't Is altot toekomende jacr! DUITSCH LEGERBERICHT Bijrantsoen v. brood vleesch en margarine ITALIAANSCH LEGERBERICHT De bestelling van T extiel prod ukten Valschelijk beschul digd van moord VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 17 en VRUDAG 18 APRIL 1941, DE VOLKSSTEM XXXXVUle JAARGANG NUMMER 46 Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang) Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Max laan, Brussel. D... is een man met drukke bezig beden, zooals dit tegenwoordig het geval is met al degenen welke hun vingeren steken in het raderwerk van lastige zaken. Middelmatig handels huis... gewone zorgen en kommer... christene vrouw en twee kinderen. Eiken morgen lezing van verschil lende dagbladen... daarna de brief wisseling... vervolgens het komen en gaan van bedienden. van klanten, werklieden enz... Gedurende heel den voormiddag blijven de thema's van conversatie strikt beperkt tot het ter rein van de materialistische belangen..! 's Middags, meestal neemt hij het diner in een restaurant,., dat is 't ge makkelijkst... alles staat er gaar en klaar en meteen vindt hij er zijn za kenvrienden twee logebroeders van de ergsten... echte militanten*-.. twee andere nog... onverschilligen... en een jood 1 Over politiek wordt er niet gespro ken, zelfs weinig of niets over gods dienst... dit uit tact want de vrienden weten dat D., regelmatig den Zondag naar de mis gaat. Nochtans onder voorwendsel van plaisanterie en scherts, worden hem dikwijls kleine opwerpingen opge diend... maar ze zijn zóó dun en fijn als spelden en naalden... Dit ^ijn van die intellectueele objecties met veel elegantie gesausd en met een welwil lende glimlach geadresseerd... amu sante reflexie's over dewelke men zich onmogelijk ergeren kan of boos ma ken... en die toch zeker en onfeilbaar hun weg gaan... zuurdruppeltjes op een delicate stof gegoten... kiemen van vervloekte planten welke in de toekomst op zekeren dag hun schaduw van den dood zullen werpen op den uitgebloeiden tuin van het geloofsle ven. 's Namiddags, hervatten van de za- kenaangelegenheden tot zes a zeven uur I Daarna... vrijaf 1... uitstap... wan deling, bezoek van vrienden en voor name drankhuizen tot zeer laat, dan terug naar de zoete intimiteit van den gezelligen huiskring En zoo volgen de dagen eentonig elkaar op, gevuld met banaliteiten,leeg van diepe waarden. En op een avond... 't was reeds heel laat, nam zijn dame het woord 1 Indien ge nu eens onmiddellijk uw Paschen hieldt met mij, 't is mor gen Palmzondag... 't zou een zorg minder zijn 1 Met zijn fijne magere hand onder steunde D.., zijn kin en dacht na... ge- ruimen tijd Neen 1... *t is nog te vroeg... ik heb zoo n haast niet Denkt ge misschien dat ge beter zult voorbereid zijn tegen Paschen of den Zondag daarna 't Is toch nooit te vroeg om goed te doen 't Is waar... maar ge weet, mijn laatste biecht dagteekent van verleden "jaar... ik moet tijd hebben om na te gaan... te overleggen... enfin om me klaar te maken 1... en wees niet katho- lieker dan de Paus... waarom hebben we dan twee... drie weken voor den paaschplicht En 't wierd Zaterdag avond voor Beloken-Paschen en nog altijd had D., uitgesteld 1 Maar dien avond loosde Madam-: een zucht van verlichting, toen ze zag hoe haar achtbare wederhelft zijn ré veil nam en den wijzer plaatste pre cies op het zesde-uur 1... de hemel zij dank mompelde 't goede mensch.. 't zal voor morgen zijn. Zondag morgen... Beloken Paschen 1 laatsten dag van den Paaschplichttijd. Zeven en half uur, en D., zwerft rond in de parochiekerk... Aan eiken biecht stoel zitten op zijn minst twee dozij nen ridders van het laatste uur Van tijd tot tijd verlaat een biecht vader den zetel van de vergeving,gaat naar de sacristie en kleedt zich aan om de reglementaire H. Mis te begin nen. De verlaten biechtelingen loopen weg... tusschen en doorheen de stoe len om de rangen aan te vullen vóór de andere biechtstoelen. D... kijkt naar zijn uurwerk: 8 u 1/4! Hij moet absoluut Communiceeren gedurende de mis van 8 uur want om 9 1/2 uur heeft hij een afspraak... hij spreekt den koster aan «kunt ge me geen priester bezorgen... voor één mi nuut maar.., ik heb haast En gelukkig of ongelukkig... voor hem een priester verlaat de sacristie en nadert,... een groot aantal boeken onder den arm... en D... wendt zich tot hem maar de priester ook heeft haast hij heeft reeds vertraging..., gin der in de school wachten wel honderd kinderen op hem... voor de catechis- musles,... en hij weet wat ze uitrichten als hij er niet tijdig bij is Maar D... dringt aan.... maar één mi nuut... en de dienaar Gods laat zich be praten... treedt in den bichtstoel... nog immer de boeken onder den arm. Hoelang is 't geleden Een jaar 111... Gauw... geen preambule.... zeg maar direct uw zonden II... En daarna met een hijgende stem begint de bichtvader eenige woorden van opwekking..., van aanmoediging. maar halt 1... de bel klinkt aan het altaar, de geloovigen naar de heilige Tafel roepend en D... onderbreekt Eerwaarde... 'k moet absoluut nu te Communie gaan Oh., dan... akte van berouw 1 Van den bichtstoel naar de Commu niebank één minuut... en D... is op zijn plaats teruggekeerd..., houdt het hoofd in de handen., een vaag gebed., een gejaagde dankzegging De mis loopt ten einde daar verschijnt hij al weer op de straat II.. En voor dien man die leeft in de ongezonde... vreeselijke atmosfeer van de twintigste eeuw..., voor dien christen van 's morgens tot 's avonds blootge steld aan de aanvallen, herhaald en vernieuwd met een onvermoeibare hardnekkigheid..., met een hartelijke schranderheid..., voor dien reiziger ver plicht tot zijn God te gaan, tegen alle winden in..., tegen alle stroomingen,., tegen eiken storm,., voor dien man wiens geloof aan bloedarmoede lijdt, voor dien drommel doodarm aan geestelijk bloed,... is dit al!!., gedaan., tot toekomende jaar II... Denderzoon. UITBREIDING TOT HOUT- EN GRENSARBEIDERS De arbeiderslijst, gevoegd bij het besluit van 4 November 1940, betref fende het verleenen van bijrantsoenen brood, vleesch en margarine aan som mige arbeiders dient aangevuld met de houtarbeiders in bosschen (hakkers, bekappers, binders, lossers, wagonla ders, met uitsluiting van de begelei ders en de veerlieden) en in de zage rijen (handarbeiders, uitgezonderd het opzichters- en het handelsperso- neel). De grensarbeiders die geregeld en ononderbroken werken in een onder neming gelegen in het buitenland,heb ben recht op de bijrantsoenen voor zien bij het besluit van 4 November 1940, op voorwaarde dat zij een ge tuigschrift voorleggen waarin hun werkgever bevestigt 1Dat zij moeten gerangschikt wor den in een der kategorieën voorzien bij voormeld besluit (het getuigschrift geeft een korte beschrijving van het verrichte werk) 2. Dat zij op hun werkplaats geen bij rantsoenen ontvangen. Dit getuigschrift wordt voor gezien geteekend door de gemeentelijke overheid van de plaats waar het werk verricht wordt. Voor deze arbeiders wordt de loo- pende rekening aan de werkgevers opgelegd bij artikel 3 van het voor noemd besluit van 4 November, ge houden door den gemeentelijken be- voorradingsdienst van de woonplaats der belanghebbenden. Berlijn, 16 April. Het Opper- kommando der Weermacht maakt be kend De overblijfselen van het Servisch: leger zijn bijna gelikwideerd. Duit sche gemotoriseerde troepen zijn tot Serajewo vooruit gerukt en hebben de stad bezet. Duizenden Serviërs heb ben de wapens neergelegd, het aantal krijgsgevangenen en de oorlogsbuit stijgen met het uur. Het luchtwapen bombardeerde de spoorweginstallaties en militaire steun punten in Zuid Herzegowina, alsmede een vlootbasis aan de Adriatische Zee. Vóór de Dalmatische kust werden groote bewapende transportschepen door Stuka's met bommen geraak* Na den aanval bleven de schepen met slagzij liggen. Een ander groot koop vaardijschip werd in de nabijheid van het eiland Brazza zwaar beschadigd. Een watervliegtuig werd door machi- negeWeervuur vernield. In Griekenland hebben sneltroepen de vluchtende Britsche en Grieksche formaties door snelle achtervolging aan den Olympus en aan het Westelijk gelegen gebergte tot den strijd ge dwongen. Aan het Grieksche front brachten Stukaformaties de ten Zuiden van Ser vië teruggetrokken vijand zware ver liezen toe. Tijdens luchtgevechten werden drie Britsche toestellen naar beneden gehaald. Op Grieksche vlieg velden wercten 17 vijandelijke toe stellen in brand geschoten.In de haven van Piraei^^|e reien verder 9 groote schepen aosrnTfflTnen zwaar bescha digd. In Noord Afrika werd een aanval op Solloem van Britsche pantserwa gens, welke door oorlogsschepen on dersteund werd, verijdeld. Gedurende den afgeloopen nacht hebben sterke formaties gevechts-1 vliegtuigen belangrijke Britsche be voorradingshavens en werven te Bel fast, in Noord Ierland aangevallen. Reeds van de eerste aanvallende for maties konden voltreffers in de ha vens en voor den oorlog van belang zijnde fabrieken der stad plaatsen.Tal rijke brisant- en brandbommen ver- rzaakten in de Harland and Wolff- werven uitgebreide branden. Terzelf- dertijd .vielen andere formaties ge- echtsvliegtuigen belangrijke militai re doelen vooral havensteden aan de Engelsche Oost- en Zuid-kust met succes aan. Tijdens een poging van den vijand om over dag het bezette gebied te overvliegen en gedurende Duitsche aanvallen op de Britsche Zuidkust, verloor de vijand op 15 April in lucht gevechten 6 jagers en 1 gevechtsvlieg tuig. Ons luchtwapen heeft geen ver liezen geboekt. In den nacht van 15 op 16 April ondernam de vijand slechts aanvallen van weinig belang op het Noord- Duitsche kustgebied. De bombarde menten veroorzaakten slechts gerin ge materieele schade. De marine-ar tillerie schoot een vijandelijk vliegtuig naar beneden.Voor de periode van 1 I tot 15 April verloor de vijand 135 vliegtuigen en 4 kabelballons. Hier van werden 24 in luchtgevechten, 1 1 door de oorlogsmarine naar beneden gehaald en 97 toestellen op den bega- nen grond vernield. De Duitsche ^er- liezen voor hetzelfde tijdstip beloopen 32 vliegtuigen. Luitenant Schutters van een Berg- jagersregiment heeft zich bijzonder onderscheiden. Met een zwakke ver kenningstroep drong hij tot diep in de vijandelijke stellingen door, nam een vijandelijken divisiecommandant en talrijke officieren gevangen en keer de zonder verliezen terug. EERSTE COMMUNIEBEELDEKENS Groote Keus met GOUDEN DRUK in alle prijzen. Boekhandel DE VOLKSSTEM rechtover St Marten3- kerk, Aalst. Rome, 16 April. Het Hoofd kwartier van het Leger maakt bekend: In Joego-Slavie hebben gemotori seerde colonnes van het Tweede Le ger, na overwiryring van den vijande lijken weerstand. Split of Spalato, ge legen op 400 km. van hun vertrekpunt aan de grens bezet. Afdeelingen der ltaliaansche oorlogsmarine hebben in samenwerking met de afdeelingen van heb leger en der Zwarthemden, de vooruitgeschoven eilanden van den Dalmatischen Archipel, ten Noorden van Zara, bezet. Aan het Grieksche front rukken on ze troepen in het gebied der meren naar de Vojussa op. Na hevige ge vechten werd Erseke bezet. De op- marsch wordt voortgezet. Het lucht wapen heeft zijn actie tegen verbin dingswegen, autocolonnes en op marsch zijnde troepen voortgezet. De vliegvelden van Podogoristja, Janina, Paramithil en Korfoe werden herhaal delijk van op geringe hoogte aange vallen. Tien vliegtuigen werden op den grond in brand geschoten. Talrij ke andere toestellen werden zwaar beschadigd. Tijdens de luchtgevech ten werden vier vijandelijke, vliegtui gen brandend neergeschoten. Een on zer stuka's is niet naar zijn basis weer gekeerd. In de nabijheid van Korfoe hebben onze vliegtuigen twee schepen van ieder 3000 ton met machinegeweer vuur beschoten. Op een der booten brak brand uit. In den nacht van 14 op 15 April hebben formaties van het Duitsche vliegerkorps de vliegvelden van Mic- caba, La Venezia en de werven van La Valetta aangevallen. Hierbij wer den de installaties, de rolvelden,even als artillerie-stellingen getroffen. In denzelfden nacht hebben andere Duit sche vliegtuigen het vliegveld van Eleusis, in Griekenland, aangevallen evenals in de Baai met denzelfdcn naam, voor anker liggende schepen. Tijdens deze laatste actie werden de havenwerken zwaar beschadigd, een stoomschip van 6000 ton werd door een volltreffer geraakt. Twee andere gioote schepen werden beschadigd. In Noord-Afrika worden de ope raties bij Solloem en de omsingeling der vesting Tobroek, waar de vijand, door zeestrijd krachten ondersteund, zich hardnekkig verdedigt, voortge zet. Duitsche en ltaliaansche vliegtuig formaties hebben hun ononderbroken aanvallen tegen de vesting en de in de haven liggende schepen doorgevoerd. Tijdens de luchtgevechten, die hierbij plaats hadden, werden vijf Hurrica ne's neergeschoten. 2 onzer vliegtuigen zijn niet naar hun basis teruggekeerd. In de Oostelijke Middellandsche Zee hebben onze luchtstrijdkrachten een vijandelijk konvooi aangevallen. Een groot stoomschip van 15.000 ton werd door een torpedo getroffen en tot zinken gebracht. Andere schepen werden door bommen zwaar bescha digd. Een onzer formaties jachtvlieg tuigen heeft van op geringe hoogte het vliegveld van Iraklion (Kreta) aange vallen. Hierbij werden twee vijande lijke bommenwerpers op den grond in brand geworpen. Een onzer vliegtui gen werd neergeschoten, doch de pi loot kon "zich met zijn valscherm red den. In Oost Afrika heeft ons luchtwa pen in den sector van Dessie vracht wagencolonnes met machinegeweer vuur en scherfgranaten bestookt. Met ingang van 20 April 1941 moet de uitvoering van bestellingen in tex- tielprodukten, waarvan 3prake in het besluit van 6 Februari 1941, dat de uitvoering regelde van bestellingen ge daan vóór 25 December 1940 een einde nemen. Bestellingen tusschen handelaars De bewijzen, in dubbel exemplaar, voorzien bij het 2° en het 3° van arti kel 3 van dit besluit, zullen tot uiter lijk 27 April 1941 kunnen gericht worden tot het ministerie van Ekono- mische Zaken, Dienst voor de verdee ling en de bevoorraden, 8 Belliardstr. te Brussel. Bestellingen tusschen handelaars en Zie vervolg hiemeven. MEXICO DOOR AARDBEVING GETEISTERD Mexico, 16 April. Een zware aardbeving teisterde Dinsdagnamid dag, tusschen 13 u. 12 en 13 u. 15 de Mexicaansche hoofdstad. Talrijke huizen werden beschadigd Het aantal slachtoffers is onbekend. Mexico, 16 April. Ingevolge de zware aardbeving van Dinsdagnamid dag werd de stad Colima, die onge veer 22.000 inwoners telt, voor een groot deel vernield. Ook talrijke an dere steden in den staat Colima wer den door deze aardbeving, die onge veer 5 minuten duurde min of meer zwaar geteisterd. Verder ontstonden in deze streek ook uitgebreide bosch- branden. Bijzonderheden over de ramp, die Colima heeft getroffen, zijn tot hiertoe niet binnengekomen, vermits de stad wegens de vernieling van de telefoon verbindingen en verkeerswegen totaal van de buitenwereld is afgesneden. In gansch Colima is er water noch licht. Men neemt aan dat er talrijke dooden en gekwetsten te betreuren zijn. Men herinnert zich de duistere moordzaak welke op 23 Januari de gemeente Zegelsem in opschudding bracht. Dien avond, om 8 u., werd het lijk van Elisa Bockstael, weduwe Francois De Geyter, landbouwster op den Gas tenboek en moeder van 3 doch'ters en één zoon in de nabijheid harer woning ontdekt door haar eigen dochters. De ongelukkige was met een zwaar voor werp op het hoofd geslagen en oogenblikkelijk dood geweest. Weldra bleek dat men van de stel ling van roofmoord moest afzien, en ongeveer 24 uren nadien werd de oud ste dochter van het slachtoffer, de ge broeders Emilien en Marcel Vander- Linden, 24 en 17 jaar, uit Nederbra- kel, alsook de mijnwerker Seraphien- Leopold Blommaert, gehuwd en vader van 3 kinderen, uit Nederbrakel, on der aanhoudingsmandaat gesteld; de ze laatste op formeele beschuldiging der drie eerstgenoemden. Volgens hen had Blommaert gehan deld op hun verzoek, maar niettegen staande alles hield deze immer zijn onschuld staande. Bij het onderzoek ten huize der ge broeders Van der Linden werd beslag gelegd op twee zware ronde ijzeren staven, waarvan men meent dat ééne het wapen der misdaad is. Verscheidene malen werden de be schuldigden aan een nieuw onderhoor onderworpen, doch elk hunner bleef op zijn standpunt. Daags voor Paschen werd door den onderzoeksrechter Van der Meersch, uit Oudenaarde, andermaal tot een verhoor overgegaan. Ditmaal wierp dit resultaten af, waardoor de zaak een beslissende wending heeft geno men. Inderdaad, onder den indruk eener hevige gemoedsaandoening- ging de jeugdige Marcel Van der Linden plots tot volledige bekentenissen over. en gaf hij toe, ^lat hij zelf, en niet Blom maert, de misdaad had gepleegd en de ongelukkige boerin had neergeslagen op dien duisteren avond. Onmiddellijk werd de mijnwerker Blommaert, die dus sinds 2 maanden en 1 5 dagen onschuldig in de gevan genis vertoefde, en zeker vreeselijke oogenblikken moet beleefd hebben, in vrijheid gesteld en aan vrouw en kinderen weergegeven. Blijde thuis komst. Inidividueele verbruikers of gemeen schappen van verbruikers De lijsten, in drie exemplaren, voor geschreven bij artikel 5, 2', bij het be sluit van 6 Februari 1941, zullen uiterlijk op 24 April 1941 worden in gediend bij den gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering van de gemeente waar de firma haar zetel heeft of een handel uitbaat. In geen enkel geval zullen de ge meentedienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering, na 27 April 1941 aan de individueele verbruikers of aan gemeenschappen van verbrui kers nog machtigingen tot bevoorra ding mogen afgeven, welke moeten dienen tot de uitvoering van bestellin gen voorzien bij artikel 4, 1° van het besluit van 6 Februari voornoemd.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1