Aardappel Tsrdeelmg De spoorlijnen Leningrad Moskoa en Leningred-Moermansk onderbroken EDELE ZIELEN. V erkenner van een smokkelaarsbende te Kampenhout neergeschoten DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT Zannekin's werking. VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 5 en WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1941, DE VOLKSSTEM XXXXVUlo JAARGANG NUMMER 93 Uitgave van de 5.M. «De Vooruitgang u Kerkstraat 9, Aalst Handelsreg. Nr 1248 Postchekreaenmg J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Max laan, Brussel. Vervolg. En toch Ze wist het, er waren mid dens.... ze kende verstotelingen wier ge lijk haar tegenwoordigheid opeischten I In de stad liep zooveel jeugd doelloos rond.... zonder gezonde levensbegrip pen..., wandelend in het teeken van vele gevaren. Een wereld van zwarte gedachten overstelpte haar helderen geest, tot ze zekeren dag terugkwam uit de stad en nerveus al de deuren van het stille klooster na zich dicht sloeg. Ik ben bedroefd.... terneergesla gen Waarom hadden ze haar toen gevraagd ik merk dit op telkens ik uitga.... geen Men laat de jeugd aan haar lot over.., kring.... geen patronage nergens...., de p testers hebben geen tijd daartoe. Ja maar... er zijn toch andere voorname deftige heeren en dames om dit te doen. Ik durf het niet aan dit te vragen. Een religieuse moet alles durven als het de belangen van God en van de zielen aangaat. En als ze weigeren Dan moet ge maar zelf oprukken.., als de mannen wijken moeten sterkere vrouwen marcheeren. Aan een dertigtal had ze het ge vraagd... Tevergeefs II... En toen ze haar oogen bewonderend liet vallen op den heerlijken oogst... en zag hoe nie mand dien wilde inhalen, ontstond in haar een geweldige révolte... Was ik maar een man zegde ze wijl ze haar dunne vingeren krampachtig tol vuisten samenneep 1... Iemand die haar kende en met haar zielzorg belast was bekeek ze met aan dacht. Hij zag in haar zulkdanige buitengewone heiligheid..., las haar ver heven levensideaal in de diepte van haar oogen..., ontwaarde de vastheid van ka rakter met een geweldige wilskracht en een voorname bescheidenheid die zweef de over heel haar persoon dat hij zegde: Ga. Zuster Louisa God wil het Hij zal u helpen en beschermen. Toen werd haar machtspreuk Ama Deum et fac uod vis... bemin God en doe wat Ge wilt.... ze werd de ziel van een nieuw edel werk tot bescherming van de jeugd ter stede. Nog leeft en werkt ze onder haar...., en God alleen weet hoevelen het be houd van hun onschuld en gaafheid aan Zuster Louisa te danken hebben. DENDERZOON. EEN KOLEN-CENTRALE OPGERICHT In de (iMoniteur voor Kolen en Houti) wordt medegedeeld dat het Mi nisterie van Economische Zaken een Centrale Kolendienst heeft opgericht, die toezicht zal hebben op gansch den als Voor de huiskolen. Deze dienst zal kolenafzet zoowel voor de nijverheids zich eveneens met de verdeeling van de kolen bezig houden. De bureelen van dezen dienst zijn gevestigd in de Vier Armenstraat, 9, bij het Justitiepaleis te Brussel. Het bestuur van dit nieuw of ficieel organisme werd toevertrouwd aan den h. L. Boulet, ingenieur bij het Mijnbeheer. UIT HELSTAATS BLAD Vanaf 1 September 1941 wordt het Hulp- en Informatiebureau voor ge zinnen van militairen ontlast van den dienst der genees- en artsenijkundige zorgen aan de rechthebbenden van het gewezen Ministerie van Landsverdedi ging, behalve wat betreft de'gezinsleden der krijgsgevangen officieren, beroeps militairen en loontrekkende werklieden. Vanaf denzelfden datum worden de den voor dezen, toegetreden tot de gestelde officieren, beroepsmilitairen en loontrekkende werklieden en de pensioe nen der rechthebbenden van het leger, niet meer aan de afhouding van één per honderd, voorzien door het besluit van 8 April 1941, onderworpen. Voor dezen, toegetreden tot de «Mu- tualiteitsvereeniging der Rechthebben den van het Gedemobiliseerd Leger» zal zij vervangen worden door een afhou ding gelijk aan hun bijdrage. Dit bedrag zal door den dienst, belast met de uitbe talingen der wedden, loonen of pen sioenen, aan de vereeniging overgemaakt worden. Dezen, niet toegetreden tot de ver eeniging," zulien beschouwd worden als verzakend aan het voordeel op genees- en artsenijkundige zorgen. De voorschotten, uitbetaald aan offi cieren, bezoldigde, beroepsmilitairen en loontrekkende werklieden, van hun dienst ontslagen en zonder betrekking in het bezette gebied verblijvend, wor den voor dezen. toegetreden tot de vereeniging, verhoogd met een bedrag gelijk aan de door hen verschuldigde bij drage. Dit bedrag wordt door den dienst, met de betaling der voorschotten belast, tovergemaakt aan de vereeniging. De afhouding van een half per hon derd voor genees- en artsenijkundige zorgen wordt voor het tijdperk van vóór 1 «April 1941 toegepast bij de vereffe ning der toekenningen aan de krijgsge vangen officieren, beroepsmilitairen en loontrekkende werklieden deze van één per honderd, voorzien door het besluit van 8 April 1941 wordt op het totaal bedrag der vereffende wedden en loonen, betreffende het tijdperk van na 3 I Maart toegepast. Het bedrag van deze laatste afhouding wordt aan het Hulp- en Informatiebureau voor gezin nen van militairen overgemaakt» HET SLACHTOFFER OVERLEDEN ZIJN MEDEPLICHTIGE STEEKT EEN AUTO MET SMOKKELWAAR IN BRAND OM TE KUNNEN ONTSNAPPEN De smokkelhandel, spijts al de maatregelen die getroffen worden, neemt van dag tot dag uitbreiding en wordt effenaf een ramp voor de bevol king in het algemeen. Deze ongeoor loofde handel woedt vooral, op niet te beschrijven wijze, langs de steenwegen van Brussel, Haacht, Leuven, Meche- len, Keerbergen, Putte en Schrieck. Alle landbouwprodukten worden gesmok keld, doch meestal aardappelen. De smokkelaars, eens in het bezit van eene lading knollen, bij de boeren aan over dreven prijzen gekocht, komen zich verschuilen in de bosschen of langs den Vaartkant, tusschen Kampenhout en Boortmeerbeek-Haacht. Op deze plaatsen wordt de smokkelwaar aan ongelooflijke prijzen voortverkocht aan de stedelingen uit Brussel, Leuven of Mechelen. Reeds kon de Rijkswacht eenige dezer uithongeraars van ons volk bij den kraag vatten en gevanke lijk naar Brussel ^f Leuven overbren gen. Niettemin viert deze wraakroe pende zwarte handel immer hoogtij. Volle autoladingen gesmokkelde aard appelen worden langs binnenwegen naar Brussel en Leuven gevoerd. De- Belgische en Duitsche gendarmen ma ken er dan ook ongenadig jacht op. Een nieuwe «truc» werd nu door de ze beroepssmokkelaars uitgevonden. Een medeplichtige rijdt voorop per rij wiel of per motorrijwiel om de wegen te verkennen en te zien of er geen gen darmen langs de baan zijn. In geval van onraad worden de smokkelaars die ergens met hun auto verborgen zijn, onmiddellijk verwittigd. Dergelijk ge val heeft zich voorgedaan te Kampen hout. Een verdacht motorwielrijder werd door de gendarmen opgemerkt en herhaaldelijk, doch te vergeefs, aange maand te stoppen. Een schot knalde en de genaamde L. G. B., afkomstig van Herent, beenhouwer, te Brussel, werd getroffen en stortte neer op den weg. In bedenkelijken toestand werd het slachtoffer ter verpleging weggevoerd. De ongelukkige, 30 jaar oud, die doot een kogel in den rug getroffen werd, overleed aan de gevolgen te Meisbroek. De auto, geladen met smokkelaardap pélen, werd door de voerder in brand i gestoken en hij kon ontvluchten. Naar we vernemen is de gendarme- j rie hem op het spoor en zal hij eerst- daags aangehouden worden. Het Par ket heeft deze droevige zaak in handen en een streng onderzoek ia ingesteld» 1 OFFICIEEL WORDT MEEGEDEELD DAT DE BEVOORRADING DER BEVOLKING ZAL VERZEKERD WORDEN De Hoofdgroepeering «Aardappe len» van de Nat. Landbouw- en Voe- dinscorporatie verzoekt ons mede te deelen Allerlei geruchten doen bij het publiek de ronde. Vele dezer geruchten en mededeelingen in de bladen zijn van aard groote bezorgdheid te doen ont staan, bij een groot deel der bevolking, twijfel en radeloosheid bij vele ge meenteoverheden, bekommerd om de bevoorrading hunner bevolking. De Hoofdgroepeering houdt er aan op enkele punten de aandacht te vesti gen 1Het is valsch te beweren, dat een groot deel der beschikbare vroege aardappelen niet aan de Belgische be volking zou zijn uitgedetld. Het is juist dat de beschikbare hoeveelheden veel geringer waren dan in normale jaren. Al de beschikbare hoeveelheden wer den over gansch het land verdeeld. Er werd dus niets afgeleverd aan eenheden van de Duitsche Weermacht en er werd niets uitgevoerd naar Duitschland.Het is echter juist dat 7000 ton moest voorbehouden worden aan bepaalde categorieën van arbeiders, die zwaar werk moeten verrichten. Het seizoen der vroege aardappelen loopt ten einde 2. Leveringsbevelen voor halflate aardappelen worden aan talrijke ge meenten gegeven, met het doel de be hoeften gedurende de maand Augustus te dekken. Alleen de hoeveelheden waarvoor leveringsbevelen gegeven werden, mogen gerooid worden, en moeten gansch de bevolking ten goe de komen. Deze aardappelen zijn al leen ter beschikking der «Aardappel centrale» te stellen. Deze laatste doet de verdeeling, in accoord met den «Dienst der Verdeeling en der Voorra den» van .het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening. De gemeente besturen moeten deze bevelen stipt uit voeren. 3. ftet is volstrekt onjuist te beweren dat de kleinproducenten niet over hun oogst zouden kunnen beschikken, zoo als het een leugen is te bevestigen, dat de aardappelen die voor rekening van particulieren door boeren werden aan geplant, zouden worden opgeëischt of in beslag genomen. Bij de telling van 15 Mei moesten echter de aanplantin gen voor rekening van particulieren aangegeven zijn. Aan de schikkingen voorzien bij het rondschrijven van 3 Maart 1.1. door den secretaris-géneraal den h. De Winter is niets gewijzigd. Nochtans mogen de kleinproducenten eerst dan aardappelen rooien, als de rooiingsdatum zal zijn bepaald. De particulieren zullen eerst vanaf 4 Sep tember bij hun gemeentebestuur toela ting tot vervoer bekomen. In tegenstel ling met alTe beweringen, blijft het be sluit van 3 Juli 11. van kracht. 4. Er zijn maatregelen voorzien, die eerstdaags bekend gemaakt worden, die voor doel hebben vooral de behoeften van dat gedeelte der bevolking te dek ken dat geen Wintervoorraad kan op doen. De regeling van deze bevoorrading wordt speciaal getroffen. Berlijn, 3 Augustus. Op het spoorvak Leningrad-Moskou werden op 2 Augustus, 6 treinen door het Duitsche luchtwapen tot ontsporing gebracht, terwijl de lijn op verschillende plaatsen werd onderbroken. Op 2 Augustus viel het Duit9che luchtwapen in het gebied ten Zuid- Westen van Moermansk versterkingen te velde, kolonnes en troepencon centraties der bolsjewisten met volkomen succes aan. Twee treinen wer den met goed resultaat aangevallen en de lijn op verschillende plaatsen door wel geplaatste treffers onderbroken. Bij een aanval op 2 dezer, die tot ondersteuning diende van de leger- operaties aan het Oostfront, bracht het Duitsche luchtwapen den bolsje wisten belangrijke verliezen toe aan manschappen en materieel. In een ge vechtssector vernielde het 8 Sowjetpantserwagens, verwoeste 423 auto's, stelde 2 batterijen en 20 stukken geschut buiten gevecht en viel met suc ces 5 treinen aan. Duitsche troepen die oprukken in het gebied van Smolensk, behaal den ook op 2 Augustus goede uitslagen en achtervolgden zonder ver flauwing de terugtrekkende Russen. Door een Duitsch regiment werden in den Noordelijken frontsector bij gevechten om een bruggehoofd, dat de Russen hevig aanvielen, op 1 de zer, 19 Sowjetpantsers vernield. Berlijn, 4 Augustus. Uit het Hoofdkwartier van den Feuhrer. VHet oppercommando der weermacht maakt bekend Bij de omsingelingsgevechten in Oekraine hebben Duitsche en Hongaarsche gemotoriseerde eenheden hoogst belangrijke spoorwegverbindingen van den vijand afgesneden. Het grootste gedeelte der ten Oosten van Smolensk ingesloten krach ten van het Sowjet-leger is thans vernietigd. Het overige dezer strijdkrach ten zal weldra eveneens vernietigd zijn. In den afgeloopen nacht bombardeerden gevechtsvliegtuigen bevoor- radings- en wapenfabrieken te Moskou evenals een belangrijk verkeers knooppunt in het bronnengebied van de Dwina. In den strijd tegen Groot Brittannie heeft het luchtwapen over dag suc cesvolle aanvallen uitgevoerd op spoorWeg-installaties aan de Zuid- iTftn Van ingeland. Bij de Faroër-eilanden werd een vrachtschip van 1200 ton tot zinken gebracht. In den laatsten nacht bestookten gevechts vliegtuigen militaire installaties in verscheidene havensteden aan de chotsche en Engelsche Oostkusten o.a. Huil, met bommen van zwaar kaliber. Er ontstonden groote branden. In de Middellandsche zee plaatsten Duitsche en Italiaansche stuka's op l jUStUS 'en Noorc* Westen va" Marsa-Matroek voltreffers op 2 Brit sche destroyers. Verdere aanvallen richtten zich tegen de opslagplaatsen en afweerbatterijen van den vijand bij Tobroek. Tijdens de luchtgevech ten werden 4 Britsche jagers neergeschoten. In den afgeloopen nacht vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen de mili- taire inrichtingen aan het Suez-kanaal aan. In den nacht van 3 op 4 Augustus heeft de vijand een gering aantal brand- en brisantbommen in Noord-West en in West-Duitschland ge worpen. Militaire of oorlogseconomisch belangrijke schade werd er niet veroorzaakt. Nachtjagers en afweer-artillerie schoten drie Britsche bom menwerpers neer. Rome, 3 Augustus. Het Hoofdkwartier van het leger maakt bekend: Formaties van het luchtwapen hebben de vlootbasis van Malta gebom- bardeerd. In Noord Afrika, op het front van Tobroek, activiteit der artillerie. Onze vliegtuigformaties hebben het station van Marsa Matroek met spring- en brandbommen bestookt, waarbij branden werden veroorzaakt In Oost Afrika hebben de dappere troepen van het garnizoen van Uol- chefit een nieuw bewijs geleverd van hun strijdlust en veerkracht. Een kolonne dezer troepen, die voornamelijk uit natiqnale afdeelingen bestond voerde onder bevel van Luitenant-kolonel Gonnella een stoutmoedigen aanval uit, waarbij men erin slaagde tot diep in de vijandelijke stellingen door te dringen en den vijand gevoelige verliezen toe te brengen. In de Middellandsche Zee wist een onzer vliegtuigen een torpedotref fer te plaatsen op een groote vijandelijke eenheid. Met verzoek tot opname, ontvingen wij van hr Dr Gravez, secretaris, een uitgebreid verslag over de werking der vereeniging «Zannekin». Daar aan de belanghebbenden persoonlijk reeds een verslag werd gestuurd, kunnen wij ons beperken tot de opsomming der verschillende belangstellingspunten en van de door onderscheidene redenaars behandelde vraagstukken. oEerst heeft de vereeniging zich inge- In elk geval zullen de hoeveelheden laten niet de kwestie der vrijlating der Fransch-Vlamingen uit Duitsche krijgsgevangenschap en met d»;n toe stand der uitgeweken Vlaam?xhe boe noodig voor deze verbruikers bij voor rang bij de producenten vastgesteld worden. Vóór Augustus was geen groote aanvoer van halflate aardappelen te De splitsing en herverkav eling van verwachte'n. De toevoer zal echter te- groote boerenbedrijven werd onder gen midden Augustus regelmatig en ^et genomen met het oog normaal zijn. Het publiek zal regelma-' meerdere opbrengst, tig op de hoogte gehouden worden van j Het vraagstuk van het Vlaamsche de schikkingen die getroffen worden. onderwijs in Fransch Vlaanderen werd zeer doorzichtig en bevattelijk deld. behan- Aan het «Vlaamsch Verbond voor Frankrijk» werd besloten eiken moge lijken steun te verleenen; tevens zou een actie op touw gezet worden om de Vlamingen voor Zuid-VIaanderen warm te maken. De Vereeniging «Zannekin» richt zich verder tot den Vlaamschen Kul- tuurraad en het nünisterie van Openba- Onderwijs om Vlaamsche scholen aan te vragen voor de kinderen der 120.000 Vlamingen van Belgische Staatsaanhoorigheid in Noord Frank rijk overblijvend. Ten einde te kunnen overgaan tot het inrichten van boeke rijen in Zuid-Vlaanderen wordt aan V. O.S. en andere organissalies een op-, roep gedaan tot het inzenden van bofc- ken. Deze boeken zullen ter beschikking gesteld worden van het Vlaamsch Verbond voor Frankrijk, hetwelk op zijn beurt voor de verbreiding zal zor gen.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1