De Liefde verdraagt alles Hulde aan ueo Aardappel De Russische regeering verlaat Moscou 40 Ton nieuwe Aardappelen voor het Arrondissement Aalst De laatste versterking der Stalin-linie bij Witebsk ingenomen DUITSCH LEGER BE RICHT ITALIAAN SC H LEGERBERICHT Het Japansche Kabinet afgetreden DE HOUDINO VAN AMERIKA VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 fit PER WEEK i 1,15 FR. DONDERDAG 17 en VRIJDAG 18 JULI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXV1IU JAARGANG NUMMER 89 Uitoav. van de S.M. «De Vooruitgang Kerkrtiaa» 9, AaW. Handelsreg. Nr 1248 Portchekrekenms J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie KeHrrtraat 9 Aalat Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Hava» Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusscL Telefoon 114 "UIT DE WET DER LIEFDE. DOOR P. DR BERT HO LD, CAP- Het lijden is het grootste vraagstuk des levens op deze wereld. Daarom komt de apostel herhaaldelijk terug op de goede gevolgen der deugd van ster ke Liefde, die zoo innig met het lijden is verbonden. De chri3tene liefde alleen kan ons den uitleg van het lijden des levens bieden. Ware liefde moet en kan lijden.Lief de en lijden zijn onafscheidbaar ver bonden. Wie God lief heeft, kan alles dragen wat Hij ons overzendt- De deelneming aan de vruchten der Verlossing vergt eene deelneming in het lijden. De levensgemeenschap met Christus wordt tot lijdensgemeenschap ter zaligheid. «Wij lijden in alles ver- Men spreekt van het geluk der boo-!drukking maar worden «iet beklemd; rechtvaardi-jW1J worden twijfelachtig, maar metj wanhopig wij worden vervolgd, maar terneder geworpen maar zen, van het ongeluk der gen, omdat men de louterende kracht des lijdens niet beseft. Het hopeloos klagen bewijst een gemis aan geloof en christene levensopvatting. De antieke wereld met haar philoso- fen als Socrates, Plato, Aristoteles, de cynieke en stoïcijnsche lijdenshelden hebben met min of meer gunstigen uit slag hunne krachten uitgeput in de lij- densphilosophie en zich, om zoo te zeggen, doodelijk gewond aan de lij densketting,welke zij vruchteloos zoch ten van zich af te schudden. Doch niet alleen de lijdenskracht, maar bovenal de lijdensliefde, die alles verdraagt,was hun onbekend. Laokoon, om zijne^ kin deren zijn eigen dood vergetend in de doodende omklemming van kronke lende slangen, was het lijdensideaal der antieke wereld. Eerst in het Oude Verbond, vallen de eerste lichtstralen eener hoogere openbaring, waardoor het Bestaan en de Voorzienigheid van God het lijden doen bloeien als eene bittere vrucht op den boom der zondeschuld. Hier zijn wij den heiligen man Job, zich onder den last des lijdens opwerken als een sterke liefdemacht, die tot God bidden kon «Al doet Hij mij ook sterven,het zal in Hem zijn dat ik hoop; maar ik wil mijne wegen voor Hem verdedigen. En Hij zal mijn redder zijn...» (1) Doch van den berg van het Oud Verbond voert de weg naar de alles beheerschende hoogte, waar het lijden glanst op den boom des kruises, als een zoenofferande voor het menschdom; waar de marteling van eenen God, het lijden der menschen verheft als een lou terende kracht ter zaligheid. De liefde heeft het lijden gebaard om de wereld te verheffen, om den he mel open te stellen voor het gevallen menschdom en het voor ons te doen dienen als een middel ter zaligmaking. Christus zelf immers is de uitleg van het lijdensprobleem in de menschheid. niet verlaten niet omgebracht; te allen tijde Jezus dooding in ons lichaam omdragende, opdat ook het leven van Jezus in ons lichaam openbaar worde. Want wij die leven, altijd worden wij ter dood over gegeven om Jezus' wil, opdat ook Je zus leven openbaar worde in ons sterfe lijk leven. Zoo werkt dan de dood in ons, maar het leven in u». (2) Óm te leven voor tijd en eeuwigheid moeten wij dan naar de woorden van Sijt Paulus alles verdragen kunnen wat. de smart ons op de schouderen drukt, j denkt men kwaad over ons, spreekt men ons tegen, doet men ons onrecht, worden wij gekwollen door ziekte of i bezocht door tegenspoed, laat ons ge laten dit alles verdragen, zooals Chris tus ons voorbeeld. Nemen wij de roede der bestraffing ter hand, dan alleen als wij in het huis Gods belast zijn met de j orde te handhaven, of indien wij door overheidsmacht de regeltucht moeten j doen gelden. Zoo verstaan is het lijden voor ons geen storing,geen kwaad of geen onge luk; het wordt alsdan een factor van ethische kracht en godsdienstige betee- kenis. De waarde van ons leven wordt naar de lijdenskracht der christene I liefde gemeten. De verbinding met Christus door deugd en genadeleven schenkt vrede en lijdensvreugde en omkleedt ons met het stalen pantser der christene verdraagzaamheid. De koortsige hitte des opstands wijkt voor de gezonde kracht der lijdzaamheid; deze overwint de wereld en herstelt den vrede der ziel en maakt ze bereid tot de hooge vlucht der eeuwige berusting in God. «Et volabo et requiescam». (3) In de lijdensphilosophie worden alle opvattingen der heidensche wereld vol maakt en gezuiverd. De vreugdedorst der Hedonisten wordt gelescht in de bron van het natuurlijk genot, dat door Hij drukte de smart als eene kroon om welver9tane zedenleer niet wordt uit zijn^ hoofd, hij droeg haar scepter ^.n geschakeld... De weerstandskracht in j'~ het lijden, waarvan Socrates, Plato en s Aristoteles een voorgevoel hadden; het stelde zich op haren troon om het den te huldigen als de Koningin eeuwigen Vredes. Zoo ook moet de minnende mensch heid kracht zuigen uit de wonden door streven der Stoïcijnen naar zielerust en gelijkmatige levenstemperatuur, wordt j hier ook aangetroffen en gestaald, wijl de smart in haar wezen geslagen. De.aj ^et onvolmaakte in deze theorieën liefde tot God vergt lijden in het leven, d00r de christene levensopvatting omdat de weg die tot waarheid leidt en liefde, versperd is door het vuur der kwalen, die den mensch langs zijne le vensbaan bestoken, en hem zuiveren moeten van de zondenschuld die op zijn ziele kleeft. Doodende kiemen slui pen ons lichaam binnen, moedelooze gedachten ontzenuwen onzen wil. Bitte re woorden steken in ons hart, kwade daden omklemmen onze ziel. De even- mensch bespiedt ons, benijdt ons, valt! ons aan en* zendt over ons bij gelegen heid de volle laag zijner bijtende woor den en verstorende werken Langs al le zijden komen de vijanden van ons lichaam en ziel opduiken, om het lid- teeken der smart op ons te drukken. Doch ziet, aan den bloedenden hori zont der levenssmart teekent zich het beeld af van den zegepralenden Chris tus over jijden en Dood. Zijne door boorde hand stelt ons dë lijdenskroon op het hoofd als een stormhofcd die ons beschermen moet voor den aanval des driftenstoots en ons dienen zal als een onderpand van eeuwige zegepraal. wordt verwijderd en geheeld. Zoo zien wij hoe, door de openba ring van Christus' lijden, de mensch heid eene* bron heeft ontdekt van ster kende kracht tegen de lijdenskwalen des levens hoe de ware liefde de men schen in lijden niet tot opstand, maar tot vrede en liefde tot den evenmensch stemmen moet.. Het lijden brengt ons nader bij God en bij de menschen. Ge meenzaam is de lijdenslast, gemeen zaam ook de lijdenskracht en de lij- dênstToost, die ons in eeuwigheid wacht. Het Christendom heeft dan ook met de verdraagzaamheid, het medelijden in eere gebracht en de menschen aan gezet zich niet alleen te geven voor zich zelf en voor God, maar zich ook te of feren voor de lijdende menschheid, met anderer smart te heelen weduwen en weezen, bedroefde armen en kran- ken te zalven met den balsem van hart en geest, van stoffelijk goed en christe ne zielenweelde. Ware liefde tot God doet den evenmensch beminnen en met hem medelijden. Voorwaar, voorwaar hij heeft het vèr gebracht Van een straatvulgaire knol is hij de vorst onzer tafels geworden. KONING PATAT Daarom wil ik heden z n lof zingen want wie zich vernedert zal ver heven worden... Die lof, deze hulde is des te meer ge voeld en innerlijk beleefd omdat ik hem acht dagen lang in m'n maag heb moeten missen. Moest hij van huisuit niet zoo bloem- zakkig zijn, we zouden zeggen dat hij zich op ons wreekt over den smaad hem vroeger aangedaan, want, kom aan vrienden, laten wij het maar eerlijk bekennen wij hebben hem vóór dezen niet naar waarde geschat. Wij hebben aan Cesar gegeven wat van Cesar was, maar wij hebben den Patat geweigerd wat den Patat rechtmatig toekwam. Vroeger, ach ja, schoven wij hem van ons bord omdat hij een blauw plekje had, omdat hij te veel oogjes droeg of een glazige kleur vertoonde nü echter blauw of groen of glazig, we leiden hem plechtstatig naar binnen met oogjes en al. Vroeger toen de piotten hem «jas ten)) sneden ze hem het vel af haast centimetersdik, ze hakten daarbij nog stukken van z'n lévend vleesch en smeten hem brommend in den ketel, nu echter wordt hij voorzichtig van een dun vliezeke ontdaan opdat er toch niets verloren ga van z'n edel wezen. Vroeger waren ons klein mannen blij als ze hem 's middags niet eten «moesten» en ze /.pannekoeken kregen of boterhammen met aardbeien. Moe der de vrouw moest hem met allerlei varianten in onze maag goochelen gebruineerd, gestompt, in schijfjes, in staafjes, in kroketten enz. enz. Wie zou het nu nog «ttraiugven hem uit de hoogte te beschouwen als hij op onze tafel verschijnen «wil Ja, ja, hij heeft het vèr gebracht, de straatvulgaire patat Burgers vechten voor hem gelijk destijds de ridders voor de dame van hun hart en z'n lijfwacht, 't hoerendom; bewaakt en verdedigt hem met gierigen moed. Fijne dames dragen hem op hun fiets daar waar ze vroeger de bloemen legden en wij die hem in onze vlegel jaren voor ons uitschopten, hem naar de freules uit de masoeurkesschool ke gelden of oude-vrouwen-gezichten in z'n huid sneden, wij trachten hem nu bij ons binnen te krijgen in de angsten onzer ziel en het zweet onzes aan- schijns. Hij is koning geworden en w« geven hem overal de eereplaats. Vroeger werd hij verwezen naar het afgelegen veld van een patatten-boer, nü echter is zijn rijk van hèèl de beschaafde we reld. Met een beetje aanpassing zou den wij van hem mogen zingen «Patatteke, dagh en nacht denc [ic aen u... waer ic ooc ben en vaer ghi syt mi altyt naer...» Inderdaad, overal ontmoet gij hem: in de kruidtuinen onzer steden naast exotische planten, langs den spoorweg waar vroeger de brem bloeide, in de lusthoven der villa's, ja zelfs in de bloempotten I Ge kunt nochtans van hem niet zeg gen dat hij mooi is... Z'n loof is brons kleurig, zijn stengels zijn watergroen en z'n bloemekens, och, z'n bloeme- kens zijn er van ik wil en ik kan niet Néén, Koning Patat is niet mooi maar... hij is nuttig, hij is noodig, wat zeg ik Hij is onontbeerlijk Daaraan dankt hij z'n roem, daaraan dankt hij z'n rijk er. we nemen ons voor hem voortaan niet meer onachtzaam voorbij te gaan maar hem in latere, betere ja ren steeds hartelijk te blijven groeten als 'n weldoener en 'n vriend uit don kere dagen... G. In de omgeving van Mechelen stelt men op dit oogenblik 'n drukke bedrijvigheid vast bij het rooien en vervoeren van nieuwe aardappelen. Deze worden met alle mogelijke vervoermiddelen, treins, trams, vracht wagens naar de stations in de nabijheid gebracht ofwel onmiddellijk naar hun bestemming. Aldus werden op I 1 Juli 1312 ton nieuwe aardappelen naar de voornaamste en meest behoevende centra vervoerd. Namen ont- Zie vervolg hierneven. ving 65 ton; Charleroi 131 ton; Luik 301 ton; Gent 25 ton Brussel 286 ton Antwerpen 159 ton; Dendermonde 10 ton, enz. Daags te voren werden 1368 ton vervoerd. Daarvan waren er 40 TON VOOR HET ARRONDISSEMENT AALST bestemd voor het arr. Char leroi 205 ton; voor Brussel 255 tt>n; voor Luik 130 ton; voor Antwerpen 11 7 ton enz. New York, 16 Juli. De Russische regeeringsdiensten en overheden verlaten Moskou om zich te Kazan, 450 mijlen ten Oosten van de hoofd stad te vestigen, zoo meldt de «New York Times» uit Washington, op grond van in de bondshoofdstad binnengekomen berichten uit toonaan gevende kringen. Alleen het Russisch ministerie van buitenlandsche Zaken maakt een uitzondering en zal voorloopig te Moskou blijven zoo deelt het Amcri- kaansche blad mee. Om deze reden zal ook het diplomatieke corps Mos kou voorloopig niet verlaten. Berlijn, 15 Juli. In het gebied van Witebsk werd Maandagavond de laatste versterking der Stalinlinie die het meest Oostwaarts is gelegen, ingenomen. Duitsche infanteristen streden anderhalven dag, midden het bunkerveld, tot de voornaamste stelling, een reusachtig blok uit beton en ijzer met onderaardsche installaties, volledig werd veroverd. De bunker was uitstekend gecamoufleerd en voorzien van draaibare stalen koepels. Jagers, die in de boomen opgesteld waren, verzekerden de veiligheid en bestookten de aankomende Duitsche soldaten van op zeer geringen af stand met een hagel van vuur. Gesteund door zware houwitsers, kanon nen en mortieren, slaagde men er in de gepantserde koepels buiten strijd te stellen. Dan rukten de infanteristen en pioniers op en brachten onder het hevige vuur der in de nabijheid gelegen bunkers hun springla- dipgen voor de spleten van de voornaamste stelling aan. Hevige ontplof fingen reten de betonnen wanden uiteen en doodden de bemanning. Nadat dit belangrijk steunpunt was gevallen, naderden de stoottroe pen de overige bunkers, stelden deze door springladingen weer buiten gevecht en rolden zoo van beide flanken uit de gansche verdedigingstel ling op. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 16 Juli.Het oppercommando van de weermacht maakt bekend In het Oosten gaan de operaties in gunstigen zin voort. Op ettelijke plaatsen werden wanhopige Sowjetsche tegenaanvallen onder bloedige verliezen voor den vijand teruggeslagen. In den strijd tegen Groot-Brittannie bracht de luchtmacht ten Oosten van Newcastle twee groote vrachtschepen zware beschadigingen toe. Ge vechtsvliegtuigen bombardeerden tijdens den laatsten nacht de havenin stallaties van Margate. De vijand wierp tijdens den afgeloopen nacht met zwakke krachten een gering aantal spring en brandbommen over West- Duitschland. Nachtelijke jagers schoten drie van de aanvallende Brit- sche gevechtsvliegtuigen naar beneden. Zooals reeds door een speciaal bericht werd medegedeeld schoot lui tenant kolonel Moelders, commandant van een jachtescadrille, gisteren opnieuw 5 Sowjet-vliegtuigen neer en gelukte erin, tijdens dezen oorlog, zijn 101ste overwinning in de lucht aan te teekenen. Rome, 16 Juli. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend: In Noord Afrika hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen opnieuw versterkingen, batterijen en haveninstallaties van Tobroek aangevallen. Andere Duitsche eenheden van het luchtwapen hebben vijandelijke vliegterreinen in eerste linie aangevallen. De vijand ondernam vluchten boven eenige localiteiten van Cyrenaika. In de nabijheid van Bardia werd een Britsch toestel naar beneden gehaald. In Oost Afrika heeft een kolonne Italiaansche troepen op 13 Juli, van de bezetting van Volchefit, een stoutmoedigen aanval op de vijandelijke stellingen gedaan. Op schitterende wijze wist zij den vijandelijken tegen stand te breken, terwijl de troepen van den vijand op de vlucht werden gedreven. Op 14 Juli hebben afdeelingen koloniale troepen van de bezetting van Volchefit Indische eenheden aangevallen en uit hun stellingen gejaagd. In de nabijheid van Gondar heeft onze artillerie een vliegtuig naar beneden gehaald. Tokio, 16 Juli. Het agentschap Domei meldt officieel, dat het vol ledige Japansche kabinet Konoje, afgetreden is, om plaats te maken voor een sterkere regeering, die den nationalen en internationalen toestand zou kunnen trotseeren. Op bevel van den keizer zal het kabinet Konoje voorloopig aanblijven Omtrent de omstandigheden waarin het aftreden van het kabinet Ko noje plaats had, meldt hetzelfde agentschap Het officieele bericht van het aftreden van het kabinet werd plots en op sen8ationeele wijze bekend gemaakt ongeveer 40 minuten na den terug keer van prins Konoje uit de keizerlijke villa Hamaja, waar de Japan sche eerste minister 20 minuten lang bij den keizer in audiëntie was. Het kabinet besloot tot aftreden tijdens een bijzondere zitting in Ko- noje's residentie, om I 7 uur, waarna de eerste minister zich onmiddellijk naar Hamaja begaf. Na zijn audiëntie keerde Konoje naar Tokio terug, riep het kabinet samen en maakte het bevel van den Keizer bekend, in funktie te blijven tot wanneer de opvolgers zouden gekozen zijn. WILLKIE ONTHULT ROOSEVELT'S PLANNEN. AAN DE AMERIKAANSCHE VLOOT WERD BEVEL GEGEVEN ZONDER WAARSCHUWING OP DUITSCHE OORLOGSSCHEPEN TE SCHIETEN Washington, 15 Juli. Wendell Willkie verklaarde aan zijn mede werkers en vertrouwelingen, dat president Roosevelt, tijdens verschil lende besprekingen met hem, het bevel aan de Amerikaansche vloot zonder waarschuwing te schieten op Duitsche oorlogsschepen, duikboo- ten en vliegtuigen, bevestigd had. Roosevelt heeft bij deze. besprekingen, aldus verklaarde Willkie, het vaste besluit te kennen gegeven, onder alle omstandigheden een oorlogstoestand met Duitschland door het uitlok ken van een incident in het leven te roepen. De eenheden der Amerikaansche vloot hebben bevel ontvangen onder gelijk welke omstandigheden door offensieve handelingen tegenover Duitsche eenheden dit incident te veroorzaken. Roosevelt, aldus Willkie, wil het Congres eerst na het afkondigen van den oorlogstoestand voor een voldongen feit stellen.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1