JEZUS' TEN HEMEL OPKLIMMING Pogingen om een verlaten koolmijn opnieuw uit te baten Telling Verdeelers-Qrossiers BRITSCHE TANKSCHEPEN EN EEN DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT De schrijnende nood van onze Groote Ge zinnen en het ravitailleerings- vraagstuk Het toezicht op Ondernemingen VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 22 en VRIJDAG 23 MEI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVlIIe JAARGANG NUMMER 61 Uitgave van de S.M. aDe Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Postcbekreljenaig J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Publiciteit buiten bat Arrondissement AALST t Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Glansrijk was'Hij verrezen op den schielijk tusschen hen en Hem en toen blijden Paaschmorgen... Hij de Over- was Hij verdwenen I winnaar over de hel en over de duiste- Nog altijd stonden ze verbaasd en re machten... de Triomfator over de treurig naar den hemel te kijken..want zonde en over den dood 1 Hij had hun hart met zich meêgeno- En nog bleef Hij op aarde geduren-men wie immers was goed zoo- de veertig dagen Herhaalde malen ata Hij ze voelden zich nu zóó openbaarde Hij zich... en verscheen eenzaam... zóó verlaten... het was aan de Zijnen aan de apostelen...aan alsof ze droomden... ze konden de de heilige vrouwen... aan de leerlingen werkelijkheid moeilijk aannemen, van Emaüs... aan Magdalena... als; Maar plots stonden twee vreemde- wilde Hij daar door toonen dat er Iingen naast hen in witte, glinsterende geen twijfel mogelijk was... dat Hij kleederen gehuld die zegden Man- de Almachtige, had verwezenlijkt wat Hij vroeger had voorspeld Breek dezen Tempel af (Zijn Li nen van Gallilea wat staat ge naar den hemel te staren I... Jezus Die uit uw midden is weggenomen en ten hemel chaam) en in drie dagen zal ik hem is geklommen, zal weerkomen zooals terug opbouwen» en nu toonde Hij ij Ge Hem hebt zien heengaan, heiden Tempel van Zijn verrezen! En ze keerden terug naar Jerusalem Lief kaam, stralend van glorie als de volgens het bevel van den Meester... schitter van de Godheid zelf... als de glans van het nieuwe leven... met in Zijn gezegende ledematen de sporen van de bloedige wönden. En in die dagen stichtte Hij Zijn Kerk... volledigde de instelling van de zeven heilige sacramenten... deelde aan Zijn apostelen de macht mede om zonden te vergeven... en zond ze uit over de gansche wereld Gaat en onderwijst alle volkeren en doopt ze in den naam van den Vader, den Zoon en den H. Geest... en zie ik ben met u tot de voleindiging der tijden... en bespraken onder elkaar het won derbaarlijke dat ze hadden aan schouwd en meegeleefd. DE «FIEF DL LAMBRECH1ES» TE PATURAGES Men herinnert zich voorzeker nog de verschrikkelijke ramp, die in Mei un 1934 een groot aantal gezinnen in de Borinage in rouw dompelde. Een ge weldige mijngasontploffing maakte 5 7 slachtoffers in een schacht van de steenkolenmijn van de «Fief de Lam- brechies», te Paturages. -Sedert dit gedenkwaardig oogen- blik moest men, weliswaar met spijt, de ontginning van deze mijn stopzet ten, gezien den buitengewoon treuri- gen toestand, waarin de ondergrond- sche installaties door deze ramp ge bracht werden. Als onmiddellijk gevolg daarvan, zag de gemeente Paturages de eenige belangrijke industrieel* bron. die op haar grondgebied bestond verdwij nen. Niettemin bleven bevoegde per sonen belangstelling toonen voor een mogelijke hervatting van het bedrijf. De ondernemende maatschappij,die slechts een betrekkelijk gering kapi taal bezat, koa, na de verschrikkelijke ramp van 1934, de steenkolenmijn niet weer in bedrijf némen, hetP°gbigen werden gedaan voor het Tj aankoopen van de betrokken ondeme- Het is trou- - Wat staat ge naar den hemel te kij ken Hij werd van u weggenomen... Hij is heengegaan hemelwaarts... maar Hij zal terugkomen. Vroeger had Jezus gezegd In het huis mijns Vaders zijn vele woon plaatsen., ik ga U vóór om U daar een woning voor te bereiden. I Te veel naar «3ön hemel staren kan' de werkelijkheid van het léven uit oog doen verliezen Het is wens nutteloos Zoolang de Heerj^1111^'' wil dat we op aarde vertoeven is dit de °e?5!vfn", geschikte, tijd om door n Gode welge-jFief de h vallig leven..., door plichtsvervulling../1^" v-an eerste kwahtert. doch daaraan werd geen gevolg kolen- Ingenieurs Dien morgen gingen ze in groep naar den Olijfberg de Verlosser... Zijn hooggeprezen Moeder... de leer lingen. Hij had hen vooraf op het hart gedrukt de heilige stad niet te verlaten, maar de vervulling af te wachten van de belofte van den Va der vernomen uit mijn mond Johan nes Treefr in water gedoopt...'gij echter zult gedoopt worden in den H. Geest na weinige dagen. Zij echter vraagden Meester is het nu misschien dat Ge het rijk van Israël zult .stichten Maar Hij ant woordde Het is niet aan u gegeven het tijdstip en het oogenblik te kennen ncmci, vau« uccu ucuoam, om dat de Vader daartoe heeft vastge- een eind te stellen aan uw levensstrijd., j <Win tewerkgesteld worden behalve steld... doch ge zult in u ontvangen de en u binnen te leiden in Zijn eeuwig en°edie"den en het technische en kracht van den over u nederdalenden verblijdend Rijk tellektueele personeel. H. Geest... en ge zult mijn getuigen Hij keert terug op den algemeenen', Te,n over8,taan van dezen L.^est^1?? wezen in Jerusalem, in gansch Judea oordeelsdag..., den dag van supreme kan d«L°verheid.met onverschillig blij en Samaria, tot aan de uiterste gren-j vergelding waarop aan elkeen gegeven ven" zen der aarde. wordt wat hem toekomt. Toen hij dit gezegd had verhief Hij Terwijl het dag is en licht voor u..., de handen in plechtig gebaar als om tijdens dit korte broze leven, denk aan een laatste maal zichtbaar Zijn Zegen'God., en werk en lijd voor Hem..., te ontvangen... en zachtjes verhief Hijheb moed... Hij steunt en helpt u... dra en deugdbeoefening.door geduld in T *«dkund.gen hebben voenge ver- lijden en tegenspoed.., te arbeiden aan f'f"" ""gebraent, omtrent de huidige het verwerven van de heerlijke plaats kolenlaf"n ,van Flef; an da «""kelyk. welke Hij ons heeft voorbereid. mogehjkWden van het m orde brengen En dan verlaat Christus de zijnen niet Waar Zijn Goddelijk welbe hagen aanwezig i9,... daar is ook Zijn zegen. Zijn genade, Zijn hulp en troost., en later het overheerlijk loon Want Hij keert weder f... Hij komt u halen als de moment is aangebroken welken de Vader heeft bepaald, om met het vooruitzicht van produktieve en loonende ontginning. Met de bekende kolenlagen kan deze mijn nog ontgonnen worden ge durende een tijdvak van 25 tot 30 ja ren, met een gemiddelde dagelijksche produktie van 450 tot 500 ton. Ongeveer 460 mijnwerkers kpnnen zich in de hoogte... zij echter vielen komt het oogenblik waarop ge Hem in aanbidding plat ter aarde, zoenden vol eerbied den gewijden grond waar Zijn goddelijke voeten hadden gestaan... Een wolk schoof zult vervoegen... en dan zal het eeuwig leute en vreugde zijn in het zonni Vaderhui». Denderzooa WERKZAAMHEDEN IN JUNI 1. Tijdens deze maand zomer maand genoemd, mag men niet ver zuimen het onkruid te bestrijden; daar de voederbeeten rond dit tijdstip ge woonlijk kwijnen en moeilijk door groeien, zal men ze ophakken daar door wordt het onkruid vernietigd, en geeft men toegang aan de lucht; een ophakking is immers ook een besproei ing waard. De uitslag zal nog beter zijn zoo men drie of vier dagen op voorhand den grond begiet met aal of beir, of 100 tot 125 kgr. ammoniak- sulfaat per heet. toedient. 2. De aardappelen worden ook op gehakt, doch dieper dan de beeten.ten einde te beschikken over losse aarde voor het aanaarden. Deze laatste bewerking gebeurt best bij eenigszins vochtig, overtrokken weder, ten einde te beletten den grond droog te leggen. Landbouwers, verwaarloost de on- derhoudszorgen van uwe aardappelen niet de meerdere opbrengst zal ruim schoots uwe moeite vergoeden, en de bevoorrading zal des te beter geschie den. 3. De hoppevelden behooren ook opgehakt, ten einde het onkruid te vernietigen en den grond vochtig te houden. Om hop van goede hoedanig- Ter zake bevoegden uit de dustrieele wereld van de Borinage on derzoeken thans de mogelijkheden van een overeenkomst in dezen zin. De Sektor «Handel en Distributie» van de Nationale Landbouw- en Voe- dingskorporatie werd gelast met de tel iiuuui.ii. wiu uufi vctii aucue nueaanig- r- hcid te bekomen, en het bloeien te be- de ver jeelers-grossters ,n Frutt vorderen, is het prijzenswaardig vóór het ophakken 300 tot 400 kgr ammo- niaksulfaat uit te strooien. 4. Het is hooitijd, doch het afmaaien geschiedt reeds van half Mei, dan is het gras zeer voedzaam en meest ver teerbaar. Moest bet weder ongunstig zijn voor het drogen, dan is het geraad zaam het gras in te kuilen. Daarna strooit men per hectare onmiddellijk 150 tot 200 kgr. ammoniaksulfaat, en na vijf of zes weken bekomt men een goede opbrengst nagras. 5. Het zaaien van voedermaïs wordt voortgezet, en de meest gezochte en meest opbrengende soorten zijn de «Paardentand» en «Stower Evergreen» Men zal voorafgaandelijk den grond bemesten met ongeveer 40.000 kgr. stalmest per hectare, 500 tot 600 kg. superfosfaat en 150 tot 200 kgr. pol- aschsulfaat, alles samen onderge- ploegd. Vóór het zaaien zal men nog 400 tot 500 kgr. ammoniaksulfaat on dereggen. 6. In geval de bladplanten in den tuin niet goed doorgroeien, gebruik dan 1 tot 2 kgr. ammoniaksulfaat per are vóór het ophakken. 7. Bij de fruitboomteelt zal men voortgaan met het innijpen en aanbin den der planten die deze verzorging vragen. De overtollige, de schurftige of door de fruitmade aangetaste vruchten zal men wegnemen. DUITSCH LEGERBER1CHT. Berlijn, 20 Mei. Het opperkommando van de Weermacht maakt bekend Een duikboot onder bevel van luitenant-kapitein Lahmann-Illenbrok bracht uit konvooien Britsche tankschepen tot zinken, in het totaal 33.000 BRT. metende. Formaties Duitsche Stuka's bombardeerden, beschermd door jachttoe- stellen schepen in de Soeda-Bocht en vlieghavens op het eiland Kreta. Ze wierpen een kruiser van de York-klasse in brand, vernielden zes jachttoestellen van het Hurricane-type op den grond en stelden ze» batterijen luchtdoelgeschut buiten gebruik. In het zeegebied rond Engeland kelderden gevechtsvliegtuigen ten Zuid-Westen van Weymouth een Britsche duikboot en beschadigden In de haven van Milford bijzonder zwaar een groot handelsschip. Bij vluchten boven de Engelsche Zuidkust schoten Duitsche jager» tijdens jachtgevechten zes Britsche jachttoestellen en een gevechts vliegtuig neer-. In den jongsten nacht vielen onze gevechtsvliegtuigen ha veninrichtingen aan de Britsche Zuid- en Zuidoostkust aan. In Noord Afrika langs weerzijden bedrijvigheid van patroeillen. Vijandelijke vliegtuigen verschenen noch bij dag. noch bij nacht boven het Duitsche grondgebied. 1TAUAANSCH LEGERBERICHT. Rome, 20 Mei. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend i In Noord Afrika hebben wij aan het Tobroek-front, plaatselijke ope raties van den vijand verhinderd. Hierbij hebben wij krijgsgevangenen gemaakt. Formaties van ons luchtwapen, hebben Marsa-Matroek en Tobroek gebombardeerd. Uitgebreide branden werden veroorzaakt. De vijand heeft Bengazi overvlogen. In Oost Afrika heeft in den sektor van Gondar een opzer hevige te genaanvallen op 19 Mei, den vijand uit de stellingen verdreven die hij op 17 en 18 Mei in bezit had genomen. De vijand leed zware verliezen. Ook onze verliezen zijn aanzienlijk. BERICHT. Bij gelegenheid van den Hoogdag van O. L. H. HEMEL VAART zullen onze Buneelem Don derdag 22 dozer gesloten zijn. Het verordeningsblad van den mili tairen bevelhebber in Belgie en Noord Frankrijk, in datum van 19 Mei, publi ceert een verordening van 8 Mei be treffende het toezicht op ondernemin- gen. Op grond van de door den opper bevelhebber van het leger verleende volmacht wordt voor Belgie het hier navolgende verordend. 1Ondernemingen, van om het IL .t „ntoAan dat de even welken aard, kunnen op bevel I jTh^r tijdsomstandigheden aan «zicht worden onderworpen, en het zwaarst de lasten der tegen- Met het toeztcht op ondernemingen woordige moeilijkheden aanvoelen, worden deskundigen belast, die den Se hoogere in*, «-in J* ^nakt,»! h!bbenZvëorndezen toestand en gevolg De opdracht tot het uitoefenen van geven aan de wenken die, inzake be- het toeztcht wordt schriftelijk gegeven, voorrading en steun door bevoegde 2. De toezichters ojn tegenover organismen als de .Bond voor de derden tot geheunhoudmg gehouden Groote Gezinnen,, en „Vlaamsche van al de (e,ten. waatvan z.j naar aan- Kinderzegen» gegeven worden. DE STEUN aan de STEUNGE- NIETENDEN GELIJK MAKEN leiding van de uitoefening van het toezicht kennis krijgen. Zij mogen niet dan met toestemming van den chef van het Militair Bestuur afs getui- en Groenen.in Éieren, in Visch Vischkonserven, in Algemeene Voe dingswaren Kruidenierswaren De Arrondissementeele en Kantona le Sekretarissen van den Sektor «Han del en Distributie» zijn met deze telling heden bezig. De Verdeelers-Grossiers, waarvan hierboven sprake, en die het bezoek van de sekretarissen niet zouden ont vangen hebben, worden verzocht zich schriftelijk te willen kenbaar maken bij de Provinciale Sekretarissen, wier onderscheidene adressen wij hier laten volsren i Voor Vlaamsch Brabant: M. Wetzels Em. Jacqmainlaan, 122, Brussel. Voor Oost-Vlaanderen: M. Remy, 49 Astridlaan, Gent. Voor West-VlaanderenM. Soetens. 3, Steenhouwersdijk, Brugge. Voor Limburg: M. Wetzels, Guffens- laan, 24, Hasselt. Voor Antwerpen: M. Rombouts, Van Eycklaan, 2, Antwerpen. De druivelaars moeten ingenepen, aangebonden, besolferd en overvloe dig begoten worden. De rijpend» perzikken zal men ge leidelijk aan de zon blootstellen, door het trapsgewijze wegnemen van de bladeren. Landbouwers, verwaarloost deze raadgevingen niet Gij zult er best bij varen, en de bevoorrading zal des te Vervolg onderaan, volgende kolom, beter gebeuren. Dit is slechts het herstel van een RCn Qf a|9 deskundigen over zoodani- werkelijke rechtvaardigheid. Deze feiten worden gehoord, steun bedraagt, per dag 3. De personen die de ondernc- 8.50 fr. voor den vader. ming leiden, beheeren of vertegen- 3.25 fr. voor de moeder. woordigen, of vroeger hebben verte- 3.25 fr. voor de kinderen boven de ^enwoordigd, moeten de toezichters al 15 jaar. jde voor de uitoefening van het too- 2.25 fr. voor de kinderen onder de zicht door deze laatsten noodig geach- 15 jaar. te inlichtingen verstrekken. De han- Maak een eenvoudige berekening delsboeken en de briefwisseling van en gij zult vaststellen dat de onderneming moeten de toezichters Een gezin van 3 leden ontvangt op hun vordering ter inzage worden per hoofd en per week 39.60 fr. overgelegd. Een gezin van 5 leden ontvangt per 4. De kosten door het toezicht hoofd en per week 30.10 fr. veroorzaakt vallen ten laste van de Een gezin van 10 leden ontvangt onderneming. 5. Overtredingen van deze ver per hoofd en per week 24.32 fr. Naarmate de last stijgt vermindert de steun Men is hier nog eens uitgegaan van het individu en... men is het gezin ver geten I Het berekenen van den kostprijs der gerantsoeneerde voeding per hoofd leidt ertoe vast te stellen dat, in een gezin met drie leden, er nog 40 frank overblijft om niet gerantsoeneerde waren te verschaffen maar, in het ge ordening worden met gevangenisstraf en met geldboete of met één dezer straffen gestraft. 6. Deze verordening treedt met terugwerkende kracht op I Januari 1941 in werking. ste plaats, aan de groote gezinnen de officieele rantsoenen verzekerd en be deeld worden tegen de officieele vast- zin met 10 leden, heeft men reeds 60 gestelde prijzen. frank te kort. Is dat rechtvaardig, ja 4. Men treffe maatregelen opdat de zelfs menschelijk Is dat te veront- niet gerantsoeneerde waren per kop schuldigen of goed te praten I en niet per klient, ter beschikking zou- Men herstelle dus onmiddellijk dit den gesteld worden van de huishoud- onrecht tegenover de «noodlijdende» sters met kinderlast groote gezinnen. i 5. Men erbenne de organisaties der 2. Men zorge ervbor dat de vaders1 groote gezinnen als bedeeleTS voor de en leden van de groote gezinnen aan groote gezinnen bij de officieele be- een loonenden arkeid geholpen en be-voorradingsdiensten. houden wordeo. j 6. Men hervorme de bestaande 3. Men zor'ge ervoor dat, in de eer- hulp aan de Groote Gezinnen op een Zie vervolg hierneven. familiale basis.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1