RING '"1" Zesde Trekking der Winterhulploterij Oproep tot de Eigenaars van Sproeitoestellen Te New-York slapen 25.000 menschen in parken Het oprichten van Zuivelfabrieken In Syrië werd de Wapenstilstand gesloten n ■2si-f mmm WOENSDAG 16 JULI O. L. VROUW VAN DEN CARMELUS- BERG (Gaudeamus). Gloria. Credo. Prefatie «In Commemoratfone». Luik Gedachtenis H. Valentinus. Wit. DONDERDAG 17 JULI H. ALEXIUS (Os Justi). Gloria. Gebeden 2c «A cunctisii 3e naar keuze. Re quiem en Votiefmissen toegelaten. Mechelen H. Fredegandus (dub bel). Wit. MONTENEGRO ALS KONINKRIJK HERSTELD De Nationale Verga dering heeft in een proklamatie aan gekondigd, dat Montenegro als soeve reine en onafhankelijke staat in den vorm van een konstitutioneele monar chie wordt hersteld. Een afvaardiging is naar Rome ge reisd om Koning en Keizer Victor Em manuel te verzoeken een regent aan te duiden. De ftaat Montenegro zal zijn politiek afstemmen op Italië. DE BESTRIJDING VAN HET COMMUNISME IN FRANKRIJK Een geheime communistische organisa tie in Agen werd verboden, 36 perso nen die sedert twee maanden commu nistische propaganda voerden en strooi biljetten uitdeelden werden in hechtenis genomen. CHOCOLADEVERDEEL1NG AAN DE KINDEREN TIJDENS HET SCHOOL.VERLOF Gedurende het schoolverlof zal het onderwijzend per soneel zijn medewerking blijven leenen aan de verdecling van de choco lade in de scholen. De kinderen zullen op vastgestelde dagen worden ontboden. In bijzondere gevallen van afwezigheid zullen zij hun chocolade na het verlof ontvangen. NR 104634 WINT DEN HOOFD PRIJS VAN 1 MILLIOEN FRANK De trekking van de zesde groep van de Winterhulploterij had Zaterdagmid dag plaats in den zetel van de loterij, Guldenvlieslaan, te Brussel. Ziehier de uitslagen Winnen 100 fr., de biljetten waar van het nummer eindigt op 3 Winnen 250 fr., de biljetten wa van het nummer eindigt op 16 Winnen 1.000 fr., de biljetten wa van het nummer eindigt op 662 912 Winnen 5.000 fr., de biljetten waar van het nummer eindigt op 0714 0364 Winnen 10.000 fr., de biljetten waarvan het nummer eindigt op 6369 Winnen 25.000 fr., de biljetten waarvan het nummer eindigt op 04.495 60.071 67.349 85.150 71.910 en 89.243 Winnen 50.000 fr., de biljetten waarvan het nummer eindigt op 26.677 64.312 30.575 en 08.403 Winnen 100.000 fr.de biljetten dra gende de nummers 160.312 141.390 111.592 254.859 en 242.700 TUINBOUW - TENTOONSTEL LING TE BRUSSEL. De maande- lijkschc tuinbouwtentoonstelling, inge richt door de K. Tuinbouwvereeniging «(Linnaeus en Flora» van Brussel, met cien steun van het departement van Landbouw zal plaats hebben op Zon dag 20 Juli e.k. in den rijksplantentuin tc Brussel. 1 ocgang vrij van 10 tot 13 uur. OPRICHTING VAN EEN EEN HEIDSORGANISATIE. Men meldt uit Brussel de versmelting van het Al gemeen Vlaamsch Nationaal Jeugd- verbond (A.V.N.J.), de Vlaamsche Jeugd (V. J.,), de Dietsche Meisjes scharen cn de VI. Meisjes, waarbij de Vlaamsche Jeugdherbergcentralc (V J. EI. C.,) en bet Vlaamsch Instituut voor Volksdans en Volksmuziek (Vi vo) als technische organisntien aan sluiten, cn welke den naam zal dragen van Nationaal Socialistische Jeugd. STEMPELS IN CAOUTCHOUC EN IN T KOPER te verkrijgen in den Boekhandel van De Volksstem rechtover St martenskerk Aalït. Dat tijdens de ondragelijke hitte van de zomermaanden honderdd zenden New-Yorkers naar koelerkunnen nu gezamenlijk plaatsen uitzwermen of in het Centraal streden. Hiertoe hoeft men Park en aan de kust van den Oceaan toevlucht zoeken, is niets buitenge woons op zich zelf bij deze warmte, welke zelfs beproefde tropenreizigers en negers uit hun vel doet springen. Niet minder abnormaal is het echter ook voor New-Yorksche ooren te ver nemen, dat openbare parken cn plant soenen iederen nacht de rustplaats vor men van 20 a 25.000 havelooze men schen. Wanneer de zon ondergaat komen zij langzaam aangestrompeld, zoeken chunne» bank of -.hun» plaatsje op de treden van een monument uit en ma ken een warme onderlaag uit dagbl; den, welke in de papierkorven rijkelijk voorhanden zijn. Tegen middernacht heeft alles zich geïnstalleerd. Om 2 uur 's morgens liggen ze allen in de armen van Morpheus, de pet' of de jas onder het hoofd als kussen. De TER BESTRIJDING VAN PLAAG EN COLORADOKEVER Het ministerie van Landbouw er Voedselvoorziening doet den volgen den oproep De Coloradokever, die reeds in tal rijke gemeenten van het land is waar genomen, niet alleen in het zuidelijk gedeelte van het land, maar eveneens in het Oosten, moet, om doeltreffend te worden bestreden zooals het ministe- rieele besluit van 26 Juli 1928 voor schrijft, eerst in al zijn vormen zorg vuldig worden verzameld en vernie tigd. Vervolgens zal en moet het aan getaste, alsmede de nabijgelegen per- ceelen, besproeid worden met loodar- senaat naar rato van 750 gr. per 100 liter water of met 1 kg. kalkarsenaat in de zelfac hoeveelheid water opgelost. Hoeveelheden welke dan volstaan om 10 are te behandelen. LET TEGELIJK OP DE AARDAPPELPLAAG. Niet alleen hebben onze aardappe len te kampen met het gevaarlijke in- sekt, maar in zekere gewesten van het land ook en inzonderheid tijdens de bloeiperiode zijn zij bijzonder vatbaar voor de aardappelplaag, een kwaal welke verleden jaar zooveel schade teweegbracht. Eens dat de bloeitijd aanbreekt, talmt men niet meer deze kwaal voorbehoedend te bestrijden. Hiertoe besproeit men met Borde- leesche pap, een mengsel bestaande uit 1.5 kg. kopersulfaat en 1 kg. kalk per 100 liter water. De bereiding hiervan werd in een vorige bijdrage breedvoe rig toegelicht. Ter vervanging van Bor- deleesche pap kan even doelmatig een mengsel van 500 gr. koperoxychlorure per 100 liter water worden aangewend Aardappelplaag en Coloradokever worden be 750 Omtrent het oprichten van nieuwe zuivelfabrieken in de tot dusver be staande vrije gebieden, vernemen we in Volk en Bodem het orgaan der Nationale Boerenkorporatie wat volgt In dringende gevallen werden reeds enkele dezer gebieden door de Hoofd- groepeering ((Zuivel, Vetten en Eieren» toegezegd. Een laatste kans wordt thans aan de belanghebbenden en de maatschappijen gegund om hun aan vraag in te sturen. Vele aanvragen werden reeds ingediend en daar men van zins is de overblijvende vrije ge bieden, de streken dus waar tot dusver nog geen aangenomen melkerijen in werking zijn, zoo spoedig mogelijk toe te kennen, dient er onmiddellijk gehan deld. De voorkeur gaat evenwel naar de personen of maatschappijen, wier in richting gesloten werd ingevolge het besluit van 17-8-1940. Ook naar de maatschappijen met coöperatieven grondslag. Nadere inlichtingen kunnen drin gend ingewonnen worden bij de Hoofdgroepeering Zuivel, Vetten en Eieren, 5 7a, Kruidtuinlaan, Brussel, adres op het welke ook alle aanvragen en alle kandidaturen dienen verstuurd. het Cyrisch conflict om een operatie van plaatselijk en militair karakter die geen uitstaans heeft met de politiek der Fransche regeering. Generaal Dentz bevindt zich eenvoudig in de positie van een belegerde die zich niet meer kan verdedigen. De verhouding der Fransehe regeering lot d.Britsche wordt evenmin als de politieke verhouding tusschen dc Fransche regeering en het mandaatsgebied Syrië hierdoor getrof fen. Voor hel overige gelooft men in de plaatselijke welingelichte kringen, dat de nieuwe Britsche wapenstil standsvoorwaarden zich op louter mi-, litair gebied beperken. loodarsenaat bij bovenvermelde pap te voegen en klaar is kees. Dient ter loops gezegd, dat indien de colorado kever vroeger optreedt, hij bij voor keur afzonderlijk zal worden bestre den. Hoe dan ook zal de besproeiing worden herhaald 20 a 30 dagen na de eerste behandeling. Verricht het werk bij helder en kalm weder, doch niet onder den middag of tijdens de groote hitte cn vergeet vooral den onderkant der bladeren niet, waar de eitjes wor den gelegd. HELPT ELKANDER De sproeitoestellen i zijn vcor 'beide be&ïrijdingen onontbeerlijk. Dat zij die over een toestel beschikken, niet aarzelen het uit te leenen of te verhur Vichy, 1 3 Juli. Naar het ministe rie van oorlog meldt, hebben de on derhandelingen tusschen den Fran- schen oppercommissaris in Syrië, gene raal Dentz, en den Britschen bevelvoe renden generaal Wilson, tot een wa- penstilstandsaccoord geleid, dat Za terdagavond werd onderteekend. Het Syrische conflict is dus na ge vechten die 34 dagen hebben geduurd, beëindigd. De wapenstilstandsvoorwaarden die door generaal Dentz en generaal Wil son werden onderteekend zijn op dit oogenblik te Vichy nog niet bekend. Vichy, 13 Juli. welingelichte kringen avond medegedeeld, Dentz de Britsche voorwaarden aan den STOUTMOEDIGE BANDIETEN- STREEK TE GENT In de Brabantdam 9 te Gent, is in de juwelierszaak van Juliaan Jooris een stoutmoedige diefstal gepleegd. Dc dief moet op de hoogte geweest zijn van de inrichting van het huis. Hij was namelijk in den winkel gekomen, had de deur die toegang verleent tot de zitkamer met den sleutel die er op stak gesloten, zoodat de eigenaars op gesloten waren. Vervolgens keerde de dief naar den winkel terug en roofde nagenoeg dc gansche uitstalling, waar na hij het huis verliet. Eerst wanneer Mej. Jooris tot de vaststelling kwam dat zij opgesloten was, riep zij om hulp. Zij werd door buren bevrijd en alsdan werd de dief stal vastgesteld. Een 9 jarige khaap was in de buurt van den winkel, toen deze door den dief werd verlaten zoodat men een persoonsbeschrijving van den kerel bezit. De buit had een kleine 100.000 fr. In plaatselijke werd heden dat generaal wapenstilstands minister var _<orlog had overgemaakt om diens opi nio betreffende enkele punten van tech- nischen aard te vernemen. Men wijst erop, dat nog geen wapenstilstand overeenkomst werd onderteekend. nrers elkeen beschikt niet over de mid delen om er zich een aan te schaffen. Niettegenstaande het departement van m«stcn zoeken d,t nachlverbl.jf onder sinds jaren loelagen ver_ de sterren op. daar zij aan hel e.nde |cende cn bij herhaling de aandacbl van hun Latijn zijn er. geen steun trek-1 wer(J gevesügd op het belang dezcri ken Zij komen meestal u,t een anderebezitten ve,e Iant)bouwers dit onont- stad en worden derhalve met aange-beer|;jk ,oeste, njel Tbans ook onde,_ z.en als ingezetenen De gemiddelde vindt m£n e moeiUjkheden om ouderdom van deze dnkloozenschom- er zjch een aan (e scbaffen Terecht mclt tusschen 40 en 45 jaar Menschen d[ dan ook be daan den op leeftijd vindt men er met veel tus-gemeenscbaps2in en de solidariteit van schen, daar zij vroeg sterven, terwijl de do „n„ jongeren gemakkelijker werk vinden. DOOR JEF SCHEIRS 9 I 26ste Vervolg. Anna. zei hij, haar minzaam aan kijkend, mag ik u iets vragen. Ze knikte. Wilt ge uw haar laten openhan gen Ik zou u gaarne alzoo schilderen. Ze werd rood en 'n tikje beschaamd, maar ze vond cr toch niets bijzonders aan. Ja- Ze deed haar haren los en t viel open langs haar wezentje, langs haar fijnen blanken hals met zijn albasten kleur en over haar schouders. Een ge weld van zwarte haren, die het expres sieve, mooie wezen beter deden uitko men, de groote weeïge oogen beter de den glanzen en den heelcn kop een in tensiever pracht gaven. De oogen van den schilder hingen met bewonderend gevlam aan haar kop. Dat was niet hctzelfc^ beroeren de gevlam dat sprong uit dï oogen van ben die gingen, de wegen langs van dc hartstochten. Een stondeke was ze blij om die mannenbewondering voor haar vrouwenmooiheid, maar zij wierp het algauw van zich als 'n gevoel langs waar verzoeking en zonde weer zouden kri de eigenaars der toestellen, voorrading ten bate. be- kunnen binnenkomen. Anna, wilt ge nu op dat kussen knielen Zoo... Hij deed het haar voor. En dan kijkt ge naar dat boven u. Als ge moe wordt staat ge maar recht. Wat gaat ge met mij uitbeelden, mijnheer vroeg ze benieuwd. Daar is mij een altaarschilderij gevraagd, zei hij haperend en voor zichtig... een biddende vrouw vóór het Kruis. Dat ging haar, en 't klonk haar hoog verleidelijk tegen voor 'n werk dat zou dienen tot eer en glorie van God en Zijn altaar was ze gereed. Ze knielde en keek omhoog naar het kruis aan den rnuur. De schilder stapte achteruit en staarde. Dan trad hij weer bij haar. greep zacht een van haar zware hacrklissen en schudde ze open op haar schouder... Een hooge blos vloog over haar ge zichtje, als ze de aanraking van die voorzichtige vingers voelde. Hij ging weerom achteruit, en zette zich neder bij 't gereedstaande doek. Ze was blij. Het werd geluidloos, devotelijk stil op de zonnige kamer, stil in het licht, stil in haar hart. Ze keek den Christus aan die daar hing, en liet de geestdrif tige oogen van den schilder betijen er lag geen verzoeking in, en 't gevlam uit zijn oogen liep langs den weg der geestdrift... Geestdrift kwam ook uit dc levensreserven van het kruis Wat wilde hij uitbeelden met haar als knielend model in 't aanschijn van den Christus; cn met dc zware vracht van haar loshangende haren Iets der gelijks had ze nog gezien op doods beeldekens. Ging. hij haar uitschilde ren als boetende Maria aan den voet van het kruis Het ontroerde haar. Kende die schil der haar leven en de tormenten van haar gemoed, dat hij een geschikte boe tende Maria in haar zag Evenals bij Magdalena had haar leven geloopen en liep het ook nu in de eigenste lijn zc voelde dezelfde passie, hetzelfde verlangen als de Boetvaardige, nu ze in deze zwijgzame zonnekamer neer knielde in 't aanschijn van den Chris tus. Hoe vreemd ontroerend, de weg van 't gevoel In die zonnekamer met de vele kleuren van blijdschap en van vroolijk leven, genoot ze 't Koninklijk Wee dat zwalpte uit den stillen Christus. Zoo zou ze willen knielen en blijven knielen, al luisterend naar de reine le- vensvooize. Want nu sprong weer het verlangen van straks in haar gemoed... de begeerte der roeping Ze zag maar één remblok haar kindeke... Maar wie weet, of God haar kindeke niet ging bij zich halen... Op die gedachte dierf ze niet ingaan, er niet op peinzen; 't was niet aan haar, te wikken en te wegen... Angstig staar de ze naar de gesloten oogen van den Christus, en bad... bad, opdat Zijn heilige Wil zou gebeuren niet naar haar begeerte, doch naar de Zijne...Ze bad om verlost te worden van het verre aan den mingegoeden buurman. Im- j Veeleer werd een overeenkomst be treffende het staken der vijandelijkhe den door den vertegenwoordiger van generaal Dentz, nl. generaal Verdilhac geparafeerd. Het accoord betreffende de bijleg ging van het Syrische conflict zal waarschijnlijk door generaal Dentz onderteekend worden, doch de Fran sche regeering zal, nadat zij haar standpunt inzake het antwoord op de eerste wapenstilstandsvoorwaarden dui delijk maakte, deze overeenkomst niet bekrachtigen. Het gaat hier dus, zoo verklaart men, bij de bijlegging van EEN VROUW BRANDEND OP STRAAT AANGETROFFEN In de volkrijke buurt van de West- meersch te Brugge heeft een jammer lijk ongeluk plaats gehad. Aldaar woont de Wwe W. De Crop, geboren Lambert Eulalie, 61 jaar. Ten einde geen stoof te moeten aansteken had de vrouw wat eten gewarmd op een ai- koholvuur. Men weet nog niet hoe het is gebeurd, doch de "kleederen van de vrouw hadden vuur gevat. Ze liep de keuken uit en kwam op straat als een brandende toorts. Geburen snelden ter hulp en na een verzorging ter plaats werd de ongelukkige vrouw naar het St Janshospitaal overgebracht alwaar men haar toestand als ernstig heeft be schouwd. Het slachtoffer heeft over het geheele lichaam brandwonden op- geloopen. Politiecommissaris G. Beauprez heeft een onderzoek ingesteld. Zaterdagnamiddag vernamen we dat de vrouw hel vuurtje had omge worpen en aldus hare kleederen vuur hadden gevat. Haar. toestand was beter geworden cn men hoopt de vrouw nog te kunnen redden. geheim egoisme dat opdook in haar als een nieuwe temptecring van den Booze. De kalmte viel in 't gewoel van haar gepeinzen en gevoelens. Het was goed om zitten alzoo, geknield als model van Berouw en van Boete. Wordt ge nog niet moe, Anna Ze keek even opzij, de pezen van zijn gezicht stonden gespannen. Neen, zei ze vriendelijk. Dan mag ik voortgaan Er lag vuur in zijn oogen. En weer werd het stil, en weer staar de ze naar den Christus, lang, heel lang luisterde naar dc wijze monden die al door haar gebed lot haar spraken. Als 't hooge licht van den noen uit de lucht viel, trok ze welgezind naar huis met vijftig frank. Tot morgen had de schilder bij het heengaan gezeid, en ze was zelf benieuwd, voor morgen, om haar eigen, mooien kop te zien, en de uitdrukking van haar eigen oogen op het doek. Thans was het nog niet heelemaal afgewerkt. Hoe kon die mensch alzoo met kleuren iemands levenstragedie in de oogen leggen Snel en gejaagd om thuis te zijn, ging ze voort door de heete noenzonne. Het zweet brak haar langs overal uit en ze was tevreê, als ze te Wiezeke's toekwam. Maar als ze de deur open stiet hoorde ze hoe haar kindeke weer zong en kneuterde de vooize van den dood., een flauw, pijnlijk geklaag... Ze voelde den angst door haar hart stappen, en uit witte noenzonne zag ze den Dood aangetreden,.. den ouden mystieken Arbeider, die verschen grond schiet over fundamenten van toeë doode-menschenoogen. VII. 's Anderendaags wist ze niet wat doen naar den schilder gaan of thuis ZES WERKLIEDEN GEWOND TE ZEEBRUGGE De bliksem is te Zeebrugge ingesla gen te midden een groep werklieden,die in het havengebied werkzaam waren. Zes hunner werden getroffen zij be kwamen vrij ernstig letsel, hetzij brand den, hetzij een totale of gedeeltelijke verlamming. Na eerste hulp ter plaat se werden de ongelukkigen, die allen uit Blankenberge zijn, aldaar overge bracht. blijven Er was iets ongewoons aan 't kindeke, het lag rustig maar die rust benauwde en bood zoo n angstig uit zicht. Het kindje kneuterde niet meer, 't cn zwolg niet meer, cn 't liet zijn melk tusschen zijn blauwgekleurde lippe- kens loopen. 't Zag nog 'oleeker dan gewoonlijk, en er stak zulke vreemde, wonderbare klaarheid in zijn oogskes, die groot werden en onbeweeglijk ble ven staren. Het klauwde aanhoudend met zijn vingetjes, als zocht het daarin nog 't eenig verweer tegen de gruwza me pijn die bijkans gedaan had met zijn lijfje dood te branden. En als het soms nog eens klaagde, was 't zoo weeïg droef, zoo treurig, zoo vol innig verdriet om de verzachting en de lafe nis die uitbleven. Anna had het op haar schoot liggen en Wiezeke stond het aan te zien. Van tijd tot tijd bekeken de vrouwen mal kaar en raadden, wikten en wogen wat er ging gebeuren. De kleur van zijn vleezeke kreeg het uitzicht van blauwachtig bederf, 't ge luid van zijn stemmeke klonk als van een die niet meer kan. Ik ga nen keer om Rommelie, zei Wiezeke ineens, blij om de uitkomst die ze zag... Ik en heb geen kinders gehad en heb er geen ondervinding van. En gij ook niet... Rommelie heeft er alle soorten gehad, gezonde en zie ke, levende en doode, en die zal wel meer weten en zien. -Wiezeke ging. Toen ze buiten was viel Anna aan 't weenen, want ze ver stond dat ook Wiezeke het slecht in zag en dat 't vrouwke, evenals zij, den ouden Dood verwachtte. 't Vervolgt. Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrij-,

De Volksstem | 1941 | | pagina 2