DE KLEINE STRAATBENGEL Tot hiertoe werden twintigduizend krijgsgevangenen gemaakt Voor de gezinnen der opgeroepenen van 16 tot 55 jaar, gevangen of geïnterneerd Pt ijsvermindering op hét spoor voor Oorlogsin valieden Aardappelprijzen De Omsingeling van Odessa en Nikolai.v DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 16, ZONDAG 17 ca MAANDAG 18 OOGST 1941 DE VOLKSSTEM XXXXVUIe JAARGANG NUMMER 98 Uitgave van de S.M. a Do Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handel weg. Nr 1248 Postchekrekenzng J. Van Nuffeh Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Max laan, BnmeL 's Morgens reeds heel vroeg stond hij aan den ingang van de kerk sjofel aangekleed... blootshoofd... op bloote voeten en heel magertjes en dun, met 'n tenger aangezicht je vaal en bleek wekte zijn verschijnen onmiddellijk medelijden. 't Kleine bedelaarke bleef daar staan heel den Zondag voormiddag, een ben gel uit een achterbuurt van de stad... ergens uit de eene of andere enge duis tere steeg. En telkens wanneer een geloovige de kerk naderde stak hij het beenderige armpje uit en stamelde iets... op gege- neerden toon,., dat klonk als n vraag om een aalmoes... omtrent zooals zijn moeder het hem geleerd en voorgedaan had. Eiken Zondag stond hij daar... en goede medelijdende harten gaven om God... ofschoon hij zelf dien God nog niet eens kende Toch hoorde hij menigmaal de machtige akkoorden welke met zwier van het groote orgel dreunden... dat gebeurde vooral tijdens de hoogmis... Toen werd Hij ook getroffen door som mige fijne kinderstemmen die als zilve ren klanken tot in z'n aren ruischten... en al was zijn zieltje ruw toch werd hij er door ontroerd... bijna weemoedig. Eens kreeg hij een zonderling ge dacht... of was het een ingeving van zijn trouwen engel-bewaarder Als hij er eens binnen ging Hij duwde de deur open en trad in den grooten tem pel. Is dat nu de kerk Zoo dikwijls reeds had hij post gevat vlak voor het heilig gebouw en nog nooit een voet er in gezet... Toch wel Een maal had hij het vroeger gewaagd... maar och arme... omdat hij zoo poovertjes en miserabel aangekleed was, had de ruwe hand van een harteloozen kerkbediende hem vastgegrepen en aan de deur gezet. Nu echter was alles rustig... kalm Hij verhief het hoofdje... keek naar de hooge gewelven... naar de gekleurde ramen... en het kolossaal groot orgel,., en dan al dat volk Er werd gezongen zóó melodieus... zóó zalvend, bijna hemelsch... en zijn oogen zochten de zangers er waren er boven hem... en ginds naar voor in het hoogkoor... dicht bij de priesters. Hij ging verder, heel zachtjes, voor zichtig... hij was zoo bang voor de eene of andere verraderlijke hand En daar eikendeen hem zag, maar niemand iets zegde, was hij reeds heel dicht zij delings van de communiebank geko men. Hij hoorde eene vriendelijke stem Kom mijn kleine vriend. Ik Ja. gij 't Was een voorname rijke dame... zeer goedhartig die hem teeken deed haar te volgen. Kom wees maar niet bang... nie mand zal u nog hinderen... wat zijt ge n wijze jongen... zóó toch maar naar de Zondagmis te komen... zet u hier maar neer en meteen toonde ze hem haar eigen fluweelen bidstoel. En de bengel bleef daar zitten... zeer stil, de blikken gericht naar het altaar. De hoogmis was ten einde... het volk had de kerk verlaten... de dame bleef alleen met den kleinen rakker. Ge ziet er zoo magertjes uit! hoe heet ge, vriendje Lasticot, of Lastic zeggen mijn makkers, zooals ge wilt... Ge moet eiken Zondag komen... en niet spreken in de kerk maar goed bidden. Bidden wal is dat Madame? met 'n paar groote vragende oogen. Maar ge kent toch den goeden God Neen... toch niet... ah., wacht eens... hij dacht na: als moeder soms erg gram is dan zegt ze zoo iets van...? hij zegde de eerste letters van een gods lastering. De dame in 't zwart werd nu triestig; melancolisch bekijkt ze het verwaar loosd knaapje. 't Is dan zóó erg... die arme kleine kent "Slechts God door een vloek... en dat in volle stad, in volle twintigste eeuw En men spreekt dan van de wil den, de onbeschaafden... maar deze laatsten hebben toch nog eerbied als men het woord «God» uitspreekt. Ze heeft nu als een schielijk droo- merig vizióèn Die bengel kent niets... volstrekt niets Straks wan neer ze de kerk zal verlaten hebben wil ze trachten zijn adres te weten. Hij moat ergens thuis hooren in de eene of andere volkswijk 1 Ze zal die ziel ne men... dien edelen parel voor dewelke zelfs, wanneer ze gansch alleen op de wereld was... de Christus zou gestorven zijn... Ze zal dit kostbaar kleinood ont doen, reinigen van de vuilnis, van het slijk, en er in doen glanzen de volle klaarten van het geloof, de mooie schit ter van de heiligmakende genade... en daardoor zal ze den zegen van God doen neerdalen over haar zelf... over haar groote zoons... ze wil die kleine menschenlok redden uit de vervallen menschheid. Ze bekijkt den kleinen jongen nauw keurig Heel zijn uiterlijk schreeuwt om erbarmen... ze voelt zich nog eens moeder worden... geestelijke moeder over een verloren aangenomen jongetje En ze nam hem met zich. Toen ik eens op reis was en langen tijd in gesprek geraakte met een defti- gen jongen heer... hoorde ik dit uit zijn eigen mond... 't was de bengel van vroeger Er zijn nog edele menschen op de wereld DENDERZOON. HET NIEUWE PLAN DER STAD AALST 1941 opgemaakt door hr VAN DAMME, stadsgeometer. Te bekomen in „DE VOLKSSTEM» Kerkstraat 9, in den boekhandel recht over de Sint Martinuskerk, en bij h. Leon VAN DE VOORDE. Gent- sche Steenweg 126, Aalst. Prijs 7,50 fr. ZIJ HEBBEN RECHT OP VERGOEDING Het Staasblad van 1 5 Augustus kon digt af Herzien de bepalingen van het be sluit van 3 1 Maart 1941, betreffende de vergoedingen aan de gezinnen van sol- dijlrekkende militairen, miliciens, we- deropgeroepenen of onder de wapens gehandhaafden Overwegende dat het billijk is het ge not der bij dit besluit voorziene uilkee ringen uit U; breiden tot de gezinnen van Belgische burgers, die, gehoor zaamd hebbende aan een op last der regeering aangeplakt bericht tot terug trekken. gevangen genomen of gein- terneerd werden, ofschoon ze niet als militairen worden aanzien Artikel 1Artikel 1 van het besluit van 3 I Maart 194 I wordt aangevuld als volgt C. Worden, onder dezelfde voor waarden als de gezinnen der soldij- trekkende militairen, tot het genot der bij dit besluit bedoelde uitkeeringen toegelaten, de echtgenoote en de recht hebbende van de jongelingen en de mannen, die niet tot het gemobiliseerde leger behoorden doch aan het op last der regeering aangeplakte bericht tot terugtrekking gevolg hebben gegeven en dientengevolge gevangen genomen of geinterneerd werden. Zoo het geval zich voordoet kun nen de belanghebbenden ook, onder de voorwaarden voorzien bij artikel 3 5, van dit besluit aanspraak maken op de dagelijksche uitkeering van 3 fr. voor het tijdvak van 1 Juli 1940 tot op den dag dat ze in het land zijn te ruggekeerd Art. 7 van bedoeld besluit is voor- loopig niet van toepassing. Art. 2. Artikel 27, I" van het besluit van 31 Maart 1941, gewijzigd bij dit van 7 Mei 1941, wordt aangevuld als volgt De aanvragen tot het bekomen van de krachtens artikel IC. van dit be sluit verschuldigde achterstallen moe ten voor den 3 1 n October 1 94 1 bij de gemeentebesturen ingediend worden; voor de rechthebbenden die in het be zette gebied in den vreemde verblijven dienen die aanvragen voor 30 Novem ber 1941 aan het ministerie van Binen- landsche Zaken en Volksgezondheid gericht. MEJ TEN MINSTE 50 T.H. INVALI DITEIT OPGELOOPEN IN DE OOR- LOGEN 1914—1918 EN 1940 De Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen heeft besloten, op vertoon van een bijzondere identiteits kaart, de navolgende verminderingen verminderingen toe te staan 1) 50 t. h. op den prijs der spoor kaartjes, voor de militaire invaliden uit den oorlog van 1914-1918 of uit den oorlog van 1940, als zoodanig gepen sioneerd en met ten minste 100 t. h. in validiteit 2) t. h. voor hen, wier invaliditeits- percentage lager is dan 100, doch 50 of meer bedraagt. De vergezellende geleiders van dege nen onder die invaliden welke niet in staat zijn alleen tt reizen, bekomen kos teloos vervoer. Deze vermindering wordt slechts toe gekend aan de invaliden die het voor deel der wet var. 21 Juli 1930, 't is te zeggen de verhoc* ing van het pensioen, genieten. Tv Zoolang deze bijzondere kaart niet is afgeleverd, wordt de vermindering toegestaan op vertoon van de voorrangs kaart of van de kaart voor oorlogsge- amputeerde. Om de bedoelde identiteitskaarten te kunnen opmaken, worden de oorlogs invaliden wier invaliditeit 50 t.h. be reikt, verzocht zoodra mogelijk aan het Ministerie van Financiën (dienst voor vereffening van de militaire uitgaven) 6, Galiléelaan, te Brussel, een aanvraag te zenden, met opgaven van de navol gende inlichtingen naam en voor namen, geboorteplaats en datum, woon plaats, invaliditeitspercentage, taal waar in de kaart moet worden gesteld. Een stempelvrije en niet op karton ge plakte foto, 6 centimeter hoog op 4 centimeter breed, in burgerkleeding en blootshoofds, moet aan deze aan vraag worden gehecht of gespeld. Onder de oorlogsinvaliden van 1940 kunnen alleen de militairen die tegen over den vijand werden gekwetst, 't is te zeggen die welke een kwetsuur ontvingen tijdens een oorlogsverrichting, terwijl zij wezenlijk bij hun eenheid of dienst tegenwoordig waren, en wien een voor schot op een eventueel pensioen wordt uitgekeerd, een kaart voor prijsvermin dering op het spoor aanvragen, voor zoover, hun invaliditeitsgraad 50 t.h. bereik*. De overige invaliden van 1940 kun nen hun aanvraag indienen, zoodra hun rechten op een invaliditeitspensioen door een bevoegde kommissie erkend zijn. Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en het Commissa riaat voor Prijzen en Loonen deelen het volgende mede Prijzen voor inlandsche vroege en half-vroege aardappelen per 100 kg. toe te passen vanaf 1 7 Augustus tot 23 Aug. inbegrepen Prijs te betalen aan verbouwer 90 fr. Waar geleverd op de dichtbijgelegen verzamelplaats. Verkoopprijs van den grossier 123 fr. geleverd in den winkel van den kleinhandelaar. Toe te passen vanaf 19 Augustus tot 25 Augustus inbegrepen Prijs te betalen aan den verbruiker 140 fr. De koopwaar 's Zaterdajgs bij den voortbrenger aangekocht, mag den volgenden Maandag aa.n den kleinhan delaar nog verkocht worden tegen den aankoopprijs. Berlijn, 15 Aug. "Tijdens den succesrijken opmarsch omsingelden Duitsche troepen in een sector van het Oostfront op 14 Oogst sterke bolsjewistische strijdmachten. De vijandelijke troepen werden op een enge ruimte samengedrongen en vernietigd. Tot hiertoe werden 20.000 krijgsgevangenen gemaakt en 32 pantserwagens, 85 stukken geschut en een pantiertrein buitgemaakt of vernield. De bolsjewisten leden bij deze gevechten bloedige verliezen. Berlijn, 15 Aug. Op 14 Augustus zetten Duitsche troepen zonder verpoozen de achtervolging der verslagen Sowjettroep«n in Oekraine verder. Herhaaldelijk konden de Sowjets tot den strijd gedwongen wor den. In allerhaast wierpen de bolsjewisten reservetroepen uit de nabije garnizoenen samen met links en rechts bijeengeschaarde formaties der Sowjet-divisies, welke op hun terugtocht uiteen geslagen waren in den strijd. Overal braken de Duitsche troepen den Russischen tegenstand en zetten hun opmarsch voort. De Russen leden bloedige verliezen. GENERAAL ANTONESCU KON NOORD BOEKOWINA EN BESSARABIE VOOR ROEMENIE HEROVEREN. Berlijn, 15 Aug. In aanvulling van het legerbericht van heden wordt nog door het D.N.B. meegedeeld Van de verbondenen, die in Oekrajine den strijd aangebonden hebben zijn de Roemenen het sterkst in aantal. Zooals men weet worden zij door den Roemeenschen generaal en staatshoofd Antonescu persoonlijk aangevoerd. Tot zijn groote vreugde kon Generaal Antonescu de gebieden van Noord Boekowina en Bessarabie, welke in het jaar 1940 door de Sowjet Unie werden ingepalmd, voor Roemenie heroveren. Roemeensche troe pen zijn het ook, die thans de belangrijke havenstad Odessa omsingelden Steeds vermelden de Duitsche legerberichten met eere de Slowaaksche en Hongaarsche eenheden, welke aan den strijd in de Oekraine deelnemen, en in trouw wapenbroederschap schouder aan schouder naast de Duit sche legers stonden. Het aldaar in actie gebrachte Slowaaksche korps heeft zich als een kranige en succesrijke medestrijder doen gelden en het strekt het jonge Slowaaksche leger tot eer. Van de Hongaarsche troepen waren het vooral de gemotoriseerde snelle eenheden en de vliegers, die zonder verpoozen meehielpen om den taaien weerstand der Sowjet-troe- pen betrekkelijk spoedig te breken. Van de voormalige Hotigaarsch Russische grens aan de bergpassen der Karpaten rukten zij einde Juni op en staan thans, na de bevrijding van Galicie, op ongeveer 700 km. van hun vertrekpunt samen met de Duit sche troepen aan den Zuidelijken Boeg. V Hoofdkwartier van den Fuehrer. 15 Aug. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend Zooals reeds door een bijzonder bericht werd bekend gemaakt is Odessa door Roemeensche en Nikolaevi door Duitsche en Hon gaarsche troepen ingesloten. Ten Oosten van den Boeg namen snelle Duitsche eenheden bij de rustelooze achtervolging van den geslagen vij and het belangrijke ertsgebied van Krivoirog in bezet. Ook aan de ove rige sectors van het Oostfront worden de gevechten met succes voortge zet In den strijd tegen de Britsche bevoorradingsscheepvaart vernieligde het luchtwapen aan de Schotsche Oostkust een vrachtschip van 5000 ton en trof bijzonder zwaar een tweede koopvaardijschip. Andere gevechts vliegtuigen brachten ten Oosten van Cromer en Great Yarmouth twee koopvaardijschepen, samen 15.000 ton metende en deel uitmakende van konvooien, tot zinken, wierpen verder twee vrachtbooten in brand en be schadigden twee andere handelsvaartuigen zwaar. Andere luchtaanvallen waren gericht tegen haveninstellingen aan de Engelsche Oostkust. In'Noord Afrika plaatsten gevechtstoestellen een bomtreffer op een Britschen torpedojager ten Noorden van Sidi el Barani. Bij den aanval van een sterke Duitsche formatie gevechtsvliegtuigen op het vliegterrein Ismaila, in den nacht van 13 op 14 Augustus, ontstonden groote bran den in vliegtuigloodsen en barakken. Aan de Kanaalkust schoten jagers en luchtdoelartillerie gisteren 9 Britsche jachttoestellen omlaag. De vijand wierp gedurende den laatsten nacht brisant- en brandbom men op verscheidene plaatsen in Noord-West en Noord-Duitschland. Nachtjagers en luchtafweergeschut haalden 10 der aanvallende Britsche bombardementsvliegtuigen naar beneden. BOMMEN OP HET EILAND CYPRUS. Rome, 15 Aug. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede Eenheden van het Italiaansche luchtwapen bombardeerden gisteren S met succes opslagplaatsen en benzinedepots op het eiland Cyprus. In dep. loop van den nacht wierpen onze toestellen bommen van zwaar kaliber op luchtbases op het eiland Malta. De objectieven werden getroffen. In Noord Afrika bedrijvigheid van de verkenningstroepen en 'de artil lerie in den sector van Tobroek. De luchtvloot der as zette baar succes rijke acties voort. Verdedigings- en haveninrichtingen te Tobroek en Mar- sa Matroek evenals een stoomschip van 3000 BRT. in de wateren bij Mar sa Matroek en een torpedojager ten Noorden van Si-GTi el Barani werden getroffen. Engelsche vliegtuigen voerden een aanval uit op Tripoli. In Oost Afrika stieten afdeelingen van een <ylZer garnizoenen in den sector van Gondar, tijdens een koene verkennrngsactie op vijandelijke troepen en dreven deze laatste op de vlucht. Het Engelsche luchtwapen bombardeerde de woonwijken van Gondar. Tijdens den afgeloopen nacht vielern Britsche toestellen Cantania en Augusta aan. Te Catania lelt men chrie dioden en 20 gewonden. Het he vige vuur van het luchtdoelgescb.'jt dwong den vijand het grootste deel van zijn bommen in zee uit t^ Werpen. Een der toestellen werd in brand geschoten en stortte in zee..

De Volksstem | 1941 | | pagina 1