DE DOCHTER [van den BURGEMEESTER Gemengd Nieuws Bestaat er gevaar voor onzen veestapel? Het breiwerk van den gevangene In de Vleamsche Akademie voor Taal= en Letterkunde Uit het Staatsblad Onze belasting. ontvangsten WOENSDAG 24 SEPTEMBER O. L. VROUW TER SLAVEN (Salve). Gloria. Prefatie «In Festivitate». Luik Octaafdag H. Lambertus XHoogdubbel). Wit. DONDERDAG 25 SEPTEMBER MIS VAN 16e ZONDAG (Miserere). Geb. 2e «A cunctis» 3e naar keuze. Groen. Gent H. Gerulphus (dubbel). Rood BENZINE UIT ONRIJPE DRUI iVEN Eenigen tijd geleden verspreid" 'de zich in de wijnbouwstreken van Noord-Portugal het dwaze gerucht, dat onrijpe druiven aangewend konden wor den voor 't verkrijgen van synthetische benzine, en dat dergelijke druiven door de bezitters van benzine pompen tegen hooge prijzen opgekocht weiden. De naieve bevolking meende zeker.dat ieder pomp haar eigen benzine produceerde. Het gevolg van dit gerucht was, dat de pomphouders van alle kanten onrijpe druiven aangeboden kregen. Het waren meestal vrouwen, die zich beijverden de waar van de hand te doen en ze waren niet weinig onthutst onverrichterzake te i:loeten terugkeeren.Voor eenige onder Laar belooft deze geschiedenis nog een gerechterlijk naspel te hebben, daar zij zich de druiven op oneerlijke wijze toe geëigend hadden. LXL JL Een vraag waarop volgens Volk en Bodem orgaan van de Nationale Voedingscorporatie, dient geantwoord is «Wat zal er van onzen veestapel ge worden bij de huidige cadans van de leveringen De telling van 15 Mei 1941 gaf in ronde cijfers 1.990.000 stuks rundvee. Men kan veronderstellen dat van l Maart 1941 tot 29 Februari 1942 13.000 stuks per week zullen geleverd worden, 't zij voor gansch het jaar on geveer 675.000. Deze cijfers^zijn hoo ger dan de werkelijkheid. Wij doen dit met opzet opdat we er niet zouden van beschuldigd worden den toestand te onderschatten om een kunstmatig op timisme te scheppen. Bij de telling waren er 828.000 melkkoeien. Dit cijfer is nu met een ze ker t.h. verminderd. Men mag noch tans veronderstellen dat tusschen de twee vernoemde data t t.t.z. op één jaar 550.000 kalveren geboren werden. Grosso modo zal de toestand op 28 Februari 1942 er als volgt uitzien Stuks vee op 15 Mei 1941 1.990.000 Stuks vee geslacht van 1-3-41 tot 29-2 1942. 675.000 Overschot 1.315.000 Jong vee 550.000 NIEUWE POSTZEGEL. Naar men verneemt uit officieuze bron zou de nieuwe Winlerhulpreeks 1941-1942 enkel op 2 November a.s. verschijnen. De reeks zou ongeveer dezelfde prijs kosten als deze oer Historische Por tretten)) en zou St Maarten, de broeder lijke hulp aan noodlijdenden verbeel den. Er zouden verschillende ontwer pen zijn, allen genomen uit de St Maar- ten's folklore van ons land. Dit is nog niet officieel en wij geven dus deze inlichting onder alle voorbe houd. Later komen wij hier nog over terug. Anderzijds is van het type Leopold 111, de 1 fr. verschenen in licht veran derde kleur, van karmijn naar licht rood. VOORHISTORISCHE ROTSTEE- KENINGEN IN SPANJE ONTDEKT. Bij La Solena, de la Sierra, nabij het door zijn kwikzilvergroeven bekende gebied Almaden, zijn talrijke voor historische rotsteekeningen ontdekt. Deze teekeningen komen voor in een grooten rotswand, op een hoogte van ongeveer twee meter, dicht bij een klein- grot, die klaarblijkelijk in voorhistori sche tijden bewoond was. Totnogtoe telde men 30 tot 40 afbeeldingen, die grootendeels menschen, herten en zon nen voorstellen. HUIDZIEKTEN DOOR GE VERFDE KLEF.DING. In het zie kenhuis van Skive (Jutland) hebben zich kort na elkaar, twee gevallen van een onbekend soort ekzema voorge daan, welke, zoo bleek uit het onder zoek, door het dragen van geverfde kleedingstoffen veroorzaakt werd. Bei de patiënten werden aangetast tenge volge van de zgn. Azo-klcurstof, waar in hun kleuren gedrenkt waren. Ook in het Kopenhaagsche Finsen-Instiluut voor stralenbehandeling waren talrijke personen in behandeling wier ziekte het gevolg was van dergelijke kleurstof. Van de 1 1 3 gevallen waren 69 door blauwe. 39 door zwarte en 5 door bruine kleurstof veroorzaakt. VERDUISTERING Woensdag 24 Sept. v. 19,38 tot 7,31 u. Donderdag 25 Sept. v. 19,36 tot 7.32 Totaal 1.865.000 De veestapel zal natuurlijk eenigs- zins verminderd zijn. Ook het gemid delde gewicht zal waarschijnlijk kleiner zijn dan op 15 Mei 1941. Het volgend jaar zal dus het nieuwe leveringsplan moeten opgemaakt wor den door den algemeenen toestand van onzen veestapel weder aan te passen aan de omstandigheden. Bijzondere aandacht zal gewijd worden aan het vrijwaren van de melkkoeien, zoodat bij dc slachting de 25 t.h. gemiddeld cijfer van de jaarlijksche vernieuwing niet overschreden wordt. Deze dienst van het Roode Kruis van België, doet al het mogelijke om aan alle gevangenen, die een tweeden winter in gevangenschap moeten doorbrengen, wollen kleedingjitukken te verschaffen, ten einde aan de koude te weerstaan, die in zekere streken van Duitschland bij zonder hevig is. De huidige omstandigheden maken het gansch onmogelijk over te gaan tot het aankoopen van duizenden kg. wol, die noodig zijn lot het vervaardigen van truien, bivakmutsen, sjerpen, kousen, enz., bestemd voor de 50.000 gevange nen beroofd van het noodzakelijke. Dit resultaat kan echter niet bereikt worden zonder de medewerking van eiken indi- vidueelen steun en van de plaatselijke werkinrichtingen van gansch het land. Het «Breiwerk van den Gevangenen doet een dringend beroep op de vrouwe lijke bevolking van gansch het land. Dat ieder een kleedingsluk breie voor onze gevangenen, zelfs met reeds gebezigde wol; er is geen kwestie van keurigheid, maar enkel van warmte te verschaffen en er is haast bij. Overschotten van wol en alle wolaf- val worden met den grootsten dank aan vaard. Doet uw verzending onmiddellijk aan "Het Breiwerk van den Gevangene», 148, Louizalaan te Brussel, of geeft het eenvoudig af op het kantoor van uw plaatselijke sektie van het Roode Kruis, met de vermelding «Breiwerk van den Gevangene)). IWJU »l I—Ml De Koninklijke Vlaamsche Akademie voor Taal- en Letterkunde hield haar algemeene vergadering van September. In een der twee bestendige kommissies, welke 's morgens vergaderden, sprak dr. Aug. Van Cauwelaert over «Karei van de Woestijne of Dichter van het Getal»; in de andere kommissie leidde prof. dr. Grootacrs een bespreking in over het ontwerp van een nieuw Nederlandsche woordenboek, samenvatting van het ontwerp van een nieuw Nederlandsch Taal», waarvan de uitgave in het voor uitzicht werd gesteld. 's- Namiddags, bij den aanvang van de algemeene vergadering, bracht de h. Emmanuel De Bom, bestuurder van de Akademie, voor de opstaande vergade ring, een eerbiedige hulde aan de nage dachtenis van het buitenlandsche eere lid, dr. J. Fr. Sterck, den alomgeachten Vondelkenner, voor weinige dagen aan de Nederlandsche geleerde wereld ont vallen. Na eenige punten van administratief belang te hebben afgehandeld, verleen de de voorzitter 't woord nogmaals aan dr. August Van Cauwelaert om het tweede aeel van zijn studie over Van de Woestijne voor te dragen, namelijk het hoofdstuk getiteld Van de Woestijne of de volstrekte belijdenis». BESLUIT HOUDENDE OPRICH TING DER HOOFDGROEPEERING TOERISME Op grond van de besluiten van 10 Februari en 5 Maart 1941 wordt de Hoofdgroepeering Toerisme opge richt, hebbende het karakter van open bare instelling en de uitsluitende verte genwoordiging van haar ekonomisch ressort. Bij de hoofdgroepeering Toerisme worden aangesloteh alle ondernemers en ondernemingen, zoo natuurlijke als rechtspersonen, die een ekonomi- sche bedrijvigheid van toeristisch be lang uitoefenen. Hiermede worden be doeld de exploitanten. a) Reisbureau's b) Hotels-, drank- en spijshuizen en aanverwante bedrijven, n.l. alle onder nemingen bedoeld door het koninklijk besluit van 26 Augustus 1935 en de uitvoeringsbesluiten, verder familie pensions, waar toeristen en kuurgasten voor bepaalde periodes gelogeerd en gevoed worden, fa»»riliepensions waar voor onbepaalde termijnen tegen vaste betaling aan personen kost en inwoon verschaft wordt, verhuurders die voor bepaalde termijnen kamers of huizen verhuren aan villegiatuurgasten. Worden beschouwd als drank- en spijshuizen, inrichtingen waar. zonder inachtneming van den bedrijfsvorm, spijzen en dranken tot onmiddellijk verbruik ter plaatse verkocht worden c) Toeristische merkwaardigheden en aantrekkelijkheden, n.l. exploitan- i ten van alles wat wordt uitgebaat met de bedoeling toeristen en bezoekers te lokken en te interesseeren, alle bedrij ven en hulpbedrijven ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Hier mede vallen niet de vereenigingen voor vreemdelingenverkeer en toerisme er kend door het Kommissariaal-Gene- raal voor Toerisme. De leider der hoofdgroepeering zal bepalen in welke ondergeschikte groe peeringen de bij dé- hoofdgroepeering aangesloten ondernemingen zullen worden ondergebracht. 't schrijven, terwijl de veldwachter-se cretaris afwezig was. Zijn gewone groet bleef echter onbeantwoord. Hierover verwonderd, daar hij gewoon was al tijd dadelijk een vriendelijken tegen- groet te hooren en vervolgens over de eene of andere -angelegenheid een ge sprek te beginnen, wilde hij vragen of hem niets deerde, doch bedacht zich en begon met het invullen der stukken, die den vorigen avond niet waren klaar gekomen. Om de aandacht van zijn papa op zich te vestigen en in de hoop hem aan 't spreken te brengen, begon hij met den stoel waarop hij zat te schuiven, hoestte van tijd tot tijd en wierp meteen steelsgewijze een blik op zijn papa, maar hèt baatte niet, de ou de heer scheen zijn zoon niet te zien. Karei begon nu te begrijpen dat er niets aan te doen was, schreef daarom maar ijverig voort en dacht bij zich- zelven Papa schijnt niet best gehu meurd te zijn, of wel heeft hij heden nacht niet goed geslapen. Mogelijk heeft hij veel werk gekregen, dat hij daarom niet spreekt, en reeds zoo druk bezig is. Nadat deze toestand een tijdlang had voortgeduurd scheen het toch, dat de burgemeester er zelf een einde wilde aan maken; hij legde de pen ter zijde, wierp een onderzoekenden blik op zijn zoon, welken dezen zonder blikken of blozen doorstond, en vroeg dan Gij zijt gisteravond immers het laatst hier geweest. Karei Ja, papa ik moest deze stukken nog klaar hebben, maar ik heb ze toch ■mi uiiiiiu i De totale ontvangsten aan belastin gen bedroegen over Augustus 95 3. 918.147 fr. tegenover 499.149.027 voor de overeenstemmende maand van 1940. Voor dc eerste acht maanden van het jaar 1 94 1 wijzen de fiskale ontvangs ten een totaal aan van 6.700.277.434 fr. terwijl de begrooting het cijfer aangaf van 6.377.287.500 fr. zoodat er dus een overschot bestaat van 322.939.934 fr. In het jaar 1940 was het totaal van dc overeenkomstige ontvangsten 8 mil Hard 991.992.722 fr. tegenover een begrooting van 10.139.420.000 fr. of wel een tekort van 1.147.497.227 fr. Een overschot van de ontvangsten voor de acht maanden van het jaar •spruit in hoofdzaak voort uit de recht- streeksche belastingen en wel van de mobilienbelasting en de bedrijfsbelas ting. Beiden brachten onderscheidenlijk 452.766.730 fr. tegenover een begroo- tingscijfer van 331.500.000 en 200. 758.607 tegenover een begrootingscij- fer van 1 76.250.000 fr. op. VERVALSCHTE RANTSOEN ZEGELS TE GENT EEN DERTIGTAL AANHOUDINGEN In verband met een zaak van verval- cchen en uitgeven van rantsoenzegels, welke eenige dagen geleden werd ont dekt, werd op bevel van het parket, door de diensten der rechterlijke politie, een ernstig en uiteenloopend onderzoek ingesteld, met het gevolg dat talrijke aanhoudingen zijn uitgevoerd. In de diensten der rantsoenecring in de middenbureelen, Kouter, werd ont dekt dat op de kontroolbladen der ze gels nr. 1vervalschte zegels werden geplakt. Deze zegels, merkwaardig na gemaakt, zijn nochtans moeilijk te on derscheiden van de «echte zegels». Niettemin werd tenslotte vastgesteld dat ruim 20.000 vervalschte rantsoenzegels op bedoelde bladen waren geplakt. In verband met deze zaak werd dan ook overgegaan tot de aanhouding van een dertigtal personen, waaronder bak kers, winkeliers, apothekers, enz., aan wie de kontroolbladen met de ver valschte zegels behoorden. Tot op heden werden de «vervalschers» der rantsoen zegels niet ontdekt. De aangehouden personen zijn voor den onderzoeksrechter Jacquart versche nen, -die hen onder aanhoudingsbevel heeft geplaatst, in afwachting dat wordt vastgesteld in welke mate zij onwetend waren bij het aanvaarden der vervalsch te rantsoenzegels, waarvan de voort brengers door de rechterlijke politie ijverig worden gezocht. Onnoodig te zeggen dat het ontdek ken van deze «vervalsching» op groote schaal gepleegd, heel wat beroering heeft verwekt. DE BELANGRIJKE DIEFSTAL VAN GELD EN ZEGELTJES In verband met den zegels- en geld- diefstal, die plaats had in de bureelen van den bevoorradingsdienst en in de Handelskamer, beide instellingen ge legen in de St Sauveurstraat, te Ronse, stapte Vrijdagnamiddag het Parket van Oudenaarde ter plaatse af, ten einde een streng onderzoek in te stellen. Er werden in totaal 500 zegelbladen van de loopende periode en 1 35 melk- zegelbladen voor de volgende periode ontvreemd, alsook een som van onge- veer 14.000 fr., waarvan 5000 fr. toe behoorden aan den h. Verpoort Robert bediende van de «Foyer Renaisien», maatschappij voor goedkoope wonin gen. Ook werden ten nadeele der be dienden der Handelskamer een drietal vulpennen ontvreemd. Het is niet uitgesloten dat binnen kort in deze zaak een ophefmakende oplossing aan het licht zal komen. ONGEVAL TE LOKSBERGEN Zondagmorgen omstreeks 1 1 uur, deed er zich te Loksbergen een doode- lijk verkeersongeval voor. Toen de 7-jarige Leon Severe, ter hoogte van de kerk, den steenweg wilde oversteken, werd hij gevat door een zware vrachtwagen komende uit de richting van Hal, en bestuurd door een zekeren Goffin, uit Kortenaken. De knaap werd zwaar ten gronde gesmakt, en met een schedelbreuk opgenomen. Enkele oogenblikken nadien reeds gaf hij den geest. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO TE MECHELEN Aan de Kathelijnepoortbrug had een botsing plaats. Een trein goederenwa gens. getrokken door een lokomotief, machinist A. Moleni, komend van do goederenstatie van Nekkerspoel en rij dende naar de opslagplaats aan het Keerdok, stopte er plots met den laat- sten wagon vlak voor de brug, wat oorzaak was dat een vrachtauto met meubelen geladen, en bestuurd door Victor Schippers, wonende Oude Lier- schebaan, een flinken duw kreeg en zwaar beschadigd werd, waar zich ge lukkig alles bij bepaalde. NAGENOEG EEN HALF MILJOEN FRANK GESTOLEN TE ANTWERPEN Onbekenden zijn binnengedrongen bij een firma aan dc Lange Herentals- sche straat te Antwerpen en hebben den brandkoffer opengebroken. Vierhonderd zeventig duizend fr. werd door de inbrekers buitgemaakt. TWEEJARIG MEISJE DOOR TRAM GEDOOD TE LUIK Rond 7 u. 30 's avonds, had een vreeselijl^ verkeersongeluk plaats in de Robermontstraat te Luik. De kleine Raymonde Houbart, 2 1/2 jaar oud, woonachtig Robermontïtraat 225, speelde op het voetpad samen met haar 5 jarig broertje en 4-jarig zusje en een vriendinnetje van denzelfden ouder dom. Bij den doortocht van een tram, struikelde de kleine Raymonde die on voorzichtig nabij den boord van het voetpad speelde en werd aangehaakt door de tram. Het kleine slachtoffer dat zwaar gewond was aan de heup en overvloedig bloed verloor, ontving de eerste zorgen van een geneesheer en werd vervolgens naar het Beiersch gast huis overgebracht. Haar toestand vergde onmiddellijk een bloedtransfusie, maar spijts de bes te zorgen overleed de kleine rond 22 uur. Door de politie werd het gebruike lijk onderzoek ingesteld en vervolgens het parket verwittigd. TREKKINGEN VERWOESTE GEWESTEN 1923 220ste TREKKING Op 20 September had de 220e trek king plaats van de Leening der Ver woeste Gewoesten 1923. Reeks 053710 n. 4 wint 500.000 fr. Reeks 196695 n. 4 wint 100.000 fr. Volgende nummers winnen elk 50.000 frank 021390 n. 1; 168543 n. 3; 386722 n. 4. Al de andere nummers van voor melde reeksen zijn uilkeerbaar met 5 75 fr. of met 550 fr., naar gelang zij, al dan niet, werden omgewisseld bij de konversie van 1935. Een oude oorspronkelijke Novelle door T... 4de Vervolg. Leonore, zeide hij (de E liet hij ialtijd weg omdat het woord hem anders te langdradig was), gij wilt zeker, als gij ouder zijt, de vrouw van een rijken baron, graaf of prins worden: anders toch kunt ge niet hoog genoeg in de maatschappij opklimmen, om alles van de wereld te genieten, wat er van te ge nieten is. Wat moet dat beteekenen. Karei. Hoe komt gij daaraan vraagde Ele- onore. Hoe ik daar aan kom Wel, mama heeft het u immers voorgehou den I 't Is niet waar, gij weet er niets van. Och kom, zusje, jok nu maar ajiet ik heb het zooeven gehoord,vóór lie binnenkwam. Zoo dan hebt ge ons beluisterd, dat vind ik niet mooi van u, Karei Neen, ik heb u niet beluisterd; ik boorde het zoo en passant, toen ik wal de binnenkomen. Welnu, al had mama het gezegd, wat zou het dan nog Het zou zooveel, dat ik er u al vast meê feliciteer. Dat neem ik niet aan, Karei. Maar, als gij later zulk een aan zienlijke dame wordt, dan verstoot ge mij, een armen broer immers niet Houd nu maar op met die plage rij, Karei, viel mevrouw in, gij weet dat ik daar niet op gesteld ben. Laat uwe zuster worden wat zij kan en wil; gij hebt daar niets mee te maken. En voegde zij er verstoord bij omdat Ka- rel nu met de plannen en bedoelingen, die zij van hare dochter koesterde, be kend was als gij later burgemeester zijt, zult gij voor haar wel niet behoe ven te zorgen. Na deze terechtwijzing verwijderde Karei zich zwijgend, wel wetende dat er met mama, als ze kwaad was, niets was uit te richten; buitendien wist hij ook, en had het reeds lang bemerkt, dat zij op verre na niet zooveel yan hem hield als zijn papa. IV. DE BESCHULDIGING Toen Karei Van Straten den vol genden ochtend op het kantoor zijns vaders kwam, was deze reeds druk aan niet afgekregen, omdat het mij te laat werd. Doch, wat bedoelt gij met die vraag, papa Ik bedoel er meê, of gij ook weet waar de vier rijksdaalders zijn geble ven, die ik gisteren hier op den lesse naar heb gelegd, en vergeten heb weg te sluiten, hernam de burgemeester op strengen toon en met een toornig ge laat, gij hebt ze immers wel zien liggen? Ja wel, papa, bevestigde Karei met ontroerde stem, terwijl hij van top tot teen begon te beven, niet wetend wat er zou volgen. Welnu, die rijksdaalders waren heden ochtend, toen ik hier binnen kwam, verdwenen en niemand kan ze ontvreemd hebben dan gij, omdat gij, volgens uw eigen woorden, het laatst op 't kantoor zijt geweest. Ik verzeker u, dat ik er niets van weet papa, antwoordde Karei, over het gansche lichaam bevende van angst voor den toorn zijns vaders, dien hij nog nooit zoo vergramd had gezien als op dit oogenblik. Gij zoudt het niet welen bulder de de burgemeester, opspringend en buiten zich zeiven van toorn, gij hebt ze in den zak gestoken, om er wellicht met uwe kameraden goede sier meê te maken in «het Gouden Hert». Ik moest u met eigene handen achter de tralies brengen, ware het niet dat wij allen door u ontaarde, werden geschand vlekt. Pak u weg, uit mijne oogen, dat ik u niet meer zie En indien gij binnen een uur niet bekent het geld te hebben gestolen, zal ik toch genoodzaakt zijn u te doen opsluiten teneinde een waar schuwend voorbeeld te ^even aan an deren. Hij stampvoette van woede en gram schap, en maakte aanstalten om zijn zoon aan te vatten en de deur uit te werpen. De arme jongen liet het zoover ech ter niet komen bleek en sidderend, en buiten staat een enkel woord uit te brengen, verwijderde hij zich schielijk, en ging met haastige schreden huis waarts, bevreesd dat hem iemand zou zien en naar de oorzaak zijner ontstel tenis vragen. Geheel verward zonder recht te weten wat hij deed, ijlde hij het huis in, gelijk een vluchteling dien men op de hielen zit, snelde regelrecht naar zijne kamer, waarvan hij de deur ach ter zich dichtsloot, en liet zich op een stoel neer vallen. Nu eerst, nu hij in veiligheid was, kwam hij tot het volle besef van zijn treurigen toestand. Hij bedekte het ge laat met beide handen, terwijl heette tranen hem langs de wangen rolden. Hoe, riep hij na eenige oogenblikken uit, ik zou gestolen hebben, ik zou een dief zijn Een dief I en sidderend streek hij met de hand over het brandende voorhoofd, als om deze gedachte te verdrijven. Neen, ik ben geen dief.her- nam hij na een poos, het is niet waar, ik ben onschuldig. Maar papa wil mij doen opsluiten, ging hij mompelend voort, indien ik niet beken, en ik kan niets bekennen, ik heb niets gestolen. Verboden nadruk. .(Vervolg.)

De Volksstem | 1941 | | pagina 2