Duitsche troepen, op verschil lende plaatsen over de Berezina, naderen de Stalin-linie. Troostwaarheden voor dezen Tijd I EEN ALGEMEEN-GEVOLMACH TIGDE VOOR DEN ARBEID DUITSCH LJEGERBERICHT ALGEMEEN OVERZICHT VAN DEN MILITAIREN TOESTAND ITALIAANSCH LEGERBERICHT Het vervaardigen van margarine Bevolkingsstatistiek VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 5 ZONDAG 6 en MAANDAG 7 JULI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVIIIe JAARGANG NUMMER 80 Uitgave van de S.M. «Do Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aak». HandeUreg. Nr 1248 Poatchebrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Mar laan, BrusseL De beproeving is over de wereld en over de menschheid neergevallen als een loomen blijvenden last. De menschen lijden En daar elke mensch een kleine wereld op zich zelf uitmaakt, kan het lijden hem langs zooveel kanten en zijden bezoeken... hem onder zooveel verschillende oog punten louteren. Velen lijden naar het lichaam te kort, ontbering, anderen lijden naar de ziel moedeloosheid, angst en kommer... troosteloosheid, sommigen naar het hart berooving, scheiding van geliefde wezens Tevergeefs gaat men aankloppen bij zijn medemensch! hoe zou ,n zwakke een anderen zwak ke in alle omstandigheden kunnen hel pen God laat dit alles zóó gebeuren Maar wanneer zullen de menschen dan eindelijk de oogen openen en begrij pen dat de hemel dit toelaat, om ze van hun blindheid te genezen en ze te verplichten van te naderen tot Hem, Die altijd en in alles wil en kan helpen ml. God De uit de oudheid beroemde land meter Archimèdes verrast door de wondervolle uitslagen welke hij be- bereikte door den hefboom, heeft eens gezegd zoo iemand me een steun punt verschaft daartoe noodig... zal ik de wereldbol omhoog heffenStrikt genomen was dit het onmogelijke wen- schen om het nuttelooze en het onnut tige te verwezenlijken. Maar de christen is gelukkiger dan Archimèdes want hij heeft in zijn be zit het steunpunt dat aan den landme ter ontbrak... en wat deze laatste tever geefs zocht heeft de geloovige in zijn bereik. Dit steunpunt is God zeff f... Zijn onfeilbaar woord... Zijn beloften wel ke onwankelbaar zijn, zelfs dan wan neer hemel en aarde zouden vergaan. De hefboom is het gebed Het ge bed dat van God het recht en de kracht ontvangen heeft om te gebie den aan Zijn Wijsheid, Zijn Almacht welke oneindig zijn En wie herinnert zich niet een ele mentaire vraag uit den catechismus Wat is bidden Bidden is spreken met God om Hem onze noodwendigheden bekend te ma ken. En om kort te zijn, stellen we direct een vraag van belang staan we vrij fen ongebonden tegenover het gebed,of is dit een verplichting Het antwoord bidden is voor allen een noodwendigheid uit den aard der zaak, het is verplichtend gemaakt 'daarenboven door een gebod... een ge bod gemakkelijk om te onderhouden, daar we de zekerheid hebben dat God het gebed verhoort. Het gebed een noodzakelijkheid 1 De diepe reden waarom we zonder gebed ons levensideaal niet kunnen bereiken ligt in het feit dat we «schep selen» zijn. Een schepsel is een we?en met een meegedeeld bestaan uit zich zelf is !het niets en kan het niets Het be- vindt zich in een toestand van alge- heele afhankelijkheid tegenover Zijn Schepper. God gaf ons het bestaan en bewaart ons in 't leven Op geen enkel gebied kunnen- we ook maar één oogenblik zijn hulp ontberen. En elke mensch heeft een stoffelijk of lichamelijk leven... een geestes- of verstandelijk leven,... een bovennatuur lijk of genadeleven. leder van die drie levens moet on derhouden worden door een aangepast voedsel dat we zoeken waar het te vin den is buiten ons zelf. De stoffelijke wereld schenkt ons lichamelijk voedsel vruchten, vleesch enz... kennis, onderricht, studie, onder vinding, lectuur voeden den geest, het verstand, het voedsel der ziel moet ons toekomen uit de goddelijke, bovenna tuurlijke wereld. Dit laatste kan men zoo maar niet nemen, vermits het buiten ons bereik ligt, we moeten er om vragen, bij God, die de oorsprong is van alle genade en bovennatuurlijke gaven. cMendici Dei sumus omnes» zei kernachtig de H. Augustinus we zijn allen bede laars aan God's deuren. De mensch is arm en hoeft te vragen, God is de volheid van alle goed en verlangt te geven. De allereerste genade krijgen we zonder eenige verdienste van onzen kant, zonder medewerking, zonder smeeken... Vermits bidden, aan gena de beantwoorden een eerste genade, gTatis door God geschonken, derstelt maar alle andere en genaden worden gegeven aan om vraagt... aan wie dus bidt. Alle volwassenen die zalig worden, danken hun eeuwig geluk aan het ge bed. Al wie ooit verloren ging, had z'n ongeluk te wijten aan het verwaar- loozen van het gebed... de genade, het leven van de ziel kon geen stand hou den, werd niet gevoed, omdat er niet meer gebeden werd. Van het gebed hangt dus alles af wat nopens de ziel, het behoud, de ^vooruitgang en de voltooiing van de deugd aangaat ook voor tijdelijke aangelegenheden zooals we verder zul len vermelden. ('t Vervolgt.) f DENDERZOON. veron- verdere HIJ ZAL BIJGESTAAN WORDEN DOOR COMMISSIES VAN DES KUNDIGEN IN SOCIALE AANGE LEGENHEDEN In het Staatsblad» is de verorde ning verschenen onderteekend door 5de secretarissen-generaal en den alge- Ineen commissaris voor Prijzen en Loonen, met betrekking tot de benoe ming van een generaal-gevolmachtigde voor den arbeid en commissies van 'deskundigen voor sociale vraagstuk ken. Deze verordening wordt uitge vaardigd na talrijke besprekingen en voorbereidende werkzaamheden van het Ministerie van den Arbeid en van Sociale Voorzorg en van het Commis sariaat voor Prijzen en Loonen, van 'den eenen kant en van afgevaardigden yan de Unie der Hand- en Geestesar- beiders en der werkgeversvereenigin- gen anderzijds. Zij verzekert de deelneming der werknemers en werkgevers aan de nieuwe sociale ordening van het land. De regeling van de loon- en ar beidsvoorwaarden waren in Belgie tot aan het begin van den oorlog feitelijk de zaak van de beide contracteerende partijen, d. w. z. van den arbeider en van zijn patroon. De regeling kwam alleen tusschen voor het vaststellen van het minimum-loon. Sedert Aug. 1 940 had de Staat de reglementeering van alle arbeidsvoorwaarden en van de loonen in handen genomen. Vooreerst was die taak opgedragen aan het nieuw opgerichte Commissa riaat voor Wederopbouw en later aan het Commissariaat voor Prijzen en Loonen. Deze oplossing werd ook maar als tijdelijk aanzien, want zij voorzag geen enkele deelneming noch van den werkgever noch van den werknemer in het scheppen van de al- gemeene loons- en arbeidsvoorwaarden De nieuwe verordening met betrek king tot de benoeming van een alge- meen-gemolmachtigde voor den ar beid en van commissies van deskundi gen in sociale aangelegenheden, cen traliseert al de vragen betreffende de loonen en de arbeidsvoorwaarden.Het ministerie van arbeid krijgt door die nieuwe verordening als eenig ministe rie het recht, de arbeidsvoorwaarden vast te stellen. Vroeger was dat het werk van elk geinteresseerd ministerie. Het recht om het loon te bepalen blijft zooals voorheen aan den Com missaris voor Prijzen en Loonen toe- Zie vervolg 2de bladzijde. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 4 Juli. Het opperbevel der weermacht maakt bekend Ondanks de slechte wegen gaat de achtervolging van het róode leger aan gansch het front zonder onderbreking voort. De terugtrekkende vij and lijdt ingevolge de aanvallen van ons luchtwapen dat tot ver in het binnenland doordringt, zware verliezen. In het oentraal gedeelte van het aanvalsfront, werd de Berezina op versceidene plaatsen overschreden. Ten noorden daarvan werd de Lettisch-Russische grens bereikt. Onder bet buitgemaakte materiaal van Donderdag bevonden zich ook de kaarten van den generalen staf, die de laatste inlichtingen bevat te over de aanvalsdoeleinden van het roode leger. Deze aanvalsdoelein den worden ook daardoor gestaafd, dat men thans beschikt over een nauwkeurig overzicht van de in den laatsten tijd voorgenomen gewel dige vermeerdering der Russische vlieghavens aan onze Oostgrens. Terwijl voor de bezetting door het sovjet leger in Bcssarabie, Polen, U- tauen, Letland en Estland in totaal slechts 90 vlieghavens voor handen waren is dii aantal tijdens de korte bezetting tot 814 deels uitstekend aangelegde vliegvelden gestegen. Uit een door bijzondere officieren ge daan ondetznek van de veroverde Sovjetvliegterreinen is gebleken, dat het op 22 Juni als op den grond vernield gemeld aantal vliegtuigen on geveer 25 t.h. hooger is dan eerst door luchtwaarneming kon worden vastgesteld. In den strijd tegen Groot Brittannie bracht de luchtvloot aan de Brit- sche oostkesi twee bewakingsschepen, samen 1000 BRT. metend, tot zinken en beschadigde bij Lands-End een groot koopvaardijschip. Aanvallen van gevechtsvliegtuigen waren overdag en bij nacht ge richt tegen haveninrichtingen in het Zuidwesten en het Zuidoosten van het eiland.Bij aanvalspogingen van Britsche vliegtuigen aan de Kanaal- kust, schotkn jagers en luchtdoelartillerie gisteren 1 1 machines neer. Twee ei£en toestellen worden vermist. De vijarfel wierp in den nacht van 3 op 4 Juli op verscheidene plaat sen in WetÉ en Noordwest Duitschland scherf- en brandbommen. On der de bLOerbevolking werden slechts enkele slachtoffers geteld. Te Bremen werd onbelangrijke schade aangericht aan objektieven der oorlogsekonomie. Te Dortmund geraakten enkele daken in brand. Het vuur kon echter spoedig gebluscht worden. Jagers en luchtafweerge schut schoten 10 der aanvallende Britsche vliegtuigen neer. De bevelhebber van een infanterie-regiment, kolonel Hipp,en de kom- mandant van een artillerie-regiment kolonel Welcker, alsook eerste-Iuite- nant Hakenschmitt, adjudant Petermann en soldaat Ansinu, van een gemotoriseerd bataljon, onderscheidden zich bijzonder door hun dap perheid. Tijdens luchtgevechten der laatste dagen behaalde kapitain Oesau zijn 54ste en eerste-luitenant-Ranziskat zijn 21ste overwinning. Berlijn, 4 Juli. Op het ganscheOostelijk front is het Roode Leger tot den terugtocht overgegaan, wordt vastgesteld in de bespreking van het huidige legerbericht uit het hoofdkwartier van den Fuehrer. De ope raties in Gallicie hebben een nieuw uitzicht gekregen door het innemen der Karpathen-passen door Hongaarsche troepen, die thans reeds de vlakte hebben overrompeld en zich in West Gallicie bij den rechtervleu gel der daar ourukkende Duitsche troepen hebben aangesloten. De toestand is thans als volgt IDe aanvalsplannen der Sovjets te gen Midden Europa werden verijdeld en voor altijd uitgeschakeld. 2. Het in de nabijheid der grens opgesteld geweldig front van Sovjet- Russische strijdkrachten werd doorbroken en uiteengedreven. Belang rijke deelen werden totaal vernield. 3. Troepen, wapens en vliegtuigen der Sovjets werden door de ge vechten zoodanig*verzwakt en gedeeltelijk vernield, dat de verliezen niet meer kunnen goedgemaakt worden. 4. Gansch het Sovjetfront is, voor zoover hier nog van een front kan gesproken worden, over de gansche lijn tot den terugtocht overgegaan. De Duitsche troepen en hun bondgenooten rukken vlug op en naderen de zoogezegde Stalin-linie. Deze «Stalin-linie» is een ingebeelde verde digingszone der Sovjets, die zich van de Zwarte Zee achter de oude Sovjetrussische grens eerst oostwaarts van den Dnestr uitstrekt, om dan naar het noorden afwijkend van Schitomir den Dnjepr te bereiken. Zij loopt verder achter den bovenloop van Djnepr langsheen de viadukt van Vitebsk tot Pskov en loopt dan oostwaarts van het Peipusmeer en de Narva tot aan de Finsche Golf. Volgens berichten uit het buitenland zou hier gedurende de laatste vijf jaren een goed verdedigingssysteem gebouwd zijn. Men mag echter aannemen dat dit werk overal nog niet is kunnen uitgevoerd worden. De Sovjettroepen zullen in elk geval pogen deze linie te verdedigen, doch men mag hun vooruitzichten niet meer te hoog aanslaan. Rome, 4 Juli. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In Noord-Afrika werd een oprukken van Engelsche pantserwagens onder vuur genomen en teruggeslagen. Onze luchtformaties hebben op nieuw de vestingwerken van Tobroek met bommen bestookt en een belangrijk spoorwegcentrum ten Oosten van Marsa-Matroek gebombar deerd. De vijand ondernam aanvallen op Tripoli en enkele plaatsen in het gebied van Benghasi, die schade aan woonhuizen en enkele slachtoffers veroorzaakten. In Oost Afrika heeft een onzer kolonnes een verbitterd gevecht ten Zuiden van Gore (Galla en Sidamo gebied) succesrijk beëindigd en den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht. Engelsche vliegtuigen heb ben bij een aanval in den sector van Gondar een militair ziekenhuis ge troffen. Een toestel werd door ons luchtdoelgeschut brandend naar beneden gehaald.* In het Staatsblad van 5 Juli is een besluit verschenen houdende wijziging van het besluit van 12 Mei 1938 be treffende het vervaardigen van marga rine en toebereide voedingsstoffen waarvan de bepalingen luiden Het vervaardigen van margarine en toebereide voedingsvetstoffen is af hankelijk van het verkrijgen eener bij zondere machtiging, in naam van den Secretaris-Generaal van het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening afgeleverd door de hoofdgroepeering Zuivel, Vetten en Eieren», sectie «Vetten en Eieren». Dit besluit treedt in werking na het verstrijken van de machtigingen door tusschenkomst van den Centralen Dienst voor contingenten en vergun ningen afgeleverd ter uitvoering van voornoemd koninklijk besluit van 12 Mei 1938. VERDUISTERING Zondag 5 Juli v. 21,58 u. tot 5,36 u. Maandag 7 Juli v. 21,57 u.tot 5,37 u. Dinsdag 8 Juli v. 21,57 u. tot 5.38 u. ANTWERPEN DE GROOTSTE GEMEENTE VAN HET LAND. GROOT-BRUSSEL DE GROOTSTE AGGLOMERATIE In een vorig nummer hebben we een bondige statistiek gepubliceerd gelicht uit het Staatsblad van I Juli 1941, waaruit blijkt dat het aantal inwoners van de aan de Belgische administratie ve rechtsmacht onderworpen ge meenten, dat 8.308.196 beliep op 31-12-39 tot 8.294.674 (4.089.305 mannen en 4.215.369 vrouwen) was teruggeloopen op 31-12-*40 hetzij een vermindering van #3.512 eenhede». (1.63 P. d.) Per provincie laat onze bevolking zich indeelen als volgt Antwerpen 1.258.732 hetzij 15.17 t.h. van het totaal. Brabant 1.764.438 hetzij 21.27 t.h. van het totaal. West Vlaanderen 970.642 hetzij 11.70 t.h. van het totaal. Oost Vlaanderen 1.200.488 hetzij 14.47 t.h. van het totaal. Henegouwen 1.227.382 hetzij 14.80 t.h. van het totaal. Luik 879.400 hetzij 10.60 t.h.van het totaal. Limburg 423.716 hetzij 5.11 t.h. van het totaal. Luxemburg 216.745 hetzij 2.61 t.h. van het totaal. Namen 353.1 1 1 hetzij 4.25 t. h. van het totaal. Met een bevolking van 267.903 zielen (zonder de randgemeenten) is Antwerpen de eerste gerjeente van het land en de eenigste met een bevolking van meer dan 200.000 zielen. De kleinste is nog steeds Zoetenaaie in West Vlaanderen met 37 inwoners 22 vrouwen en 15 mannen. Drie steden tellen meer dan 150.000 inwoners Brussel (188.427), Genfc (161.029) en Luik (160.877). Dan volgen Schaarbeek (120.684), Elsene (88.970), Anderlecht (87.726), De dichtst bevolkte agglomeraties rond Antwerpen zijn Deurne (56.809), Borgerhout (53.950), Berchem (43.865), Hoboken (32.332), Merk- sem (30.201) en Wilrijk (26.387), Behalve Elsene, Anderlecht en Schaar beek zijn ook nog St Jans Molenbeek, (62.403) en St Gillis (59.708) dich ter bevolkt dat de eerste Antwerpsche voorstad. Met verder nog Ukkel (53.820), Etterbeek (48.060), Jette, (28.198), Sirft Joost ten Noode (27.815 en St Lambrechts Woluwe (25.415) wordt Groot Brussel dus de grootste agglomeratie van het land. vóór de Antwerpsche. In Luxemburg teh geen enkele gemeente een bevol king van 12.000 zielen. Aarlen is het dichts bevolkte centrum (11.377), 23 gemeenten in Brabant tellen meer in woners dan deze stad. Behalve Zoete naaie zijn er in Belgie nog 9 gemeenten met minder dan 100 inwoners. Het zijn in Limburg Herten 51 en Hen- drieken 93 zielen in West Vlaanderen Ooiem met 99 inwoners; in Luik Neuville sous Huy 79 en Freloux 79; in Namen Mouscalve 73, Hogne 94, Niverlee 84 en Omezee 88. In gansch het land vindt men ten slotte 62 gemeenten met minder dan 200 inwoners.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1