J mmm =r~ ERGENS ZONG EEN VOGEL LANES DE STRAAT Commissariaat voor prijzen en loonen J_L TT Ér wordt weer sprot en garnaal gevangen te Heist Verminderingskaar- ten op de Buurtspoor wegen voor groote Gezinnen Vier jongens speelden met een bom te Rijsel Woensdag 18 December Quater temper (Rorate). Gebeden 2* Deus. «ui de Ben tee 3* voor Kerk of Paus. Paars. Met helen: H. Begga (dubbel). Donderdag 19 December Mi» van den vorigeo Zondag (Gaudete). Gebeden 2* Deus. qui de Beatae 3' voor Kerk of Paus. Paars. BUITENDIF.NST voor CONTROLE EN ONDI K/OLK PROVINCIE OOST VLAANDEREN Invoer van hout uk Skandinavse. Tusschen Finland. Zweden. Duitsch- land en Belgie is overeengekomen dat de vroegere kontrakten van 1940 voor gezaagd hout. triplex en uit hout vezels vervaardigde platen, die nog niet uitgevoerd zijn gelikwideerd moeten worden voor het einde van het jaar. De kontrakten moeten wor-1 den overgemaakt aan den Militarbe fehlhaber», door tosachenkomst van de Beroepsvereeniging van Agenten van de Houtindustrie in Belgie. 4. S liiidknaapstraat te Brussel. De bevolking van Duinkerken. Voor gansch dr onmiddellijke omge ving van Duinkerken, heeft men tij dens een onlangs gehouden optelling slechts 22,810 zielen geboekt. terwijl er voor den oorlog niet minder dan 50.000 geteld werden. Hier volgen de officieele cijfers Duinkerken 12.020 (tegen 33.900); Rosendael 2.240 Coudekerke-Branche. 2,016; Sint Pol aan Zee. 968; Malo-Baden. 735 Kleine Synthe. 849; de andere ge meenten 3.992. Ttafgas vervangt benzme in Dene- mr. ken F.en buitenlandsche auto-! mobielonderneming in Kopenhagen heeft een turfgasgenerator tot ont wikkeling gebracht. De nieuwe generator. die na ren langere proefperiode thans als geschikt voor fabriknge wordt aangegeven, zal op irderen personenwagen van ge middelden omvang aangewend kun nen worden. Volgens gedane mede- deelingen znl voor een |>ersonenwagen die normaal per 100 Km. 12,5 liter, benzine, die thans een waarde verte grnwoordigen van 11.87 kronen, ver bruikt. bij aanwending van speciale turf, per 100 kilometer slechts 5 kro nen turf gebruikt worden. Scrum tegen tering Een assis tent van de geneeskundige faculteit van Buenos-Ayres heeft een serum met goede werking tegen tuberculose ontdekt. De Argentijnsche minister van bui tenlandsche zaken znl het noodige ma teriaal en personeel trr beschikking steden van den ontdekker, opdat hij gedurende een jaar proeven zou kun nen doen op 200 patiënten. (A.N.P. Het Commissariaat voor Prijzen en loonen der provincie Oost Vlaanderen deelt mede Het publiek is reeds voldoende be kend met het bestaan der diensten van het Commissariaat voor Prijzen en Loonen.. ingericht bij besluit van 20 Augustus 1940. en onder dc leiding gesteld van den Commissaris voor Prijzen en Loonen. Dr P. F. Beeckman. Echter stellen zich voorzeker nog velen vragen over het doel. de inrichting, dc werkwijzen f en de bevoegdheden van de meest uitgebreide organisatie van het Commissariaat. namelijk de diensten voor Controle en Onderzoek. Deze diensten hebben voor taak het evenwicht tusschen prijzen en loonen na te streven, dit vereischt zijnde en voor het economisch leven van het land. en voor de sociale verhouding tusschen werkgevers en werknemers. Drie groote stelregels worden in acht genomen bij het vaststellen van onderzoeken en het uitoefenen van het toezicht 1. De prijzen na 10 Me;. Het is ver boden alle waten. met uitzondering van deze voor dewelke een afzonder lijke afwijkingsmaatregel werd toege staan. aan een prijs nooger dan deze die voor 10 Mei 1940 werd toegepast, te koop te stellen of aan te bieden. 2. Abnormale winsten. Woekerhan del en overdreven winsten zuilen nauwkeurig opgespoord en onverbid delijk onderdrukt worden. 3. Maximaprijztn. Voor een aantal producten van dagelijksch en onmis baar gebruik worden door officieeie besluiten de maximnnrijzen vast ge steld. Het is onder meer het geval voor boter, aardappelen, vleeschwaren. rijst, suiker, olie, enz. Ook de verbruiker die de hoogere. dan de maxima va-tgestclde prijzen l>etaalt. wordt vervolgd, -.aar Inj aldus den woekerhandel mogelijk maakt en bevordert. Het gant hier om te voorkomen dat de betrekkelijke schaarschheid van zekere producten. schaarschheid die bijzonder zwaar komt te wegen voor dc minder begoede klassen der bevol king. op schadelijke wijze worden uit gebuit door gewetenlooze handelaars of smokkelaars. In de province Ool.1-V'aandem klaas. Beveren. Temsche. 3lsmme en Lokeren van het recbtcrLjHIarrondisJc- ment Dendermonde. V 5e District Dendermonde Linda- nusstraat. 15. Omvattende de rechter lijke kantons Dendermonde. Wetteren. Aalst en Zele van het rechterlijk ar rondissement Dendermonde. Deze districtshoofden staan ten dienste van het publiek voor alle klachten. het vragen van locale af wijkingen in zake prijzen en loonen en allerhande verdere inlichtingen. Er wordt hierbij op gewezen dat men zich steeds dient te wenden tot het bevoegde districtshoofd. Het Provinciehoofd. voor Oost- baanderen. ontvangt alleen den Don derdag van 10 lot 12 uiir. tenzij op schriftelijke aanvraag. De heeren Districtshoofden ont vangen alleen op Maandag en Vrijdag van 10 tot 12 uur. ook op schriftelijke aanvraag. Er wordt thans verwacht van het publiek dat het ook zijn plicht zal begrijpen om. ter. bate van de gemeen schap, dc taak van het Commissariaat voor Prijzen en Loonen te vergemak kelijken met het oog op de economi sche en sociale gezondmaking van land en volk. SCHOOLKNAAPJE DOOR EEN AUTO GEVAT TE AARSCHOT Een vreeselijk ongeval heeft de treurige faam der Hoogbrug te Aar schot andermaal bevestigd. Het negenjarig zoontje van Con stant 1 erweduwe, wonende op den Molenberg, en dat naar het St Jozefs kollege ter school gaat. is bij het naar huis keeren 's middags op de brug plots gevat door een auto, welke uit de richting van de Bogaardenstraat kwam gereden en de aanrijding niet rr.eer kon vermijden. Het knaapje weid ongeveer vijf meter ver wegge slingerd. tot voor bet lokaal der Ko ninklijke Harmonie. Voorbijgangers namen het arme slachtoffer op. doch het gaf aanstonds den geest. Het kind je werd naar het gasthuis gebracht.De kleine had den schedel gansch inge drukt en bloedde uit verschillende an dere wonden. Het ic onmogelijk dr smart der ouders te beschrijven bij het verne men van dit smartelijk ongeval. Het aantal Chireeschc martelaren. Aan het Romeinsche tijdschrift Apostolicum ontleenen wij een sta tistiek waarin het aantal martelaren gedurende de laatste 300 jaar in Chitia wordt medegedeeld. Van het jaar 1639 tot 1939 stierven niet minder dan 295 Europecsche missionarissen den marteldood. Hiervan waren er 61 Franciscanen. 49 leden van de buiten landsche missies te Parijs. 36 behoor den tot de sekuliere geestelijkheid en I 7 tot de orde der Jezuïeten. De ove rigen waren leden van andere orden cn kongregaties. Voor dc provincie Oost-,V1 taftderen staan deze diensten onder leading van Het provinciehoofd t Bureelen. Nederpolder. 7. Gent. De provincie omvat vij ff districten. Ie District. Gent. Nederpolder 7. omvattende de rechterlijke kantons: Kruishoutcra. Deinze. Nazaret. Nevele, Zomergem. Waarschoot. Fckloo. Kap rijke en Assencde van het rechterlijke «arrondissement Gent. 2e District Gent Nederpolder 7. Omvattende de rechterlijke kantons Gent, Ledeberg. Oosterzele, Evergem en Loochristi van het rechterlijk arron dissement Gent. 3e District Oudenaarde Einestraat. 5 Omvattende het rechterlijk arron dissement Oudenaarde. 4e District Dendermonden Linda nnsstraat. 15. Omvattende de rechter lijke kantons St. Gillis-Waas. St. Ni- VROUW DOOR GAS VERSTIKT TE SCHAARBEEK Zaterdag om 7 uur hebben buren de genaamde Cesarine Dégroodt,Van- denbrandestraat. te Schaarbeek, ver stikt door gas in haar bed aangetrof fen. Het slachtoffer werd in allerijl naar het gasthuis ^cvojsrd> Pjc arme trnuw. ondanks de haar''toegediende zorgen, be^veek een uur later. De po litie kwam ter plaatse voop- de noodi ge vaststellingen. DE MIJNRAMP IN ROEMENIE REEDS 51 DOOQEN Boekarest. 15 Dec. Jn verband met de ramp in de koolmijn te Lupini in Zevenburgen berichten de bladen, dat Zondagochtend reeds 51 dooden. 3 zwaar en 12 licht gekwetsten wer den bovengehaald. Daar op het oogenblik der ontplof fing ongeveer 300 mijnwerkers in den schacht arbeidden, is het waarschijn lijk. dat er zich nog talrijke arbeiders in de mijn bevinden. Men hoopt even wel dat de meesten zullen kunnen ge red worden. JEF SCHEIRS 1 934 34ste Vervolg. Kom. nu gaan we eens boven kijken. Twee van de vier bovenkamers wa ven nog even ledig cn ijl gebleven als den dag dat Pol ze zoo gevonden had. en boden geen enkel belang noch verschil aan. Ze waren even groot, even bollig, cn hadden evenveel spin- tiewebben in de hoeken hangen. Pol. hier moet de groote kuisch gebeuren, jongen?.. Deze week nog Reginrke. maar «k ken hier zoo weinig mrnschen I Ik zal u een goede huisvrouw stu ren. en eens komen kijken I Prachtig I Dus van nu af trek ik me van uw huis niks meer aan. kleintje. Zeg eens Pol; hebt ge er iets' legen om meteen deze kamers te doen behangen. Doe alles wat ge wilt.. hoe schooner ge het maakt, hoe liever ik ket he1* I Ziet ge; zoo'n naakte witgekalk te muren I... ik vind het zoo triestig en zoo doodschl.... Wel zonneschijntje, ik vond het hier ook nooit prettig; feitelijk ben ik hier nog maar twee keeren binnen geweest; deze kamers zeggen niets, vertellen niets he? er zijn zoo van die kamers die tot u spreken van een innig verleden, van een gezellig heden. of van een vroolijke heerlijke toekomst... We zullen die kamers noodig hebben. Pol! Natuurlijk Regineke.. 't zijn twee mooie kinderkamers, vindt ge niet Ze lachte cn bloosde heerlijk; ook Maria glimlachte eens. Al den anderen kont lag de kamer waarin zijn oom gestorven was. Ook deze had al even weinig verandering ondergaan; behalve het opgevouwen bedgerief en medicijnfleschjes die van het nachttafeltje verdwenen waren, hing nog alles aan zijn zelfden nagel I De dagen zijn grauw en kil... Een ijzige smoorlucht hangt in de straten ^cn legt als een klem op de longen. De inenschen stappen haastig vocTrt cn niemand denkt er aan zich voor zijn plezier buiten te wagen, tenzij er nu en dan een klaarte doorbreekt. die echter weer spoedig vervaagd wordt door den neerslaanden mist. De da gen gaan amper open en toe. We le ven nu in de donkere dagen voor Nieuwjaar. Eens het nieuwe jaar inge treden tellen we wederom af. Dan is er weer hoop. Er kan dan nog veel guurs in de lucht zitten, het kan nog vriezen dat de musschen dood vallen van de naakte boomen. maar... het kort af. Zoolang wc echter in de don kere dagen zitten schijnt alles zoo ho peloos. En toch moeten wij er door. om eens opnieuw uit te komen in de lichte dagen. Het komt ons nu voor alsof het nooit meer zal eindigen, maar het blijft niet nitijd Goede Vrijdag, het wordt nog wel eens Pascnen De dagen vol kommer, die we nu doormaken, dragen er niet weinig toe bij om het nog meer donker te maken rondom ons. 's Morgens noch s «•vond» een enkel straaltje licht dat uit de huizen naar buiten schijnt... Al de woningen staan «tug en gesloten.als koppigaards die zelfs hunne oogen niet willen openen Ken jonge «»orlogsweduwe kloeg Met zoo'n weder kan ik nergens rust vinden... !k las gisteren dat er ongeveer 4200 onzer arme soldaten gesneuveld zijn. van wie de eenzelvig- heid gekend is... dan nog 4600 bur-i :;era Ach. dc gedachte ar.n die dui- zende jonge mannen, die vóór een jaar nog zoo vol hoop en rnoed waren en nu gemaaid werden als de rijpe oogst. Soms komt me hun offer voor als nutteloos... Het is echter toch on mogelijk dat ze om niets in den bloei van hun leven, aan het leven zelf dat voor hen vol beloften was. en aan al hun naastbestaanden, waarvan ze toch zooveel hielden, moesten vaarwel zeggen.. Ach ja... We zien niet ver en veel is nog voor ons verborgen. Eens zal blijken dat elke gebeurtenis zijn reden had... al duurt het lang eer we het wil len begrijpen.... We gaan soms blind langs den weg of schreden als bange kinderen in den nacht, maar feens zul- len we zien en alles verstaan. De dagen zijn grauw en kil...maar we weten dat het weer eens Lente wordt... De ijzige mist waart door de stra ten, maar we weten dat Gods zon we derom schijnen zal, wanneer haar tijd gekomen is. Enkele dagen geleden kregen een achttal visschers uit Heist de toelating ter vischvangst uit te varen met kleine roeibootjes. De kust mocht natuurlijk niet uit het oog verloren worden. De vangst was niet slechter en de liefhebbers van garnaal kregen weer eens gelegenheid zich hun licvclingskost aan te schaffen tegen 5 en 6 fr. het kilo. Ook worden kleine hoeveelheden sprot te koop gesteld. Een der schip-1 pers kreeg ook enkele tientallen kilos sardienen in zijn net die 14 tot 16,65. het kilo verkocht werden. stond alles nog op zijn zelfde plaats en het enkele dat er nog was bijge komen. waren een tiental spinneweb- ben in de hoeken en aan het plafond. Hewel koninginnetje?wat «egt ge Wacht eens tot ik hier ben?... 't zal er seffens veel vroolijker uit zien; Prachtig!.. tje. hier is mijn bed En bidt ge vooraleer in uw te gaan Natuurlijk zonnebloem I maar 't is maar een heel kort gebedje, en ik bid het maar van als ik u den eersten avond hooren zingen heb. Zoo; en wat 'n gebed is het. vroeg ze hem nu echt vroolijk nieuws- F.n nu. zonneschijn-1 gierig bekijkend. heiligdom! en Pol Luister Lieve Heer van hier- De Bond der Kroostrijke Gezinnen van Belgie deelt mede dat in gevolge een akkoord met de Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen geslo ten. hij het op zich heeft genomen ten bate van al de belanghebbende groote gezinnen voor 1941 de identiteitskaar ten op te maken en af t^ leveren welke noodig zijn om de verminderingen op de buurtspoorwegen te bekomen. De ze kaarten zullen gebeurlijk dienen voor het net der Belgische spoorwegen den dag dat de verminderingen er op nieuw zullen verleend worden. De belanghebbenden worden ver zocht zich te wenden tot den afge vaardigde van dezen Bond in hunne gemeente, of zooniet, bij den aange stelde die gelast wordt in 'hun gemeen te de kaarten aan te maken. Zij zullen zich van hun trouwboekje of van een uittreksel uit het register van den burgerlijken stand voorzien. alsook van de kaarten recht gevende op de vermindering in 1940 als zij deze be zitten. Zij zullen daar onlangs ge maakte foto's bijvoegen van elk der begunstigde gezinslede» inet, op de keerzijde, naam en voornamen van den betrokkene. Zij zullen, zooals vroeger, een inschrijvingsrecht betalen van vijf frank per gezin. Vier jongens Marcel Baraut, I 1 jaar. zijn broeder Julien, 7 jaar en twee anderen, allen uit Maubeuge, speelden op den koer van het station met buskruit. Plots weerklonk een los branding, waarbij Marcel Baraut op slag gedood werd. Zijn broeder Julien werd met zware verwondingen naar het gasthuis overgebracht. De ont ploffing was veroorzaakt door het slaan op een door hen gevonden bom. SP OFCT V. V. B. Bij S. V. Aalst. De eerste ploeg door Gent met 5-1 geklopt. Heer Cosyns stelt volgende ploegen op S. V. Gent Eggermont; Lucq en Rijn- walt; De Greve, Meerschout, Lefévre; Galle, Michiels, Heyse, Van Renter- ghem en Lenoir. S. V. Aalst De Schrijver; Van den Bos^phen en N'latthys; Van StyvcndacJ^ Vonck en Buys René; Schoreel. Maer- tens. Buys Luc. De Bruecker en Buys Paul. Op 'n hard veld is schoon voetbal spel gewoonlijk uitgesloten. Alleen kleine passen juist gegeven, aan speel makkers die vlug genoeg zijn en den bal niet laten botten, kunnen tot mooie aanvallen leiden op zulke terreinen. Dat hebben we gisteren weer kunnen bestatigen. En dat de Gentenaars de onze daarin ver, heel ver de baas wa ren moeten we rechtzinnig bekennen. In den beginne ging 't spel nogal ge lijk op. Rond de 13e min. kan Schor- reel corner afdwingen, doch nutteloos. Gent kan een hoekschop aan de 15 m. en ook aan de 18c min. evenmin be nuttigen. Aan de 20e min. kan Maer- tens op vrijschop van verre een mooi Zie vervolg de 3e bladzijde. '5 kolom. wierp de deur van zijn slaapkamer boven.' ik zie Reginake van mijn ge- open en trad binnen. j buur zoo gaarne dat ik zonder haar Regina bloosde weer toen ze achter zal verkwijnen lijk sneeuw voor de Pol intrad. Maria bleef in de opene deur staan en keek van daaruit rond; maar gelijktijdig schoten de meisjes allebei in een lach en bekeken Pol spottend. Hebt ge wel al eenmaal uw bed gekeerd en geschud, vroeg Regina hem verbaasd bekijkend. Soms eens. soms eens. ik heb daar weinig verstand van. En lakens en sargie. die smijt ge zon; geef dat ze mij ook gaarne ziet en gauw mijn vrouwtje wordt. Maria lachte luid op. en Regina: Ge zijt een spotter gijl... zei ze om iets te zeggen; inwendig trilde ze van geluk Spot Ik geloof niet dat ik ooit schooner gebed heb gebeden, noch er ooit een schooner bidden zal... en ons Lieve Heer moet er heel zeker ook veel plezier in gevonden hebben er maar over zooals die vliegen en val-want zie eens hoe gauw ik verhoord len willen Natuurlijk, kleintje? O gij domme jongen gijl... zei ze berispend.... O.... Pol. zoo'n prachig krui beeld daar boven uw bed I Prachtig he. Regineke? O ja!., is het een zilveren Heelemaal massief zilver. en 'kijk eens wat 'n expresrie in dien Kristuskop. Ja... zeiden de beide meisjes. Ik heb nog zelden zoo'n schoon Kristushoofd gezien zei Pol. Hing het hier Ja. het komt van mijn oom: ik heb het hier gevonden en laten han gen. het was hier zijn logeerkamer, ge loof ik. ben geworden I Ze zei niets, lachte, trad toen naar het opene venster toe dat uitgaf op den hof en leunde erdoor. Pol kwam naast haar liggen op den vensterdorpel. Van hier ziet ge evengoed onzen hof als den uwe zei ze. en ge ziet onzen achtergevel ook goed I Ja van hier heb ik zoo dikwijls liggen kijken naar de vensters van het huis om te zien of er soms geen klein lief kopje zou komen kijken; en nooit zag ik iets. Maar ik zag u wel dikwijls, fluis terde ze. En dan kon ik niet in slaap ge raken, in geen uren soms! Ik wel. lachte ze Omdat ik u niet gezien had. Ik. juist omdat ik u nog eens ge- j zien had voor het slapen gaan. Maar nu... nu Regineke Het klonk hartstochtelijk Ja Pol... nul... Het werd ge fluisterd vol overgeving. Hoelang gaat ge beiden nog wel door het venster liggen. vroeg Maria ^die ongeduldig werd... Is het daar zoo interessant Heel interessant Maria! zei Pol 'zich omwendend kijk maar zelfs eens of hebt ge liefst dat we be neden gaan Ja. kom. zei Regina zich uit het venster trekkend, we gaan nu maar terug beneden. Pol. In de woonkamer vonden ze mees ter Wybos in een zetel zittend zoo- danig verslonden in een boek dat hij zelfs het vroolijk drietal niet hoorde binnentreden. Pa zit in hooger sferen! merkte Maria op. En zijn voorhoofd staat weer sterk gespannen heel zeker een werk dat hem ten zeerste boeit, vol- ledigde Regina. Papa het schijnt u te interessee ren. riep Pol hem toe. Wybos keek op. glimlachte het drietal toe en Mijn beste, ge hebt hier koste lijke werken steken hoor!... en. met uw welgevallen, ga ik er gebruik van maken Neem wat u bevalt en houd wat u kan van dienst zijn. Neen. zoo niet. houd ze in waar de... komen die van uw oom Vprvolgt, Verboden nadruk.

De Volksstem | 1940 | | pagina 2