't Is Zondagmorgen De Slalin-linie op alle belangrijke plaatsen doorgebroken UIT HET STAATSBLAD Wat de Bevolkings statistieken ons zoo al leeren Relletjes op de vrceg- markt te Brussel Nog 'n waarschuwing voor sluikhandelaars in aardappelen PAUL RADEMAN en zijn medeplich tigen veroordeeld De Duitsche troepen winnen veld in de richting van St. Petersburg DUITSCH LEGER BE RICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK i 1,15 FR. DINSDAG IS en WOENSDAG 16 JUU 1941 DE VOLKSSTEM XXXXVUIo JAARGANG NUMMER 84 Drtgav* SM. ,p# Voorafgaat» Kerkstraat 9, Aalst Handelsreg. Nr 1248 Postchekrckening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. 't Is Zondag morgen half zes... half vier op de zon I De kerk is nog ledig... het inwendige in half duister gehuld want de hemel is bewolkt. Ginds boven het hoogaltaar prijkt een groot kruisbeeld De Christus houdt het met doornen gekroonde hoofd gebogen, als in een gebaar van uiterste uitputting... als in een geste van ontfermende goedheid en liefde.' Hij schijnt te wachten op degenen Jdie weldra naderen zullen. En stappen laten zich hooren Een brave huis vrouw in zeer simpel toilet schrijdt ze dig en devoot vooruit in het halve duister. Nu ziet men ze beter en duidelijker. Haar oogen zijn nog zwaar... want waarschijnlijk heeft ze reeds een paar uur zorgen en noodzakelijken arbeid in huis en stal achter den rug... en ze is nuchter gebleven want ze wil abso luut communiceeren. En de Christus bekijkt haar Kom Jvrouw... moeder uit het volk, gij een voudig weg, maar altijd zeker de eer- ste om naar mij te komen Ik ken u zóó goed...Ik heb u gezien reeds vóór negentien honderd jaar in een tempel zooals deze. Toen verbergdet ge u om uw weduwpenning in den offerblok «der armen te werpen... Gij voelt... gij hebt de bescheidenheid bij het goed 'dat ge verricht... zooals veel anderen de schaamteloosheid hebben bij het kwaad dat ze bedrijven. Zalig de armen de Veronica's... bereid tot de grootste heldendaden... Nicodemus... de op rechte, de rechtvaardige... Joseph van Arimathea de dappere... de weduwe van Nairn met haar grooten verrezen zoon naast zich 1 Het wordt later... het uur van het heiiig Misoffer nadert En kleinen ko men en zitten in reien vooraan. Ze zijn talrijk want de argelooze kinderziel,die nog den harden drang niet kent naar het ongezonde... voelt zich zoo onweer staanbaar getrokken naar den Grooten Zachten, Goddelijken Vriend. En van op Zijn Kruis schijnt de Christus naar hen te glimlachen. Van hen toch heeft Hij eens gezegd «Laat de kleinen tot mij komen» De apostel Petrus heeft wel eens groote oogen ge zet, omdat de kinderen met hun moe- 'ders tot mij wilden komen terwijl ik aan 't rusten was... maar ik kwam tus- schen op het gepaste oogenblik zooals feltijd... en groot was mijn vreugde te midden van u... Herinnert ge u den Palm:Mizondagmorgen toen wilden Verwaande en afgunstige phariseërs u verhinderen van mij toe te juichen tij dens mijn plechtige intrede te Jerusa lem... maar ik verdedigde u weer... en zei als zij zwijgen, zullen de steenen zingen Hedendaags wil men u nog aan mij onttrekken Ik weet wie die vervloekte ingeving stuurt... maar wee dan al degenen die u ergeren zul len... het ware beter voor hen dat ze nooit geboren werden Grooter wordt de toeloop Moe ders in rouw... vrouwen, mannen, heel het jeugdig leven vol verwachtingen voor de gemeente. Ook al dezen herkent de Verlosser en bekijkt ze met liefde Onder hen ziet Hij de gejaagden. de geagiteer- den zooals Martha... die altijd nerveus blijven en bidden wijl ze aan hun huis houden en keuken denken... daar zijn Wat later nog bij de Hoogmis. Zelfde publiek als 's morgens...maar hier en daar iets,... hoe zal ik dit noe men dat toch wenkt... en de aan dacht van de menschen gaande maakt. Een te fel gezocht toilet voor het bij wonen van de Zondagmis... te mon dain... en te ijdel voor het huis van God... een toilet dat beter past voor een koketachtige en behaagzieke dame of juffrouw. Zij ook worden door Christus aan schouwd Dezelfde heeft Hij ook weleer ontmoet... maar 't was midden een wanordelijk leven Magda van Jerusalem... woonachtig te Bethanië... Magda de lichtzinnige Maar wat later, toen heeft Hij eens tot haar gesproken heel intiem in oneindige Waarheid en Liefde, zooals Wanneer mei} de pas verschenen of- ficieele opgave van het bevolkingscijfer op 31 December 1940 vergelijkt met de vorige opgave, kan men verscheide ne belangwekkende vaststellingen doen. Vooreerst deze indien sedert jaren, de bevolking der groote steden regelmatig verminderde terwijl deze hunner randgemeenten aangroeit heeft deze achteruitgang in het algemeen zich nu ook over laatst genoemde ge meenten uitgestrekt. Zoo verminderde de bevolking der stad Brussel met 609 eenheden (189.036-188.427), deze van Evere met 1053 eenheden Schaarbeek met 845, Etterbeek 632, Anderlecht 544, Elsene 255; Antwer pen 3483, Berchem 1077, Borgerhout 608;Deurne 385; Gent 982; Ledeberg 99; Luik 310. Deze vermindering is wellicht toe te schrijven aan het groot aantal rijksbewoners die gevlucht zijn de in Mei 1940, op 31 December jl. in hun haardsteden nog niet terugge keerd zijn. Zij doet zich hoofdzakelijk gelden in de gewezen Belgische garni- Hij alléén dit kan doen. En Hij heeft.^^P1^" (Brussel Etterbeek Ant- ze kort daarna tot Zich zien komen, de wer^";. G'n>' Lu.k) iNamen" ,Ber- oogen vol tranen... met een albasten ^,«9^391 Bastenaken 347, kruik vol kostbaren balsem in de han den... en Hij ontving haar berouw en boetvaardigheid in eindeloos medelij den, zoodat de hoogmoedige en schijn heilige phariseërs er door geërgerd waren. Magda I... 't is uw uur... ik sta aan de deur van uw hart... van dit hart zoo hevig... zoo ongedurig... zoo passievol, dit hart dat ge gooidet ter vleierij y*n wellustellingen... ik sta aan de deur van uw hart... en klop... doe open Ook de ouden van dagen zijn daar! Ze wilden zij ook toch maar komen, ondanks hun hoogen ouderdom en den last van hun vergane en versleten lede maten. Tusschen de menigte glanzen hun grijze witte haren als omgeven van het aureool...het merkteeken van de blijde eeuwigheid welke ze heel dicht benaderen. Zacht was de glimlach van den Christus Hij had de moeders zoo lief Hij had ze zoo dikwijls ont moet... die fijne aangezichten van de vote oudjes, te Nazareth en in den tem pel van Jerusalem. Zij echter streelden Zijn blonde ha ren... wat mag een oud moedertje zich al niet veroorlooven... en Jezus was toen een knaap aanminnig en lief... de jeugdige zoon van den braven Tim merman uit Nazareth... en Zijn Moe der was iets hemelsch Daarom dach ten die oudjes dat Hij ook een weinig aan hen toebehoorde... en Hij was zoo zacht,., zoo goed... zoo goddelijk on schuldig Zoo deden Anna de profetes... en de oude moeder van Maria... en Si meon... met zooveel anderen... allen bloemen die overhelden naar de vel den van het gelukzalig «hiernamaals morgen zult ge met mij zijn in het Paradijs.» 't Was Zondagmorgen En al die menschen keken naar den Christus Zouden ze dien glimlach hebben opge merkt... en Zijn zachte woorden be grepen hebben DENDERZOON. Naar blijkt hebben zich deze laatste dagen te Brussel op de «Vroegmarkt» ernstige relletjes voorgedaan tusschen boeren en voortverkoopers. De onte vredenheid der groenseliers vond haar oorsprong in het feit dat de boeren weigerden de waren, die zij hadden ter markt gebracht, aan de wettelijk ge- i stelde prijzen af te staan. Zelfs dreven sommige hunner het zoover dat zij de groenten en de vruchten verkozen op den grond te werpen en ze daar te ver trappen, liever dan aan de vraag der voortverkoopers te voldoen, wat na- tuurlijk niet geschikt was om de kalm-! te terug te doen heerschen. Het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening deelt mede De streek der vroege aardappelen duidelijk afgebakend waar het rooien is toegelaten, is omringd door een keten van kontroleurs, zoodanig dat al wie het waagt hoeveelheden vroege aard appelen te vervoeren hoe gering deze hoeveelheden ook wezen zich blootstelt aan het gevaar zijn aardap pelen in beslag te zien nemen, onver minderd de wettelijke straffen die uit dit feit zouden kunnen voortvloeien. Aarlen 280, Vielsalm 125, Visé 335, Vilvoorde 265. Tervuren 149, Maaseik 118 2. In de ge eisterde gemeenten b.v. Oostende, 4227 inwoners minder, en Doornik 2440 minder. 3. In de kustgemeenten Oostende (reeds genoemd) 4227,Breedene, 505 Blankenberge 262, Nieuwpoort 211. Verder tot de vaststelling, dat slechts twee provinciën hun bevol kingscijfer hebben zien stijgen, name lijk Oost Vlaanderen met 4279 een heden en Limburg met 2899. In Hene gouwen is de vermindering 608 eenhe den, in Brabant 5078, in Namen 2443, Luxemburg 1898, Antwerpen 1 752, West Vlaanderen 53. Voor de provin cie Luik is er een verschil van 90548 inwoners, ingevolge de naasting van de Duitsche gebieden dezer provincie bij het Reich. Wat het aantal geboorten betreft, dit heeft in alle provinciën afgenomen 110.323 in 1940, tegen 126.25 7 in 1939, 't zij een vermindering van 15934 eenheden, waarvan 2.099 in de provincie Antwerpen, 2698 in Brabant 2336 in West Vlaanderen, 2562 in Oost Vlaanderen. Daartegenover is het aantal sterfgevallen overal aangegroeid: in 1939, 110,393; in 1940, 125.983. men in de provinciën Brabant 2466, I Het grootste verschil wordt waargeno- Henegouwen 2455, Oost Vlaanderen 2284, Antwerpen 1806. Het aantal personen ingeweken in de verschillende gemeenten des lande is lager dan het vorig jaar (518.227 tegen 543.544), terwijl het aantal ver trokken personen aanzienlijk hooger is' (642.062 tegen 549.685). Er valt op te merken dat de huidige statistiek de bewegingen der bevol king van de 41 gemeenten, die aan de Belgische administratieve rechtsmacht niet meer onderworpen zijn, niet om vat. 13 Juli Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer s Het opper kommand o van de weermacht, deelt mede In koenen aanval is de S':alm-linie op allo belangrijke plaatsen van het Oostfront doorgebroken. De uit Moldavië oprukkende Duitsch- Roemeensche legers hebben den vijand over een breed front tot aan en over den Dn jester teruggeworpen. Van uit Galicië achtervolgen Duit sche en Slowaaksche en Hongaarsche troepen den vluchtenden vijand. Ten Noord Oosten van den Dnjester staan de Duitsche troepen dicht bij Kief. Ten Noorden van de Pripet-moe rasson werd de sterke vestingszone aan den Dnjeper overwonnen. Daardoor bevindt het centraal gedeelte van ens aanvalsfronzich meer dan 200 km. ten Oosten van Minsk. Bij talrijke vijandelijke eenheden doen zich teekenen voor van ver val en ontbinding. Witebsk bevind.; zich sedert 11 Juli in onze handen. Ten Oogen van het P ei pus-meer rukken Duitsche pantserformaties op naar Leningrad. Ons lucht wapen heeft door de vernieling van het vijandelijk spoor net den vijand thans reeds iedere verdere mogelijkheid van een tegen offensief van groo en omvang ontnomen. De bevoorradxrg&bases, die noodzakelijk zijn voor de voortzetting van de krijgsverrichtingen onzer pantser legers werden reeds tot dicht bij de vroegere Stalin-lhiie vooruitgeschoven. Hoofdkwartier van den Führer, 14 Juli. Het opperkommando van de Weermacht maakt bekend De doorbraakoperaties op het Oostelijk front verloopen stelselmatig. Het Finsche leger, onder opperbevel van veldmaarschalk Mannerheim, is aan beide zijden van het Ladogomeer tot don aanval overgegaan. Destroyers brachten twee monitors der Sovjet-marine in het zeegebied van Engeland tot zinken; gevechtsvliegtuigen kelderden, uit een konvooi twee vr&chtaehcpcn en plaatsten bomtrcffers op twee andere koopvaar ders. Formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 1 3 op 14 dezer met goed resultaat haveninstallaties aan de Zuid- en Zuid-Oostkust van Engeland. De vijand wierp in den nacht van Zondag op Maandag met zwakke krachten enkele bommen in Noord-West-Duilschland, doch zonder eenig resultaat. Nachtjagers schoten een Britsch gevechtsvliegtuig neer. Rome, 14 Juli. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In Noord-Afrika werd op het front van Tobroek een vijandelijke af- deeling door het vuur onzer artillerie op de vlucht gedreven. Vliegtuigfor maties der asmogendheden hebben vijandelijke stellingen gebombar deerd en depots in den omtrek van Marsa Matroek in brand gestoken. In Tobroek werden artilleriestellingen, bevoorradingspunten, koncen- traties van auto's, alsmede havenwerken gebombardeerd. Twee Britsche vliegtuigen, die Tripoli poogden aan te vallen en door onze jagers getroffen werden, stortten brandend in zee. Op het eiland Rhodos hebben vijandelijke vliegtuigen eenige lokali teiten gebombardeerd, waardoor echter slechts geringe schade werd aangericht. In Oost Afrika, groote aktiviteit der artillerie in den sektor v. Kolsjeit. VONNIS GEVELD IN DE KORTRUKSCHE ALKOHOL- VERGIFTIGINGSZAAK Maandag ochtend velde de Kort- rijksche boetstraffelijke rechtbank het vonnis in de uitgebreide zaak der ver giftiging door alkohol, waarvoor te rechtstonden de Kortrijksche likeur handelaar Paul Rademan, als hoofd schuldige, ook wegens ontduiking der alkoholreglementeering. Voor de vergiftigingszaak worden vijf personen verantwoordelijk gesteld: Paul Rademan. Gaston Vandenbrouc- ke. Gaston Vandenborr-' rde, Michel Zie hiemevcn volgende kolom. Vandenbogaerde, uit Kortrijk en An- toon De Leeuw, uit Herentals. Zij wor den ieder veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en 350 fr. boete. De laatste vier overtuigd Rademan te heb ben bedrogen in de levering van de hoeveelheid methylalkohol krijgen er elk nog 15 dagen en 3500 fr. boete bij. Aangezien het de stokerijen sedert 1 Januari 1941 verboden was nog alkool uit te dragen aan partikulieren lag het voor de hand dat de alkohol, die aan Rademan werd geleverd, hem meer dan verdacht moest voorkomen. Wat het fiskale gedeelte van deze zaak betreft, worden Rademan ver oordeeld tot drie maal 4 maanden ge vangenisstraf en 6.071 fr. boete; Gas ton Vandebogaerde tot drie maal 4 maanden gevangenisstraf Michel Vandebogaerde en Antoon De Leeuw elk tot tweemaal 4 maanden gevange nisstraf. Een zesde medeplichtige, Pierre Baeyens, slachter te Moeskroen, in hervalling, krijgt 9 maanden gevan genisstraf en een fiskale boete van 1 millioen frank. Paul Rademan zal daarenboven solidair met een paar an deren, nog een fiskale boete van fr. 500.000 te betalen hebben. DeWeerdt Henri uit Waregem, wordt verwezen tot 6 maanden gevangenisstraf en 1400 fr. boete. Er was slechts een burgerlijke partij namelijk namens de familieleden van vrouw Derijkcr, uit Deerlijk, die onge veer 600.000 fr. schadevergoeding vroegen. Hun worden 41.000 fr. toe gekend. PRIJZEN VAN KATOENWEEFSELS Een besluit van 12 Juli bepaalt de voorwaarden, waarin de fabrikanten van katoenweefsels hun maximaprijzen moeten vaststellen, waarvoor slechts de verwerkingsloonen ten hoogste op 10 Mei 1940 betaald, mogen in aanmer king komen evenals de op dien datum in zwang zijnde vergoedingen. De grondstoffen mogen ten beloope van hun werkelijken kostprijs (dus in begrepen vracht- en andere kosten) in rekening gebracht worden, verminderd met de bespaarde vergoedingen, indien de garens in eigen bedrijven vervaar digd en afgewerkt worden, verhoogd, met het werkelijk verlies, voortsprui tende uit de verwerking en verminderd met de opbrengst van afvalverkoop. Algemeene onkosten mogen niet hooger gaan dan deze van 1939 en bijzondere onkosten (taksen, vertegen- woordigersloon, korting) moeten door bewijzen gestaafd worden. Elke rekening dient de juiste afmetingen en hoedanigheden van de weefsels te ver melden (lengte, breedte, gewicht per m2, enz.) en de tot dusverre gebruikte kenteekens mogen niet gewijzigd wor den. Een bijgevoegd besluit geeft de for mule voor de berekening van het ge wicht der weefsels, evenals de maxi mum verliespercentages bij het scheren en weven toegestaan.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1