EVEN WICHTEN. DE PELOPONNESOS VOLLEDIG BEZET DE VERDUISTERING De niet-gebruikte Rantsoeneerings- zegels DE STRIJD l?J GRIEKENLAND IS GEDAAN Jongeling uit Oudegem te Mespelare doodgebliksemd EEiN NIEUWE STAATSLEENINQ 3,5 t. h. Scheepsniimte tot vervoer van het Russisch graan voor Belg.e 80.000 ton VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 3, ZONDAG 4 en MAANDAG 5 MEI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVIIIe JAARGANG NUMMER 53 Uitgave van de S.M. «Da Vooruitgang,, Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redaetio Kerkstraat Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusseL 9 Aalst. Telefoon 114 Door lm?. V. R. EEN EN ANDER OVER GEEST EN GEMOED Eén der acht zaligheden vat aan met «Zalig zij die hongeren en dorsten naar de rechtvaardigheid...»Dit brengt ons ook een merkwaardig voorbeeld van «onevenwichtigheid» oplevert. Tegenwoordig neemt men aan dat glas een «vaste oplossing» is. Naar Thomson zou het een sterk onder koeld smeltprodukt zijn, dat bij ge- ons m herinnering dat er meer dan wone temperatuur enkel het uitzicht één soort honger en dorst bestaat, van vastheid vertoont, omdat de in- Ook geest en gemoed voelen soms nerlijke wrijvingsweerstanden te groot onweerstaanbaren aandrang naar zijn om verschuiving toe te laten, meerdere zaken, zij hongeren en dors- Deze soliede vloeistof zou volgens ten er naar. 'n Gezonde geest kan bij- de evenwichtsvo^rwaarden in een ge- voorbeeld zijn zucht naar waarheid kristalliseerde massa moeten overgaan, schijnen, waarbij de huisvrouwen er niet smoren; in zooverre dat Sint Tho- Voor goed glas is deze overgang na toe aangezet worden tijdig de niet ge- mas van Aquino zelfs verklaart «Het eeuwen nog niet voltrokken. Voor en- verstand is voor de waarheid gescha- kele glassoorten (.te veel Calcium be- pen.» Een normale geest streeft ook vattend) treedt dit «veranderen» min evenwicht rondom zich. Een-traag op. Trouwens wist de ondervin- HET MINISTERIE VAN LAND BOUW EN VOEDSELVOORZIE NING WAARSCHUWT VOOR ONDULDBARE PRACT1JKEN Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening deelt mede De per3 heeft een bericht laten ver ding voor elke glassoort de geschikte grondstoffen te bepalen. Hoofdbe standdeel (de helft tot de drie kwart) vormt steeds het zand, dat zeer kie zelhoudend hoeft te zijn. Voor flesschen komt hier kalk, kali en alumine Bij. Voor andere glassoor ten moet het zand zeer zuiver zijn, b. v. min dan 0,4 t.h. ijzer bevatten. Grondstof voor vensterglas zand. bruikte rantsoeneeringszegels ter be schikking te stellen van de inrichtingen die uitdeelingen van 3oep inrichten,ten einde aan deze organismen toe te la ten die zegels voor wederbevoorrading te benuttigen. Onlangs nam een dagblad de ver wezenlijking van dit project ter hand en gaf een bericht uit, waarin de plaatsen waar de zegels konden wor den afgegeven alsook de hiervoor ge stelde datums, waren vermeld. Zulke handelwijze kan niet worden geduld, daar zij van dien aard is dat voud trekt hem aan omdat hij klaarheid meent in te ontdekken. Wat wij graag zouden zien gebeu ren beschouwen wij licht als verwe zenlijkt. Zoodoende zal meer dan één, zonder aarzeling, houden staan In de Natuur heerscht evenwicht en klaarheid Doch, strookt deze beves tiging met de werkelijkheid? In anders woorden is alles rondom u in de we reld, in evenwicht en eenvoudig Gaan wij na of dit wel steeds zoo is. EVENWICHTEN IN DE NATUUR Zijn onveranderlijkheid en rust ge- lood de plaats ruimen, volgen van evenwicht, zoo komen de Glasfabricage in een paar woorden, onevenwichtige zaken als vergankelijk Het smelten en desgevallend zuiveren en vluchtig voor. Dit kan men best in geschiedt in bassin-oven (s) door de de onbepaaldheid bevestigen, wantverbranding van Siemens-gas. Hierna j voorzien op even als voor het geestesleven vervult j bewerking van den deeg. Flesschen J voor ganc-ch de bevolking te verleenen zich dit in het natuurgebeuren. Eenworden mechanisch geblazen in de j In navolging van hetgeen reeds strekking naar onveranderlijkheid omwentelende Owens machine met werd aan ekondigd nopens de ver- stemt met een neiging naar evenwicht j doorloopende fabricatie-gang. Meesthandelingen van zekere kleinhande- overeen. andere glazen werden destijds gebla- laars, zo\'den genoemde werken zich 'n Opmerker treft hiervan veel ge-(zen (spiegelglas en lenzen wordenin de mo lelijkheid bevinden hun be vallen aan. Menig verschijnsel remt evenwel gegoten.) Deze werkwijze is voorrang J boven hun normale be- zich zelf en pocgt dus de zaken onver jgiootendeels door de mechanische hoeften fu verhoogen en niet contro- anderd te houden. De toestandomzet- glasvoortbrengst verdrongen vooral leerbare stocks aan te leggen, welke tingen van het water maken ons dit; de machines van Libbez en van Four- i practisch aan de normale verdcelin- duidelijk. Voor onzen geest verschijnt cault komen hierbij in aanmerking. In gen zouden onttrokken worden. laatste rekt men den glasbrei naar bo- In de huidige omstandigheden ge ven aldoor een gecalibreerde spleet.De nieten de werken, onder opzicht van dikte v. d. bekomen glasplaat wordtbevoorrading, van een regiem dat met echter door de uitstroomsnelheid en hun behoeften overeenkomt Zij ont kalk en natron. In het half-kristal zij alle controle betreffende de wer- wordt dit laatste door kali vervangen kelijke benuttiging van de gerantsoe- en in het kristal zal ook de kalk voor neerde producten onmogelijk maakt. De verzamelde zegels zouden aan de werken, enz., toelaten rechtstreeks of ontrechtstreeks aan hunne bescher melingen grootere rantsoenen dan de rantsoeneeringstabel water als de vloeistof bij uitstek.Noch tans kennen wij allen vast water ijs, en water dat veel van 'n gas heeft damp of stoom. Toestand-overgangen vergen voor het water een zekertn tijd omdat zij zich zelf zeer sterk remmen. Gemaks halve, beschouwen wij hierna de druk- de viscositeit van den brei (welke zei ve met de warmtegraad voor een be paalde glassoort verandert) bepaald. Glas, massa-product, dat ons dus steeds de «onevenwichtigheid» tast- vangen namelijk, wat de waren be treft, waarvoor een inschrijving wordt vereischt, op indiening van aanvragen Model 5, twee speciale bevoorradin gen zonder zegels, die elk overeen stemmen met hun behoeften voor der tig dagen, beraamd op het aantal rechthebbende verbruikers. Voor de andere producten, welke voor de toebereiding van de maalti? king steeds als onveranderlijk op nor male waarde. Bij ijsvorming komt een baar maken kan aanzienlijke hoeveelheid warmte los EVENREDIGHEDEN EN ONEVEN- (Tachtig maal zooveel als om zelfde) REDIGHEDEN RONDOM ONS. waterhoeveelheid van één graad op tej Het lijkt ons van zelfsprekend dat warmen.) Deze loskomende warmte j'n gevolg steeds in rechtstreeksche zal, zoo geen voldoende koude voor- j verhouding tot zijn oorzaak zou staan, i den in aanmerking komen, ontvangen handen is, de temperatuurdaling te-jWij weten bijvoorbeeld, dat de uit- genoemde organismen eveneens zon- genwerken en de verdere ijsvormingwerking van een kracht gekend zijnde, der zegels een bon voor een eerste be- een twee maal grooter kracht een uit- j voorradirg,welke overeenstemt met slag oplevert dubbel zoo groot dan de behoeften over een tiental dagen den eerste. Wij zijn geneigd, iets der- j en voor een zeker aantal deelnemers, j gelijks voor alles rondom ons te ver- De van deze deelnemers ontvangen wachten. Hierbij vereenvoudigen wij zegels moeten dus volstaan om in de meer dan eens het gebeuren tot iets algeheele vervanging van de benuttig- ijsvormmg remmen. Verdamping geschiedt met zeer groote warmteopname, (bijna zeven maal de warmte bij ijsvorming). Dit legt uit hoe boomen en bladergewas, die zeer massale hoeveelheden damp DUITSCH LEGERBERICHT. Berlijn, 2 Mei. Het opperbevel van de weermacht meldt In Griekenland hebben afdeelingen van de Duitsche weermacht de bezetting van den Peloponnesos beëindigd. Op het Grieksche vaste land bevindt zich niet één strijdende Brit meer. In de Zuidelijke havens van den Peloponnesos werden de overblijfselen van het vluchtende Britsche lleger omsingeld en gevangen genomen vóór zij gelegenheid hadden zich in te schepen. Dientengevolge werd het aantal Britsche krijgsgevangenen tot 8200 man verhoogd. Op 30 April brachten gepantserde gevechtswagens in de Golf van Korinthe een vijandelijk transportschip tot zinken en verplichtten een ander zich over te geven. In Noord-Afrika bombardeerden sterke Duitsche en Italiaansce ge vechtsvliegtuigen herhaalde malen met goeden uitslag versterkingen van den vijand, bij Tobroek. Voltreffers van bommen stelden batte rijen buiten gevecht en veroorzaakten hevige ontploffingen in munitie depots en in Fort Pillastrino. Formaties bommenwerpers namen met succes deel aan den strijd op den beganen grond, haalden tijdens een luchtgevecht 4 jachtvliegtuigen van het Hurricane-type naar beneden en vernielden verder nog een ander vliegtuig op den beganen grond. Marine-artillerie haalde in de Middellandsche Zee 4 Britsche torpe dovliegtuigen naar beneden. Gewapende verkenningsvliegtuigen bom bardeerden met bijzondeT goeden uitslag een oorlogsbedrijf aan de Engelsche Zuidkust en brachten ten Zuiden van Plymouth een koop vaardijschip tot zinken. Verdragende batterijen van de oorlogsmarine namen de scheeps- doelwitten bij Dover onder een welgericht vuur, waarbij goede uitsla gen werden bekomen. Tijdens den afgeloopen nacht wierpen formaties gevechtsvliegtuigen opnieuw spring- en brandbommen uit boven de bevoorradingshaven van Liverpool. Er ontstonden uitgebreide branden en meerdere ontploffin gen in voor de oorlogvoering van belang zijnde doelen in de haven. Andere luchtaanvallen waren gericht op havens, industrieele be drijven en vliegvelden in het Zuiden en Zuidwesten van Engeland. Boven de vlootbasis Scapa Flow werden twee versperringsballons naar beneden gehaald. Noch bij dag, noch bij nacht, vonden er boven het Rijksgebied vij andelijke operaties plaats. Bij gevechten in Macedonië en Thracie hebben zich majoor Esch, de kapiteins Mayerhofer en Pleifer, van een Alpenjagersregiment, majoor Viebahn en kapitein Nietzsche van een infanterieregiment, alsmede ma joor Girscher, van een artillerieregiment, door hun dapper gedrag bij zonder onderscheiden. Luitenant Wolf, van een afdeeling verkenners, maakte in Afrika zijn 7en pantserwagen onschadelijk. 1TALIAANSCH LEGERBERICHT Rome, 2 Mei. Het hoofdkwartier van het leger meldt. Onze vliegtuigen hebben de haveninstallaties van La Valetta gebom bardeerd. Tijdens luchtgevechten boven het eiland Malta hebben Duit sche vliegers drie hurricanqls naar heneden gehaald. In Noord-Afrika, in den sektor van Solloem, bedrijvigheid van Ita- liaansch-Duitsche afdeelingen en Duitsche vliegers, die van geringe hoogte vijandelijke vrachtauto's, troepenkoncentraties en batterijen hebben aangevallen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben hun hevige bombarde menten op de verdedigingsstellingen van Tobroek, waar onze druk steeds heviger wordt, voortgezet. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door Duitsche jagers naar beneden gehaald. De vijand deed luchtaan vallen op Derna en Bengasi, waarbij eenige slachtoffers vielen en lich te schade werd aangericht. Uit Oost Afrika valt niets bijzonders te melden. afzetten, de lucht rondom zich ver- schematisch, zóó een of ander onder- de producten te voorzien, frisschen. De warmte, door de damp-; deel verwaarloozend. vorming opgeslorpt, belet het stijgen der temperatuur en dampvorming, indien geen warmtehoeveelheid van buiten aangevoerd. verder j Onder de natuurkundige wetten grooter j treft men er weer aan die niet een nieuwe rechtstreeksche verhouding tusschen de wordt i beschouwde verschijnsels weergeven. I Enkele van deze wetten komen zeer Nog menig ander verschijnsel gaat ingewikkeld voor, andere min onder eigen omzetting tegen en werkt dusandere de exponentieele. Geschiedt het evenwicht in de hand. Veel schei-(een omvorming in functie van de tem- kundige omvormingen vergen zoo'nperatuur b.v. volgens laatste wet, zoo uitwendige energie ioevoer zulke zal 'n grooter temperatuur 'n aanzien-; De 26 jarige Kamiel De I roch, uit scheikundige toestanden zijn besten- lijker omvorming teweeg brengen, die Oudegem, was gewoon, na^ zijn dag dig. I evenwel niet in verhouding staat met taak op de fabriek^ te Doch, is dit wel altijd zoo voor alle! het temperatuurstijgen. Deze greep uit de zaken, die ons omringen, volstaat om tot een ge volgtrekking te komen. BESLUIT. De werkelijkheid is dikwijls hebben geëin digd, nog een handje te gaan toeste ken bij landbouwer Theofiel Van der Jeugt, te Mespelare. Donderdagavond was dit weer het geval en de jongeling was rond 6 uur op het veld aan den arbeid, toen een toestanden cn voor alle lichamen WANKELBARE EVENWïCHTEN IN DE NATUUR Meerdere stoffen zijn niet scheikun dig stabiel. De zoogezegde «endo- v.uja.«..u thermische» verbindingen zetten 'van klaar en eenvoudig, zelfs overtreftj kort onweder opstak. Enkele malen warmte af bij hun ontbinding. Eens het overzien ervan soms de kracht van ratelde de donder, telkenmale vooraf- dat deze met eenige kracht aan gang den menschelijken geest, zijn volheid gegaan door een bliksemschicht en zet, geschiedt zij van lang3 om sneller, bereikt deze ook hier beneden niet. j plots sloeg De Troch ten gronde en zoodat zij meer dan eens op 'n ont-Onze ondermaansche wereld blijft,bleef dood liggen. ploffing eindigt. immers voor ons maar de wachthalleHet nieuws van het droevig ongeva Men zal evenwel van het glas, dat van 'n andere wereld, daar alles totverspreidde zich als een loopend wij dagelijks onder zoovele vormen evenwicht, helderheid en volheid van vuurtje en verwekte overal des te meer gebruikt zien, niet verwachten dat het al wat edel is en schoon I In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering ZONDAG 4 MEI 1941 Zonsopgang 6,1 2 u. Zonsondergang 21,07 u. Eerste kwartier 14,49 u. MAANDAG 3 MEI 1941 Zonsopgang 6,10 uur. Zonsondergang 21,09 uur. Volle Maan l 1 Mei. Laatste kwartier 18 Mei. DINSDAG 6 MEI 1941 Zonsopgang 6.09 uur. Zonsondergang 21.10 uur. Volle Maan l 1 Mei. Laatste kwartier 18 Mei. ontroering dat de jongeling, die nog niet danig lang uit krijgsgevangen schap was teruggekeerd, overal als een doorbrave en werkzame jongelim gekend stond en de eenige broodwin ning was van zijn reeds bejaarde ouders. Met de grootste omzichtigheid werden de brave oudjes op de hoogte gebracht van het vreeselijk geval. Intusschen werd het lijk van het ongelukkig slachtoffer naar het doo- dtnhuisje te Mespelare overgebracht Naar wij vernemen zal op 15 Mei a.s. de inschrijving worden openge steld op een 3,5 t.h. staatsleening te gen den koers van 99 t.h. en een af lossingstermijn van 5 jaar. NADERE BIJZONDERHEDEN De Belgische staatsleening waarvan de inschrijving open gesteld zal wor den op 15 Mei aanstaande, heeft in de eerste plaats tot doel de massa der bankbiljetten, die op het oogenblik in omloop is, te doen inkrimpen. Hier door wordt de waarde van onze munt versterkt hetgeen zoowel voor onzen handel met het buitenland als voor de ekonomische stabiliteit van ons land zelf van het allergrootste belang zijn zal. De leening wordt niet uitgegeven tot een bepaald bedrag, maar zoodra een zekere som zal zijn geplaatst, zal deze als eerste snede worden be schouwd, zoodat binnen enkele weken dit papier op de beurs zal kunnen wor- den genoteerd. I De inschrijvingsbiljetten hoeve'.» j niet te worden geteekend, zoodat 'ie der die over geld beschikt, zcy.ider meer en zonder zijn naam bekep.d te maken, dit geld zal kunnen ruilen te gen 3,5 t.h. staatsleening, waarvan de koepons per 1 5 Mei en 15. November betaalbaar zullen zijn. De leening is vrij vs.'n alle werkelij ke belastingen, de koepons zijn onder andere vrij van roerende taks. De aanvullende personeele belas ting, die ook voor andere leeningen van kracht bleef, is de eenige die deze leening zal drukken. Deze week werd, zooals gemeld,een bureau tot regeling der goederenver zendingen van en naar het buitenland opgericht. Daartoe werd overgegaan naar aanleiding van de behoefte aan vervoermiddelen over zee om Rus sisch graan naar Belgie te vervoeren. Nader vernemen wij dat dit organis me over 80.000 ton scheepsruimte be schikt. Het zal er o.a. voor zorgen dat de goederenverzendingen gegroepeerd worden zoodanig dat schepen die ie der oogenblik te Antwerpen gelost worden, onmiddellijk van de» noodige vracht worden voorzien om tijd en freldverïïes te vermijden. Het bureau is er ook mee belast do eventueele moeilijkheden bij de aan schaffing van vergunningen, zoowel voor het bekomen van deviezen als voor toelatingen van in- en uitvoer vergunningen, op te lossen en te zor gen dat de proceduur bespoedigd wordt. Het bureau hangt af van het minis terie van economische zaken.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1