schoorsteenveger Van parijs Loterij WINTERHULP PE JONGE TREKKING einde FEBRUARI WW** De rechten der oud strijders en invalieden De eerste Trekking van de Loterij Winterhulp liet diplomatisch korps bij den H. Stoel De kltederkaart wordt weidra ingevoerd 43 2_L J II I Winnende biljetten worden er ten allen tijde verkocht TWEEDESNEDE Gevecht te Marseille D.nsckg, 4 Febmaii. H. Andreas Corson (Statuit) Gloria. Woensdag 5 Februari. H. Ag tha (Gaudeamus) Gloria. Kardinaal Gerl er uit Rome wevr- gekccrd. Kardinaal Gerlier, aarts bisschop van Lyon, die eenige dagen geleden uit Rome is teruggekeerd, arri veerde heden te Vichy. Kardinaal Gerlier werd door maar schalk Pétain uitgenoodigd de lunch met hem te gebruiken. In den loop van den middag had hij een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken, Flandin. Kardinaal Gerlier heeft maarschalk Pétain en minister Flandin verslag uit gebracht over zijn onderhoud met Z. H. den Paus. Een Fransche geleerde zal de doof stommen doen spreken gelijk iedereen De geleerde uitvinder, M. Raymond Langlois, een weldoener van de doof stommen, heeft een nieuwe uitvinding gedaan, waardoor de doofstommen gelijk ieder van ons, zullen kunnen spreken. Een millioen doofstommen op geheel de wereld zal van deze uitvin ding kunnen genieten. Deze geleerde heeft een groot aantal uitvindingen op zijn actief op gebied van electriciteit en luchtvaart. Een ongewoon geval. Bij land bouwer G. Brackveld te Wingene, heeft een koe vijf kalveren in een half uur tijds ter wereld gebracht. De koe is echter moeten verkocht worden. Spaarkas. Het totaal bedrag van de inlagen bij de algemeene Spaarkas bedroeg einde November 1940 fr. I 4.1 63.686.280.88 tegenover frank 12.543.273.992.43 einde November 1939. P® Katholieke Kerk in Zuid-Slavic. Blijkens het kortelings verschenen ker kelijk jaarboek telt de Katholieke Kerk in Zuid Slavie 5.854.313 leden, met inbegrip van de leden der Unie, d.w.z. van de met Rome verbonden christe nen. Het aantal orthodoxen, d.w.z. d niet met Rome verbonden bedraagt 6.785.491 en dat hammedanen 1.561.166. Een afvaardiging van de Nationale Federatie der Invalieden werd Dinsdag door den h. Adam, sekretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandsche Zaken en Openbare Gezondheid ont vangen. Zij heeft hem over volgende kwes ties onderhouden Onmiddellijke werking van den Dienst der pensioenen voor invalidi teit. Opheffing van het verbod der ku- muls van een invaliditeitspensioen met een van den Staat, de Provinciën of de Gemeenten. Prioriteit toe te kennen aan al de oud-strijders en invalieden voor het bekleeden van de betrekkingen in alle openbare diensten. T oekenning van kostelooze genees kundige zorgen aan de invalieden van 1 940 door de goede zorgen van het O.N.l.G. Verlenging van het tijdperk voor indiening eener aanvraag voor invali diteitspensioen. Toekenning van bijgevoegde rant soenzegels aan de invalieden, bij het verlaten van het hospitaal. Door hel Pauselijk Staatssecreta riaat is ook dit jaar een lijst samenge steld van alle bij den H. Stoel geac crediteerde diplomaten, in den vorm van een door de Vaticaansche drukke rij verzorgd boekje, dat echter niet in den handel verkrijgbaar is. Het boekje bevat piet alleen een op gave van alle ambassadeurs en gezan ten, die bij den H. Stoel zijn geacredi- teerd, maar ook van hun familieleden en van de overige leden van de be treffende diplomatieke missies. Uit den inhoud blijkt, dat aan het eind van het jaar 1940 niet minder dan 37 staten door diplomatieke mis sies bij den H. Stoel waren vertegen woordigd 12 van deze missies be kleedden den rang van ambassade en 23 dien van legatie; voorts was er nog een ambassade met een speciale zen ding. Ook in het jaar 1939 waren er 13 ambassades, doch op het eind van '40 adviseur bij de verschillige diplomatie- ke missies. Belgie en Chili hebben zelfs ieder twee priesters-diplomaten. Of schoon bijna allen wereld-geestelijken zijn, zijn er ook wel ordesgeestelijken onder hen, namelijk twee Paters Capu- cijnen, van wie er een attaché is bij de Belgische ambassade. Bij de Italiaansche ambassade zijn natuurlijk alle diplomaten en attachés Italiaan. Behalve dezen echter behoo- ren er nog elf Italianen tot het Corps1 den Diplomatique bij den H. Stoel, name lijk de vertegenwoordigers van San Marino, San Domingo, en Nicaragua. Bij de gezantschappen van Litauen en Costarica assisteert een Italiaansche diplomaat. De neef van den H. Vader, Markies Giulio Pacelli, is zaakgelastigde ad interim» van Costarica, en graaf Sta nislaus Pecci, achterneef van Paus Leo XIII, zaakgelastigde der souvereine ridderorde van Malta, aangezien de gezant, vorst Ruffo della Scaletta, in militairen dienst aan het front staat. Voorts is de neef van Pius XI, Mar kies Eduardo Persichetti Ugolini di Castelcolbuccaro, gezant van de repu bliek San Domingo bij den H. Stoel. Deken van het bij den H. Stoel ge- .o de Roemeensche ambassade vejan- derd in een gezantschap in verband accrediteerde diplomatisch korps is °de met de hervorming van den diploma- Duitsche ambassadeur. Die het laatst tieken dienst van dit land. Hiervoor in j aan het diplomatische korps is toege- De afslagkaarten der buurtspoor wegen. Het Hoofdsekretariaat van Vlaamschen Kinderzegen deelt mede: De nationale maatschappij van buurtspoorwegen stemt erin toe een laatste termijn van veertien dagen ver lenging toe te staan voor de vernieu wing der afslagkaarten op de buurt spoorwegen. De kaarten van 1940 blijven geldig tot op 16 Februari. De groote gezinnen die het noodige nog niet gedaan hebben, moeten zich haas ten hunne aanvraag in te dienen. Zaterdagnamiddag had, in de gróo te zaal van het Paleis voor Schoone Kunsten, de eerste trekking plaats van de Loterij '.Winterhulp». De ruime zaal was, spijts het meer i - - dan ongunstige weder, goed gevuld. door het Benevens de leiders van «Winterhulp» hadden tal van -vooraanstaande perso naliteiten er aan gehouden op deze eerste trekking aanwezig te zijn. Winnen 100 fr. de biljetten waarvan het nummer eindigt op 2 Winnen 250 fr. de biljetten waarvan het nummer eindigt op Winnen 1000 fr. de biljetten waar van het nummer eindigt op. 432 335 Winnen 5000 fr., de biljetten waar- christenerv, I van het nummer eindigt op der Mo-' 7984 3897 Winnen 10.000 fr., de biljetten waarvan het nummer eindigt op 3872 Winnen 25.000 fr., de biljetten waarvan het nummer eindigt op 69.964 22.606 56.179 76.220 96.816 en 55.165 De eerste rondvlucht New-York, Bermuden-P ortugal. De «Paname- rican Airways Cy» wijdde gisteren de eerste rondvlucht in op het traject New-York-Bermuda's Portugal. Het betreft hier vooreerst proef vluchten op de ongeveer 7200 mijl lange lijn. De president der Lucht vaartmaatschappij sprak de hoop uit dat het volgende jaar de vluchten over den Athlantischen Oceaan zouden kun nen gedaan worden met landvliegtui- gen, daar deze op grootere hoogte kunnen vliegen. de plaats trad Portugal, dat tot dusver slechts een gezantschap bij den H.Stoel had. Voor de eerste maal liet ook Noord Amerika zich bij den H. Stoel verte genwoordigen en wel door den per soonlijken vertegenwoordiger van pre- I sident Roosevelt, Myron Taylor. I Het aantal gezantschappen is in het afgeloopen jaar met twee verminderd oor het verdwijnen van ,de gezant schappen van de Baltische staten, die bij Rusland werden ingelijfd. De ge zant van Litauen echter is nog altijd te Rome op zijn post en is ook op d< Nieuwjaarsreceptie van de diploma ten bij Paus Pius XII verschenen, daar hij totnutoe niet officieel is teruggeroe pen. De 13 ambassadeurs verblijven al len in Rome, behalve die van Peru. Na den dood van Graaf Mimbela, in den Herfst van het afgeloopen jaar. heeft de regeering van Peru namelijk nog steeds geen opvolger benoemd. Van de ambassadeurs wonen er tien in de stad Rome, terwijl om reden van den oorlog de vertegenwoordigers van Frankrijk, Belgie en Polen in de Vati caansche Stad verblijf houden. Myron Taylor wordt met zijn atta ché, Harold H. Tittman, als afwezig vermeld, aangezien hij in den loop van den Zomer naar Amerika is le- voegd, is de Fransche ambassadeur Léon Bérard, die pas den 9n Decem ber 1940 aan den Paus zija geloofs brieven heeft overhandigd. Na een muzikaal intermezzo, gewijd ruS?ekeerd. aan Waalsche en Vlaamsche liederen, j Van de 23 gezanten zijn er 7 aan ging men over tot het laatste gedeelte wezig, n.l. die van Panama, Ierland, van de trekking. Cuba, Guatemala, Nicaragua, Eucua- Winnen 50.000 fr., de biljetten dor, en Uruguay. Eenigen van hen re- waarvan het nummer eindigt op sideeren echter heelemaal niet in Italië KOMT TE VERSCHIJNEN Het Besluit van 20 September inzake HUUROVEREENKOMSTEN Kort overzicht en ontleding door Mster L. Moyersoen, Advocaat. Te verkrijgen in den Boekhandel J. VAN NLFFEL, Kerkstraat te Aalst 37.022 51.506 55.99S en 29.129 Winnen 100.000 fr., de biljetten dragende dc nummers 242.872 197.547 190.283 299.226 en 279.802 Het is de heer Arthur Prévost, be- Pa- want vier verblijven er meestal rijs en komen slechts nu en dan naar Rome, omdat zij ook nog andere di plomatieke vertegenwoordigingen waarnemen; twee anderen verblijven te Brussel. Sommige diplomaten wonen te Ro- stuurder van het Nationaal orkest, die me altijd in een hotel, o.m. de gezan de trommels m beweging brengt voor ten van Bolivia, Chili en Uruguay, die de trekking van het groote lot van I millioen frank. Het biljet, dragende het nummer 204.152 wint het groote lot van I millioen fr. Met het uitvoeren van de «Marsch van Oud-Brussel» nam de plechtigheid een einde. niet alleen met hun gezin, maar zelfs met alle leden van hun gezantschap in het Grand Hotel bij de Termen hun intrek namen. Van de op de lijst voorkomende 184 diplomaten zijn er 14 priesters,die de functie bekleeden van geestelijk 1 1 de Vervolg. Eene hevige ijlhoofdigheid volgd spoedig, en ik was niet langer in staat mijne vrienden te herkennen. Veel ge lukkiger dan degenen, die mij omring den, zag ik de tranen niet welke zij stortten, gevoelde ik den angst niet dien ik hun veroorzaakte. Ik bleef langen tijd in een gevaarlij ken toestand. Op zekeren dag echter openden mijne oogen zich weder voor het licht, en mijn verstand keerde te rug. Ik ontdekte Mannette die aan het benedeneinde van mijn bed gezeten was, en sprak haren naam met eene zwakke stem uit. Hij herkent mij riep Manette hij is eindelijk tot zichzelven gekomen! Dierbare zuster, hebt gij mij op gepast O, ik heb u geen oogenblik ver laten Hoe lang ben ik ziek geweest Dit is de achttiende dag dat gij bedlegerig zijt. Gij zijt ziek. waarÜjk zeer ziek geweest; maar Goddank nu zult ge beter worden. En hebt gij iets van den markies vernomen Ja' stel u gerust hij is genezen; zijne wonde is reeds gesloten. Deze verzekering deed me goed ik SP mnlet meer- maar glimlachte te gen Manette. en onderwierp mij blin delings aan de voorschriften van den geneesheer. Nauwelijks was ik van mijne zware ziekte hersteld, of ik bezocht Manette en haren vader, en vervolgens aan een geheimen aandrang gehoor gevende, ging ik naar het hotel van den graaf, cvn de plaats aan te staren, in welke ik zoovele gelukkige jaren had doorge bracht. Ik ontdekte licht gedruisch, rij tuigen, bedienden er werd een bal gegeven. Ik hoorde iemand het woord bruid noemen. In wanhoop liep ik naar huis, nam al het geld, dat ik in mijnen KOOPT ZONDER DRALEN UW BILJET VAN DE VAN DE U MOOGT DE HOOP KOESTEREN FORTUIN TE MAKEN IN AFWACHTING DAT UW GELUKSTER U PLAATST ONDER DE 22.486 WINNAARS Zooals reeds in het besluit versche nen in het Staatsblad» van 23 Decem ber jl. houdende reglementeering van rkoop van textielprodukten, werd voorzien, wordt weldra de klje- derkaart ingevoerd. Het betreft ook hier den verkoop van textielproducten in voornoemd be sluit opgesomd. Voor deze zelfde pro ducten zal de kleederkaart dan dienen om zich kleederen aan te schaffen. D huidige machtigingen door het ge meentebestuur afgeleverd zullen dn:i wegvallen. De regeling van 23 Dec. was slechts een voorloopige regelir. Door den verkoop aldus te beperke werd belet dat de begoeden te veel aankoopen zouden doen, terwijl de gewone man de gelegenheid niet me zou hebben zich op normale wijze va.i kleederen, enz. te voorzien. Bij het invoeren van de kleede kaart, vermoedelijk in April e.k. zal men zich gemakkelijker van het nood zakelijke kunnen voorzien dan thans het geval is. Met de kleederkaart zal men ver moedelijk beschikken over 150* pr.rstc per jaar. Een kostuum of een overjas zou 50 punten vertegenwoordigen, een rok of een mantel eveneens, een bed denlaken 25 punten, een zakdoek 1 punt enz. Er zullen overigens naar gemeld wordt in verband met de regeling van den verkoop van textielproducten nog een paar andere besluiten verschijnen TUSSCHEN BANDIETEN EN DE FOLITIE Te Marseille is het weer eens tot 'n nachtelijk gevecht tusschen politie en bandieten gekomen. In een weeldeholel van die stad had een berucht misdadiger, natuurlijk naar behooren vermomd, zijn intrek geno men om zijn slag te slaan. Een vreem deling wendde zich tot hem met het verzoek hem 100 ton koffie te bezor gen. Bij snelle en behoorlijke levering verklaarde hij zich bereid een fatsoen lijken prijs te betalen. De ander, een Corsikaan, beloofde binnen een week aan het verlangen te voldoen. De zaak zou 2,7 millioen franks kosten. Top, zei de kooper, die een flink voorschot betaalde. De bandiet wapende toen eenige forsche gezellen met automatische re volvers van het zwaarste kaliber. Al dus werd de garage aangevallen, waar de levensmiddelen opgeslagen waren. Reeds had de eerste auto, die ruimte verlaten met 30 ton koffie, vakkundig geladen, toen een alarmsignaal klonk. De politie... Een wild vuurgevecht ontbrandde, waarbij de bandieten eerst achter den vrachtauto en later in de omliggende straten dekking zochten. Een der rad draaiers werd zwaar gewond en de an deren trokken zich terug maar werden denzelfden nacht in hechtenis ge nomen. Zij waren acht in getal en de nachtwaker van de garage deelde hui? lot. Hij was zwaar gekneveld, bewus teloos in een hoek gevonden, maar spoedig bleek dit een camouflage, de man had al een deel van het betaalde voorschot gekregen lessenaar vond, kuste mijn broeder te worden dan een van hen. Als hij die reeds sliep, voor het hoofd, en zich echter in oogenblikken van voor- ontvluchtte. Niemand wist waarheen, j bijgaand nadenken, beklaagde dat al De getrouwe Manette meende mij I zijn geld opraakte, troostte zijn lustige eerst te moeten zoeken aan het hotel makker zich met te zeggen van den graaf. Zij greep den klopper van de groote poort het hart ontzonk haar. Nog eens greep zij den klopper. Mijn Andries, dacht ze, is meer waar dig, dan al die groote heeren te zamen. Wat raakt mij de ontevredenheid hun ner bedienden, als ik slechts bericht van hem kan inwinnen Zij hoorde van mijne bruiloft, en verklaarde zich eensklaps de oorzaak van mijne ver dwijning. O mijn arme Andries riep zij uit hij is zeker geheel wanhopig ge weest. Wat kan hij dan hebben Waar kan hij gegaan zijn? Hoe onge lukkig ben ik! Zij weigerde naar den troost van haren vader en van Pieter te luisteren. Alle drie begaven zich da gelijks in onderscheidene richtingen Pieter, gij hebt thans een mees terlijken stoot op den biljart gemaakt; gij kent alle kaartspelen in den grond; gij ledigt uwe drie flesschen zonder een oog te verdraaien, en rookt eiken avond vijf of zes sigaren, zonder ziek te worden zulke uitstekende hoeda nigheden man, verkrijgt men niet voor niets Hoe geheel anders ging het toe aan het huis van den waardigen waterdra ger Hier werd dagelijks aan mij ge dacht, dagelijks over mij gesproken. Bernard was onvermoeid in het doen van onderzoek, en wendde alles aan om zijne dochter te troosten want hij ontdekte met bekommering, hoeveel invloed de smart op haar gezondheid had. Zij was bleek en droefgeestig niets gedaan dan zuchten en weenen. Maar meisje, wilt gij u dan dood- om mij te zoeken, Intusschen verliep hare krachten namen blijkbaar af.Mij- de tijd zonder dat zij eenig spoor ont- ne arme zuster had sedert mijne vlucht dekten. Ue smart van Manette narr dagelijks toe, doch de droefheid var Pieter begon van lieverlede te slijten. Manette smeekte haren vader om de vrijheid van mij te gaan opzoeken maar dit werd haar niet vergund, nu bracht zij den eenen dag na den an deren in tranen door; terwijl Pieter,die in de handen gevallen was van den zelfden lustigen snaak, welke mij een maal had bedrogen in een eindeloozen kring van vermaak, dartelheid en on gebondenheid vertoefde, het legaat van den heer Dermylly, zoo ver hij er over beschikken kon in het gezelschap der losbandige jongelingen zoek maak te, en op weg was om nog liefderijker Fontaineblau, in de nabijheid van het landgoed der gravin. Zij had gelijk. Haar vader gaf haar eindelijk met te genzin zijne toestemming, om mij op te zoeken. Hare eerste pogingen waren geheel vruchteloos, maar zij gaf den moed niet verloren. Op zekeren dag, op eene wandeling bleef zij eensklaps staan daar zij mijn stap meende te herkennen. Met een gil van vreugde vloog zij in mijne armen. Alles was het werk geweest van een oogenblik. Manette s hoofd rustte op mijne borst. Zij noemde mij Andries, haren dierbaren Andries, en nog was ik van mijne verbazing niet bekomen. Manette in mijne armen Op deze plaats Kon het mogelijk zijn Mijne oogen drukten zonder twijfel mijn ge voel uit want zij haastte zich te zeg gen -- Gij zijt verwonderd, Mijnheer ja. ik zie dat gij verwonderd zijt. Dewijl gij ons missen kunt, houdt gij het ook voor zeker, dat wij u missen kunnen ;en dewijl gij opgehouden hebt ons te beminnen, volgt daarook van treuren vroeg de goedhartige vader, j zelve, dat wij u niet meer beminnen Neen, antwoordde zij, maar ik moeten moet Andries vinden. Laat mij, c beste vader, laat mij hem gaan zoe ken En waar zoudt gij naartoe gaan, mijn arm kind Op deze vraag kon Manette antwoorden. Zij sloeg hare oogen ne der, en poogde voor 't minst hare tra nen te verbergen. Zes maanden waren reeds sedert Ik u niet meer beminnen? Ach Ma nette Voorzeker, als wij iemand liefheb ben, dan verlaten wij hem op deze I wijze; niet aan de grootste ongerust- niet heid; wij ontvluchten hen als de pest, zonder een enkelen blik te werpen op dengenen, aan welken wij dierbaar zijn die van droefheid en wanhoop ster ven mijne vlucht verloopen. toen Manette Manette 1 ik heb ongelijk; ik ge- op zekeren morgen plotseling uitriep voel het diep, dat ik ongelijk heb jdat zij wist waar ik mij ophield te i Gij gevoelt berouw Dan zal

De Volksstem | 1941 | | pagina 2