DE BOETSEERDER DER SMART DE VERDUISTERING Italië bevestigt zijn verstandhouding met den h. Steel De vervaldag van de huuróvereen komsten Verzenden van briefwisseling aan krijgsgevangenen Nog krijgsgevan genen te Antwerpen aangekomen 3 I trekkingen Trekking van de Loterij Winterhulp 77 WOENSDAG. 23 April. H. GEORG1US (Protexisti)Gloria.Ge beden 2e ((Concede» 3e voor Kerk of Paus. Prefatie van Paschen. Requiem en Votiefmissen toegelaten. DONDERDAG 24 APRIL. H. FIDEL1S VAN SIGMARINGEN (Protexisti). Gloria. Prefatie van Pa schen. OPSPORINGEN NAAR VER DWENEN PERSONEN. De Dienst f/oor repatrieering der vluchtelingen, Naamschestraat 9. te Brussel, zou in lichtingen willen vernemen omtrent 1 Mevr. Geirs, Wwe Brams moet ergens in Belgie zijn adres on bekend 2) Elise Laurent, 20 tot 25 jaar, uit Béthune teruggebracht, adres niet meer 3) Jonge vrouw van 25 tot 28 jaar, per autovrachtwagen uit Largentière teruggevoerd met haar jongetje Paul, oud 30 maanden, een ander jongetje van ongeveer 13 maanden en haar schoonmoeder van ongeveer 60 jaar. De senaatskommissies voor Finan cies, Binnenlandsche Zaken en Justitie hebben Vrijdag het begrootingsvoor- stel van het ministerie van Binnenl. Zaken en Justitie voor het jaar 1941- 1942 goedgekeurd. In een verklaring over de verscheidene vraagstukken der binnenlandsche politiek, zegde on- derstaatssekretaris Buffarini-Guidia K De buitengewone omstandigheden hebben de waarde en de doelmatig heid van het verdrag van Lateranen bevestigd. Het ministerie van Binnen landsche Zaken zet zijn politiek van verstandhouding met den Heiligen Stoel voort, daar zij aan den tekst en vooral aan den geest van het concor- daat beantwoordt, in de overtuiging kent haar cjat laatste diep in 't katholieke en fascistische geweten van het Italiaan- sche volk is binnengedrongen. Het re giem zal onvoorwaardelijk zijn hals starrige houding tegenover al diegenen handhaven, die pogen onder den dek mantel van geloof en religie principes te verdedigen die van een politieken De gemeentebesturen worden ver-1 'strijdig"met'dë door de zocht de nood.ge onderzoekingen en fascistische regeering verwezenlijkte ideeën. In het huidig kritieke oogen- opsporingen te gelasten en alle dien stige inlichtingen aan den Dienst voor repatrieering der Vluchtelingen, Naam schestraat 9, te Brussel over te maken. Al de personen die eenige inlichtingen kunnen verschaffen om de opgespoor de vluchtelingen terug te vinden, den verzocht deze aan genoemd adres mede te deelen. DE GOUVERNEUR VAN ROME TE GAST BIJ VON R1BBENTROP. De gouverneur van Rome, prins Bor ghese en zijn echtgenoote, zijn Zater dag als gasten van den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop, te Berlijn aangekomen. PHOTOGRAFEEREN IN HET MENSCHELIJK LICHAAM. De z.g. endoscoop (letterlijk darmkijker) dient ter diagnoseering van een ziekte bij haar aanvang. Hij is samengesteld uit een buis die in het lichaam wordt gebracht, een verlich tingstoestel en een systeem van pris ma s en lenzen. Dank zij den endos coop worden de holten in het lichaam en smalle bloedvaten zichtbaar voor het oog van den geneesheer. Men is er op deze wijze ook toe gekomen photo's te nemen van het inwendige van het lichaam. Dr Norbert Hennig is er in geslaagd een klein apparaat te vervaardigen dat het deel photogra- feert, dat de geneesheer voor zijn on derzoek behoeft. Dit geschiedt door het invoegen van een prisma. Een op tische buis met hooge lichttransmissie en een sterke lamp worden van een speciaal opname-toestel voorzien, dat volgens het principe van het apparaat met reflecteerende spiegels is ge bouwd. Op deze wijze kan een beeld verkregen worden van den patholo gischen staat van het inwendige van de maag, van den slokdarm, van het strottenhoofd en de buikholte. Deze photo's zijn onlangs ook in natuurlijke kleuren uitgevoerd. Het Duitsche pro cédé, dat ook in het buitenland wordt toegepast, heeft al talrijke photo's op geleverd van de keel, van het oor, van de secondaire neusholten, van het in wendige van het strottenhoofd, van de blaas, de baarmoeder, en van de groo- blik, zal de staat met alle middelen op nergieke wijze de openbare opinie beschermen. Tenslotte verklaarde de onderstaatssekretaris dat het fascisti sche volk aan een betere toekomst ge looft en zich achter den Duce schaart, die weet, dat hij op dit volk, waarvan de zonen heden op alle fronten voor de macht van het keizerrijk Italië strij den, mag rekenen. De briefwisseling voor krijgsgevan genen is van nu af beperkt tot 2 brie ven en 2 postkaarten per maand. Voor de briefwisseling waarvan sprake moeten de voorgeschreven bij zondere formulieren gebezigd wor den, formulieren door de belangheb benden zelf aan hun korrespondenten overgemaakt. Wat betreft de pakken voor krijgs gevangenen, deze mogen alleen ver zonden worden wanneer ze voorzien zijn van door de voornoemden zelf, geleverde adresetiketten. Zooals bekend werd de vervaldag van de niet geschreven huurovereen komsten krachtens het besluit van 31 December 1940 op 30 April vastge steld, waarbij tevens aan de rechter de bevoegdheid gegeven werd nog langer uitstel te verleenen. Naar verluidt wordt thans een nieuw ontwerp van besluit voorbereid, dat een nieuwe verlenging voorziet, waar van de termijn niet zal bepaald wor den, n.l. voor de niet geschreven huur overeenkomsten voor kleine onroe rende goederen. Het zou hier wonin gen betreffen, waarvan de huurprijs een bepaald bedrag niet overschrijdt. Dit bedrag zal door het besluit vastge legd worden. Te Brussel zou deze huurprijs 36.000 frank per jaar bedra gen. De rechter zal voor de woningen met hoogeren huurprijs de bevoegd heid blijven hebben om de niet ge schreven huurovereenkomsten te ver lengen. Verder dient opgemerkt dat de ei genaars geen gerechtelijke vervolging kunnen inspannen tegen krijgsgevan genen of afwezige soldaten, die hun huur nog niet betaald hebben. DOODELIJK VERKEERSONGE LUK TE BRUSSEL Bij het oversteken van den Ant werpschen Steenweg, ie Brussel, werd zekere Herzman, wonende 5 7, Zan gersstraat te Brussel, door een vervoer- auto aangereden en tegen de straat- steenen geduwd. Gelukkig kon de au togeleider op tijd remmen en stopte tegen het voetpad. Het slachtoffer werd opgenomen met een schedel breuk en kneuzingen aan beide bee- nen. Hij werd in allerhaast met de ziekenauto der brandweer naar het gasthuis der Hoogstraat overgebracht. Daar stelden de geneesheeren vast,dat de ongelukkige gedurende zijn over brenging aan zijn gevaarlijke kwetsu ren bezweken was. De politie der 7e wijk der Masuisstr. heeft een onderzoek ingesteld. Het parket werd van het ongeluk op de hoogte gesteld. EEN LAFFE MISDAAD TE ST. PIETERS-JETTE DE GEVAARLIJKE ALKOHOL FAMILIE VERGIFTIGD TE RONSE Door de familie De Buyscher, te Ronse, werd een dokter ontboden, daar de huisgenooten allen onpasse- ivïwuc „uiCBcu^ciic i lijk waren. Bij het onderzoek stelde 'fn h7t" belang" van'dc'lcrijgegevange Ide dokier vast dat de vrouw, de zoon. nen wordt hun familie aanbevolen bo venstaande verrichtingen stipt na te leven, want, in de toekomst, zullen de kampkommandanten de zendingen niet meer uitreiken die aan de gestelde voorwaarden niet voldoen. Belgapress speciaal meldt Om 10 u., Maandagvoormiddag, kwamen de Middenstatie te Antwerpen weer 1227 krijgsgevangenen aan uit kam pen 1 IA en I I B. Ook waren er nog 3 soldaten uit kamp IA. Aan alie soldaten werd, alvorens zij het station verlieten, een eetmaal aangeboden. dezes vrouw, aan vergiftiging on derhevig waren. Den vorïgen Zater dag hadden ze enkele druppels cog nac en Wambersie gedronken, die uit Frankrijk gesmokkeld waren, en daardoor werden zij na enkele oogen blikken ziek. Dr De Raedt nam de overblijfsels mede en liet deze ondei- zoeken door apotheker Herman, die vaststelde dat de drank een methy- lisch product bevatte. Heer politiecommissaris Delobel werd op de hoogte gebracht en stelde een onderzoek in. Naar het schijnt zou V. Ivonne, wonende te Ronse, Ver lengde Athstraat, bekend hebben den drank uit Frankrijk binnen gesmok keld te hebben om hem daarna alhier te verkoopen. Door het parket van Oudenaarde werd de drank in beslag genomen tot verder onderzoek. DOOR JEF SCHEIRS 28ste Vervolg. Verschooning, brave bestweter. Ik probeer niets... Het zou geen vat hebben op u, hooggeachte geleerde 1 zei Bost komisch buigend... Neen, Ge rard, als ik u nog vele dagen toezeg en uw genezing mogelijk acht, moet *e dat bezien als de logische gevolgtrek king van mijn onderzoek... Uw lon gen zijn wonden. Ik weet hoe groot ze nu zijn. Ik schat de voortwoekering of de stilstand van hun inkankering...Dus zeg ik U kunt nog vele dagen leven... Als ik zeg uw genezing is mogelijk, dan bedoel ik de tusschenkomst van God... Wonden sluiten zich niet onder den invloed van geest of ziel... wel door geneesmiddelen... En hier, in uw geval... als God wil, Gerard 1 Waarom dan niet eerst door ge neesmiddelen, dokter Waarom moet God in mijn geval eerst willen om volstrekt te genezen Eerst en vooral omdat het «spe ciale» wonden zijn; ten tweede omdat a! wat de wetenschap tot hiertoe als geneesmiddel aanwijst verre van radi kaal is ten derde, omdat ik eens ir een bijzonder geval de tusschenkomst van God heb kunnen vaststellen. Gij ook, dokter, spotte hij, vol op drukkend op het woordje dokte En waarom ik «dokter» zoo goed niet als een ander mensch deed Bost even fijn tegenspottend. Gij met al uw wetenschap en ondervinding Zeker, en met mijn veertig jaar praktijk erbij Ik heb eenmaal iets beleefd dat volgens alle regels der we tenschap onmogelijk was... Ik ben niet kleingeestig noch hoovaardig genoeg om iets te loochenen dat ik niet loo chenen kan, noch om de eer te weige ren aan hem die ze verdient... Ik heb God eens iemand op het oogenbhk zien genezen. Gerard schudde zijn hoofd en lach te ongeloovig. Gij twijfelt. -Ja, neem het niet kwalijk. Als ik gelooven moet, wat gij beweert onder vonden te hebben, dan moet ik ook aannemen dat er een hoogere Wil is, een Macht die weet wat Ze doet dus Iemand die alle menschenleven ordent en domineert... dus Iemand die ons huisgezin doet uitsterven en aan het schuim van de samenleving overvloed van leven geeft... Is het zoo een God, dokter, die de genezing gegeven heeft waarvan ge spreekt... En gelooft gij, dokter, aan zoo'n soort God Neen, beste jongen; dat is een soort tyran. Ik geloof aan een recht vaardige wijze Macht, meester van le ven en dood... Meester, hoort ge En die er dan ook mede handelt naar be liefte, maar uitsluitend tot uw ziele- welzijn... Nu zitten we op een ander terrein, waarop ik minder bevoegd ben en waarin een discussie u toch niet overtuigen zou... Ik geloof en neem aan, Gerard. Dat is niet logisch, dokter, voor een ontwikkeld man Jawel, zoo logisch als de weten schap zelf. Ik ben overtuigd van een Oppermacht... Ik plaats al mijn han delingen hier spreek ik als mensch natuurlijk, niet zoozeer als dokter in het teeken van die idee... Al waar geheimenis hangt in het leven en wat de wetenschap niet verklaren kan, los ik op met het woord Oppermacht... Daar ik in eigen gemoed en leven me zelf moet afvragen waarom of waar voor, antwoord ik met Oppermacht. Het bevredigt en voldoet me. Het lost op en geeft als van zelf een antwoord op mijn «waarom» of «waarvoor»... Dus, als ik zeg ik geloof aan die op permacht, handel ik heel logisch met er niet over te discuteeren... Wat niet natuurlijk tot mij komt, is bovenna- Zaterdagavond, om I 1 uur, werd de rustige en rustieke Uytenhovestraat te St Picters Jetle, eene laffe moord gepleegd. Deze straat verbindt dc Woestelaan aan het schaarsch-bebouw- de Pannenhuisgehucht. In nr 25 van genoemde straat ver bleef het echtpaar Gigot, waarvan de man Ernest, 62 jaar oud, het ambt van doeanier uitoefent. Dien avond waren de echtelingen op hun gewone uur te ruste gegaan. Rond I 1 uur werden zij gewekt* door een ongewoon gerucht boven hun hoofd. Waar zij hunne slaapkamer op het eerste verdiep hebben, deed het lawaai zich dus voor op de halve ver dieping boven hen, waar mansardeka mers zijn gemaakt. Eene dezer wordt gewoonlijk betrokken door een in- wonenden logeergast, zekeren Donner, die echter dien avond afwezig was, daar hij voor het week-end naar zijne familie te Chimay (Wallonië) vertrokken. De echtelingen Gigot stonden aan stonds op om de herkomst van dat ge rucht na te gaan, en de man, die on danks zijn hooge jaren nog kranig te been was, trok onverschrokken naar boven, gewapend met een matrak. Hij stuitte weldra op twee gemas kerde kerels, met welke hij onmiddel lijk een heftigen strijd aanving, waar bij hij duchtig van zijn matrak gebruik maakte. Heeft nu een der bandieten gevreesd het onderspit te moeten del ven of vreesde hij in den strijd her kend te worden Althans, opeens trok hij een revolver. Een schot knal de en de arme Ernest Gigot zeeg.doo- delijk getroffen ten gronde. Zonder talmen stormden de indrin gers daarop de trappen af. Op de eer ste verdieping troffen zij Mevr. Gigot aan, die luidkeels om hulp riep. In het voorbijsnellen dienden zij de vrouw een klap toe met dezelfde matrak, die de hand van haren zieltogenden man was ontglipt, en stieten haar daarbij zoo onzacht aan dat zij enkele treden lager rolde. De bandieten zetten hun ne wilde vlucht voort. Daar zij echter de voordeur stevig toegegrendeld vonden, draaiden zij de rolluiken in de voorkamer op en zochten hun heil door het geopend raam.Aldus verdwe nen zij langsheen de duistere Uyten hovestraat. Mevrouw Gigot had intusschen het electrische licht aangestoken, en de helle schijn sloeg doorheen het vrije raam de duisternis heen. Zulks werd opgemerkt door een politie-patroelje. welke juist in de buurt was en onmid dellijk toesnelde. Zoo kwam men tot de ontdekking der vreeselijke mis daad. Onmiddellijk werd hulp geboden aan den gewonden heer Gigot, terwijl tevens de naarstigste opsporingen in den omtrek werden ondernomen.Een ambulance-auto werd oongevraagd en de gekwetste naar het hospitaal ge voerd. De ongelukkige heeft echter zijne wreede verwonding niet kunnen overleven Zondagmorgen gaf hij den geest. De kogel was hem dwars door den buik gegaan, om verder in een deurpaneel te gaan vaststeken. Hoe stil en eenzaam het ook op die plaats is, niemand in gansch de ge buurte had ook maar het minste ge rucht van inbraak, gevecht, hulpge roep of vuurschot gehoord. Het onderzoek wees uit dat de mis daad terdege moet zijn voorbereid zelfs door bekenden met met de lig ging van het huis bedreven. Er wordt een ernstig spoor gevolgd. Het is de vurige wensch van allen dat deze wraakroepende misdaad niet ongestraft blijve. BINNENLANDSCHE LEENING 1933 TREKKING VAN 18 APRIL Een lot van 1.000.000 viel te beutt aan reeks 122428. 45 loten van 25.000 frank vielen te beurt aan reeksen 196618 161196 103379 113411 216579 240416 278783 326473 369618 380647 310844 358893 120418 130706 180444 157522 143930 142630 226405 253696 221141 271597 268550 262283 258201 265349 225815 302355 354316 353518 346855 374503 383239 337221 310517 (05048 103487 126522 15 256 191442 19333 204306 208412 244414 265023 In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering WOENSDAG 23 APRIL Zonsopgang 6,33 uur. Zonsondergang 20.50 uur- Nieuwe Maan 26 April. Eerste kwartier 4 Mei. DONDERDAG 24 APRIL Zonsopgang 6,31 uur. Zonsondergang 20.51 uur. Nieuwe Maan 26 April. Eerste kwartier 4 Mei. tuurlijk en bijgevolg Kunt ge veel dingen als opper macht beschouwen, dokter Dan kunt ge den dood evengoed als zooda nig bezien... Die lost toch ook alles op en die is ten minste rechtvaardig... het «niet zijn» kan evengoed een mensch troosten en bevredigen als het «wel zijn» met al zijn zedelijke verplichtin gen erbij En het gaat veel gemak kelijker kommerloos te leven, en, het leven tot een bloot natuurgebeuren te herleiden. Denkt ge dat Ik ben over tuigd van het tegenovergestelde... Raadpleeg uw eigen gemoedsconflik- ten en zeg me of ge ooit een minuutj echte voldaanheid en bevrediging ge vonden hebt in zoo'n opvatting. Hij trok zijn schouders op. Dokter, het zou ons te ver voe ren... Ja,.. En we zitten al verre van ons eigenlijke taak, lachte Bost... Dus Gerard, niet uit het bed vandaag hé... Onthoud het Bost vertrok en liet Gerard onbe vredigd. Hij voelde ze harder aan als nog ooit te voren onbevrediging. Onvol daanheid van een geheime emotie die hij met geen enkel woord benamen kon... Hij had ze altijd in hem voelen leven en hongeren in een gestadig ge vecht van wiflen en niet kunnen. Ze leek hem te zijr. het eenig mo tief waarheen hij al zijn gevoelens ge stuwd had, waarop hij al zijn daden had geregeld onvoldaanheid was als de armtierige uitslag van het koppig noodig zoeken naar Levensvoldoe ning Niet die voldoening die bevredigt, zooals eten of drinken, maar de vol- NR 242.144 WINT EEN MILLIOEN De trekking der 3de snede van de Loterij ten voordeele van Winterhulp had Zaterdagnamiddag in de zaal voor kamermuziek van het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel plaats. Winnen 100 fr., de biljetten waar van hei nummer eindigt op 4 Winnen 250 fr., de biljetten waar van het nummer eindigt op Winnen 1000 fr., de biljetten waar van het nummer eindigt op 827 392 Winnen 5.000 fr., de biljetten waarvan het nummer eindigt op 4.628 3.023 Winnen 10.000 fr., de biljetten waarvan het nummer eindigt op 6.187 Winnen 25.000 fr., de biljetten waarvan het nummer eindigt op 81.329 36.192 45.886 19.647 84.626 en 64.8S0 Winnen 50.000 fr., de biljetten waarvan het nummer eindigt op 46.782 33.753 72.851 en 45.562 Winnen 100.000 fr., de biljetten dragende de nummers 183.368 279.853 273.670 234.492 en 288.197 Het biljet dragende het nummer 242.144 wint den hoofdprijs van 1 miljoen fr. doening van den hartstocht die in ie der mensch hunkert naar de diepe geheimenis van het Leven. Nu zag hij duidelijk hoe juist daar in voor hem altijd gelegen had het wil de ontembare wee, dat nu nog dieper en angstiger begon te jagen in zijn ziel. Nu zag hij hoe die onvoldaanheid hem als een vreemde toovermacht van jong3af gedwongen had om af te rukken datgene wat dekte de geheime nis des Levens, al wist hij ook van te voren dat hij daaronder iets vinden moest dat hem zou doen lijden of zweepen zou in het pijnlijk gewoel van zedelijke en geestelijke tormenten. Onvoldaanheid Ze had van jongs af gehangen als een mantel rond de innigheid van zijn gemoed. Ze was geweest de moeder van zijn kunstemo ties en had immer door zijn dagen en gedachten het vervaarlijke woord dei- eeuwige onrust gejaagd waarom Dat woord had hij zich honderd keeren als een mes in het hart gesto ken en het er honderd keeren weer uitgetrokken. Het lag als de angstkreet van geheime smart over zijn leven ge- gulpt en hij had het immer even ver bijsterend en angstig aangevoeld als het woordje God. «God» en «Waar om» de ontzaggelijkste woorden, waarop zich eeuwen en werelden, tij den en geslachten te pletter loopen. Gerard trok de blijmoedige stem van Yvonne hem plots uit zijn gedachten, hier zijn uw dagbladen Gaat ge nu lezen 't Vervolgt.

De Volksstem | 1941 | | pagina 2