De Führer ontvangt den Duce in zijn Hoofdkwartier Troostwaarheden van dezen Tijd. GENADE-GENADELEVEN Van 1 September af mogen alle late aardappe len gerooid worden GROENTEN EN FRUIT RANTSOENEERINQ DER EETWAREN Het nieuwe verkeersreglement Voor herstel der Universiteits bibliotheek te Leuven DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT IRAN GEEFT DEN STRIJD OP VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 30, ZONDAG 31 AUGUSTUS on MAANDAG 1 SEPT.1941 DE TOLK XXXXV1U, JAARGANG NUMMER 104 Uitgave van da S.M. «De Voonótgact, Kerkstraat 9, Aalst Handdsreg. Nr 1248 Postchekrekenmg J. Van Naf fd Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Mar laan, BrusseL (Slot.) j Om het verschil tusschen natuurlijke en bovennatuurlijke kennis van. God... tusschen genade en glorie beter te doen vatten, moeten we onze toevlucht ne men, weerom tot een gelijkenis en voor beeld. Ik sta in bewondering voor een schilderij en wensch den kunstenaar te kennen. 1 Dat er een kunstenaar is, wordt me door het bestaan van het kunstwerk zeer duidelijk. Ook kan ik uit de schil derij opmaken dat de vervaardiger er van genie heeft, een klaar verstand, dat hij een buitengewoon goed en edel mensch moet zijn 1 Over het binnenste van den kunste naar, zijn dagelijksch benemen, zijn intiem geestes en gemoedselven, kan me de bescherming van zijn werk niet inlichten. 2) Ik ontmoet echter goede vrienden van den artist, maak kennis met zijn eigen zoon Die vertellen me over het intieme leven van den kunstenaar heerlijke bijzonderheden welke ik aan neem en bijgevolg geloof 3) De dag komt dat de zoon me bij zijn vader binnenbrengt me aan hem voorstelt, me zelfs toelaat als lid van j het gezin al den tijd met hem en met zijn vader door te brengen. Nu zie ik den kunstenaar zelf, leer hem volko men kennen, ik houd van hem, geniet van die kennis... van de liefde welke er op volgt... van het eeuwig samenzijn. Zoo kennen we het bestaan van God... van enkele van zijn eigenschap pen Almacht, Wijsheid, Goedheid, door het aanschouwen van het kunst gewrocht der schepping Hierin im mers openbaart zich God als de Op perste, Oneindig Volmaakte maar on zichtbare Kunstenaar De openbaring, de profeten, vrien den van God... de gewijde schrijvers... Jezus-Christus de-Zoon van den Aller hoogste zelf brachten ons het bovenna tuurlijke genade- en geloofsleven. Dit laatste leidt ons tot de zaligmakende aanschouwing in het glorielicht. Gena de en geloofsleven is de kiem... het za lig aanschouwen in den hemel, is het volledig openbloeien... de eeuwige len te met zon en bloemen Om dit punt dan samen te vatten deelachtig worden aan God's natuur, beteekent dat we boven ons zeiven ge heven door de genade, God kennen ge lijk Hij is. Hem beminnen gelijk Hij zichzelf bemint; nogmaals hier op aarde in den doorzichtigen schemer van het heilig geloof... hiernamaals in cUn klaren en lichtvollen dag van de glorie. We duizelen bij het besef van zulk een verheven bestemming We zin ken in een afgrond van bewondering en van dankbaarheid. We rijzen in warme, lichtende hoogten van Gods- betrouwen en van liefde. We voelen ons uit de verte uit de laagte opgeroe pen tot en in God I... We bevinden ons als genaturaliseerd in het goddelijke. En welke practische besluiten dienen goede christenen uit deze beschouwin gen af te leiden Een innig gevoel van erkentelijkheid tegenover God om wille van hunne voorbestemming... van hun verlossing., van hun heilig doopsel I De hooge waardeering van den schat der heiligmakende genade Ze weten het, daardoor zijn ze in het bezit van God zelf Dit bewustzijn dat men God met en in zich heeft is een kracht, een licht... een troost in bange stonden Waarom vreezen als de Meester bij u is «Man van klein geloof,» zei Jezus tot Petrus, uitzinnig van angst in het scheepje dat dobberde op de woeste baren van het meer van Genesareth... als wilde hij dit laten verstaan «waar om zijt ge bang... is het u niet voldoen de te weten dat Ik bij u ben En ten slotte de zorg om dien schat te bewaren... te beveiligen desnoods te verdedigen... tegen elk gevaar... tegen eiken storm..., voor het behoud van het kostbaarste moet men als 't noodig is, alle offers weten te brengen Maar behouden is niet voldoende Hij moet groeien onophoudend Vermeerder uw genadeschat door uw dienstvaardigheid tenoverstaan van Gods' Wil en Geboden... Laat hem toenemen door uw diep christelijk le ven... laat hem rijk worden in was dom door uw offergeest in het teeken van last... van moeilijkheden gedragen om God I Zoo bloeit uw genadeleven heerlijk uit... tot de volledige ontplooiing en bekroning de eeuwige zaligheid Hij is waarlijk rijk en gelukkig die rijk is in God door genadeleven DENDERZOON. Ingevolge een beslissing van de hoofdgroepeering Aardappelen zul len van 1 September af alle soorten niet vroege aardappelen mogen gerooid worden. DE PRIJSREGELING In ons blad van eergisteren is de offi- cieele prijslijst voor groenten en fruit verschenen. Een kleine vergissing is ech ter gebeurd. Voor witte selder is de prijs te betalen aan den voortbrenger niet 2,50 maar wel 2 fr. voor groene selder fr 1,25 (niet 1,50). Daar de tabel van de voor de maand September heden Zaterdag nog in het Staatsblad niet verschenen was, zullen wij deze in ons nummer van Dinsdag mededeelen. Op 13 Juli is in het Staatsblad een besluit verschenen betreffende wijzi gingen aan het verkeersreglement, die van I Augustus af van kracht zijn ge worden. Het beginsel dat leidend is bij deze wijzigingen, komt hierop neer, dat de verkeersreglementen in geheel Europa dezelfde moeten zijn. Feitelijk wordt er gestreefd naar een aanpassing bij de Duitsche reglementen. Wat hier wordt gewijzigd wordt ook ingevoerd in Ne derland en in het bezette gedeelte van Frankrijk. Wie in verschillende landen van Europa reeds achter een wagen stuur heeft gezeten zal het er eens me de zijn, dat eenmaking noodzakelijk is. Het luchtverkeer heeft ook plaats vol gens eenzelfde reglement en waarom zou dat niet het geval zijn voor de auto's Volgens de nieuwe verordening zijn de voetgangers nu ook onderworpen aan het reglement. Dit beteekent dat zij niet op den rijweg mogen wandelen, dat zij den rijweg tusschen de spijkers moeten oversteken, dat zij zich moeten schikken naar de lichtseinen. Aan ver- keersovergangen waren de voertuigen verplicht voorrang te laten aan de voetgangers; dit wordt opgeheven, maar de bestuurders van de wagens moeten behoedzaamheid aan den dag leggen. In elk geval moet steeds gebruik ge maakt worden van den rechten kant van den weg. Op een weg met verschil lende rijvakken moet steeds de weg van rechts worden gebruikt, ook wanneer er geen verkeersaanwijzing is. Zijn er drie rijvakken, dan moet de midden9te weg voorbehouden blijven voor het vrachtwagenverkeer. In de agglomera ties is de maximumsnelheid 40 kilome ter per uur en daarbuiten 80 kilometer, welke laatste maximumsnelheid voor autobussen, vrachtwagens enz. tot 60 kilometer wordtteruggebracht. Wat den voorrang betreft wordt af gezien van de hiërarchie van voorrang, en wordt voor wegen van gelijken rang en op openbare pleinen de voorrang gegeven aan den weggebruiker die van rechts komt. UITEENZETTING VAN MGR. VAN WAYENBERGH TE BRUGGE Door hel «Comité voor het Herstel der Bibliotheek te Leuven», afdeeling Brugge, werd Dinsdagavond in de feestzaal van het St Lode wij kscollege te Brugge, een bijeenkomst belegd alwaar Mgr. Van Wayenbergh, rector magni ficus der Katholieke Universiteit te Leuven, het woord voerde. Onder de aanwezigen waren Z. H. Exc. Mgr. Lamiroy, bisschop van Brugge; Mgr Calewaert, Mgr Vander- meersch, groot-vicaris; Z.EKH. Ma- hieu, vicaris-generaal de h. Geuens, wn. burgemeester; M. Botte, arrondis- sementskommissaris; E. H. Daisomont, geestelijk bestuurder van het St Fran- ciscus-Xaveriusinstituut; Prof. Dr Se- brechts; Prof. De Vreese; M. Alfons De Groeve; advokaat Carton M. Maertens, referendaris, enz. zitter van het Comité, die het welkom- Het was Mgr. Vandermeersch, voor woord sprak tot de aanwezigen en vooral Z. Exc. Mgr. Lamiroy bedankte om zijn aanwezigheid alsmede Mgr. Van Wayenbergh, rector, die ten bate van de Bibliotheek, de Kerk en het land tot de vergadering spreken ging. In zijn inleiding herinnerde Mgr Van Wayenbergh aan zijn rondreis in het land nu nagenoeg een jaar geleden ten bate van de L» uvensche Universiteits bibliotheek. Jk_durL sprekor verder, in hel openbaar'Z. £xc. Mgr. Lamiroy be danken voor alles wat hij deed voor de Katholieke Universiteit van Leuven, om haar te doen oprijzen uit de asch. Vóór 17 Mei 1940 waren een miljoen boeken in de bibliotheek. Van dezen schat blijft niets meer over. Van de prachtige gebouwen blijven alleen nog de muren over.' Twee dagen heeft het in de Leuven- sche Universiteit gebrand. Een rijkdom werd vernield. Leuven is een roem voor ons land en we willen niet bij de vernieling blijven zitten, we hebben een .wekroep gericht door het land om ons te helpen, ten einde de werkloosheid bij de leerlingen en professoren te voorkomen. Ondanks alles werden de lessen voortgezet. De wil te blijven bestaan heeft indruk ge maakt in het land en ook er buiten. Over heel het land werd de medewer king toegezegd. In korten tijd hadden den de studenten en professoren een bibliotheek die ondergebracht werd in het Amerikaansch college. De schade aan de bibliotheek beliep 160 millioen frank. Aan geld konden we niet geraken en hadden dus vooral nood aan boeken. Buiten Duitschland, waar we boeken hebben kunnen koo- pen, zijn we nu in onderhandeling met Parijs. In iedere provincie in Holland bestaat er een Comité ten einde ons hulp te bieden. Ook in Frankrijk werkt men in stilte. De brand heeft gewoed op zolder, in de kelders en gelijkvloers. Een brand is wispelturig en kan aardig te werk gaan. Zoo werden een 15.000 boeken van geen al te groote waarde gered. Na een jaar bedelen zijn wij in geslaagd 150.000 boeken bijeen te krijgen. Op 26 Mei 1941 hebben de oprui- mingswerken een aanvang kunnen ne men. Werken we voor onze Univerai teit en de Bibliotheek beide hebben immers een nationale beteekenis. De Universiteit zal opnieuw uit den grond rijzen en onze studenten en pro fessoren zullen datgene vinden wat z< noodig hebben. Leuven, de Katholieke Universiteit van Leuven moet gevoed worden en op peil blijven van de we tenschap. Om te sluiten dankte Mgi Van Wayenberg al degenen die iets ge daan hebben en nog zullen doen ten bate van de Leuvensche Alma Mater. De Rector werd door de aanwezigen hartelijk toegejuicht. Terloops herinne ren wij er nogmaals aan dat personen uit West Vlaanderen, boeken kunnen zenden naar- het Sint Franciscus-Xave- riusgesticht, Mariastr. 7, te Brugge. Hoofdkwartier van den Führer, 29 Aug. De Führer en de Duce kwamen in het hoofdkwartier bijeen tusschen 25 en 29 Augustus. Tijdens de besprekingen, welke in het hoofdkwartier van den Führer aan het Noord- en Zuidfront plaats hadden, werden alle militaire en politieke vraagstukken betreffende de ontwikkeling en den duur van den oorlog grondig besproken. Zij werden onderzocht in den geest van nauwe kame raadschap en van lotsverbondenheid, welke de betrekkingen tusschen de beide asmogendheden kenmerkt. De besprekingen waren doordrongen van den onbuigzamen wil der bei de volkeren en van hun leiders om den oorlog tot aan de overwinning voort te zetten. De nieuwe J^uropeesche orde, die uit deze overwinning zal ontstaan, zal zooveel mogelijk de oorzaken verwijderen, die in het verleden aanleiding hebben gegeven tot de Europeesche oorlogen. De vernietiging van het bolsjevistische gevaar en van de ploetokratieche uitbuiting zal een vredelievende, harmonische en vruchtbare samenwer king van alle volkeren van het Europeesche vasteland, zoowel op poliiek als op ekonomisch en kultureel gebied mogelijk maken. Tijdens dit bezoek begaven de Fuehrer en de Duce zich naar belang rijke punten van het Oostfront en schouwden een Italiaansche divisie, die aan den strijd tegen het bolsjewisme deelneemt. Naar aanleiding van hun bezoek aan het zuidfront werden de Fueh rer en de Duce door generaal-veldmaarschalk von Rundstedt begroet. Ook werden bezoeken afgelegd in de hoofdkwartieren van den Rijks maarschalk en van den opperbevelhebber van het leger. De Duce werd begeleid door den Italiaanschen gezant te Berlijn, Dino Alfieri, het hoofd van den Italiaanschen legerstaf generaal Cavallero, den kabinetschef gezant Anuso, als vertegenwoordiger van den minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, die door ziekte verhinderd was, ver der door de generaals Marras en Gandin, alsmede door een reeks andere hooge officieren van den generalen staf. Ook de Duitsche gezant von Mackensen en de Duitsche militaire atta ché te Rome, luitenant-generaal von Rintelen, namen deel aan den tocht van den Duce. Aan de besprekingen van politieken en militairen aard namen van Duitsche zijde ook de rijksminister voor Buitenlandsche Zaken, von Rib- bentrop en het hoofd van het opperkommando der Weermacht, gene raal Keitel, deel. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 29 Auc. Het Onnerrom V -r mando van de Weermacht herhaalt eer9t den tekst van het spe- ciaal bericht betreffende den val van Reval en Baltisport, en V zegt dan verder r In de Finsche golf kelderde het luchtwapen drie Sowjet-transportsche- pen van in totaal 13.000 ton en plaatste treffers op een destroyer. Ook op de andere deelen van het Oostelijk front gaan de operaties met goed resultaat verder. In het zeegebied rondom Engeland vernielden gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht uit een goed beschermd konvooi ten Westen van Pennbroke, twee koopvaarders, waarvan de eene een groot tankschip met in totaal 12.000 ton. Andere luchtaanvallen waren gericht tegen Engelsche vliegterreinen. Het Britsche luchtwapen trachtte Donderdag in het bezette gebied, het Kanaal cn de Hollandsche kust aan te vallen. De pogingen werden door de Duitsche afweer verijdeld. De vijand verloor 31 toestellen, w.o. 6 bommenwerpers. Daarvan schoten jagers en afweergeschut 23, moni tors en marine-artillerie 7 Britsche vliegtuigen naar omlaag. Een vijan delijk jachtvliegtuig werd door de infanterie neergehaald. In Noord Afrika voerden Duitsche en Italiaansche stuka's vernietigen de aanvallen uit op havenwerken, afweerbalterijen cn opslagplaatsen van materiaal te Tobroek. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht' van 27 op 28 Augustus militaire installaties aan in de haven van Suez. Deze aanvallen met bommen van zwaar kaliber hadden succes. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen op eenige plaat sen in West Duitschland brand- en brisantbommen geworpen. In woon wijken werden gebouwen beschadigd. Het afweergeschut en de nacht jagers scholen zes der aanvallende bommenwerpers neer. Kapitein Kermann Joppien, drager van het Eikenloof bij het Ridder kruis van het IJzeren Kruis, groepsbevelhebber bij een jachteskader, is na zijn 70ste overwinning in de lucht van een vlucht boven het vijande lijk gebied niet teruggekeerd. In hem verliest het luchtwapen een van zijn stoutmoedigste en meest succesrijke jachtvliegers. Rome, 29 Aug. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In Noord Afrika, aan het front van Tobroek. verkenningsbedrijvig heid onzer troepen. Onze artillerie nam vijandelijke pantsereenheden en stellingen onder vuur. Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op Benghasi en Homs. Er werden eenige personen gewond. Lichte schade werd veroorzaakt. In Oost Afrika werden vijandelijke aanvalspogingcn tegen de verde digingsstellingen van Uoichafit en de kleine bezetting van Debarech in de kiem gesmoord. In de laatste dagen brachten onze marine-eenheden die in de Middel- landsche Zee op een tocht tegen duikbooten werden uitgezonden, vier vij andelijke onderzeeërs tot zinken. Er werden enkele gevangenen gemaakt, waaronder ook de comman dant van een der gekelderde eenheden. Een onzer duikbooten is niet naar haar basis teruggekeerd. WEGENS DE OVERMACHT DER ENGELSCHE EN BOLSJEVISTISCHE TROEPEN. Het nieuwe Iraansche ministerie heeft in een bijzondere zitting be sloten, met het oog op de overmacht der Britsche en bolsjevistische troe pen. die het land zijn binnengevallen den weerstand der Iraansche troepen s op te zetten, om een verder bloedvergieten te vermijden. VOLLEDIG MILITAIR TOEZICHT VAN ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE ALS VOORWAARDE VOOR HET STOPZET TEN DER VIJANDELIJKHEDEN Naar INS uit Londen meldt, wordt van de zijde der Britsche regeering medegedeeld, dat Engeland en de Sovjet-Unie het volledige militair toezicht over Iran als voorwaarde tot het stopzetten der vijandelijkheden gesteld hebben.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1