De rantsosneeriBQ der eetwaren De toestand aan garscli het front zeer ernstig veer Sovjet-Rusland Ty.T-STFP.T .Thï ZIELEK. Voor degenen die aardappelen hebben doen planten voor eigen rekening De Rantsoeneering der Levensmiddelen DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER MO FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 2, ZONDAG 3, MAANDAG 4 OOGST 1941 XXXXVUIe JAARGANG NUMMER 92 Uitgave vae.de S.M. tDo Vooruit gang. Kerkstraat 9, Aalst Handels r-v. Nr 1248 Postchokrekenieg J. Van Nuffel Nr. 138559 Echeer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Mas laan, Brussel. Toen ze nog jonger was geleek ze aan een weelderige frissche bloem... en was een zonnig meisje.., ze bloeide heerlijk zooals zekere planten aan den oever van een vloeienden vliet, waar de wate ren bruisend voorbij stroomen. En zij ook ze groeide sierlijk be sproeid en gevoed door die andere wateren.... mysterieus, geheimzinnig waarvan de Christus gewaagde toen Hij zegde tot de Samaritaansche Vrouw aan den put van Jacob «Wie van het water drinkt dat ik zal aanbieden, zal geen dorst meer lijden in eeuwigheid»... Zij kende nooit den verschroeienden dorst naar het banale..., naar het ijdele welke de zielen nooit laven kan Ontelbaar waren ze de beklagenswaar- digen om haar heen, die eeuwig gekweld werden door den gevaarlijken dorst welken ze willen afkoelen..., lesschen aan zaken die hen nadien nog heviger maken..., want het afkoelen duurde maar een oogenblik Zeer jong nog was ze rechtstreeks naar de echte bron gegaannaar God zelf IHij verzadigde haar geheel... en door Hem kon ze al het andere mis sen.. Haar ziel ging wijd open als een bloemenkelk.... en'gevuld werd haar zielsbeker... boordevol... overvloeiend.., door de reine klare wateren van de god delijke genade.... Ze had geen dorst meer in eeuwigheid 1 Maar omdat de hemelsche wateren overvloeiden uit haar diepe gouden zielsciborie daarom wilde ze ook ande ren laven. En ze vergat haar hooge edele afkomst en daalde neer..., zeer nedrig tegemoet komend en inschikkelijk als de Verlos ser haar voorbeeld.., tot bij de kleinen, Verscheidene jaren duurde haar ge liefkoosd levensideaal Maar toen werd ze stilaan een zacht duidelijk klop pen bewust aan de deur van haar hart Verlaat de dorre zandwoestijn met de verzengende soms doodende hittegol venkeer uw rug naar de woontenteri der reizigers...., treed binnen op heiligen grond.., in de verkwikkende oasis waa? geTrissche schaduw vindt onder hooge cederboomen..., waar de stilte heerscht en het doodgaan van sirenenstemmen... om alleen de stem te hooren van Hem Die u heeft uitverkoren. En bijna schielijk was het gebeurd JL. Ze heette toen Zuster Louisa naar den naam van haar Grootmoeder en die had haar zooveel goed gedaan Veel was ze toen alleen... en het alleenzijn was haar aangenaam, in een zaamheid steekt nooit bedrog... in de kalmte zoo vredig..., in de stilte vol wij ding kan men luisteren naar..., spreken met den Onzichtbaar Tegenwoordigen God... spreken als van ziel tot ziel Er steeg een zucht uit haar hart..., maar 't was een zucht van bevrijding..., want eindelijk kon ze uitsluitelijk aan haar ziel denken en vroom bidden zon der gevaar van zorgen en van kommer. En op de knieën in een half duister hoekje van de stemmige kapel bad ze het eene rozenhoedje na het ander. En terwijl de gebeden van haar devo te lippen rolden..., wijl de zwarte kralen van het bidsnoer tusschen haar aristo cratisch t^figere vingeren gleden over denkt ze haar zonderlingen toestand. Als jeugdige maagd ging ze nooit uit, zelfs niet bij de armen en zieken zonder het gezelschap van haar gouvernante..., nu was ze 'n simpele non en meende ver de stumperds.... de misdeelden waarin van het ijdel rumoer van een gekke we- ze Gods lievelingen,erkende... Ze werd reld, veel en lang te kunnen droomen .1. - IIJ. iff J.— Ja— de troostengel van de lijdenden... haar groot^ fortuin gaf haar de gelegenheid met rr'ïlde volle handen te geven wa*r de nood het hoogst was 1... van het blauwe paradijs... zooals Mag- dalena weleer na haar bekeering, aan de voeten van den Meester 1... ('t Vervolgt.) VAN 5 AUGUSTUS TOT 3 SEPTEMBER Artikel 1Met ingang van 5 Augustus 1941 rijn de zegels In oranje- je-roode tint vervallen. Het i sverboden ze nog te gebruiken. Van dezen datum af tot 3 September 1941, gelden alleen de zegels m donker blauwe tint op licht blauwen grond. Artikel 2. Met ingang van 5 Augustus 1941, is de rantsoeneering van de eetwaren geregeld volgens onderstaande tabel j PRODUCTEN Totaal voar 30 dagen Hoeveelheid per eejel elldperk 6 kg. 750 225 gr. 30 5 kg. 100 170 gr. 30 4 kg. 500 150 gr. 30 3 kg. 750 125 gr. 30 3 kg. 750 125 gr. 30 1 Naar keuze a) Keukenbrood 225 gr. b) Meel zooals wettelijk voorzien 170 gr. c) Deegwaren, vervaardigd uit tarwemeel, gebuild tot 85 t. h. 150 gr. d) Deegwaren, vervaardigd uit roggemeel, gebuild tot 65 t.h. 125 gr. e) Beschuit, vervaardigd uit tar- weme e? gebuild tot 72 t.h. 125 gr. f) Diëetlevensmiddelen, welke ten hoogste 140 gr. tarwemeel, ge build tot 72 t.h. bevatten en ii het geheel niet meer dan 175 gr. wegen g) Peperkoek h) Banketgebak 2 a) Gebrande gers'c 3 Margarine 4 Boter 5 Voorloopig ongebruikt 6 Geraffineerde suiker, kristalsuiker, korrelsuiker, kandijsuiker, «vei geoise». bruine suiker, ruwe sui ker en naprodukt 7 Pudding-powdej 8 Zelmeelhoudende produkten (bui ten het niet gerantsoeneerde aard appclmccl) havergort, droge peulvruchten, rijst en derivaten, mais en derivaten enz. 9 Voorloopig ongebruikt. 10 Versch en bevroren vleesch, alsook vle "schkonserven. (Mits rekening te houden met de voorschriften van artikelen 14 en 15 van het be?luit van 9 Februari 1941) 12 Voorloopig ongebruikt 13 Kunslhonig, invertsuiker en vloei bare suiker, suiker en kandijsiroop broodsmeersels 14 Konfituur en gelei, fruit- of bieten siroop, vruchtenmoes, ten minste 30 t.h. suiker bevattend 20 Aardappelen WAARTOE HUN AARDAPPEL- KAART VAN DE MAAND SEP TEMBER AF MOET DIENEN Het ministerie voor Landbouw en Bevoorrading deelt mede Luidens art. 2, par. 2 van het besluit van 5 Juli 1941 inzake het gebruik van den oogst der nif -vroege aardappelen, heben de voortbrengers en de leden hunner familie geen recht op de aard- appelkaart. Het betreft hier wel te verstaan de aardappelkaart geldig van de maand September 1941 af. Ter uitvoering van bovenvermelde schikking verstaat men door voortbren ger, de planter die bij zijn velden woont en die bijgevolg geen aardappelkaart noodig heeft, teneinde de toelating te bekomen voor het vervoeren van zijn oogst. De gemeenten zullen bijgevolg de aardappelkaarten afleveren aan de per sonen, die in uitvoering van het rond schrijven van 3 Maart aardappelen voor eigen rekening hebben doen planten en die deze kaart noodig hebben om van het gemeentebestuur toelating te krij gen de aardappelen vanaf de plaats der productie naar hun woonplaats te ver voeren. 175 gr. B kg. 250 175 gr. 30 250 gr. 7 kg. 500 250 gr. 30 450 gr. 13 kg. 500 450 gr. 30 3.3 gr. 100 gr. 33 gr. 3 3,3 gr. 100 gr. 33 gr. 3 11,7 gr. 350 gr. 117 gr. 3 33 gr. 1 kg. 833 gr. 3 80 gr. 16,8 gr, 3 SO gh 16,8 SA 35 gr, 1 kg. 080 38 pv 30 5 gr» 7,5 os 500 gr. 150 gr. 80 225 gr. 15 kg. 78 g* Bk. 500 (Zie vervolg hiernsvea), In het Staatsblad 'worden in verband met de afkondiging van de nieuwe rant- soeneeringstabel volgende inlichtingen gegeven. Art. 3. Om te voorzien in de ontoe reikendheid van de aardappelverstrek king, kunnen de houders van aardappel- kaarten 50 gram brood of 37 1/2 gram meel bekomen, in ruil van elk van de 30 ongebruikte deelzegels Art. 4. Mits overlegging van een geneeskundig getuigschrift mogen de zieken, bij den gemeentelijken dienst, ieder zegel nr. 4 tegen vier zegels nr. 1 1 ruilen. De aldus geruilde zegels nr. 4 worden op het doktersbewijs geplakt en onmiddellijk geannuleerd. Voor de personen lijdend aan onge neeslijke of chronische ziekten wordt er maar een enkel getuigschrift vereischt de volgende maanden plakt de aange stelde beambte de ingeruilde zegels nr. 4 op een blad ongezegeld papier, dat door den gerechtigde voorgelegd wordt en de op het doktersbewijs voorkomende aan duidingen vermeldt, te weten naam van den geneesheer, naam van den zieke, aard van de kwaal en datum der aflevering. Art. 5. Elke inbreuk op cjit besluit wordt opgespoord, vervolgt en gestraft. Brussel, den 1 Augustus 1941 BERICHT 1Brood en meel, deegwaren, biscot- tes, biscuits, diëetslevensrniddelen, peper koek en banketgebak Het is aan de bakkers, banketbakkers en kleinhande laars verboden voor den verkoop van voormelde producten aan te nemen I 1van 5 tot 1 1 Augustus, de zegels nr. 1 genummerd vein 10 tot 30 2. van 12 tot 1 8 Augustus de zegels nr 1genum merd van 1 7 tot 30 3. van 19 tot 25 Augustus, de zegels, nr 1, genummerd van 24 tot 30. 2. Vleesch Het is aan de vleesch- houwers, spekslagers en anders klein handelaars verboden, voor den verkoop van hetzij gelijk welk vleesch te aan vaarden J 1 van 5 tot 15 Augustus, de zegels nr l 0, genummerd van 1 0 tot 30 2. van 12 tot 18 Augustus, de zegels nr 10, genummerd van 1 7 tot 30 3. van 19 tot 25 Augustus, da zegels nr 10, genummerd van 24 tot 30, 3. Deelzegels voor aardappelen a) De deelzegels voor aardappel») die door do bakkers of kleinhandelaars in meel worden aangeboden om een machti ging tok bevoorrading A te bekomsn, moeten aanvaard worden op basis van 9 deel ze zeis tegen 2 zegels n 1 b). De 3 deelzegels voor aardappelen mogen 6 eveneene benuttigd worden vooi os» bekomen van 21 crua «Hrwmviw Uit het Hoofdkwartier van den Fuehrer, I Aug. Het opper- Vr bevel van de Weermacht maakt bekend De gevechten aan het Oostfront gaan op onveranderd gunstige wijze voort. Tijdens den afgeloopen nacht bombardeerden gevechtsvliegtuigen mili taire installaties te Moskou. In dc wateren om Engeland bracht het luchtwapen een vrachtschip van 3000 BRT. tot zinken en beschadigde twee groote schepen. In denzelfden nacht bombardeerden gevechtsvliegtuigen met goed resultaat havenwerken aan de Britsche Oost- en Zuidkust, alsmede vliegvelden in Zuid-Engeland. Mijnenvegers schoten in het kanaal 4 Britsche jachtvliegtuigen neer. Ook in den nacht van 31 juli op I Augustus werden militaire installa ties aan het Suezkanaal door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Noch bij dag, noch bij nacht trachtte de vijand boven het Rijksgebied door te dringen. ROME, 1 Aug. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus hebben onze vliegtuigen de vlootbasis La Valetta (Malta) aangevallen. In Noord-Afrika bedrijvig heid van de artillerie aan het front van Tobroek. Duitsche toestellen hebben zware bommen geworpen op de haveninrichtingen te Tobroek, welke branden veroorzaakten. De vijand deed een nieuwen aanval op Bengasi. Onder de burgerbevol king betreurde men een doode. Afzonderlijke Britsche toestellen verschenen Donderdagnamidag bo ven enkele plaatsen van Sicilië. Te Palermo heeft ons hevig afweerge schut een vijandelijk toestel verplicht zijn bommen in zee uit te werpen. Te Messina kwamen twee van op groote hoogte geworpen bommen terecht in het centrum van de stad een doode, eenige gekwetsten en geringe schade aan gebouwen. In de Middellandsche zee poogden Engelsche vliegtuigen een onzer konvooien aan te vallen. Zij werden evenwel door jachtvliegtuigen, welk, het konvooi beschermen, op de vlucht gedreven. Een vliegtuig werd doo; een onzer torpedojagers neergehaald. Bij onze met succes gekroonde invalsactie in de haven van Malta heb ben wij acht man, waaronder vier officieren verloren. 19 man worden vermitst. DE TOESTAND In den zuidelijken sektor van het Oostfront is met de bezetting van het plaatsje Akkermann, waar de Dnjester in de Zwarte Zee uitmondt, de be vrijding van Bessarabië een voldongen feit. In minder dan vijf weken dus hebben Duitsche en Roemeensche een heden. onder bevel van den Roemeenschen generaal en hoofd van den staat Antonescu, gansch Bessarabië aan de sovjets ontrukt. Van het bezette plaatsje Akkermann, tot aan de voornaamste haven der Zwarte Zee in Oekrajina, de stad ODESSA, bedraagt de afstand, in vogelvlucht, nog slechts 50 Km. Daarmee valt Odessa thans rechtstreeks in het frontgebied. Reeds op 20 Juli maakte het legerbericht bekend, dat de uit Bessarabië oprukkende Duitsch-Roemeensche strijdkrachten, na den vijandelijken weerstand op den Oostelijken oever van den Dnester te hebben gebro ken, de achtervolging van den vijand hadden in gezet. In Zuid-Oekrajina zetten thans de Duitsch - Roemeensch - Hongaar- sche en Slovaaksche troepen samen den terugtrekkenden vijand achterna, zoodat de Oostelijke vleugel op een breed front de Zwarte Zee nadert. In den Noordelijken sektor zetten de Finnen de vrijmaking van Karelii voort. In de meerengle tusschen de Ladoga en Onegameeren overschreden Finschc troepen onder bevel van genenaal - veldmaarschalk Mannerheim reeds op drie plaatsen de vroegere Flnsch-Russische grens en rukken thans aan de overzijde van de grens, op naar den spoorweg die naar Moerman«k loopt. Niettegenstaande de versterkingen der Sovjets, en ondanks de onguns tige bodemgesteltenis hebbende Finnen dus op deze plaats het in Maart 1940 aan de bolsjevisten afgestane gebied en tot de verovering waarvan de Russen toenmaals meer dan 3 maanden noodig hadden in 5 weken tijd kunnen heroveren. Tijdens den laatsten nacht werd de hoofdstad Moskou voor de 7do maal door het Duitsche luchtwapen aangevallen Moskou is een van de drie groote nijverheids- en bewapeningscentra der Sovjet-Unie en een verbindingspunt van allereersten rang wat het ver keer betreft. In dit opzicht heeft de Russische hoofdstad voor F.uropeesch Rusland ongeveer dezelfde beteekenis als Parijs voor Frankrijk. Vermits alle belangrijke wegen, spoorwegen, luchtlijnen en berichtenverbindingen daar samenkomen. Daarnaast is Moskou een belangrijk kruispunt van het Russisch verbin- dingsnet der binnenscheepvaart. De doeltreffende Duitsche luchtaanvallen op verkeersinstellingen, be- voorradings- en bewapeningsbedrijven te Moskou moeten het bolsjevis- tisch weerstandsvermogen op den duur op gevoelige wijze treffen Bern, 1 Aug. De laatste berichten van Britsche nieuwsagentschap pen uit Moskou geven blijk van een groote zenuwachtigheid. Men verbergt te Moskou niet, aldus het Exchange-agentschap, dat de gevechten, die Woensdag plaats hadden, zeer hard geweest zijn voor de sovjetlegers. De toestand moet thans aan alle fronten als zeer ernstig be schouwd worden. Het zou onmogelijk zijn thans iets te voorspellen. Maar alles hangt thans af van de reserves, die al dan niet nog kunnen aangebracht worden. BEDREIGING VAN St. PETERSBURG. Men gelooft te Berlijn dat de groote tangvormigc beweging der Duitsche en Finsche troepen, die het geheele gebied van St. Petersburg dreigt te omvatten, langzaam, maar zeker, vooruitgang maakt en dat binnen enkele dagen groote succesen te verwachten zijn. Het Duitsche offensief ten Zuiden van St. Petersburg vordert met den cjag en wordt door omvangrijke hjchtaanvallen op de wegen en spoorlij- Oen aobter het Soviet-front ondersteund. Algemeen is men hier van meening, dat de tegen de transportwezen idee Sovjet ondernomen luchtbombardementen de levensmiddelenaanvt*:» van Sint- Petersburg reeds ernstig verstoord hebben.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1