Van parijs PE JONGE SCHOORSTEENVEGER 1 nieW Het schandaal der Maatschappelijke Werken te Charleroi Uit het Staatsblad Smokkelbuit aangeslagen te Assche De prijzen voor klein Graniet en Kalk Het reizen naar de kust Hulp- en Informatie bureau voor gezinnen van Alilitairen _I_L I I HET HERSTEL VAN GETEISTER- Donderdag 23 Januari H. Ray mond*» van Pennaiort. (O» juati) Gloria Gedat htenis van de H. Emc- rentia 3e Gebed Deus qui salutis. Requiem en votiefmissen toegelaten Vrijdag, 24 Januari. H. (Statuit) Gloria. Timotheu» De oudste inwoonster van Halewijn overkdtn. Na een ziekte van vijf tien dagen is de 101-jarige weduwe H. Duvokeld overleden. Het oudje dat bij kaar zoon in woonde. op het gehucht De Bery genoot de achting van gansch de be volking. Dochter van een braven arbeider was zij in 1866 in het huwelijk getre den. Ze heeft aan vijf kinderen het leven geschonken. E«n m.ddel ontdekt om het ge bliksem van de electriscbe trams te w<ren.Gemeld wordt dat in Neder land een middel is gevonden om de menigvuldige en geweldige bliksems veroorzaakt door de trolley s der elec- trische trams, nagenoeg volkomen te weren. In Den Hang werd een proef geno men die volledige voldoening gaf. De tramrnaatschappijcn in de ande re steden zullen zeer waarschijnlijk het Haagsche voorbeeld volgen. Eerlijke vinder beloond. Een Zweedsche douane-beambte vond nu laatst, toen er een groote internationa le inotorwrdstrijd. die vele buitenland- srhe gasten naar Zweden bracht, had plaats gevonden op een kam aan de haven van Izmdskrona 5000 Deen sche kronen in een briefomslag. Bij zijn overste deed hij aangifte van de vondst. De rechtmatige eigenaar werd via een bench» in de dagbladen uitge noodigc! zich kenbaar te inaken. wat deze echter, wel wetende dat hij de deviezenwe. oveitreden had. wijselijk achterwege liet. Zoo kwam men er ten slotte toe bovengenoemde som als ge schenk aan den eerlijken vinder te la ten. iets waarmede deze zich akkoord verklaarde. AANGESLOTEN GEMEENTEN MOETEN EEN TEKORT VAN 2,5 MILUOEN DELGEN De drie en dertig gemeenten, aan gesloten bij de intercommunale van Maatschappelijke Werken van het Bekken van Charleroi. werden door den beheerraad van dit werk gewaar schuwd dat zij. naar verhouding hun ner aandeelhouders, een bedrag van 2,5 mil lioen moeten bijeenbrengen, om het tekort to dekken. vastgesteld na het vertrek in Mei der voormalige beheerders. Dat het aandeel in dit tekort zal worden geeischt van de belastingbeta lers. maakt een diepen indruk in de streek en men toont er zich verwon derd over. dat aan dezen InaUten te rugbetaling wordt gevraagd van een tekort, veroorzaakt door slecht beheer Men vermoedt dat sommige ge meenten. alvorens in deze zaak stel ling te nemen. zullen vragen dat een klacht wordt neergelegd bij de rech terlijke overheid, opdat de schuldigen gekend zouden zijn en gebeurlijk ook verantwoordelijk gesteld worden voor een tekort van 2.5 millioen. stand, als verslaggever aan het comité toegevoegd. Art. 3. De Nationale Kas voor krediet aan den middenstand met de medewerking van vorenbedoeld comi- DE SCHEPEN VOORSCHOTTEN j bepaalt in het kader van haar sta tuten en onder naleving van de bepa- AAN DE BINNENSCHIPPERS Het Staatsblad ven 22 Januari maakt bekend 1Een besluit houdende aanstel ling van een comité van advies voor het herstel van geteisterde schepen. 2. Een besluit betreffende de lee ningen en voorschotten toe te staan met het oog op herstel van de tenge volge van oorlogsfeiten aan Belgische binnenschepen berokkende lichte schade. HET COMITÉ VOOR ADVIES Art. 2. Dit comité is belast met de studie van vraagstukken in ver band met het herstel var de door oor- lo ^sfeiten getristerde binnenschepen. HHH Hef neemt kennis van de aanvragen van Arbeid en Sociale tot het bekomen van. voorschotten in- Secretarissen-Generaal lingen van drt besluit en van de met den Staat te treffen overeenkomsten, de clausules, lasten en voorwaarden van de leeningen en voorschotten, waarvan de rente, voor den schulde naar die de schade geleden heeft, geen 2 t.h. zal te boven gann. Art. 4. Ten aanzien van het uit zonderingskarakter van deze leenin gen en voorschotten is voormeld be drag van vijf en twintig millioen frank niet aanrekenbaar op het maximum van de verplichtingen van de Nationa le Kas voor Krediet aan den Mid denstand. zooals dit maximum bepaald is bij artikel 10 van het Koninklijk Be sluit van 14 October 1937. Art. 5. De Commissaris-Gene raal voor 's Lands Wederopbouw. Se cretaris-Generaal van het ministerie Voorzorg, de het Belgfiche vlsschersbooten rn Frsnk rijk in goeden staal. De verschil lende afgevaardigden voor de kust streek. zijn thans uit Frankrijk te Oos tende teruggekomen en verklaren zich over den uitslag hunner reis ten zeerste t" W1 -UI Over enkele dagen zullen niet min der dan 15 spoorwagens aankomen volgeladen met huishoudgerief en werktuigen. toebehoorende aan de Belgische visschcrs. De afgevaardig den verklaarden verder dat reeds tal rijke visschers de huurgelden voor hun in beslag genomen booten ontvin gen en dat het deel van onze Belgische visschersvloot. dat nog in Frankrijk is zich in goeden staat bevindt. DE VOLKSSTEM IS DAGELIJKS TE VERKRIJGEN BU M M Gustaaf Sanders. Schoolstraat, 16 Ch. Matthieu. H. Hartlaan. 36 M. Van Nuffel. Breedestr. 121 Leo Van De Voorde Gcntsche- steenweg I 26 p. Van Caelenberge. Langestr. I 7 3250 KG. AARDAPPELEN. 975 KG TARWE, 350 KG. ERWTEN, BENEVENS BOONEN, MEEL EN SPEK Zondagmorgen kwnm een met aard appelen geladen auto. bestuurd door den uitbater van café Zeeberg geves tigd Gemeenteplein te Assche. de Mo lenstraat ingereden. Aan het stoptee- ken der toezichters op de bevoorrading wilde de autovoerder geen gevolg ge ven en reed maar verder door. De toe zichters wisten het echter dusdanig aan boord te leggen dal zij er in slaagden den auto tot staan te brengen. Zij sloe gen niet alleen den auto aan. maar ook de 1500 kg. aardappelen en 10 kg. ■pek, welke in dezen verborgen waren. In den vroegen morgen waren die zelfde ijverige toezichters er reeds in geslaagd op het gehucht Krokegem al hier. wijk Brda. bij Louis Van den DwMtKc. I 750 lag. AiirdnppaUn, brne- vens 975 kg. tarwe. 350 kg. erwten, een groot aantal kg. boonen en 40 kg. meel te bemachtigen. Alles waar de hand werd op gelegd werd verbeurd verklaaid. terwijl de aardappelen. dus 3250 kg. ter be schikking werden gesteld van Winter hulp. afdeeling Assche. AAN ONZE LEZERS Deze week zullen onze ver tegenwoordigers het abonnementsgeld •kernen ontvangen van 5 weken. gediend door de eigenaars met het oog nisterie van Financien, van het ministe- «»p het herstel of den wederopbouw "e van Openbare Werken en van het van de geteisterde schepen. ministerie van Economische Zaken zijn Het stelt de rangorde vast voor het belast, ieder wat hem betreft, met de toekennen van deze voorschotten. uitvoering van dit besluit. Het brengt advies uit omtrent het bedrag der voorschotten welke door de hiertoe erkende kredietinstellingen zullen toegekend worden. Art. 3. Het comjté is samenge steld uit eeti werkend afgevaardigde en een plaatsvervanger. respectievelijk van het Commissariaat-Generaal voor 's Lands Wederopbouw, van het Mi nisterie van Financien, van het Ministe rie van Openbare Werken en van de- Algemeenc Spaar- en Lijirentkas. He. rdmilé kiest in zijn schoot een voorzitter en een ondervoorzitter. Ar.t 4. De leden van het comité worden benoemd door den Commissa- Vele personen schijnen zich niet be- r: -Generaal voor 's Lands Wederop- wust te zijn dat zij door ontoelaatbare bouw. in overeenstemming met de Se- praktijken de snelle en rationeele uit- cretarmen-Generaal van de betrokken voering van de plannen tot wederop- departc nenten. bouw in het gevaar brengen. Inder- Art. 5. Het comité zetelt te Brussel. daad- sommige tusschenpcr^onen Het wordt bijeengeroepen door den deinzen met achteruit om bij den ver voorzitter. of. bij dien* ontstentenis. *<>op van bouwmaterialen aan hun door d< ;i ondervoorzitter. klanten prijzen in rekening te brengen Art. 6. Het comiH stelt zijn re aie soms gaan tot het drievoudige, glement v. n in -'orde vast. zc»s het vijfvoudige van die. welke Art. 7. Hei lu van de Ie- vóór 10 Mei 1940 m voege waren, den is me! bezoloi Nochtans heb- Hieronder geven wij de voornaam- bcn de leden die teVens ambtenaar <*te pnjzen voor klein graniet en kalk: /«jn. in geval zij een vé adering van Klein -rramet Bouwsteenen 2.000 het comité bijwonen w t:ke doorgaat, 2500 n. per .»13, volgens afwer- buiten hun VetbKjfpU recht op ver goeding voor kosten v.ui verplaatsing De personen die zich naar het kust gebied begeven, zijn gehouden in het bezit te zijn van een bijzondere toela ting van de bevoegde kominandantu- ren om bovengemeld gebied te be treden. Over het algemeen denkt men dat zulk» volstaat. Doch een verordening, onlangs kenbaar gemaakt. blijft va» kracht, waarbij alle personen die aan de kust. al rijn ze dan ook in het bezit van een pas. ofwel 24 uren verblijven, ofwel er vernachten, zich dienen aan te melden op hel politiebureel van de gemeente, waar zij afstappen. Niet alleen de persoon stelt zich bloot aan ernstige moeilijkheden.maar ook diegene waar de betrokken per soon hetzij vernacht, hetzij er verblijf houdt. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld. blijkt dit bevel vaak over het hoofd gezien en komt men in moeilijkheid door eigen nalatigheid. W1ELRIJDSTER DOOR AUTO GEVAT TE ERONDEGEM In den voormiddag omstreeks 10 u. 30 kwam Marictte De Muldere. woon achtig te St Lieven» Houtem, per fiets langs den Gentschen Steenweg gere den. Ter hoogte van de Barreel reed het meisje onverwachts den steen weg over, zonder te zien of de baan vrij was. Op hetzelfde oogenblik werd ze gevat door een personenauto, die insgelijks uit de richting van Aalst kwam aangebold. Gelukkig kon de autogeleidcr schier oogcnblikkelijk remmen, zoodat het meisje er met en kele schrammen aan armen en beenen vanaf kwam. Na verzorging ter plaat se werd het meisje door den autoge- leider naar hare woning overgebracht. Haar fiets werd gedeeltelijk bescha digd. en wat de leeningen betVrft aan de ge teisterde binncn«chipp'r»s._ dienaan gaande wordt beslist Art. IDe Staat is er toe gemach tigd. ten beloopc van \ïjf en twintig millioen frank en onder de door hem te bepalen voorwaarden. zijn king. Stoepb..1 in klein graniet, type vicinal 30 tot 35 fr. den loopenden meter onbewerkt voor wegen II fr. per loopenden meter type Brasse) 45 frank den loopenden meter. Kalk uitgezochte kalk. Iste kwali teit (in brokken) 90 tot 100 fr. per 1000 kg.: niet uitgezochte kalk Dit organisme waarvan we in een vorig nummer het doel en het werkter rein hebben medegedeeld heeft rijn zetel te Brussel in de Koninklijke straat 42. waar de belanghebbenden alle inlichtingen kunnen bekomen. borg te hechten aan de terugbetalingen brokken. 85-95 fr. zonder emballage '-Ier leeningen cn voorschotten van ten Per 1000 kg.; kalkasch 25 fr. poeder- hoogste 50.000 fr. pet" schadegeval, kalk, 50 t.h. 85 fr. per 1000 kg. in door de Nationale Kas voor krediet zakken poederkalk 55 t.h. 90 frank aan den middenstand toe te staan met 'n papieren zakken van 100 kg.; poc het oog op herstel van de. schade welke derkalk 60 t.h.: 95 fr. Deze 'prijzen ingevolge oorlogsfeiten aan de Belgi Relden op wagon station van verzen- sche binnenschepen aangebracht werd bekken van Charleroi of Maas. Art. 2. Het comité van advies Vette kalk van Ecaussines of Zinik, voor het herstel van beschadigde boo- Iste kwaliteit I 15 fr. op wagon of ten en schepen, ingericht bij besluit station verzending voor den groothan- n heden, brengt advies uit over elke del en 125 fr. voor plafoneerders en aanvraag, om leening of voorschot. aannemers. Voor de uitvoering van dit besluit is Kalk voor metaalnijverheid 100- de directeur-generaal van de Nationa- 115 fr. (Zinnik) en 90-100 fr. (Na- Ie Kas voor krediet aan den midden- men). wone kleederen dragen; moet gij niet vader in mij vinden. Kom. mijn jon- vader genf Gedraag u niet als een kind. ge- Ah kind! Dat zijn voortaan geene lijk Manette. Geloof mij. rij zal er ook »ken die ons aangaan. Andries staat wel komen, iedereen troost zich op zij- hicr op een veel te hoogen weg van nen tijd. 6de Vervolg. Maar Therese. als ik deze klee deren aantrek, mag ik dan niet meer naar vader Bernard gaan? zal ik dan niet meer met Manette mogen dansen Gij kunt hen dikwijls gaan be zoeken als gij wilt. maar gij zult niet meer bij hen inwonen; en wat het dan sen met Manette betreft, daarin niets u verhinderen. Met een vroolijk hart in den boezem, danst men in allerlei kleedrren. De kleederen maken den man niet. lieve Andries. en dit zult gij vroeg of laat ondervinden. Maar rij doen hem opmerken Ja. wat dat betreft, is het niet te ontkennen, dat een mooie rok al heel wat doen kan. Mijn arme man 7aligei vertoonde zich. des Zondags, met zijn chocolaadkleuren rok. zijn spanbroek, en zijne helder gesteven kraag, wel ééns zoo voordeelig als in de week en ik zelve. als ik mijne gehloemdc muts op en mijne gebor- fortuin. Hij bevindt hem bij een man, die hem in de wereld wilt voorthelpen. fn zeker, hij zal vooraan geen bood- happen meer doen. Vie weet. of An 'dries zelf niet eens een gToote Heer wordt f Manette hoorde haren vader met verbazing aan. Zij w.is in dr eerste oogenblikken geheel verbijsterd, en mij vervolgen» bij den arm grijpende, vroeg zij met een bevende stem - Wat hoor ik. Andries! is het waart Zult gij voortaan niet meer wer- duurde japon aan heb. zoudt gij een verbazende verandering in mij opmer ken; dan schijn ik ten minste tien jaar jonger. Ik trok intusschen mijne fraaie klee deren aan. en beschouwde mij in de spiegel. De kapper sneed vervolgens mijn haar naar de mode. en nu kwam ik mijzeiven zot en leelijk voor. Mijne vrienden bezochten mij opnieuw. Va der Bernard kuste mij. Manette wist niet. of zij met mijne verandering al dan niet in haar schik moest zijn rij betastte mijn vest en de vergulde knoppen, en zeide op een zachte toon: Ja. het is alles heel mooi: maar als gij boodschappen moet doen. zal het gauw morsig worden; en uwe lange krullen stonden u zoo fraai! Ik weet het niet. maar ik zou haast beschaamd worden, om met u te dansen, als dat mooi pak aanhebt. Maar gij het enkel des zondags aantiekken. door de weck door moet gij uwe ge- Ik luisterde naar den raad van va der Bernard en fluisterde zijne doch ter toe; Manette! als ik veel geld verdiend heb. zal ik u fraaie kleedcren koopen mooie mutsen ook. Ik wil ze niet hebben, riep Manette; ik wil liever blijven, die ik ben. En hiermede keerde zij haar hoofd om. wilde mij niet langer meer aan zien. Zij zeide. dat ik er in mijne mooie kleederen zoo akelig uitzag. De water drager omhelsde mij en trok zijne ken> Wat! hebt gij in die mooie klee dochter voort. Ik meende haar te kus- eieren opgehouden ons lief te hebben «en; maar rij wilde het niet toestaan. INBRAAK EN TABAKDIEFSTAL TE APPELTERRE In den nacht drongen dieven in de gebouwen van den h. Odilon Daem. na een ruit te hebben uitgesneden. Zij- gingen aan den haal met 500 kg. tabak De schelmen moeten goed op de hoogte van de ligging geweest zijn. BRAND TE VICHTE *s Morgens tusschen 5 en 6 uur is brand uitgebroken in een der magazij nen der textielfabriek van de gebroe ders Steverlinck. gelegen in de Oude naardestraat. Het vuur breidde zich zoo snel uit dat de aanpalende bureelen en een an der magazijn alsmede de kamslagerij de prooi der vlammen werd. Veel weefboomen en kartonnen gin gen in de vlammen op. Dank het spoedig en doordrijvend optreden van de pompierskorpsen uit Harelbeke en Waregem kon de weve- rijafdecling waarin een heel stel nieuwe weefgetouwen stonden. gevrijwaard worden. Hoewel het aanwezig zijnde werk volk er in slaagde tal van stukken uit de bureelen en magazijnen te redden toch wordt de schade reeds tot boven de 500.000 fr. geraamd. De plaatselijke politie, samen met de rijkswacht uit Anzegem, zorgde voor den ordedienst. Pas tegen den middag waren de pompiers het vuur meester. I rek ze uit. Andries. uw Savoyaard pak stond u veel belet. Kom met ons, Andries! kom mede ik smeek het u. Gij rijt thans niet ziek meer: laat ons te zamen gaan, terwijl die Heer uit is. O. keer met ons terug I Geheel overwonnen door Manette's tranen, stond ik op he' punt. om haar verlangen te voldoen. Ik had reeds besloten met haar naar vader Bernard's hui» terug te keeren. toen de goede Auvergnaat mij zelf tegenhield. Andries! zeide Lij; gij moet ver- IPJ zult Haar vader was genoodzaakt. haar aan te spreken. Eindelijk bood zij mij. op eene aan doenlijke wijze pruilende, hare wang aan. die nat was van tranen; en ver volgens fluisterde rij mij nog eens. zoo zacht mogelijk in het oor Kom terug! kom met ons terug Ach! als vader Bernard het had toegestaan, zou ik haar zoo gaarne ge volgd zijn; maar hij makte zich me» zijne dochter weg. Nog langen tijj hoorde ik haar snikken, en ik was ge- standig zijn. en moogt niet ondankbaar heel ontroerd. Nu begon ik aan mije handelen. Deze Heer Dermilly kan u fraaie kleederen een walg te krijgen.en in de wereld voorthelpen; en hoezeer ik stond zwaar in verzoeking, om ze' ik u ook bij ons missen zal. ben ik niet mij van het lijf te rukken; zij hadden zelfzuchtig genoeg, om u te raden aan mijne arme Manette smart veroorzaakt de gunstige dagen, die voor u komen ik behaagde in dit pak mij zeiven niet open te staan, den nig toe te keeren. meer. ik was zoo bedroefd! Is dat het Wanneer uwe beschermers te eeniger gevolg van den voorspoed, zeide ik. tijd te uwen opzichte van gevoelens en moet iemand, omdat hij rijk wordt, mochten veranderen, kimt ge altoos "n ophouden vroolijk te zijn? Als dat waar was. wilde ik liever altoos een arme. omdolende jongen blijven Er was ruim een uur sedert beider vertrek verloopen, toen ik in de na burige kamer eenig gedruis hoorde. Dc Heer Dermilly opende dc deur. en ge leidde eene dame binnen. Kom. dierbare Caroline, zeide hij, kom. en geniet deze verrassing I De dame was jong en schoon. en haar gansche uitwendige persoon aller- bevalligst. Zij had een jong meisje aan de hand, dat omtrent acht jaren oud scheen, en waarop ik in 't begin weinig acht sloeg, zoo zeer was ik door het voorkomen der dame zelve getroffen. Ik overdacht bij mijn zeiven. waar ik haar vroeger kon gezien hebben. Ter- zelfertijd zeide zij tegen de heer Der milly Het is een innemende jongen! Hoe gelukkig, dat gij hem ontmoet hebt. en dat hij niet eens Mijnheer den Graaf heeft gezien die zeker nooit van hem tegen mij zou gesproken hebben. Eene plotselinge gedachte trof mij. Ik zocht terstond naar het portret, dat ik weder aan mijn hals droeg. Ik beschoqwde het. en vervolgens de da me. Ik kon mij niet bedriegen: Zij was het zelve, zij was het oorspronkelijke van de beeltenis. Nu maakte ik het van het lint los. en zeide Hier is uw portret Mevrouw! O, het is zeker het uwe; ik herkende u ter stond. Reeds menigen langen dag heb ik u gezocht, ten einde het u terug te geven. Ja. mijn jonge vriend, ja. het portret behoort aan mij. antwoordde de jonge dame. terwijl zij mij minzaam kustte, of liever aan mijne dochter, mime Adolphine, die haar leven aan uw bra-

De Volksstem | 1941 | | pagina 2