Zijn Geloof... Zijn Dankbaarheid RUSSISCHE NEDERLAAG BIJ GOMEL Officieele prijzen voor De bevoegdheid van de kontroleurs 1TALIAANSCH LEGER BER !CHT TUSSCHEN SMOLENSK EN KIEF DUITSCH LEGERBERICHT Mcl onze Vlaumtche kin' deren naar DuUschland VEiÖCHUNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 21 cn VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1941. XXXXVflle AARGANG NUMMER 100 .Uitgave van de S.Ma «De Vooruitgang^ Kerkstraat 9, Aalst. Kandrlsreg. Nr 1248 Pasicbekrekeamg J. Van Nuffel Nr. 13S559 Beheer en Redactie Publiciteit buites» het Arrondissement AALST s Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Mar laan, BrusseL Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 't Was nog vroeg in den morgen Een harde trek deed de bel van de pastorij sterk rinkelen... en toen hij dej deur opende zag de priester vóór zich een ouden man... een ruwe type... met 'n verwaarloosde, versleten plunje om het lijf en 'n brutaal uiterlijk. Hij nam zijn klak van het hoofd en kort weg. klonk het «wil u even met mij m,eegaan... naar ginds... en met zijn hand wees hij in de richting van een heuvel, nabij een bosch gelegen... ik woon er met de mijnen in een rol-i wagen... mijn vrouw is erg ziek en] vraagt naar u I Ik ken u niet vriend, hoe komt ge hier Pas sedert gisteren avond zijn we( aangeland... we zijn zwervers en ver-i toeven nooit lang op een plaats, kom gauw a.u.b. mijn vrouw is stervend. Enkele oogenblikken later biechtte j de priester in een ouden houten wagen een arme versleten vrouw... de sukkel] scheen te wachten naar de komst van den priester om een miserabel leven ten einde zien te loopen. En daar de dood spoed maakte haastte zich Gods' dienaar, om met ver snelden tred de helling af te dalen... keerde terug naar de kerk... nam een heilige hostie en ging weer naar den wagen. Terwijl was de ellendige woning op haar best versierd hier en daar la gen enkele tapijten op den vloer...wim pels en vlaggetjes orneerden het inwen dige... op een houten koffer werd een wit laken uitgespreid... er op een kruis beeld met twee brandende kaarsjes. Vóór den wagen een weelde van loo- ver en van bloemen als om den on- zichtbaren God der altaren te verwel komen. De man en de kinderen volgden de intieme ceremonie met de grootste aan dacht en godsvrucht Hemel en aar de waren als een gewijde tempel op deze eenzame verlaten plaats... de woonwagen zelf geleek het heiligdom... en de poovere boheemsche vrouw, de oogen gesloten, de handen gekruist op de borst, werd het tabernakel... het le vende tabernakel van den Zoon van God, die zelf meer dan eens als een zwerver had rondgedoold op de wegen van Galilea, toen Hij ontkomen wilde aan het gekonkel van de phariseërs. En toen de priester het ensemble verliet van dit ongewoon tafereel, had hij den indruk welken de Meester zelf weleer voelde in de tegenwoordigheid van sommige Samaritanen Ik zeg u, zooveel geloof vond ik nergens in Israël O... Hij moest het eerlijk bekennen...zijn beste parochianen waren met die vreemde zwervers niet te vergelijken... want "t gebeurde wel eens meer... daPze bloosden, beschaamd waren om hun God in menige omstandigheid In den voormiddag, enkele uren la ter Hoe groot was de verwonde ring niet van den herder toen hij den man van 's morgens terug voor zijn deur zag staan. Dit maal echter droeg hij een mooi mandje in zijn handen met 'n allerliefst hondje er in Kijk Eerwaarde, ge moet weten., ik heb oogen in mijn kop Dezen morgen zag ik dat ge van hondjes houdt... ik weet nu niet hoe u mijn dank te betuigen... we zijn arm... geld be zitten we niet... maar ik heb hondjes... dan... ik heb u het schoonste uitge zocht 1 Hij loog niet... het hondje was in derdaad iets kostbaars Oh... het fij ne diertje riep de priester instinktmatig uit Neem het... 't is voor u... het heet Loulou... en dit zeggende nam hij het mandje en reikte het den priester toe. Neen vriend, zei de dienaar Gods op beslisten toon... ik mag dit niet aannemen. En waarom niet 7 Dat moet ge wel verstaan Geen scrupules... dit hondje was verloren geraakt Mogelijk, maar ik neem het niet! Is dat uw laatste woord 7 Mijn laaftste En- de oude ging al reeds wmee een wolk van teleurstelling op het blee ke aangezicht... het hoofd gebogen., hij naderde reeds den openbaren weg... Toen kwam hij plots terug en het mooie mandje vooruitstekend «en het korf je 7» er is geen twijfel mogelijk, ik heb het zelf gemaakt met mijn eigen han den. Dan, het zij zoo Ah eindelijk zei de doolaard met een triomfeerenden kreet. Dan zijn stem werd week. Ge zult dit bewa ren als herinnering aan mij... aan mijn goede, brave vrouw... hij gaf het mand je... en met een warmen handdruk scheidden ze als beste vrienden DENDERZOON. GROENTEN EN FRUIT van 22 tot 28 Augustus 1941 In de eerste prijzen-kolom worden de maximumprijzen, te betalen aan den voortbrenger opgegeven. De tweede ko lom geeft de richtprijzen aan van groot handel aan -cleiqhandel, terwijl in de derde kolom de richtprijzen tc betalen door. den s*erbruiker aangegeven zijn. Lel wel De verkoop van wortelen met loof is verboden. De prijzen der drie koolsoorten zijn geldig tot 4 Dcc. A. GROENTEN. Bloemkoolen 2,50 3,50, 3,00 4,10 4,00 5,25. Erwten met peu len 3,— 3,55 4,75 Prei, 1/2 kg. 1,25 1,55 2,— Tomaten 4,4,70 6,25 Konkommers kg. 2,25 2,70- 3,60 Cornichons 1,75-6.00 2,10-7.00 2,80-9,25 Kropsla 0,50 0,65 0,60-075 Losse wortelen per kg. Snijboonen, kg. Prinsessen en Boterboonen Groene boontjes Witte kabuiskoole per kg. Roode id. kg. Groene kool kg. Andijvie Kleine witte opleg ajuin kg. Sjalotten kg. Andere ajuin kg Groene selder Witte selder kg Rabarber, kg. Meloenen^ kg b. Ftfufr. Perziken en nee tarinen (Brug- nens) stuk 0,75-1.00 1.70 2,05 2,70 3.50 4,10 5,45 4.50 5.25 7,— 3.— 3,55 4,75 0, 1,— 1.25 1.65 1,40 1,70 2.25 1.25 1.55 2,— 0.75-1 25 0,95 -1.55 1,25-2.00 6,— 7,— 9,25 5,— 5,85 7,75 2.— 2,40 3,20 1.25 1.55 2,— 2 2,40 3,20 2,— 2,40 3,— 5,— 5,85 7,75 2,00-5.50 2,35-6,35 3,00-7,75 12.— 13,55 16,90 24.— 27,10 35,85 21,— 28,75 29,70; 42.— 47.45 59.30 FEDERATIE DER COÖPERATIE VEN VOOR OORLOGSSCHADE Woensdagmorgen heeft in de Nationa le Bank van Beïgie, de 2 19e trekking plaats gehad van de Oorlogsschade 1923. Ziehier de uitslagen. 2 loten van 100.000 Ir.: Reeks 333985 n. 4; reeks 398937 n. 5 3 loten van 50.000 fr. Reeks 6941 1 nr 2; reeks 171509 n. 3; reeks 348060 nr 5. 15 loten van 10.000 fr. Reeks 29355 n. 4; reeks 36683 n. 3; Reeks 38682 n. 3; Reeks 51544 n. 2; Reeks 83696 n. 4; Reeks 95304 n. 1; Reeks 1 3545 7 n.2Reeks 162143 n.5; Reeks 193995 n.5; reeks 210855 n.3; Reeks 234319 n.3; Reeks 264030 n.l; Reeks 292019 n.3; Reeks 295788 n.2; Reeks 320526 n.4. VERDERE UITBREIDING. Een derde besluit regelt uitvoerig de bevoegdheid van de kontroleurs. Hierdoor wordt artikel 7 van het besluit van 2 7 Oktober 1939 gewij zigd als volgt De in artikel 6 van genoemd be sluit vermelde ambtenaren en beamb ten, alsmede de officieren van gerechte lijke politie, mogen »l. de inbreuken op dit besluit en op de ter uitvoering van dit besluit geno men besluiten opsporen, de bewijzen er van bijeenbrengen en de daders er van afleveren aan de rechtbanken die ermede zijn belast ze te straffen 2. de regelmatig voorgeschreven vorderingen beteekenen en ze ten uit voer leggen 3. alle nuttige vaststellingen doen, met inbegrip van het opmaken van den inventaris van de eet- of koopwaren in de opslagplaatsen, private entrepots, fa brieken, werkhuizen, magazijnen, slij terijen en, over 't algemeen, op alle plaatsen waar die zaken worden in bezit j gehouden met handels of spekulatieve doeleinden, tentoongesteld of te koop gesteld 4° een telling doen van de huisdie- ren, geoogste of nog tak- en wortelvaste grondprodukten 5° alle vervoer, hoe het ook geschiedt kontroleeren 6° zonder kosten de noodige monsters opnemen voor het bepalen van den aard der eet- of koopwaren, zoomede voor de bewijsverschaffing omtrerU een in- j breuk. In voorkomend gevaL dienen de eigenaars, bezitters of houders van be doelde koopwaren zonder kosten de noodige recipiënten te verschaffen, om er de monsters in te plaatsen 7° zich op eerste vordering doen over leggen of opzoeken alle bescheiden, stukken of boeken van nut voor het vervullen van hun opdracht en inzon derheid de officieele dokumenten, de vervoerdokumenten, de handelsdoku- menten, -briefwisseling en -boeken, als mede die onder de dokumenten in beslag nemen welke noodzakelijk zijn om het bewijs van een inbreuk te vormen of om de mededaders of medeplichtigen der overtreders op te sporen; aan de be langhebbenden wordt een ontvangstbe wijs der in beslag genomen dokumenten overhandigd. Zij mogen langs fotografischen weg of anderzins afschrift nemen of doen nemen van de aan hun toezicht onder worpen bescheiden en door middel van fotografische opnamen vaststellingen doen, Vervolg in 't volgende nummer. Druiven per kg.: Zwarte Leopold UI Witte Cannon Hall Pruimen Groene Reine Claude 8,9,13 11,33 R. Claude 2,00-6,50 3,50-7,45 4,35-9,30 Rome, 20 Aug. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede In Noord-Afrika, aan het front van Tobroek, bedrijvigheid van de artillerie en plaatselijke akties van vooruitge schoven afdeelingen. De Engelsche luchtvloot ondernam een aanval op Tripoli. Een vijandelijke machine werd getroffen en stortte brandend op de haven. In de buurt van Solloem werd een Blenheim gedwongen achter onze linies een noodlanding te maken. De ZC3 leden van de bemanning werden door een Duitsche afdeeling gevangen ge nomen. Duitsche stuka - formaties hebben Britsche schepen, in de wateren van Tobroek varende, gebombardeerd, twee booten werden gekelderd en twee andere zwaar beschadigd. Talrijke schipbreukelingen van de tot zinken gebrachte schepen, die met bewapende vaartuigen het land bereikten, werden door onze afdeelingen overrompeld en gevangen genomen. In Oost-Afrika, aanhoudende lucht- bedrijvigheid van den vijand, die tal rijke scherf- en tijdbommen uitwierp welke verscheidene gebouwen in de woonwijken van Gondar beschadigden. Verder hadden er akties plaats van vooruitgeschoven afdeelingen, die in voeling kwamen met onze troepen. De gevechten hadden voor ons een gunsti- gen afloop. Een van onze jachtformaties heeft op den terugkeer van een aanvalsonder- neming in de nabijheid van de Siciliaan- sche kust vijandelijke jagers aange vallen. Twee Hurricane's t\ rden neer geschoten. Andere eenheden van het luchtwapen hebben luchtsteunpunten op het eiland Malta gebombardeerd. De doelen werden getroffen en branden ont stonden. Al onze toestellen Zijn naar hun steunpunten teruggekeerd. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 20 Aug. Het opperkom- mando van de Weermacht deelt mede In het gebied rondom en ten Noorden van Gomel heeft een slag plaats gehad, die eindigde met een zware nederlaag voor het Sovjet-leger. Gedeelten van 1 7 jagerdivisies, van I gemotoriseerde, twee pantser en vijf kavalerie-divisies, alsmede twee brigades, die met vliegtuigen wa ren aangevoerd, werden verslagen, vernietigd of gevangen genomen. 78.000 gevangenen, 144 pantserwagens, 7000 kanonnen en 2 pant- sertreinen vielen in onze handen. Berlijn, 20 Augustus. Uit het hoofdkwartier van den VFuhrer. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend In Zuid Oekrajina is de aanval op het geringe aantal der door den vijand nog bezette bruggenhoofden aan den Djneper met succes voortgezet. Hierbij slaagden snelle troepen er in, die in strijd waren met den zich wanhopig verdedigenden vijand, 65 pantserwagens te ne men en talrijke gevangenen te maken. In de wateren rondom Engeland beschadigde het luchtwapen bij dag een groot koopvaardijschip door bomtreffers. Nachtelijke aanvallen wa ren gericht op oorlogsbedrijven en havenwerken nan de Oost- en Zuid kust der Britsche Eilanden, alsmede op verscheidene vliegvelden. Vóór de Noordafrikaansche kust brachten Duitsche duikbommen werpers een transportschip van 1500 Brt. tot zinken, alsmede een sleep boot, twee koopvaardijschepen werden ernstig beschadigd. Gedurende den afgeloopen nacht vielen Duitsche gevecht luliegtuigen de Britsche vlootbasis van Alexandrie aan. Gisteren, bij een poging om de Kanaalkust aan te vallen, liep het Brit sche luchtwapen opnieuw een zware nederlaag op. Jagers en afweerge schut schoten 29 machines neer, terwijl een mijnenveger nog een ander toestel neerschoot. Een gering aantal vijandelijke bommenwerpers wierp in den afgeloo pen nacht scherf- en brandbommen uit boven fy Noord West Duitsche kustgebied. De schade is niet ernstig. Twee Britsche bombardementstoe stellen werden door nachtjagers en scheepsartillerie neergeschoten. Wij ontvangen het volgende schrij ven van wege de Aalstersche Afdeeling De Vlag» met verzoek tot opname Na het druk-bijgewoonde en roerend afscheid in het station tc Aalst, reed de trein met ons jonge volkje over Den derleeuw en Schaarbeek, waar nog en kele groepen opgestapt waren, verder in de richting van het Oosten. Op den trein, een echte kermisstem- ming In alle afdeelingen vroolijk ge snater, luidruchtige plannenmakerij, hoopvolle verwachtingen In de gangen, vóór de vensterramen, wezen de kinderen elkaar de treffende merkwaardigheden van het landschap aan. Ze hadden vanaf dit oogenblik, oorlog en andere mizerie vergeten.Best zoo Opeens in onzen wagen, een lawaai van alle duivels (vooral bij de jon gens!) Alle kinderen krijgen een pa pieren zak met 3 groote koeken van witte brood en appelmoes (een soort «palakken») daarbij nog voor elk 2 «pistolets» met hesp of charcuterie. Of dat smaakte Wat verder kwamen Duitsche ver pleegsters die vanaf St Niklaas de reis meemaakten, door de wagens met thé. Alle bekertjes werden gevuld en nog maals gevuld met dat «fijne drankje Geen dorst meer In het station van Aken werden de breede vensterramen geopend en vóór elk venster, stonden Duitsche verpleegsters opgesteld. Hier werden onze kinderen bedacht met dikken, vleezigen «hutsepot Lekker Hier werd gesmuld Niet een kind of het at zijn buiksken dik, waarna ze «paf-geëten» in hun hoeks- ken kropen.Ze kregen ook nog drui ven, perziken en pruimen. Ook andere benoodigheden werden kwistig uitgedeeld zooals zeep, zeep poeder. tandenborsteltjes, liederen- boekjes. Stilaan begon echter vader Vaak zijn perten te spelen. In menige afdee ling vielen de oogjes dicht. De nacht was ingevallen. In de vroege morgenuren werden de eerste kinderen in verschillende kleine stations afgezet, dit volgens de regeling van de Duitsche diensten, per groepjes van 5, 7, 8, 10 man, steeds met bege leiding natuurlijk. Het grootste aantal stapte af te Pa- derbom waar ze warme koffie en witte «pistolets» kregen (het was toen 7 u. Vanuit Paderborn zouden ze dan per trein, tram of autobus, langs verschil lende richtingen, de plaats van hunne bestemming bereiken. Een ander groot gedeelte bleef op den kindertrein en reed verder door tot Attenbeken en omgeving. Weldra zouden de 750 kin deren verspreid zijn over de schilder achtige dorpen van het Westfaalsch berglandschap. Hoe ze het stellen Beste Ouders, Familieleden en Vrienden van onze kinderen We zijn ter plaatse geweest en hebben per auto heel wat dorpen doorkruist, waar kin deren ondergebracht zijn. Welnu, we houden er aan, in volle geweten te ver klaren dat ge u op geen enkel gebied, ongerust hoeft te maken 1. Uwe kinderen liggen uren verwij derd van steden, van fabrieken of van oorlogsdoeleinden. Ze verblijven in een landbouwstreek, in kleine bergdorpjes. Geen gevaar voor vliegers. 2. Ze liggen in een gezonde streek. Geen fabriekslucht, doch opene vrije, gezonde buitenlucht. 3. Ze zijn bijna allen bij boerenfa milies te gast, op pachthoven waar ze eten hebben zooveel ze maar willen. 4. De gouw waar ze vertoeven werd in 8 distrikten verdeeld. In elk distrikt zijn 2 of meer Vlaamsche begeleiders of begeleidsters 4- Duitsche begeleiders verpleegsters. Onze kinderen zullen regelmatig door Vlaamsche begeleiders bezocht worden. Voor vermaak en ont spanning wordt gezorgd. Laat ons, voor de briefwisseling,wat geduld hebben. Binnen kort zult ge wel wat krijgen van uwen lieveling. In af wachting, raden we u aan zender Brus sel te nemen. 's Morgens vanaf 8 u. 15 tot 8 u. 30. Alsdan worden allerlei namen, adressen en nieuwsje» meegedeeld van Vlaamsche kinderen in Duitschland. 5. Onze kinderen liggen in een streek waar de bewoners, omzeggens alge meen, Roomsch-Katholieken zijn. Ze krijgen gelegenheid hunne christelijke plichten te vervullen. Beste Ouders en Vrienden, laten we gerust op beide ooren slapen onze kinderen stellen het opperbest. DE VLAG (Cel Aalst. X

De Volksstem | 1941 | | pagina 1