Nog het benuttigen van den Oogst in late aardappelen De operaties in het Oosten worden volgens het opgesteld plan met succes voortgezet De Vlaamsche Landbouwkundige Ingenieurs én onze Voedselvoorziening Thuiskomst van zieke Belgische krijgsgevangenen DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK t 1,15 FR. DINSDAG 12 en WOENSDAG 13 OOGST 1941 DE VOLKSSTEM XXXXVUU JAARGANG NUMMER SB Uitgave van de S.M. «Da Vooruitgang, Kerlntraad 9, Aaht. Handdireg. Nr 1248 Poacfaekrefcenag J. Van NofW Nr. 138559 Beheer Redactie Kerkatraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Max laan, BrusaeL S..1 Vervolg. Maar hij Hij is 'n gelukkige man, welstellend, gezond, chique type die zonder veel inspanning eiken dag twee honderd frank verdient, dat tenminste is iets positiefs... zuiver blijmakend geld waardoor hij wandelen mag op de levenswegen met de beide handen in zijn zakken, de zokken der algehee- le verzekering Ten andere hij heeft geen tijd voor religieuse zaken Zijn tijd is letterlijk genomen van 's morgens tot s avonds en sedert geruimen tijd vleit hem het idee van zich terug te treilen ergens op een pracht van een buitengoed, mid den de bosschen in de breede volle na tuur, waar alles rustig is en waar men nog alles vindt of wint. En later ja, sterven moet hij ook dat weet hij wel maar brrr... geen zwarte gedachten, waarom 't leven ver gallen als het zoo zoet is... waarom bit terheid mengen met zoetheid Later... als 't niet anders meer kan zal hij eens degelijk filosofeeren en ern stig heel diep de zaken persoonlijk be- studeeren. Hij heeft zelf verstand ge noeg... niemand heeft hij daar voor noodig en zijn geest is scherp, schran der... en verder, boeken ontbreken hem niet. Maar in elk geval voor 't oogenblik is daar geen spraak van Hij voelt zich overgelukkig, vrij en los van alles... geen banden noch physieke, noch mo- reele... een leventje zooals hij dit goed vindt... genieten al maar door 't Is al broo6 en kort genoeg... men moet maar philosoof zijn... elke mensch maakt zelf zijn geluk of zijn ongeluk... dat hangt van hem af Zooals ge ziet een eigenaardige philosophic... Wat echter vast staat hij wil die problemen onder het oog zien... God... kwaad en goed... ziel en eeuwigheid. Hij wist er nog iets van, want hij had daarover gehoord op de schoolbanken. Nadien echter vond hij het al te hinder lijk... en vergat dit gaarne... 't was im mers oneindig gemakkelijker te leven alsof dit allemaal sprookjes waren Doch ge kunt nooit weten... t moest eens allemaal echt zijn... dan zou het erg wezen met hem daarom nam hij het besluit er in de verre toekomst eens over na te denken. En op een morgen... 'n tijdje daar na zat hij aan de ontbijttafel als een hond bij zijn portie... Een koude rilling overviel hem, hij werd meteen gewel dig bleek een angstgil en hij plofte van zijn stoel... en was niet meer...ver trokken... de groote,- formidabele sprong was gedaan I Met een diepen zucht stond kort daarna de priester voor hem... hij zuchtte nog dieper toen hij alles ver nam uit den mond van Bernadette. Ze naderde met het kruisbeeld... De Christus bekeek den doodc Hij toch had gezegd waakt en bidt... want ge weet noch dag noch uur... als een dief in den nacht zal ik komen... weest be reid God hebbe zijn ziel murmelde zacht de priester... hij hield voor zich alleen... dat hij het ergste vreesde DENDERZOON. Het Staatsblad van 10 Augustus bevat een aanschrijven van het minis terie van Landbouw en Voedselvoor ziening, waarin aan de burgemeesters uitvoerige onderrichtingen worden ver strekt inzake de toepassing van de be sluiten van 5 en 31 Juli 1941 betreffen de de benutliging van den oogst der niet-vroege aardappelen. We laten hieronder de voornaamste uittreksels uit dezen omzendbrief vol gen. PRODUCENTEN DIE ONDER TOEPASSING VAN HET BESLUIT VAN 5 JULI VALLEN Vallen onder de toepassing van het besluit, alle producenten van één are en meer niet vroege aardappelen, om het even of zij al dan niet bij de telling van 1 5 Mei een aangifte hebben gedaan. De personen aangesloten bij het Werk van den Akker of bij een tuinbouwkring, die zelf hun land bebouwen en als dus danig bij de telling van 15 Mei 1941 ten minste één are aardappelen hebben aan gegeven, worden, luidens het besluit, als producenten aangezien. Ze hebben dus al de verplichtingen van de producenten en moeten hun plantgoed voorafnemen, doch zij genieten dezelfde voordeelen, onder meer wat betreft het op hun oogst vooraf te nemen rantsoen. In geen geval mag een partikulier, die met een landbouwer een overeenkomst heeft afgesloten of die een stuk grond in huur heeft genomen, doch het zelf niet heeft bewerkt, als producent wor den aangezien, zelfs indien hij bij de telling van 1 5 Mei een aangifte heeft ge- dapri. De gemeentebesturen dienen er zorg voor te dragen dat de partikulieren die, ten onrechte, een aangifte hebben ge daan, niet onder de producenten worden opgenomen. De producent mag over zijn oogst slechts beschikken volgens de bepalingen uitgevaardigd bij besluiten van 5 en 3 1 Juli 1941. Na aftrek van de toegelaten of ver-> plichte voorafnemingen is hij tegenover den Staat verantwoordelijk voor zijn geheelen oogst, dus niet alleen voor dc hoeveelheid die op zijn kaart staat ver meld, want deze hoeveelheid is slechts een minimum.Hij moet dus zijn gehee len oogst leveren, hetzij aan de verbrui kers, die houder zijn van een geldige machtiging tot levering en vervoer, het zij aan de opkoopers, die daartoe door de Centrale ((Aardappelen» zijn aange steld. Nochtans zal de benuttiging van den oogst aardappelen, verbouwd op de ZOOEVEN VERSCHENEN HET NIEUWE PLAN DER STAD AALST 1«41 opgemaakt door hr VAN DAMME, stadsgeometer. Te bekomen in «DE VOLKSSTEM» Kerkstraat 9, in den boekhandel recht over de Sint Martiriuskerk, en bij h. Leon VAN DE VOORDE, Gent» sche Steenweg 126, Aalst. Prijs 7,50 fr. aardappelvelden die onder het toezicht van de keurkommissie voor de plant aardappelen staan, door middel van speciale beschikkingen geregeld worden. Deze aardappelen mogen niet voor het verbruik opgeëischt worden. Zulks is evenwel niet het geval voor de aardappelen die, zonder als plant goed gekontroleerd en door de keur kommissie geklasseerd te zijn, als plant goed «handelskwaliteit» voorbehouden worden; deze aardappelen zullen niet vóór 1 November 1941 opgeëischt wor den. DE VOORAFNEMINGEN Het aanschrijven van den h. sekreta- ris-generaal voorziet volgende onderrich tingen in verband met de drie soorten van voorafnemingen 1 Een verplichte voorafneming van 2.000 kg. per in 1941 verbouwde ha., zulks als plantgoed voor 1942. (De landbouwer moet het plantgoed bewa ren, niet alleen voor zijn eigen verbou wing, maar ook voor deze welke hij voor derden doet. Hij dient er voor gewaarschuwd, dat hij het te koop bie den, in 1 94 Ivan het gekontroleerde, gekeurde of ingevoerde plantgoed, hem geen enkelen plantaardappel zal geleverd worden, voor hij de overeenkomstige hoeveelheid eetaardappelen in ruil kan geven. Geen enkele afwijking van dien regel zal worden geduld, tenzij voor het uitbreiden van de aardappelteelt. Zelfs als de door den verbouwer ge oogste hoeveelheid ontoereikend is om in zijn eigen voeding te voorzien, moet het plantgoed voor de teelt van 1941 gevrij waard blijven. In dit geval moet de pro ducent zelf voor zijn bijkomende bevoor rading zorgen overeenkomstig de voor gewone verbruikers bepaalde regels of ten laste vallen van de algemeene be voorrading der bevolking. Deze regel zal, namelijk, van toepassing zijn op sommige kleine producenten en op ze kere leden van het Werk van den Akker. In dit geval zullen de belanghebbenden een aardappelkaart kunnen krijgen waarvan vooraf, de maandelijksche koepons zullen afgescheurd zijn welke door de eigen produktie gedekt zijn. 2) De voorafneming van 10 t.h. Elke producent heeft het recht 10 t.h. van zijn oogst vooraf t* nemen om zijn verlies wegens afval, te dekken. Deze 1 0 t.h. moeten berekend worden op de to tale geoogste hoeveelheid 3) De voorafneming voor de voeding van het huishouden. Het huishouden van den producent bestaat uit hemzelf, de bij hem inwo- Zie vervolg 2d$ bladz. Zondagmorgen werd in de hoofd stad de algemeene vergadering gehou den van de Vlaamsche landbouwkun dige IngenieurSvereeniging,onder voor zitterschap van den h. ir. F. Schoorens, Hadden eveneens aan het bureel plaats genomen de hh. ir. R. Boodts, alge meen' sekretaris Geerinckx, penning meester en directeur der hoofdgroepee- ring Suiker en Nijverheidsteelten ir. L. De Pauw, ir. De Baere, bestuurder der hoofdgroepeering Zuivel, Vetten en Eieren; ir. Keil, enz. Onder de aanwezigen bemerkten wij verder de hh. Piet Meeuwissen, leider van de Nationale Landbouw- en Voe dingscorporatie ir. Beckers, directeur bij het ministerie van Landbouw; De- somvielle, bestuurder der hoofdgroe peering Vee, Vleesch cn Bijprodukten; Van der Rieten, voorëitter van de be- drijfsgroepeering Mes'stoffen; Reynt- jens, hoofdredakteur vm Volk en Bodem Van WaynLerghe, voorzitter van de hoofdgroepeering Zuivel, Vet ten en Eieren; prof. dr Martin, bestuur der der veeartsenijschool Gent, enz. Ir Schoorens gaf een zeer gedokumen- teerde uiteenzetting over de noodzake lijkheid de zuivel- en niet de rundvee- produktie uit te breiden. Hij legde den nadruk op de beteekenis van de teelt keuze en de teeltkombinatie. Na een lange bespreking over dit onderwerp, waarbij bleek, dat de voed- selvoorziennig uit eigen bodem nog zeer belangrijk en op korten termijn kan worden uitgebreid, waarbij groo- te sluimerende reserves kunnen worden aangesproken. Als eerste noodzakelijkheid dient echter een wel overwogen richtplan de werkzaamheden voor de eerste jaren ten spoedigste te regelen. Voor dit teeltplan werd door deze besprekingen de grondslag gelegd. De vergadering was van meening dat: 1 De valorisatie van de totale land bouw- en veeteeltproduktie in het teelt plan dient opgenomen 2) Verder overwogen diende te wor den, dat het voedsel van den mensch langs dierlijken weg een groot verlies aan eiwit en energie beteekent, zoodat de rundveehouderij beperkt moet blijven tot de rol van melkproducent, resp. bo- terproducent 3) Deze landbouwpolitiek de vleesch- voorziening der bevolking niet in gevaar brengt 4) Teelten en teeltkombinaties, die het meeste menschenvoedsel ter be schikking stellen, dienen uitgebreid 5) De afwatering van gToote gebieden onmiddellijk ter hand dient genomen 6) Nauwkeurig dient vastgesteld in welke hoeveelheden de Belgische boer zaai- en pootgoed, alsmede kunstmest stoffen noodig zal hebben. In gevolge een onvoorziene wijziging aan zijn normalen reisweg is de Belgi sche Roode-Kruistrein, welke Brussel verleden Dinsdag verliet, Zaterdagmor gen in het station te Antwerpen binnen geloopen. De trein bracht 24Q igewonden en 'zie- I k'e soldaten en offpderea. die vrijgelaten werden uit verscheidene krijgsgevar.- genkampen ïn Beieren, terug naar huis. I De meesten konden onmiddellijk, huis- waarts keeren. Uit goed ingelichte bron wordt ver- zekerd, dat dezelfde Roo'de Kruistrein opnieuw zal vertrekken in de tweede helft van de maand Augustus. DE SOVJETS VERLOREN REEDS 10.000 VLIEGTUIGEN Een formatie DuitSche gevechtsvliegtuigen en Stuka's voerde Zater dag in Oekrajina een buitengewoon doelmaligen aanval uil op troepen verzamelingen. 23 vijandelijke batterijen werden door bommen buiten gevecht gesteld en bovendien werden 16 pantserwagens en 138 vracht auto's vernield. In het Dnjeper-gebied werden tal van kolonnes uiteengejaagd, en in totaal 63-tanks en 230 vrachtwagens vernield. Ook werden 39 vliegtui gen vernield. Om zich een oordeel te vormen over de verliezen van de Russische luchtmacht, kan worden verwezen naar het Duitsche legerbericht, waar uit blijkt dat, sinds 22 Juni, 10.000 Sovjet-vliegtuigen verloren gingen. AUTOKOLONNES DOOR DUITSCHE VERNIETIGD. VLIEGTUIGEN Berlijn, 10 Aug. In het kader der gewapende verkenning op 8 Aug. kwamen Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Odessa in bot sing met groote Bolsjewistische colonnes vrachtauto's, die op de ver sperde wegen niet vooruitgeraakten. De toestellen gingen tot den aanval over en vernielden na korten tijd met bommen en vuurwapens meer dan 150 geladen vrachtauto's en rich ten verder groote schade aan een groot aantal andere voertuigen aan. Hoofdkwartier van den Führer, I I Aug. Het opperkomman- Vdo van de Weermacht deelt mede In Zuid-Oekrajina gaat de Weermacht met de achtervolging van den terugtrekkenden vijand overal snel en onverpoosd verder. Ook op de overige gedeelten van het Oostfront worden de krijgsver richtingen stelmatig voortgezet. Formaties gevechtsvliegtuigen bestookten in den jongsten nacht wapen- bedrijven te Moskou, vooral in het Noord-Westen en Oosten van de stad, met vele tonnen scherf- en brandbommen. In den strijd tegen Groot-Brittannië ondernam ons luchtwapen nachte lijke aanvallen tegen haveninrichtingen aan de Schotsche en Engelsche Oostkust. In het Kanaah^ebied schoten gisteren jagers en luchtdoelartillerie tien Britsche vliegtuigen omlaag. Een versperringsbreker van de oorlogsmarine haalde vier, een monitor twee en een mijnveger één Britsch toestel omlaag. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche en Italiaansche stuka's verscheidene treffers op de haveninrichtingen te Tobroek en brachten Britsche batterijen afweergeschut tot zwijgen. Een sterke Britsche formatie gevechtsvliegtuigen vloog tijdens den afge- loopen nacht van uit Noordoostelijke richting het Duitsche grondgebied binnen en poogden Berlijn te bereiken. Zij werd door het vuur van de luchtdoelartilerie tot den terugtocht verplicht. Twee der aanvallende bom bardementsvliegtuigen werden neergeschoten. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN DE SOWJET-UNIE. Tokio, 10 Aug. Naar de Hosji Sjimboem» uit Vladivostok weet te melden, vertrok in den morgen van 3 Augustus een Sowjet-Russische handelsvloot van 23 schepen met machines en petroleum aan boord, uit Honoloeloe naar Vladivistok. Drie andere schepen zouden op 5 Aug. met materieel voor de Russen uit San Francisco naar Vladivostok ver trokken zijn. Washington, 10 Aug. (Afip). Uit geloofwaardige bron* verneemt men, dat verscheidene honderden Amerikaansche gevechtsvliegtuigen thans op weg zijn naar Sowjet-Rusland. Over het algemeen is men van meening, dat de toestellen over Zee naar Vladivostok zullen gestuurd worden. Verder verneemt men, dat het Amerikaansche ministerie van lands verdediging het noodige heeft gedaan, opdat Rusland de meest moderne bombardementsvliegtuigen zou ontvangen. Het eerste contingent bevat ongeveer een honderdtal toestellen. EEN PAKT VAN WEDERZIJDSCHEN STEUN TUSSCHEN MOSKOU EN TJOENGKING Nanking, I I Aug. Het agentschap Domeï meent te weten, dat een pakt van wederzijdsche hulpverleening tusschen Tsjoenking en Moskou zou gesloten zijn op voorstel van Groot-Brittanië en de Vereenigde Staten. Vol gens dit pakt zullen sovjetofficieren zich voegen bij de Anglo-Amerikaan- sche raadgevers te Tsjoenking De CTrineesche- en Sovjet-legerstaven zullen hun militaire berichten uit wisselen. Het sovjetleger zal aan de Tsjoenkingtroepen, die in het Noorden en Westen van China opereeren, steun verkenen. Piloten van het Russische leger zulen het Tsjoenkingleger versterken. Zijnerzijds erkent China, dat Sin Kiang behoort tot de sovjet-invloeds sfeer. Men meent te weten, dat de onderhandelingen werden geleid door den heer Panioesjkin,ambassadeur der Sovjet-Unie te Tsjoenking. Rome, 1 I Aug. Het opperbevel van htt leger deelt mede In Noord-Afrika, aan het front van Tobroek, langs weerzijden bedrij vigheid van de verkenningstroeper» en van de artillerie. Formaties van het Duitsche en Italiaansche lucht*v*,pcn vielen militaire doelwitten te Tobroek aan, alsmede stellingen van net afweergeschut en in de haven voor anker- liggende schepen. Hierbij werden branden, ontploffingen en schade ver oorzaakt. Andere Italia^nsfihe toestellen bombardeerden de haveninrichtingen van Marsa Matroek, alsook vijandelijke stelfingen, ten Oosten van £>idi-El- Barani, Duitsche vliegtuigen bestookten Engelsche steunpunten \rt Egypte met bo^nmen. Dl vijand ondernam enkele aanvaop de reede van Syra*cuse voor anker In Oost-Afrika, voerden afdeelingen uit het garnizoen van Calquabert, onder het bevel van luitenant colonel Ugolini, een kienen aanval uit op de bewapende vijandelijke troepen. Deze werden o'p de vlucht gedreven en leden aanzienlijke verliezen. Engelsche vliegtuigen bombardeerden op3r/,euw Gondar en de stelling Oelchefit. In den nacht van 10 op 1 I Augustus viel een Engelsche vliegtuig het hospitaalschip California» aan, da": op de reede van Syacuse voor anker lag. Het vaartuig, dat door een tQtfpedo werd getroffen, is evenwel niet ge zonken

De Volksstem | 1941 | | pagina 1