UIT HET STAATSBLAD DE BOETSEERDER DER SMART Geld toezendingen voor krijgsgevangenen Voor de Belgische In- en Uitvoerfirma's De Bevoorrading in Zooileder Belangrijke inbeslag neming te Antwerpen I I 5 I ZONDAG 4 MEI 3e Z. NA PA- SCHEN (Jubilate) Gloria Octaaf H. Jozef. Credo Prefatie van Paschen. Mechelen 3e Geb. Octaaf Kerk wijding. Vespers van den Zondag Ged. Ie H. Pius 2e H. Monica 3e Octaaf H. Jo zef. Wit, MAANDAG 5 MEI H. P1US (Statuit) Gloria Gedachtenis Octaaf Prefatie H. Jozef. Mechelen Octaafdag Kerkwijding '(hoogdubbel)Wit. Brugge H. Bloed O. H. J. Ch. (dubbel Ie klas). Rood. DINSDAG 6 MEI H. JOANNES VOOR DE 1 -ATIJNSCHE POORT (Protcxisti) Gloria Gedachtenis Oc taaf H. Jozef. Credo Prefatie der Apos telen. Rood. BELANGRIJKE WETSDECRETEN INZAKE T HUWELIJK IN SPANJE. Enkele belangrijke weisdecreten zijn uitgevaardigd. Len ervan stelt het canonieke huwe lijk voor alle katholieken verplicht. De genen die niet tot den katholieken godsdienst behooren. moeten dit ge documenteerd kunnen bewijzen en voor het geval dit niet mogelijk is een verklaring afleggen onder rede van niet-gedoopt te zijn, bij welker juist heid hun huwelijk eerst civiele rechts kracht zal hebben. Volgens een ander wetsdecrcet ver leent de Staat een leening aan den man of vrouw.die een huwelijk wil aangaan en om deze leening verzoekt. Zij be draagt 2500 pesetas, indien de man en 5000 indien de vrouw ze aanvraagt. Deze wet steunt een gezonde demogra fische politiek. In langen termijn kan de leening worden terugbetaald. Bij het eerste kind wordt reeds een vierde gedeelte van de nog niet afgeloste som geschonken. Bij het 4e kind volgt al- geheele vrijstelling van terugbetaling, indien de andere kinderen nog in leven zijn. Ondanks alle moeilijkheden welke de internationale toestand in het leven heeft geroepen werkt Spanje aan zijn toekomst vast en onverschrokken on der het devies Arriba Espana. Viva Franco». ZOMERTIJD IN FRANKRIJK. In den nacht van 4 op 5 Mei zal :n het onbezette Frankrijk de zomertjid aanvangen. SPAANSCHE EISCHEN. On der dezen titel is een boek verschenen van Arzcilza en Valaecasas, waarin van Gibraltar wordt gesproken als van Spanje gestolen rotsen en het bezit van de vesting met nadruk wordt opgeeischt. FRANSCH FREGATKAPITEIN VRIJGESPROKEN. De krijgsraad heeft met algernccne stemmen fregat kapitein Lapcry, bevelhebber van de duikboot Pcrséc die op 23 Septem ber 1940 voor Dakar tot zinken werd gebracht, vrijgesproken en hem bo vendien gclukgewcnscht. EERSTE CCMMUNIEBEELDEKF.NS Groote Keus met GOUDEN DRUK in alle prijzen. Boekhandel DE VOLKSS! EM rechtover St M&rtens- kerk, Aalst. Het Duitsche Roode Kruis, afge vaardigd voor Belgie en Noord Frank rijk, heeft aan het Roode Kruis van Belgie gevraagd, het publiek van het volgende op de hoogte te willen bren gen. Volgens een mededeeling der Duit sche Militaire Diensten, komt er in Duitschland voor de Belgische krijgsgevangenen een groote hoe veelheid geld toe welke uit Belgie op gezonden wordt. Het afgeven dezer verzendingen brengt voor de kampen een buitenge wone verhooging van werk teweeg en is, in vele gevallen, nutteloos; daar do krijgsgevangenen over een salaris of soldij beschikken en slechts beperkte middelen hebben om dit geld in wa ren om te zetten. Sommige dezer krijgsgevangenen sturen, anderzijds de ongebruikte fondsen naar Belgie terug, hetwelk tot nieuw werk en tot nieuwe klachten aanleiding geeft. Op aanvraag van den Militarbefehls- haber voor Belgie en Noord Frankrijk, verzoekt het Duitsche Roode Kruis ons, het publiek uit te noodigen de fondsenverzendingen tot het onont heerlijke te beperken. Het is wcnschc- Iijk dat de geldverzendingen beperkt worden tot hetgeen door de krijgsge vangenen zelf aangevraagd wordt. Bij besluit van 27 April wordt bij de diensten van den buitenlandscher» handel van het ministerie van Ekono- mische Zaken een Bureau voor de Regeling van de Goederenverzendin gen van of naar het Buitenland» op gericht. Het Bureau» heeft vooral tot op dracht programma's voor goederen verzendingen zoowel voor den in- als voor clcn uitvoer op te maken. In dit verband zorgt het voor het ver gemakkelijken van het grocpeeren der zendingen uit of voor dezelfde plaats en bepaalt, over het algemeen, aan welke leveringen een voorrang van vervoer moet gegeven. Het Bureau» is gevestigd aan den Leuvcnschen Weg, 5, te Brussel. Dc Belgische in- of uitvoerfirma's worden dringend verzocht aan het «.Bureau» de verkoop- of de koopover eenkomsten, V/elke zij met het buiten land hebben afgesloten te laten ken nen, met duidelijke vermelding van den aard. de hoeveelheid, de waarde, de herkomst of de bestemming en den leveringstermijn van de in het buiten land gekochte of verkochte goederen. Bovendien moet opgemerkt dat het ministerie van Verkeerswezen een zeevervoerdienst heeft ingericht, wel ke te Antwerpen, Hochsetterstraat, 21 is gevestigd. Die dienst houdt zich ter beschik king van de invoerders of dc uitvoei ders om ze in te lichten over de ver zendingswegen, de havens van her komst en van bestemming, de datums van inlading en de lostijden, de vrachtprijs, de verzekeringsvoorwaar- steldheid van de zendingen, den den, de adressen van tusschenperso- nen, die in het vervullen van alle for maliteiten gespecialiseerd zijn, enz. DE RANTSOENEERING VAN ZEEP VOOR DE MAAND MEI Met ingang van 1 Mei 1941 zijn de strooken April» van de zéepkaarten A en B waardeloos. Het gebruik er van is verboden. Van 1 Mei tot 31 Mei 1941 zijn en kel de strooken Mei» van de kaarten A en B en de strooken van de zeep- kaarten C geldig. Voor de maand Mei geeft elke strook ««I stuk fijne zeep» van de zcep- kaart of van de zeepkaart B of van de bijzondere zeepkaart C alleen recht op 1 enkel stuk fijne zeep. Er mag één stuk toiletzeep of één stuk geneekrachtige zeep worden afge leverd tegen drie strooken «1 sluk fijne zeep» van de bijzondere zeepkaart C. Voor de maand Mei geven 5 stroo- i ken «i50 gram zeeppoeder» van de i zeepkaart A of van de zeepkaart B of van de bijzondere zeepkaart C rechtop 250 gram zeeppoeder of 250 gram zachte zeep. i L)e strooken 1 stuk scheerzeep» van j de zeepkaart A geven recht op 1 stuk 1 tot op 30 Juni inbegrepep. De voorraden harde, zeep bestaande bij de grossiers en de kleinhandelaars moeten worden voorbehouden aan de houders van machtigingen tot bevoor rading voor harde zeep, d. w. z. de rechthebbenden van aanvullende rant soenen harde zeep, voorzien bij het be sluit van 23 October 1940 en de uit voeringsbesluiten van 5 en 6. Novem ber 1940. De reglementecring, die voorzien was voor de voorziening met zooile der van de schoenmakers (inschrij ving bij een handelaar) en die op 1 Mei moest van toepassing worden, j wordt uitgesteld tot I Juni. Deze vertraging is toe te schrijven aan de laattijdige terugzending der J rondgestuurde formulieren cn de tal- 1 rijke adresveranderingen, welke zich j bij de schoenmakers hebben 'voorge- daan. Dienvolgens moeten de leder- I handelaars en gebeurlijk de huidevet- ters zooals in April, cok in Mei aan hun klienten van 1938 hun. kon tingent in zooileder leveren. jj HET JACHTONGELUK \y,< TE 'S GRAVENBRAKEL Enkele jaren geleden deed zich, tijdens een jachtpartij in het Bois de Ma Hussière» te s Gravenbrakel, een ongeluk voor, dat een doodelijken afloop had. Mej. Eiisa de S. uit Brus sel werd vervolgd om vrijwillig den dood te hebben veroorzaakt van den h. Tulkens, insgelijks uit de hoofdstad. In eersten aanleg werd Mej. De S. ver oordeeld wegens onvrijwilligen dood slag tot 1400 fr., boete en 375.000 fr. I schadevergoeding aan de burgerlijke i partij. Het Hof heeft zich nu met de zaak bezig gehouden. De strafrechter jlijke boete van 1400 fr., toegepast wegens gebrek aan voorzichtigheid, werd behouden wat de burgerlijke partij betreft, de schadevcrgoedin: erd gebracht op 565.000 fr. BRAND TE MGERBEKE Woensdagnamiddag brak brand uit in de brouwerij Plasschaert te Moer- beke. In een oogwenk stond een deel der gebouwen in lichtelaaie. Door het snel en moedig optreden van de heele buurt alsmede van de Weermacht, later bijgestaan door het brandweer corps van dc suikerfabriek, kon ge lukkig het overslaan van de vlammen naar de hoofdwoning voorkomen worden. DE DRAMA'S VAN HET ONTPLOFTE OORLOGSTUIG Te Purode, bij Dinant, hadden kin deren een kleine granaat gevonden.Zij brachten het tuig bij de gebroeders Martin ,die in een bosch werkten. Om te zien, wat er mee zou gebeuren, werd de granaat in een brandend vuurtje geworpen, dat zich in de nabij heid bevond, terwijl het gezelschap zich verschool achter een haagje. Het tuig ontplofte. Onmiddellijk daarna begaf zich Ernest Martin ter plaatse. Op dit oogenblik had een tweede ont ploffing plaats, die den 21 jarigen on- voorzichtigen jongeling op slag dood de. De kleine Zénon Declercq werd zwaar gewond aan de beenen. Denzelfden dag, enkelen tijd later, vonden kinderen een anti-tankmijn in een gracht. Zij vonden het plezierig er met steenen naar te werpen, toen zich plots een geweldige ontploffing voor deed. De drie knapen, Emile Beaufays Constant Pirson en Joseph Defrance werden min of meer ernstig getroffen. Beaufays was er het ergst aan toe en hij overleed 's nachts in het zieken huis te Dinant, waar de drie slachtof fers werden overgebracht. ver- kgr. rijst DOOR JEF SCHEIRS 33ste Vervolg. Gerard en Yvonne bekeken me kaar en zuchtten zij wisten en voel den hoe daar moest geleden zijn, harder dan hier. En wat deedt ge toen, mijnheer? vroeg Yvonne zacht. Toen juffrouw Als wc zagen dat we verlaten waren van ieder, deed moederkc een belofte.... En ik ook. Ik beloofde, als O. L. Vrouw mij genezen wou en ik weer voor moederke werken kon, dat ik haar dtfekt zou gaan bedanken in haar heiligdom van Lourdes.. en dat te voet. Hier te Oostacker Neen, juffrouw, Lourdes in Frankrijk. En zijt ge genezen Ge ziet me hier voor u... Binnen eenige dagen was ik radikaal genezen. Hoe schoon! En Yvonne sloeg van geestdriftige blijdschap in haar handen en lachte en keek met glinste rende oogen naar Gerard, die peinzend1 'zat te luisteren. En toen Ben ik direkf vertrokken. Te voet deed Gerard ver steld en ongeloovig. Ja, knikte De Haene... zonder eten, zonder geld vertrokken Maarjongen toch I deed Gerard... Yvonne was ineens naar beneden geloopen naar mama. Ja, mijnheer Hovog... Geld had den we niet meer... en wat we hadden, daar moest moeder een maand of twee mee voort sukkelen tot ik terug was... Maar ook daarvoor zorgde O. L. Vrouw. En hoelang hebt ge daar op ge loopen ik ben drie maanden weg ge weest. Slapen deed ik buiten, en wan neer ik des morgens of op den voor middag door ccn dorp kwam. ging ik zingend door de straat, stak den hoed uit en er viel altijd genoeg in om vcort te gaan zelfs genoeg om voor Onze Lieve Vrouw ginder iets te offe ren en voor moederke iets mee te brengen. De Haene sprong ineens recht en boog. Mevrouw Hij drukte de hand die mama hem toestak. Zit rustig neer, jonge heer.. Wij hebben uw laatste woord nog gehoord, maar mogen wij nog eens alles op nieuw hooren Wie weet of Onze Lieve Vrouw ons ook niet zou ver hooren O mevrouw... Kondet gij ginder met mijnheer naartoe gaan, en De Haene stak enthousiast zijn arm om hoog... ga er naartoe en ge zult ge nezen... Alle drie staarden ze naar den jon gen, op wiens gelaat een plotse won derlijke begeestering was gekomen en een inwendig gemoed verraadde dat in vuur en vlam kon schieten van enthousiasme Mama en Yvonne bekeken mekaar. Ze begrepen... Een nieuwe hoop, een nieuw licht, een nieuw geluk vulde eensklaps hun beider gemoed. Gerard, zei mama, ge hoort wat mijnheer zegt.. Willen we gaan... gin der Neen. ma, dat wil ik niet... Twee handen klesten zich rond zijn wangen. Yvonne's gezichtje stond heel dicht tegen het zijne. Ge moet willet), toe, Gerard, ver lokte ze. Me zoo ver van huis voeren om., te st... Ze kuste het woord terug in zijn mond. En ge moet willen om te leven voor mij f Hij kon niet meer weigeren..s GEHEIME STOKERIJ ONTDEKT TE MARKEGEM De werkzame brigade uit Zakken heeft nogmaals bewijs geleverd van haar speurzin, met een in volle wer king zijnde geheime stokerij te ont dekken, te Markegem. Dinsdagnamiddag werd een plot- sen inval gedaan in de woning van Tijdgat Alberic, te Markegem. Het onderzoek bracht weldra in een op flot zijnde hok een geheime stokerij aan het licht. De man werd onderhoord, doch uit zijn verklaringen moest worden op gemaakt, dat hij niet de stoker was, maar wel een zekere De Volder Albe ric, rijwielmaker te Markegem. Deze zou aan Tijdgat 1 frank per liter beta len als huurgeld voor zijn hok. Spoe dig werd deze verdachte onderhoord. Hij verklaarde slechts sedert 21 April die instelling geplaatst te hebben bij Tijdgat Alberic. Het materieel be stond uit een distileerkuip in koper, een slagbuis, een inhouder en afkoe- ler, bevoorradingsvaatje, zeven gis- tingskuipen, een pomp in koper cn twee kachels. Naar deze verklaarde werd dit hem door een onbekend persoon aangeboden, benevens nog een 1000-tal kilogrammen suiker,voor een waarde van ruim 14.000 fr., waar van de stoker nog maar een deel had betaald. Natuurlijk werden de bovenvermel de voorwerpen allen aangeslagen, evenals nog een 90-tal liter alkool in vijf vaten, en een 500-tal kilogram suiker in zakken en naar het bureel der douanen overgebracht. Wat De- volder betreft, deze werd eveneens aangehouden, en Woensdag voor middag naar Kortrijk overgebracht ter beschikking van den Prokureur des Konings. Ik wil.. Ik zal doen wat ge gaar ne hebt. Mama, riep ze, hij wil God dank Ginder geneest hij Op haar gelaat stond een vreemde blijdschap te blinken. Voorgevoel: het aanvoelen van iets dat komen zal zon der te weten, het geheime gefluister van een even geheime stem die er al tijd bij is in vreugde of tegenspoed om te jubelen of te temperen wat te wachten staat. Maar ook in hem rees het Voorge voel... dat hij gaan zou naar zijn dood... Het kon hem niet schelen waar hij stierf, indien Yvonne maar bij hem was. Er werd gebeld. Yvonne ging kijken. Er kwam gerucht op de trap. Kijk eens, Gerard, kwam Yvonne binnen... Ik mocht toch, he, zonder uw toestemming En ze wees naar de kamerdeur waar Robben en Speeke met den hoed in de handen bleven staan. Kent ge deze heeren niet? vroeg Gerard aan De Haene. U wel, mijnheer, richtte hij zich op en. Robben de hand gevend., u exposeerde verleden jaar in den triën- nal... is het niet Ja, cn gij ook, zoo ik meen... Dank zij mijnheer Hovog hier, zei De Haene. En dat is Speeke. wees Gerard n... de nieuwe Breughel f Vereerd met u kennis te maken mijnheer Speeke Ja maar. beste jongen, ik ken u ook hoor... Ik heb met onzen vriend Gerard met u nog gesproken., maar ge zijt het waarschijnlijk vergeten... ik herinner het me toch niet, De Inspectie van voedselvoorzie ning en Ravitailleering. distrikt Groot- Antwerpen, had sedert enkelen tijd ernstige vermoedens tegen een belang rijke firma te Antwerpen; men had er de overtuiging van dat deze firma aan zienlijke hoeveelheden eetwaren van eerste noodzakelijkheid niet had aan gegeven en zelfs zekere voorraden had verspot. En daar dergelijke waren gewoon lijk in den sluikhandel terechtkomen, werd door de controleurs dan ook een diepgaand en ernstig onderzoek inge steld. Hun moeite werd beloond. want een aanzienlijke voorraad werd in be slag genomen 50.000 kgr. ingelegde uien 35.000 kgr. peulvruchten 5250 doozen ingelegde tomaten 4.750 doozen sardijnen 2700 doo zen ingelegde vischsoorte'n zalm, kreeft, pilchars, enz. een honderd tal doozen corned-beef 2.000 kgr. rundvet. ongeveer 2.000 liter tafel olie, enkele honderden doozen gekon- denseerde melk 250 kgr. -deegwa- jren ongeveer 7.000 kgr. gerst en malt ongeveer 5.000 doozen fruic- konserven, verder nog tal van 'duurzaamde waren, honderden zeep, vleeschextracten, chocolade, i cao. eieren, ingelegde groenten, tarwe meel en kinoer-voedingswaren. 10.000 PAAR SCHOENEN Door het Kommissariaat voor Prij zen en Loonen werd in het Antwerp sche een zaakje aan het licht gebracht, waarbij niet minder dan 10.000 paar schoenen wordèn ontdekt die zonde, gemeentebons werden verkocht. Deze schoenen hoorden toe aan Joodsche handelaars, die bij het uit breken van den oorlog naar Amerika vuehtten. Zij haclden hun koopwaar, voor verdere likwidatie, aan een han delaarster uit Groot-Antwerpen toe vertrouwd. Uit de gevonden brief wisseling is echter gebleken dat alle dokumenten, betreffende deze handels overeenkomst, geantidateerd werden, ten einde te doen gelooven dat het ak koord reeds vóór 10 Mei 1940 zou zijn afgesloten. Een gedeelte van de schoenen be vindt zich te Gent en in De Panne. De handelaarster uit Antwerpen had voor den verkoop van de schoenen een klein winkeltje gehuurd in het centrum van de stad. Zij had den voorraad schoenen in den winkel, ingevolge het besluit op de aangiften van stocks, aangegeven. De schoenen die zij ver kocht vulde zij echter aan uit den stock van de Joe.dsche handelaars, waarvan zij geen aangifte had gedaan, noch ali stock, noch als Joodsch vermogen. De vrouw is de echtgenoote van een politie-officier van een Antwerpsche randgemeente. Deze zou van zijn uni form misbruik hebben gemaakt om de voorraden schoeisels, die zich nog bui ten de stad bevinden, terug naar Ant werpen te krijgen. Hij zou zelf ver klaard hebben, dat hij in overleg met de gemeentelijke diensten handelde. Ondanks de menigvuldige waarschu wingen van de Inspectie en de kontro- leurs aan het adres van de groothande laars, schijnen sommige grossiers nog steeds niet overtuigd. Dat men het zich voor gezegd hcu- de de Inspectie zal onverbiddelijk ingrijpen, onafgezien rang of stand van de betrokkenen. mijnheer zei De Haene beleefd. Een gezicht zooals het mijne is gauw vergeten ook... he Robben Er hangt niet veel fatsoen aan 't Is nochtans café-achtig mooi!., meende Robben. Ze lachten. Ook mama en Yvonne. Heeren, zit neer, zei Yvonne, en schoof beiden een stoel toe. Gerard, ge zijt verbeterd, zei Speeke hem aankijkend... ge zijt veel verbeterd, he Robben Verbeterd 'k Geloof niet vrienden. Mijn kwaal slaapt voor een tijdje, dat is alles. Maar tevree en ge lukkig... Ja, dat ben ik... Die maken mij gelukkig. En om die twee hij wees naar de vrouwen zou ik gaar ne genezen nu. Milliard, waarom zoudt ge niet genezen, hé jongeheer knikte Spee ke naar Dc Haene. Onze Lieve Vrouw zal hem ge nezen, zooals ze mij genezen heeft Wie Onze Live Vrouw Ja, mijnheer, ik legde het daar even uit... ik ben er zeker van dat. zoo mijnheer Hovog naar Lourdes gaat en daar zijn genezing vraagt, hij ze daar ook zal krijgen Speeke keek rond, gereed om te lachen. Robben knikte en gaf De Hae ne gelijk. Yvonne en mama keken spij tig naar Speeke als vreesden zij dat deze hun voorgenomen opzet den kop zou inslaan met zijn spot. 't Is toch allemaal hetzelfde, waar of hoe ge geneest, hoor Gerard, zei Speeke ineens ernstig. Hier of er gens anders...Als die jonge heer zeker is van wat hij zegt, dan zou ik 't eenS probeeren 1 't Vervolgt,

De Volksstem | 1941 | | pagina 2