LOUTERING De Maximumprijzen Levering van broodgraan, voedergraan en peulvruchten De overeenkomst in Syrië onderteekend OOGST 1941 De nieuwe officieele prijzen voor groenten en fruit Verliest uw geduld niet eene nieuwe gelegenheid ZELFDE PLAN Verbod van Fotografeeren VRIJDAG 18 JULI. H. CA- M1LLUS DL LELLIS (Majorem). Gloria. Gedachtenis HH. Symphorosa en Zonen. ZATERDAG 19 JULI. H. VIN- CENT1US A PAULO (Justus) Gloria. DE GEVOLGEN VAN MELK VERVALSCH1NG. Na het drinken van melk, waarvan men denkt dat zij vervalscht werd, zijn te Bergen v scheidene personen zwaar ziek gewor den. In verband met deze zaak is een ernstig onderzoek ingesteld. GEEN KERSTZEGEL VOOR WINTERHULP. Sommige bladen hebben de uitgifte aangekondigd onder bescherming van Winterhulp, van een extra Kerstzegel, waarvan de brengst hoofdzakelijk tot steun dienen voor ae teringlijders. Winterhulp deelt mede, dat dit richt onjuist is; geen enkele uitgifte van een extra-postzegel zal plaats heb ben. be- BRIEVEN VAN NAPOLEON. Te Parijs is een brief van Napoleon aan Marie-Louise in hel openbaar verkocht en bracht 50.000 franl; op. Hei doku- ment is gedagteekend .Fontainebleau, 20 April 1814. Vier brieven van Jose phine de Beauharnais aan Napoleon werden verkocht voor 13.000 fr. VERDUISTERING Vrijdag 18 Juli van 5,49 .tot 21,48 u. Zaterdag 19 Juli v. 5,50 tot 21,47 u. VOOR 1NLANDSCHE VERSCHE EIEREN VASTGESTELD Bij besluit van 15 Juli 1941 is hel verboden boven de hiernavermelde maximumprijzen inlandsche versche eieren te verkoopen. Eieren van 55 gr. en meer, per stuk prijs te betalen aan den voortbrenger, 1,35 fr. prijs te betalen door den verbruiker 1,60 fr. Kleine eieren p. st. Prijs te betalen aan den voortbrenger, 1,20 fr. Prijs te betalen door den verbruiker 1,45 fr. Voor de versche eieren zullen de be trokken vcrdeelersgroepen binnen de perken blijven van de prijzen voorzien '"vschen voortbrenger en kleinhandelaar. De volgende winstmarges mogen in den tusschenhandel niet overschreden wor den a) voor den inzamelaar 0,07 fr. p. ei b) voor den groot handelaar 0,08 fr. p. st. c) voor den klcinh. 0,10 fr. p. ei Voor de door de hoofdgroepcering «Zuivel, Vetten en Eieren» opgeëischte eieren, zal het verschil tusschen den verbruikers- en dc voortbrengersprijs gestort worden in een kompensatiekas beheerd door de bij gezegde hoofdgroe pcering ingestelde Centrale. Hiermee zullen alle vervoerkosten alsmede alle voor de verdeeling dezer eieren gelever de prestaties, vergoed worden. Een verordening van do hoofdgroe- peering «Graangewassen en Veevoe ders». betreffende de levering van het broodgraan, het voedergraan en de peulvruchten, bepaalt onder meer De hoofdgroepcering zal, door tus- schenkomst van haar arrondissements afgevaardigden en desnoods van de plaatselijke sekretarissen der Nationale Landbouw- en Voedingskorporatie aan ieder gemeentebestuur het hun opge legde dorsch- en leveringsprogramma mededeelen. Alleen de door de hoofdgroepeering aangestelde en door haar aan de ge meenten aangeduide aannemers zijn gemachtigd er voor andere te dor- schen. Deze aannemers moeten zich te dien einde schikken naar de onderrich tingen van de hoofdgroepeering. De onderrichtingen voor de produ centen moeten door de zorgen van het gemeentebestuur ter kennis van de pro ducenten der gemeente gebracht wor den door middel van aanplakbrieven. De producenten der gemeenten, orr het even of zij met hun eigen materieel dorschen of door tusschenkomst van den aangewezen aannemer laten dor schen, worden reeds daags na het uit hangen van den aanplakbrief geacht kennis te hebben van het dorsch leveringsbevel. Zij zijn verplicht zich te schikken naar de aanwijzingen die op gezegde aanplakbrieven voorkomen Deze aanwijzingen behelzen in het bijzonder de verwittiging voor de producenten dat ze binnen den vastge- stelden termijn zullen moeten overgaan of doen overgaan tot het dorschen de verwittiging voor de producenten dat ze een aangestelden graanhandelaar zullen moeten kiezen en het geheele beschik bare gedeelte van hun gedorschten oogst ter beschikking van dezen hande laar moeten stellen. Deze is verplicht binnen tien dagen na het dorschen, de koopwaar af te nemen en zich daarenboven, te schik ken naar de onderrichtingen die hem door de hoofdgroepeering zullen wor den verstrekt. Individucele dorsch- en leveringsbe velen mogen per aangeteekenden brief gegeven worden aan de producenten die beschikken over een dorschmachine HET IS VOOR FRANKRIJK EERVOL EN ZONDER POLITIEK KARAKTER Vichy, 15 Juli. - Het verdrag over de bij legging van het Syrisch konflikt werd Maandagavond, om 20 uur, te Akko (St Jean d'Acre) door den Brit- schen opperbevelhebber generaal Wil son, en den vertegenwoordiger van den Franschen opperbevelhebber, ge* neraal Verdillac onderteekend. Het verdrag omvat in 22 artikelen o.a. de volgende voorwaarden De geallieerde strijdkrachten zullen het gebied van Syrië en den Libanon bezetten. De Fransche strijdkrachten worden in zekere zone's gekoncen- treerd. Tot het oogenblik van hun re- patrieering blijven de Fransche troe pen met een gereduceerd officierskorp: onder Fransch opperkommando, dat voor hun onderhoud zorgt. Met betrekking tot den Djebel-Droes waar om veiligheidsredenen de Fran sche troepen in hun garnizoenen blij ven, tot zij door de Engelschen worden afgelost, zijn bijzondere bepalingen voorzien.Aan de Fransche strijdkrach ten wordt alle militaire eer bewezen.Zij zullen zich met al hun wapens en mu nitie in de voorziene zone terugtrekken waar zij hun persoonlijke wapens mo gen behouden. Bovendien wordt aan iedere eenheid een beperkte hoeveel heid munitie gelaten. Al het overige oorlogsmateriaal wordt onder konlro- le der Britsche overheden bijeenge bracht. Zij hebben het recht het nood zakelijke materieel in beslag te nemen. De rest wordt vernield. De gevangenen die tot de Engelsch- Gaullistische strijdkrachten behooren, worden dadelijk vrijgelaten. De Fran sche krijgsgevangenen worden vrijge laten, zoodra het geheele Syrische en Libaneesche gebied is bezet en de voorwaarden van het verdrag vervuld zijn. Elk Fransch burger of soldaat heeft de keuze tot de «geallieerden» over te gaan of zich te laten repatrieeren. De ambtenaren der administratie en die der technische diensten, evenals de officieren der speciale diensten, blij ven zoolang in funktie als noodig is, om de kontinuiteit van 't landsbestuur te verzekeren en tot wanneer zij ver- angen kunnen worden. Dan kunnen nsch worden gerepa- voorzitter, worden door de Britsche en twee andere door de Fransche overhe den benoemd. HET WEREN VAN ELK POLITIEK KARAKTER In plaatselijke welingelichte kringen wordt onderstreept, dat de than3 voor liggende tekst van het wapenstilstands verdrag wezenlijk van den eerste ver schilt. Het verdrag draagt een bijzon der eervol karakter en behelst vooral geen politieke clausules, zoodat Frank- rijks politiek recht op Syrië en den Li banon volledig gewaarborgd is. Opmerkenswaardig is ook het feit dat in het onderteekend verdrag van de Gaulle en Catroux geen sprake meer is. BERICHT aan de LANDBOUWERS Er wordt ter kennis gebracht der voortbrengers van gewassen, dat zij ingevolge eene onderrichting versche nen in het Belgisch Staatsblad, ver plicht zijn op elk te schatten perceel een opschrift te plaatsen waarop lees baar vermeld worden hun naam, voor naam, adres en de oppervlakte van het perceel. Het feit geen opschrift te heb ben aangebracht zal aanzien worden als een ernstig vermoeden van valsche aangiften bij de telling en de Commis sie gelast met de schatting der gewas sen zal de nauwkeurigheid ervan op heel bijzondere wijze nazien, onver minderd de strafmaatregelen. De kosten welke dit bijzonder na zicht met zich zou slepen zijn ten las*£ van den producent met een rendement van ten minste vijf t zakken per uur; deze producenten zijn i i 1 i t zij naar eigen we verplicht zich te schikken naar de aan-trjeercj duidingen van het bevel dat hun door i de hoofdgroepeering zal worden be- Verdej moelen °AVaIle havenmnch teekend tingen, de marinegebouwen en alle Het parlikulier dorschmaterieel kan, schepen die zich in de Syrische en U- desnoods door de hoofdgroepeering baneesche wateren bevmden, alle vl,eg- worden opgeëischt, ten einde een vol-1 oorlogsmater.ee!, doende regelmatigheid in het dorschen nls c ,tot de luchtmacht te verzekeren. Tot deze opeisching zalmstal at.es op Synsch er eenvoudig worden overgegaan door grondgeb.ed en de voorhanden een bij dc post aangeteekenden brief brandstofvoorraden welke de voorwaarden vermeldt waai onder deze opeisching wordt gedaan. STEMFFLS IN CAOUTCHOUC EN IN T KOPER te verkrijgen in den Boekhandel van De Volksstem rechtover St martenskerk )j Aalst. SCH EIRS DOOR 23ste Vervolg. 't Wijfje kwam gauw weerom met dc boerin. Anna was blij als ze Rom- jnelic hoorde, maar ze had ook angst voor de woorden die ze spreken zou. Dc boerin keek moederlijk goed in Anna's groote, weeïge oogen, waar angst en verdriet in te scheppen lagen; dan bukte ze over 't kleintje, bekeek zijn oogjes en mondje, 't trage geklauw van zijn vingertjes... Ze betastte zijn buikje, zag hoe de darmpjes rood blauw gespannen zaten onder 't blin kende vel, hoe heel dat lijfje zoo le venloos en mager, zoo uitgezogen en vergaan stond. Al de ribbetjes lagen te tellen en aan zijn beentjes hing geen morzelke vleesch meer. Wel, wel, dat kindje is vervallen op 'n paar dagen Wel, wel, waar is dat naartoe Ze schudde het hoofd, loosde een diepen zucht, en dan Zie, daar zit het. en ze wees met haar vinger naar 't blauwe buikje, daar... 't vuur... 't vuur in de darmkes! Ze zei het met de zekerheid van een dokter. even- behoorende Libaneesch zijnde worden overge leverd. De Britsche militaire overheid be houdt zich het recht voor, de speciale troepen van den Levant in dienst te nemen. Het doorvoeren van het huidig akkoord wordt door een bijzondere kommissie geregeld en gekontroleerd, die haar zetel te Beiroet heeft en uit 5 leden bestaat drie, waaronder de TIJDENS DE WEEK VAN VRIJDAG 18, TOT DONDERDAG, 24 JUU De officieele prijzen voor groenten en fruit, geldig van Vrijdag, 18 Juli tot Donderdag, 2^ Juli, zijn als volgt Vóór produkten van le kwaliteit, waarbij de eerste kolom op de maxi mumprijzen luidt te betalen aan den voortbrenger of aan den invoerder de tweede kolom op de richtprijzen voor den verkoop; van kleinhandelaar aan verbruiker. A. GROENTEN s Bloemkoolen, minder dan 18 cm. oversnede, per stuk 2,2,40 3, Van 18-22 cm. over snede, per stuk 2,50 3,4, 22 cm. oversnede en meer p. st. 3, Kropsla boven 250 gr. gewicht p. st 0,65 Wortelen in bussels van 500 gr. 1,50 Losse wortelen, zon der loof per kg. 2,50 3,4, Erwten met peulen per kilogram 2,50 3,4, Prei, per 1/2 kg. 2,2,40 3, Onverpakte glasto maten, per k 3,55 4,50 0,85 I,— 1,80 2,25 Ieder komt eens aan de beurt De 7e Schijf der LOTERIJ WINTERHULP geeft U om te winnen. NIEUWE WINNERS Trekking HALF-AUGUSTUS Ten einde te voorkomen dat foto toestellen zouden worden aangeslagen, is het noodzakelijk de bevolking aan te herinneren dat het fotografeeren verboden is door par. 5 van de veror dening van 12 November 1940 van den Militairen Bevelhebber voor Bel gie en Noord Frankrijk. De bevolking dient zich daar stipt aan te houden. Ze durfden niet vragen, Anna noch Wiezeke, wat er te hopen of te vreezen viel. Ze wisten allebei en hadden ge hoord dat het vuur» iets vreeselijks is, waar de kindertjes dood van gaan. Weet ge wat ge doet Leg het in zijn wiegske, wij zullen algauw doeken heet maken en op zijn buikje leggen, en er zijn voetjes inwikkelen. Dat zal de pijn verzachten, want dat kindje heeft pijn, zulle Anna snikte luidop. Kind, zei Rommelie, ge moet u daarin stellen. Onze Lieve Heer weet wat Hij doet. Ge zijt in niemendalle te kort gebleven als moeder, en sterft uw kindje dan is het goed gestorven, want dan is het Gods wil. Dan verwacht ge u aan 't slecht ste vroeg Wiezeke. Ik heb er twee dood, en ook alle twee van dat. Flet heeft te veel afge zien bij zijn geboorte en dan is er al licht iets dat niet in den haakzit. Moe der of kind moet het bekoopen. 'n Kindje kan dat lang uithouden aleer het dood is, maar als 't nijpt is het er gauw mee gedaan, 'k En geloof niet dat het 't avond nog leven zal. kwaliteit A id. B. id. C. Glaskomkommers per kilogram kwaliteit A id. B. Snijboonen Princessen en bo- terboonen Groene boontjes max. 7 cm lang Witte kabuiskool k. Roode kabuiskool Groenkoolen kg^ Andijvie, per kg. Ajuin per kg. Groene selder, kg. B. FRUIT Stekelbessen, groen en rijpe per kg. Aalbessen, per kg. Zwarte aalbessen per kilogram Frambozen kategorie A. brute voor netto p. kg. kategorie B. nette per kilogram Zure krieken (Noordkrieken Schaarbeeksche Zoete kersen kwaliteit A. p. kwaliteit B. p. Aardbeien luxekwaliteit kwaliteit A kwaliteit B kwaliteit C Appelen kategorie 1 kategorie 2 kategorie 3 kategorie 4 kategorie 5 6,— 5, 3, 3,50 2, 4,— 7,— 5,85 3,55 4,10 2,40 4,70 9,25 7,75 4,75 5,50 3,— 6,25 5,5,85 7,75 7,— 1,25 1,60 2,— 0,75 2,50 5, 3,75 4,75 8,15 1,55 1,95 2,40 0,95 3,— 5,85 4,30 5,40 10,75 2,10 2,50 3,25 1,25 4,— 7,75 5,25 6,75 8,50 9,70 12,25 6,75 7,65 9,50 6,75 7,65 9,50 k. 7,- 7,— 5,50 9 7,— 5,— 5,— 4,— 3 2,50 1,— 6,30 10,25 8,— 5,75 10,— 10 7,75 12,75 10,— 7,— De nieuwe regeling van de groenten en de fruitkwestie van de hoofdgroe peering «Tuinbouwproducten van de N.L.V.C» zullen wij in ons volgend nummer laten verschijnen. Dat was 't groote woord, verwacht meisje geworden, zulle Ons Irma zegt en gevreesd, en thans met zekerheid het alle dagen, dat Anna er een gewor- gesproken. Het kwam niet in hun kop Jen is waar bij te leeren valt en waar het te betwijfelen ze geloofden als voorbeeld kan aan genomen wor- een onfaalbaar het woord van de den, boerin, en ook hun eigen angstig voor- Aan mij moet ge dat niet zeggen! gevoelen verwittigde hen, dat het zoo Ik zie wat ik zie, en 'k hoor wat ik was, en zóó gebeuren zou. hoor. Heeft ze van haar leven haar Rommelie had veel ondervinding, voet miszet, 't was uit onnoozelheid.Ze Zij was uit 't kinderkweeken niet ge- zit vast in haar schoenen, en ze zullen weest, en had er veertien gekregen. Ze haar geen tweeden keer op een toreken wist er iets van en ze zou het niet kun- steken nen verkroppen hebben Anna te be- Ja, zei Rommelie, en ze loos droeven, indien ze geen volle zeker- de een zwaren zucht, 't meiske heeft heid had dat het dra met het kindje al veel beleefd. En nog zoo jong zijn. zou gedaan zijn. En God weet wat haar nog te wachten In het poozeke stilte, terwijl de doe- staat Wat is toch een gebrekkelijk ken geheet werden,, snokte alleen het mensch op 't ende 7 luide verdriet van Anna. Rommelie Bij mij mag ze blijven zoolang nam het doodgaande kindje van An- als ik leef. na's schoot, dekte het in zijn wiegske Dat is 'n goed werk van u, Wiè- en gaf 't een kruisje. zeke. Zeg, moest dat kleintje sterven, I Zie, als er iets meer is roep mij. heeft ze nog geld genoeg voor de be- Te noenent kom ik weerom, maar nu grafeniskosten moet ik naar huis. Dat en zijn toch geen groote on- Wiezeke ging met Rommelie mee kosten. Ze heeft gisteren al vijftig buiten en zei frank gekregen van den schilder en de Ik geloof dat 't kleintje er aan naaste week trekt ze van de ongeval is, zei ze. lenverzekering. En ik heb ook nog al- Alles kan keeren, en alles is mo- tijd een beetje. gelijk .antwoordde Rommelie wijse- Hoor, ik zal ik 't lichterke beta i lijk... len, en meteen een mis laten doen, er Maar met 't verstand en de kennis daar gaan we allemaal naartoe, die ik er van heb, peins ik niet dat het Ja, knikte Wiezeke opgeruimd. den avond zal krijgen. Gij zult verjuust, los door den hemel I 'k En weet niet, deed Wiezeke vliegen, gij even wijselijk... maar Anna was geluk- Rommelie moest lachen, kig als het stierf. Een groote mizerie uit Gij zult er nog beter in geraken haar leven ze zou weer jong en vrij dan wij, zei ze in 't voortgaan, zijn. Is 't langs de poort niet, dan kruip 't Is waar, knikte Rommelie... ik langs een hol in de hage I riep Maar niemand weet of het geluk of on- Wiezeke heur na. Dit beetje leute deed geluk zou zijn voor haar. Dat kindje, 't menschke goed, want Wiezeke kon zoo het leven bleef, kon haar beste niet tegen drukkelijk zien, tegen mis- troost en steun worden want ze zoumoed of verdriet. 't niet grootbrengen zooals zij zclfj Anna, zei ze, als ze weer in huis grootgebracht is... 't Is een kristelijkjkwam... ge gaat nu toch naar den schil der niet, hé Neen. Ik wil mijn kindje zien ster ven als het toch sterven moet. Ze lei haar hoofd op 't wiegske, pakte de klei ne, kille handjes in de hare, om ze te verwarmen, want die handjes hadden zoo'n vreemde kou. Wiezeke staarde naar moeder en kind en de treurigheid die er uit kwam viel ook weer over haar. Ze liet Anna heete doeken leggen en herleggen, en ging aan 't dagelijksch gefoefel van 't huishouden. Hooger kroop 't witte licht in den voornoen, van langs om stiller klauw den de witte vingertjes, en dikker kwam de blauwe doodskleur op 't vleezeke liggen. Nu en dan ging Wiezeke eens zien en luisterde met Anna naar 't gc- luidlooze geschuif van zijn beetje adem ze wilde noch durfde spreken, om 't uit zicht niet te verzwaren, om 't verdriet niet te verhoogen en ze had het spijtig gevonden Anna's oogen uit die van haar kindje te trekken. Er werd op de deur geklopt. Wieze ke trok ze met een klein spleetje open om eerst te zien wie er zoo ongereed op bezoek kwam. De schilder stond daar. Ik kom eens zien... begon hij luid. Sst sst deed Wiezeke. Ze lei haar wijsvinger op haar mond, en wees naar Anna die bij 't wiegske aan 't weenen zat. Hij begreep, kwam stil binnen en voelde het verdriet dat daar hing en uit menschen en dingen sprak. Hij dierf zijn voeten niet verzet ten, bang om gerucht te maken en de treurige stilte te storen... Bewogen staar de hij naar de jonge moeder en naar de wieg. 't Vervolgt. Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrij ver.

De Volksstem | 1941 | | pagina 2