LOUTERING m Maximumprijzen Het aandeel van het luchtwapen in den strijd op het Oostelijk front Pauselijke Audiëntie i I Onze invoer van kaas Spoorwegramp in itaiié Priest. Benoemingen TREKK5NGEN WOENSDAG 23 JULI. H. AP- POLINARIS (Sacerdotes). Gloria. Gedachtenis H. Liborius. Brugge 1 e Gedachtenis. Octaaf Kerkwijding. DONDERDAG 24 JULI. VIGILIE H. JACOBUS (Ego autem), Gedach tenis H.Christina 3e Gebed. (Concede» Brugge Octaaf Kerkwijding (half- dubbel). Luik Z. Christina (halfdubbel). Doornik H. Bruno (halfdubbel). 51.20 MILLIOEN KGR. SUIKER VOORRAAD IN BELG1E. De Belgische suikeropbrengst beliep in de maand Juni 9,72 millioen kg. De op hel einde der zelfde maand beschikbar? suikervoorraad bedraagt 51,20 miljoen kgr., waarvan 21,19 millioen kgr. voor verbruik werden voorzien. TELLING van NIJVERAARS, AM BACHTSLUI EN HANDELAARS. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede In verband met de algemeene telling van alle nijveraars, ambachtslui handelaars, die doorgaat in de eerste helft van Augustus, wordt door dei: zender Brussel een interview afgeno men van de h. Lode Dc Bruyne, tech nisch adviseur bij het Ministerie van Economische Zaken. Dit intervieuw gaat door op Vrijdag 25 Juli te 18 u.45 Alle zuikenlui stemmen af op Radio Brussel om belangrijke inlichtingen te nemen over deze algemeene telling. FINSCHE BOEREN NAAR HUN HOFSTEDEN TERUGGEKEERD. Een tamelijk groot aantal Finsche boeren, die in dc nabijheid van de grens der aan Moskou in 1940 afgestane ge bieden woonden, en die bij den aan vang van den oorlog hun bezittingen moesten verlaten, konden nu terug kee ren om den onderbroken landarbeid te hervatten. HET PERSONEEL VAN DE BEL GISCHE SPOORWEGEN. Het aantal personen waaruit het personeel van ae Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen bestaat, is gestegen van 72,356 einde 1939 tot 76,946 einde 1940, waarbij 4000 agenten van de «Nord Beige» inbegrepen zijn. Dit personeel was op 3 I December 1940 als volgt onderveideeld Ambtenaren en bedienden te werk gesteld 14923. Zieken, gewonden of op non-aktivi- teit gesteld 777. Arbeiders te werk gesteld 58030. Zieken, gewonden of met verlof 3216. Wat het aantal gepensionneerden betreft, is dit geslegen van 50.197 op 31 December 1939 lot 50.695 op 31- 12-1940, de gepensionneerden van de «Nord Beige» niet inbegrepen. STEMPELS IN CAOUTCHOUC EN IN T KOPER te verkrijgen in den Boekhandel van De Volksstem rechtover St martenskerk Aalst. VOOR MINERALE WATERS UMONADEN OF SOORTGELIJKE DRANKEN Bij besluit van 15 Juli worden de maximumprijzen voor minerale waters, limonaden en soortgelijke dranken als volgt vastgesteld, waarbij het eerste cijfer den prijs beduidt van depothou der of voortverkooper en het tweede cijfer den prijs aan hotels- koffie- en spijshuishouder, kleinhandelaars, apo theker en verbruiker (ten huize gele verd). A. Diëetwater (thermale, alka lische en geneeskundige waters 1/4 literflesch, 0,90, 1,25 1/2 literflesch, 1,35. 1,95 1 literflesch, 2.25. 3,00. B. Mineraal en/of bronwater 1/4 literflesch. 0.80. 1.10 I halve literflesch, 1.20, 1,55 3/4 literflesch, 1,60, 2,00 I literflesch. 1,80, 2,35. C. Put- en distributie water 1/4 literflesch, 0,70, 1,00 1 halve liter flesch, 1,05, 1,40 3/4 literflesch. 1,45, 1,80 1 literflesch. 1,65, 2,15. D. Limonaden, sinaasappellimo- naden, grenadinen met mineraal- en/of bronwater vervaardigd 1/4 liter flesch, 0.95, 1,25 1/2 literflesch. 1,40, 1.85 3/4 literflesch I liter flesch. 2,35. 2,95. E. Limonaden, sinaasappcllimo- naden, grenadinen met put- of distribu tiewater vervaardigd 1/4 literflesch, 0,85. 1,15 1/2 literflesch, 1,25. 1,70; 3/4 literflesch, 1,75, 2,25 1 literflesch 2,15. 2,75. F. Luxe limonaden met mineraal en of bronwater vervaardigd I /4 literflesch, 1,20, 1,55. G. Luxe limonaden met put- of distributiewater vervaardigd I /2 liter flesch, 1,10, 1,45. H. Siphon 1/2 literflesch, 1,85; 1 literflesch, 2,90. Iedere hotel-, koffie- en spijshuishou der. kleinhandelaar en apotheker, mag in absolute waarde bij den verkoop van elk voornoemd artikel een maximum winstmarge nemen gelijk aan die door hem toegepast voor hetzelfde artikel op 10 Mei 1940. De luxe limonaden zijn met vruch tensap vervaardigd zij mogen enkel in 1/4 literflesschen verkocht worden. De prijzen dienen begrepen te wor den waren franco geleverd, taksen in begrepen, flesschen niet. Alle overige verkoopsvoorwaarden in voege op 10 Mei 1940 moeten be houden blijven. Kapitein Renner wijdt in de «Deut sche Ailgemeine Zcitung» een artikel aan de luchtmacht in den Oostelijken veldtocht. Hij zegt dat de eerste en meest in drukwekkende mededeeling door het opperbevel der Duitsche weermacht, na een week van spanning gepubli ceerd, de luchtmacht gold. 30 Juni werd bekend gemaakt, dat de luchtmacht in minder dan 24 uur 1811 Sowjelvliegtuigen had vernietigd en zelfs slechts 35 toestellen had verlo ren. Op den zevenden dag van den oorlog was het aantal vernietigde Sow- jetvliegtuigen gestegen tot 4107 en op den 18Hen dag tot 6233, waarmede reeds verreweg het grootste deel vol gens voorzichtige schattingen bijna 75 pet van de Sowjet luchtmacht uitge schakeld was. In nog grooter omvang en wonderbaarlijk tempo dan in de vorige veldtochten heeft de Duitsche luchtmacht de voorwaarden geschapen voor de grootsche en stelselmatige ten uitvoerlegging van de operaties. In de eerste plaats heeft zij het vij andelijk commando beroofd van zijn oogen en van de belangrijkste wapens voor den strijd op een afstand, het meerendeel der gevechtseskaders. De Duitsche luchtmacht heeft het strijdge bied en het luchtruim boven Duitsch- land voor de Sowjelvliegers vrijwel afgesloten en massale aanvallen gedaan op ae achterwaartsche verbindingen, berichtencentrales en stafkwartieren van den vijand, waardoor het doorge ven van bevelen geheel verlamd werd. De Duitsche luchtmacht heeft echter ook in groote inate den Duitschen op- marsch beveiligd. Hoewel de vijande lijke luchtafweer nog niet uitgescha keld was, was het gevaar voor de Duit sche vliegtuigen toch grootelijks ver minderd. De Duitsche vliegers hebben in het volle besef van het reusachtige belang van hun arbeid, in dit moeilijke gevechtsterrein gebruik gemaakt van alle mogelijkheden die hun geboden werden. Eerst een latere geschiedschrij ving zal kunnen vaststellen, hoe veelzij dig en belangrijk juist de operaties van afzonderlijke Duitsche vliegtuigen waren bij het vorderen der operaties in het reusachtige gebied der Sowjet- In den loop van de laatste gemeen schappelijke audiënties die aoor den H. Vader toegestaan werden heeft deze zich vooral gericht lot de jonggehuwden 1 en wees er op welke hoop zij vertegen woordigden voor den hemel, voor de kerk en voor het Vaderland. Daarna sprak hij over het gebed en legde na druk op het feit dat dit in de Christelij ke families de lamp vertegenwoordigt die het huis verlicht en dat het een steun is van het vertrouwen in God. Het gebed moet duurzaam wezen, men moet het toepassen met ingetogenheid. Ten slotte heeft de H. Vader Gods ze gen afgesmeekt opdat het gebed het vertrouwen der echtelingen in God zou verstevigen. DOOR JEF SCHEIRS 25ste Vervolg. Kom. zei Rommelie, ik zal 't kindeken afleggen, en Irma zal een lich- terke bestellen en meteen naar de pas torij gaan. 'k Wil dat het met een en- gelenmis begraven wordt. Wiezeke kan naar 't gemeentehuis gaan om den dood aan te geven, en ge moet met niets bekommerd zijn, 'k zal alles bekostigen. Anna stond op en greep Rommelie haar hand Had ik eens alzoo 'n moeder zoo als gij Och, kind, steek nu alles uit uw( kop... Ons Heer en slaat niet of Hij zalfti zegt 't spreekwoord. De handeling van Rommelie, 't ko men en gaan van Wiezeke, het naïeve, hartelijk vertroosten van Irma en Tinne, het volle gebabbel van allemaal die vrouwen, dat er op aangelegd was om weer den blijden levensmoed boven 't verdriet te krijgen, verzachtten stilaan de zerpheid van 't droef gebeurde en deden weer berusting over Anna komen. 's Anderendaags droegen twee kleine meisjes uit de gebuurte het kindeke naar de kerk. Wiezeke en de dochters van Rommelie gingen er achter, en als Anna den stoet naar 't dorp toe zag gaan, DE VROEGE AARDAPPELEN PRIJZEN TE BETALEN VAN 2 1 JULI AF Het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en het kommissa- riaat voor Prijzen en Loonen deelen de prijzen mede voor inlandsche vroege aardappelen per 100 kg. toe te passen van 21 Juli af Prijs te betalen aan den verbouwer: 1 60 fr. (geleverd op de naastbijzijn- de verzamelplaats). Verkoopprijs van den grossier (ge leverd in den winkel van den kleinhan delaar) 193 fr. Prijs te betalen door den verbruiker: 210 fr. De voormelde prijzen gelden tot hun intrekking en vervanging door middel van dezelfde middelen van publiciteit. moest ze innig weenen Dat was haar laatste verdriet om de dingen van deze aarde. Dan was 't alsof er veel zonnelicht j over haar leven viel, alsof zich, in verre verte nog, een mooie ongekende lan-' douw ontvouwde. Nu stond ze weer plots jong, vrij,ge- rust, sterk, meester over haar wil, Ze kon en ze zou voortaan spotten met het genots-Te Deum dat 't leven zong en de menschen uit dezen tijd. Verach tend kon ze thans staren naar 't vooize gezwel van 't leven dat opging naar een hoogte van vermaledijaing. In haar hart lag dc eenige liefde die waarde had in 't leven. Eenig stond het gehei-j me verlangen daar nu, verlangen naar ander menschengeluid en andere men- schengedachten geluid en gedachten die zongen en klapten van Hem die stond boven 't leven. Ze kon met andere oogen bekijken al wat voorbij was. Haar dood kindje droeg met zich naar het graf alles wat overschoot van weedom en desolatie uit zijn moeders leven; zijn dood gaf moeder 't vrije zielsleven weer en 't ver- tooverde haar tormenten en kwellingen van vroeger in een blijden zang van herboren jeugd de dood van haar kindje had ook in haar dezen tijd doen sterven. Ze voelde het! Ze was geen kind van dezen tijd meer nu, van de zen tijd zonder levensreserven. En als ze inzag den verren afstand tusschen haar huidige levensvizie en deze van toen, werd ze plots vervuld met een stil, fier genot. Stout en onbevreesd durfde ze thans 't vervaarlijke leven tegenkijken met de bewustheid en de zekerheid van het meester te kunnen, 't Verweer lag in haar, het reine verweer geboren in het Koninklijk Wee, gestaald en gestijfd in langen zielekamp verweer dat over machtig stond tegen alle begeerte, te gen alle gestreel, stout en vrank vlak in het aanschijn van de vele hartstochten! De levensadem van dit verweer lag in 't gebed en de Genade van den Eeu wige. Hij zou haar dat sterke verweer niet onttrekken, want ze zou Hem er alle dagen om bidden immers alle sterke menschenwil kreeg toch weer zijn poozekes van slapte en zwakheid en menschenwil alleen is zoo voos en zoo breekbaar in 't geweld van een passietempeest... Met haar eigen wil al leen wilde ze geen toren meer bouwen. Ze liet de genade van den Eeuwige bouwen een levenstoren op wiens top de gouden vlag van den Witten Chris tus waait... vlag uit welker plooien de zoetheid slaat van 't Koninklijke Wee, en die zij alleen, met haar vouwen de marteling der levens dekken kan Anna zegevierde over leven en dood, en over dezen tijd Want nu had ze 't geloof en de liefde die bergen ver zetten. VIII. Wiezeke had al drie, vier dagen ach tereen aan Anna gezeid. dat ze nog al tijd eens naar den schilder moest, dat hij voorop betaald had en voorzeker alle dagen zat uit te kijken en te wach-. Naar de «Moniteur der Bevoorra ding» meldt werd alhier na 31 Mei geen enkele zending Hollandsche kaas meer ontvangen. Dit heeft voor gevolg gehad, aldus de «Moniteur der Bevoor rading» dat de in het land beschikbare hoeveelheden weldra uitgeput werden en dat bijgevolg de verdeeling van kaas aan de arbeiders moest worden stopgezet. Teneinde dezen toestand te verhelpen hebben de bevoegde instanties alles in het werk gesteld om de Nederlandsche overheden er toe te bewegen, althans gedeeltelijk de kaasleveringen te her nemen. De stappen die met dit doel werderv gedaan, hebben vooralsnog tot het re sultaat geleid dat de «Nederlandsche Zuivelcentrale» er zich toe verbonden heeft over korten tijd de leveringen te hervatten op het rythme van ongeveer 50 ton per week. Het is duidelijk dat ook deze be perkte hoeveelheden geenszins zullen toelaten, kaas uit te deelen aan al de ar- beidskategorieën zoodat men zich voorts zal moeten houden aan een se lectie van de belanghebbenden. Uit den aard der zaak zal het noodig zijn het plan van de verdeeling en van het in gebruik stellen der ingevoerde kaas te herzien. De bevoegde instanties hebben zich onmiddellijk aan 't werk gesteld om het nieuwe plan in den kortst mogelij ken tijd op te maken, zoodat de te ont vangen kwantiteiten bij de aankomst zonder dralen in verbruik zullen kun nen worden gebracht. AUTO GESTOLEN TE ASSCHE 's Avonds rond I 1 uur, reed de au togeleider Stoop Fr., van St Jans Mo lenbeek, met een huurauto van Brussel naar Mazenzele, ten einde daar klanten te brengen. Te Assche-Walfergem, rechtover de herberg De Ster had hij braak aan zijn voertuig en was ver plicht daar te blijven. Daar de auto ter plaatse niet kon worden hersteld, be gaf de geleider zich naar Brussel ten einde zijn patroon van het gebeurde te verwittigen, maar toen hij Zaterdag morgen terug kwam, was zijn voertuig verdwenen. Klacht werd ingediend bij de plaat selijke Rijkswacht dewelke het voertuig teruggevonden heeft, in het veld, ont daan echter van het reservewiel en de beide zijden van de kapot. Het voer tuig werd aan den eigenaar teruggege- VREESELIJK ONGELUK TE BRUGGE KNAAPJE VAN 9 JAAR HET HOOFD VERPLETTERD Zaterdag omstreeks I 1 uur, gebeur de er op de wijk St Pieteis een vreese- lijk ongeluk. Rond gemeld uur kwam een kolenwagen, waaraan een bijwagen was gevoegd, toebehoorende aan de Firma Hermans en gevoerd door Car pels Julien in de St Pielersgroenstraat gereden. Op een gegeven oogenblik werd de voerder toegeroepen dat iets verschrikkelijks was voorgevallen, waarop de voerder zijn paarden deed stilhouden. Toen men ging zien stelde men echter vast dat een jongetje het hoofd verpletterd was gevfc-vden, door een achterwiel van den bijwagen. Het was het 9-jarig knaapje Van Damme Robert, wonende St Pieters- groenstraat 3, Het parket kwam ter plaats en het lijkje werd naar het St Janshospitaal overgebracht. Hoe het ongeluk gebeurd is kan men met geen zekerheid zeggen. TOT NOG TOE 30 DOODEN EN ONGEVEER 50 GEWONDEN Rome, 20 Juli. (Stefani). Bij Como heeft een erg spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij tot nu toe 30 dooaen te betreuren zijn ongeveer 50 gewonden werden naar het hospitaal overgebracht. JACHTWACHTER VERMOORD TE GOSTMALLE In het Gestelbosch te Oostmalle heeft men het lijk ontdekt van den 69-jari- gen Constant Gyles, wonende Molen weg, jachtwachter bij graaf Th. de Re- nesse. De man werd sedert Woensdag ver mist. Hij was slechts gewapend met een stok voorzien van een ijzeren pin. De jachtwachter werd vermoord en zijn lijk onder droge takken in een gracht geborgen. De schedel is verbrijzeld en het gelaat draagt sporen van steken, toegebracht met zijn stok. Het parket stapte ter plaatse af. Een zekere V. U. uit Oostmalle, werd ter beschikking van den onderzoeksrechter te Antwer pen gesteld. Morgen ga ik had het meisje geantwoord, en juist toen ze dien mor gen teweeg was aan te zetten gaf de bo de haar een brief. Van zuster Agnes, zei ze blij— gezind tegen Wiezeke. Verjuust, wat zou die schrijven? Wiezeke zette zich neer op een stoel gereed om te luisteren. Anna las luidop (i Mijn Lieve Anna, Ik heb deze laatste dagen en alle maal de zusters veel voor u gebe den opdat Onze Lieve Heer u zou hel pen en troosten in het nieuwe verdriet dat u getroffen heeft. Wij weten dat het klein Agneske dood is, en een en- getlje in den hemel. Troost u door een goed gebed en denk dat, wat God doet wel gedaan is. Hij weet altijd het waar om van wat Hij doet, alhoewel de men schen dat gewoonlijk anders inzien gebrek aan geloof natuurlijk. Verlaat den weg dien ge nu opge gaan zijt niet meer; in een rein, kris- telijk leven zult ge kalmte, rust, geluk en zekerheid vinden, de voldoening van al uwe begeerten. Dus altijd maar moed, Anna, mijn lieve, en altijd maar betrouwen,'n blind vertrouwen in God, hé? Ik ben blij dat ik u zeer heuglijk nieuws mag melden ik mag binnen 'n paar maanden naar de missies gaan. De missionarissen van Scheut hebben gasthuiszusters noodig en zi hebben zich tot onze orde gewend. Wij gaan met vier zusters naar China, wel vier duizend uren van hier Ik ben blij, omdat ik ginder nog meer en beter zal kunnen werken voor Christus en voor Zijn Kruis, voor het heil ook van zoovele zielen die van God noch Zijn gebod weten. Als ge bij gelegenheid naar de stad komt, moogt ge toch niet nalaten een3 BISDOM GENT Z. H. Excellentie Monseigneur de Bisschop heeft benoemd tot Superior van het St Vincentiuscollege te Eekloo, E. H. J. Daem, Doctor in de Wijsbe geerte en Letteren, leeraar aan het O. L. Vrouw College te Oudenaarde tot Onderpastoor te Aalst op Sint Jozef, E. H. A. De Brauwer, onderpas toor te Moorsel; te St Niklaas op H. Joannes Bosco, E. H. P. De Belie, Leeraar aan het H. Maagdcollege te Dendermonde. VERWOESTE GEWESTEN 4 T. H. 1923 218e TR1.KK1NG van 19 JULI 1941 De reeks 060681 nr 3 wint 100.000 fr De reeks 084001 nr 2 wint 100.000 fr Volgende nummers winnen elk 50.000 fr.: 014313 nr 4 028098 nr 3 129381 nr 2 De volgende nummers winnen elk 10.000 frank 025095 n. 1 038724 n. 2 077450 n. 4 121744 n. 5 142956 n. 4 183065 n. 1 203550 n. 4 241045 n. 5 251401 n. 4 257628 n. 2 289247 n. 4 366478 n. 5 370380 n. 5 385017 n. 3 385376 n. I Al de andere nummers van voor melde reeksen zijn uitkeerbaar met 5 75 frank of met 550 frank naar gelang zij al dan niet, werden omgewisseld bij de konversie van 1935. bij ons te komen ik zie u zoo gaarne, en moeder-overste niet minder en het zal ons beiden zulk plezier doen u nog eens te zien. Uw beste vriendin in J. Chr. Zuster AGNES. P. S. De groeten aan Wiezeke en aan Rommelie, hoor En zeg aan die brave lieden dat wij nog dikwijls aan hen denken.» Ze bekeken malkaar. Wiezeke stak haar handen omhoog en Verjuust Vier duizend uren Maar is de wereld zoo lang Vier dui zend uren, verjuust Daar kon het menschke niet over, zoo'n afstand viel buiten haar begrip. Ik ga er vandaag nog eens bij, zei Anna gezind. Als ik hier te noe- nent niet ben moet ge niet ongerust zijn ik zal van den schilder naar Zuster Agnes gaan. En doe haar de komplimenten, zei Wiezeke, dat ik en Rommelie zullen lezen opdat er haar ginder geen malheu ren overkomen. Want God weet bij wat krapuul en bij wat menscheneters zal ze ginder vallen. Anna knikte lachend. 'k Wenschte dat ik mocht mee gaan met haar, zei ze ineens, ernstig. Doet ge Ik niet, verjuust Kwestie wat voor 'n streek is dat gin der Ge moet nog maar buiten de paro chie gaan, om te zien dat het al anders is. Vier duizend uren Waar gaan ze 't allemaal zoeken En toch zou ik willen meegaan. Als ge voor Ons Heer werkt, dan weet ge voor Wicn 1 *t Vervolgt. Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrij-

De Volksstem | 1941 | | pagina 2