DE HERFST NADERT KIEF door de Duitschers bezet DE WEDER OPBOUW VAN ONS LAND Onderzoeks kom issies en Sekretariaten voor het Onderzoek der militaire pensioe nen 1940 Zeven duizend broodzegels gestolen te Etterbeek De prijzen der druiven Ook Poltawa Ingenomen. - Vier Sowjetlegers ingesloten DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT DE TOESTAND IN IRAN VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 20, ZONDAG 21, en MAANDAG 22 SEPTEMBER 1941 DE VOLKSSTEM XXXXVIII. JAARGANG NUMMER 113 Uitgave van de S.M. >D« Vooruitgang. Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Haves Agentschap, 15, Ad. Mm laan, BnjsaeL Ik wil niet veel te melden... niet veel te vertellen De dagen volgen elkaar regelmatig en snel op... maar daarom gelijken ze niet aan elkaar I Er zijn dagen van kalmte en dagen van beproeving... dagen van betrekke lijke rust en andere van onafgebroken inspanning Bij rust en kalmte kan men gemak kelijk nadenken... zich herinneren.... vergelijken, concludeerên... terwijl bij drukken arbeid heel vaak, de geest en zelfs het hart totaal zijn in beslag geno men. Het kan wel eens stormen, zoo- j dat het onmogelijk wordt, zijn denk-' kracht te beoefenen buiten het kader j van een nauw afgebakend programma. Dan moet men maar geduld hebben en de kalme uren lijdzaam afwachten, j Maar toen ik de stilte verliet van het, midden waar ik verscheidene dagen J had doorgebracht... en weerom in de buitenwereld kwam... toen ik reisde door de velden, langs de vredige dorp-j jes, toen viel het me op hoe schielijk de j natuur aan 't veranderen was j 't Ging nochtans naar den middag j toe... en toch hing er een ijzige kilte in de lucht... een grijze nevel zweefde boven de aarde als een rouwfloers om vergane schoonheid. Er lag over de schepping als een stemming van overrijpheid... en over rijpheid beteekent een naderen tot den dood. Kaal en ledigheid verspreidde^ iets heel triestigs over de landouwen... de bruine velden laten een indruk van gelaten wee en treurnis. De boomen zelfs neigen bijna weemoedig hun krui nen nederwaarts... hun bladerendos hangt slap, omtrent levenloos aan hun takken en twijgjes. Doorheen hun groen ornaat openbaart zich reeds hier en daar een geel wordende plek... over rijpheid laat ook hier zijn sporen na... in het anders zoo verheffend omhulsel van veld en boschreuzen Waar ik ook mijne onderzoekende blikken laat gaan en rusten... overal werpt zich een beeld en tafereel op van stil... langzaam uitgaande leven. De zon verliest haar kracht en vurigheid in de spijtige traagheid waarmee ze aan de oosterkim verschijnt... in de onaange name haast waarmee ze naar den wes terhorizont neerdaalt. De herfst nadert met rasse schreden! Wat heel de redelooze natuur zoo innig en reëel aanvoelt, heeft zijn weerslag op 's menschen geest en hart er ligt iets pijnlijks in het gewaarworden van het doodgaan der schepping... zooals er verkwikking ontstaat uit haar volle weelderig leven. Zoo is de onverbiddelijke wet hier beneden Niets blijft in den bestendi gen toestand van gaafheid, algeheele volmaaktheid Doch in de afwisseling ligt iets dat bekoort en aantrekkelijk aandoet. Het leven der natuur is een zwijgzaam op gaan naar een onbewuste apothéose van schoonheid... kort van duur, want het schoone duurt nooit lang... om dan stelselmatig af te dalen naar het uitgaan. Sterven en verrijzen t Zijn de twee uiteinden tusschen dewelke het proces van de natuur zich ontwikkelt. Dit alles aanschouwt en weet de mensch Vergeet hij niet dat hij zelf, welke die indrukken opvangt, zich be weegt tusschen deze twee uiteindelijke punten Het menschenleven heeft zijn lente, zijn zomer, zijn herfst en wintertijd. Op welk jaargetijde bevinden we ons? Boven elke impressie zweeft hij met zijn sterken wil Hij vangt gaarne de indrukken op uit de stomme natuur.Hij vindt er trouwens veel levenswijsheid in; maar hij wordt nooit de speelbal, de dupe van die gewaarwordingen... Hij leert ook zonnig zijn wanneer het stormt om hem heen... te midden van de felste orkanen. Wat hem ook omgeve, hij staat pal, o-nwrikbaar aan het roer van zijn le vensschip, dat zelf geleid wordt door de vaardige hand van den Onzichtbaren Stuurman, den Oppersten Reeder... God Hij bezit zelfvertrouwen... maar ter- zelfdertijd een onwankelbaar betrou wen in de sterke maar zóó zachte hand van Dengene Die bij hem is Samen varen ze uit... hij en God...en stevenen, richten koers soms door be roerde onstuimige wateren ngar veilige havens. Moed en vertrouwen DENDERZOON. EEN SAMENVATTENDE UIT EENZETTING VAN DEN HEER VERWILGHEN Onder den titel «Principes van den wederopbouw heeft de h. Ch. Verwil— ghen in de «Europaeische Revue» een studie gepubliceerd over dit belangrijk vraagstuk. Als kommissaris-generaal voor des Lands Wederopbouw, schrijft de heer Verwilghen eerst en vooral over zijn opvatting te dezer zake e.n. dat het werk van den wederopbouw op veel breeder basis diende opgevat dan dit in 1 9 1 8 het geval is geweest. Het volstond niet alles weer op te bouwen zooals het geweest was zonder zich de lessen ten nutte te maken van het verleden en zonder rekening te houden met de toekomst. Er werd bij den wederopbouw steeds volgens vastgestelde plannen ge werkt. In de plaats van totaal gebrek aan coördinatie moest orde komen, in de plaats van het privaat het algemeen belang van de gemeenschap. Als voorbeeld hiervan haalt de heer Verwilghen aan Aldus moest men, alvorens den we deropbouw eener fabriek aan te vatten, nauwkeurig al de elementen onderzoe ken die pleiten ten voordeele van dien wederopbouw waarbij het kriterium niet in het privaat belang doch de eko- nomische noodwendigheden van de gemeenschap. Dezelfde overwegingen waren van beslissenden aard waar het ging voor het kiezen van geschikte plaatsen van industrieele centra, voor het opmaken van plannen van verkeerswegen, voor den wederopbouw en de verplaatsing van bruggen en viadukten. Een werk van wederopbouw, dat zoo zorgvuldig wordt geleid biedt niet alleen de mogelijkheid nijverheidsin- stellingen te verbeteren of uit te breiden doch tevens de materialen te doen ge bruiken waarvan men niet hield en de werkmethodes van vroeger terug in eere te brengen. Nadat de h. Verwilghen heeft uitge weid over de werking zijner diensten, de opslorping der werkloosheid dank aan de wederopbouw, zegt hij enkele woorden over den Dienst voor Urba nisme en Architectuur. Het doel van den Dienst voor Urba nisme en Architectuur is den strijd aan te binden, met alle middelen die hem ter beschikking staan, tegen de anarchie in de stad en op den buiten inzake ar chitectuur en gezamenlijke plannen. De grootste moeilijkheden waarop wij hier stuiten zijn niet van lechnischen aard doch komen vooral uit de vroege re autonomie en het gebrek aan coör dinatie gesproten uit de rechtsprincie- pen van de gemeentelijke autonomie. De vier onderverdeelingen van dit departement (plannen, urbanisme, ar chitectuur en bescherming van monu menten) streven respektievelijk het volgende na uiteindelijk tot een alge meen plan te komen voor den opbouw in Belgie, alles praktisch te reorganisee- ren en rekening houdend met de uit breidingsmogelijkheid van de groote urbanisatie centra en hierbij den kend aan hun eenmaking (Groot-Brug ge, Groot-Antwerpen werden reeds be studeerd) de «architecturale wange drochten doen verdwijnen, technisch werk dat tevens zijn philosophische en sociale zijde heeft. De h. Verwilghen wijst er tenslotte op dat dfe taak van den dienst geplaatst is in het teeken eencr verbinding van het verleden met de toekomst en een gezonde zin voor traditie. Naar het Staatsblad mededeelt zijn de provinciale afdeelingen voor onder zoek der militaire pensioenen op het punt hun werkzaamheden te beginnen. Deze afdeelingen zijn verdeeld in 12 administratieve kommissies, 12 medi sche kommissies van eersten aanleg en 2 kamers van beroep. De verschillende kommissies zullen bediend worden door sekretariaten. De zetels dezer kommissies zijn ge vestigd r voor het Vlaamsch gedeelte van het land te Brussel, Brugge, Gent, Kortrijk, Hasselt. Voor het Fransch ge deelte Brussel, Luik, Namen, Charle roi, Doornik, Libramont. De dossiers der aanvragen om pen sioen zullen van nu af aan, door deze sekretariaten onderzocht worden, vooral eer zij aan de bevoegde administratieve en medische kommissies onderworpen worden. De voorzitter van den D. I. P. (hoofd- distrikt van den dienst voor invalidi teitspensioenen 1940, Guldenvlieslaan 72, Brussel), zal eerlang overgaan tot het instellen dezer kommissies. Hieronder de adressen der adminis tratieve sekretariaten welke reeds in wer king zijn alsook de namen der sekreta- rissen die ze besturen Brussel. (Dit tweetalig sekretariaat zal de Vlaamschc en Fransche kommissies bedienen). 72, Guldenvlieslaan, sekre- laris M. Bekaert. Gent, 55 Akkergemstr., sekretaris M. De Paep/^v. Brugge, 1 Hoefijzerstr., sekr. MkA'&mwenbecck Antwerpen, 27 Mozartstr., sekr. M. Smeesters Luik, 109 rue Saint-Laurent, sekr. M. Croy Libramont, Institut provincial d'Hygiène, sekr. M. Chainaye; Namen, 55 rue Marie-Henriette, sekr. M. Pajot Charleroi, 54 rue de Montigny, sekr.: M. Moreau, Beroepssekretariaat Brussel, 74 Guldenvlieslaan, sekr. M. Peek De invaliden die door den dienst der militaire pensioenen, Galiléelaan 3, Brussel, er van verwittigd zijn gewor den dat hun dossier aan den Dienst voor invaliditeitspensioenen overge maakt werd, kunnen bij voormelde se kretariaten alle nuttige inlichtingen om trent hun aanvraag bekomen. In het gemeentehuis te Etterbeek wer den uit een koffer, die in den kelder van het gebouw was geplaatst, 7.000 brood zegels gestolen. De politie heeft onmiddellijk een on derzoek ingesteld, dat zich voorloopig beperkt tot het administratief personeel, daar de dief in het bezit is gekomen van den inhoud van den koffer, zonder dezen te hebben moeten openbreken. De richtprijzen van de druiven ver schenen in het Staatsblad van 19 Sep tember worden gewijzigd als volgt DRUIVEN Groep 1Zwarte druiven. Kwaliteit A. per kg. 12.14.05 17.55 Kwaliteit B. per kg. 9.10.60 13.25 Kwaliteit C. per kg. 7.8.25 10.30 Groep II. Frankenthal. Kwaliteit A. per kg. 13.15.25 19. Kwaliteit B. per kg. 10.11,75 14.70 Kwaliteit C. per kg. 7.8.25 10.30 Groep III. Leopold III. Kwaliteit A. per kg. 22.25.70 32.10 Kwaliteit B. per kg. 18.21.05 26.30 Kwaliteit C. per kg. 9.10.60 13.25 Groep IV. Witte druiven. Kwaliteit A. per kg. 20.23.35 29.20 Kwaliteit B. per kg. 16.18.70 23.35 Kwaliteit C. per kg. 8.9.45 1 1.60 j Groep V. Canon Hall. Kwaliteit A. per kg. 32.37.25 46.50j Kwaliteit B. per kg. 28.32.65 40.80 (Kwaliteit C. per kg. 16.18.70 23.35 19 Sept. Het opperbevel van de gemaakte omsingelingsoperaties Hoofdkwartier van den Fuehrer, Weermacht deelt' mede In het raam van de op heden bekend werd ook de aanval tegen Kief ingezet. Na de koene doorbraak door de flink versterkte vestingswerken op den Westelijken oever van den Dnjeper, zijn onze troepen de stad binnenge drongen. Op de citadel wappert seder Vrijdagvoormiddag de Duitsche oorlogs- vlag. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 19 Sept. Het opperbevel Van het leger maakt bekend Duitsche troepen, die na het oversteken van den Dnjeper bij Krements- joeg den aanval verder eveneens naar het Noord-Oosten doorzetten, heb ben Poltava, op 1 20 km. ten Zuid-Westen van Kharkow, ingenomen. De beteekenis van deze operaties, die zich in een gebied voltrekken.dat tusschen den benedenloop van don Dnjeper en de Djessna ligt, is thans nog niet te overzien. Wat echter vaststaat is dat een Duitsche ring werd" gesloten rondom vier Sovjetlegers, en dat met hun totale vernietiging mag rekening worden gehouden. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 19 Sept. Het opperbe- Vvel van de Weermacht deelt mede Zooals reeds door een extra-melding van het hoofdkwartier werd bekend gemaakt, hebben de koncentrische aanvalsoperaties der legergroepen van generaal-veldmaarschalk von Rundstedt en van generaal-maarschalk von Bock, thans tot een nieuwen geweldigen omsin gelingsslag geleid. In aansluiting met den slag bij Gommel waren sterke krachten tegen den boven- en benedenloop van de Desna voortgerukt, om door hardnekkige gevechten de rivier te overschrijden. Van hieruit werd de aanval naar het Zuiden voortgezet, om de verbinding te verwe zenlijken met een legergroep die den Dnjeper van Krementejoeg af on der möeilijke omstandigheden ov;-r een breedte van 120 km. overschre den had en tot den aanval in ^e richting van het Noorden was overgegaan. Sinds 1 3 September is de vereeniging dezer krachten op 200 km. ten Oosten van Kief verwezenlijkt. Hierdoor is de ring rondom vier Sovjetle gers gesloten. De vernietiging dezer legers is in vollen gang. Aan het glansrijk verloop dezer operaties hebben de luchtvloten van kolonel-gene raal Loehr en van generaal-veldmaarschalk Kesselring een groot aandeel. Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 18 op 19 September Mos kou, alsmede de stad en haven van Odessa met goeden uitslag aan. Tal rijke branden ontstonden. Aan de Britsche Oostkust bombardeerden gevechtsvliegtuigen verschei dene voor den oorlog van belang zijnde installaties. Bij pogingen van den vijand om gistermiddag boven Holland en de bezette gebieden aan het kanaal door te dringen, schoten jagers, lucht- doelartillerie en mijnvegers twintig Britsche vliegtuigen waaronder vier bommenwerpers, neer. Noch bij dag, noch bij nacht drong de vijand boven het Rijksgebied. De verliezen van de Sovjetweermacht aan gevangenen hebben tot nu toe het aantal van 1,8 millioen overschreden. Het aantal hunner gesneu velden blijkt ten minste even hoog, waarschijnlijk nog hooger te zijn. Daarentegen poogde de vijandelijke propaganda deze Duitsche succes sen, welke zij niet loochenen kan, te verminderen, door te beweren dat de Duitsche verliezen alleen aan gesneuvelden tusschen 1,5 a 2 millioen man bedragen. Volgens nauwkeurige vaststellingen bedragen onze verliezen in werke lijkheid voor de periode van 22 Juni tot 31 Augustus 1941, bij het leger: (met inbegrip van de Waffen-SS) 84.354 gesneuvelden, 292.690 ge wonden, 18.921 vermisten. Bij het luchtwapen 1.542 gesneuvelden, 3.980 gewonden, 1.378 ver misten. Het Duitsche luchtwapen verloor tijdens den veldtocht in het Oosten tot op 31 Augustus slechts een gedeelte van onze maandproduk- tie, namelijk 725 vliegtuigen. Rome, 1 9 Sept. Het Hoofdkwartier van het leger deelt mede In Noord-Afrika is aan de fronten te land niets nieuws te melden. Het Britsche luchtwapen heeft de havens Bengazi en Tripoli aangevallen. Be nevens de vijandelijke toestellen, waarvan in ons legerbericht van gisteren melding werd gemaakt, werden ook nog twee andere vliegtuigen door onze koopvaardijschepen op zee neergeschoten. In Oost-Afrika heeft de vijand, gebruik makend van den mist, gepoogd onze vooruitgeschoven stellingen in den sektor van Oelchefit aan te vallen. Onze troepen, krachtdadig gesteund door de artillerie, hebben den vij and, die talrijke dooden op het slagveld achterliet, teruggeslagen. LONDEN EN MOSKOU ERKENNEN DEN NIEUWEN SJAH De «Evening Standard» schrijft, dat Groot Brittannie en de Sovjet Unie den nieuwen Sjah aanvaarden. Zijn status zal echter veel van dien van zijn vader verschillen, waarin de rechten van den Sjah met nauwkeurigheid bepaald wor den. De nieuwe Sjah moet om zoo te zeggen een proeftijd doormaken en moet gedurende deze periode de geal lieerden steunen. DUITSCHE STAATSBURGERS HEBBEN TEHERAN VERLATEN Teheran, 18 Sept. Zender Tehe ran deelt mede, dat de Duitsche staats burgers Teheran hebben verlaten. Een groep is in de richting van Ahwas ver trokken, een andere in de richting Kas- win. Ook de leden van de Duitsche, Italiaansche, Hongaarsche en Roe- meensche ambassades hebben met vrouwen en kinderen de hoofdstad verlaten. DE NIEUWE SJAH BEÜEDIGD Naar Reuter uit Teheran verneemt heeft de Iraansche kroonprins in 't Par lement ziin eed als Sjah afgelegd. In afwijking van de gebruiken hiekl de nieuwe Sjah dadelijk na zijn eedaf legging een korte toespraak, waarin hij de samenwerking van zijn regeering met Groot Brittannie en de Sovjets toe zegde.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1