NIEUWE DUITSCHE SUCCESSEN OP DE VER SCHILLENDE SECTCREN VAN HET OOSTFRONT De Menschenziel Voor een normale aardappel- bevoorrading DUITSCH LEGER BE RICHT ITALIAAN SC H LEGERBERICHT GROENTEN- LN FRUITPRIJZEN DE TOESTAND VAN TURKIJE VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 11 en VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1941' DE VOLKSSTEM XXXXVUIo JAARGANG NUMMER 109 Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang. Kerlotraat 9, AahL Handelsreg. Nr 1245 Pottchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redaede Kerkatraat 9 AalaL Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondiaaeinent AALST Belgkcb Ha va. Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BncseL is er wel een vraagstuk actueeler enj belangrijker dan dit I) DE LEER DER KERK NOPENS DE NATUUR VAN DEN MENSCH nt L a ,,»vcrs»ipr» I#» Heb- De Schriftuur, het woord Gods, bui- De maasa schijnt vergeten he^_![en wol het verhaalt «„overstaan van ben dat de mensch een ziel Dezu. kaL»ni Voor den oorlog was het leven voor den oorsprong van den mensch, baken - jen maal- ^i11 natuur af met te verklaren hoe hij e uit stof en geest... ziel en lichaam is velen een opmarsch door stroom van banale, soms triviale ge neugten. We denken terug met leed samengesteld, in het hart, aan het bedroevende feit! D<f= g^vens dat in sommige steden heele straten alsklaart de overlevermg slecht befaamd en voor de zeden ge-1 het lichaam wordt vereemgd vaarvol stonden aangeschreven. In °P zoo n wijze dat ze z.jn substant.eele kleinere steden en gemeenten waren verdachte huizen als duivelsche padde stoelen uit den grond gerezen. We herinneren ons met n pijnlijken zucht de overtalrijke methodes van uit buiten van het zinnelijk leven bij den mensch, door het moderne leven in het EEN LAATSTE WAARSCHUWING of zelfstandige vorm wordt bestaan gebracht cinés, dancings... music-halls enz., waar de meest ver fijnde middelen van de overbeschaving werden benuttigd, om de lagere in stincten van de menschen te ontketenen, en vervolgens te verzadigen Meer dan eens werd het woord van den Christus als een scherpe waarschu wing naar de menschheid geslingerd Dwazen, ge hebt dan vergeten dat uw ziel meer waard is dan gelijk welke be vrediging... dan het voedsel zelfs van uw lichaam... dat ze oneindig kostbaar der is... en verhevener dan het genoe gen van de lagere zinnen. wezenlijk' en is. Zoodat de mensch bestaat uit een organisch lichaam en een redelijke ziel die geestelijk en onsterfelijk is en die samen een enkele natuur uitmaken. De schriftuur haalt heel dikwijls de ze twee bestanddeelen der menschelijke natuur aan, en veronderstelt dat de mensch het product is van de vereeni- ging van beide. Wanneer de gewijde schrijver de schepping van den eersten mensch weergeeft, dan bevestigt hij dat God het lichaam van Adam gemaakt heeft Van het slijk der aarde... er een levens geest of ziel heeft ingestort zoodat op die wijze de mensch tot een levend we zen werd gemaakt. Dat deze ziel («geestelijk» is wordt hier uit afgeleid dat de mensch het beeld van God genoemd wordt... God Die een Geest is, en dat hij tevens be- De oorlog heeft de stormen van hetjkwaam is om te heerschen over al zinnelijk leven doen luwen Maar de overige geschapene ook over alle zorgen en de kommer om het bestaan ren. benemen bij de meesten de aandacht j Lichaam en ziel maken één natuur van geest en van hart, zoodanig dat uit Hetgeen bevestigd wordt door het men straks geen belang meer stelt in de feit dat in heel denloop der Schriftuur heerlijke schoonheid van de wereld aan één en denzelfden mensch, alle le- waarop de Schepper ons geplaatst heeft vensverrichtingen worden toegeschre- We bemerken nog ternauwernood den blauwen hemel welke onze hoofden overkoepelt... en ons zijn onpeilbare, zijn onmetelijke diepten opent, bij dag doorstraald met de verblindende klaar- ten van de glanzende gouden dag vorstin, bij nacht verlicht door de ge heimzinnig brandende lichtjes van de ontelbaar fonkelende sterren ven Zoowel deze van het lichaam als degene van de ziel... de zinnelijke en de verstandelijke daden dit nu zou niet gebeuren indien in den mensch ziel Uit de talrijke klachten en inlichtingen, die deze laatste dagen ïteds bij de inspec- toelichtend ver-tie toekwamen blijkt, dat ondanks de welken zin de door het ministerie getroffen maatrege len om aan eenieder een normale aard appelbevoorrading voor den komenden winter te verzekeren, reeds tal van over tredingen en pogingen tot geknoei wor den vastgesteld. Sommige boeren trachten dan de be palingen te ontduiken en hoogere prij - zen te bekomen dan de wettelijk vastge stelde. Anderzijds werd vastgesteld, dat tal van personen zich bij den landbouwer begeven en ongeoorloofde woekerprij zen bieden, gaande in sommige gevallen tot 1 0 frank het kilogr. Het spreekt vanzelf, dat in dergelijke voorwaarden de minder begoeden van alle aardappelbevoorrading zullen ver stoken blijven. Sommige gelegenheidsproducenten aarzelen zelfs niet het overschot vein hun opbrengst aan woekerprijzen van de hand te d;en. De inspectie wil een laatste maal de bevolking waarschuwen elke overtre ding zal ten strengste beteugeld worden en zoowel voortbrengers als koopers zul len streng gestraft worden. Daarenbo ven zal hun ganscnen voorraad onver biddelijk worden in beslag genomen. Alle mogelijke reeds getroffen over eenkomstig strijdig met de wettelijke besluiten zijn vap nul en geener waarde en moeten onmiuaellijk worden aange pakt aan de ■,ve.fi» j,kef voorschriften. De mogelijkheid voor de boeren rechtstreeks aan de bevolking te leveren zonder tusschenkomst van een organis- het die lichaam geen enkelvoudig beginsel van me van kontrool, mag niet ontaarden verrichtingen werden... indien ze samen niet één enkele natuur uitmaakten. Zoo was trouwens de opvatting bij de joden in het Oud Verbond. Ze wa ren er van overtuigd dat de ziel van We kijken mei langer naar de aarde ^et JicHaam werd onderscheiden, en dat troffen, en de controleurs van de inspec- welke zich onder onze voeten uitspreidt, ze na jen joocj neerdaalde naar een i tie hebben bevel gekregen ongenadig wijl ze haar vruchtbare vlakten ont- plaats „Sheal» of voorgeborchte der hel1 op te treden vouwt... haar grandiose bergen he- genaamd. Daar ze echter vóór den Na deze waarschuwing zal geen en- melwaarts verheft... of zich verschuilt van Christus noch God konden kele verontschuldiging nog aanvaard onder de diepe wateren van de zeeen... aanschouwen, noch den hemel binnen treden beschouwden ze die plaats als een ballingsoord. Nochtans wat ze over plaats «Sheol» of voorgeborchte der hel de ((onsterfelijkheid» der ziel. Wie sterft wordt gezegd zich te vcreenigen met zijn vaderen, met zijn volk, zelfs wanneer ze op dezelfde plaats niet wer- intusschen milliarden gracieuse en nut tige levende wezens voedend door haar producten en voortbrengsels. We verwaarloozen zelfs een blik te gunnen aan de wondervolle kunstge wrochten van het menschelijk genie... de machtige, machines, de reuzenwer ken... de sublieme creaties van de kunst den begraven. Toen men Jacob het droeve nieuws bracht dat zijn zoon Joseph door een wild dier verscheurd en gedood was riep hij uit Treurend zal ik neerdalen naar mijn zoon in het voorgeborchte der hel». Hetzelfde volgt uit het feil dat doo- den verrezen zoo verwekten de profe ten Elias en Eliseus een doode(cfr boek op allerlei gebied. Maar het is te midden van ons... ja, veel intiemer, in ons zelf dat zich een wonderwerk openbaart, mysterieuser dan de hemel zelf. bewonderenswaardi ger dan het zichtbaar heelal, genialer dan de schoonste der menschelijke uit vindingen... en dat wij nochtans voort durend onderschatten Dit wonderwerk is het levensbeginsel van den mensch... de menschenziel, bestemd om eeuwig te schitteren in het glorielicht van God. De ziel geschapen naar het beeld en de gelijkenis van God is wonderbaar lijker dan het heelal dat uit stof bestaat want de menschenziel is iets geestelijks en onsterfelijk. Om een duidelijk gedacht over de menschenziel te hebben willen we ach tereenvolgens uiteenzetten wat de Kerk met haar onfeilbaar gezag er over leert en vervolgens dezelfde gegevens we tenschappelijk beschouwen. in een onbeschaamde woekerkampagne en aldus gevaar scheppen de minder begunstigden van alle bedeeling uit te^. sluiten. Alle maatregelen van toezicht zijn ge worden. De omsingeling van Leningrad te land en. het bereiken van het Stalin- kanaal heeft tot gevolg, dat het de lichte strijdkrachten der Sovjet-Oost zeevloot niet meer mogelijk is naar de Witte Zee te vluchten. - Deze Oostzeevloot bestaat uit twee oudere slagslepcn, terwijl drie moderne slagschepen in aanbouw zijn, verder uit ten minste zes kruisers van bij 10.000 BRT. Daarbij komenongeveer 30 destroyers, waarvan zoo wat de helft beschadigd is, ongeveer 12 torpedobooten en snel- en motor- booten. Ten slotte behooren tot de Oostzeevloot verscheidene mijnenleggers en zoowat 50 mijnenvegers, benevens talrijke snel en motorbooten. Deze Sovjet-Oostzeevloot is nu in den uitersten hoek van de Finsche Golf samengedrongen. Natuurlijk beschikt zij daar nog over de vlootbasis Kronstadt, maar wordt toch fel gehinderd in haar bewegingsvrijheid door de onderbreking der verbinding te land en door de kontrole van de Finsche oorlogsmarine en door de Duilsche en Finsche luchtmacht. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 10 Sept. Het opperbevel Vvan het leger maakt bekend. Aan - het Oostelijk front voortdurend aanvalssuccessen. In Noord Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 8 op 9 September het vliegveld Abu Sueir aan het Suez-kanaal aan. In loodsen en benzine-opslagplaatsen ontstonden hevige branden. Op het groote Bittermeer liep een vrachtboot een bomtreffer op. In de golf van Suez werd een ander koopvaardijschip zwaar beschadigd. Andere succesvolle luchtaanvallen waren gericht op de havenwerken van Tobroek alsmede op Britsche vliegvelden en spoorwegemplacemen ten in Noord-Egypte. Gedurende den afgeloopen nacht viel een sterke formatie Duilsche ge vechtsvliegtuigen het vliegveld van Ismailia aan. Noch bij dag noch bij nacht vonden er boven het rijksgebied vijan delijke gevechtsoperaties plaats. Rome, 10 Sept. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In Noord Afrika op de fronten van Solloem tn Tobroek activiteit der artillerie, waardoor vijandelijke auto's werden vernietigd. Onze bommenwerpers hebben objectieven op den beganen grond in het gebied van Tobroek en Marsa-Matroek met goed resultaat gebombar deerd. Het afweergeschut van Bardia heeft een Bristol-Blenheim toestel neergehaald. In Oost Afrika geen belangrijke gebeurtenissen in de verschillende sec tors van het gebied van Gondar. Engelsche vliegtuigen hebben een vlucht ondernomen boven Reggio- Calabria en Messina. Er zijn geen slachtoffers onder de bevolking. Onze vliegtuigen hebben de havenwerken van Famagosta (Cyprus) en de petroleuminstallaties van Haifa gebombardeerd branden en sterke ontploffingen werden waargenomen. van dien aard, dat de Turksche regee ring in de komende weken uiterst moei-j lijke problemen zal heben op te los sen. Of het haar ook ditmaal gelukken zal den toestand meester te worden, zal de naaste toekomst leeren. Eveneens in verband met het Turk-, sche vraagstuk, wijst de dKöInische Zeitung» er op, dat met het oog op een toenemend Duitsch-Turksch handels verkeer Britsche en Amerikaansche fir ma's opdracht hebben gekregen de goe-1 deren op te koopen, die voor uitvoer GELDIG VAN VRIJDAG 12 TOT DONDERDAG 18 SEPTEMBER In de eerste kolom zijn de maximumprijzen vermeld te betalen aan den voortbrenger, in de tweede de richtprijzen groothandel aan kleinande! en in de derde de richtprijzen van kleinhandel aan verbruiker. GROENTEN Bloemkoolen 1.503,50 Kropsla, per stuk 0,600,75 Wortelen 1.10—1.30 Prei. per kilogram 2,00 Tomaten 1.004,00 Comichons 1,756,00 Snijboonen, per kg. 3,50 Princessen en bolerboonen per kg. 4,50 Groene boontjes, per kg. 3,00 Witte kabuiskoolen, per kg 1,00 Roode kabuiskoolen, per kg. 1.40 Groene kooien, per kg. 1,25 1,80—4.10 0,75—0.85 1,35—1,60 2,40 1,25—4.75 2,10—7,75 4,75 5,25 3,55 1,25 1,70 1.55 (De prijzen dezer 3 koolsoorten zijn geldig tot 4 December 1941). 2,35—5,25 1,00—1.10 1,80—2.10 3,20 1,65—6,25 2,80—9.25 5.45 7.00 4.75 1,65 2,25 2,00 der koningen 3/17 17-24 en Koningen naar, Duitschland in aanmerking kun 4 [4 [17-37). Verder heel de schriftuur j ?en komtn' Ook de Britsche ruilartike daar vooral bij de profeten, boek der Wijsheid, boeken der Machabeërs. Meer nog in het Nieuw Testament vreest niet dezen die het lichaam doo- den, maar de ziel niet kunnen raken, doch vreest God Die met het lichaam ook de ziel kan storten in de hel (Math. 10-28). Heel de traditie heilige Vaders, kerkleeraren, godgeleerden houden rotsvast aan dit punt... de ziel onsterfe lijk I De verrijzenis zelfs is een geloofspunt. Vervolgt. DENDERZOON. De Berlijnsche medewerker van de dNieuwe Rotterdamsche Courant» wijdt een artikel aan de buitenlandsche po litiek van Turkije. Hij schetst hierin de beginselen, welke deze politiek de jongste jaren beheerschten en na ge len staan voor verzending klaar ge noemd zijn reeds de aardolieprodukten. Het Duitsche blad voegt hieraan thans een groot aantal in Egypte klaar staan de lokomotieven en spoorwagens toe. De handelsoorlog om Turkije is ingezet en verwikkelt de ondoorzichtige diploma tieke situatie. Tenslotte zij nog gewezen op een hoofdartikel van Gayda in de Voce d'Italia, waarin de steller de plannen der Engelschen en Amerikanen behan delt, die probceren anderen den strijd voor zich te laten voeren en nieuwe lan den bij den oorlog te betrekken, om in- midels gelegenheid te hebben zelf hun voorbereidingen te voltooien. Na- de hachelijke positie der Sovjet- Unie te hebben besproken, vraagt Gayda zich af, of Turkije het voorbeeld van Iran zal willen volgen door zich te on- irpcn, zooal~ dit land heeft gedaan stand vpor Turkije steeds moeilijker geworden en de Turksche regeering heeft niet in alle gevallen duidelijke taal gesproken. Dit vooral niet ten op zichte van de door Engeland en de Sovjet-Unie aangeboden garanties. Me de hierdoor is Bulgarije genoodzaakt ge-1 en Gf mogendheden van de spil wer- weest als antwoord op de troepenkon keloos zullen toezien bij de oorlogsvoor centraties van Engeland en de Sovjet- Unie aan de Zuid-Oostgrens van Tur kije, een groot deel van zijn leger te wezen te hebben op het pakt van An- mobiliseeren, daarbij aannemend, dat kara, door Turkije in 1939 gesloten met Engeland en vooral de Sovjet-Unie hun Frankrijk en Engeland, en het in Juni jl. met Duitschland tot stand gekomen vrienschapspakt, besluit de korrespon- dent als volgt (dn de afgeloopen weken is de toe oogmerken met betrekking tot den Bosporus en de Dardanellen niet zullen hebben opgegeven. De fronten aan de Zwarte Zee zijn Zie vervolg hierneven. bereidselen en de voorbereiding van aanvalsakties der Angelsaksers. INONOE EN SARADJOGLOE Istanboel, 9 Sept. De Turksche ministerpresident is uit Broesa te Istan boel aangekomen. Hij ontving onmiddellijk den minis ter Van Buitenlandiche Zaken. Sarad- 1 jogloe. Gekrulde andijvie, per stuk 0.751,50 Breedbladcr. andijvie, per stuk 0,751,25 Kleine witte inleguitjes, per kg. 6,00 Jonge uitjes m. groen, p. buss. 250 gr.2,00 Sjalotten, per kg. 5,00 Alle andere uien moeten droog en zonder loof verk. worden per kg 2,00 Witte selderij per kg 1,502,00 Groene selderij per kg. 2,00 Rabarber, per kg. 2,00 Meloenen, per kg. 6,50 Kervel, los, bestemd voor de konser- venfabrieken, per kg. 1,50 Kervel voor de markt, max. 5 cm p. k.2,50 Bladspinazie, zuiver en gewass. p. kg. 2,50 Plantspinazie, bestemd v. d. markt, zuiver en gewasschen, per kg. Plantspinazie, best. v. konservenfabr. FRUIT. Perziken 2,00- 0,95—1,80 0,95—1.55 7,00 2,40 5,85 2,40 1,80—2,40 2,40 2,40 7,55 1,25—2,35 1,25—2.00 9,25 3,10 7,75 3,20 2,40—3.20 3,20 3,20 10.00 Zwarte druiven per kg. Leopold III, per kg. Witte druiven, per kg. Cannonn Hall, per kg. Noten met bolsters 1,50 1,00 -5,50 9,50 19,00 16,00 32,00 5,00 Appel. Cox's orange pippin extra.kg. 1 2,50 Standard 10,00 Consumptie 4,00 Rebut 1,00 Andere groepen 1,007,50 Peren Doyenné du Comico, Extra. 14,00 Standaard 1 1.00 Consumptie 4,50 Rebut 1.00 Andere groepen 1,008,50 Pruimen Groene Reine Clauden 8,00 Andere groepen 2,006,50 3.00 4,00 3.00 4,00 1,80 2,40 2.35—6.35 3,00—7,75 10.75 13,45 21,55 26,45 18,20 22,75 36,25 45,30 14,20 17,75 1 1,40 14,25 4,60 5.75 1.25 1.50 1,25—8,55 1.50—10.65 15,90 19,90 12,55 15,70 5,20 6,50 1,25 1,50 1,25—9,70 1,50—12,10 9,15 11,40 2,35—7,45 3,00—9.30

De Volksstem | 1941 | | pagina 1