LOUTERING UIT NET STAATSBLAD HET BEZOEK OER KANS Zaterdag aanstaande - PETROLEUM IN DE BORINAGE Herdenking van de gevaliênen van Mers-el-Kebir ZIJT U BEREID Loterij Winterhulp Nieuwe aardappelen en machtiging tot vervoer WOENSDAG 9 JULI —MIS VAN 5e ZONDAG (Exaudi). Gebeden 2e «A cunctis» 3e «Fidelium» 4e naar keuze. Groen. Requiem en Votiefmissen toegelaten. Mechelen, Brugge, Luik, Gent (Gent Ged. Oct. Kerkwijding). HH. Martelaren van Gorcum dubbel Rood. DONDERDAG 10 JULI HH. 7 BROEDERS (Laudafe). Gloria. Gebe den 2e «A cunctis» 3e naar keuze Rood. Requiem en Votiefmissen toegelaten. Gent H. Amelberga 2e Gedachte nis OctaafKerkwijding. Wit. EEN RUBENS TER WAARDE VAN I MILJOEN (Fransche frank) Bij een verkoop van kunstwerken te Nizza, werd een schilderij van Ruben; Sater, een nimf ontvoerend ge naamd, verkocht voor één miljoen. EEN REMBRAND VOOR ONGE VF.F.R 70,000 FRANK AAN DE HAND GESTELD. Op een te Maas tricht gehouden kunstveiling zijn eenige doeken van Nederlandsche meesters verkocht. Een Rembrandt, met certifi caat, voorstellende den kop van een grijsaard, bracht 4,200 gulden op. Een Alb. cuyp, eveneens met certificaat van echtheid, bracht fr. 2800 op. Verschei dene andere schilderijen, o. a. van Bol- longier en d'Hondecoetcr, maakten eveneens goede prijzen. INZAMELING VOOR WINTER HULP De eerstvolgende maande- lijksche kollekte van Winterhulp zal plaats hebben op 5 en 6 dezer. Om, in de mate van hun middelen, hun steun te verleenen aan Winterhulp, hebben de vereenigingen van Oudstrijders, ge volg gevend aan den oproep van luite nant-generaal Six, hun volledige mede werking aangeboden om het welslagen van deze twee kollektedagen te ver zekeren. BEDRIJVIGHEID VAN DEN DIENST. Het aantal rekeninghouders 'bij het Postcheckambt bedroeg einde Juni 454.443. frank. Het te-goed op partikuliere rekenin gen beliep 4.271.663.230 frank. Gedurende de maand Juni werden op de onderscheiden rekeningen 35 mil Hard 900.000.000 frank inschrijvingen geboekt tegenover 34.254.000.000 in 1939. Sedert Januari 1941 bedraagt de to tale omzet 22 8.293.956.176 frank tegenover 211.590.008.105 frank in 1939. De overschrijvingen en andere ver richtingen waarbij geen geldverhande- lingen gebeuren. vertegenwoordigden tijdens de maand Juni 89 t.h. van het totale cijfer. Het kolenbekken van de Borinage is uit geologisch oogpunt van een bij zonderen aard. De kolenader, die van Luik komt, bevindt zich in den omtrek van Namen en Charleroi dicht bij de oppervlakte. Op dit punt doet een afschuiving de ader dalen tot een geweldige diept' dacht. Te Toulon n.I. wefd een H. Mis gelezen op de Place d'Armes.Te Nizza wierpen visschers, die aan den oorlog hadden deelgenomen, bloemen in zee. In het Staatsblad van 5 Juli is eer besluit verschenen betreffende het ont- - slag en de aanwijzing van de leden der zelfs tot onder de ader van het bekken provinciale deputaties. van de Borinage. De twee soorten koten zijn volkomen verschillend van samenstelling en men vindt de magere steenkool van den om trek van Charleroi, in de Belgische kollenmijnen bij de Fransche grens en in het bekken van Noord-Frankrijk. Het is op deze wijze dat een van de meest terzake bevoegde Belgische ge leerden, de h. Cornez, tijdens zijn leven professor aan de Polytechnische school van Henegouwen, met een bui tengewone juistheid aangegeven heeft, hoe het kolenbekken samengsteld was, zooals het thans wordt ontgonnen in de gemeenten Baudour, Tertre, Hensies, Hautrage. In de door hem achtergelaten dcku- menten, geeft de h. Cornez aan dat de putaties kunnen ader van Charleroi, op een diepte van ongeveer 1.000 m., dié van de Borina ge ontmoet. Deze diepte is evenwel overal niet gelijk. Ze verschilt zelfs merkelijk. In zijn naschriften verzekert prof. Cornez dat, gescheiden door verschil lende iidoode lagen», in de Borinage steenkool aanwezig is tot op een diepte van 3.000 M. en dat men er petroleum zou kunnen vinden. HET BINNENHALEN VAN DEN OOGST IN LUXEMBURG Reeds sedert enkele dagen hebben de college studenten uit het Luxemburgsche, ver gezeld van hun professoors, zich op het platteland verspreid, waar ze de land bouwers behulpzaam %jn bij het binnen halen van den oogst. In de Notre-Dame te Parijs had een zieledienst ter nagedachtenis van de officieren, marine-officieren, kwartier meesters en mariniers, die voor rijk te Mers-el-Kebir gevallen zijn. Mr De Brinon, algemeen regeerings- afgevaardigde, vertegenwoordigde het Staatshoofd. Al de regeeringsleden, die op dit oogenblik te Parijs vertoeven, namen aan de plechtigheid deel. Ook in de kerk van den H. Lodewijk te Vichy, onder de auspiciën van de Wij laten hieronder de artikelen vol gen van dit belangrijk besluit Art. 1Wanneer leden der provincia le deputaties in de onmogelijkheid zijn hun ambt verder waar te nemen, even als bij gewone vacature, wordt in hun vervanging voorzien door i het hoofd van hel Ministerie van Binnenlandsche Zaken, dat personen ter vervulling van die functie aanduidt. De aldus aangewezen- leden der pro vinciale deputaties hebben dezelfde be voegdheid als hun thans in dienst zijn de collega's. Zij blijven hun ambt waarnemen zoolang niet in hun vervanging is voor zien geworden. Art. 2. De leden der provinciale de- eventucel buiten den provincialen raad aangewezen worden. Art. 3. De leden van de provinciale deputaties vragen hun ontslag aan bij het hoofd van het Ministerie van Bin nenlandsche Zaken, dat er van be schikt. Art. 4. Het recht tot afzetting van de leden der provinciale deputaties be hoort aan het hoofd van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Art. 5. Dit besluit treedt in werking den dag waarop het in het Belgisch Staatsblad» is bekend gemaakt. HOEVEKNECHT VERMOORDT ZIJN BAAS TE TIELT De landbouwer Marcel Maenhout, earlier woonac'lt'g nabij den Foelberg te Tielt, Frank 'S ^ooc^e''ik gewond aangetroffen, het hoofd afgrijselijk verminkt door een geweldigen bijlslag. De 20-jarige hoeveknecht Alexander D Hollander kwam in den namiddag op het politiebureel verklaren, dat er iets gebeurd was met zijn patroon, landbouwer Marcel Maenhout, en be vestigde dat hij bloedend in zijn kamer lag uitgestrekt en vermoord was ge Marine, had een plechhgheid plaaj "°fn' poüliekommiwaris M. Jolie s H reed aanstonds met zijn agenten naar de plaats van de misdaad. Ondertus- schen, gezien er enkele onbegrijpelijk heden vastgesteld werden in de verkla ter nagedachtenis van de slachtoffers van den overval op Mers-el-Kebiv. Maarschalk Pétain, vergezeld door generaal Laure, werd aan den ingang van de kerk door de geestelijkheid ver welkomd. Het staatshoofd en Admi raal Darlan, vice-President, werdi door de menigte geestdrifti; juicht. van het drama. De dader is geboortig van Borgt, den 17 Februari 1921, en was sedert een drietal maanden werk zaam op de hoeve. Het is een oud kost ganger van het verbeteringsgesticht te Ruiselede-Beernem. KIND DOOR MELKWAGEN VERMORZELD TE EEKLOO Rond 8 1/2 's morgens reed de ge naamde Clara Standaert, echtgenoote Haelman, wonende Zuidmoerstraat te Eekloo, door de Raamstraat aldaar. In een zeteltje achter op haar rijwiel be vond zich haar 4-jarig kinkje, dat door de moeder naar de bewaarschool in de Teerlingstraat werd overgebracht. Voor de vrouw reed een wagen met paard bespannen, welke de melk ver voerde naar de melkerij «Stassano», insgelijks gelegen in de Raamstraat. In een bocht der straat wilde vrouw Haelman den wagen voorbijrijden doch verloor het evenwicht en viel. Ongelukkig echter viel het zeteltje met het kindje juist vóór het achterwiel van den wagen en werd de ongelukkige kleine er door overreden. Het slachtoffer werd in eene naburige' woning bij de weduwe Van de Woestij- ne binnengedragen en geneeskundige hulp werd gehaald, doch niets kon baten. De dokter kon slechts den dood vaststellen. Het kindje werd waarschijn lijk op slag gedood. GEWELDIGE BOSCHBRAND TE GENK Bij valavond brak plots een reusach tige boschbrand uit ter plaatse Horens- berg, tusschen Genk en Asch. De be ambten van het Boschbeheer waren spoedig op de plaats der ramp en er werd beroep gedaan op de gemeente lijke brandweer Gezien de uitgestrektheid der ramp. viel er echter aan blusschen niet veel meer te denken geholpen door ver scheidene burgers, moest deze er zich toe beperken, het vuur zooveel mogelijk te omschrijven. Een 12 a 15tal hectaren jonge bosschen (de boomen waren slechts een lOtal jaar oud), werden echter een prooi oer vlammen. De schade wordt op minsten 100.000 frank geraamd; deze is nochtans door verzekering gedekt. ringen van den aangever, werd deze in het politiebureel vastgehouden. Verder ondervraagd werd de hoeve en knecht in het nauw gedreven en be- oege-1 kende eindelijk zijn afschuwelijke -I-.., i i l -i i ai 'daad: hij had zijn meester tijdens zijn Tijdens de plecht,ghe.d roemde Abl;s, mel een bij] het hoofd la. Tardt, oud-aalmoezen,er van de Allan- ren daarna van he( 5 lische vloot,den moed der 1200 Fran-' i-- i waar h,j rustte, binnenhuis gesleept sche matrozen d.e, een jaar geleden. I Qm hem vervolgens in zijn kamer te als slachtoffers van den oorlog ter zee ,aten ,iggen. zonder verder naar zijn enjZI'nL, i r, i slachtoffer om te zien trachtte hij het Aan de ztjde van Admiraal Darlan 1 hujs ,e rein; om de ,sle hadden plaats genomen de Admiraals ,e j om j naar Platon, Jansoul en Formet. Onder de tieburee| le komen. aanwezigen bemerkte men verscheide ne leden der regeering, Huntziger. Geheel Frankrijk heeft wijze deze droevige 1. generaal Hel Parket van Brugge, onder de leiding van onderzoeksrechter Moene claey, en ook de fotographische diénst eCk vr?me I kwam nog denzelfden avond ter plaat gebeurtenis her- SP en ging QVer tQt de hersamenstelling DOOR SCHEIRS 23ste Vervolg. Dat ziet ge wel Dat en is geen kleur van een gezond kind, en 't moet daarbij ievers pijn hebben, want hel kneutert altijd. Is dat uw dochters kindje Van mijn dochter Ik heb geen dochter, ikke. 'k Zou er algelijk geer- ne n heel nest gehad hebben in den tijd. Maar alzoo gaat het wie ze geert krijgt ze niet, en wie ze krijgt, wil ze niet. De schilder knikte, daar kon hij weinig op antwoorden. Daarbij, zoo'n vrouwenfilosofie viel buiten zijn le venslijn, en 't kindje en zijn moeder belangden hem meer aan. Dan is dat meiske dat mij giste ren naar hier bracht uw dochter niet? En toch zei ze mij, dat zij hier met haar moeder alleen huisde. Zei ze dat haar moeder deed Wiezeke gezind doet ze 'n Braaf schaap, mijnheer Wie, dat meiske Is dat familie misschien Verjuust, mijnheer, ge zijt al nieuwsgierigen gij, dan 't oudste wijf van de parochie. Ze lachten allebei en de schilder voelde sympathie voor 't oude vrouw- ke dat er zoo los en luimig op door- klapte. 1 t En doet, zei Wiezeke weerom, t en doet, t en is noch dochter noch familie van haar noch pluim. Maar een meisje van de parochie die ik binnen gepakt heb uit compassie. En is dat kindeke het hare Ja 't. Anna is een perel van een meiske, maar ongelukkig gevaren, ge lijk het veel gaat tegenwoordig. Jong zijn, tusschen 't zot en 't wijs zitten, be ginnen vrijen en al gelooven wat de eerste de beste sloeber u op vijst. En als ze te scheep zat moest ze alleen vlotten, tot het met veel moeite en gekijk tot een huwelijk van één dag kwam. Haar man geraakte onder den trein, vrijwil lig of onvrijwillig dat weet ik niet. Maar daarmee was 't meisje toch meest gezeurd... Daarna gaat ze weer naar de fabriek, en ze geraakt, verjuust, haar hand kwijt... Haar ouders ook kra- puul die jagen haar den dool op, en God weet wat 't schaap nog zal tegen komen... Die heeft al wat gevonden, ja 's, en nog zoo jong zijn. Hoe oud is Anna Achttien, mijnheer, achttien.... Maar klagen doet ze niet. En elk heeft er compassie mee. En ze verdient het ook Dat is waarachtig spijtig, zei de schilder stil, 't ziet er anders een fel verstandig meiske uit. Ja. maar dat is £e. Als ge alzoo uitspeelt krijgt ge vanzelf verstand. Zie, mijnheer, nu weet ge heel de historie met haken en oogen, maar en kikt noch en mikt er over tegen iemand. Dat is voorbij, vergeten en vergeven. De schilder staarde naar dit vrouwke met simpel, banaal wezen, maar met heerlijk medelijdend hart. Hij keek naar 't kindeke met zijn derve vleeschkleu- ren, dat daar te kneuteren lag in 't aan schijn van den dood. Hij doorschouw de in voorbije verte de jeukdtragedie van de jonge moeder... Hij zag weer hoe expressief het witte, bloedlooze kin derkoppeke was, als droeg het ten aan schouwe van alle licht en alle oogen de geleden marteling van zijn moeder. Een plotse geestdrift woelde door zijn kun stenaarsziel. Wat bekorende brok leven, die jonge, prachtige moeder met haar groote, weeïge oogen weer te geven Wat schokkend levensgeheim, dat neer te leggen in het ondergaande, wegte rende kindje... Moeder en kind wat tragische groep 1 Wat prachtige oogen om er de wijding in te leggen van een Dolorosa-Vrouwe... of om ze te her scheppen tot peinzende passieoogen, die nog keken en staarden, met wee en verlangen naar de dagen van genot 1.. Het zou algelijk een prachtig model zijn, hetzij voor een beeld vol gewijden weedom en moederlijk lijden, hetzij voor een sensatiebeeld vol passie, vol menschelijke tragedie, vol zondige levensstormen Hij had 'n idee. Gaat Anna alle dagen uit werken vroeg hij. DEZE WEEK TE ONTVANGEN KOOPT UW BILJET DER TREKKING Volgens de onderrichtingen aan de heeren burgemeesters, uitgaande van de hoofdgroepeering Aardappelen van de Nationale Landbouw- en Voe dingscorporatie, en verschenen in het Staatsblad Van 13 Juni 1941, zijn de gemeentebesturen belast met de afle vering van machtigingen tot vervoer voor de particulieren verbouwde vroege aardappelen. Zij mogen echter geen machtiging tot vervoer afleveren vóór den datum die door den Secretaris-Generaal van het ministerie van Landbouw en Voed selvoorziening zal worden vastgesteld. Geen vervoer van aardappelen door particulieren zal dus vóór dien datum worden toegelaten. Het gaat hier dus om vroege aard appelen door boeren aangeplant ten voordeele van particulieren. Wij werden hierover reeds herhaaldelijk geraad pleegd, daarom schetsen wij de draag kracht dezer beslissing. Er werd door het rondschrijven •'van 3 Maart 1 94 1gericht aan de heeren burgemeesters door den heer Secreta ris-Generaal, medegedeeld dat particu lieren een verbintenis mochten aangaan met een boer om een stuk grond te hunnen bate te laten bouwen binnen bepaalde perken, namelijk: de overeen komst mocht enkel slaan op aardap pelen. Daarbij mocht de beplante op pervlakte niet meer dan een are per lid van het begunstigd gezin, m. a. w. per persoon wonende onder eenzelfde dak bedragen. Verschillige formalitei ten te vervullen door begunstigde en door den boer zijn voorzien geweest. Bij den oogsttijd zou de begunstigde zich wenden tot het gemeentebestuur van de gemeente waar het bedrijf ge vestigd is. om een machtiging tot ver voer te bekomen. Er worden reeds vroege aardappelen gerooid en toch kan die machtiging tot vervoer nog niet bekomen worden om reden dat, indien de particulier zulk accoord zooals omschreven ook mocht aangaan voor de planting van welke variëteit van aardappelen, hel wel dui delijk was voorzien, dat dit toegestaan werd om de particulieren toe te laten een voorraad aardappelen voor de win termaanden op te doen. Daarom juist mag die toelating thans nog niet verleend worden. De vroege aardappelen zijn voor be waring ongeschikt en hebben nog hun volle opbrengst niet. Wat' zou ze anders doen, mijn heer en Wiezeke keek hem half spottend aan, als om zijn onnoozele vraag uit te lachen. Dat komt nog gratis bij al haar mizeries, dat ze dag in dag uit, achter den kost moet. Wiezeke had tusschenbei het kleintje weerom in zijn doeken gebunseld en in het wiegske gelegd. Dan haalde ze het verfgerief van den schilder. Moet ge Rommelie haar hof ook meedoen, mijnheer Wat zegt ge, vrouwke Ja,'Rommelie haar hof, dat ge gisteren afgesschilderd hebt Neen, Iaat maar staan dat. Ik zal het te noenent meedoen. Ik ga nu eerst nog een ander schoon hoekje schilde- 1. Wiezeke lachte in haar eigen Ver juust, is dat 'n schoon hoekje meen de ze te zeggen, 'n oud hof vol ratten en onkost en reparatie Maar ze zweeg. Ze bracht al 't ander gerief bij. Hier zie, mijnheer, hier is 't alle maal, geloof ik. Ja, en hier is wat voor de moeite. Hij stak vijf frank uit naar Wiezeke. Neen, neen Wat 1 voor zoo 'n baagtelle Pak aan .vrouwke, toe. Wilt gij het voor u niet, geef het dan aan de moeder van dat kindje. Hawel ja, voor Anna zal ik het meepakken. Dank u, mijnheer. De schilder greep zijn gerief op, doch liet zijn fiets tegen den buitenmuur staan, en, er naar wijzend Die zal hier niet gaan loopen, hé? Zij gerust, mijnheer. Ik en kan niet rijden, en anders komt hier geen volk voorbij De schilder ging voort, peinzend en genietend van het schoone landschap met het zware gezwel van de vruchten onder den rein-blauwen zonnehemel. TRAMBEDIENDE VERMORZELD TE CHARLEROI Op de place des Tramways, ge beurde gisteren een vreeselijk ongeluk. De 61-jarige tramontvanger Henri Gé- lise, vader van twee kinderen en wonen de te Jumet, werd cr, bij het in werking brengen van een wissel,gevat door een tram en te gronde geslingerd. De onge lukkige rolde onder den wagen en werd vermorzeld. De dood was oogenblikke- lijk. VERDUISTERING Woensdag 9 Juli: v. 21,56 u. tot 5,39 u. oDnderdag 10 Juli: v. 21,55 tot 5,40 u. Maar waar hij ook zijn oogen liet va ren, in 't hooge licht van de lucht, in 't zwaar gezwel van de vruchten, over 't vlakke groen van de meerschen, langs 't geboomte, overal vlekte 't bekorende meisje op en de doode vleeschkleur van het kindje. Als Anna's middags naar Wiezeke's kwam stond de schilder aan de deur be zig met binden en rollen, met Iosdoen en herknoopen aan zijn gerief, 't Was precies of hij het naar zijn goesting niet kon doen, of dat hij het moedwillig deed, zuiveruit om zijn lijd te verlullen. Ze knikte hem goeien dag, en ging recht naar het wiegske. De schilder kwam in 't deurgat kij ken. Anna Anna keek verrast op en bloosde omdat ze haar naam uit zijn mond hoor de. Wiezek, dacht ze, had voorzeker over haar gesproken. Anna, wilt ge honderd frank ver dienen Zij bekeek Wiezeke en Wiezeke be keek haar. Dat kwam zoo onverwacht.. En honderd frank klohk zoo geweldig! 't Is te weten waarmee, mijnheer, zei ze bedeesd en een beetje beschaamd. Met twee voornoenen te poseeren bij mii thuis. Poseeren, wat is dat, mijnheer pakte Wiezeke Anna de vraag af. Daar eenvoudig een paar uren stil zitten om u uit te schilderen. Ze zag hem aan, half verlegen maar hij keek ontroerd en geestdriftig, en in zijn oogen ontwaarde ze geen gevlam, van hartstochten. Toch was ze niet haastig om ja te zeggen, al was de som nog zoo hoog. Ze blikte naar Wiezeke, als wilde ze vragenwat denkt gij er over en wat zoudt gij doen 'i Vervolgt.;

De Volksstem | 1941 | | pagina 2