De Menschenziel Het halen van zieke èn gewonde krijgsgevangenen In Duitschland VOOR ONZE NOODLIJDENDEN I millioen van Koning Leopold en 200.000 fr. van Koningin Elisabeth NIEUWE MILITAIRE SUCCESSEN WORDEN VOORBEREID DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT Slechts nog elk één sigarettenmerk-merk op de markt VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 16 en WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1940 DE VOLKSSTEM XXXXVUl. JAARGANG NUMMER III Uitgave van de S.M. „De Voonitfaag, Kerlotraat 9, Aabt Handebreg. Nf 1248 Porfdiebreiennc J. Van Nrffel Nr. 138S59 Beheer en Redactie Kerhrtraat 9 AaUt Telefoon 114 Pubhdted bieten bet ArrowSuenaenl AALST Bdgnch Hava> Ageotichap, 15, Ad. MaxUan, BmsseL Vervolg. Na de leer der Kerk te hebben weer gegeven nopens de natuur van den mensch en van de menschenziel, willen we vooral wat deze laatste betreft, zoo beknopt mogelijk nagaan wat de rede er over zegt. Om een duidelijk begrip daarover te hebben zullen we eenvoudig weg on derzoeken wat de ziel is, zoo zullen we tevens begrijpen hoe en op welke wijze ze zich onderscheidt van alle andere zichtbare schepselen, den mensch ma kend tot den koning van het geschapen heelal Wat is de menschenziel Een geestelijke, dus onstoffelijke zelfstandigheid... een wezen zonder materie of stof... Daaruit volgt reeds dat men de ziel onmogelijk zien kan... niet hooren noch betasten vermits ze geen voelbaar noch merkbaar lichaam bezit ze bezit geen uitgebreidheid, geen kleur of vorm. Daar ze uit ter aard onstoffelijk en geestelijk is, krijgt ze daardoor ook het kenmerk, de hoeda nigheid der onsterfelijkheid. We keeren terug naar de bepaling. a) De ziel is vooreerst een ((zelfstan digheid»; dit beteekent dat ze een we azen uitmaakt dat op zich zelf bestaat en dus niet in een ander als een bijkom stigheid. 1) Deze zelfstandigheid is onstoffe lijk, geestelijk... De spiritualiteit of geestelijkheid is een eigenschap waar door een wezen onafhankelijk is van de materie of stof, zoodanig dat het zonder deze laatste kan bestaan en handelen. De menschenziel is geestelijk In derdaad de vermogens welke een wezen op natuurlijke wijze in zijn bezit heeft, er door handelt, kunnen onmoge lijk de krachten van dit wezen zelf overtreffen, noch zijn natuur te boven het on- de De werking van het verstand breidt zich nog verder uit en bereikt zelfs za ken welke niets stoffelijks in zich be vatten, zoo onder meer het ware, goede, de geest, de eeuwigheid Verder openbaart zich nog de stoffelijkheid van het verstand in Kwijze» waarop het de zichtbare voor werpen opvat en begrijpt. Het ver stand ontdoet deze van wat ze stoffe lijk bezitten; het neemt er van de «uni- verseele kenmerken» die tevens «nood- - p n zakelijke» kenmerken zijn. en die zich werpen-C^traal) geweest is in alle wezens van denzelfden aard z.eken.rem de z.eken en Indien bijgevolg de menschen-onsterfelijk. van verwezenlijken. Zoo bijvoorbeeld wanneer het verstand zich een begrip vormt van het dier dan is dit begrip niet dit of dat van een partikulier dier... niet deze of gene diersoort, maar een ensemble, een geheel van eigenschap pen welke toebehooren, eigen zijn, aan alle dieren, gelijk dewelke. Op zijn beurt bereikt de geestelijke en onstoffelijke wil van den mensch voor werpen die buiten de zichtbare wereld liggen en tot een verhevener orde be- hooren zooals God, het goede, de deugd I... Geen enkel kracht is bekwaam te handelen tegenstrijdig met het beginsel waaruit die kracht haar oorsprong neemt. Indien bijgevolg de mensch de kracht, het vermogen bezit, om te weerstaan aan zijn zinnen dezelfde te beheerschen, te onderdrukken, dan is het onmogelijk dat zulkdanige hoogere kracht van de zinnen als van hun be ginsel uitgaan...! Indien dus zooals hierboven bewezen werd het verstand en de wil geestelijke vermogens zijn, dan moeten we'< daar uit besluiten dat de ziel zelf welke ze bezit een geestelijke zelfstandigheid of substantie is. c) De ziel van natuurswege onstoffe lijk en geestelijk, wordt daardoor ook De Antwerpsche afdeeling van het Roode Kruis deelt mede, betreffende den terugkeer van gewonde krijgsge vangenen, dat het geen stationsperso- neel, doch wel personeel van den hulp post van het Roode Kruis (station Ant- dat met gewonde jongens naar Duitschland ging halen. Met eiken trein, (er zijn ten minste nog een tiental reizen in het vooruitzicht) gaan drie leden van dit personeel mede. gaan, ziel in het bezit is van geestelijke ver mogens (en dit is zonneklaar ver stand, wil), dan is dit een bewijs dat ze van natuurswege zelf geestelijk is. Welnu het verstand is bekwaam waarheden te vatten die niet tot de zichtbare wereld behooren, noch in de zelfde zich veropenbaren. Het ver stand begrijpt bijvoorbeeld dat elk ge volg zijn oorzaak moet hebben, terwijl zijn zinnelijk waarnemingsvermogen enkel voorstelt en ziet wat is... en dus niet wat moet zijn I Omdat de ziel dus geestelijk is volgt daaruit dat de ontbinding van het li chaam met hetwelk ze vereenigd is, niet noodzakelijk een einde stelt aan haar bestaan. Ze kan evenmin ophouden te bestaan door het uiteenvallen van haar wezen, vermits ze niet uit verschillende be-J standdeelen is samengesteld... de ziel is immers niet het resultaat van het bij eenbrengen van verschillende samen stellende deelen ze is enkelvoudig (Vervolgt.DENDERZOON. LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1921 Een lot van 1 millioen frank werd toegekend aan de reeks 29.558 Nr 1. Alle obligaties die tot deze reeks be hooren, zijn aflosbaar met 250 fr. CENTRALE EXAMENCOMMISSIE VOOR HET TOEKENNEN VAN DEN GRAAD VAN TECHNISCH INGENIEUR De tweede zittijd voor 1941 van de centrale examencommissie voor de toe kenning van den graad van technisch ingenieur wordt aanstaanden 1 5 Octo ber geopend. De aanvragen tot deelneming worden tot den 5den October 1941 aanvaard. Het inschrijvingsrecht bedraagt 500 fr., te storten op postcheckrekening num mer 1 90 I 9 van het Ministerié*van Open baar Onderwijs, Dienst voor het tech nisch onderwijs. Zij dienen per aangeteekend schrij ven aan den h. S-jLretaris-Generaal van het Ministerie "van?''Openbaar Onderwijs, Voorzitter aan den Dienst voor het technisch onderwijs, 2 Troonstraat, Brussel, gericht. wat onder meer Antwerpen aan hulp genoten heeft. De burgemeester legde het zeer speciale geval eener handels- en havenstad uiteen en liet uitschijnen, dat de nood er onbegrensd is De door Winterhulp verstrekte steun heeft den ondergang van de grootstad met haar 600.000 inwoners voorko men en haar levensherneming voor d< toekomst verzekerd. De h. burgemeester wierp vervolgens een blik in de toekomst, die bij gron dig gewijzigde omstandigheden zal zijn wat wij er zullen van maken. Wij kunnen zelf niets bepaalds doen. Onze eerste en bijzonderste opdracht moet erin bestaan te blijven leven, als r.r i/miiMoiM natie uitdrukking te geven van onzen EN EEN AFVAARDIGING VAN DEN KONING EN DE KONINGIN ,evenswil en dit kan °ok door de natio. In aanwezigheid van Zijne Emi-1 De oproep van den algemeenen na|e solidariteit die in het Winterhulp- nentie KARDINAAL VAN ROEY envoorzitter om naar het voorbeeld van werjc tot uiting komt hh. professor Fredericq en graaf de j den Koning en van Kard. Van Roey, j korte greep uit de «Pacificatie Grunne, vertegenwoordiger van Zijne 1 onvoorwaardelijk in de bres te sprin-van Gent» van Peter Benoit werd door Majesteit KONING LEOPOLD, had gen voor hel nationaal solidariteit-1 jg nationale muziekkapel als een toe- Zondag te Brussel in het Academiepa- werk van Winterhulp werd door de aanwezigen met langdurig applaus be groet. De nationale muziekkapel gaf vervol gens een mooie vertolking van het fijn beschrijvend Granada van Albiniz. Hierop kwam de h. P. Veldekens, PLECHTIGE VERGADERING VAN WINTERHULP IN AANWEZIGHEID VAN Z. Em. KARDINAAL VAN ROEY vergadering van lei-s, de algemeene Winterhulp plaats. Te 11 u. treden de hooge genoo- digden binnen. Onder de aanwezigen waren verder alle provinciegouverneurs die op het podium hebben plaats ge nomen, de sekretarissen-generaal, de voorzitter van het Hof van Verbreking en talrijke andere hooge magistraten. Ook de geestelijkheid is aanwezig.Ver der verscheidene burgemeesters en le den van de plaatselijke gemeentelijke en provinciale komiteiten van Winterhulp De Nationale muziekkapel onder leiding van den h. A. Prévost voerde in perfekte stijl den volksdans van L. Jongen uit. Hierna nam de algemeene voorzitter van Winterhulp, de h. Paul Heymans het woord. Hij verwelkomde en dankte de hoo ge aanwezigen en de werkers van Win terhulp. Beurtelings in het Nederlandsch en in het Fransch bracht hij verslag uit over de werking van het werk van na tionale solidariteit dat Winterhulp is. Hij wees op de groote inspanning dis door de natie gedaan werd om haar plicht van solidariteit te vervullen, te genover dezen die door de oorlogsom standigheden in nood verkeeren. Voor wat de cijfers betreft verwees hij naar het verslag over de balans van komstkreet uitgebazuind, met de opti mistische kracht van al haar kopers. Als laatste redenaar kwam de h. Theo Bogaerts, hoofd van het depar tement propaganda van Winterhulp aan het woord. Hij bracht met zijn gekenden zin stafhouder bij het Hof van Verbreking voor humor, een zeer gekleurde uit te Brussel aan het woord. eenzetting van het werk en het weder - De rede «van den h. Veldekens, die'varen der propagandadienslen van in het Fransch uitgesproken werd, was j Winterhulp. een zeer hoogstaande uiteenzetting vanDe algemeene voorzitter in zijn de moreele en rechtsgronden waarop het Belgische Winterhulpwerk ge bouwd is. Hij deed vooreerst uitschij nen dat er een groot verschil bestaat tusschen liefdadigheid en solidariteit. De rechtsgrond van de inrichting werd vervolgens met al de juridische bekwaamheid van den spreker onweer legbaar aangetoond. Ook de benaming werd verdedigd. Ten slotte gaf spreker het voorbeeld van den Koning en van den kardinaal j weer als bewijs voor de nationale en vader landlievende bedoeling en geest van het Winterhulpwerk. i' Suite oriëntale van Peter Packay, uitgevoerd door de nationale muziek kapel, was een welgekomen ontspan ning na deze redevoering. woord slottoespraak bedankte de hoogwaar- digheidsbekleeders, die door hun aan wezigheid den inzet van den winter- veldtocht voor Winterhulp hebben wil len steunen en dankte verder alle me dewerkers. Om te eindigen zette de H. Heymans den nieuwen veldtocht van natio nale solidariteit in met de mededeeling dat Z. M. de Koning zijn schitterende gift van verleden jaar vernieuwt en I millioen frank schenkt aan Winterhulp en dat ook de Koningin moeder Elisabeth haar bijdrage van 200.000 fr. vernieuwt. Deze voorbeel den worden door de vergadering op herhaalde en langdurige ovaties ont haald. Het is dan ook in een atmosfeer van vaderlandsche geestdrift dat deze twee vergadering van Win' Het Opperbevel der Weermacht deelt mede Ingevolge het gunstig verloop van de krijgsverichtingen in het Oosten worden nieuwe ^militaire succesen voorbereid. Nadat sterke Duitsche afdeelingen het versterkte front bij Leningrad hebben doorbroken wordt de omsingeling van de stad ondanks den ver bitterden tegenstand zonder onderbreking immer nauwer toegehaald. Ten zuiden van de Faroër-eilanden werd Zaterdag een vijandelijke vrachtboot door bommen zwaar beschadigd. Bij den succesrijken aanval van het luchtwapen op een konvooi ten Oosten van Great-Yarmouth, waarvan in het legerbericht van gisteren werd melding gemaakt, kwam eveneens een treffer van zwaar kaliber terecht op een Britschen torpedojager. In Noord-Afrika bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 1 2 op 13 September en Zaterdag Britsche stellingen van het luchtdoelgeschut evenals tentenkampen bij Tobroek. Gevechteoperaties van den vijand boven het Duitsche grondgebied had den noch over dag, noch bij nacht plaats. Op 12 September sneuvelde tijdens de gevechten aan het Oosfront de opperbevelhebber van een leger, generaloberst Rhter von Schobert. Uit het Hoofdkwartier van den Fuehrer, 15 September. VHet Oppercommando van de Weermacht maakt bekend In het Oosten worden groote aanvalsoperaties met succes voortgezet. De omsingeling van Leningrad wordt hardnekkig om de onlangs gebouwde verdedigingswerken doorgevoerd en nai^wer toegehaald. Herhaalde door zware pantserwagens gesteunde vijandelij ke tegenaanvallen werden afgeslagen. In den afgeloopen nacht kelderden Duitsche gevechtsvliegtuigen voor de Britsche Oostkust een transsportschip van 10.000 ton, dat deel uit maakte van een konvooi. In Noord Afrika bestookten Duitsche Stuka's tentenkampen, evenals pantser- en vrachtwagenconcentraties der Britten, in de omgeving van Solloem, met bommen van zwaar kaliber. Bij den aanval van een forma tie gevechtsvliegtuigen in den nacht van 1 3 op 14 September op het ha vengebied rond Suez en Port \Vfik, werden olieopslagplaatsen iri brand geworpen. Noch over dag noch tijdens den nacht overvloog de vijand het Rijksgebied. Rome, 15 September. Het Hoofdkwartier van het leger deelt mede In Noord Afrika, plaatselijke actie der infanterie en activiteit der artil lerie van Duitsche en Italiaansche troepen aan het Tobroekfront. De vij and leed verliezen en liet gevangenen in onze handen achter. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bombardeerden Tobroek. De vij and wierp bommen op Tripolis en Benghasi. Eenige privé-woningen wer den beschadigd en verscheidene woningen van inboorlingen verwoest.Het afweergeschut van Benghasi haalde een toestel naar benede». In Oost Afrika vermenigvuldigde het Engelsche luchtwapen zijn bom bardementen en machinegeweeraanvallen op onze vooruitgeschoven stellingen. in den sector van Uolchefit slaagde onze artillerie erin talrijke vijande lijke vrachtauto's te treffen, die troepen versterkingen vervoerden. In den sector van het Tama-meer, voerde een sterke Italiaansche co lonne, onder bevel van eerste luitenant Giulio de Sivo, een ver-doorge- voerden aanval uit waardoor aanzienlijke hoeveelheden vijandelijke troepen tot machteloosheid werden gedoemd. Tengevolge van bijzonder verbitterde gevechten werd de vijand ge dwongen zich met zware verliezen terug te trekken. Onze troepen getuigden van hun bekende dapperheid en aanvalsgeest. Vooral de 14e Afdeeling van het cavalcrie-eskadron en het 3de Batal jon Galliano, die door de herhaalde aanvallen en tegenaanvallen de al gemeene verspreiding der vijandelijke afdeelingen veroorzaakten, heb ben zich onderscheiden. Daarna werd het woord verleend w aan den h. Delwaide, burgemeester vande algemeene Winterhulp op 30 Juni 1941, waarvan j Antwerpen, die zijn dank uitdrukte aan terhulp besloten werd met de uitvoe- de belangrijkste posten in ons blad j het centraal uitvoerend komitcit voor ring van Naar Wijd en Zijd» dat recht- reeds werden gepubliceerd. (Zie verder volgende kolom) i staande aanhoord werd. Indien het vervaardigen der één heidssigaret waarvan aanvankelijk sprake was, is verzaakt, dan zullen de groote firma's toch hunne gekende merken van de markt halen en varvan gen door elk een nieuw merk. Zelfs kunnen wij zeggen dat met deze werk wijze reeds een aanvang is gemaakt. Zoo vervangt de firma Odon War land hare merken «Boule Nationale «Boule d'Or» en «Boule Américaine n door de sigaret O. W. De Firma Van der Eist zet, in plaats van haar «Belga» het merk V.F. op de markt, terwijl de firma Goset haar «Saint Michel» de plaats doet ruimen voor eene sigaret Amadis». STRENGER KONTROOL NOODZAKELIJK De Tabakcentrale zou de kontrool die zij thans uitoefent over de fabrikan ten, moeten uitbreiden door b.v. een dienst in het l-ven te roepen, welke I door de belanghebbenden, hetzij klein handelaars, hetzij verbruikers, zouden worden ingediend. Deze dienst zou in gelijke hoeveelheid groot- en kleinhan delaars omvatten en al de neergelegde grieven onderzoeken en eene logische oplossing trachten te bezorgen. Indien men b.v. aldus een handelaar moest ontdekken, die sigaretten verkoopt aan overdreven prijs, dan bestaan er mid delen genoeg om na te gaan waar deze zijn voorraad heeft gehaald en om de passende sancties te treffen. Tot Au toe zijn de «tabaksmokke- laars»tegen straffeloosheid verzekerd. Het is aldus dat men in de private clubs in schouwburgen en zelfs openbaar in sommige groote koffiehuizen, bij den «chasseur» doosjes sigaretten kan krij gen zonder de minste moeite als men maar 20 of 25 frank wil betalen, en zelfs Engelsche aan 45 en 50 fr. Dit is een uitbuiterij, waaraan ten dringend ste paal en perk dient gesteld. Nu de «éénheidssigaretten per firma be zitten zal het zooveel te gemakkelijke^ zijn aan de kontroleurs, die op delen sluikhandel jacht zullen maken, na te gaan vanwaar die andere metken ko men. Wat alles natuurlijk hiet belet dal het inrichten der «tabrakkaarto, zooals hier vroeger werd uiteengezet in de aandacht der T'abakcentrale blijft aan- l bevolen.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1