LOUTERING 9 DE OOGST GAAT RIJPEN! HEN MILLIOEN WINNEN TREKKING Nieuwe militaire wet in de Vereenigde Staten De nieuwe prijzen voor Inlandsche vroe ge Aardappelen De Nieuwe Posttarieven WOENSDAG 30 JULI HH. AB- DON EN SENNEN (Intret). Gloria. Gebeden 2« <iA cunclis» 3e naar keuze. Rood. Requiem en Vitief missen toeglaten. DONDERDAG 31 JULI H. IG NATIUS (In nomine Jesu). Gloria. Wit. KARDINAAL GASPARRI Aan staande jaar, waarschijnlijk in de maand Februari, zal een standbeeld in marmer van kardinaal Pietro Gasparri ingehul digd worden in de kerk van St. Loren zo te Lucina, waarvan de bekende pre laat, wiens naam verbonden is aan de verzoening tusschen Kerk en Staat Italië, titularis was. STEENKOLEN IN DE WOESTIJN Er bevinden zich steenkolen in het woestijngebied ten zuiden van Algerië, dit is reeds sedert meer dan veertig jaar bekend. Volgens de nieuwste schattingen be loopt de voorraad ongeveer 300 mil- lioen ton. In de streek van Krenadza worden thans ongeveer 100.000 ton steenkolen per jaar opgedolven, maar ook elders in het woestijngebied werden steenkolen- lagen ontdekt. Net als bij Krenadza worden bij Sifa, Ghorossa en Abadlah de steenkolen in open groeven afgegra ven. DE HARMONIKAWEDSTIJD TE LUIK De groote jaarlijksche hormo- nikawedstrijd, die op 1 5 en 17 Augus tus te Luik zou plaats hebben, is ver daagd tot 14 en 21 September, ten einde aan de mededingers gelegenheid te geven zich beter voor te bereiden. De wedstrijden vangen aan om 9 uur en eindigen om 1 7 uur, zoodat alle deel nemers nog den dag zelf terug naar huis kunnen. Voor alle inlichtingen kan men zich wenden tot den h. Emile van Herck Jcmeppe-sur-Meuse. VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJD Washington, 27. De militaire Se naatscommissie, heeft met 9 stemmen tegen 1een wetsvoorstel goedgekeurd, dat de Amerikaansche regeering vol macht verleent, de in dienstzijnde re kruten, reservisten en staatsmilities, langer dan den tot op heden gebrui- kelijken diensttijd van één jaar onder de wapens te houden. De nieuwe wet voorziet dat de dienstperiode overeen komstig de eischen van de Landsver dediging kan verlengd worden. Tot op heden mochten op gelijk welk oogen- blik niet meer dan 900.000 soldaten hun opleiding ontvangen, dit maximum wordt eveneens afgeschaft. De democratische senator Hill ver klaarde, dat de wet het bestaande ver bod betreffende het zenden van troe pen naar overzeesche lanr/m niet zal in het gedrang brengen. De commissie weigerde tenzelfder tijd den nationalen krissistoestand te verklaren. Als reden voor de verlenging van den diensttijd gaf zij evenwel de ((bedreiging 's lands belangen*) op. VOOR DE LEERLINGEN BOUW KUNDIGEN Het ministerie van Openbaar Onderwij deelt mede, dat de termijn voor de indiening der aanvra gen betreffende de vier beurzen van 2.500 fr., ingesteld ten behoeve van de bij de Koninklijke Kommissie voor Mo numenten en Landschappen werkzame leerlingen-bouwkundigen, is verlengd tot 15 Augustus. De aanvragen dienen ingezonden bij het algemeen bestuur van Schoone Kunsten, 52, Nijverheids straat, Brussel. Het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en het kommissa- riaat voor Prijzen en Loonen deelen mede dat de prijzen voor inlandsche vroege-aardappelen volgens besluit van 14 Juni 1941, Staatsblad van 18 Juni 1941, als volgt zijn vastgesteld per 100 kg. voor de periode van 28 Juli af tot en met 2 Augustus. Prijs te betalen aan verbouwen 145 fr. (Waar geleverd op de dichtbijgelegen verzamelplaats). Verkoopprijs van den grossier, 1 78 fr (geleverd in den winkel van den klein handelaar) Toe te passen van 28 Juli af tot 4 Augustus inbegrepen. Prijs te betalen door den verbruiker 195 fr. Bovenvermelde prijzen gelden tot hun intrekking en vervanging langs de zelfde middelen van publiciteit. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN BISDOM GENT Z. H. Excellentie Monseigneur de Bisschop heeft benoemd lot Pastoor te Ursel E. H. G. Vandemaele, pastoor te St Margriete te Orroir, E. H. M. Cor - nette, onderpastoor op St Jan Baptist te Gent; tot Onderpastoor te Moorse!, E. H. J. De Groote, onderpastoor te Waasmunster; te Gent op St Theresia- Muide, E. H. K. Bru ggeman, onderpas toor te Zelzate-Debbautshoek. Waarom zoudt U niet, met enkele franks met een biljet te Eoopcfl der LOTERIJ WINTERHULP ZATERDAG AUGLfCUS DOOR JEF SCHEIRS 28ste Vervolg. Ook dan nog niet... Daarbij, ik wil niet meer liefhebben, noch trouwen. Maar ik ben rijk. Ik kan u een onbezorgd leven geven. Ge zijt voor altijd uit kommer en zorg. Ik neem t allemaal aan, mijn beer, maar 't leven heeft mij een harde les gespeld en nu heb ik er andere ge dachten over gekregen. Ik wil noch met u noch met iemand trouwens. Ik zal mijn eigen weg gaan. Anna, dat kunt ge niet. Ge zijt gebrekkelijk, arm, onvermijdelijk loopt uw leven uit op vreeselijke mizerie. Ik hoop dat ik nooit nog mizeries zal beleven, zooals die welke ik door gemaakt heb.. Zedelijke tormenten, mijnheer, waar lichamelijke mizerie kl^in verdriet bij is. Daarbij heb ik een beschermer gevonden in mijn verderen levensnood. Een beschermer God, mijnheer. Dat is dom, dat is kinderachtig, ^nna 'k Ge*f u toe, dat God éen TOEPASSING VAN 1 OOGST AF Een wijziging van het posttarief was aangekondigd. Dit wordt thans offi cieel bevestigd het gewijzigde postta rief wordt van kracht met ingang van 1 Augustus. Wij laten hier de nieuwe tabel volgen: B1NNENLANDSCH VERKEER Brieven, per 50 gr. of gedeelte van 50 gr.: één frank. Enkele postkaarten 50 centiemen. Postkaarten met betaald antwoord: één frank. Prentkaarten en Kerst- of Nieuw jaarskaarten a) zonder andere ge schreven melding dan naam, adres en handteekening van den afzender, da tum van de zending 10 centiemen b) zonder andere geschreven melding dan naam, adres en handteekening van den afzender, datum van de zending en een beleefdheidsformule van ten hoogste 5 woorden: 35 centiemen; c) met allerhande geschreven meldingen en verzonden in den vorm van post kaart: 50 centiemen onder omslag of onder band: één frank. Naamkaartjes onder open omslag of onder band a) zonder geschreven korrespondentie f0 centiemen b)^ zonder andere geschreven melding dan een beleefdheidsformuul van ten hoog ste 5 woorden 35 centiemen; c) met allerhande geschreven meldingen 60 centiemen. Gedrukte adreskaarten, zelfde ta rieven als voor de naamkaartjes, als zij niet grooter zijn dan 10 bij 7 centim.*, zijn zij grooter, dan wordt de taks voor drukwerken er op toegepast, zoo er geen geschreven korrespondentie op voorkomt; in het tegenovergesteld ge val, geldt het tarief voor brieven of kaarten, naar gelang van den vorm van de zending. Drukwerken, per 50 gr. of gedeelte van 50 gr.: 10 centiemen. Reliefdrukwerken voor blinden per kilogram of gedeelte 5 centiemen (max. 7 kg.) Nieuwsbladen en tijdschriften (on der gefrankeerden band) die ten min ste eenmaal per kwartaal verschijnen tot en met 75 gr.: 5 centiemen per 50 gr. of gedeelte van 50 gr. meer 5 centiemen; monsters, per 50 gr. of ge deelte van 50 gr.: 10 centiemen (min. 0.50). Reklamemonsters 't Zelfde tarieven als voor de monsters. Het minimum van 50 centiemeo. geldt echter noch voor de geadresveerde reklamemonsters afgegeven bij Ce» minste 1000 exem plaren^ noch voor de niet-geadresseer- de en, Tiiet-gefrankeerde monsters die van dèür tot deur dienen uitgereikt. Zaakpapieren, per 50 gr. of gedeel te van 50 gr.10 centiemen (minimum I fr.); Fakturen. en rekeningsopgaven, tot en met 20 gr.: 60 centiemen. Niet-geadresseerde en niet-gefran- keerde drukwerken, per exemplaar tot en met 25 gr. 5 centiemen. Vast aanteekenrecht fr. 25. Aangeteekende zendingen of zen dingen met aangegeven waarde, door de bestellers op dienstronde aangeno men één frank. Brieven met aangegeven waarde port en vast recht voor een aangetee- kenden brief van hetzelfde gewicht troost is in zielsaangelegenheden. Maar om uw bestaan in de samenleving te verzekeren, om een waarborg te hebben tegen latere mizerie, doet ge veel betes naar de bloot-verstandelijke rede te luisteren. God zal geen mirakelen doen om u uit armoe en ellende te trekken. \T r<i mijn vrouw Anna, voor uw ge- Ie i-.'ï 't mijn. Neen, mijnheer, 't zou onverstan dig zijn. Gij zijt een mensch die het le ven niet kent, die er nog nooit den last van gedragen hebt. Een die nog niet gekend heeft ontgoochejing, versma ding, vernedering noch spot... Gij kent het leven niet gij zijt een troetelkind, maar menschen die, zooals ik, de da veringen van 't leven en van 't lijden in ziel en lijf gevoeld hebben, kennen de groote waarde en de ontzaglijke betee- kenis van God in 't leven. Ik verlang niets meer dan God, mijnheer, God al leen, die mijn eenige liefde zal zijn,mijn eenige Helper. Hij schudde het hoofd, maar Was verrast om de sterke kracht die ze lei in haar wijze woorden. Zijn drift ver- verhoogd met een evenredig recht van 25 centiemen per 1000 fr. of gedeelte van 1000 fr. tot het hoogste bécjrag van 100.000 frank. Doosjes met aangegeven waarde, port per 50 gr. of gedeelte van 50 gr. tot het zwaarste gewicht van 1 kg. 50 centiemen (minimum 5 fr. Vast aanteekenrecht en evenredig recht voor verzekering zooals voor verzekerde brieven. Opgeld voor postliggende zendin gen voor Belgie, brieven en postkaar ten, per zending 50 centiemen; ande re poststukken, per zending 10 cent. Spoedzendingen vast recht 2,25 fr. Nacbtbijtaks voor de binnen den plaatselijken kring, na 22 uur te bestel len spoedzendingen een frank. Bij taks voor het bestellen buiten den plaatselijken kring (2 km.) voor een afstand van 2 tot en met 3 km.: 2 fr.50 per km. of gedeelte van km. meer 1.25 fr. Kennisgeving van ontvangst één fr Effekten ter aanneming 1.25 fr. Binnenlandsche postwissels te in- kasseeren effecten en kwijtschriften, tot en met 100 fr.één frank; van 100.01 frank tot en met 1000 fr.bijvoeging van 25 centiemen per 100 fr. of ge deelte van 100 fr.boven 1000 fr. per 1 000 fr. of gedeelte van 1000 fr. meer 50 centiemei>. Bij taks voor telegrafische wissels, sewone 5 fr. 50; dringende 8 fr.75. Partikuliere mededeelingen op tele grafische wissels, gewone 50 centie men per 5 woorden dringende een frank per 5 woorden. Aannemen, door de bestellers, van uit te geven postwissels één frank. Kennisgeving van betaling van postwissels, aanhuisbetaling, vervan ging van verloren of van vernietigde titels, geldigmakïng van vervallen titels een frank. Kennisgeving van betaling of van niet-betaling van een effekt; betaling aan bestellers op dienstronde, van kost vrije effekten of van niet bij aan bieding betaalde kwijtschriften; veref fening van borderellen, effekten en kwijtschriften, door tusschenkomst van de bestellers, inkasseering van ef fekten bij aanbieding tot protest een frank. Postchecks en overschrijvingen, stor tingen aan het winket (onbeperkt be drag) een frank; in handen van de bestellers (maximum 5000 fr.)bijrecht een frank. Inkasseering per ontvangkaart (on beperkt bedrag) 50 centiemen per 1000 fr. of gedetlte van 1000 fr. (mi nim. één fr.) Betaling van de bestellers, van een niet bij aanbieding geinkasseerde ont- vangka£Ért een frank. Checks (maximum 100.000 fr.tot en met 1000 fr.één fr. van 1.000,01 fr. tot en met 10.000 fr.2 frank; bo ven 10.000 fr. per 10.000 fr. meer een frank. Stortingsbulletijns, het stuk 2 cen tiemen. Visa voor datum, kennisgeving van betaling, machtiging tot betaling, aan? huisbetaling een frank. GRENSKRING. (De grenskring bestaat uit een strook van 30 km. in Duitschland, Frankrijk en Nederland). Brieven per 20 gr. of gedeelte van 20 gr.: een frank. Enkele p«ostkaarten t 50 centiemen, Postkaarten met betaald antwoord een frank. blindde zijn rede, en opgeven wilde hij niet, kon hij niet, maar iets bepaalds, overtuigends om haar te zeggen vond hij niet meer. Anna, 't i9 dom en kinderachtig., alzoo moedwillig uw toekomst en uw geluk te vergooien Neen, mijnheer, 't is noch dom noch kinderachtig. Ik wil de voldoe ning van mijn leven daar zoeken waar het ligt in Onzen Lieven Heer. Één maal heb ik geloofd en gehoopt in een leven van liefde en geluk, 'k heb er in gevonden vreeselijke marteling, een vreeselijke ontgoocheling. Maar ik ben niet zooals uw eerste man, ik Ik ben geen wreedaard Jawel, mijnheer, onbewust. Uw drift verblindt u. Als ge mij van liefde spreekt en trouwen, ziet ge niet anders voor u dan voldoening en verzadiging van iets dat onvermijdelijk zijn nawee meebrengt. Ik ken 't leven nu, en neem het niet kwalijk als ik u openhartig zeg wat ik meen. Gij, mijnheer, zijt het die onverstandig wilt te werk gaan; gij die rijk zijt, begaafd en van deftige af komst, gij kweekt gedachten van trou wen met een gebrekkelijk fabriekmeis je waarvan ge de aanstootende jeugd wel kent... Een die uit arm gemeen volk komt, een waarmee ge al de deuren uit uw wereld voor u zoudt doen sluiten. Als ge geerne trouwt, zoek een meisje onder uw soort... dat is verstandig. Liefde vraagt naar geen afkomst. Ik bemin u om u alleen, om uw eigen schappen, en niemand heeft er zich mee te bemoeien; Mijn eigenschappen, tnijnheer, heb ilc te danken aan de schaamte en de vernedering, aan 't lijden en aan 't on geluk. En wat gij eigenschappen noemt mijnheer..r dat zijn de vruchten van Gods beproevingen en van Gods straf WERKZAAMHEDEN IN AUGUSTUS 1. Tijdens de oogstmaand gaat men over tot het inoogslen van tarwe, haver, spelt en masteluin. Onmiddellijk daar na zal men het stoppelveld omploegen om rapen, wortelen en inkarnaalkla^er of Roode Top te zaaien. Voor de rapen zal men voorafgaan delijk 3015 tot 400 kgr. superfosfaat per hectare onderploegen met 100 tot 150 kg. chloorpotasch, en vóór het zaaien 200 tot 250 kg. ammoniaksul- faat ondereggen. Voor de teelt van de wortelen mag men dezelfde meststoffen gebruiken als voor de rapen. Aan de inkarnaatkla- ver geve men vóór het omploegen van den akker, 400 kgr. superfosfaat en 400 kgr. Kainite-sylvinite per hectare, en vóór het uitzaaien der klaver zal men nog 100 kgr. ammoniaksulfaat ondereggen. 2. Augustus is de best geschikte maand voor het aanleggen van nieuwe aardbezieperken. Wil men smakelijke, overvloedige en wel ontwikkelde vruchten bekomen, dan hoeft er ge zorgd voor een volledige bemesting. Benevens goed geteerd stalmest dat zeer aanbevelenswaardig is, zal men per are, vóór het uitplanten 4 tot 5 kg. superfosfaat, 2 tot 3 kg. zwavelzure potasch en 3 tot 4 kg. ammoniaksul faat onderwerken. 3. Het oogenblik is ook aangebro ken om winterspinazie te zaaien. De reusachtige van Viroflay, de Victoria en de Utrechtsche winterspinazie zijn de beste soorten die groote opbreng sten geven, als men ze op gronden zaait waar, als voorgaande vrucht, een peul gewas werd gekweekt, en als men per are, vóór hel uitzaaien 4 tot 5 kg. su perfosfaat, 3 tot 4 kg. zwavelzure pot asch en 3 tot 4 kgr. ammoniaksulfaai zorgvuldig onderwerkt. 4. Met het oog op een groote hoe veelheid groenvoeder als wintervoor raad is het aangeraden witten mosterd te zaaien die, na 6 a 7 weken een goede opbrengst geeft, die gretig door de die ren opgenomen wordt, en daarenboven gunstigen invloed heeft op de melkaf scheiding. Als bemesting geve men per hectare 200 tot 250 kg. superfosfaat, 100 tot 125 kg. chloorpotasch en 200 tot 300 kg. ammoniaksulfaat. Fosfoorzuur en potaschmesten wor den ondergeploegd en het ammoniak sulfaat wordt vóór het uitzaaien onder- geëgd. 5. Einde dezer maand of bij het be gin van September zal men er voor zorgen op de afgegraasde weiden 150 tot 200 kg. ammoniaksulfaat per hec tare open te spreiden en onder te eggen: de stikstof begunstigt den groei van het gras en laat toe de dieren lot einde No vember over voedzaam en malsch gras te beschikken. 6. Landbouwers laat niet na het vee in de stallen te beschermen tegen de hitte en tegen de vliegen, en de frischheid en de reinheid te onderhou den. Gebruikt daartoe iaurierolie en vooral turfstrooisel. over mijn bedreven kwaad. Die eigen schappen zijn me zoo lief geworden, dat ik ze voor mij alleen behouden wil. Wat wilt ge zeggen Ik wil met alles wat ik heb tot God, mijnheer, tot God alleen. Maar ik zal u gelukkig maken, Anna... zoo waarachtig als God leeft, we zullen gelukkig zijn bijeen. Dat is juist de domme kant van uw liefde ge wilt me iets geven dat ik veracht en niet meer wil; ge verlangt iets dat ik niet geven kan... Zulke lief de is gauw voorbij. Dan komt spijt en ruzie en wanhoop in zulke huizen... de hel van 't leven En toch zou ik u gelukkig maken! hield hij vol, koppig en verblind. Ik wil me zelf gelukkig maken. Ik heb een schuld uit te boeten tegen over God, ik ken de plichten en de las ten van mijn verder leven. In 't dragen van die lasten blijmoedig, in 't vervul len van die plichten hardnekkig, wil ik en zal ik mijn geluk zoeken en vinden! Mijnheer laten wij nu maar zwijgen... ik wil nu voortgaan, en ik heb u nog eens hartelijk te bedanken voor het hooge loon... Ik denk dat ook compas sie u dreef in dit droeve oogenblik van mijn leven.Dat zal ik immer dankbaar gedenken met een gebed voor uw wel zijn en uw geluk. Hij was geslagen en overwonnen, en zijn liefde verging plots in schaamte en eerbied voor die verongelijkte des levens. Anna stak hem vrijwillig en met een onbevangen, rein gebaar de hand toe, ze voelde even den druk van de zijne en dramde haar om naar de deur. Als een kleine jongen, die niet weet wat doen noch zeggen, liet hij haar de deur openen en luisterde naar de lichte voetjes die kalm den trap afdaalden. STEMPELS IN CAOUTCHOUC EN IN T KOPER te verkrijgen in den Boekhandel van Da Volksstem rechtover St martenskerk )i Aalst. Hij begreep nu ook dat dit meisje niet was van dezen tijd, maar er boven stond, zoo heel hoog er boven. De zon boorde door t kristal van de romers in den witten wijn zijn droomende blikken vielen er op en za gen het heerlijke gefonkel.... Opnieuw stormde de geestdrift in zijn hart,geest drift om al 't schoone dat lag in hemel en aarde, over menschen en dingen. Hij was blij dat Anna weg was, want hij schaamde zich vreeselijk over zich zelf. Vele looze woorden en dingen had hij gezegd... Zijn liefde was geen liefde geweest, maar iets dat kwam uit den booze hij voelde het nu. Ook van hem was geweken het tor ment van zijn drift, en 't leven lag op nieuw bekorend vóór zijn voeten. Hij zag op naar het kruis aan den muur en 't sprak hem berouw in, doch tevens kalmte en blijdschap omdat Anna hem verstooten had voor den Witten Chris tus, de eenige Liefde die niet ontgoo chelt in t vervaarlijke menschenleven. Dan kreeg hij in 't oog haar mooien kop op het doek, ll*ar kop, waarvan hij nu beter de mystieke expressie verslond. Hij kon er naar kijken zonder passie, zonder zondig begeeren, maar met de blijde vervoering weerom van zijn kun stenaarsgemoed. Als een heilige relikwie zou hij dat doek op zijn kamer bewaren en in zijn hart haar beeld en haar woor den als een zedelijk model van hoog en rein zieleleven. ('t Vervolgt) Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrij ver.

De Volksstem | 1941 | | pagina 2