Hun Eenige Zoon De oorlog tegen Rusland en onze bevoorrading Onze Boterhandel Krijgsgevangénen aangekomen Duitsche troepen over Zweedsch grondgebied soldaten uit FrankrijkTLI'T*- teruggekeerd de situatie die door De laatste Belgische DUITSCH LEGERBERICHT ITA LI A ANSCH LEGERBERICHT MET DE DUITSCHE LEGERS Tü.ELVT EUfóQP& TER" STRIJDE TEGEH HET BOLSJEWISME ^ERSCHUNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK j 1,15 FR. DONDERDAG 26 m VRUDAG 27 JUNI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVUIo JAARGANG NUMMER 76 Uitgave van de S.ML «Do Vooruitgangu Kerkstraat 9, Aalst Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Toen ik door de wijde volle velden wandelde, bewonderde ik de onmete lijk ruime vlakte vervuld van al het schoone dat de natuur op dit tijdstip er over uitspreidt... en op die plaats, zon der dat ik iemand zag..., zonder dat iemand me iets zegde, had ik begrepenhard I... men... en rond haar hoofd wapperden enkele grijze haarlokken, bewogen door het briesje dat door de openstaan de deur naar binnen toog. En bewogen greep greep ik haar hand... 't was ook zoo pijnlijk... zoo Men zal zich herinneren dat onlangs tusschen Belgi en Sowjet Rusland een dat iets ongewoons gebeurd was. Mevrouw, de beproeving is vree- akkoord werd afgesloten betreffende Er is een triestigheid der dingen....selijk,... de slag is geweldig..., dat de de levering van graan in ruil van pro- zooals er een treurigheid der aangezich-1 goede God die dit toelaat u de kracht ducten onzer nijverheid, ten is !geve om het te dragen Moed... ver-De oorlog tegen Rusland houdt dus De zon glansde en flikkerde in de'trouwen wanneer Hij slaat met de eenigszins verband met onze bevoor- eindelooze diepte van een puur blau- eene, zalft Hij met de andere hand... rading zal men zeggen. Herinneren we wen hemel. Wat verder stonden twee In 't leven moet men telkens terugkee- er evenwel aan hoe moeizaam de be ploegen verlaten.., in hun onafgewerkte ren tot de kracht en den troost van die sprekingen der afgevaardigden van voren... en in de nabijheid lag een woorden moed, vertrouwen I!... Tot het Ministerie van Landbouw en Ravi- groote hoeve bijna eenzaam..., droef..wat nut zich te ontmoedigen vermits tailleering met de Sowjet-Russische met een pijnlijke stilte er om heen. men toch moet herbeginnen..., daar overheden te Moskou hebben plaats Op de doening... niemand Geen men toch vooruit moet wacht niet tot gehad. Al legde men hier geen over- sporen van vee..., geen geblaf van wa-j morgen om zulks te doen... begin di- dreven optimisme aan den dag bij de kende honden..., geen rookwolkjes die reet,,, 't is uw gestorven zoon welke afsluiting van dit akkoord, toch werd opstegen uit de schouw...., geen werk-het u vraagt om niet nutteloos verloren de hoop gekoesterd dat wij bij middel volk op het stille goed i te laten gaan, de veel belovende onder- van de hoeveeheid graan ons door En ik trad de hoeve binnen, meer neming waaraan hij begonnen had Rusland toegezegd samen met hetgeen uit nieuwsgierigheid dan uit belangstel- Daar uw kind gevallen is op het veld ons als voorraad nog overbleef en de ling. van den arbeid, het veld van eer..., stocks ingevoerd uit Duitschland tot De groote koer op het hof was, vooruit, dat uw tweede of uw derde aan den komenden oogst in de brood- doodsch en ledig..., alleen uit de stallen zoon zijn plaats inneme voorziening konden voorzien. De vrouw bezag me stom... hopeloos Het conflict dat thans is uitgebroken en een lichte roode blos bedekte haar zal de oplossing van dit vraagstuk na- weerklonk het gerinkel van kettingen waaraan het vee vastgebonden was. Wat gebeurde hier wat was er gebeurd Ik stelde me die vraag.... ik vond geen antwoord, een onzichtbare hand, scheen me de borst te beklemmen Ik duwde een deur open en ging binnen Daar... twee ouders, een man en een vrouw welke met roode oogen een stervend vuur onder de asch aanstaarden. En de vrouw keek me aan met doffe oogen en een vaal bleek gelaat... Is er een ongeluk gebeurd in uw huis Ze deed een teekftn met haar hoofd., en dan heel stil, met een stem die kwam als uit de andere wereld..., vertelde ze de tragische gebeurtenis haar zoon, de boer, was verongelukt drie dagen te voor... gisteren had men hem begra ven En sedert zitten ze daar op hun stoel., voor een smeulend vuurtje..., verslagen door de ramp... zich immer afvragend of het soms geen bange, nare droom was Hoe oud was hij aangezicht. Ik heb maar één jongen, ant woordde ze dof. En uw schoonzoon uw doch ter Ik heb er geen Dan..., dan is uw ras uitgeput I Gedaan l Uw naam uitgedoofd tuurlijk weer op het voorplan brengen. Zooals reeds vroeger gemeld, was met den invoer var graan uit Rusland be gonnen. Een Belgisch schip bevond zich reeds te Stettin, waar een Russisch schip uit Leningrad het eerste contin gent graan voor ons land zou aanbren gen. De lading bestond uit 3500 ton. Eveneens werd reeds voor enkele we- Voor goed herhaalde ze als een ken door den h. De Winter, secretaris écho... en ze ging te'rug neerzitten als generaal van het Ministerie van Land- een onbeduidende... nuttelooze crea- bouw en Voedselvoorziening meege- tuur, voor den haard welke, hij ook, deeld dat een zekere hoeveelheid zink stilaan uitstierf... j per spoor nar, Sowjet Rusland was verzonden van graan voor ons Een maand later kwam ik weer langs- j land. Of dit reed's ter bestemming is daar. gekomen kan niet bevestigd worden. De hemel was gesloten.., grijs grauw Daar het economisch akkoord tus- ofschoon het op t einde van de lente schen Belgie en de So wj et-Russische was Zware wolken dreven vooruit regeering betreffende de levering van als opgejaagd door een sterken wester- graan op dit oogenblik praktisch ver wind. valt moet naar een andere oplossing Maar de hoeve herleefde... er was Van het vraagstuk worden uitgezien, beweging... arbeid... vreugde... vrede... Naar wordt medegedeeld heeft de gezang <Dp heel de doening. h. De Winter reeds voeling genomen. Geloei en getrap van jeugdig vee.., eenerzijds met den h. Leemans, secre- kinderen lachten en speelden op den taris-generaal van Economische Zaken koer., voor de woning. en anderzijds met de Duitsche militaire Een groote blonae man gaf^ zijn be- overheid, ten einde de middelen op te Dertig jaar... hij stond op het velen aan het werkvolk met *n vaste sporen om het Russisch graan te punt van te huwen Hij was groot... sterk... de moederliefde en fierheid sprak hier... niemand, uren in den om trek was met hem te vergelijken, krach tig als een eik.., hij arbeidde voor drie.., en leidde de doening met 'n ongeloofe- lijke behendigheid Het werkvolk had eerbied, genegenheid voor hem..., allen droegen hem op de handen... en op zijn doortocht ontblootten ze voor hem het hoofd De vrouw verhief haar magere ar- stem en een gebaar van wilskracht f... vangen. Het blijkt dat een gedeelte Op een steenen bank was een jonge eventueel door Frankrijk zou kunnen vrouw neergezeten en verzorgde haar geleverd worden. Men heeft dan ook Iaatstgeboren kindje. t Waren de nieuwe bewoners I Een rijkdom lag voor en rond hen.., op de immense velden... de horizont stak vol verwachting en toekomst reeds contact genomen met de Fran sche overheden om deze mogelijkheid te onderzoeken. De h. De Winter die niets onverlet laat om het dringend vraagstuk want grootste komende rijkdom spoedige oplossing te geven, is hoop liep in huis en buiten op de doening hun flinke, gezonde kinderen Denderzoon. Door de Hoofdgroepeering «Zuivel Vetten en Eieren» werd begin Mei aan de Centralen opdracht gegeven om In het Centraal-Station te Antwer pen zijn nog 33 krijgsgevangenen uit zekere hoeveelheden melken,boter m Duitschland aangekomen. Zij verble- fngos te zetten en deze boter te blok- ven in hel k ,A Na Je bruike. keeren tot de Wmtermaanden. I;jke formaliteiten werden zij onmid- Zoo werd in de verloopen maand dellijlc in vrijheid gesteld. JVlei ongeveer /jU ton boter over heel' het land opgeborgen. Voor de Centrale van Antwerpen b.v. werd 96 ton in frigo gezet. Door het wegnemen van zulke hoeveelheid boter ontstond er natuurlijk een tekort in de leveringen van de gewone inzen-{ ders. Dit werd dan aangevuld door le- vol gestemd en is de meening toege daan dat de onderhandelingen met de Duitsche overheid eenerzijds en de Fransche overheden anderzijds, tot 'n goed einde zullen leiden. VERPLAATSING PER SPOOR VAN| NOORWEGEN NAAR FINLAND j Stockholm, 23 Juni. In verband met een vandaag gehouden bijzondere! 136 Belgische militairen keerden uit den tusschen Duitschland en Rusland veringen van hoeveboter uit het Wa- onbezet Frankrijk terug, waar zij deel uitgebroken oorlog in het leven geroe- 'en'®nd- uitmaakten van de reserve- en oplei- pen werd, onwrikbaar het doel blijven Men hoopt alzoo dezen Zomer een dingscentra, die in de Zuidelijke depar- nastreven, zijn zelfstandigheid en on paar millioen kilogram boter in de fri- temen>en waren gekantonneerd. Zij afhankelijkheid te bewaren en zich S ^-i °PstaPe'en' wat werden naar het preventorium van buiten de oorlogskonflikten te houden, mogelijkheid biedt ook gedurende de Marnée bij Hoei overgebracht. De nieuwe toestand heeft ons echter Wintermaanden een normaal boter-1 Het kontingent bestaat uit 120 solda- voor zekere gewichtige problemen ge rantsoen te verzekeren. ten en 16 officieren, die belast waren plaats. Zoo werd ons van Finsche en Wanneer we bedenken dat vorige met het regelen van de miltaire aan- Duitsche zijde in overweging gegeven. Winter gedurende een paar maanden gelegenheden, voortvloeiend uit een het overbrengen van een troepenkorps, het boterrantsoen daalde tot 150 gr. verblijf in Frankrijk van een dee! van bestaande uit een divisie, uit Noorwe- omdat er niet meer boter voorhanden het Belgische leger. Zij hadden vooral gen naar Finland op het Zweedsche: was, dan zou bij een eventueele herha- het repatrieeren der Belgische soldaten spoor toe te laten. ling van dit feit, toch gedurende een en het in orde brengen van de militaire Met de toestemming van den Rijks drietal maanden een 100 gram van de administratie na den wapenstilstand tot dag, en met de inachtneming van den gestockeerde boter kunnen toege- taak. Naar verluidt, zouden deze mili- vorm die noodzakelijk ter beveiligheid voegd worden, wat het rantsoen zelfs tairen, na het geneeskundig onderzoek, der Zweedsche soevereiniteit hieraan gedurende de Wintermaanden op 250 Donderdag naar hun haardsteden terug- moet gegeven worden, werd dit voor gram zou behouden. keeren. stel door de regeering aanvaard.» Berlijn, 25 Juni. Het opperkommando van de Weermacht maakt bekend Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer In het Oosten nemen de operaties van het leger, het luchtwapen en de oorlogsmarine tegen het Sovjet-leger een zoo gunstig verloop dat groote successen te verwachten zijn. In het zeegebied rondom Engeland vernielden gevechtsvliegtuigen vóór de Britsche Oostkust twee koopvaardijschepen, met in totaal 1 l .000 Brt., die in konvooi voeren. Verder werden ook nog twee groote handelsschepen door bommen van zwaar kaliber getroffen. Tijdens den laatsten nacht bombardeerde het luchtwapen met succe9 de militair-belangrijke inrichtingen in het havengebied van Lieverpool. Bommen veroorzaakten groote branden in de dokken, de bevoorradings bedrijven en opslagplaatsen. Andere aanvallen waren tegen de haven werken aan d^. Tyme- en Too-monding, evenals tegen de vliegvelden in Zuid-Oost-Engeland gericht. Een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen bestookte in den nacht van 24 op 25 Juni de Britsche vloot- basis Haifa met bommen van alle kaliber. Tijdens een aanval van Britsche gevechtsvliegtuigen, door een groot aantal jachttoestellen beschermd, op hot bezette gebied, werden giftter avond dertien Britsche vliegtuigen neergehaald. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen brand- en scherfbommen in West- en Noord-Duitschland. Er zijn dooden te be treuren. Militaire of voor de oorlogsekonomie van belang zijnde scha de werd niet aangericht. Nachtjagers en marine-artillerie schoten drie Britsche vliegtuigen neer. Enkele Sovjet-vliegtuigen bombardeerden woonwijken in de ste den Memel en Koeningsberg. Er werden personen gedood, vooral on der de krijgsgevangenen. Verscheidene gebouwen werden vernield. Rome, 25 Juni. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede In Noord Afrika artilleriebedrijvigheid op het front van Tobroek.Het luchtwapen der As-mogendheden heeft reeds vóór anker liggende sche pen, evenals auto's, luchtafweerbatterijen en munitieopslagplaatsen ge bombardeerd. Onze bombardements- en torpcdovliegtuigen hebben vijandelijke schepen, die de verbinding Tobroek-Sidi-El-Barani verze keren, aangevallen. Een kruiser werd getroffen. In den nacht van 23 op 24 Juni hebben Engelsche vliegtuigen bommen geworpen op Bengazi en Tripolis. In Oost-Afrika hebben onze troepen, die Djimma ontruimd hebben, zich gevoegd bij deze die zich reeds in het Westelijk gebied van Galla en Sidano hadden opgesteld. Zij zetten daar hun verdediging voort. Twintig jaar lang leefden alle volkeren van Europa onder de on middellijke bedreiging van het plunderende, brandstichtende, moordend» kerk-vervolgende bolsjewisme. Het duivelsche hellegebroed van het Kremlin beproefde het, met alle middelen, het oude Europa te vuur en te vlam te zetten om onze Westersche christelijke beschaving, onze eeuwenoude tradities door de roode revolutionnaire lawine neer te stormen.Hongarije kende de weldaden van Bela Kuhn en zijn moorde naarsbende, vóór den Duce werd Italië gezegend met bolsjewistische op stoten en fabrieksbezettingen, in Duitschland kwam de Führer net bij tijd om een dam op te werpen tegen den alles overrompelenden rooden vloed, Spanje onderging den vreeselijksten martelgang naar de bevrij ding van het bolsjewistische gespuis, in Frankrijk ondermijnde het Front Populaire het nationale leven, bij ons profeteerde de roode jood Van- dervelde, alias Epstein «Na Spanje, Frankrijk. Na Frankrijk, België.» Toen poogde de Führer van het Grootduitsche Rijk deze bedreiging van Europa af te keeren langs een onbloedigen weg. Einde Oogst 1939 sloot Duitschland met de machthebbers van het Kremlin een nietaan- valspakt. Europa herademde. Eilaas. De politiek van het Kremlin is al zoo valsch en huichelachtig als de boeventronie van Stalin zelf. Helt afsluiten van het niet-aanvals- pakt, dat door Duitschland op de meest nauwgezette wijze nageleefd werd, beteekende voor de testamentuitvoerders van Lenin -de bolsjewis tische revolutie over de gansche wereld uit te dragen-, zelfs geen wapen stilstand. ja zelfs geen pause. Geen oogenblik staakten de gekocht» agenten en de betaalde spionnen van Stalin hun ondermijnende revolu tionnaire bedrijvigheid. Noch in ons land, noch in Nederland, noch in Frankrijk, noch in Noorwegen, noch in Zweden, in niet een land van Europa, staakten de geprebendeerde kreaturen van het roode gespuis uit het Kremlin hunne anti-Duitache aktie. Voor en na het afsluiten van het niet-aanvalspakt, voor en na de groote zuivering in het Westen, bleven de knechten van den bloedzuchtigen verdrukker van Rusland, tegen Duitschland ageeren. Niet alleen op het revolutionnaire, ook op het economische terrein poogden de huichelende Sowjets Duitschland tegen te gaan. Het is thans een publiek geheim dat de Russische afgevaardigden trachtten heel het Duitsche economische apparaat te bespionneeren, of te ontredderen door het stellen van de dwaaste economische eischen, of te dwarsboo- men door onwilligheid bij de eigen leveranties aan Duitschland. D» sluipmoordenaars van het Kremlin, de specialisten van het schot in den nek.wilden immers aan Duitschland en door Duitschland, aan Europa, een doodelijke dolksteek in den rug toebrengen. Daarom ook de anti- Duitsche drijverijen van de Sovjets op den Balkan, het beloven van militaire hulp aan Joegoslavië, het opstellen van meer dan 100 Ieger- divies aan de Oostgrens van Duitschland. Het huichelachtige, duivelsche plan van den rooden dictator, den vijand van Europa, werd echter door den Führer doorschouwd. De Sowjets krijgen de gelegenheid niet Europa, zijn beschaving, zijn tradi- f ties met een laffen verraderlijken dolksteek neer te slaan. Het wordt zelf naar den strot gegrepen. De machtige, de zegevierende legers van heC Derde Rijk zijn opgerukt om Europa, eindelijk voorgoed, van den gruwel der bolsjewistische bedreiging te verlossen. Naast den onoverwinnel^'ken Duitschen soldaat strijdt de dappere Rn. die, alléén, het maandenlang tegen den rooden Moloch heeft uitgehouden, de Roemeen, die de Pchande van Carol in een zegevierenden kamp wil uitwisschen, de katholieke Monseigneur en Slowaaksche staatsleider. En met deze sold'aten, die de wapens in de hand, doodsverachtend den kamp gaan. sta.an alle vol keren van Europa, die houden aan hun geloof, aan hun kuituur, aan hun gewoonten en hopen dat God den rooden anti-chriat door den zege van Duitschland en zijne bondgenooten neersla. L. E*

De Volksstem | 1941 | | pagina 1