TEN OOSTEN VAN MINSK WERD DE BNJEPER BEREIKT Troostwaarheden voor dezen Tijd I De Bedienden ontmoeten groote moeilijkheden Sedert het begin der vijandelijkheden maakten de Duitschers reeds 300.000 krijgsgevangenen DUITSCH LEGERBERICHT De Hongaren aan de dnjester ITALIAANSCH LEGERBERICHT Tegen de communis tische propaganda te Parijs De vergiftigde likeuren te Kortrijk VERSCHUNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,16 FR. DINSDAG S en WOENSDAG 9 JULI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVUIe JAARGANG NUMMER 81 Uitgave van de S.ML uDo Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst Handelsreg. Nr 1248 Footchekrekerang J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havus Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusseL (Vervolg.) Men is geneigd te vragen kan het niet anders Kan God ons niet alle noodige genaden verleenen, zonder dat we Hem er om moeten vragen Ja wel dat kan Hij God kan alles maar het staat vast, dat Hij het niet aldus gewild heelt 1 schuldigen «ze waren erfelijk belast, de gelegenheden zóó gevaarlijk... mis schien hadden ze die zelf gezocht... de driften zoo hevig...! Het vraagde bijna heldenmoed in de gegeven omstandig heden zijn plichten van staat na te le ven...» Christus echter zal hen antwoorden Waarom hebt ge niet voorzichtiger Het eenvoudig verstand achterhaalt] geweest..., waarom hebt ge niet ge gemakkelijk de reden van deze schik king van God. I Hoogmoed was oorzaak van den val der engelen zucht naar onafhan kelijkheid bracht den mensch tot de eerste zonde. Door slechts te geven wanneer we vragen, dwingt God ons tot de voortdurende en zóó heilzame erkentenis van onze volstrekte nood druft en afhankelijkheid. 2) We zijn vrije wezens Het be taamt derhalve dat we vrijwillig iets doen voor het overgroot loon dat God voor ons gereed houdt. We moeten naar vermogen meewerken met God die ons geluk wil. Het minste wat God, in deze gedachtengang eischen kan, is dat wij verlangen om zalig te worden, dat we er om vragen... om bidden. 3) Indien God zijn gaven onge vraagd, over den mensch uitstortte,ook o pbovennatuurlijk gebied, wat zouden we nalatig, laatdunkend worden Op dat we nederigheid en betrouwen zou den bewaren, opdat we God niet zou den vergeten dwingt Hij ons tot Hem te gaan, tot Hem op te zien, altijd tot Hem weer te keeren. 4) Eindelijk en vooral bidden is ons grootste voorrecht, een uitzonder lijke eer, de Schoonste godsdienst- uiting waardoor we de macht en de vrijgevigheid van de Opperste Goed beid bijzonder huldigen. Derhalve zonder ons tot God te keeren door het gebed a) zullen we de ingeving niet krijgen iets goeds te doen, de kracht niet, om het goede ten uitvoer te brengen. b) zullen we geen weerstand kun nen bieden aan de bekoringen, a Bidt, zei Jezus, opdat ge niet in verzoeking geraket... de geest is gewillig, maar het vlcesch is zwak...» St Petrus schrijft Waakt en bidt want de duivel uw vijand loopt rond als een brieschende leeuw, zoekende wie hij verslinden kan.» Diep in ons zit de drang naar het verkeerde, het verbodene Deugd en plichten vallen ons zwaar: de duivel vischt gaarne in het troebel water van de menschelijke driften om onzen wil over te halen tot toestemmen in de zondige gedachte, zooniet in de schan- dige daad. We hebben ze misschien al doorgemaakt, die gevaarlijke oogen- blikken waarin we op den rand van den afgrond duizelden, de apostelen,in in het zinkend scheepje riepen Domi- ne salva nos perimus» Red ons Heer, we vergaan Op dit oogenblik deed Jezus golven en noodweer bedaren. c) Zonder gebed 3f/len we niet kunnen opstaan uit d/ zonde, indien we het ongeluk hadden er in te vallen. Dikwijls zegt ons het natuurlijk ver stand, hoe leelijk, hoe dwaas... het kwaad is, dat we bedrijven... Met dit te begrijpen, overwinnen we de driften nog niet. Genade is noodig, maar die moet afgebeden worden. In het oordeel zegt St Alfonsus zul len zij die in zonde sterven, zich bij den Oppersten Rechter willen veront- vraagd, de krachten die u ontbraken. Ik zou u dezelfde overvloedig geschon ken hebben... en toen ge bezweken waart waarom niet naar mij opgeke ken. Ik had u weerom rechtgeholpen O ziel, zoo zwak in het goede, zoo vlug hervallend in het kwaad, ge hebt niet of ge hebt slecht gebeden. d) Zonder gebed zullen we tot het einde niet kunnen volharden. De eind- volharding komt, alles wel ingezien hierop neer dat de dood ons vindt in staat van genade. Het Concilie van Trente noemt ze magnum illud do- num» die groote genade-gave!...Groot ja, maar ook onzeker Niemand kan ze met zekerheid voor zich zelf voor zeggen of opeischen. We kunnen en mogen niet twijfelen zegt St Augustinus aan het heerlijk Loon van onze einde- lijke volharding... maar of we zullen volharden, we weten het niet. Vandaar dat de grootste heiligen zonder een onvergeven zonde op hun geweten, toch in een nederige en heilzame vrees leefden, omdat ze van te voren niet wisten of hun goede Wil altijd zich staande zou houden. Met de eindvolharding is alles goed en gered, «die ten einde toe volhard zal hebben, die zal zalig worden» zegt Christus... zonder de eindvolharding is dus alles verloren Is God niet verplicht, vraagt St Augustinus ze te verleenen, ten minste aan de deugdzaamsten om wille van hun verdiensten Neen, aan de hei- ligsten zelfs niet Maar aan de meest gewone ziel schenkt God de eindvol harding onfeilbaar zeker, indien ze ne derig en getrouw haar dagelijksch ge bed volbrengt. De ondervinding is daar, om een dubbel bewijs te geven van hetgeen we over de onmisbaarheid van het ge bed, als voorwaarde tot het bekomen der genade en der volharding uiteen hebben gezet. Soms zien we jongelieden braaf blij ven, die volgens alle menschelijke be rekening geloof en zeden moesten ver liezen. Niet alleen hun midden, maar hun eigen familiekring zijn aanloksel en gelegenheid tot zonde. Anderen leven in een omgeving vervuld van geestelijke behoed- en op wekkingsmiddelen, onfeilbaar aange past om uitgelezen deugd te doen ver werven. De eersten blijven onschuldig, innig, godvruchtig omdat ze bidden De laatsten verliezen hun deugd... hun ze den... soms hun geloof omdat ze stil aan den geest van gebed hebben ver loren. Gebed is uw wijding gebed is uw waardigheid Gebed is de roe ping van ieder christen... Gebed of geen, geeft uw deugd of zonde... he mel of hel Omdat we er niet zonder kunnen leven, heeft God voor alle ze kerheid wijs en barmhartig er een ge bod van gemaakt. ('t Vervolgt). DENDERZOON. Talrijk zijn de regelingen en bepa lingen welke, voor de arbeiders in het algemeen, op sociaal gebied versche nen. Voor de geestesarbeiders of be dienden, echter, wil men niet altijd goedschiks deze besluiten toepassen. Ook de vroegere sociale wetgeving inzake vooropzeg, salaris, en andere arbeidsvoorwaarden, wordt al te dik wijls, bijzonder in deze moeilijke tij den, met de voeten getreden. Inlichtingen, raadgevingen, koste loos onderzc»ek worden aan de bedien den van alle categorieën beroep of functie, mondeling of schriftelijk ge geven in al de moeilijkheden die ze mochten ontmoeten. Hiertoe heeft men zich te wenden tot de secretariaten van de Landelijke Bedienden Centrale» (aangesloten bij de Unie voor Hand en Geestesarbeiders). Antwerpen Beggaardenstraat 19, (Tel. 365.79). Gent Slachthuisstraal 18. Hasselt Beukenstraat 10. Brussel Koninklijkestraat 338. De Landelijke Bedienden Centrale heeft in deze aangelegenheden be voegde specialisten met ondervinding die zich ter beschikking stellen. DE KRIJGSVERRICHTINGEN Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer. Het opperkommando van de Weermacht maakt bekend .- Onder den druk van de Duitsche omsingeling zijn gisteren ten Westen van Minsk opnieuw 52,000 soldaten van het Sowjet- leger overgeloopen. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 6 Juli. Het Oppercomman do der Weermacht deelt mede In het Oosten worden de krijgsverrichtingen tegen de z.g. Stalin-linie volgens het vooropgemaakte plan voortgezet. Het aantal der sedert 22 Juni gemaakte krijgsgevangenen is tot op 5 Juli op ongeveer 300.000 man gestegen. Het luchtwapen ondersteunde de operaties te land door onophoudende aanvallen op vijandelijke troepenverzamelingen en co lonnes. Alleen in het gebied rond Jilomir werden door bomtreffers en beschieting met automatische wapens meer dan 500 vrachtauto's der Sowjets vernield en 18 treinen vernielend getroffen. Andere luchtaan vallen waren den jongsten nacht met goed gevolg gericht tegen het spoorwegcentrum en wegenkruispunt Smolensk. Het roode luchtwapen verloor bij elf eigen verliezen gisteren 281 vliegtuigen. Daarvan werden er 98 tijdens luchtgevechten neergescho ten en 183 op den grond vernield. In den strijd tegen Groot Brittannie brachten duikbooten in den At- lantischen Oceaan zes koopvaardijschepen, samen met 33.830 Brt. metende, tot^zinken en beschadigden een zevende boot door torpedo treffers. Gevechtsvliegtuigen kelderden in het zeegebied rondom Enge land tijdens den jongsten nacht twee vrachtschepen van samen 11.000 Brt. Duitsche jagers schoten bij luchtgevechten boven het Kanaal, giste ren, zonder eigen verliezen, 4 Britsche jachttoestellen en aan de Noor- sche kust een Engelsch gevechtsvliegtuig neer. Marine-artillerie stelde aan de Noorsche kust drie en een bewakingsschip in het Kanaal een Britsch toestel buiten gevecht. In Noord Afrika leed een uitvalspoging van Britsche pantserwagens te Tobroek schipbreuk ingevolge het gekoncentreerde vuur der Duitsch- Italiaansche artillerie. Duitsche formaties gevechts- en stukavliegtuigen bombardeerden de haven van Tobroek. Een koopvaardijschip en op slagplaatsen werden getroffen en vijandelijke kustbatterijen tot zwij gen gebracht. Torpedo-vliegtuigen dreven koncentraties van Britsche vrachtwagens bij Habata uiteen. In de Middellandsche Zee vielen formaties Duitsche stuka's en ge vechtsvliegtuigen op 4 Juli, de haveninrichtingen van Famagusta aan de Oostkust van het eiland Cyprus aan. Bomtreffers van zwaar kaliber beschadigden twee groote handels schepen en een laadinrichting aan de haven. Op een vliegterrein van hetzelfde eiland kwamen bommen terecht in de barakken van den vijand. De vijand wierp in den jongsten nacht brand- en scherfbommen uit in West Duitschland. Onder de burgerbevolking betreurt men groote ver liezen aan dooden en gewonden. Woonwijken en openbare gebouwen werden vooral te Munster en Bielefeld getroffen. Nachtjagers schoten 7 van de aanvallende Britsche toestellen neer. Kavalerie-kapitein Niamack, bevelhebber van een verkenningsafdee- ling, de eerste luitenant baron Maerken en Buchterkirch uit een pantser regiment, alsook eerste luitenant Ritz uit een regiment Jagers, onder scheidden zich bijzonder door hun dapperheid. Bij operaties in den Noord Allantischen Oceaan behaalde een duikboot onder bevel van luitenant-kapitein Scholz,bijzonder flinke successen. Boedapest 6 Juli. Het hoofd van den generalen staf der Honved maakt bekend Op 5 Juli bereikten de Hongaarsche troepen de dnester-linie. Ach terhoeden der Sowjet trachten op talrijke plaatsen door een verbit terden weerstand den terugtocht over den stroom te dekken. N. Rome, 6 Juli. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede In Noord Afrika heeft onze artillerie bij Tobroek, twee vijandelijke batterijen buiten gebruik gesteld en schepen in de haven onder vuur ge nomen. Luchtformaties van de as hebben haveninrichtingen en in de haven voor anker liggen-Je schepen alsook batterijen, verzorgingsin richtingen en schuilplaatsen aangevallen, waardoor branden en ontplof fingen werden veroorzaakt. Een klein stoomschip werd tot zinken ge bracht. Bij een duikvlucht tegen een vijandelijke stelling bij Sidi-Barani heeft ons luchtwapen vrachtwagens en barakken in brand geschoten. Vijandelijke vliegers hebben Benghasi en Derna aangevallen. In Oost Afrika werden onze troepen van Galla-Sidamo, die tot een kleine heldhaftige schaar waren samengesmolten en zonder levens middelen en munitie waren geraakt, na hun weerstand tot het uiterste en een laatsten kamp bij Gora, waarbij ze den vijand zware verliezen toe brachten, tegenover de steeds toenemende vijandelijke strijdkrachten tot de overgave met militaire eer gedwongen, In Gondar en andere ge bieden gaat de strijd verder. Parijs, 6 Juli. De politie heeft Zaterdag te Parijs een wijdvertakte communistische propaganda-organi- satie ontbonden en 31 communisten aangehouden. Bij de huiszoekingen in 42 communistische propaganda-in- richtingen, werd talrijk propaganda materiaal, zooals drukmachines, schrijf machines, 300.000 vlugschriften en 200.000 agitatie-schriften in beslag genomen. Vichy, 6 Juli. Zaterdag namid dag vergaderde de Fransche regee ring in een ministerraad. Volgens het officieel communiqué bracht staatsse- Mechin-Benoist verslag uit over zijn zending te Ankara. In zijn hoedanigheid van minister van Bui- tenlandsche Zaken zette admiraal Dar- Ian voor den ministerraad de maatre gelen uiteen, welke getroffen werden tot het onderdrukken der communis tische actie in de openbare diensten. Daarnaast deelde hij nog mede, welke maatregelen voorzien waren voor 3en nationalen feestdag op 14 Juli a.s. De rechtbank te Kortrijk heeft Za terdag een speciale zitting gewijd aan deze zoo ophefmakende zaak. Rade man en zijn medeplichtigen moesten vooraf verantwoorden wegens ver scheidene overtredingen van fiskalen aard waartoe het geval aanhouding heeft gegeven, nl. onwettigen aankoop sluikhandel en vervoer van niet ont aarden methylalkohol.ln de eerste zaak was er spraak van 1000 liter, bedrieg lijk ingevoerd uit Frankrijk door De leeuw en konsoorten en tegen den prijs van 72.000 frank aangekocht door Rademan. De tweede zaak betrof ins- gegelijks een 1000-tal liter binnenge- smokkelden alkohol en waarin een zekere Bayens, uit Moeskroen, ook zou betrokken zijn. Deze loochent echter. De derde zaak heeft betrekking op de te Waregem, uit den grond van een landbouwer bovengehaalde vaten al kohol en die door enkele medeplichti gen van Rademan werden aangekocht Het geldt hier 2000 liter die met een som van 180.000 fr. werden betaald. Verscheidene getuigen werden ge hoord. In den namiddag werd de behande ling der fiscale overtredingen hervat en slechts omstreeks 3 uur kon een aanvang worden gemaakt met de eigenlijke vergiftigingszaken. Er zijn een zestal gevallen met doo- delijken afloop, waaronder men telt als slachtoffers vrouw Julien Vier- straete, geboren Banckaert, herber gierster. wonende Vischmarkt, te Kort rijk: Marie Derijke, vrouw Vanwijns- berghe, herberg «De Barakken», Deer lijk; Alex Delombaarde, Kortrijk, Ger- maine Demets en Rika Lammertijn, herberg «Ons Welzijn», Kortrijk (dit was het eerste geval waarbij heel de zaak aan het licht kwam), Esther Vinc- kier, uit Olsene. Ook zijn er enkele gevallen waar al les zich gelukkig bepaalde tot een zware ongesteldheid en tijdelijke blind heid. In verscheidene gevallen wordt de verantwoordelijkheid gedeeld door de medeplichtigen van Rademan. Het is opvallend dat zich slechts een burgerlijke partij heeft aangesteld, na melijk in het doodelijk geval Marie Derijke, echtgenoote Van Wijnsberghe uit Deerlijk. De man, bij monde van mr. Duponcheel vraagt een schadeloos stelling van 605.000 fr. UITSPRAAK OP 14 JULI. Dan kwamen 1 2 verdedigers aan het woord. Paul Rademan wordt bijge staan door twee pleiters, die opkwa men voor jajn goede trouw. De andere pleiters wezen op de zeer bijkomstige rol die, naar hun meening, door sommige beschuldigden werd vervuld. Niet eep was bewust van het schadelijk karakter der geleverde waar. Tenslotte werd om 8 u. 1 5 's avonds een einde gemaakt aan deze lange pleidooien. De rechtbank besloot uitspraak te doen op Maandag 14 Juli. Enkele be klaagden werden geboeid terug naar de gevangenis overgebracht.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1