TWEE HONDERD DUIZEND FR. DE DOCHTER van den BURGEMEESTER Gemengd Nieuws De moeilijke bevoor rading van visch De Pauselijke diplomatie Groot Antwerpen komt tot stand Terugkomst van zieke en gewonde krijgsgevangenen Komt er een Tabakskaart ZONDAG 14 SEPTEMBER H. KRUISVERHEFFING (Nos au tem). Gloria. God. cn laatste Evangelie 15r Zondag na Pinksteren. Credo. Prefatie van het Kruis Rood. Vespers van O. L. Vrouw van 7 Weeën Ged. 1* H. Kruisverheffing 2 XV® Zondag. Wit. MAANDAG I 5 SEPTEMBER O. L. VROUW VAN 7 WEEEN (Sta- bant). Gloria. Ged. (in gelezene mis) H. Nicomedes. Sequcntia. Credo. Pre fatie «In Transfixione». Doornijk Overbrenging H. Eleuthe- rius (dubbel I" Klas met gewoon Oc taaf). Wit. DINSDAG 16 SEPTEMBER HH. CORNELIUS EN CYPRIANUS (Intret) Gloria. Ged. HH. Euphemia, Lucia en Geminanus 3" Geb. A cuncti- Rood. Requiem en votiefmis toegelaten. Doornijk O. L. Vrouw van 7 Weecn (dubbel T Klas). HANDELSBETREKKINGEN TUS- SCHEN BELG IE EN NEDERLAND Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, werd onlangs tusschen Nederland cn België een kontingenten-akkoord voor een bedrag van I 7 millioen Neder- Iandsche gulden onderteekend. Het akkoord, dat op 1 September jl. van kracht werd, voorziet den in- en uit voer van een reeks van gekontingenteer- dc produkten cn zal den normalen han del tusschen Nederland en België let het einde van dit jaar beheerschen. Naar «Handel en Distributie)) mee deelt is een rechtmatige verdeeling van de voorraden visch zeer ingewikkeld, en de Hoofdgroepeering moet zich in 't algemeen beperken tot de grootsteden en nijverheidscentra. In de laatste dagen heeft de zee onze visschers kwade perten gespeeld. Met den wind in het kwade gat, was er stormweer en er viel niet aan uitvaren te denken. Van garnaal en ver- sche visch was er dus weinig of geen spraak. De onderhandelingen met het buitenland zijn moeilijk en de export vergunningen zijn niet gemakkelijk te verkrijgen. Nochtans zijn er onderhan delingen met Frankrijk voor invoer van gezouten sardienen en makreel, en er gestaat veel kans dat de Fransche regeering een exportvergunning zal toe staan. Uit Noorwegen zullen in totaal 1,500 kisten bevroren haring toekomen. Reeds werden er 300 kisten te Antwer pen te koop gesteld. Eerlang zullen de overige kiS.en over de groote centra ver dccld worden. Er wordt onderhandeld over den invoer van 1.370 kisten haring. Uit Denemarken betrokken wij 9,280 kg. paling welke onder Brussel, Antwerpen en hun voorsteden verdeeld werden. Wat de mosselinvoer betreft, worden nog steeds onderhandelingen gevoerd, nochtans zijn de vooruitzichten niet be moedigend, daar Nederland deze week dieren voor eigen verbruik verwerkt. WEGF.N1SBELASTING Onlangs werd mecdgedeeld dat de wegenisbelas- ting het volgende jaar door de gemeenten niet geïnd zal worden. Zulks beteekent echter, naar gemeld wordt, niet dat de belastingen zullen verminderen. De wege nisbelasting zal slechts vervangen worden door een andere. Het aantal opcentiemen op de grondbelasting zal namelijk verhoogd worden ten behoeve der gemeenten. Tot dusver was het normaal maxi mum-bedrag dezer opcentiemen 160, van af volgend jaar zullen zc tot 250 mogen opgevoerd worden. Het gaat hier slechts om een technische wijziging, een soort eenmaking teneinde geen twee soor ten van belastingen meer te hebben. STROOIEN SCHOENEN. De «Frankfurter Zeitung» kondigt de nieuwste schepping van oorlogsschoe nen aan, namelijk zulke, waarvoor men uit een bos strooi een ongeveer 30 meter lange vlecht klaarmaakt, die men dan met een zool, hakken, kappen en zelfs bovenleer' samennaait. Stroo kan men in vele kleuren verwen, of met afvalslukjes van bont leer en stof of banden versieren. Strooien schoenen blijken niet zoo teer als men zou den ken. Men kan ze met zeep wasschen en zelfs, zegt men. tot achtmaal toe laten verzolen, telkens weer met een strooien zool, die terwille van de stevigheid met een laagje cellulose wordt overtrokken. Reeds staan modellen voor den winter gereed, want stroo houal warm. NOG EEN DOELTREFFEND SE RUM TEGEN TUBERCULOSE. Een door den chemicus Jezus Pueyo bereid serum voor de genezing van tu berculose heeft te Montevideo in 200 proefgevallen schitterende uitslagen opgeleverd. Na he} bekend worden van dit succes zou door een groote menigte van teringlijders een schokkende mani festatie georganiseerd zijn, om van de overheden de aanwending van dit se rum bij wijze van proef te gebruiken. STEMPELS IN CAOUTCHOUC EN IN T KOPER te verkrijgen ir. den Boekhandel van De Volksstem rechtover St martenskerk Aalst. DENKT NIET DAT U TIEN FRANK SPAART met geen vijfde der LOTERIJ WINTERHULP te koopen. U VERSPEELT MISSCHIEN Het aantal medewerkers van den H. Stoel in de «Vaticaansche of juister gezegd Pauselijke diplomatie» is minder uitgebreid dan men geneigd zou zijn te veronderstellen en bedraagt niet meer dan 150 personen, hierbij al len zonder uitzondering mede geteld vanaf den kardinaal-staatssecretaris, de nuntii en internuntii, minutanlen, atta che's, auditeurs en substituten tot den laatsten klerk op de secretarie. Allen behooren tot den geestelijken stand met uitzondering van een tiental personen, die uitsluitend in de tweede en derde afdeeling, dus in de afdeelingen van «gewone zaken» en van de Apostoli sche Brcves» werkzaam zijn gesteld. Vooral in de laatste jaren is het Jeeken- element in de Pauselijke diplomatie stelselmatig verminderd. Van de 150 diplomaten zetelen er 98 allen geestelijken in het bui tenland, verdeeld over 38 nuntiaturen cn 25 Apostolische Delegaties in de verschillende landen de rest werkt in de bureaux van de Curie te Rome. Het verschil tusschen de nuntii en de Apos tolische Delegaten mag als bekend worden verondersteld de eerstgenoem- den hebben de dubbele taak.de vriend schappelijke relaties tusschen den H. Stoel cn de regeeringen van het land, waar zij geaccrediteerd zijn te onder houden en bovendien over de positie en den toestand van de Kerk in het land hunner inwoning te waken en hierom trent den H. Vader op de hoogte te houden. De Apostolische Delegaten daarentegen bepalen zich uitsluitend tot de laatstgenoemde taak. Op het oogenblik zijn er precies 30 nuntii en 25 Apostolische Delegaten, waarvan een zestal onder de Congre gatie der Consistories ressorteert, een tiental onder de Congregatie voor den Oosterschen Ritus, terwijl de overige negen onder de jurisdictie staan van de Congregatie tot Voortplanting des Ge- loofs. In de functie van legatieraad, auditeur, attaché of secretaris zijn nog 47 andere priesters werkzaam, en wel 35 in de nuntiaturen en 12 in de dele gaties. Al deze vertegenwoordigers van den H. Stoel, in meerderheid van lta- liaansche afkomst, bezitten sedert het begin van. den tegen .voordigen oorlog, dank zij een decreet van den Paus, de Vaticaansche nationaliteit, waardoor hun een onbelemmerde uitoefening van hun ambt ook in hun «vijandelij ke» landen gewaarborgd is. Het is duidelijk dat de oorlog ook hier zijn invloea heeit doen gelden.Het is hieraan te wijten,-dat er tegenwoor dig al zeven nuntii ep een Apostolisch Delegaal niet in staat zijn hun functie uit te oefenen bij de regeering waar zij oorspronkelijk waren geaccrediteerd. Deze Pauselijke diplomaten ver toeven thans bijna allen in de Eeuwige Stad en hebben een voorloopigen werk kring gevonden in de bureaux van den karainaal-staatssecrelaris. Tegenover deze tijdelijke ambteloo- ze diplomaten, wier functie evenwel nog steeds in de staten van het Vati caansche budget voorkomt, staan de buitenlandsche diplomaten, wier lan den inmiddels opgehouden hebben een zelfstandigen status ir de rijen aer vol keren in te nemen,en die toch nog steeds door de diplomatieke etiquette aan het Pauselijk hof worden erkend. Zelfs de vertegenwoordigers der drie Baltische republieken oefenen hier nog steeds hun functie uit, ofschoon hun landen tot de Unie der Sovjetrepublieken zijn toegetreden en deze in hel geheel geen relatie met den H. Stoel onderhoudt. Het heeft veel weg van een fictie, maar een dergelijke figuur heeft reeds haar precedent gehad in het ambt van den Pauselijken Nuntius in Frankrijk. De h. G. Romsee, sekretaris-gene- raal van het Departement van Binnen Iandsche Zaken, heeft in verband met de oplossing van vraagstuk der groote agglomeratie#.in het bijzon der in verband met de bestuurlijke een making van Groot Antwerpen, op een perskonferentie een zeer belangwek kende uiteenzetting gegeven, waarvan de hoofdbestanddeeien hieronder wor den samengevat j Over enkele dagen wordt in het Bel- i gisch Staatsblad het besluit afgekon aigd waarbij de gemeenten Berchem j Borgerhout, Deurne, Hoboken, Merk l sem, Mortsel en Wilrijk, alsmede een I gedeelte der gemeente Ekeren, bij het grondgebied der stad Antwerpen ge voegd worden en zulks van I Januari I 942 af. i Daarmede wordt in ons land de eer ste stap gezet naar de definitieve op lossing van het vraagstuk der groote agglomeraties, vraagstuk dat in het ver leden veel stof heeff doen opwaaien en inkt heeft doen vloeten. Wij zeggen, aldus de sekretaris-gene- raai, «de eerste stap», want wij zijn voornemens het daarbij niet te laten, doch na Groot Antwerpen, ook tot de inrichting van Groot Brussel, Groot- Gent, Groot-Luik cn Groot-Charleroi over te gaan. Een oude oorspronkelijke Novelle door T... 1. DE FEESTVIERING. In Noord Brabant, niet ver van de Belgische grenzen ligt zeker dorpje D. De bewoners van genoemd plaatsje bereidden zich, op den dag dat dit ver haal begint, tot eene feestviering voor, zooals er maar zelden een te D. plaats had. Er was namelijk een nieuwe burge meester benoemd, wijl de vorige naar betere gewesten was overgegaan, en de ze zou nu recht feestelijk worden inge haald. Een paar dagen te voren was men reeds met versieren begonnen, en alles, jong en oud, beijverde zich om hel dorpje zoo netjes mog \ijk in feest gewaad te steken. Voor het raadhuis als het ten minste dien naam mocht dragen, want het was maar een gewoon huis met een ouderwelschen gevel, ter wijl een klein trapje naar de raadzaal» en een paar andere vertrekken, waar bij ook een soort gevangenis, leidde was een, naar het algemeen gevoelen der dorpelingen, fraaie eereboog opge richt. Hij zag er ook werkelijk keurig uit. Tusschen het frissche groen waren hier en daar bloemen aangebracht boven in den boog, vlak boven den ingang van 't raadhuis, hing eene fraaie kroon, die door hare helderwitte, roo- de, blauwe en gele kleuren bij het groen van den boog schilderachtig afstak en waarvoor aan de dorpsmeisjes, die haar hadden vervaardigd, alle eer toe- j kwam. Voor de woning van den nieuwen burgemeester, alsmede aan den ingang j van het dorp, waren eveneens fiinke en schoone eerebogen opgericht, terwijl van de woningen der voornaamste boe ren, alsook van het raadhuis, vlaggen en wimpels wapperden, welk een en ander niet weinig bijdroeg om het dorp een inderdaad schoon en indrukwek-, kend voorkomen te geven en de alge- meene feestvreugde merkelijk te ver- hoogen. Mannen, vrouwen en kinderen allen hadden zich in hun zondagspak i gestoken en lieten hunne bezigheden alk dagen geen nieuwen burgemeester! Teneinde ook eenige echoten te kun nen lossen, die van de blijdschap, wel ke het volk bezielde, zouden moeten ge-i vandaag een® rusten. Zij kregen immers tuigen, en zooals een paar boeren wel eens in de steden bij dergelijke gele genheden hadden zien doen, nam men twee dikke ijzeren pijpen (kanonnen waren in het dorp artikelen van weel de) maakte iedere pijp aan een klos hout stevig vast en vulde ze met bus kruit en proppen papier, teneinde ze zoodra zulks noodig mocht zijn, te kunnen lossen. Een twintigtal ruiters, allen flinke boeren in zonaagsgervaad, met rood, wit en blauw of gekleurde sjerpen om dc schouders geslagen, en aan wier hoofd een banierdrager de nationale driekleur omhoog hief, waren reeds uitgereden, om den. nieuwen titularis af te halen en hem tot ecrewacht te* ver strekken. De dorpelingen zagen intusschen reikhalzend uit naar de komst van den stoet. Van tijd tot tijd gingen eenigen ccn eindje den weg op. vanwaar men hem verwachtte. Eindelijk werd men eene stofwolk op den weg gewaar, ze ker door de paarden en de koets ver oorzaakt een oogenblik later kon men de ruiters reeds onderscheiden en daar na den geheelen stoet die voortdurend nader kwam. Thans liep alles wat loopen kon naar den ingang van het dorp, alwaar koets en ruiters intusschen waren aangeko men. Ieder deed zijn best. om het eerst den nieuwen burgervader te zien, die, gezeten in een met groen versierd rij- Het Roode Kruis van Belgic heeft opnieuw toelating ontvangen om een sanitairen trein naar Duitschland te zenden, ten einde er een groep zieke cn gekwetste krijgsgevangenen af te halen Een volledige trein met 300 bedden heeft Donderdag, 1 1 September, Brus sel verlaten om zich in de omgeving van Dortmund te begeven. Binnen en kele dagen zal hij met een belangrijke groep officieren en soldaten terugko men welke al® ongeschikt voor den dienst verklaard werden. Een tweede trein zal op 15 of 17 de zer Brussel verlaten, om een soortgelij ke zending te vervullen. Het Roode Kruis van Belgie zet zijn inspanningen voort opdat deze diensten voortaan regelmatig zou kunnen ge schieden. Men mag er zich dus aan ver wachten dat, binnen een vijftiental da gen, honderden zieke of gewonde krijgsgevangenen aan hunne familie zullen teruggeschonken worden. Hierover kregen de twee mannen nu twist en geraakten handgemeen. De landbouwer, die een lange vijl bij zich had, bracht hiermede zijn tegenstander verscheidene steken toe. Op zeker oogenblik plofte Jowa de vijl in de hartstreek van Horenbach, waarbij een long doorboord werd. De vrouw van Horenbach, die oog getuige was van het gevecht, kwam toegeloopen, gewapend mét een stok. De landbouwer keerde hierop zijn woede tegen de vrouw en plofte het wa pen in den rug van de ongelukkige. Deze was op slag dood. Het slachtoffer was moeder van 9 kinderen. De moordenaar heeft zich gevangen gemeld. Wat Horenbach betreft, deze werd in zeer zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis gevoerd. DOOR DE BEVOEGDE M1NISTE- R1EELE DIENSTEN WORDEN EEN REEKS VOORSTELLEN ONDER ZOCHT De bevoegde diensten van het minis terie van Ekonomische Zaken houden zich bezig met het onderzoek van eene reeks voorstellen tot regeling van het tabaksverbruik. Onder deze voorstel len bevindt er zich een dat bijzonder de aandacht schijnt gaande te houden en uitgaat van de «Unie der Hande laars in Tabakken, Sigaren en Sigaret ten van de Provincie Antwerpen. Het plan dezer «Unie,» zooals het in den schoot dezer vereeniging zelf sedert lang en tot algeheele voldoening van handelaars en verbruikers in toepassing is, stelt volgende oplossing voorop: aan het mannelijk geslacht zou vanaf 1 7-jarigen ouderdom eene tabakskaart worden verleend welke naar schatting recht zou kunnen geven op 250 gram rooktabak of sigaretten of 40 cigarillos per maand. Iedereen zal het met ons eens zijn, hopen wij, om den wensch uit te druk ken dat eene dergelijke tabakskaart zoo spoedig mogelijk in voege zou tre den. Met 250 gr. tabak of sigaretten per maand zou een doorsneerooker hel reeds kunnen stellen en het zijn zeker witte raven die zich op dit oogenblik de weelde van een grooter verbruik nog kunnen veroorloven. BLOEDIG DRAMA TE WANDRE VROUW GEDOOD EN HAAR MAN ZWAAR GEWOND DOOR EEN LANDBOUWER Te Wandre heeft zich een bloedig dra ma afgespeeld, waarbij een vrouw het leven verloor en haar man zwaar werd gewond. Toen de 67-jarige landbouwer Eug. Jowa werkzaam was op zijn akker in de rue Bastin, werd hij aangepakt door oen 43-jarigen Antoine Horenbach,die een huis bewoont aan den rand van het veld van Jowa. De landbouwer was het slachtoffer geweest van een diefstal van aardappe len en beschuldigde hiervan Horen bach. DRIEDUBBELE MOORDPOGING TE ZELE In den nacht van Dinsdag op Woens dag, rond 2 uur, werd dc echtgenoolc Desire Roels, Madeleine Dckraker, 36 jaar oud, wonende in de Wezeboelstraat gewekt door een verdacht gerucht, toen ze plots in haar bed overvallen werd door een zwartgen?#sk'erden inbreker, die haar bewerkte na$t een hamer cn een snijdend voorwerp. Zij bekwam een ga pende hoofdwonde en werd gekwetst aan schouder en arm. Op het hulpgeroep van het slachtoffer kwam de schoonvader, die in een aanpa lende kamer sliep, toegeloopen. Er ont stond een verwoed gevecht met den bandiet, waartusschen de kleine Aimé Roels, 1 0 jaar oud, zich als waanzinnig mengde. De bandiet kon beiden ernstig aan hel hoofd treffen en nam hierop de vlucht. Dr Vercouteren verzorgde de slacht offers. De toestand van dc vrouw is ern stig, maar men hoopt haar te redden. De rijkswacht kwam ter plaatse cm de eerste vaststellingen te doen. De in dringer heeft een venster dat in de kamer van de vrouw uitgeeft, openge duwd en heeft aldus het slachtoffer in haar bed kunnen overvallen. EEN AANHOUDING Vermoedens vielen op H. V. d. A. met wien het slachtoffer en familie in ernstige moeilijkheden leefden. Onmid dellijk werd in de woning van den ver dachte een onderzoek ingesteld dat ech ter niets opleverde.Woensdag voormid dag werd hij evenwel voorloopig in hech tenis genomen. Het parket van Dendermonde slapte ter plaatse af. tuig, met twee paarden bespannen, door de eerewacht en de juichende dorpelin gen omringd, het dorp binnen reed, tot voor het raadhuis, alwaar men halt hield. Dc burgemeester stapte uit, de «kanonnen» werden afgevuurd en een algemeen gejuich ging uit de menigte op. Ieder bewoner van D. zette de keel zoo wijd mogelijk open en riep om het hardst «Hoera leve de nieuwe Burge meester!» De mannen wuifden met de petten, de vrouwen met de zakdoeken. Het scheen, dat er geen eind aan zou komen. Maar eindelijk toch, nadat al len naar hartelust en luide hunne vreugde hadden aan den dag gelegd, kwam er eenige stilte. Nu naderde de gemeenteraad, bestaande uit de aan zienlijkste boeren, met de wethouders aan het hoofd en een dezer, de boer Zandman, hield eene warme toespraak, die luidde als volgt Edel Achtbaar Heer, Met vreugde bezield over de be noeming van UEdel Achtbare tot on zen Burgemeester, heet ik U, uit naam van den raad en alle inwoners van D., van harte welkom. Wij twijfelen niet, of UEdel Achtbare zult, even als de vorige burgemeester zaliger gedachte nis, ons dorp goed weten te besturen, tot geluk en welzijn van zijne bewo ners, en wij hopen, dat UEdel Achtba re vele jaren als hoofd dezer gemeente genoeglijk in ons midden zuil door brengen. Ik eindig met den kreet «le ve de Burgemeester f DOODELIJK TRAMONGELUK TE MERKSEM Dinsdagavond, omstreeks halfelf, wil de de 52-jarige Malhilde Bouw op de Bredalaan te Merksem uit de tram stap pen. Vermoedelijk door de duisternis misleid was zij de rtieening toegedaan dat het rijtuig reeds stilstond, toen zij den stap waagde, die haar no-oolottig zou worden. Toen de twee dochters van mevrouw Bouw aan de halte afstapten en hun moeder niet zagen gingen zij een eindje terug en deden er een akelige ontdek king zij vonden er een voet van het slachtoffer. Zij riepen om hulp, maar in tusschen was de tram doorgereden en 90 meter voorbij den stilstand viel hei vreeselijk verminkte lijk van het slacht offer van onder het gevaarte. De vrouw is waarschijnlijk bij het af stappen tenzij zij zou gevallen zijn tusschen tram en aanhangwagen te rechtgekomen. Zekerheid bestaai totnog toe niet daar tengevolge van de duis ternis de juiste toedracht van de zaak niet kon nagegaan worden. Politieofficier Cappelaere heeft een onderzoek ingesteld en het lijk van de ongelukkige naar het gemeentelijk lij kenhuisje doen overbrengen. Bij deze woorden riepen allen om strijd leve de Burgemeester de ka nonnen werden weder gelost en petten en zakdoeken wuifden in de lucht. Toen het rumoer eenigszins was be daard, gaf dc burgemeester door geba ren te kennen, dat ook hij eenige woor den wenschte te spreken. Hij zeide on geveer het volgende «Geachte Gemeentenaren, Ik reken het mij ten plicht, u allen mijn oprechten dank te betuigen voor de goede wenschen en bedoelingen, zooeven door den heer wethouder ge uit, en ik prijs u om den ijver waar mee gij dit dorp, dat voortaan het voorwerp mijner nauwgezette plichts vervulling zal zijn, ter mijner eer zoo smaakvol hebt versierd. Waarlijk had zooveel eer van den kant mijner gemeentenaren niet verwacht, en be tuig u daarom nogmaals mijn harte- lijksten dank, voor al hetgeen gij met zooveel eendracht en ijver hebi gedaan om mij de eerste intrede in D. te ver aangenamen, en ik vertrouw, dat gij in 't vervolg zult toonen, dat u, de door den heer wethouder uitgesproken ver zekeringen, gemeend zijn. Wat mij be treft, zal het, dunkt mij, wel overbodig zijn te verklaren, dat het steeds mijn eenigst streven zal zijn D. naar recht en billijkheid te besturen. Ik vertrouw dat, gij mij hierin wel naar uw beste vermo gen zult steunen, en roep daarom uit leve de Burgerij van D!» x/t .Vervolgt.)

De Volksstem | 1941 | | pagina 2