"DE ZON BREEKT DOOR" Gemengd Nieuws De samenstelling van het brood meel Onze Voedselvoorziening Priesterlijke Benoemingen Bijzonderheden over de eenheidssigaret De zeeprantsoe- néering in September Na de terroristische aanslag in Frankrijk Voor onze Huisvrouwen WOENSDAG 3 SEPTEMBER. MIS VAN 13c ZONDAG. (Rcspice). Ccb. 2e «A cunctis..; 3e Fidelium» voor Overledenen; 4e naar keuze. Requiem cn Votiefmissen toegelaten. Luik H. Remaclu» (dubbel). DONDFRDAC 4 SEPTEMBER. MIS VAN 13e ZONDAG (Respicc) Geb. 2» «A cunctis 3e naar keuze. Requiem en Votiefmisser, toegelaten BELG IE HET DICHTSBEVOLK- TE LAND VAN EUROPA. We la ten hieronder een lijstje volgen dat een overzicht geeft van de bevolkings dichtheid der onderscheiden Euro- peesche landen waaruit blijkt dat Bel- gic het dichtst bevolkte land van Euro pa is. Belgie 272.1 inw.per km2 Ncuerland 250 Duitechland 142.6 Frankrijk 76.1 Gr. Brittannie 195.3 Denemarken 86.7 Italic 138.1 Spanje 49.2 Zwitserland 100.8 OUD VLAAMSCH SCHILDERIJ TE GENUA ONTDEKT. In een nonnenklooster te Genua is een schilde rij ontdekt, waarop Christus afgebeeld ie en dat toegeschreven wordt aan de Vlaamsche school. Men schat de waar de van het kunstwerk op een half mil- liocn lire. HAAIEN IN DE BAAI VAN SMYRNA. De gestadige achteruit gang oer opbrengst van vischvangst in de golf van Smyrna heeft geleid tot een onderzoek naar dc oorzaken hier van. Hieruit bleek dat dc verdwijning van eetbare visch te wijten was aan de aanwezigheid van niet minder dan zes soorten van haaien in deze baai. Een besluit van 28 Augustus, ver schenen in het Staatsblad van 31 dezer, bepaalt dat het meel bestemd tot de bereiding van brood, met uitzondering van de voedingsreserve der landbou wers, een door het ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening, naar gelang van de beschikbare hoeveelheid vastgesteld percentage roggemeel, tar wemeel en, gebeurlijk surrogaten moet bevatten. De verhouding van het mengsel zal aan de hoofdgroepeering "Graange wassen en Veevoeders;) worden mede gedeeld en door een bericht in het Staatsblad worden aangekondigd. Het meel, hierboven beschreven, moet daarenboven aan volgende ei- schen voldoen 1Vochtigheid het vochtigheids percentage mag niet hooger zijn dan 1 8 t. h. 2. Asch het gemiddeld aschgehalte moet ongeveer 4.20 t.h. der droge stof bedragen. Dit gehalte mag in geen ge val, welke ook de samenstelling van het meel weze, lager zijn dan 1,10 t.h. noch hooger dan 1,30 t.h. 3. Fijnheidsgraad het gruisgehalte op metalen zeef nr 40 (lichtmetaalgaas met opening van 540 u) mag niet meer aan 5 t.h. bedragen; op metalen zeef nr 36 (licht metaalgaas met opening van 610 mu) mag het gruis niet meer dan 0,5 t.h. bedragen. Het incel, dat voortgebracht wordt door een loonmolen en de voedingsre serve van den landbouwer uitmaakt, moet in zooverre de inrichting zulks toelaat wat de tarwe betreft, ten min ste 85 t.h. bedragen van de aange wende hoeveelheid gereinigd en gepeld graan, en wat de rogge betreft, ten min ste 80 t.h. van de aangewende hoe veelheid gereinigd graan. De Hoofdgroepeering «Vee, Vleesch en Bijproduktcnvestigt de aandacht én van vleeschhouwers én verbruikers op de schikkingen van het besluit van 1 Augustus 1941, waarbij bepaald wordt dat slechts één soort leverpastei van slachtafvallen of met zetmeel mag vervaardigd worden de maximum winkelprijs bedraagt 15 fr. het kg.Vol gens hetzelfde besluit mag ook bloed worst, waarin alleen niet gerantsoen eerde waren, zooals bloed, kanen, pe zen, groenten enz. worden verwerkt, vervaardigd worden. De maximum winkelprijs van deze bloedworst is vastgesteld op 10 fr. het kg. De vervaardiging van bloedworst van slachtafvallen of met zetmeel, toe gelaten bij besluit van 28 Februari 1941, blijft toegelaten. De maximum winkelprijs bedraagt 12,50 fr. het kg. Voor leverworst leverpastei en bloed worst van slachtafvallen of met zetmeel geeft een zegel nr 10 recht op 140 gr. Bloedworst waarin alleen niet-gc- rantsoeneerde waren waren verwerkt geworden, moet verkocht worden zon der zegel. TWEELINGEN VAN 95 JAAR. Tweelingzusters, waarvan dc eenc te Mangdeburg en de andere te Tangcr- munde woont, konden dezer dagen ha ren 95sten verjaardag vieren. De oud jes, die alle twee nog wel te pas zijn, hebben beide haar echtgenoot overleefd DF. RIVIER DE DNJEPER. De Dnjcper, die bijna dagelijks in het Duitschc wecrmachtsbcricht ge noemd wordt, is de derde langste stroom van Eu opa en dc tweede langste van de Sovjet-Unie. Hij heeft een lengte van 2148 kilometer, terwijl zijn stroomge bied een oppervlakte beslaat van 510.500 vierkante kilometer. Tot zijn bijrivieren behooren de Berezina, de Sozh, dc Pripct, de Dcsna, de Vorskla en de Samara. Aan zijn bovenloop lig gen Smolensk, Orsja en Mohilef. Aan den middenloop ligt Kief en aan zijn benedenloop Jekatcrinoslaf met 501. 000 inwoners en Zaporosje met 289. 000 inwoners. Niet ver van deze laatste stad ligt Nikopol, dat 43 t.h. van het sovjetmangaanerts levert. Bij Kherson vloeit de Dnjeper in de Zwarte Zee. Alhoewel dc Dnjeper op zijn bene denloop slechts 1 m 70 diep is en het verkeer derhalve niet zeer ontwikkeld mag toch de belcekenis van dezen stroom niet onderschat worden, daar hij door een der rijkste sovjet-gebieden vloeit, waarvan hij een ware levensader STEMPELS IN CAOUTCHOUC EN IN T KOPER te verkrijgen in den Boekhandel van De Volksstem rechtover St martenskerk Aalst. BISDOM GENT Z. H. Exc. Mgr. de Bisschop heeft benoemd tot Onderpastoor te Astene, E. H. R. Nemcgeer, priester op het Seminarie. Leeraar aan het H. Maagdcollege te Dcndcrmor.de E. H. L. Andrics, aan het Sint Vincentiuscollege tc Eekloo E. H. C. Van lmpe; aan het Sinte Catha- rina's College te Geeraardsbergen E. H. O. Waterinckx; aan het Sint Lievens- collcge te Gent E. H. A. De Mey; aan het Sint Aloisiuscollege te Ninove, E. H. P. Dierickx; aan het S. Franciscus Salesiusgesticht te Wettercn. E.H. R. Laureys, allen priesters op het Semina rie. Subregent aan het H. Maagdcollege te Dendermondc E. H. L. Coorevits; aan het St Vincentiuscollege te Eekloo E. H. A. De Wolf; aan het Sint Anto- niuscollcge te Ronse, E.H.S. Marchand aan het Sint Aloisiuscollege te Ninove, E. H. A. De Swaef, allen priesters op het Seminarie. Worden gezonden naar de Katholie ke Hoogeschool te Leuven Voor de Godgeleerdheid EE. HH. Fraeyman van Poeke; A. Van Hove van Zaffe- laere; A. Wylleman van Gent, onder diakens op het Seminarie. Voor de Klassieke Philologie EE. HH. J. Bertrand van Merelbeke; A. De Schepper van DendcrhoutemK. Vinck van Herdersem, priesters op het Seminarie. Vanaf 1 September zullen de siga retten lichter wegen, om de hoeveelheid te kunnen vermeerderen. M. Verellen, adjunct-directeur van den Tabakdienst, heeft in een onder houd verklaard dat het gebruik van de eenheidssigarct niet aanstonds en ook niet algemeen in voege zal komen. Het is inderdaad verstaanbaar dat de fabrikanten hun eigen merk zullen mogen behouden zoolang zij hun cig-<i voorraad niet hebben opgebruikt, waarmee zij hun tabak-mengeling voortzetten. Wanneer zij ook met deze mengeling zullen moeten staken zullen zij uitsluitend moeten gebruik maken van de nieuwe voorraden. Deze tijd spanne kan lang cn kort duren, volgens ae voorraden die zullen voorhanden zijn. Het vraagstuk van een eenheids prijs verbonden met de eenheidsmenge- ling stelt zich dus niet. Wat onzen tabaksvoorraad aangaat moeten wij er op aandringen dat er zich absoluut geen moeilijkheden voor doen. Dc eenige moeilijkheid is en blijft de keus, en dit leidt onvermij delijk naar de verwisseling van de hui dige merken. Op 1 September zullen voorlaan de sigaretten lichter jyegep heeft als gevolg dat de hoeveelheid zal vermeer deren zoodat de verbruikers over meer sigaretten zullen beschikken. Natuurlijk zal ook dit besluit rekening houden met de fabrikanten, opdat deze hun machines zouden kunnen aanpassen aan het nieuwe fabrikaat. Van 1 September tol 30 September 1941, zijn enkel de zegels S der zeep- kaarten A, de zegels .'1-9-1941» der zeepkaarten A en B., de strooken der vroegere bijzondere zeepkaarten C. en de zegels der nieuwe bijzondere zeep kaarten C. geldig. Voor de maand September 1941 geeft elk zegel F van de zeepkaart A, of van de zeepkaart B. of van de nieuwe bijzondere zeepkaart C., cn elke strook - een stuk fijne zeep» van de vroegere bijzondere zeepkaart C, uitsluitend recht op één enkel stuk fijne zeep. Er kan één stuk toiletzeep of één stuk geneeskrachtige zeep worden afge leverd tegen drie zegels F van de nieu we zeepkaart C of tegen drie strooken «een stuk fijne zeep» van de vroegere bijzondere zeepkaart C. Voor de maand September 1941, geven vijf zegels P. van de zeepkaart A. of van de zeepkaart B. of van dc nieuwe bijzondere zeepkaart C, recht op 250 gram zeeppoeder of 250 gram zachte zeep. Vijf strooken ..50 gram zeeppoeder» van dc vroegere bijzonaere zeepkaart C geven eveneens recht op 250 gram zeeppoeder of 250 gram zachte zeep. Het zegel S der zeepkaart A geeft recht op één stuk tot op 3 1 Oktober 1941 inbegrepen. De strooken der vroegere bijzondere zeepkaarten C. mogen door de gemeen tediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering aangeboden worden tot op den 10 November 1941 inbegrepen. KINDJE IN EEN KETEL KOKEND WATER GEVALLEN TE HERENTALS In den namiddag werd de zoo stille Raapbreukstraat in opschudaing ge- bracht door een pijnlijk ongeval. Terwijl het kindje van Louis Delen- Sluyts aan *t spelen was moet het plots hals over kop in een ketel kokend wa- ter gevallen zijn. Op het hulpgeroep kwam men toegesneld en kon men het slachtoffer uit zijn neteligen toestand redden. Dc toestand van het 3-jarig kindje is zeer zorgwekkend. NOUVELLE DOOR G CALLEBAUT 7de Vervolg. Het was een gewoon houten kruis. Het graf zelf was door Seefken Buyl, den putjes delvcr, reeds van daags te voren schoon gemaakt. Een pot witte chrysanten was miaden op het graf ge plaatst. Paul plantte de kaarsjes die hij in zijn zak meegebracht had in den grond, stak ze aan, beschutte ze wat tegen de windzuchten en knielde dan neer. Dadelijk zweefden zijn gedachten naar zijn doode moeder die hier nu reeds drie jaar onder die aardklompen lag. Zijn lieve, beste moeder... Hij overdacht haar liefdevolle goed heid voor hem. Paul, en hoe zacht zij steeds geweest was tegenover vader, zelfs bij zijn grofste brutaliteiten. En welk engelachtig geduld had zij niet altijd betoond tegenover Zulma. Zulma I... Hoe moest het kind zich nu thuis voelen terwijl hij «bij moeder was Hoe hevig had zij toch naar dezen avond verlangd. En nu... arm schaap toch I... Dat alles overdacht Paul terwijl hij in stilte bad voor zijn geliefde moeder. Maar de koude verscherpte nog steeds en daar hij wat laat van huis weggegaan was verlieten er reeds vele menschcn het kerkhof.Ook Paul maak te stilaan aanstalten om te vertrekken maar eerst keek hij nog eens rond zich om te zien wie nog aanwezig was.Naast een groote pot kouwelijke chrysanten en half verscholen achter een groot zwart kruis, bemerkte hij opeens een I ranke meisjesgestalte. Hij wist niet wie het was maar toen het meisje even vooroverboog herkende hij haar in het licht der kaarsjes. Annie Ja. het was Annie die bij 't graf van haar broer was komen bidden. Zij moest hem ook reeds bemerkt hebben want toen zij even opkeek en zag dat Paul haar in 't oog had, knikte zij even tjes. Pauls hart stroomde over van zoet geluk. «Annieke» juichte hij inwendig, «Annieke»! Zij was hier zeker al een heel tijdje. Zou zij ook nu vertrekken Misschien konden zij samen naar huis gaan 7 Het meisje echter bewoog niet Nu mocht Paul niet langer meer op het kerkhof blijven. Hij maakte langzaam een kruisteeken, keek nog even naar ae blceke chrysanten en het graf en verliet toen traag het doodenveld. Buiten de poort echter bleef hij staan. Misschien kwam Annie toch nog I Er was echter niemand te zien. Ja toch Daar maakte zich een gestalte uit het donker los, naderde en... ging voorbij. Het was Marieke Pauwels van even bui ten het dorp. Paul zuchtte ontgoocheld maar toen hield hij weer opeens hoopvol den adem in. Opnieuw trad een gestalte buiten het hekken. Zij aarzelde even, bemerkte Paul tegen den kerkhofmuur en trad op hem toe. Het was Annie Pauls' hart sprong op van geluk maar uiterlijk kalm en beheerscht, al trilde zijn stem toch verdacht, sprak hij haar aan Goeden avond, Annie. Het kerk hof was schoon, nie" waar Ja Paul. 't Was heerlijk. Annio's zachte stem scheen als van zeer ver te komen. Opeens rilde zij. Paul zag het en nam haar bij den arm Kom Annie, gij hebt kou 't Was niet goed zoo lang op het kerkhof te blijven. Wij gaan vlug naar huis. Het meisje antwoordde niet en dicht tegen een gingen zij samen den donke ren straatweg af. Onderweg spraken zij bijna geen woord maar soms keken zij elkander aan en dan vertelden hun gelukkige oogen boekdeelen Zoo bereikten zij de deur van Pauls' huis. Als op een geheim tceken bleven zij beiden stilstaan. Veel wilden zij elkan der zeggen en...toch zwegen zij,allebei. Eindelijk kreeg Paul dan toch enke le woorden over zijn lippen. Annie, kom ons straks eens be zoeken, wilt gij Vader zal toch weg- PRACHTIGE DAAD VAN EEN LUIKSCH POLITIE-AGENT De h. Collignon, trambestuurder te Luik, was met zijn vrouw en hun vier jarig zoontje een uitstapje gaan aoen langs de Ourthe, bij Sauheid. Gebruik makend van een oogenblik van onop lettendheid van zijn ouders, kwam de kleine tc dicht bij het water en viel in de rivier, die op deze plaats vrij diep is. Gedreven door het moederlijk in stinkt, sprong mevr. Collignon, alhoe wel zij niet kon zwemmen, te water om haar kind te redden. Gelukkig voor de drenkelingen be vond de Luiksche politie-agent, Rich. Niesen zich in de nabijheid. De h. Nie sen, uitstekend zwemmer en waterpolo- speler sprong gansch gekleed in de Ourthe en slaagde er in moeder en kind veilig aan wal te brengen. ERGE VAL VAN DE TRAM TE MECHELEN 's Namiddags, rond 14 uur, had op den Vijfhoek, te Méchelen, een ernstig ongeval plaats. Zekere Jozef Caluwaerts, 48 jaar oud, en zijn vrouw, Leonie Brassine, 35 jaar oud, wonende Lokomotiefstr. 48, stonden de electrische tram af te wachten. De vrouw stapte eerst op het rijtuig, doch zoodra de man zich op de voet trede bevond zette de tram zich in be weging met het gevolg, dat hij achter waarts op het voetpad geslingerd werd. Toegesnelde personen droegen het slachtoffer in een naburige woning waar geneeskundige hulp geboden werd. De vrouw door het geval aange daan, werd tijdens haar rit door een ze nuwcrisis overvallen. Dr Denef, die beide slachtoffers de noodige zorgen toediende, oordeelde de verwondingen erg en liet de gewon den naar het gasthuis overbrengen. LAVAL EN DEAT AAN DE BETERHAND Parijs, 1 Septemb. Volgens het geneeskondig bulletin van dezen mor gen is er aanzienlijke verbetering inge treden in den toestand van Laval cn Déat. Laval had een rustigen nacht en zijn temperatuur daalt aanhoudend. De zich nog in het lichaam bevindende ko gel schijnt op een ongevaarlijke plaats vast te zitten. Wat den toestand van Déat betref., na de zware heelkundige bewerking, ;i deze zoo gunstig mogelijk. De genees heeren zijn van oordeel dat hij gered is. Ook wat Laval betreft waren z:i Zondagmorgen zeer optimistisch ge stemd. Parijs, 1 Sept. Volgens het ge neeskundig bulletin van Maandag is cr aanzienlijke verbetering ingetreden in den toestand van Laval en Déat. gaan en ons Zulma ligt werkelijk ern stig ziek Toe, komt gij Annie Het meisje aarzelde. 't Is al zoo laat, Paul, en 't is niet schoon... Och, waar gij nu aan denkt. Gij zijt toch al dikwijls 's avonds bij ons geweest en toen hebt gij dat nooit ge zegd. Toe, Annie. Zult ge 7... Aan zijn dringend gevraag maar bij zonder aan zijn smeekende oogen kon het meisje niet lang weerstaan te meer daar haar hart er naar snakte om bij hem te zijn. Haar toestemming liet dan ook niet lang op zich wachten. Ja Paul, ik zal komen Maar voor niet lang hoor Ik zal tegen moeder zeggen dat ik Zulma eeps ga bezoeken. Ze wijfelde dan nog een oogenblik cn keerde zich dan om. Tot straks dan Paul Toen nam zij het op een loopje naar huis maar vooraleer zij binnenwipte riep zij nog eens Ik zal langs achter komen... hoor Paul knikte maar Hij kon geen woord zeggen. Binnen in huis had Zulma de twee gedaanten die voor het venster stonden scherp in 't oog gehouden. Zij kon wel raden wie het waren Ook het zachte gemompel had zij hier en daar verstaan. Óch, tegen haar, Zulma, was Paul altijd bitsig. Hij had immers niet toegelaten dat zij moeder weer zag, maar tegen die andere kon hij wel vriendelijk zijn... Van pijn en verlatenheid boorde Zul ma het moede hoofd diep in de kussens. BEWAREN VAN AJUIN Ajuinen zijn een zeer gezond voed sel, en de winterajuinen zijn goed houd baar, zoodat ze als een waardevolle winterprovisie opgeslagen kunnen wor den. Men moet daarbij het volgende ia acht nemen 1Spreid ajuinen op planken uit in een drogen en koelen, vorstvrijen kel der. 2. Zorg dat ajuinen niet op den tocht komen te liggen. Kijk ze meer malen na om de eventueel door rotting aangetaste exemplaren te verwijderen, daar anders de rotting snel om zich heen kan grijpen. In een nat najaar ge oogste winterajuin zijn eerder aan rot ting onderhevig dan die, welke in een droge periode geoogst zijn. Bewaar de ajuinen zooveel mogelijk op een donkere plaats om uitspruiten te voorkomen. 4. Ajuinen moeten tegen vorst be schermd worden, al kunnen zc beter te gen de kou dan aardappelen. Ze be vriezen echter bij drie tot vier graden onder nul. Men kan ze o.m. legen vorst beschermen door ze met zakken toe te dekken. Raken er toch ajuinen bevro ren, dan late men die liggen tot dc temperatuur weer enkele dagen iets bo ven nul is. Daarna kan men ze binnen enkele dagen nog gebruiken. Brengt men bevroren ajuinen in een warm vertrek, dan kunnen ze in zeer korten tijd volkomen bederven. 5. Men kan slechts volkomen gave exemplaren goed bewaren. Ajuinen die door stooten, vallen of insectenvraat beschadigd zijn, verwijdere men dade lijk. Ook moet men er op letten, of zc niet aangetast zijn door wortelrot, dat vooraj in vochtige jaargetijden veel vuldig voorkomen kan. GROENE TOMATEN. Wat te doen met afgevallen groene tomaten of laatste tomaten die niet meer rijp worden Men kan er nog een lekkere spijs of confituur van maken. Men zuivert de vruchten, snijdt in vier en haalt er de zaden uit. Voor 4 kgr. tomaten neemt men I kgf. suiker en 1/2 liter azijn en de pel van 1 citroen, in zeer fijne stuk jes gesneden. Alles behalve de tomaten enkele minuten samen laten koken. De tomaten bijvoegen en tot 1 uur laten koken. Men voegt er het citroensap bij en Iaat daarna nog even doorkoken. Voeg er 2 kg. salicylzuur bij, doe in bokalen en dek wanneer alles koud is. T HOOFDSTUK Jef Rickaert greep zijn klak van den kapstok. 'k Ben weg, zulle Ja vader, maar blijf niet te lang hangen. Zulma.... Ja, ja, *t is al wel Ongedurig snokte Jef de deur dicht. Paul bleef met Zulma alleen in de keu ken. Het meisje lag heel stil achter de warme kachel. Zij scheen te slapen, maar had Paul geweten welke wilde akelige gedachten haar door het hoofd vlogen zeker zou de jongen meer dan ontsteld geweest zijn. Paul liet zich cch ter misleiden door haar uitwendige kalmte en trouwens zijn gedachten ston den nu op heel iets anders. Straks zou Annie komen Annie.. Annie Oh, die naam, die heerlijke, zachte naam die muziek in zijn hoofd bracht en geluk in zijn oogen. Hij zou hem wel kunnen uitjubelen hebben I Annie Maar dan moest Paul lachen om zijn eigen opgewondenheid! Hoe dikwijls toch was Annie vroeger al niet in hun keuken geweest. Hij had ze natuurlijk telkens gaarne zien binnenkomen maar haar bezoek had hem toch nooit in zoo 'n zenuwachtige rusteloosheid gebracht. Maar Paul wist wel waarbij dit nu kwam. Hij voelde zoo goed dat deze avond niet was gelijk de andere avonden. Er hing iets zwaars en wachtends in de lucht. ('t Vervolgt.) Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden tot den schrijver.

De Volksstem | 1941 | | pagina 2