebben met zijn familie en zijn gevolg Engeland te verlaten om zich naar de Vereenigde Staten te begeven. Voor cle overvaart wenscht ez-koning Zogoe een privaatjacht te koopen. Naar aan leiding hiervan merkt de «Daily Sketch» op, dat Zogoe een der rijkster voor- name geëvacueerden is. Het blad voegt er nog aan toe «Wanneer koningin Geraldine in het Londensche West-End inkoopen doet, betaalt zij alles kontant. Zij weigert dat haar ook maar de kleinste rekening wordt aangeboden» De Postkalender voor 1941. Het Bestuur der Posterijen stelt van heden af zijn Postkalender voor 1941 te koop. Deze publicatie is samengesteld uit 6 mooie gravures en 2 blaadjes, die inlichtingen bevatten van algemeenen aard betreffende de diensten der Pos terijen (tarieven, hoogste gewicht, de grootste afmetingen enz.) Zij is thans verkrijgbaar tegen den prijs van 2 frank, hetzij door tusschen- komst van de bestellers op dienstronde of de loketbedienden der postkantoren hetzij mits storting van 2 frank op de postcheckrekening nr 9380 van het Bestuur der Posterijen (Directie w. Fostkalender) te Brussel. De eventueele winst der uitgifte van den kalender zal ten volle worden af gestaan aan de maatschappelijke wer ken van het personeel der Posterijen. Verschaf u, zonder uitstel, een Post kalender 1941. Gij zult alzoo uw ge- regenheid betuigen ten opzichte van nederige dienaars van ons land. Vrijgave binnen kort te verwachten Het publiek heeft onlangs met zeer veel belangstelling kennis genomen van het bericht, dat de koloniale fondsen binnenkort weer aan de beurs te Brussel zouden worden genoteerd. Het uitblijven van deze noteeringen wekt eenige verwondering. De vertra ging laat zich evenwel zeer goed ver klaren. Ten eerste zijn alle koloniale fondsen bij verschillende banken gede poneerd. Voordat de handel kan wor den vrijgegeven, dienen al deze titels geklasseeerd te worden en gekontro- leerd ten opzichte van het eigendoms recht, want zooals bekend is, kwam het gedurende de oorlogsdagen meer malen voor, dat personen zich on rechtmatig waardepapieren toeëigen- den. Willen de beursmakelaars de ver kochte papieren kunnen leveren, dan moet dus eerst het geheele klassement van alle titels afgeloopen zijn, want het achtereenvolgens aan de beurs brengen van bepaalde groepen van fondsen, zou tot een te sterke speku- latie aanleiding geven. Vervolgens diende onderzocht te worden, in hoevere de betrokken maat schappijen werkelijk in Belgisch Kongo werken en niet hun hoofdbedrijvigheid in andere landen uitoefenen. Dit bleek het geval voor drie maatschappijen, nl. «Financo», (Societé Financiere Franco-Beige de Colonisation). «Zam- bèze» (Société Minière et Géologique du Zambèze), en «Beira» (Anglo- Belgian Companie), zoodat deze niet meer in de lijst zullen worden opgeno men. Tenslotte, en dit was een zeer moei lijk punt, was het onmogelijk over te gaan tot den handel in alle Kongo- leesche fondsen met uitsluiting van de slaatsleeningen en het zou doelloos ge weest zijn, deze laatste te noteeren, indien niet een regeling werd getroffen j voor de betaling der betreffende koepons. Inmiddels is hiervoor een oplossing gevonden. Zij omvat de rentebetaling, niet alleen van de Kongoleeningen, j maar ook van de door de regeering ge- garandeerde obligaties dus die van de Kivu-spoorwegen en van de Kongo- Buurtspoorwegen. Binnen zeer korten tijd is dus de vrij-; gave van Kongoleesche fondsen te ver- i wachten. De stukken blijven bij de be-1 trokken deviezenbanken gedeponeerd. Bij verkoop wordt slechts een over schrijving bewerkstelligd op naam van den nieuwen kooper. NEW YORK, 2 November. Bui ten Roosevelt (Demokraat) en Wilikie (Republikein) zullen op Dinsdag ook de sociaal-demokraat Thomas, de Com munist Browder, de links georiënteerde Socialist Aiken, de Alcoholbestrijder Babson en de voorstander der Vrije gel den Zuhand aan de Presidentsverkie zingen deelnemen. Buiten Roosevelt en Wilikie heeft geen enkel dezer kandidaten kans. -1 934 NOCH GEDURENNE DE QUATER TEMPERDAGEN, DE' VIGILIEDA GEN EN DE VASTEN Ingevolge de bijzondere machtiging die hun door den H. Stoel werd toe gekend, hebben de Bisschoppen be sloten, gezien de huidige omstandighe den, de besluiten inzake het vleesch derven op te heffen. Dientengevolge zat hèt niet enkel toegelaten zijn des Vrijdags vleesch te eten, doch eveneens gedurende de Vasten zal men geen vleesch meer moeten derven. Op Kerstmis zullen geen midder nachtmissen plaats hebben'. De Bisschoppen richten een drin gend verzoek tot dë geloovigen en de priesters, om zooveel mogelijk giften te doen, onder vorm van geld of boe ken, ten bate van het herstel der biblio theek van de Katholieke Hoogeschool te Leuven. Maximumprijs voor Aardappelera. De maximumprijs voor de aardappe len wordt als volgt vastgesteld voor de gewone soorten Voo! de maand November Ver trek op de hoeve, 65 fr.prijs van den grossier, geleverd in den winkel van den kleinhandelaar, 82 fr.prijs van den verbruiker 100 frank. Voor de maand December zijn de prijzen onderscheidenlijk 67 fr., 84 fr. en I 05 frank. Genéve, 2 Nov. Na de Transche ministerraad werd de volgende offi- cieele mededeeling verstrekt De ministerraad is hedennamiddag te 1 7 uur, onder voorzitterschap van maarschalk Pétain, bijeengekomen. De beraadslagingen duurden tot 19 uur. Vice-president Laval heeft uitvoerig verslag uitgebracht over zijn bespre kingen met de Duitsche burgelij ke- en militaire overheden. Dook den minister van Buitenland- sche Zaken en van maarschalk Pétain werden de vragen van enkele leden der regeering beantwoord. Uit de gegeven toelichtingen bleek het eensgezinde vertrouwen, waarmede al de leden der regeering zich omheen het staatshoofd en vice-president Laval hebben ge schaard. Door den minister van Financiën, Bouthillier, die Laval op zijn reis ver gezelde. werd mededeeling gedaan van een aantal technische bijzonderheden. VALSCHE VEEHANDELAAR IN DE VAL TE WELDEN De genaamde Chevalier Remi, ge boren te St Denijs Boekei in 191 0,wo nende Kruisstraat te Ronse die eenigen gen tijd geleden uit Duitschland, waar hij als mijnwerker gearbeid had, was teruggekeerd, had er een nieuwen truk op gevonden om aan geld te komen. Hij liep in de streek van Oudenaar de bij verscheidene slachters binnen en bood er zich aan als veehandelaar, trachtende aldus koeien te verkoopen welke op de eene of andere weide stonden en die hem, zoogezegd toebe hoorden. Nadat hij reeds verschillende mislukkingen had opgeloopen, vond hij te Welden toch eindelijk een goed- geloovige beenhouwer die van Cheva lier drie koeien kocht, welke op eene weide te Welden stonden en aan een landbouwer aldaar toebehoorden. De beenhouwer De Bock betaalde aan den valschen handelaar een som van ruim 8000 fr., doch groot was zijn verwondering toen hij de dieren wou naar huis halen en daarin verhinderd werd door den eigenaar, die natuurlijk van niets wist, zoodat men eindelijk begreep met een bedrieger te doen te hebben. Onmiddellijk werd de Rijkswacht van Munckzwalm verwittigd. Inmid dels was Chevalier in een herberg der streek binnengegaan en had er een fiets geleend welke hij beloofde terug te brengen. Per taxi werd door de Rijkswacht de jacht ingezet op den kerel, die alle i gelegenheden bezocht waar hij zou i kunnen zijn, en tenslotte vond men hem in een herberg. Toen hij de rijks wachters zag waren zijn eerste woor den «Ja, ik ben er aan». De al te goedgeloovige beenhouwer kreeg gelukkiglijk zijn geld terug, ter wijl ook de fiets aan den eigenaar werd teruggegeven. Chevalier werd gevankelijk naar Oudenaarde gebracht. Een ernstig on derzoek is gaande om vast te stellen of hij geen uitstaans heeft met een ande- i ren diefstal van koeien in het omlig- igende gebeurd. TE de Inwendige organen, bloed en darmen zuiyeren, VERSTOPPING, overtollig vet, aambeien, rhaumntl- scha pijnen deen verdwijnen, slakken en giftstoffen uit het lichaam ver wijderen door een grondige kuur met Dr. Schieffer's Stofwisse- lingzout. De weldadige werking is verrassend. Per llacors fr». 16.30 Per dubbel flacon Fr». 27.— Verkrijgbaar in alle Apotheken. j GELDEN AANGESLAGEN TOUFFLERS j Tolbedienden welke rond 19,30 ure op dienst waren aan het hoofdtolbu- reel der Doornijkstraat te Toufflers, zagen een wielrijder uit de richting van Toufflers afgereden komen. Weldra sprong de man af, doch hield zich ge borgen en scheen veel belang te stel len in het voorwiel van zijn rijwiel, waaraan nochtans niets te bemerken was. De tolbedienden vonden deze doenwijze ten zeerste verdacht en na derden tot bij den persoon. Plots be merkten zij onder den overjas van den wielrijder, twee brooden welke hij ver borgen hield, en waarvoor hij zich zoo gebogen hield om hen te verbergen.De brooden werden aangeslagen. Doch bij verder onderzoek bleek de man nog iets verdachts op zich te hebben. Hij werd verzocht zijne zakken te le digen. Ontroerd reikte de wielrijder 2 briefomslagen aan de tolbeambten. Bij onderzoek stelden deze vast dat het een groote hoeveelheid Reichsmarken en Belgische bankbiljetten waren. Ondervraagd bekende de persoon, een Franschman, wonende Lannoystw. te Froyennes (Belg.) dat hij dit klein fortuintje naar Belgie wou brengen. De twee briefomslagen bevatten te samen 90.216 Fransche franken. Ge zien den uitvoer van kapitalen vol strekt verboden is, werd het geld als ook het rijwiel aangeslagen, terwijl Proces-verbaal van het geval opge maakt werd. 15 de Vervolg. IV. Des Zondags daarop ging Pol naar de hoogmis. Hij deed het absoluut niet uit gods dienstig idee, noch uit behoefte, noch uit besef van plicht, Hij deed het eerst en vooral uit nieuwsgierigheid om de kerk van binnen te zien. Want in die oude dorpskerkjes han gen soms zoo'n onbekende kunstschat ten te zien, aan schilderijen, beelden, snij- en smeêwerk, die er soms eeuwen hangen, zonder dat er ooit een dorps pastoor of dorpeling heeft vermoed wat 'n schat ze bezitten. Hij ging er ook heen om ineens veel dorpsmenschen te zien; hoe ze gekleed waren, hoe ze zaten en wat ze deden, hoe ze zich gedroegen in de kerk. Ook om afwisseling te brengen in zijn afge zonderd zijn en om een onderscheid te raaken tusschen zijn dagen die anders in alles gelijkluidend waren. Maar meest van al ging hij er heen, doch hij dierf het zich zeiven niet be kennen, om wille van zijn buurman en buurmans lieve meisjes die nog al van kerk en kapel schenen te houden. Niet dat hij bepaald goddeloos voel de of leefde; dat niet maar zijn heele godsdienstig leven verkeerde in een lijdzame onverschilligheid, in het aan vaarden en gedoogen van allen gods dienst, omdat het hem toescheen als een noodzakelijk erfdeel van een volk en als een traditie die vergroeid was met het volk. Hij had zijn eerste kommunie ge daan in een katholieke stadsschool en zoolang zijn ouders leefden, was hij al tijd met hen 's Zondags de mis gaan hooren en had zijn paaschplicht vol bracht. Na hun dood, was dat alles bij hem stilaan vergeten geraakt hij had er geen spijt om, noch ooit berouw in gevoeld, alleenlijk een kleine spijtige gewaarwording in het „begin, omdat hij gebroken had met een gebruik en traditie die in zijn huiskring als on- j aantasbaar had gebleken bij Pa, en bijzonderlijk bij Make. Aan dat alles dacht hij nog eens vlugjes, toen hij zich kleedde om naar de hoogmis te gaan. Toen het klepte, sloot hij de voor deur maar liet de achterdeur open I voor dieven of andere ongure bezoe kers had hij langs de achterdeur wel niet te vreezen de hoven rechts en links beveiligden hem en beroeps brekers waren op het dorp niet, althans toch geene die een brandkast forcee- ren. Overigens gaf hij Ajax een zeer duidelijke uiteenzetting van den toe stand. Ajax, jongen, luister eens hier ge begint stilaan een ernstige hond te worden ge zijt nu zes maand oud, en dat begint voor een hond, en bij zonderlijk voor een wolfshond, die als zeer intelligent bekend staan, een leeftijd te zijn waarop men hem zeer ernstig mag toespreken en waarop hij reeds een tamelijke dosis verstand, be grip, overleg, en bijzonderlijk een ge dacht van zijn groote verantwoorde lijkheid móet hebben. Bijgevolg Ajax, zet uw ooren boutrecht en luister Primo ik ga voor een klein uurtje weg naar de hoogmis honden zijn daar niet toegelaten. Secundo ik laat u de zorg over mijn huis, mijn waarden, en al wat er in is. ,f Tretio ge zult u deftig gedragen DOODELIJK ONGEVAL TE BRUGGE Een doodelijk ongeluk heeft zich op den avond van Allerzielen te Brugge voorgedaan. Een inwoner uit de Moerstraat, de h. Jozef Pauwels, 48 jaar, was Zater dagavond niet naar huis teruggekeerd, zondagmorgen werden opzoekingen gedaan en omstreeks 10 uur 40 heeft men het stoffelijk overschot van Pau wels aangetroffen in het water van de Speelmansrei, juist aan de Sleutelbrug Beenhouwerstraat. De man zal door de duisternis mis leid geweest zijn en aldus over de leu ning in het slijk terecht gekomen zijn. Uit een eerste onderzoek ingesteld door adjunct politiekommissaris As- peslagh, blijkt dat Pauwels versmacht werd in het slijk. Goederenvervoer en verzending van drukwerk toegelaten. BRUSSEL, 1 November (Belgapress speciaal). Reisvergunningen naar Nederland (Passierscheine worden slechts afgeven door de Duitsche Militaire Overheden voor dringende zakenreizen. Voor Nederland kunnen ;de aanvragen door de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en I Luxemburg, 4, Anspachlaan, te Brussel, ondersteund worden. Formulieren izijn eveneens verkrijgbaar bij deze Kamer van Koophandel. Het maximum aan reisgeld dat door reizigers van België naar Nederland kan worden medegenomen, bedraagt fr. 100. Voor hoogere bedragen dient men zich te wenden tot de Oberfeld- kommandantur, kamer 53, Troonplaats I Nr. 1, te Brussel. Voor reizen van (Nederland naar België, kunnen de noodige deviezen bij een deviezenbank gekocht worden op vertoon van een j geldig paspoort en een passierschein. Mede te nemen bedrag van Nederland naar Belgie ten hoogste fl 300. Bij invoer van Nederlandsche betaalmidde len, in Nederland, mag een niet-ingeze- tene ten hoogste fl. 500. meebren- gen. Personen die tijdelijk in Nederland verblijven mogen ten hoogste over 30 fl. van hun zich in Nederland bevin dend saldo beschikken, met dien ver stande, dat slechts over vijf dagen te gelijk kan worden beschikt. Voor andere inlichtingen wende men zich tot het Secretariaat van de Neder landsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg. Van 21 October 1940 af, worden de volledige wagenladingen en het stuk goed ter bestemming naar Nederland opnieuw algemeen aangenomen, zon der dat daartoe vooraf toelating dient te worden aangevraagd (met uitzonde ring van de goederen waarvoor een algemeenen bijzonder verbod zou be staan) Frankeering De vracht voor het Belgische traject wordt steeds in Belgie geheven. Voor de verzendingen naar België moeten de vervoerkosten en andere kosten voor het Nederlandsche tiaject door den afzender worden be taald. Sinds het begin van de maand October is de verzending van drukwerken, mon sters, zakenpapieren en samengestelde zendingen toegelaten tusschen Belgie en de neutrale landen, Nederland, Luxem burg enltalië inbegrepen. Couranten en tijdschriften zijn in de categorie «druk werken» begrepen en mogen dientenge volge vanuit België naar Nederland ge zonden worden. en geen dwaze dingen doen Begre pen Quarto dit om uw nieuwsgierig heid te bevredigen wel 'k zal u zeggëï? ik ga naar de hoogmis, omdat ik hoop Reginake van hier nevens daar ook zal zijn ik kan ze daar op mijn dui zend gemakken bekijken en ze is reeds zoo schoon in de week met haar gewo ne huiskleederen dat ik ze zeker als hemelsch mooi zal mogen bewonderen met haar zondagsche kleederen aan want Ajax, gij begrijpt er natuurlijk niet veel van, want ik ben overtuigd dat ze prachtig zal zijn om aanschou wen... niet onder oogpunt van weelde of luxe, Ajax, maar onder oogpunt van smaak, kunst... enfin om te stelen. Dus, Ajax, ge weet wat u te doen staat en wat ge te laten hebt dus tot binnen een uurtje, Ajax toon u een waardigen wolfshond, een hond van vertrouwen. Pol was uitermate voldaan over zijn aanspraak hij had evenveel geloof in een hond van vertrouwen als in een man van vertrouwen, alhoewel een proef niet genoeg is om de stevigheid van dit dogma te bewijzen en te wetti gen. Want op dit oogenblik dacht hij er niet aan dat ij ooit eens gelezen had deze bittere aanhaling van een door-, leefd mensch «wacht u van een man van vertrouwen Nu Ajax was geen mensch, en Ajax was geen hond zooals een andere hij was een slimme wolfshond en de af stamming stond in voor zijn recht schapenheid, verstand en plichtbesef. Als Pol buitenging, zag hij meteen meester Wybos met Maria uit hun deur komen een spijtige gewaarwording viel in zijn hart Regina bleef dus te huis en alleen Alle duivels had hij dat geweten Maar er was nu niets meer aan te doen noch te veranderen, want mees ter Wybos was reeds aan zijn deur en Zoo gaat ge ook naar de hoog mis, gebuur Ja wel, meester Wybos, zei Pol zeer vriendelijk, maar inwendig zijn op zet verwenschend. Wel 't past wij ook ons Gineke moet koken, 't is haar beurt, de meisjes schranken zoo om den zondag, ziet ge. Ha zoo zei Pol, vast voor nemend dit detail goed te onthouden, en er zijn hoogmisbezoeken in 't ver volg op te regelen. En koutend over dingentjes die maar dienen om den weg te korten die trouwens niet lang was, ging Pol in gezelschap van meester Wybos en Maria de dorpskerk in, en bleef Ajax in diep gepeins dit mag wel gezegd worden van een slimmen wolfshond in de keuken achter. Dat zijn meester een heele poos zou weg zijn, stond vast Ajax kon den duur van die afwezigheid niet uitdruk ken noch omschrijven in uur en minu ten, maar hij wist in alle geval dat die poos lang genoeg duren zou om alles uit te steken wat hem beliefde. Het was dus eerst en vooral een kwestie van dien tijd te benuttigen en zich allerminst te vervelen. 'tVervolgt Verboden nadruk,

De Volksstem | 1940 | | pagina 2