Het Duitsch offensief ontwikkelt zich succesvol op het heele front Troostwaarheden van dezên Tijd. GENADE-GENADELEVEN Voorloopig geen verhooging der spoorwegtarieven Het INiêiiw Plan der 5tad Aalst De Winterhulploterij Benoemingen van leeraars en onderwijzers DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 23, ZONDAG 24 ca MAANDAG 25 AUCUSTUS 1941 XXXXVllIe JAARGANG NUMMER 101 Uitgave van de S.M. «De VooniÜgaiifKerlobaat 9, Aalst. HandeUreg. Nc 1248 Po»tchekreirt«img J. Van Nuffel Nr. 138559 Beh«r en Redactie Kerkstraat 9 AaUL Telefoon 114 Publiciteit bmteo bet Ammdwemen» AALST Belgbch Hava. Ageobcbap, 15, Ad. Mar laan, Brussel Vele menschen hoorden en leerden herhaalde malen over genade... en ge nade-leven, maar weinigen begrijpen eigenlijk wat dit in den grond betee- kent. En toch is genadeleven het voor naamste, het kostbaarste wat een mensch op aarde bezit... de grootste schat welken hij in en door het leven met zich draagt 1 't Gaat u goed zoolang ge dien be waart al mist ge overigens al de rest... en 't is met u ellendig en treurig ge steld wanneer ge hem verliest al bezat ge al het overige in overvloed We durven het derhalve aan een stu die te wijden aan dit verheven leerstuk en het zoo bevattelijk mogelijk voor te stellen. We gelooven dat we geen groo teren dienst aan onze lezers kunnen be wijzen dan met dit begrijpelijk te ver klaren. Het is een groote troost dit te weten. Goede en vurige christenen zijn niet alleen menschen die uiterlijk anders le ven dan de oppervlakkige of slechte christenen of zelfs niet-christenen. Innerlijk vooral leven ze anders, ja totaal anders. Hooger is hun leven niet patuur- lijk maar bovennatuurlijk... niet puur- menschelijk maar goddelijk. Hun le ven verschilt wezenlijk van dat van menschen die zonder genade leven of er buiten. We kunnen niet over geestelijk of genade-leven handelen zonder eerst over de genade zelf te spreken. Al les staat in verband met dit leven zonde en deugd, gebed en sacramen ten, godsvrucht enz... zijn ziekten of gezondheid, dood of groei, hulp steun en beveiliging van het genadeleven zelfs het lijden De genade is ten andere een der on gelooflijkste weldaden van God; een wonderheid zonder weerga een der voornaamste leerstukken van onzen heiligen godsdienst. Alleen wie dit Godsgeschenk heeft leeren kennen en waardeeren mag een bewust christen mensch genoemd wor den. Het feit dat dit onderwerp abstract en verheven is en bijgevolg moeilijk te belichten, ontslaat niemand aan de verplichting het te bestudeeren en het te bevatten. Om een degelijk begrip te bezitten over genade en genadeleven moeten we aanvangen met het onderscheid te be grijpen tusschen nauurlijke en boven natuurlijke orde. We bevinden ons in de «natuurlijke orde» wanneer ieder schepsel de be- sfanddeelen en eigenschappen bezit die het van natuurswege toekomen... zpo- dat het zijn eigen natuurlijk einde kan bereiken. Zoo bijvoorbeeld God wil een plant scheppen, dan is God zichzelf verplicht dat schepsel alles te geven, doch ook niets méér... wat aan het we zen van een plant toebehoort wortel, stengel, bloem, zaad, groeikracht. Wil God die plant iets schenken wat haar wezen niet vereischt, bijvoor beeld de macht om zich te bewegen, van plaats te veranderen, dan is die waardigheid voor bedoelde plant iets wat buiten, wat boven haar natuur ligt Zoo zou het insgelijks boven de natuur van een steen zijn, te leven... boven de natuur van een dier te denken Voor een mensch en dit wezen belangt ons alleen aan in dit betoog zou het iets heel bovennatuurlijk zijn, bovennatuurlijk in den meest strikten zin op goddelijke wijze te handelen, te beminnen, te genieten. De mensch bezit wat zijn natuur ver eischt,als hij bestaat uit ziel en lichaam. De ziel geestelijk en onsterfelijk, met rede en vrijen wil begaafd, het lichaam stoffelijk en sterfelijk. Die ziel in dat lichaam ziedaar wat noodig is, maar ook voldoende om mensch te zijn. Als dusdanig is dit wezen reeds de ko ning, het kroon en sluitstuk van de schepping, vermits het in zich twee we relden vereenigt de geest en de stof. Door de veropenbaring weten we dat die louter natuurlijke mensch nooit heeft bestaan 1... God uit pure goed gunstigheid, uit loutere liefde jegens dit schepsel, gaf het van den beginne, iets dat bij zijn natuur niet behoort, die de natuur eindeloos te boven gaat. - God wilde van den mensch iets meer, iets hooger maken dan een mensch. Hij wilde dit schepsel zijn eigen Goddelijk leven mededeelen In den hemel zal de mensch Gods eigen geluk genieten God kennen ge lijk Hij is... God beminnen gelijk Hij Zichzelven liefheeft... Maar omdat de menschelijke natuur daartoe onbekwaam is, verheft God die natuur reeds hier beneden tot een Goddelijk leven door de heiligma- kende genade. Dus de genade op aarde en de glo rie hierboven zijn de bovennatuurlijke staat en bestemming van den mensch Herinneren we ons nog hoe de eerste mensch door zijn zonde de genade ver loor en hoe Gods Eeniggeboren Zoon mensch werd om door Zijn lijden en dood ons de genade te herwinnen wat voor ieder van ons geschiedde toen we het heilig Sacrament van het Doopsel ontvingen... waarin de verdiensten van Christus den Verlosser op ons werden toegepast. (Vervolgt.) DENDERZOON. Brussel, 22 Augustus. (Belgapress) Aangezien -sommige dagbladen een mededeeling bekend gemaakt hadden volgens welke de spoorwegtarieven in Belgie met ingang van 1 September met 10 t.h. verhoogd zouden worden, heb ben wij terzake een onderzoek ingesteld Dit onderzoek bij de bevoegde diensten stelt ons in staat te verzekeren, dat deze mededeeling op zijn minst genomen, voorbarig is. Weliswaar hebben zich ze kere moeilijkheden voorgedaan op hef oogenblik dat de financieele begroo ting van de Nat. Mij der staatsspoor wegen werd opgemaakt. De oorzaak daarvan ligt voornamelijk bij de scha de die toegebracht werd aan het net en het rollend materieel door den oorlog, evenals een zekere vermindering van het verkeer gepaard met een gelijktij dige verhooging van de exploitatie-kos ten, de betaling van het personeel en het onderhoud van den weg. Wat de oorlogsschade betreft, schijnt het dat de staat een voorschot zal verstrekken op grond van de daarvoor bestemde credieten. Wat het overige betreft kan daarvan natuurlijk geen sprake zijn en een tariefverhooging zou de beste op lossing zijn. Evenwel is het oordeel van verschil lende instanties noodzakelijk vooral dat van het Commissariaat van Prijzen, ten einde te voorkomen dat een derge lijke maatregel geen verdere prijsstij ging tot gevolg heeft. Het staat dus vast dat een verhooging van de tarieven, binnen betrekkelijk korten tijd niet te voorzien is. De h. Leon Van de Voorde zal vanaf heden bij nijveraars, handelaars en particulieren het nieuwe plan der stad Aalst aanbieden tegen den prijs van 7,50 fr. Dit plan, dat zooeven verscheen, is van de hand van h. Van Damme, stadsgeometer. In het Staatsblad van 2 1 Augustus zijn enderrichtingen verschenen be treffende de uitvoering van het besluit van 28 Mei 1941 in zake overdracht der bevoegdheden van de gemeentera den. Benoeming van leeraars en on derwijzers aan de gemeentelijke inrich tingen van openbaar onderwijs. In deze onderrichtingen wordt her innerd aan het besluit van 29 Mei 1 94 1 en aan de oprichting van de tijdelijke kommissie voor onderwijsaangelegen- heden (besluit van 12 Aug. Het recht van benoeming brengt ook het recht van afzetting mee. Het besluit is toepasselijk op de be noemingen van onderwijzend perso neel in alle inrichtingen van gemeente lijk onderwijs, van welken aard of graad deze ook zijn. Het is niet van toepassing op de aan stelling van waarnemende leerkrachten. Verder volgen bepalingen betreffen de de procedure. De vacatures zullen door de kommissie in het staatsblad worden aangekondigd. De kandidaten moeten benevens de in ieder bijzonder geval gevraagde •;etuigschriften de volgende stukken bij de kommissie voor onderwijsaan- elegenheden van het ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksge zondheid indienen a) een eigenhandig geschreven aan vraag; b) een bewijs van goed gedrag en zeden, gedagteekend op den dag der aanvraag; c) een echt verklaard af schrift, van de diploma's en getuig schriften waarvan zij houder zijn d) een staal van inlichtingen volgens bij gevoegd model; dit stuk zal dtv>r het gemeentebestuur te hunner beschikking worden gesteld e) bij voorkomend geval alle noodige bewijsstukken be treffende militaire diensten, in vredes- of oorolgstijd; f) een getuigschrift, af geleverd door de bevoegde overheid, bevestigend dat zij niet ingeschreven zijn in het jodenregister. Andere bescheiden, welke voor het onderzoek hunner kandidatuur be langrijke gegevens bevatten, mogen eveneens door de kandidaten voorge legd worden. Verder wordt de administratieve pro cedure geregeld tot de benoeming door het hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken en Volksge zondheid. Wanneer het een eerste benoeming van een leerkracht geldt is deze tijde lijk. De eerste twee jNsen der loopbaan worden als «stage» aangezien. In den loop der eerste zes maanden na hun in diensttreding stelt de medikale kom missie van het ministerie van Binnen landsche Zaken en Volksgezondheid een klinisch onderzoek in betreffende de hchaamsgesteldheid en de gezond - Zie vervolg hierneven. TREKKING VAN DE 8ste SCHIJF OP ZATERDAG 6 SEPTEMBER De trekking van de 8e schijf der lo terij Winterhulp zal, in het openbaar plaats hebben op Zaterdag 6 Septem ber 1941te 17 uur. te Brussel, op den zetel der loterij 56, Gulden-Vlieslaan. heid van bedoelde leerkrachten. De uitslagen daarvan worden zonder uit stel aan de belanghebbenden ter kennis gebracht. Zij zijn een belangrijk ele ment bij de beoordeeling der voorstel len tot definitieve benoeming. Na advies van het schoolbestuur, van het school toezicht en van de kommissie voor on- derwijsaangelegenheden. wordt de be noeming door het hoofd van het minis terie van Binnenlandsche Zaken* en Volksgezondheid bekrachtigd. WAARNEMENDE LEERKRACHTEN 1Voor ieder schoolkanton of ag glomeratie wordt door de kommissie voor onder wiisaan gelegenheden een lijst opgemaakt van de leerkrachten,die zich voor het vervullen van waarne mende diensten in het openbaar onder wijs beschikbaar stellen. Om op die lijst gebracht te worden moeten de leerkrachten dezelfde stuk ken indienen als bij een aanvraag voor een vaste betrekking. ALGEMEENE BEPALINGEN In de gemeenten, waar overtollig personeel in funktie is, worden de over bodige ambten en betrekkihgen gelei delijk afgeschaft. Overeenkomstig het Kon. Besluit van 18 Juli 1933, kan het overtollig perso neel bij afdanking ter beschikking ge steld worden. Dc leerkrachten zullen voortaan bij hun eerste aanstelling ook wanneer het slechts een waamemenden dienst geldt, zich een dienslboekje aan schaffen, waarvan vorm en inhoud door de kommissie voor onderwijsaan- gelegenheden bepaald worden. De strijd om de bruggenhoofden aan de Dnjeper, welke nog in het bezit zijn van de Sovjets, kende gisteren nieuwe successen. Evenals Woensdag wierpen de Sovjets ook Donderdag pantserwagens in den strijd om den Duitschen stormaanval tot staan te brengen. Bij een hevige botsing tusschen Duilsche en Sovjet-tanks, leden de Sovjets een nieuwe nederlaag en werden onder aanzienlijke verliezen teruggedrongen. In een sektor wierpen de bolsjevisten hun stormtroepen in den strijd. Na hardnekkig^ gevechten, man tegen man, tijdens dewelke afzonderlijke bolsjevisdscRe troepen werden ingesloten, was het slagveld dicht bezaaid met gesneuvelde bolsjevisten. Bovendien vielen opnieuw 5000 gevange nen in Duitsche handen, nadat reeds op 20 Augustus 2000 sovjet-solda ten werden gevangen genomen en 115 batterijen en 14 pantserwagens werden vernield of buitgemaakt. Tijdens succesrijke gevechten waaraan ook eenheden van een Italiaan- sche divisie deelnamen, werden twee Britschc vliegtuigen door formaties van het Duitsche leger en drie door Italiaansche troepen neergehaald. RUSSISCHE AANVAL AFGESLAGEN VAN SMOLENSK. TEN NOORDEN Naar aan het D.N.B. gemeld werd sloegen de Duitsche troepen op 20 dezer Noordwaarts van Smolensk een Sovjet-aanval, onder bloedige verliezen voor den vijand af. Vele sovjet-tanks bleven door goed gericht Duitsch afweergeschut ter plaatse liggen. De poging der bolsjewisten, de pantserwagens mede achteruit te voeren, werd door hevig Duitsch sper vuur verijdeld. In korte hardnekkige gevechten werkten de Duitsche af deelingen zich tot bij de andere sovjet-tanks en vernietigden er veertig van. Van 1 7 tot 20 Augustus vernielden de aan deze gevechten deelnemende Duitsche divisies 107 sovjet-pantserwagens. BERLIJN, 22 Aug. Het Opperbevel der Weermacht deelt Vmede Na twee maanden strijd in het Oosten slaat de Duitsche Weer macht met hare verbondenen met ongebroken kracht diep in het vijandelijk land. Over gansch het front worden de krijgsverrichtingen voortgezet. In Zuid-Oekraïne werden de laatste steunpunten van den vijand aan den Dnjepr stelselmatig en onder zware verliezen voor den tegenstrever in bezit genomen. Ten Noord-Westen van Kiew trekt de vijand zich achter den Dnjepr terug. In de streek ten Oosten van Gomel wordt de achtervol ging van den verslagen tegenstrever voortgezet. Aan het front voor Leni- grad en in Estland rukken onze troepen bestendig vooruit. Ook de aan vallen aan het Finsche front, langs beide zijden van het Ladoga-meer, leveren dagelijks terreinwinste op. Na een reeks zware vemietigingsveldslagen heeft het Roode leger verliezen geleden, die men zich niet kan voorstellen. Sedert het begin van den veldtocht heeft men meer dan 1.250.000 krijgsgevangenen gemaakt en ongeveer 14.000 pantserwagens en 15.000 batterijen werden buitge maakt of vernield. Het Sowjet-luchtwapen verloor in het totaal I 1.250 vliegtuigen, waarvan er 5.633 op den grond werden vernield, terwijl de overige toestellen tijdens luchtgevechten of door luchtdoel-artillerie werden neergehaald. Bovendien werd thans reeds aan de vijandelijke oorlogsvoering door de bezetting van belangrijke industrie- en grondstofgebieden, de zwaarste schade toegebracht. Aan de Britsche Oostkust beschadigde de luchtvloot tijdens den afge- loopen nacht twee vijandelijke vrachtbooten door bomtreffers. Aan de Kanaalkust leden in den loop van Donderdag aanvalspogin- gen van de Engelsche luchtmacht schipbreuk. Jagers en luchtafweerge schut schoten 26 en marine-artillerie 3 vijandelijke machines omlaag. Een sperbreker van de oorlogsmarine haalde aan de Atlantische kust een Britsch gevechtsvliegtuig neer. In Noord Afrika plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers op twee lieïite Engelsche kruisers bij Sidi el Barani. De ontscheping van troepen en het lossen van materieel te Tobroek werden met bommen van alle kaliber bestookt. Drie Britsche jagers werden hierbij tijdens de luchtgevechten -neergehaald. Noch over dag noch bij nacht verschenen vijandelijke vliegtuigen bo ven Duitsch grondgebied. Rome, 22 Aug. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede t Onze jachtformaties overvlogen in duikvlucht de luchtbasis Halfar Malta) en namen met succes vliegtuigen op den beganen grond en lucht doelbatterijen onder machinegeweervuur. Eenige vijandelijke toestellen geraakten in brand, andere werden zwaar beschadigd. In Noord Afrika werd bij een nieuwen luchtaanval van de Britten op Benghasi, welke noch slachtoffers eischte, noch schade veroorzaakte, een vijandelijk toestel neergehaald. Aan de verscheidene sectors van het Tobroek-front, bedrijvigheid van onze artillerie, die Engelsche verzamelingen van troepen en vracht auto's flink onder vuur nam. Duitsche vliegtuigen vielen ten Noord-oosten van Sidi-el-Barani een vijandelijke scheepsformatie aan, troffen twee lichte kruisers en bom bardeerden meermaals de haven, troepenkampen en stapelhuizen te To broek. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche jagers een Curtiss en twee Hurricanes omlaag- In den sector van Cyrenalca-Sahara bombardeerden Italiaansche toe stellen tijdens gewapende verkenningstochten vijandelijke gemotoriseerde eenheden en bestookten deze met machinegeweervuur. In Oost Afrika hadden systematische vijandelijke luchtacties tegen Gondar en andere steunpunten, slechts geringe stoffelijke schade ten gevolge. Onze vooruitgeschoven posten dreven vijandelijke afdeelingen uiteen en brachten hun enkele verliezen toe. Italiaansche vliegtuigen bestookten te Famagosta (Cyprus) de haven installaties en schepen met bommen. Opslagplaatsen, een stoomschip en een klein vaartuig werden getroffen.Dit laatste schip is gezonken. In het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee vielen onze vliegtuigen eenheden van de Britsche marine aan en torpedeerden een torpedojager van het type Keith Deze laatste oorlogsbodem werd met slagzijde onbeweeglijk waargenomen.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1