Scène rond den Paaschplicht CE VERDUISTERING DUITSCH Het uitvaren der visschersvaartuigen te Nieuwpoort De Paus wenscht alle katholieken een «Paasch-alleluia» Het Goederenverkeer tusschen Belgie en Frankrijk ITALIAANSCH LEGER BERICHT Oud vrouwtje trok steungeld VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 15 cn WOENSDAG 16 APRIL 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVIIIe JAARGANG NUMMER 45 Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang,, Kerkstraat 9, Aalst. Handdsreg. Nr 1248 Postcherrdcening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maslaan, BrusscL Ik moest er wel heen... er was 'n ziel te redden En fier vertelde de heer dat zijn dame en dochter hun Paschen gingen houden. En "gij wanneer de uwe Het gaat niet over den mijnen, maar over dien van mijn vrouw cn dochter... Nog eens maar ernstiger... met na druk en de uwe Hij was gegeneerd waarachtig ge schijnt er belang in te stellen I Absoluut... 't gaat toch over 'n zeer ernstige zaak. Indien we over iets anders spra ken Waarom over iets anders Wel omdat we toch niet t'ak- koord zullen komen. Misschien wel Ik verzeker u dat hfet me geweldig interesseert te weten om welke redens... heel zwaar veronderstel ik, een vriend welke ik hoogacht en wien ik genegen ben...een mensch is zonder godsdienst I... Paf 't was er uit... 't was gezegdI en de heer rechtspringend, veront waardigd... «.zonder godsdienst maar daarin bedriegt ge u... ik heb wel niet heelemaal uw godsdienst... neen... maar toch heb ik er eenen... den mijnen II... En mag ik weten... mag ik hem kennen Vermits ge me duwt tot in mijn laatste verschansing jaII Ik ben een voudig weg spiritualist 't is te zeg gen onder den druk van het leven heb ik den ballast... het waardelooze weg gegooid, maar het essentieele, het we zenlijke of hoofdzakelijke zooals ge wilt... behouden, dat is God de ziel I... het toekomend leven Ge spreekt geleerd... wel, wel zeer goed lil Zooals ten andere 'n massa van mijn genre... en dit schijnt u niet vol doende hij had een air... een uitei- lijk van triomfator. Zoo juist was de koffie gedronken I traagzaam de ledige tas gevuld met water vervolgens ze aanbiedend is dit koffie De heer eenigermate verbaasd. Neen... bijlange niet... maar I... Nochtans zie goed... 't heeft "n weinig zwarte... koffiekleur... Welnu luister uw spiritualisme is een gods dienst in dien aard... vaag, onzeker... onbepaald... een vage God... een va ge ziel... een vage onsterfelijkheid...tot wat kan die vaagheid dienen als spraak is van een menschelijk geweten te voeden Want ten slotte is een godsdienst een leven Hij werkt in ons op eiken oogenblik op een gebie dende of verbiedende wijze Houd uw Paschen... werk 's Zondags niet... blijf getrouw in 't huwelijk... dood niet... heb uw vijanden lief... enz!!! Maar uw spiritualistische God. wat gebiedt... wat verbiedt hij... wat laat hij toe Wie is er aangeduid... beti teld om het te zeggen, te weten... op te leggen Men doet hem alle zaken dienen Ik heb er in den tijd zooveel gekend die beweerden te ge- looven in een vagen God maar in de tragische uren van het leven... in de uren van lijden... van wanhoop of van liefde... in de uren waarop men bevend van inspanning den moed in beide handen moet nemen... wat dan? Wanneer de Christus, de armen uit gestrekt op Zijn bebloede kruis...wan neer de Kerk met haar onméedoogen- de scheidspalen... nauwelijks vol- I ET O LT Q D C D I UJ T doende zijn om ons tegen te houden £-• fl D L. II I M I wat zal uw vage God zoo vaag verlo ren in de vage eeuwigheid dan vermo-1 gen Berlijn, 14 April. Het opperbe- Ln indien zoon God practisch voor!vel van de Wiermacht maakt bekend: u als enkeling «niets» ie... wat zal hij dan zijn voor de massa, voor dewelke b. uur Zondagochtend rukken 'n klinkende naam... een duidelijk °c ^uitsche troepen der pantserafd. verbod... een onbetwistbaar doelein de noodzakelijk zijn I... Ge ziet wel. uw godsdienst is geen godsdienst... hij bestaat niet... ge moet er een ander* zoeken I En de heer keek droomerig voor zich uit Daarna Dan natuurlijk, ge stelt me den uwen voor Vind er een beteren en ver der... 't is ook de uwe... zeg eens bes te vriend zoudt ge dien volstrekt verloochend hebben Neen ik herhaal slechts den ballast heb ik weggegooid. En die ballast heet de Christus!, hij heet de heilige Communie. ling von Kle;st in Belgrado binnen. Berlijn 14 April. In Joego Slavie is de meerderheid der tegen de Duit- sche t roeper, opgerukte vijandelijk; krachten vernietigd. De overblijfselen van het Servische leger trekken zich in het bergland langs de Adrifitische zeekust terug. Slechts op enkele punten wordt nog weerstand geboden. Tijdens de ver volging van den verslagen vijand werd de Save overschreden. Met betrekking tot de inneming van Belgrado, werd nog gemeld, dat reeds tijdens den nacht van 12 óp 13 April van der gedeelten van een pantserdivisie c ket Westen naar h~' waren opgerukt. In Noord Griekenland worden de operaties stelselmatig voortgezet. Het luchtwapen ondersteunde ook op 13 April in het Zuid Oosten de aktie van het leger. Door vernietigende aan een vallen met jacht- en stuka's-formaties op vijandelijke kolonnen in het ge bied rond Belgrado, zoowel als op troepenconc'.-ntraties in de nabijheid van Banja Loelta. Verder hadden er luchtaanvallen plaats tegen vliegha- vens in Centraal Bosnië en in het Her- zegnwina gebied. Aanvallen tegen mi litaire doelpunten te Serajevo veroor essentieele. de bijzonderste daad van9{aj CCn m den christen... de schoonste zaak van ons geloof...! Heer. ik neem alles uit genomen u zelf... want Gij. Gij zijt ballast Charmant hé Maar men kan toch christen zijn zonder zijn Paschen te houden Juist, omtrent zooals men kerk kan bouwen zonder altaar...waar lijk, ge zijt niet ernstig Dan... ik zou wel willen, maar er zijn zooveel moeilijkheden Dewelke Bepaal nader... er zijn er niet meer dan elders I... God heeft u «vrij geschapen. Hij kan niet, zonder zich zelf tegen te spreken, u de geloofswaarheden voorhouden, zaak Ier gC met een evidentie als 24-2 ~4; want den in eer* 'ifgebieid troepenkamp en dit zou heel de verdienste van uw ge 1 aan spoorV ^installaties. cfr '1- verniobngen ep bran loof wegnemen Luister eens I van man tot man ge sproken, antwoord me openhartig indien ge ziek waart, maar ernstig ziek, den dood nabij... zoodat ik u bezoeken kwam voor de groote afreis en u voorstelde uw plichten te vervul len zoudt ge me zonder aarzeling af wijzen Dat neen I... nooit I! Ge zoudt dus uw biecht spre ken Ja, want dit zou 't zekerste zijn. In orde... daarom besluit on middellijk...vind nu één geldige reden een enkele om het niet onmiddellijk te doen... de tijden zijn ernstig, vol el- In Noord-Afrika werd na een strijd Cepuzo alsmede het op Egyptischen bodem gelegen Solloem ingenomen. Duitsche Stuka's vernierden tijdens een aanval op vlieghavens op het ei land Malta, in den nacht van 1 2 op I 3 April, twee vijandelijke jachttoestel- len van het type Hurricane, die waren opgesteld, terwijl een voltreffer den achtersteven van een torpedoboot trof. Gisteren in iden loop van den dag. werden de vlieghavens Lucca, op het eiland Malta, ien deze van La Valetta, opnieuw gebotnbardeerd. Duitsche jfcchttoestellen schoten tij lenden en beproevingen De Christus.dens een luchtstrijd boven het eiland de Verlosser, de Groote vaste Steun .een Britsch Hurricane toestel neer. in de levenstormenten wacht op u j |n het zeegebied rond Engeland Vermits ge toch eenmaal tot Hem bracht het luchtwapen uit bewapende moet gaan... ga nu direct op het tijd- konvooien in het St George kanaal 3 stipi van supreme loutering... strek uw^hepen samen 28.000 Brt metende, beide handen naar Hem uit zeggend: tot 7jnken. Twee andere groote han- ik wil U niet langer weerstnan. ik wil delsvaartuigen werden zwaar bescha- niet wachten tot mijn laatsten levens digd. stond... want het bestaan zonder u ook zonder waarde... zonder beteeke nis... Gij zijt de Weg... de Waarheid en het Leven... zie me hier voor u... ook hier hebt Gij, Galileër, overwon nen I Jeanne... Généviève... ga buiten! Ge moogt me hier biechten I maar geloof me een half uur geleden had ik zulks niet gedacht f Ik twijfel er niet aan... maar ge weet wel... sedert St Paulus op den weg van Damascus... is dit een ge woonte bij den Christus. DENDERZOON. Als de omstandigheden het toela ten varen thans dagelijks 12 schepen uit. Het blijkt dat binnen kort alle vaartuigen te gelijkertijd de visscherij zullen mogen bedrijven, onder eigen bewaking, t-t.z. dat een visschersvaar- tuig als bewakingsschip zal moeten dienst doen. De bewaking zal zich naar alle waarschijnlijkheid uitstrekken over een 12-tal schepen. Elk zal zijn beurt hebben voor een week. Het schip dat, bijgevolg aangeduid wordt. zal dan verder zelf voor een tijdstip van 12 weken de visscherij mogen bedrijven. DINSDAG 15 APRIL Zonsopgang Zonsondergang Laatste kwartier Nieuwe Maan 6.50 uur. 20.37 uur 18 April. 26 April. WOENSDAG 16 APRIL Zonsopgang 6.48 uur. Zonsondergang 20.38 uur Laatste kwartier 8 April. Nieuwe Maan 26 April. DONDERDAG 17 APRIL Zonsopgang 6.43 uur. Zonsondergang 20.40 uur Laatste kwartier I 8 April. Nieuwe Maan 26 April. Gevechtsvliegtuigen brachten in den laatsten nacht, een handelsschip van 5000 Brt. tot zinken en bombar deerden haveninstallaties aan de Brit- sche Oostkust. Een duikboot kelderde bij IJsland een Britschen hulpkruiser van onge veer 10.000 Brt. Twee bewakings schepen schoten aan de Noordzeekust van zes aanvallende Britsche vliegtui gen twee omlaag en brachten een der de zware schade toe. Jachtmachines vernielden bij Do ver vier kabelballons. Noch# over dag noch bij nacht ver schenen vijandelijke toestellen boven het Rijksgebied. Tijdens de gevechte.» in Zuid-Scrvie onderscheidde zich bij zonder de l>evelhebber van een pant- serafdeeling. majoor Stievater, die aan het hoofd van een vooruitgeschoven formatie blijk gaf van groote kennis bij het in aktie brengen zijner troepen. In denzei (den nacht hebben andere Duitsche gevechtsvliegtuigen de olie en opslagplaatsen en gebouwen van het vliegveld Venezia op het eiland Malta in bnnd geworpen. In Noord Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche troepen de omsingeling van Tobroe'< geëindigd. Door een stoutmoedige n aanval werd Bardia. de aan de Oostelijke grens van Cyrenaik.i gelegen baa- en haven bezet. In de haven van Tobroek werd een Britsche hulpkruiser door stuka's tot zinken gebracht. Rome. I 3 April. Paus Pius XII heeft op Paaschzondag een rede ge houden voor de radio, in dewelke hij alle katholieken der geheele wereld een hartelijk Paasch-Alleluia» toe wenschte. In dezen vreugdevollen groet, zoo verklaarde de Paus, mengt zich een gevoel van smart wegens het .droevige schouwspel der onrenigheid onder de volkeren De Paus zette zijn toehoorder» aan hun gebed voor een spoedigen vrede niet te staken, voor een vrede die de eer van alle naties en hun levensbe- behoeften zal eerbiedigen. <1 Moge Gods zegen en kracht», zoo riep de Paus uit. op alle offer» van dezen oorlog nederdalen, op u vluch telingen, geëvacueerden cn emigran ten. De Pau» besloot zijn rede met der apostolischen zegen voor dezen, die in het bewustzijn hunner plicht, strijden te land. te water en in de lucht, even als voor hen die door den oorlog wer den geteisterd. BF.KENDMAKINC Op grond van de door den Militai ren Bevelhebber in Belgie en Noord Frankrijk verleende volmacht, wordt met onmiddellijke inwerkingtreding het volgende bepaald Voor het verkeer van goederen tus- schen Belgie cn Frankrijk geldt de in ternationale overeenkomst. befreffen- de het vervoer van goederen per spoorweg met de volgende afwijken de schikkingen 1. De goederen worden slecht» ten vervoer aangenomen, voor zoover de exploitatiemogelijkheden zulk» toe laten. 2. Alleen vrachtgoedwagenladingen worden toegelaten. 3. De te gebruiken internationale vrachtbriefformulieren moeten ge drukt zijn voor het verkeer van Bel gie naar Frankrijk in het Duit»ch. het Nederlandsch en het Fransch; voor het verkeer van Frankrijk naar Belgi- in het Duitsrh en in het Fransch. Wanneer de afzender de hem voor behouden vakken van den vracht brief in het Nederlandsch invult, dient er een Duitsche of Fransche vertaling te worden bijgevoegd. 4. De afzender moet den vervoer weg door vermelding der grenspunten in den vrachtbrief aanduiden. 5. Voorschotten en terugbetalingen zijn niet toegelaten. 6. De afleveringstermijnen zijn af geschaft. 7. De aangifte van belang bij d«* aflevering wordt niet aanvaard. 8. Wijzigingen van de vervoerovei eenkomst zijn niet toegelaten. 9. Berekening van de vrachtprijzen: Op de Belgische baanvakken worden de vrachtprijzen volgens de Belgische binnenta neven en op de Fransche baanvakken volgen» de Fransche bin nentarievcn berekend. 10. Betaling der vrachtprijzen de vracht en alle andere kosten betreffen de de Belgische en de Fransche baan vakken moeten door den afzender of door den bestemmeling betaald wor den (volledige frankeering of betaling van alle kotten bij aankomst.) In de beide verkeersrichtingen wordt de gedeeltelijke frankeering slechts tot aan de Belgisch-Franacne grens toegelaten. Bij een onderzoek omtrent de in komsten en het bezit van de bewoners der Godshuizen te Brugge, verried een oudje dat bedlegerig was in een ynl gelijke vuile kamer, dat er misschien wel iets te vinden zou zijn in een vaas die zich op den schoorsteenmantel be vond. onder een hoeveelheid vuil ge worden suikergoed. Tien briefjes van 1000 frank alsmede een hoeveelheid oud goudwerk werden er in ontdekt. El* werd teven» opgemerkt dat het Rome. 14 April.—— Het hoofdkwar tier van het leger maakt bekend In Joegoslavië gaat de opmarsch van ons tweede leger verder. De ko- Ion nes hebben Gospic reeds achter den rug. De troepen van Zara hebben na het bedwingen van sterken vijandelijke»» weerstand. het spoorwegknooppunt van Knia. bereikt en aangevallen.Hier bij werden talrijke krijgsgevangenen gemaakt en viel veel materieel in onze handen. Zij hebben verder de eilanden Ses- trugno, Eso. Aviane en Poenadoera bezet. In Alhanie. werd te Noorden van het gebied van Skoetari een vijand»- lijke aanval door onze troepen in da kiem gesmoord. Bij den tegenaanval leidt de vijand zware verliezen. Wij maakten meer dan 500 krijgsgevange nen, waaronder talrijke officieren en een gToote hoeveelheid oorlogsmate- rieel viel in onze handen. Bij deze aktie onderscheidde zich bijzonder het 31ste lichte infanteriere- giment van de divisie Centauro. Aan het Grieksche front, heeft het 9de leger, na het overwinnen van den vijandelijken weerstand sedert giste ren zijn opmarsch in het gebied van Korit7a hervat. De teruggeworpen Grieksche kolonnes werden onophou- dend door onze jachttoestellen met machinegrweervuur bestookt. Terwijl formaties gevechtsvliegtuigen hun aanvallen richtten tegen stellingen, ba rakken en verbindingswegen van den vijand. De brug van Perat werd vernietigd. Onze formaties gevechtsvliegtuigen hebben de militaire punten van Catta- ro achtereenvolgens aangevallen. In het arsenaal ontstonden verscheidene branden en ontploffingen. De tanks van Kipoi werden vernield een schip in brand geworpen en een torpedoboot zwanr getroffen. Ten Noorden van Sentori werden vijande lijke troepen met scherfbommen en machinegeweervuur bestookt. Het luchtsteunpunt van Mostar werd her haaldelijk grondig door onze ge vechtsformaties en jachtformaties aan gevallen. Twee vliegtuigenloodsen en een tank werden in brand geworpen de vlieghaveninstallaties bescha digd. 62 vijandelijke toestellen wer den vernield 15 andere werden be schadigd. Het watervliegtuigsteunpunt van Divoelje. werd door onze jagers op- uw aangevallen. een vijandelijk watervliegtuig werd tot zinken ge bracht. Tijdens luchtgevechten werd een Glocestrr-toestel neergeschoten. Een onzer vliegtuigen keerde niet naar zijn basis terug. In den nacht van 12 op 13 April, en in den daaropvolgenden nacht hebben vliegtuigen van het Duitsche vlieger korps vliegvelden en steunpunten van de vloot op het eiland Malta gebom bardeerd. Een torpedojager werd ge troffen en een Hurricane-toestel neer geschoten. In de VToege ochtendstonden op 14 April. hebben onze jachtformaties het vliegterrein van Micabn met ma chinegeweervuur bestookt, waarbij tnlrijke toestellen op den grond wer den vernield. In Noord Afrika hebben de Italinansche en Duitsche kolonnes Bardia bezet en daarmee de Oostelijke grens van Cyrenaika bereikt. dat daardoor na 12 dagen hardnekkigen strijd opnieuw is bezet. Te Tobroek bevindt zich nog een Engeltch garni zoen, dat door onze troepen is omsin geld en aan de onophoudende aanva! len van het luchtwapen is blootgesteld. Het binnenbrengen van de krijgs gevangenen gaat voort. De buit aan wapens en materiaal is belangrijk. In Oost Afrika valt er niets bijzon ders te vermelden. oudje voortdurend de armen over haar borst gekruist hield. Voorzichtig wer den de dekens weggenomen, niette genstaande het ongedierte; nog 22 briefjes van 1000 fr. werden op het vrouwtje gevonden. In de betrokken midden* heeft dit geval begrijpelijkerwijze heel wat op schudding verwekt.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1