De reusachtige sirijd in het Oosten FEESTDAG VAN 0. L. VROUW VISITATIE De Sowjet-regeering zou haar zetel van Moskou naar Ekaterinburg overplaatsen Toespraak van Z. H. den Paus tot de wereld Frankrijk verbreekt de diplomatieke betrekkin- gen met Moscou TER KRUISVAART DUITSCH LEGER BERICHT ITALIA ANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 1 ea WOENSDAG 2 JULI 1941. - XXXXVlIIe JAARGANG NUMMER 78 Uitgave van da S.M. „De Voonntgan,» Kerkstra. 9, Aalst. Handweg. Nr 1248 Poatchekrekening J. Van Nuffel Nr 138559 Beheer en Redactie Kerkatiaat 9 Aalst. - Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. kende genade en tevens herkende hij den Verlosser en sprong op van vreug de bij die ontmoeting. En Elisabeth zelf door den H. Geest Tijdens de Boodschap had de aarts engel Gabriël aan Maria een teeken gegeven als een overtuigend bewijs zie, uw nicht Elisabeth heeft in haar ouden dag een zoon ontvangen en is nu in de zesde maand... zij welke men] geleid Die haar het mysterie openbaar- onvruchtbaar noemde, want alles is de van de menschwording van Uods mogelijk bij God. (Lucas 136). 'Zoon, riep uit onder ingeving «Uij Door deze openbaring wist Maria, fzijt gezegend onder de vrouwen en ge- dat haar in leeftijd gevorderde nichtizegend is de vrucht van uw schoot... tot dan toe kinderloos gebleven, door en hoe heb ik het verdiend... van waar God werd gezegend. komt me het groot geluk, dat de Moe- En rond dit tijdstip besloot Onze; der van mijn Heer tot mij komt... zie, Lieve Vrouw haar een bezoek te bren- j van toen Ge tot mij spraakt en uw gen. Dit deed ze om Elisabeth geluk tegroetenis zegdet sprong het kind van wenschen met deze hemelsche gunst; j vreugde op in mijn schoot en zalig, verder om haar behulpzaam te wezen gelukkig zijt Gij Die geloofd hebt, bij de zorgen der geboorte, aldus een j want in u zal zich voltrekken wat verheven voorbeeld gevend van naas tenliefde en nederigheid. God zelf schikte het aldus om door de tegen- van Godswege konde werd gemaakt. Toen begreep Onze Lieve Vrouw dat de H. Geest het geheim der woordigheid van Maria en meteen van j Menschwording aan haar begenadigde Zijn Goddelijken Zoon... den Voor-; nicht had bekend gemaakt. Ze bewon- looper van den Verlosser te zuiveren derde hoe in de vreugde van Johannes en te heiligen. En Maria vertrok met haast I... ze het beginsel van alle genaden zich veropenbaarde welke uit het mysterie der incarnatie zouden voortvloeien. reisde naar een stad in de provincie en hoe God dit alles had geordend Juda gelegen. De Evangelist noemt die door haar tusschenkomst... Ze ging a s stad niet sommigen beweren dat het in vervoering en beroerd door den Hebron was... doch hoogst waarschijn- geest des Heeren vervuld van dank- lijk was het Adin-Karin. j baarheid en blijdschap heft ze haar Dat.de H. jozef haar vergezelde is j Magnificat... haar zielelied aan heel natuurlijk, want er lag een reis. Mijn ziel verheft den Heer, En ge- van drie a vier dagen, tiuschen Naza-1 juicht heeft mijn geest in God, mijn reth en de in het gebergte van Juda ge- Redder... Omdat Hij heeft neergezien legen stad waar Elisabeth en Zachariasjop de geringheid van Zijn diens t- woonden. maagd... Want zie van heden af zullen Bij haar aankomst aldaar trad O. L. alle geslachten mij zalig prijzen... Om- Vrouw het" huis van haar nicht binnen. dat de Machtige aan mij groote dingen en groette Elisabeth 1 heeft gedaan en heilig is Zijn Naam. Welke die groet van Maria was En zijn barmhartigheid blijft van ge- kan men afleiden uit het antwoord van I slacht tot geslacht over die Hem vree- Elisabeth. Inderdaad de Oosterlingen I zen... Hij heeft macht gewrocht met zijn gewoon den ontvangen groet te Zijn arm, verstrooid die hoogmoedig herhalen en er nog een compliment of formule aan toe te voegen. Wanneer ze iemand groeten met deze woorden: uw dagen wezen gelukkig» dan luidt de wedergroet uw dagen wezen ge lukkig en gezegend» zegt men de vrede zij met u dan antwoordt men de vrede zij met u met de ge nade en de barmhartigheid van God» Daar nu Elisabeth den groet van Maria beantwoordde met deze woor den Ge zijt gezegend onder de vrouwen en gezegend is de vrucht van uw schoot zoo kunnen we er uit af leiden dat Maria haar dezen groet toe- richtte: «wees gezegend en de vrucht uws lichaams zij gezegend 1» Maar nauwelijks had de Moed* zijn in den waan huns harten. Heer- schers heeft Hij van tronen neerge stort en geringen verheven. Hongeri- gen heeft Hij verzadigd van goederen, en rijken ledig heengezonden.Hij heeft Israël Zijn dienaar bijgestaan, Zijn barmhartigheid indachtig. Gelijk Hij gesproken heeft tot onze vaderen, aan Abraham en zijn nakroost in eeu wigheid. Maria bleef gedurende drie maand bihaar nicht ze bijstaande en helpen de in alles, daarna keerde ze terug naar Nazareth. De herinnering en het vieren van dit mysterie uit Maria's leven, vestigt onze aandacht op de hooge wet der Zondag heeft het opperbevel van de Weermacht, uit het hoofd kwartier van den Fuhrer een reeks bijzondere mededeelingen bekend gemaakt. De inleidende krijgsverrichtingen tegen Sovjet Rusland hebben, m den korten tijd van 22 tot 27 Juni, tot resultaten geleid, welke, on danks de onmogelijkheid, den buit thans reeds bij benadering te ramen, geweldig zijn. Buiten de uiterst bloedige verliezen van den vijand zijn reeds tijdens de eerste dagen meer dan 40.000 gevangenen in handen gevallen. Tot hiertoe maakten we meer dan 600 batterijen buit, 2.233 tanks, waaronder 46 der zwaarste wagens van j 2 ton, werden deels vernietigd, deels buit gemaakt. Verder legden we beslag op groote hoeveelheden anti-tankkanon nen en luchtdoelbatterijen, evenals machinegeweren, geweren, vracht wagens, enz. leder uur worden deze cijfers aanzienlijker. Zij zullen even wel een fantastische hoogte bereiken na de kapitulatie of de vernieti ging van de thans ingesloten Russische legers. De Duitsche luchtvloot heeft het roode luchtwapefi in dezen oorlog tot hiertoe de geweldigste nederlagen toegebracht. Door jagers, ge vechtsvliegtuigen en luchtafweergeschut werden in de lucht en op den grond op 7 dagen tijds 4.107 roode vliegtuigen vernield. Hiertegenover blijven onze eigen verliezen binnen de matige gren zen beperkt. Ons luchtwapen heeft in hetzelfde tij'Bperk 150 vliegtuigen verloren, de superioriteit der Duitsche vliegers evenals van het Duit sche materieel is geweldig. BUDAPEST, 29 Juni. (Afip). De Zweedsche correspondent van de «Magyar Nemzet» verneemt, dat de buitenlandsche diplomatieke kringen te Moskou meenen te weten dat de Sowjet regeering haar zetel van Moskou naar Ekaterinburg zou overplaatsen. Het is opvallend, dat het juist in deze stad is dat Keizer Niqolaas II van Rusland werd geïnterneerd en vervolgens door de Sovjets vermoord. Rome, .20 Juni. (Afip) Men verneemt in doorgaans welinge lichte buitenlandsche kringen dat Stalin het besluit zou hebben getrof fen de Sowjet-regeering van Moskou naar Ekaterinburg over te plaatsen. STOCKHOLM, 28 Juni. Naar Reuter uit Moskou meldt, werd over het gttieelë stadsgebied der Sowjet-Russische hoofdstad de uit zondering*** fcstand uitgeroepen. Alleen personen, met een officieele ötaaxsop'j 1 <»Yu bekieed c, mogen zich naar Moskou begeven zoouar de ze stad practise!» van de buitenwereld afgesloten is. In de stad is een uitgangsverbod van middernacht tot 's morgens vier uur uitgevaardigd. Alle openbare lokalen, theaters, bioscopen, enz., moeten vóór 1 1 u. *s avonds gesloten worden, en volgens neutrale berichten, patrouilleeren militairen 's nachts door de stad. van God Elisabeth aldus begroet, of i naastenliefde. Het toont ons hoe God het kind in haar schoot sprong op van de naleving van die wet weet te beko- vreugde en Elisabeth zelf werd ver- j men en te zegenen. Maar altijd weer vuld van den H. Geest. Ook Johannes j hetzelfde genade komt door Maria... werd er van vervuld zooals de engel het aan Zacharias voorspeld had reeds in den schoot zijner moeder zal hij vervuld zijn van den H. Gees.t.» (Lucas 1-15)... hij werd gereinigd van de erfvlek... versierd met de heiligma- God heiligt en zegent langs en door Zijn heilige Moeder. Wie bij en met Maria leeft... leeft ook dicht bij God... en staat in den gloed en het licht van de genade. DENDERZOON. DE GODDELIJKE RAADSBESLUI TEN ZIJN ONDOORGRONDELIJK Z. H. Paus Pius XII hield Zondag naar aanleiding van den H. Peter- en Paulusdag, een toespraak over de Goddelijke Voorzienigheid in de ge beurtenissen van het menschenleven. Het hoogtepunt der rede was het ant woord op de vraag, waarom God zoo veel lijden op de wereld kon toelaten. De Paus stelde tegenover de steeds door tijd en ruimte begrensde opvat ting en doeleinde der menschen, de oneindigheid van het Goddelijke raadsbesluit en vergeleek de handelin gen van God bij het ingrijpen van een dokter. De zegen van den Paus voor de lij dende menschheid gold in de eerste plaats Rome, verder het Italiaansche volk en de gansche wereld. Vichy, 30 Juni. Officieel wordt gemeld, dat de Fransche regeering de diplomatieke betrekkingen met Sov jet Rusland heeft verbroken. De officieele mededeeling luidt als volgt De Fransche regeering heeft, na dat zij de zekerheid had bekomen dat de diplomatieke en konsulaire Sovjet- russische agenten in Frankrijk een be drijvigheid uitoefenden, die gevaarlijk was voor de openbare orde en de vei ligheid van den staat, besloten de di plomatieke betrekkingen met Moskou te verbreken. De Fransche ambassadeur te Mos kou ontving de opdracht dit besluit ter kennis te brengen van de Russische Zie vervo1^ kolom. Uit den Spaanschen bevrijdingsoorlog zal me, één beeld levenslang bijblijven het is het fotobeeld van een met ketenen aan zijn mitrail leur vastgeklonken Sovjetsoldaat. Want dit beeld was voor mij als de synthese van het schrijnende, onmenschelijke lot der volkeren, die on der den knoet van de Bolsjewisten lijden en zuchten. Alles wat een volk bezit en tot een volk stempelt hebben de machtswellustige dicta tors van het Kremlin ontnomen de Orthodoxe Kerk, ja elk begrip van Godsdienst, hebben ze bloedig vervolgd, priesters, bisschoppen en aarts bisschoppen vermoord, kerkgebouwen onteerd als paarden- of zwijnen stallen, de jeugd opgevoed tot godloochenaars en godlasteraars het nationale bezit hebben de Sovjets geschonden, het private bezit op de meest onmenschelijke wijze gestolen de boeren hebben de roode ti rannen gedoemd tot slaven der kolkhozen en de arbeiders dreven en drijven ze op de punt der bajonnetten naar de staatsfabrieken de fa milie hebben zij, bolsjewisten, uiteengerukt, de vrouwen verlaagd tot slavende arbeidsters, blootgesteld aan den grilligen wellust van den verdierlijkten man, de kinderen weggenomen van hunne ouders.Gansch het volk, de godsdienst, de kuituur, de familie, het eigendomsrecht, liggen geklonken in de bloedige Sovjetketenen. Dat bloedige slavenregime lag op den loer om heel Europa te onder- jukken zijn revolutionnaire lagen opgesteld aan de grens, zijn agenten ontplooiden over gansch Europa hun verderfelijke werking. Hun snoode plan is echter verijdeld. Onder leiding van Duitschland is gansch het christelijke Europa aangetreden ter moderne Kruisvaart. Het in-door katholieke Slowakije, het protestantsche Finland, waar voor destijds, toen het alleen streed tegen den Russischen moloch, in onze scholen gebeden werd, het orthodoxe Roemenie, het Italië van den Paus, strijden zijde aan zijde met den oprukkenden Duitschen soldaat. In het vurige katholieke Spanje melden zich duizenden Phalangisten als vrijwilligers voor den strijd tegen de Bolsjewisten aan, Hongarije ver klaart eveneens -den oorlog aan Rusland en Zweden verleent doortocht aan de Duitsche legers, welke het kleine Finland de hulp komen aanbie den, waarop het destijds van Engelsche zijde zoo lang en zoo vergeefs heeft gewacht.Alleen het perfiede Albion der ploetokraten staat naast den Russischen wereldrevolutionnair. dewijl aan de overzijde van den atlantischen Oceaan, Roosevelt, die destijds Finland aanwakkerde tot volhardende weerstand tegen den rooden overweldiger, thans aan zijn joodschen financieminister Morgenthau bevel geeft de in de U.S.A. bevroren Sovjetgelden vrij te geven... En wij Wij die afstammen van de groote Kruisvaarders, die uit het Sarrazijnsche rijk onze leeuwenstandaard medebrachten, of van de boe ren, die tegen de Sansculotten vochten voor Outer en Heerd wij, die ge hecht zijn aan ons geloof, aan onze zeden, aan onze gewoonten met den laatsten vezel van ons lichaam; wij, die verknocht zijn aan onze familie; wij, die houden aan ons huisje en ons tuintje, dat wij met ons zweet en ons bloed hebben gekocht, zouden wij willen dat roode horden uit het Oosten zouden komen aangestormd om onze kerken te plunderen, onze priesters te vermoorden, ons bezit cn onszelf over te leveren aan het roode bolsjewistische rapalje Komaan, laat ons blijven wat we zijn en ten minste dat doen wat de Duitsche bisschoppen van alle katholieke geloovigen vragen een innig gebed storten voor het behoud van alles wat ons heilig is, door de ne derlaag van den onmensch uit het Kremlin en den zege van het christe lijke Europa. L. v. B. DE VAL VAN LEMBERG Hoofdkwartier van den Feuhrer. 30 Juni. Het Opperkommando van de Weermacht deelt mede Zooals reeds door een bijzondere melding medegedeeld, hebben onze in Galiclë oprukkende troepen Lemberg ingenomen. In het midden van het j front werd de ring omheen de inge sloten Sovjetrussische legers nauwer. De noordelijke vleugel wordt voort durend achtervolgd. Aan de kust werd Libau ingenomen. In den zeeoorlog tegen Groot-Brit- tannie brachten duikbooten tegen 'het in het legerbericht van 29 Juni ge noemde vij'andelijke konvooi optre dend, nogmaals 5 schepen, in totaal 25,400 BRT. metend, waaronder een hulpkruiser, tot zinken. Deze duikboot- aktie bracht dus in totaal 96.100 BRT. tot zinken. Gevechtvliegtuigen kelderden in den laatsten nacht 3 handelsschepen 23. 000 BRT.) waaronder een groot trans portschip in de nabijheid van Great Yarmouth. Luchtaanvallen waren tij dens den voorbijen nacht 'tegen de haveninstallaties van Humber gericht. Tijdens den nacht van 29 op 30 Juni wierp de vijand scherf- en brandbom men in het Noordduitschc kustgebied, hoofdzakelijk op woonwijken der ste den Hamburg en Bremen. Enkele bur gers werden gedood en gewond'. Talrijke gebouwen werden beschadigd. Nachtelijke jagers en afweergeschut traden tijdens dezen Britschen aan- apru'euw >n*t «ure*c rVrricr.. aanvallende Britsche gevlchtsvliegtui- gen werden neergeschoten. Bij den strijd in het Oosten onder scheidden zich luitenant Holm, een leider van een formatie, luitenant Weber, kommandant van een infante- rie-regiment, luitenant Florent, van een verkenningsafdeeling, de sergeant van een bergjagersregiment, Berauer, en de korporaal van een regiment infan terie, Hasse. Ze hebben zich dapper gedragen. Bij het tot zinken brengen van twee j torpedobooten en een duikboot der Sovjets hebben zich eerste luitenant ter zee Albert Mueller, en luite nant ter zee Haag, als kommandanten van monitors bijzonder onderscheiden Tijdens den roemvollen strijd in het Oosten hebben zich verscheidene luchtafweereenheden bijzonder on* derscheiden. Rome, 30 Juni. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In Noord Afrika, heeft onze artille rie in den sektor van Tobroek troe penverzamelingen onder vuur geno men, en den vijand aanzienlijke ver liezen aan menschen en materieel toe gebracht. Britsche vliegtuigen voerden een aanval uit" op Bengazi en poogden meermaals de haven van Tripolis aan te vallen. Zij werden nochtans steeds door het snelle optreden van onze ja gers neergeschoten. In Oost Afrika in den sektor van Dembidollo (gebied van Galla-Sida- mo) werden vijandelijke troepen die onze stellingen poogden aan te vallen, op de vlucht gedreven. regeering. terwijl de Russische gezant te Vichy hedenochtend door den plaatsvervangenden minister presi dent en minister van Buitenlandsche Zaken, admiraal Darlan, ervan op de hoogte werd gesteld. Er zullen maatre gelen worden getroffen, waardoor eensdeels de Sovjetrussische vertegen woordiging in Frankrijk en anderdeels de Fransche afgevaardigden in Sov jet Rusland naar hun landen kunnen terugkeeren.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1