GODS VOORZIENIGHEID EN HET KWAAD IN DE WERELD ITALIAAN SC H LEGER BERICHT De Maximumprijzen voor groenten in de week van 6 tot 12 Juni Meer dan 8000 Engelschenen 4000Grieken op Kreta gevangen genomen Invoer van vleesch uit Denemarken Maxima-Winstmargen van den Groenten- en Fruithandel Ex-Keizer Wilhelm II overleden Maximumprijzen voor de vlsch VERSCHHWr 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 5 en VRUDAC 6 JUNI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVIIIe JAARGANG NUMMER 67 Uitgave van de S.M. uDe Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aaist HandeLreg. Nr 1248 Fostchekrelceaing J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Max laan, BrusseL Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 HET ZEDELIJK KWAAD. Door het zedelijk kwaad beduiden we de zonde. Waarom, indien er een Voorzienig heid bestaat, gebeurt er zooveel kwaad onder de menschen Let wel op Nooit keurt God dit goed Om het kwaad te verhinde ren gaf hij aan eiken mensch een mys- terieuse norma... een geheimzinnige gedragslijn... een nooit falende waar schuwing of stem het geweten... De ze norma... of waarschuwing komt op het volgende neer: vermijd wat kwaad is... doe wat goed is God keurt het kwaad nooit goed Daarom schonk Hij ons de tien gebo den. Onnuttig ze te herhalen... eiken deen kent ze... ze staan als gouden aanwijzers op onzen levensweg... ze zijn als zoovele vermaningen uit dei hemel welke u wijzen op den gevaar lijken afgrond. En Christus vervol maakte de beteekenis van de tien ge boden door Zijn prediking en dooi Zijn voorbeeld 1 God keurt het kwaad nooit goed Hij verbiedt het ten strengste... en be dreigt de overtreders van Zijn gebo den... de kwaaddoeners met de vree sdij ke eeuwige straffen Maar God heeft u ook «vrij» ge schapen Hij bewaart eerbied tegen over uw vrijheid, ook wanneer ge daar misbr-uik van maakt om Hem te hoo- nen en te beleedigen. Hij zal t nooit tot het goede dwingen met uw vrijheid weg te nemen... wel behoudt Hij zich het recht voor U later loon naar werken te geven. Dit gezegd zijnde voegen we het volgende er aan toe: alhoewel God alle kwaad afkeurt en verbiedt... laat hij het locK gebeuren door degenen die misbruik maken van hun vrijheids- gave; doch indien hij dit niet belet, het dus negatief toelaat met niet positief in te grijpen, dan heeft Hij daartoe Zijn redenen. En ziehier enkele van die redenen Dan zou het bestaan van het zedelijk kwaad een opwerping zijn tegen God's Voorzienigheid, wanneer geen enkel motief zou bestaan om dit toe te laten, of indien er geen enkel mogelijkheid was om uit het kwaad het goed te doen voortvloeien. Maar geen van die twee veronder stellingen houdt stand En inder daad er i"s een tweevoudig motief om het kwaad te laten gebeuren een van den kant van God... en één van den kant van den mensch Van den kant van God. Zijn sou- vereine, oppermachtige onafhanke lijkheid eischt dat de booze wil .van Zijn schepselen Hem niet beletten dat gene te scheppen wat mogelijk en nuttig is... Moest God nu de zonde niet toelaten, dan zou Hij die schepselen tot het bestaan niet kunnen roepen, welke Hij voorziet in de toekomst kwaad te zullen bedrijven... en zoo zou Zijn Scheppingsmogelijkheid ver hinderd en begrensd worden, door de zedelijke verdorvenheid van sommige schepselen. Dit nu zou heelemaal te genstrijdig zijn met Zijn oppermachti ge onafhankelijkheid. En ook van den kant van het schep sel zelf Immers zooals de volmaaktheid van de algemeenheid» vergt dat er ver derfelijke en onverderfelijke wezens zijn... zoo eischt diezelfde volmaakt heid van het «algeheele» dat sommige wezens van het goede «kunnen» afwij ken... waaruit volgt dat in feite meni- gen ook werkelijk afwijken. Daarenboven doordat het kwaad toegelaten wordt, volgt ook daaruit' dat veel goeds geboren wordt Onder meer de veropenbaring van sommige goddelijke eigenschappen en vol maaktheden, vooral Zijn oneindige rechtvaardigheid... Zijn grenzelooze barmhartigheid enz... Was er geen zonde geweest we zou den nooit den Goddelfjken Goeden Herder gekend hebben... Die Zijn le ven aflegt om dat van de verloren kudde te redden... Die het verdwaalde j De maxlm ri|Z„n te belalen aan schaap opzoekt om het vreugdevol den voortbren 0f,aaB de aanvoer naar de trouwe te dragen... D,e den derJ voor enten ,n fruit van |sle verloren zoon met tranen in de oogen kwalitei, tljdans de v cek van 6 tot 12 Rome, 4 Juni. Het Hoofdkwar tier van het Leger cleelt mede Onze vliegtuigen bombardeerden in den nacht van Dinsdag op Woensdag vliegterreinen op het eiland Malta. In Noord Afrika werd Tobroek opnieuw van uit de lucht aangevallen en werden batterijen alsook voor an ker liggende schepen getroffen. Een stoomschip werd in brand gestoken. Een ander koopvaardijschip werd ten Oosten van Tobroek aangevallen en geraakte eveneens in brand. Onze jagers schoten in het luchtruim van Solloem twee Hurricanes naar beneden. Een vijandelijk bombarde mentsvliegtuig werd door het afweer geschut van onze torpedobooten neer gehaald. In den nacht van 2 op 3 Juni heeft het vijandelijk luchtwapen een aanval op Benghasl uitgevoerd. In Oost Afrika duurt de hardnekki ge weerstand en onvermoeibare be drijvigheid van onze garnizoenen en beweeglijke colonnes overal voort. In het gebied van Galla en Sidamo, in de nabijheid van de Oir.o, artilleriebedrij vigheid. DUITSCH LF.GERBER1CHT. Berlijn, 4 Juni. Het oppercommando der Weermacht meldt Tijdens gevechten op het eiland Kreta werden volgens de tot hiertoe gedane vaststellingen, meer dan 8000 Britten en ongeveer 4000 Grie ken gevangen genomen. Talrijke pantserwagens en batterijen, evenals groote hoeveelheden munitie, uitrusting en levensmiddelen, werden er buitgemaakt. Het luchtwapen bombardeerde gisteren een industrieinrichting in het graafschap Essex, en in het Zuiden van Engeland. Ten Noord-Oosten van de Orkaden-eilanden, kelderden gevechtsvliegtuigen in den jong- sten nacht een handelsschip van 4000 ton en beschadigden aan de Noordkust van Schotland twee groote vrachtvaartuigen. In den nacht van 2 op 3 Juni plaatsten torpedovliegltuigen twee treffers op een groot Britsch oorlogsschip. Aanvallen van ons luchtwa pen waren tijdens den a(geloopen nacht met goed gevolg gericht tegen de bevoorradingshaven Huil en tegen haveninstallaties aan de Engel- sche Zuid- en Oostkust. In Noord-Afrika, langs weerszijden levendige bedrijvigheid van de artillerie in den sektor van Tobroek. Formaties Duitsche stuka's en -orpedovliegtuigen vielen op 2 Juni opnieuw oorlogsobjektieven aan rond Tobroek en brachten in de haven een transportschip tot zinken. Zij plaatsten een treffer op een Britsche luchtdoelstelling. Noch bij nacht, noch over dag, werden vijandelijke vliegtuigen bo ven Duitschland opgemerkt. In de periode van 29 Mei tot 3 Juni verloor de vijand 20 vliegtuigen, hiervan werden er 14 tijdens luchtgevechten, door nachtjagers en IuchtdoelartiPerie en 2 door mijnzoekers omlaag geschoten. Het overige werd op den grond vernield. Tijdens dezelfde periode gingen 10 eigen vliegtuigen verloren. op Zijn vaderhart drukt enz... dit al les is evangelie En voor hoeveel menschen was het bewustzijn van hun zedelijke ellende het uitgangspunt niet van een beter en hooger leven Omdat ze God Ian- tijd vergaten... bedroefden,., heb ben ze nadien, geraakt door de genade alles willen herstellen... weer goed ma ken... het ondergane verlies terug in winnen. Van daar de blakende liefde tot God bij St Augustinus, de tranen...het berouw bij Magdalena... de bewonde renswaardige drang naar boetvaardig heid bij zooveel bekeerden. Waarlijk God is wonderbaar in al les Niet het minst in het toelaten van het kwaad... in het goed dat Hij er weet uit te trekken... en indien we niet altijd zien... niet onmiddellijk begrij pen, we gelooven steeds in Zijn On eindige Goedheid en Liefde DENDERZOON. Juni, zijn als volgt -.astgesteld A. GROENTLP^ i Bloemkoolen van ten minste 4.00 fr. 5.00 fr. 1,25 fr. 4,60 fr. 3.00 fr. 5,50 fr. 1,50 fr. 1,50 fr. 5.00 fr. 0,60 fr. 4,25 fr. Ingevolge de onderhandelingen afgevaardigden van de Centrale, heb ben de Deensche overheden nochtans de verzending naar België toegestaan van een groote hoeveelheid gezouten varkensvleesch. Onder deze voorwaarden werden stappen met sukses aangewend om de toelating te bekomen een deel van het kontingent deviezen van den post «Slachtpaarden» naar den post Vleesch over te brengen. Dit was het nieuwe voorstel Deensche kronen. Gezouten paardenvleesch 20,000 Vleesch725,000 Onlangs verklaarden de Duitsche overheden zich principeel akkoord met deze wijzigingen. Dit laat ons toe ongeveer 200 a 250 ton varkensvleesch (bacon, spek. enz.) te koopen, ons door Denemarken te le veren binnen den kortst mogelijken termijn. De eerste leveringen kwamen in de verloopen week toe. Een eerste snede van ongeveer 35,000 kilogram Deensch vleesch werd ter beschikking gesteld van de verbruikers onder de strenge kontrool van de betrokken hoofdgroepeering. Van den anderen kant is ean eerste verzending gezouten paardenvleesch op weg naar België en zal kortelings kun nen verdeeld worden onder dezelfde voorwaarden Het jongste nummer van den «Mo- niteur der Bevoorrading meldt Een «Clearingakkoord» dat onlangs gesloten werd tusschen Denemarken en Belgie regelt de betalingen die uit de handelsbetrekkingen tusschen bei de landen voortvloeien. Deze regeling voorziet o.a. volgen de posten voor de produkten die uit Denemarken in te voeren zijn. Deensche kronen Slachtpaarden of paardenvleesch 620,00 Paardenvleesch 100,000 Darmen25,000 Om tot een rationeel gebruik te ko men van dit kontingent deviezen werd de Centrale «Vee, Vleesch en Bijpro- dukten» gelast met de organisatie van den voorgenomen invoer. Zoodra al de noodige elementen kon den samengebracht worden, begaf een afgevaardigde der Centrale zich ter plaatse om zich rekenschap te geven van de mogelijkheid tot uitvoer en om de noodige maatregelen te treffen in overleg met de Deensche overheden. Uit de aldus ingewonnen inlichtingen bleek het dat Denemarken geen paar denvleesch in voldoende hoeveelheid' Bemerken wij bij deze gelegenheid bezat om den voorzienen uitvoer naar Ide bedrijvigheid en de spoed die de België te verzekeren en het bepaalde Centrale aan den dag legde en waar-ten ten minste 20 t.h. kontingent uit te putten. De toestand door deze invoer in een is dezelfde voor de darmen. werd verwezenlijkt. 20 cm. oversnede, p. stuk Bloemkoolen van ten minste 30 cm. oversnede u. stuk Kropsla, per stuk, Asperges, bussels v. 800 gr. Asperges, bussels van 500 gr. Asperges, los en per kg. Rabarber, per kg. Bladspinazie, per kg. Wortelen, in bussels Radijzen, in bussels, B. FRUIT Stekelbessen, per kg. KWAL1TEITSEISCHEN BLOEMKOOLEN moeten vast gesloten zijn, hagelwit en rein, vrij van ziekten, insekten of andere beschadi ging; de stam zoo kort mogelijk onder de laagste bladeren gesneden, moet ten minste 20 cm. respectievelijk 30 cm. «oversnede^) hebben. Door «over- met snede» verstaat men de lijn gaande van een middenpunt aan de opper vlakte, al over het toppunt van de bloemkool heen, tot het diametraal tegenovergestelde middenpunt, als de bloemkool op haar voet staat. KROPSLA voldoende gesloten en vast, vrij van insekten, zonder spo ren van ontsteking in «het hart en zuivere buitenste bladeren, frisch zon der de minste neiging tot opschieten. ASPERGES geheel en van regel- matigen vorm, niet meer dan 22 cm. hebben, in een zelfden bussel of in een zelfde partij, gelijk van kleur en dia meter zijn (volgens M. B., 24,4.40 aangevuld bij besluit van 11.5.41. RABARBER dikke stengels, 35 cm. lang, inbegrepen 5 cm. blad. Vol doende jong, sappig en gekuischt. BLADSPINAZIE moet frisch zijn, groen, vrij van gele bladeren en schot, zonder aarde of onkruid en vrij droog. WORTELEN IN BUSSELS de bussels moeten ten minste 750 gr. we gen. De worteltjes moeten ten minste 10 mm. doormeter hebben, genomen ter hoogte van de grootste dikte. RADIJZEN een bussel radijzen moet 15 stuks bevatten. De radijzen moeten 15 tot 25 mm. doormeter hebben. STEKELBESSEN Groen geplukt, moeten gezond zijn en vrij van ziekten en irrsekten. Produkten welke aan een van deze kwaliteitseischen niet voldoen, moe- lager verkocht rekordtijdworden. De maximumprijzen 'dierfen I nageleefd door dc konscrvefaljrikanten In het Staatsblad is een besluit afge kondigd. houdende vaststelling van de maximamargen van den groenten- en fruithandel. Hierin wordt bepaald hoe de opkoopers, invoerders, groot handelaars en leurders den kostprijs moeten berekenen en welke de bruto winstmargen zijn. Wat de kleinhandelaars en de leur der betreft moeten deze hun verkoop prijzen naar de volgende maxima-pos ten berekenen Voor de toepassing van dit besluit gelden als Droog en gedroogd fruit Rozijnen amandelen, kastanjen, krenten, dadels vijgen, notensoorten, alsook gedroog de peren, pruimen, druiven. Zuidervruchten granaatappelen, citroenen, ananas, sinaasappelen, pam- pelmoezen, mandarijnen. Kernvruchten appelen, peren, kweekperen. Bederfbare vruchten steenvruchten bessemvruchten, druiven. Min bederfbare groenten look, keukenbieten, wortelen (niet in bus sels), ajuin, (niet in bussels), ramenas koolrapen, schorseneer, sjalotten. Bederfbare groenten aspergen, ar tisjokken, eierplanten, kardoens, sel derij, kervel, kampernoelie, witloof, spruiten, bloemkoolen, groenkoolen, augurkjes, komkommers, kers, ge krulde andijvie, spinazie, boonen, sla zuring, peterselie, prei, erwten, post®- lijn, radijzen, veldsla, andijvie, toma ten, meloen en rabarber. Deze opsomming geldt als voor beeld en is niet beperkend. Dit besluit is niet toepasselijk op aardappelen, droge groenten, appel moes en groenten- en fruitkonserven. a) De kostprijs herleid tot het netto gewicht b) Bruto-winstmarge Fruit 25 t.h.; Groenten verkocht p. stuk of p. bussel 30 t.h. verkocht per gewicht 33 t.h. Deze margen omvatten gewichtsver lies en afval van allen aard; c) Wanneer de kleinhandelaar de koopwaar bij den verkooper, in de zelfde gemeente wonend, gaat afhalen mag hij zijn winstmarge met 0.10 fr. per kilogram vermeerderen d) De kleinhandelaar mag een mi- nimum-bruto-winst nemen van 0.50 fr. per kilogram of per bussel en 0.10 fr. per stuk; Art. 8. Indien op dezelfde handels- trap twee of meer personen een trans- aktie uitoefenen moet zij de overeen komende winstmarge, gewichtsverlies en afval deelen. De producenten mogen bij recht- streeksche aflevering aan den verbrui ker de winstmarge van den kleinhan delaar nemen. Art. 10. Alle procenten moeten op den kostprijs berekend gorden. Amsterdam, 4 Juni. De voorma lige Duitsche Keizer Wilhelm II. is Woensdag, om 11 uur 30 op zijn land goed te Doorn overleden. Berlijn. 4 Juni. De laatste Duit sche keizer. Wilhelm II, werd op 27 Januari 1859 als oudste zoon van den toenmaligen prins Wilhelm en Prinses Victoria van Groot Brittannid, doch ter van koningin Victoria van Enge land, geboren. DE BIJZETTING HEEFT PLAATS MAANDAG E. K. Doorn, 4 Juni. Maandagmorgen heeft in de kapel van het landgoed to Doorn de bijzetting plaats van den vroegeren Duitschen keizer. Naar den wensch van den afgestor vene zullen slechts de familieleden de plechtigheid bijwonen. IN DE KUSTSTREEK Wij hebben reeds een lijst der maxi mumprijzen van den visch med©ge deeld, o.a. afname van den visscher, groothandelaar, kust en groothande laar binnenland. Hierna volgen de vischprijzen vast- Pesteld door het Kommissariaat voor rijzen en Loonen, die door den ver bruiker moeten betaald worden, aan den kleinhandelaar, en alleen gelden aan de kust (t.t.z. waar er geen ver voerkosten in aanmerking komen) Schuilen, platjes en botjes, 10 a 20 cm. per kgr. 12,50 fr. Platvisch, schuilen, 20-30 cm. 19,50 fr. Platvisch, 30 cm. en meer 31,20 fr. Schuilen, 30 cm. en meer 28.00 fr. Bots, 30 cm. en meer 26.00 fr. Poers 8,30 fr. Soldaten knorhaan 8,30 fr. Rog, kleine 7,80 fr. Rog, 1 2 kgr. 12,50 fr. Rog, 2 kgr. en meer 1 7,25 fr. Tong, 75 gr. tot 110 gr. 23,40 fr. Tong, 110 gr. tot 200 gr. 62,00 fr. Tong, 200 gr. en meer 78.00 fr. Tarbot en griet, tot 750 gr. 31,20 fr. Tarbot en griet 750-1500 gr. 39.00 fr. Tarbot en griet, 1500 gr. 3 k. 46,80 fr. Tarbot en griet, m. d. 3 kg. 78.00 fr. Wijting, 4 en meer in I kg. 15,60 fr. Wijting, 5 en kleiner in I kg. 7,80 fr. Gol, min dan 500 gr. 7,80 fr. Gol, 500 gr. tot 2 kg. 15,60 fr. Gol, 2 kgr. en meer 23,40 fr. Pietermannen 31,20 fr. Haring, volle 23,40 fr. Haring, ijle 15,60 fr. Sprot, gewone grootte 15,60 fr. Sprot, kleine, min dan 5 cm. 7,80 fr. Garnalen 15.00 fr. Garnalen, gekuischte 60.00 fr. Dit zijn de wettelijke prijzen, aan genomen ten voorloopigen titel; geldig aan de kuststreek, in het binnenland worden vervoerkosten bijgerekend.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1