Paasohfesst in 190.. De ïcslnnrlijke RecMsmaclit CE VERDUISTERING Nog krijgsgevan genen te Antwerpen aangekomen DUITSCH LEG ER BE RICHT Het verblijf van Matsoeoka ITALIAANSCH LEGER BERICHT Thans wil professor Piccard de grootste zeediepte meten VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK i 1,15 FR. ZATERDAG 12, ZONDAG 13 en MAANDAG 14 APRIL 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVIIIe JAARGANG Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang,, Kerkstraat 9, Aalst Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekenie Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusseL NUMMER 44 J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 *t Was Paschen van het jaar 190... De stad, na de teekens en de sporen van droefheid aan de «Goede Week eigen te hebben verwijderd... ont waakte met een frisschen zonnigen morgen..., zóó zonnig dat men hem in April niet zonniger wenschen kan Heel de hemel was in feest ein deloos blauw en de majestueuze glan zende dagvorstin klimde vorstelijk in den lachenden helderen ruimten-koe pel Er hing over de kerktorens., over de huizen en straten als een nim bus... een stralenglans van verkwik kend, weldoend licht. En de jonge bladeren der boomen langsheen de lanen... het jeugdig loo- ver in de kleine stadsparkjes ruischten en trilden zacht in de bekoorlijke frischheid van den morgen, de klokken van de vele torens bimbamden om het meest.... Men hoorde er boven uit, de zware bi onzen klok van de kathedraal die haar volle klanktonen liet vallen over de oude stede, welke ze vroeger me nigmaal gered had uit den nood En verder de sterke basstem van de O. I_. Vrouwkerkklok welke gezwind en vroolijk haar écho gaf...en in deze ern stige harmonische muziek vertelden ze de groote omvormingen uit het leven der stedelingen... gesteund en opge- fraaid door de zilveren stemmetjes der klokken van de andere heiligdom men 1... En al de klokken herhaalden de zelfde blijde boodschap «Alleluia., 't is Paaschfeest Alleluia... de fa-' brieken... de ateliers zijn gesloten... Alleluia... staat op christen volk, ont waakt en nadert tot den Verrezen Christus... want Hij leeft in eeuwig heid... Alleluia... Alleluia Daags te voor werd de stad gerei nigd, opgepoetst feestelijk uitge- doscht. Men werkt 's Zondags niet meer en langs de straten heel net en proper, verheffen zich van afstand tot afstand, sierlijke altaren; want el ke corporatie bezit er een... men heeft immers de opleiding der arbei ders verwezenlijkt volgens gezonde christene normen en richtlijnen... iedereen verdraagt 'n ander op echt broederlijke wijze... en de Christus mag rondgaan in volle vrijheid te midden van zijn volk, zonder vrees van spot of onverschilligheid Vrouwen en meisjes zijn druk aan 't werk met de versiering, welke de frischheid van den nacht niet toeliet 's avonds te voor te plaatsen... Door hun dunne vingers glijden de fijne kanten rond de altaren... de blanke lilla's... de eerste roode en witte ro zen... de geurende violieren mengden hun zachte kleuren met den schitter van de gouden kandelaren. Ook de mannen zijn aan 't werk., ze zorgen voor de drapeering vóór hun magazijnen en op het blanke lin nen vestigen de dames met smaak de met bloemen bezette linten. 't Is tien uur van den lorgen - Elke corporatie heeft haar voorbe houden plaats in de ruime kathedraal., de mannen langs den eenen... de vrou- wen langs den anderen kant... Het zangkoor heeft 'n heerlijke vierstem mige mis aangeleerd... de zangers voe len en begrijpen wat ze zingen en hun akkoorden zweven zacht en dalen langzaam over de ingetogen menigte waar eikendeen bidt zonder zich om zijn gebuur te bekommeren. Het volk begrijpt den zin van deze ceremonie... en weerom heeft de godsdienst haar plaats in de familie... in denken en zeden... en door de fa milie in gansch de natie 1 Vandaag zou men ze met de vin gers wijzen, de ongelukkigen die aan God niet geven wat aan God toekomt! En de priester predikt Hij is reeds oud... maar in zijn ouden dag zegent hij God Die hem dit groot ge luk bezorgde... dezen dag te aanschou wen en te beleven Nu mag hij heengaan in vrede Hij verhaalt de vrijwillige vernederingen, de bloedige verguizingen van den Christus... de haat der boozen... de afgunstige ver volgingen, vroeger verwekt door de helsche manoeuvers van de Loge van alle tijden om de verrijzenis en de eindzegepraal te verhinderen... het Alleluia van Paschen dat de vervol gers neefslaat in 't zand... de natie aan haar zelf teruggeeft en Jezus-Christus aan die natie Terwijl hij zoo zalvend en roerend sprak werd menigen traan wegge vaagd... anderen voelden het schaam rood van het schuldbewustzijn op hun aangezicht en voorhoofd komen Men zal nooit genoegzaam kunnen herstellen 't I9 daarom dat de processie uitgaat op den openbaren weg midden de al- gemeene vroomheid van het vernieuw de volk En allen... in alles verwelkomen Hem wijl Hij de straten zegent die zooveel ellenden zagen toen Hij er niet meer komen mocht I Maar vermits alles een einde neemt hier beneden, keert ge terug naar de kerk terwijl het orgel als een geweldig orkaan het danklied aanheft Te Deum Laudamus» U God leven we... en de grijze priester vraagt zich af of er hierboven nog iets heerlijkers te vinden is Toen ik ontwaakte... want 't was maar een droom, stond ik voor de treurige en bittere werkelijkheid Daarbuiten dezelfde talrijke en on verschillige aangezichten... meer dwa ze dan ernstige... aan den horizont hooge fabriekschouwen die hun zwar te rookwolken als een lava naar den hemel spuwden... en die dan terug neerdaalde als 'n groote rouwsluier welke over de wereld hing en ik dacht: 't Is als een Goeden Vrijdag dag van rouw... mijn God om het echte Paaschfeest te zien zooals Gij dat zelf verlangt... welk getal moet er gevoegd worden aan 190...?? DENDERZOON. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering ZATERDAG 12 APRIL Zonsopgang 6,56 u. Zonsondergang 20.32 u. Laatste kwartier 1 8 April. Nieuwe Maan 26 April. ZONDAG 13 APRIL Zonsopgang 6.54 u. Zonsondergang 20.34 u. Laatste kwartier 1 8 April. Nieuwe Maan 26 April. MAANDAG 14 APRIL Zonsopgang 6.52 u. Zonsondergang 20.35 u. Laatste kwartier 1 8 April. Nieuwe Maan 26 April. 743 VAN I 1 A en B. Het was Donderdag andermaal een hoopvolle dag voor de familieleden van nog niet weergekeerde krijgsge vangenen. In het Centraal Station te Antwerpen mochten immers op het middaguur 743 krijgsgevangenen be groet worden, die verbleven hebben in de kampen 11 A en 11 B. Nadat de gebruikelijke formaliteiten vervuld waren, werden zij onmiddellijk in vrijheid gesteld. Berlijn, 10 April. Het Opperbevel van het leger maakt bekend De belangrijke resultaten in Servie en Griekenland werden reeds door speciale meldingen bekend gemaakt. Duitsche troepen, die uit Siermarken oprukten, bezetten op 9 April Mar burg. Formaties pantserwagens en in fanterie-divisies van kolonel-generaal von Kleist achtervolgden, na de knooppunten van verkeers- en spoor wegen van de stad Nisch te hebben bezet, den zich terugtrekkenden vij and. Na een aanval op de Albanee- sche grens werden, na de Vardar overschreden te hebben, Tetovo en prilep ingenomen. Buiten de gisteren gemelde 20.000 gevangenen vielen circa 100 kanonnen en meerdere hon derdtallen machinegeweren alsmede groote hoeveelheden benzine, munitie en materieel in onze handen. Stukas. vielen in Joego Slavie met succes spoor- en verkeerswegen aan. Gevechtsvliegtuigen wierpen bom men boven vliegterreinen in Bosnië, verwoestten hierbij 7 toestellen, die zich op den beganen grond bevonden en beschadigden er 5. In het gebied tusschen de Drau en de Save werden bevoorradingstreinen en spoorwegemplacementen door springbommen getroffen. Pantsereen heden die van uit Joego-Slavie in het dal van de Varda oprukten namen Saloniki in. De verder naar het Oosten strijdende troepen bereikten na de Metaxas-Linie te hebben doorbroken en Xanthi te hebben ingenomen, de Egeische Zee. De volkomen afgesneden Griek- sche eenheden ten Oosten van de Var dar hebben zich onvoorwaardelijk overgegmteoi In Noord Afrika werd Derna na harden strijd ingenomen. 80 Km. ten Zuid-V/esten daarvan viel eveneens El Mechili in handen der Duitsch-Italiaansche troepen. Zes generaals, twee kolonels met den rang van generaal en 2Ö00 man werden ge vangen genomen. De buit aan oorlogsmateriaal ls nog niet te overzien. Sterke formaties gevechtsvliegtui gen brachten in den nacht van 9 op I 0 April bij uitstekende weersgesteldheid harde slagen toe aan het Brit3che oor logsindustriecentrum Birmingham en de belangrijke haven- en werf stad New Castle. Bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber richtten in oorlogsindustrieën, scheepswerven en dokken geweldige verwoestingen aan. Uitgestrekte branden en talrijke ont ploffingen konden worden waargeno men. Ook in de havens van Ipswich en Southampton werden met goed suc ces voor de oorlogvoering van belang zijnde doelen gebombardeerd. Bo vendien zette het luchtwapen gisteren met goed resultaat den strijd tegen do vijandelijke handelsscheepvaart in de wateren rond Engeland voort. Ge vechtsvliegtuigen brachten 9 schepen met in totaal 49.000 Brt. waaronder een groot tankschip, tot zinken. Vijf andere groote schepen, alsmede een Britsche destroyer, werden door bom men zwaar beschadigd, de formaties van kol.-generaal Stumpf hebben zien hierbij bijzonder onderscheiden. Tijdens den afgeloopen nacht on dernam de vijand vluchten boven Noord Duitschland. Zijn hoofddoel was hierbij de Rijks-hoofdstad.Spring en brandbommen veroorzaakten voor al in woonwijken, alsmede in het cen trum der stad aan publieke en ge schiedkundige gebouwen, kerken en musea, gedeeltelijk belangrijke scha de. In verhouding tot het aantal uitge worpen bommen zijn het aantal doo- den en gewonden onder de burgerbe volking zeer gering. Bovendien viel de vijand met zwakke formaties Em- den en Bremen, alsmede eenige ande re punten van Noord Duitschland aan. Gedurende de laatste 2 nachten slaag de het afweergeschut erin, goede re sultaten te behalen. Escadrilles nacht- jagers, onder bevel van generaal-ma- joor Kammhuber, alsmede afweerge schut en marine-artillerie, haalden in den laatsten nacht 16 en in den vori- gen nacht 7 vijandelijke vliegtuigen naar beneden. Een eigen gevechts vliegtuig, dat van den aanval terug keerde, kon in den afgeloojien nacht Zie vervolg onderaan volgende kolom Een groot aantal bestuurlijke rechts machten werkten op het einde der maand Maart. Dit blijkt uit de weke- lijksche staten waarin de getroffen be slissingen in het kort worden aangege ven. Een eerste brief werd aan de inge- breke gebleven instanties gezonden op 24 Maart. Een herinnening zal hen eerstdaags hieromtrent geworden. Op dit oogenblik bestaat er echter nog geen eenheid van rechtspraak. En kele arrondissements-kommissarissen treden zeer streng op (Tongeren, Ou denaarde en andere passen belachelij ke sankties toe.) Ten einde hieraan te ontkomen werd aan alle instanties een aanschrij ven gericht waarin het zekére normen voor het vaststellen der op te leggen boeten werden aangegeven. Een groote moeilijkheid, waarom trent tot op heden geen oplossing kon bereikt worden, is de regeling der ge rechtskosten. Op dit oogenblik zijn ei onderhandelingen aan den gang met het ministerie van Financien ten einde tot een regeling te komen. Het ministerie van Financien heeft zijnerzijds de noodige onderrichtin gen gegeven aan de ontvangers der geldboeten en gerechtskosten voor de inning der opgelegde boeten. Van verscheidene balies werden protesten ontvangen, de eene gericht tegen het besluit op zich zelf, de ande re tegen het verbod van pleiten. Zooals blijkt uit een statistiek wer den in geheel het land door de admi nistratieve rechtsmachten, voor zoo ver de beslissingen reeds ter kennis gebracht werden, 779 zaken afgehan deld, 154 bundels werden overge maakt aan de parketten. 645 beslissin gen van veroordeeling werden getrof fen. Bij deze beslissingen werd veroor deeld tot een bedrag van 891.042 fr. In 199 gevallen werden zekere goe deren verbeurd verklaard. In 1 1 gevallen werd de sluiting van een bedrijf gelast. Het valt op te merken dat hier en kel spraak is van beslissingen omtrer.t inbreuken inzake rantsoeneering en voortbrengst van levensmiddelen. IN SOVJET-RUSLAND Volgens een officieel telegram, dat in het plaatselijk ministerie van Bui- tenlandsche Zaken is aangekomen, zal de minister van Buitenlandsche Zaken Matsoeoka definitief op 13 April met den Transsiberischen spoorweg Mos kou verlaten en op 20 April aan het grensstation Manchuli aankomen. Van daar zal hij naar Dalny (Dai- ren) verder reizen, van waaruit hij indien de weersgesteldheid het hem toelaat per vliegtuig naar Tokio zal vertrekken. Mocht deze echter niet gunstig zijn, zoo zal Matsoeoka aan boord van een vaartuig Dalny (Dairen) verlaten. In geval Matsoeoka van het vlieg tuig gebruik kan maken, zal hij op 23 April te Tokio kunnen verwacht woi- den. nog een ander vijandelijk gevechts vliegtuig boven het bezette gebied naar beneden halen. Bij pogingen van den vijand om bij dag boven het be zette gebied door te dringen, werden gisteren en eergisteren 10 vijandelijke toestellen naar beneden gehaald. Met inbegrip van een reeds ver meld toestel, alsmede van een vliegtuig dat door jagers in Libye werd neerge haald, bedraagt het totaal verlies van den vijand sinds 8 April 43 vliegtui gen. n.l. 36 Britsche en 7 Joego-Slavi- sche. Van dezelfde periode zijn tot nu toe 19 eigen vliegtuigen niet terugge keerd. Tijdens den nacht van 7 op 8 April heeft zich de bemanning van een gevechtsvliegtuig bij een tot tweemaal herhaalden »anval op een belangrijk bedrijf der Engelsche vliegtuigindu strie in de Midlands door haar stout moedigheid en aanvalsgeest bijzonder onderscheiden. Genoemde bemanning was als volgt samengesteld eerste- luitenant Forgatsch bevelhebber en piloot), luitenant Gerlach (waame mer), onderofficier Thoms (radiotele grafist) en onderofficier Starke (mi trailleur.). Rome, 10 April.Het Hoofdkwartier van het leger maakt bekend Aan het Joego-Slavische front gaat de opmarsch onzer troepen in het dal der Save via Kransjka Gora verder. In Albanië werden vijandelijke acties aan het Joego-Slavische front in den sector van Soutari in de kiem gesmoord en talrijke krijgsgevangenen gemaakt Op Joego Slavisch gebied rukken on ze colonnes op naar het Oosten om met de Duitsche in contact te komen. Op het Grieksche front geen nieuws van beteekenis. Onze vliegtuigforma ties hebben vijandelijke troepen* en vrachtautos in de omgeving van Ben- ca Vyzzo (Zara) gebombardeerd. De havenwerken van Sebenico werden door onze bombardementsformaties opnieuw gebombardeerd. Jacht-escadrilles hebben defensieve stellingen, alsmede troepen aan het Joego Slavisch Albaneesch front met machinegeweervuur bestookt en bij Slosella (Zara) tien voor anker lig gende watervliegtuigen in duikvlucht aangevallen, waarbij vier dezer toe stellen werden verwoest en de andere zwaar beschadigd. Vijandelijke vlieg tuigen overvlogen Zara,en hebben een gering aantal bommen uitgeworpen, waardoor eenige schade werd aange richt. In Cyrenaika poogde de vijand te vergeefs de omsingeling door de Ita- llaansche gemotoriseerde troepen te ontgaan, die zich bij een opmarsch langs de kust en ten Zuiden van Dje- bel achtpr Derna vereenigd hebben. Het buitgemaakte oorlogsmateriaal is belangrijk. Meer dan 2000 man, zes generaals, alsmede meerdere hooge officieren werden gevangen genomen. Onze vliegtuigformaties hebben vij andelijke schepen in de haven van Tobroek weten te treffen en hevige branden veroorzaakt. Twee onzer vliegtuigen worden vermist een En- gelsch toestel werd naar beneden ge haald. In Oost Afrika is Massaua on der den druk van veel sterkere vijan delijke strijdkrachten na een heldhaf tige verdediging gevallen. De haven werd geblokeerd terwijl de installaties werden verwoest. In het Oostelijk gedeelte der Mid- dellandsche Zee heeft een onzer duik- booten onder bevel van luitenant ter zee, Dominico Romano, een Engel- schen kruiser van de Liverpool klasse getorpedeerd. «Hoe» deze nieuwe Picardische on derneming zal geschieden, schijnt in zijn eigen brein nog niet heel vast te staan. Eerst dacht hij aan een gondel, dat klonk wel wat poëtisch; dan aan een kabien in linnen, maar ten slotte zou hij aandacht zijn gaan besteden aan een «obus». Deze zou bestaan uit een stalen kabien, waarvan de wanden 8 cm. dik zouden zijn. Bakken, in den vorm van metalen trechters, zouden gevuld worden met gemagnetiseerd vijlsel. Door het ontmagnetiseeren van dit vijlsel zou de professor met zijn «obus» den... dieperik ingaan, en zou hij ook terzelfdertijd het heropstijgen der kabien kunnen bewerken. De pa trijspoorten zouden vervaardigd zijn uit synthetisch glas en accumulatoren zouden eene elektrische kracht ver wekken welke in staat zou zijn een uiterst machtigen schijnwerper in wer king te brengen. Professor Piccard zal zelf zijn eerste proefneming besturen, welke eerlang zal ondernomen worden. Het was reeds een tijdeke geleden dat wij nog nieuws hadden vernomen van professor Piccard. Thans vinden wij in een Hongaarsch blad het bericht dat de professor, die zich wereldbe roemd heeft gemaakt door zijne op stijgingen in de stratosfeer, het inzicht heeft te kennen gegeven nu naar de diepste zeeën af te dalen, zoo diep als hij maar kan, kwestie waarschijn-, lijk van het contrast te bereiken met de fabelachtige hoogte, die hij eens introk.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1