Violet-parfuiL.en iodofcrme reuk In Thessalio achtervolging van den terugtrekkenden vijand ONTRUIMING VAN BET KUSTGEBIED ten WESTEN TAN ALEXANDBIE Een nieuwe oprorpv. Oud-president Hoover DE STRIJD IN N00RD-AFRIKA VAN BESLISSEND BELANG Vereft&fmsg van de Crédit Anversofs De Russisch-Belgi- sche handels overeenkomst EEN NIEUWE FELLE VERGEL- DINGSAANVAL OP LONDEN VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0;40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 22 en WOENSDAG 23 APRIL 1941 DE VOLKSSTEM XXXXVIIIe JAARGANG NUMMER 48 Uitgave van de S.M. «De Voonritgang,, Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Podchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Puolickeit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Vervolg Nevens hem zat een ernstige dame, gravin de M.,! Alles in haar was c rekt... het toilet goed verzorgd maar toch eenvoudig... zeer simpel zelfs Geruimen tijd nam hij haar aandach tig in oogenschouw... en 'n zonderling parfum, men zou zeggen 'n licht reuk .werk van «irissen» met den nageur yan een laboratorium verspreidde zich jom haar heen... Juffrouw, ge zult me misschien pbominabel... afschuwelijk, onbeschei Üen heeten I Maar ik heb de pretentie van felle reukwerken te onderscheiden ...Alle?... antwoordt ze, hem (voor de eerste maal aankijkend bijna fcnet een spottend uiterlijk. Ja alle Juffrouw, en nochtans in Üeze omstandigheid moet ik mijn on bevoegdheid bekennen. 't Is violet-parfum Niet alléén dit 1 Mogelijk. Zelf zeker, antwoordde de graaf piet nadruk. Hewel, zoek eens. En indien ik niet vind Dan zal uw ongeluk niet groot fcijn ge riekt de «iodoforme» III.. Een lichte roode blos bedekte n oogenblik haar aangezicht en daar heur tafelgenoot de waarheid toch achterhaald had bekende ze heel den dag tot over twee uur pas, had ze doorgebracht in het hospitaal waar ze Herbert Hoover heeft in een brief aan de Londpnsche «Times» verklaard dat zijn opvattingen en doel in Enge land volkomen verkeerd zijn weerge geven, zoodat hij gaarne tot zijn Engel sche vrienden, die geen Amerikaansche bladen lezen en dientengevolge niet ingelicht zijn over de feiten, een woord richt. Zij dienen te weten, dat de val met haar fijne aristocratische handjes■- dc arme zieken verzorgde sche voortellingen d.e van.hem ge- F.n de graaf begreep, hoe haar lJ?"™ Yor.de?' ««">nrst,g z„n van een chaam alléén hier aanwezig was wille van de vereischten en de beleefd heid welke men niet altijd ontvluchten lk ga van twee veronderstellingen uit kan....maar hear ziel heur hart was I verkIaard, Hoover verder, nl. ten eer- lnam™,dc,Zt Ude heden en vertoefde,,,,, dat Engelschman evenmin immer bij haar geliefden de armen.. .,i. ;u u li - - j i ialb lk wensen dat zijn vroegere bondge veriatenen en misdeel-1 - kleine doch aktieve groep, wier ver- om draaiing van de feiten de Britsche zaak eigenlijk schaadt. de zieken., den nooten verhongeren, ten tweede, dat een plan alleen dan in aanmerking En alles heeft zich opgehelderd voorwnn^'r-r-TVj.jm" hem Hij begreep ook dat men 1 het geen van be,de zij En de jonge graaf zocht., en hij vond. Juffrouw, verontschuldig me maar te gauw mocht oordeelen.. weet er waren nog misschien anderen van zulken edelen aard aan tafel Hij fluisterde «Gelukkig voor U juffrouw, ik herinner me een prachtig idéé van den dichter Wat puik is en fijn Wat nêedrig en klein, Wil verborgen zijn. Wees raden I... gerust ik zal U niet vei Denderzoon. Naar de «Giornale d'Italia uit Beiroet mededeelde,heeft de Egyp tische regeering, naar men vermoedt, op aandringen der Britsche mili taire overheden, opnieuw de evacuatie der burgerbevolking van de ten Westen van Alexandrië gelegen kustzone bevolen. De vroegere Japansche gezant te Kairo, Jokohama, hechtte in een verklaring aan de pers, een beslissend belang aan den oorlog in Noord Afrika. Engeland kan zijn positie, aldus Jokohama, in de Middelland- sche Zee ingevolge den totaal veranderden toestand niet meer handha ven. De nieuwe vooruitgeschoven luchtbases der spilmogendheden be dreigen het Suezkanaal en zullen in de Middellandsche Zee de bedrij vigheid van de Britsche vloot lam leggen. Het geweldig materieel en moreel verlies van Engeland kan door de Amerikaansche hulp niet meer worden goedgemaakt. ITALIAANSCH LEGERBERICHT Rome, 21 April. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend Gisteren hebben onze troepen de Grieksche afdeelingen, die in de versterkte stellingen aan de Albaneesche grens taaien tegenstand bo den, tot den terugtocht gedwongen. Er vonden verbitterde gevechten plaats, waarbij zich vooral het 4e regiment Bersaglieri onderscheid de. Alle plaatsjes aan de kust van de Ionische zee werden tot aan de oude grens bezet. Onze luchtformaties hebben in opeen volgende gol ven vijandelijke artillerie-stellingen, troepen- en vrachtauto-concentra ties aangevallen. Een groot aantal dezer vrachtauto's werd vernield of beschadigd. In de Straat van Ithaka, alsmede in die van Korfoe, werden talrijke vijandelijke schepen getroffen. De havenwerken van de basis van Missoloenghi en het station van Kalamata werden gebombardeerd. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben een hevigen aanval ge daan op de vlootbasis van La Valetta (Malta). Een onzer vliegtuigen wordt vermist. Andere afdeelingen van het luchtwapen hebben her haalde meden de luchtbasis van Iraklion (Kreta), alsmede de in de Golf van Suda voor anker liggende schepen gebombardeerd. Te Ira klion werd omvangrijke schade aangericht aan de installaties van het vliegterrein. In Suda werd een vijandelijke destroyer in brand geworpen Een stoomschip, dat door bommen van zwaar kaliber was getroffen is gezonken. Formaties torpedovliegtuigen hebben in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee, ten Zuiden van het eiland Guado, herhaalde lijk een vijandelijk convooi aangevallen en een groot tankschip van 15.000 ton, alsmede een hulpkruiser van 8.000 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht. Ondanks een hevig verweer van vijandelijke jagers en van het vijandelijk afweergeschut, zijn al onze vliegtuigen naar hun bases teruggekeerd. In Noord-Afrika werd een vijandelijke landingspoging in de omge ving van Bardia, verhinderd. De troepen, die er in geslaagd waren°te landen, werden gevangen genomen. Italiaansche en Duitsche vliegtui gen hebben in de haven van Solloem Engelschc schepen weten te tref fen een transportschip werd tot zinken gebracht. Te Solloem werden 4 Engelsche toestellen door onze jagers naar beneden gehaald een Blennheim werd door het afweergeschut neergeschoten. In den nacht van den 19 op 20 dezer wisten vijandelijke vliegers boven eenige plaatsjes van Cyrenaika door te dringen. doch hierbij vielen geen slachtoffers en werd evenmin schade aangericht. In Oost Afrika werden vijandelijke afdeelingen in den sector van Tigrai door het hevige vuren onzer artillerie op de vlucht gedreven. In het gebied van Galisa en Sidamo hebben wij onmiddellijk een tegen aanval gedaan op vijandelijke troepen, die onze stellingen poogden te naderen en hen met sterke verliezen weten terug te werpen. Een En- gelsch vliegtuig, dat door ons afweergeschut was getroffen, was ge dwongen in onze linies een noodlanding uit te voeren de bemanning werd gevangen genomen. n,ft den militaire voordeelen biedt, want wie Derhalve is ieder voorstel van mij gebaseerd op de voorwaarde, dat men met Duitschland over de volgende pun ten tot overeenstemming is gekomen 1Het vorderen van binnenlandschc levensmiddelenvoorraden in de bezette gebieden moet worden gestaakt 2. Het verstrekken van levensmidde len uit Duitsche voorraden naar gelang van de reeds in beslag genomen hoe veelheden levensmiddelen 3. Aanvoer van grondstoffen om soep te koken en van speciale voedings middelen voor kinderen 4. Effektieve neutrale kontrole. Dat het niet onmogelijk is om hier door tot overeenstemming te komen blijkt uit het feit, dat de Duitschers op 26 Februari toegestemd hebben in een overeenkomst. De beheerraad van de Nationale Verweervereeniging voor de belangen der Deponenten van de Credit Anver- sois» deelt mede 1dat de onderhandelingen met den h. sekretaris generaal van het mi nisterie van Geldwezen en zijne afge vaardigden, de zekerheid van een gun stige likwidatie van de bank laten in het vooruitzicht stellen 2) dat de volledige terugbetaling der geblokkeerde deposito's als waar schijnlijk zoo niet als absoluut zeker mag beschouwd worden. Zooals bekend werd er tusschen Belgie en Rusland een handelsakkoord gesloten en is de Belgische afvaardi ging uit Moskou te Brussel terugge keerd. Groote hoeveelheden levens middelen, (graan en vet) worden door dit akkoord voor Belgie beschik baar gesteld. Het Antwerpsch weekblad «Nep tune» orgaan van de zee- en binnen vaart heeft in dit verband een onder houd gehad met den h. CLAEYS, den nieuwen secretaris-generaal van Ver keerswezen, over de transportmoge lijkheden van de goederen die door Rusland zullen geleverd worden. Wat wij als positief weten aan gaande deze handelsovereenkomst door tusschenkomst van het Reich, schrijft het blad, is dat Rusland ons tot September 225.000 ton granen zal leveren waarvan 50.000 in April, Mei reeds en 600.000 kubieke meters mijnhout. In ruil zullen wij aan Rus land kolen (men zegt het cijfer 300.000 ton) leveren, baksteen, ci- ment, poutrels, photopapier enz. Daar zijn transporten voor noodig. Wij voorzien van over 80.000 ton te kun nen beschikken, tusschen dit tonnage zouden er Belgische schepen zijn voor een vermogen van ongeveer 20*000 ton. De Secretaris generaal Claeys deel de verder aan het blad het volgende mede Daar deze schepen in Fransche ha vens waren aangeslagen aanzien de Duitsche overheden fce als oorlogsbuit Maar daar al deze zware vragen in het Zie vervolg hiemeven. Naar het D.N.B. verneemt, zijn talrijke Grieksche troepenafdeelin- gen tengevolge van den snellen Duitschen opmarsch in Griekenland, totaal uit elkaar geslagen. De groote verwarring in verscheidene regi menten bemoeilijkt ten zeerste de vorming van een Grieksch opper bevel. Onder de bij Kastoria gevangen genomen Grieken, bevinden zich b. v. soldaten van I I verschillende regimenten. Naar Grieksche over- loopers verder melden, heerscht er bij de uit Albanië terugkeerende Grieksche troepen een paniekstemming. Duitsche Stuka's vernielden gisteren in de Grieksche wateren een vijandelijk koopvaardijschip van 8000 b^t. Na een voltreffer te heb ben ontvangen geraakte het schip inbrand en stond weldra in lichtelaaie. Andere stoomers, waarschijnlijk transportschepen, met in totaal circa 13.000 brt., werden zwaar beschadigd. Tijdens luchtgevechten, die zic'nhierbij ontwikkelden, slaagde men er in twee Britsche jachttoestellen van 't type Hurricane neer te halen. Berlijn, 21 April. De uit Noord-Griekenland vluchtende En gelsche troepen vervolgen hun aftocht langs den grooten weg van Larissa naar Lama, met grooten spoed. Deze eenige •groote weg naar het Zuiden, is volledig opgestopt. Voer tuigen en marcheerende troepen gaan in drie rijen naast elkaar. De Engelschen lijden groote verliezen, ten gevolge van de veelvuldi ge aanvallen der Duitsche gevechts- en Stuka-toestellen. Aangaande den nieuwen feilen aanval op Londen door honderden Duitsche vliegtuigen, waarvan in het Duitsche legerbericht wordt melding gemaakt meldt het D.N.B. nader Het door het Duitsche luchtwapen tijdens den nacht van 19 op 20 dezer uitgevoerde bombardement op Londen moest niet onderdoen voor de jongste aanvallen op de Britsche hoofdstad. Opnieuw namen honderden vliegtuigen gedurende den ganschen nacht hieraan deel en wierpen duizenden brisant en meer dan honderd duizend brandbommen op de hun gestelde doelen. Ook thans was do Britsche afweer niet in staat met succes tegen dezen uren lang aanhou denden aanval op te treden. Reusachtige branden en zware ontploffingen vonden in alle stadsge deelten plaats. Volgens de meldingen der vliegtuigbemanningen werden de zwaar ste vernielingen aangericht in de Milwalldokken in de bocht van do Theems gelegen en te Londen-Greenwich. DUITSCH LEGERBERICHT Berlijn, 21 April. Het opperbevel van het leger meldt Bij de achtervolging van den verslagen vijand drongen de Duitscho troepen, via Larissa, ver naar het Zuiden door. Andere troepenafdeelingen namen tijdens het doortrekken van het Pindusgebergte naar het Westen den meer dan 1500 meter hoogen pas bij Metsovon. In Albanië bereikten de Italiaansche troepen bij hun verderen opmarsch op vele plaatsen de Grieksche grens H' luchtwapen viel aan de Grieksche Oostkust met goed succea troepentransportschepen aan. In de haven van Volos werd een vijan ;k koopvaardijschip van ongeveer 7000 Brt. door bomtreffers verwoest. Bij Chalkis liepen twee groote transportschepen zware tref fers op. Jachtvliegtuigen schoten op 19 April vijf Britsche gevechts vliegtuigen en een jachttoestel naar beneden zonder daarbij verliezen te lijden. In het gebied van de Middellandsche Zee bracht een formatie van Duitsche gevechtsvliegtuigen een groot transportschip, dat deel uitmaakte van een vijandelijk konvooi, door voltreffers van het zwaar ste kaliber tot zinken. Gedurende den afgeloopen nacht vielen Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegtuigen opnieuw met goed resultaat de haven van La Valetta op het eiland Malta aan. In Noord Afrika werden hernieuwde vijandelijke aanvallen op Sol loem en Tobroek, die door pantserwagens werden gesteund, afgeslagen. Duitsche jagers schoten hier tijdens een luchtgevecht vier Hurricnne- jagers naar beneden, terwijl het afweergeschut een Britsch gevechts vliegtuig onschadelijk wist te maken. Voor de Britsche Oostkust liep een koopvaardijschip van 3000 Brt. een bomtreffer op. Met zijn verlies dient men rekening te houden. In Noord-Oost Schotland werd een fabriekkomplex van op geringe hoogte gebombardeerd. Tijdens luchtgevechten boven het Kanaal en bij de monding van de Theems verloor de vijand twee jachttoestellen van het Spitfire-type en boven de Britsche Zuidwestkust een gevechtsvliegtuig. Marine-artillerie nam vijandelijke koopvaardijschepen onder vuur, die zich bij Dover bevonden. Gedurende de afgeloopen nacht wierpen zwakke vijandelijke forma ties boven meerdere plaatsen van Noordwest- en West Duitschland bommen uit, waarbij slechts schade werd toegebracht aan woningen en eenige slachtoffers werden gemaakt onder de burgerbevolking. Êen der aanvallende vliegtuigen werd door het Duitsche afweergeschut naar beneden gehaald. Tijdens de gevechten ten Noorden van Agram heeft ritmeester Sa- chenbacher zich op 13 April bijzonder onderscheiden door met zijn af- deeling wielrijders door een beslist optreden een vijandelijke divisie staf gevangen te nemen en daardoor de overgave van het gros dezer divisie, ongeveer 12.000 man, te veroorzaken. kader van de strikte wettelijkheid zijn opgelost, en dat de belanghebbende reeds hun goed verdedigen, is het ver schil aan de Duitsche rechtbanken van oorlogsbuit voorgelegd die bescheid zullen treffen. In afwachting is een overeenkomst tusschen Belgische ree- ders en de Duitsche autoriteiten afge sloten door hetwelk de reeders zelf hun eenheden zullen mogen uitbuiten. De andere schepen waarover wij zul len beschikken zullen Hollandsche schepen of andere vreemde zijn. eft waar n laden de Wat de havens bet] schepen zullen lossen klaart de h. Claeys Van den Russischen kant weten wij het nog niet. Voor wat de loshavena betreft, zullen de aankomsten ver deeld worden tusschen onze groote Belgische havens Antwerpen en Gent Wij hebben deze verd.eeling even wichtig geoordeeld teneinde niet alleen werk aan de AntvJ-erpsche maar ook aan de Gentsch^ dokken te verschaf fen.»

De Volksstem | 1941 | | pagina 1