scnoorsteeni/eóer Van parijs PE JONÓE Voorde gezinnen van militairen De rantsoeneérlng van de duiven IN FRANKRIJK Tc Moeskroen w erden valsche zegels gevonden Maximum-prijs vastgesteld voor Lijnolie J_L TREKKINGEN Din*dag, 21 Januari. H. Agnes. (Mr exspectaveruntGloria. Woeridig, 22 Januari. HH. Vir.centiu* <a A nas tas lus. (Intret) Gloria Gebeden 2e Deus <JUI »*lutis 3e voor Kerk of Paus. Requiem en Votiefimasen toegelaten. Vijftien jaar geleden stierf kardi naal Merder. Op Donderdag 23 Januari te 3 uur namiddag i» het vijf tien jaar geleden, dat Z. H. Em. Kar dinaal Mrrcier in de kleine witte ka mer der kliniek van SS. Jan en Elisa- beth, gelegen aan de A«ck*traat te Brussel. overleed. Te dezer gelegen Keid /al er in de Metropolitane kerk van St Kombouii te Mecbelen te 9 uur een plechtige zielrdienst gecelebreerd worden ter nagedachtenis van dezen doorluchtigen kerkvoogd. In het Roode-Kruis. Met Roode Kruis brengt ter kennis van het publiek dat de kantoren van bet hoofdbestuur, vanaf Maandag 20 dezer, van de Li- vornostraat 80. naar den Steenweg op Vleurgat, 98, overgebracht zullen zijn. Een', ketten-familfe doet eene stevi ge erfen's. Een zekere mevrouw r.ngel. uit het stadje Taft. in Californie heeft haar geheele vermogen aan haar drie katten nagelaten. De familieleden van de overledene dame waren zeer onaangenaam verrast, toen zij uit hrt testament vernamen, dat de plaatselij ke vereeniging van oorlogsveteranen met de uitvoering van het testament was belast. Als de katten beter ge zegd een kater en twee katten een natuurlijken dood zijn gestorven.komt de vereeniging in het bezit van dr n.r latrnschap. onder voorwaarde dat de oorlogsveteranen de katten tot dat oogenblik goed zullen verzorgen, zoo dat Hrt de dieren aan niets ontbreekt. In bet merkwaardige testament dat de nabestaanden van mevrouw Engel onterft, wordt verder gezegd, dat zij de zorg over de katten liever toever trouwt aan een nderlandlievende ver eeniging dan aan haar familieleden.De oorlogsveteranen hebben op een ver gadering de katten tot de mascottes van hun vereeniging bevorderd. Een der leden. Harry Bild. gekreten, werd tot verzorgen van de waardevolle die ren benoemd. Tot leden van bet financierings- en I beheerskomiteit van het hulp- en in- I formatiebureau voor gezinnen van militairen zijn benoemd de hh. Be- gault Louis, burgerlijk ingenieur V.l. 1„; Bemelinans Arthur, burgerlijk in genieur V.I.L.; Berger, Pierre, oud strijder; De Bondt. Maurice officier. Destrée René. burgerlijk ingenieur V. L'L; Engels Herman. reserve-officier, Hankar (Baron) Robert, burgerlijk ingenieur V.I.L.; Herbert. Tony, reser ve-officier; Lecocq, Achilie. officier Lefebvre. Marcel, reserveofficier; Le»- cornez. Georges, reserveofficier; Ma- gain Alfred, inspecteur van financien; Mertens Edmond. reserveofficier; Mer- tens Eugeen. reserveofficier; Spreu- tels Maurice, inspecteur van financien; Terlinden (Baron) André. burgerlijk ingenieur V.I.L.; Van der Burgh (graaf) Andrien. gewezen officier. HF.T DOEL VAN HF.T ORGANISME- Bij besluit verschenen in bet Staats blad van 18 Januari, i» ook het huis houdelijk reglement van het hulp- en informatiebureau goedgekeurd. Doel van het nieuwe organisme is: 1Bij de gezinnen van overleden krijgsgevangenen of bijzonder door de huidige gebeurtenissen beproefde militairen den natuurlijken steun en den raadgever, waarvan zij verstoken zijn te vervangen door bun gratis alle inlichtingen en raadgevingen over alle kwesties van burgerlijken of rechts-' kundiprn aard te verschaffen 2. Gelden in te zamelen, met het «»og op de oprichting van een steun fonds. bestemd om aan de noodlijden de gezinnen den noodig geachten gel- delijken steun te vcrleenen. Om te vermijden dat de bedrijvig heid van dit werk zou samengaan met die van bestaande militaire werken voor hulpbetoon zal hef Bureau. tot nader bëvel. zijn bedrijvigheid beper ken tot de gezinnen der beroepsmili tairen vnn allen "raad en der krijgsge vangen reserveofficieren, alsmede tot de oorlogsweduwen. Het Bureau wordt een bcstuurskomiteit Alle liefhebbers die voeder wen- •c hen te bekomen voor hun duiven moeten in het bezit zijn van een offi- cieelc rantsoeneeringskaart. die alleen door den - Belgischen Duivenbond tegen betaling van 4 fr. voor admini stratiekosten wordt afgeleverd. De «Onafhankelijke Bond deelt hieromtrent het volgende mede Alle. Oost Vlaainsche duivenliefhebbers die hun 4 fr. niet hebben gestort, of geen hoklijst hebben ingediend kunnen nog tot 23 Januari a.s. uitersten cidtum. het noodige doen. Onderrichtingen hierornttent wer den aan alle maatschappijen gezon den. Alleenstaande liefhebbers kunnen hun lijst vergezeld van een bedrag van 4 fr. in postzegels, b v. opzenden aan den Onafhankelijker! Bond Vereeniging zonder winstbejag. Ant- werpenplein 13a, te Gent. Postcheck. 4259.05. De rantsoeneering neemt aanvang op I Februari aanst. en op basis van I kgr. per duif en per maand Grooic sneeuwval in Spanje. In gevolge den grooten sneeuwval zijn de verbindingen inat de provincie AuiU en Segovia m Bovendien met (jalhV, Astunë. Santander en het Baskenland onderbroken. In het gebergte ligt de sneeuw 2 m. dik. Ook het Spoorwegverkeer naar het Noorden is lamgelegd. Vrijdag vertrokken er geen treinen uit het Noordstntion van Madrid. Lr kwamen er ook geen aan. Te Valladolid is dc Noordexpress vastgeloopen. Dc tele foonverbindingen zijn eveneens groo- tendeels vernield. KOMT TE VERSCHIJNEN t Hel Besluit van 20 September inzake HUUROVEREENKOMSTEN Kort overzicht en ontleding door Ms ter L. Moyersoen, Advocaat. Te verkrijgen in den Boekhandel J. VAN NUFFEL. KerksUaat te Aalst DE VOLKSSTEM IS DAGELIJKS TE Vichy, 19 Jan. Men meldt offi cieel. dat staatschef Maarschalk Pé- tain, gisteren een onderhoud had met president Laval. Zij voerden langdurige besprekin gen. tijdens dewelke dc misverstanden werden uit den weg geruimd, die tot de gebeurtenissen van den 31 Decem ber 1940 hadden geleid. Naar later uit Parijs wordt gemeld, had het onderhoud jilaat; in het sta tion van La Ferté-Haute-Rive. 21 km. van Moulins verwijderd, .n den salon wagen van het Fransche staatshoofd. Na het onderhoud dat van I 7 uur tot 18 u. 35 duurde, is maarschalk Pétain per specialen trein naar Vichy vertrokken, terwijl President Laval per auto naar Parijs terugkeerde. Hier geldt hiet wel degelijk valsche. dat wil zeggen vervalschte zegels nr I, voor de bevoorrading van brood, zoodat geen samenhang dient gezocht met het schandaal van Verviers. Men had nl. te Moeskroen en om streken reeds herhaaldelijk opgemerkt dat aan de handelaars van die ver valschte zegels waren overhandigd ge worden. Zoo vond men dat op be hendige wijze van de zegels 14 of 15 het cijfertje I was afgesneden en met zotg geplakt was op een anderen wei nig gebruikten zegel. Het waren voor al de bakkers die het slachtoffer wer den van deze oneerlijke praktijken. Thans heeft inen in het borderel door een dier bakkers bij den bevoor- radingsdienst ingeleverd een tiental zegels ontdekt, welke effenaf als valsch moeten bestempeld worden.Het betreft de nieuwe roode zegels op groenen grond. Het gaat hier om eene vervaUching juist alsof men valsche bankbriefjes zou hebben gedrukt.Het is daarbij moeilijk het bedrog te ont dekken. tenzij wanneer men de val sche zegels van dichtbij vergelijkt met de echte. Dan kan men vaststellen dat zij minder zuiver zijn, vooral het leeuwtje in het midden en de versier selen er rond. Ook de inkt die gebruikt werd voor de vervaardiging der val sche zegels, weerstaat niet aan de vochtigheid hij schijnt uiteen te loe pen. wanneer men het gegornmeerde gedeelte nat maakt, om de zegels op het borderel vast te hechten. De controlediensten van zegelbor derellen weigeren de valsche zegels, waarvan hier sprake, te aanvaarden. KIND IN KOKEND WATER TE TORHOUT Het slachtoffer eve rieden De vrouw van D. H. moest naar de stad boodschappen verrichten en ten einde spoediger terug te zijn. bracht zij haar vijfjarig kind bij geburen.Daar is het kind al spelende in een ketel ko kend water terecht gekomen en deerlijk over gansch het lichaam ver brand. Het arme schaapke werd in al lerijl ter verzorging naar het hospitaal overgebracht, waar het niettegenstaan de de hevigste pijnen overleden is. OP DE 4e BLADZ. kumen de huismoeders en keukenmeiden ver scheidene recepten over soepbereiding aantreffen. DUBBELE GASVERSTIKKING TE ANTOING IN EEN GARAGE Een erg ongeval, dat den dood van 2 personen ten gevolge heeft gehad greep plaats te Anloing. De heer Crombez. nijveraar, 42 jaar oud. was naar zijn gerage gegaan om zijn auto met gazogern aan gang te zetten I 21 jarige Albert Derouck was hierbij behulpzaam. iToen de vrouw van Crombez. gerust over de lange ufwezigheid haar echtgenoot, naar de garage ging. I vond zij de lijken van haar man :n Izijn helper. gestorven door gasver- stikking. I de hem on- van beheerd door j samengesteld uit dr drie ordonnansofficieren van[ den Koning. Dit komileit wordt ter zijde gestaan door het voornoemde financierings- komiteit. 750 FRANK PER 100 KGR. Bij besluit van hrt ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en van het Kommissjiriaat voor Prijzen en Loonen is de maximum-verkoop prijs van ruwe lijnolie uit inlandsch zaad gewonnen, vastgesteld op 780 fr. per 100 kgr. netto. onverpakt, bij vertrek van de fabriek. In de/en prijs is hel makelaarsloon van 2.50 frank per 100 kilogram inbe grepen. De prijs geldt voor kontante betaling. Het besluit is niet van kracht voor ruwe lijnolie, uit inlandsch zaad ge wonnen, van oogsten van voor 1940. HERDERLUK SCHRIJVEN VAN AARTSBISSCHOP SUCHARD Parijs. 19 Januari. In al de ker- krn vnn Parijs werd heden een herder lijk schrijven voorgelezen van den aaitsbisftchop van Pari*'. Kardinaal Suchard. Daarin woxdt medegedeeld dat de kerkelijke overheden, door het verschaffen van werk et wijlen toe bij dragen de werkloosheid te verminde ren. De Kardinaal verklaarde in zijn herderlijken brief dat het geld, in plaats van als aalmoezen te worden uitgedeeld, in den vorm van loonen en salarissen dient uitbetaald. Als onmid- drllijkrn maatregel w< rd aangekon digd dat 60 kerken, waarvan de bouw voor den oorlog werd langcvat, thans zullen voltooid worden. Aan andere kerken zullen restauratiewerken wor den uitgevoerd. Ook de torens, die op sommige kerken ontl reken. zullen thans voort worden opgebouwd. De Kardinaal achtte het oc penblik thans gekomen om met dezen arbeid een begin te maken. DE VOLKSSTEM IS DAGELIJKS TE VERKRIJGEN BU M- M. Gustaaf Sanders. Schoolstraat. 16 Ch. Matthieu, H. Hartlaan. 36 M. Van Nuffel. Breedestr. 121 Leo Van De Voorde Gentsche- steenweg I 26 P. Van Caclenberge, Langestr. I 7 BLOEDIGE AUTOBOTSING NABIJ BERGEN Niet ver van Bergen, te Castau, bot ste een personenauto met aanhangwa gen en gevoerd door den handelaar j M. Montaner. tegen een vrachtwagen van een Antwerpsche firma. M. Leo pold Kuck. professor aan het Conser- vatorium tc Brussel. en een ander slachtoffer werden naar het ziekenhuis van Zinnik overgebracht, terwijl de h. Lucien Erculisse en zijn echtgenoote. wonende te St Gillis, naar het zieken huis van Bergen werden vervoerd, alsmede Mevr. Harze uit Bergen. VERKEERSONGELUK TE MECHELEN-A MAAS Het slachtoffer op slag gedcod Op den steenweg Tongeren-Maaseik, ter hoogte van het huis P. Houben. ge beurde omstreeks half acht 's morgens, een doodelijk verkeersongeval. Rou- r mans Jos., 21 jaar oud en woonachtig te Rekem (Limburg) begaf zich per rijwiel naar zijn werk te Kisden. I Uit tegenovergestelde richting kwam een zware vervoerauto voor dieren en toebehoorend aan den hr M. Vanfloor- op uit Maaseik. Het logge rijtuig week van de baan af. het rijwielpad op. waar het den wielrijder Roumans vatte, die met het hoofd onder het rechterachter- wiel geraakte en op slag dood bleef. Het slachtoffer was slechts vier weken uit krijgsgevangenschap terug gekeerd. Hel Parket van Tongeren kwam ter plaatse. VALSCHE BILJETTEN VAN 5 MARK TE N1NOVE In de posterij heeft het beheer vast gesteld dat valsche bankbiljetten van 5 mark in omloop zijn gebracht. Arme jongen! Een Savoyaard! Mis- beeld, een diepen zucht. Op hetzelfde chien wel de steun *jinrr moeder oogenblik kwam een oude vrouw het vertrek binnen, en trad voorzichtig naar het ledikant, waarin ik mij be vond. Haf zeide zei eindelijk is hij tot zichzelven gekomen. Arme kleine jon gen! Het is recht gelukkig f Hoe verheugd zal Mijnheer zijn. als hij te rugkomt Mejuffrouw! zeide ik met eene zeer zwakke stem: de goede vrouw had 5 de Vervolg Goede hemel, daar is hij er in.en hij wil niet naar mij hooren I Mijnheer wat ik u ameeken mag. luister toch I Durft gij me nog langer ophou den. ondeugende leeglooper I riep hij. terwijl hij zich toornig omkeerde: ik geef nooit aan bedelaars bet zijn allen bedriegers. Die kleine deugnieten vragen een stuiver voor hunne moe der maar pas heeft men zich omge wend of zij loopen het geld in den eersten den besten winkel versnoepen. Maar mijnheer, ik vraag u niets; integendeel, ik wilde u... Hij hoorde mij niet meer hij stapte in zijn rijtuig en beval zijn koetsier voort te rijden. In een oogenblik zou hij buiten het gezicht zijn. en mis achten zag ik hem dan nimmer weder. Ik hield het rijtuig vast en deed al wat ik kon om mij te doen hooren. Pas op riep de koetsier ik Zonder Ivn zou hij zelf rijn einde vonden hebben. op den bodem des afgrond* En dat is zijn dankbaarheid! Arm kind! ik zal het kwaad weder goed maken, dat hij u veroorzaakt heeft. Toen tk mijn bewustzijn weder- kreeg bevond ik mij in een gemakke lijk bed. onder een hemel van fraaie, blauw en wit gertreepte gordijnen, die zich in bevallige plooien boven mijn rich aan het hoofdeinde van het bed bed uitspreidden. Ik meende, dat ik neergezet. droomde; ik keerde mij om, en een Stil. mijn kindl fluisterde zij spiegel, aan het voeteinde van het bed. 'stil! gij moogt niet spreken: het zou u Iweerkaatste mijne gestalte. Hierover hinderen; de docter heeft het verboden verbaasd, staarde ik mij zeiven aan. Gij zijt zwaar gewond; maar met nauw glimlachte, en trok gezichten. Ik was keurige zorg en diepe rust zult gij wel vooruit en terwijl ik den boom nogongetwijfeld zelf. dien men in dit kos- spoedig weer herstellen. Kom. kom vasthield, werd ik met een hevigen telijk bed getooverd had Mijn hoofd ik zie aan uwe oogen dat gij ongedul- slag nedergeworpen. en ontving een was behoorlijk verbonden. en de dig zijt. om te weten waar gij u bevindt' wonde aan bet hoofd. Het bloed /wachtel met een zijden doek bedekt, 't is heel natuurlijk. Welnu, luister dan!; vloeide ik gaf een gil en was buiten* Ik lichtte mijne hand op want gevoel- Mijn meester, de heer Dermelly. heeft staat om van den grond op te staan de. dat ik ergens letsel had; dit bracht u bijgestaan, toen gij door de kabriolet In een oogwenk was ik van volkmij mijne wond te binnen, voorts mijn1 van den Graaf van Franconard tegen Binnenlandsche Leering 1933 Zaterdag heeft te Brussel de 88ste trekking plaats gehad van de Binnen landsche Leening 1933. Reeks 343.284 wint een lot van fr. 500.000 De volgende reeksen winnen elk een lot van 25.000 fr. 377.965 105.064 136.441 160.080 232.498 244.454 255.160 292.361 204.674 220.004 246.254 271.625 243.988 244.539 276.342 385.242 370.897 395.937 190.858 151.133 139.168 150.257 191.886 194.100 204.976 209.277 250.112 254.121 140.551 144.937 160.359 189.922 155.636 169.072 246.760 212.291 275.537 296.173 313.160 320.515 323.171 328.447 377.860 382.017 382.666. De uitgekomen obligaties zijn te rugbetaalbaar vanaf I October 1941, normalen datum van hun vervaldag. STEMPELS IN CAOUTCHOUC EN IN T KOPER te verkrijgen in den Boekhandel van De Volksstem rechtover St martenskerk Aalst. omringd. Men zag mij aan men be- val op de straat. en eindelijk herinner- schouwde mij; men riep. oin den heer de ik mij alles, wat er gebeurd was. en het paard tegen te houden ieder Doch waar bevond ik mij? zeide ik betoonde mij zijn medelijden, en be- bij mij zeiven. treurde de gevaren, waaraan de voet- Wie zijn de edelmoedige menschen gangers in Parijs zijn blootgesteld die mij dus hebben bijgestaan? Het maar niemand dacht er aan om mij te moeten voor "t minst vorsten of prin- helpen. tot dat eindelijk een jong sen zijn! Alles wat mij omringt, is zoo manspersoon door de menigte drong prachtig! Deze spiegel? die gordijen onder het uitroepen van Ik zou gaarne het gansche vertrek Het is zijne kabriolet. het ge-rondzien! de gordijnen zijn gesloten tot gij eenigzins hersteld zou zijn. Hij lijkt hem volkomen En zoo weg te ik zal ze trachten te openen. Ach. ik meende, dat wij uw verblijf wel zou de steenen waart gesmeten.Hij is altoos zoo? Nog niet lang geleden reed hij het kraampje van eene arme vrouw omver: maar deze liet hem al het bedorvene betalen. Nu gaf hij zijnen bedienden bevel, den ganschen boel uit het slijk te grabbelen, en acht dagen lang leef den zijne bonden enkel van gerste koekjes. Mijnheer was eerst voorne mens u slechts zoolang hier te houden. hoorde hem niet. het paard sprong gendc rijden, zonder zich in 't minst te be moeien met den persoon dien hij ge kwetst heeft I De jongman kwam nu dichter bij mij en zag mij met bclangsteHmg aan. zeg- gevoel. dat ik zeer zwak ben. den uitvinden, en dan konden wij uwe Mijne arme Manette zal zeker den 'ouders waarschuwen; want gij bevindt ken. dat ik verdoold ben. of dood I u reeds sedert gisteren hier. mijn kind i F.n vader Bernard zal mij overal ken Ik loosde, bij dit smartelijk denk- Gisteren! goede Hemel! en vader Bernard rn Manette Ach. welk een babbelaar is dat Fr is geen middel hem tot zwijgen te brengen. Gij zult u zeiven erger maken, mijn kind I Ik zei dan toen mijnheer nadacht over de middelen, om uit te vinden, waar hij te huis behoorde, en men u ondertusschen uw vest uittrok, dat ge heel met bloed bemorst was. ontdekte hij een portret, dat aan een lint om uwen hals hing. Zoodra hij er zijne oogen op gevestigd had. gaf hij een schreeuw van verbazing. en maakte zich toen van het afbeeldsel meester. r ik er een enkelen blik kon opwer pen. Het moet inderdaad een stuk van zeer groote waarde zijn: want mijn heer is in 't geheel de man niet om zich door een vod te laten innemen. Hij be toonde zijns hoogste verwondering, dat hij zoodanig iets bij u vond. en riep gedurig Hoe komt hij er aan? Waar om draagt hij het op zijn hart? en duizend andere dingen meer. Hij poog de reeds op de plaats zelve u te onder vragen; maar. mijne arme jongen gij vtaart op verre na niet in staat, om hem eenig antwoord te geven. Eindelijk be sloot hij u in zijn eigen huis te doen plaatsen, en hij heeft verklaard dat gij hem niet verlaten zult. alvorens gij volkomen hersteld zijt. Bij het einde van dit verhaal bracht ik mijne hand aan mijn hals. en miste het portret, dat ik sedert mijn vertrek uit de ouderlijke hut altoos bij mij gedragen had. Mijne oogen vulden zich met tranen, en ik riep met eene zwakke stem: Mejuffrouw. geef mij mijn afbeeldsel weder 1 ik smeek het uf Heb ik u niet gezegd kind. dat Mijn heer het heeft? Zeker, hij zal het niet houden: wees maar niet bang? Wat zijn die kinderen altoos wantrouwig I Doch daar is Mijnheer zelf. voegde zij

De Volksstem | 1941 | | pagina 2