HOE HIJ DE ECHTE LIEFDE TOND UIT HET STAATSBLAD Oostendsche kinderen naar den Kluisberg ■p-~ aftJon unw jgelijk ou zijn door htfci eigen aktief de uitga- Een ophefmakende juweelendiefstal te Tongeren De zware verliezen der* Sowjet - legers rond Kief DUITSCH LEGER BE RICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT De rantsoeneering der eieren begint in October VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK t 1,15 FR. DONDERDAG 25 ca VRUDAG 26 SEPTEMBER 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVUl. JAARGANG NUMMER (15 UitgBva nn do S.M. ,D« Yoonstgws» Kcrlotnat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Foatchcfcretóimg 1. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Publiciteit b*dt*a bet Arrandissenieal AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BmssaL Telefoon 114 (Vervolg. )j Toen ik dan ten slotte iemand» ge worden was waren hier mede mijn am bities niet uitgeput I Ik wilde nu «iets» zijn. Wat dan 't zou te lang zijn om dit te vertellen... en ook niet voldoende in teressant. Doch wat ik u gerust kan toevertrou wen, is het feit dat ik overal terecht kwam en stuitte op den slechten wil... het egoisme van de menschen. Ben ik een appart, afzonderlijk ge val... of is dat altijd zóó geweest >1... Ik heb geloofd in de goedheid... in de dankbaarheid... in de toewijding 1... Waarom zou ik er niet in gelooven... want ik zelf, zonder verwaandheid, be zat van dit alles zooveel... en bracht het met volle handgrepen naar mijn evenmensch -... Ik had immer zelf nu nog in mijn ouden dag, een hart van een twintigjarigen jongeling. Doch als antwoord ontving ik steeds en overal de onverschilligheid, de on dankbaarheid... de nijd... soms de haat En ik die trilde van het overvloedige leven dat zich geven wilde ten bate van anderen..., ik heb me teruggetrokken van de menschen... en concentreerde me geheel in en op me zelf. Ook daar, zooals in mijn wettige verbintenis, heb ik een schuiloord ge zocht in het stilzwijgen... en naderhand, droomerig zag ik het menschdom voor bij gaan. Toch heb ik nadien nog een proef willen maken Ik trad uit mijn onge- naakbaren toren... en welk een idee ik waagde een kans in de politiek Dit was een andere... een nieuwe droom 1 Maar ik 'meende het goed ik wilde mijn medeburgers vertegenwoordigen, bewogen leven En ik moest de uit gebreide puinen verwijderen waaron der mijn hart bedolven lag Twee zaken echter bleven er over... overleefden het ineenstorten van alles in mijn hart de liefde tot de natuur... en een verre godsdienstige herinnering welke ik beschouwd heb, zooals men soms met teederheid een oude photo bekijkt... geel geworden door den ou derdom en waarin nochtans een gansch verleden schijnt te herleven. De natuur Zij is altijd schoon, immer jeugdig... maar zoo onverschil lig ook Zij glimlacht evengoed op een doop feest... als op een begrafenis Ze luis tert naar den dichter die de teederste woorden vindt om haar te bezingen... maar ze luistert ook naar de brute die in den gracht valt en verwenschingen naar haar slingert. De natuur Maar ik zie ze minder en minder want de jaren wegen zwaar op mijn vermoeide schouders. Broosheid... vergankelijkheid van al les hier beneden Geld, betrekking,.. eer... gezondheid... dit alles hangt aan een zijden draadje, dat eiken dag nog wat dunner wordt... en de dood ver schijnt aan den bocht van den weg Weldra zal ik heengaan... men instal leert zich nooit voor goed in een hotel kamer. Niets blijft me nog over... alles is vergaan tot niets Alles is dood in mij... uitgezonderd mijn hart Het kan dan niet sterven dit miserabel hart? Neen... het gaat niet dood... en altijd heeft het honger naar genegenheid Doch waar is de genegenheid die op recht is... de echte liefde welke nooit verraad pleegt deze die nooit ont goochelt.,. dit; nooit opteert... de liefde welke altijd getrouw bij blijft... Klj uw lichamelijke of zedelijke ellende. De inschrijvingen voor deelneming aan de schoolkolonie op den Kluisberg komen vlot toe men benadert reeds duizend inschrijvingen. Alle verwach tingen worden ver overtroffen en het sukse8 is waarlijk schitterend. Alles laat voorzien dat 400 kinderen jongens en meisjes, uit de officieele en vrije scholen naar den Kluisberg zullen afreizen, dit in de eerstvolgende dagen, waarschijnlijk op 3 Oktober met een specialen trein. Een tweede groep van 400 kinderen zal begin Januari vertrekken, een derde kontingent in April, zoodat iedereen een beurt zal krijgen. VERZEKERING TEGEN DE ON VRIJWILLIGE WERKLOOSHEID hun belangen verdedigen... mijn volk j zwijgzaam... maar eeuwig en vol zelf leiden naar hooger beschaving. Danverloochening en toewijding werd het voor mij... de bodem van den kelk... de voetstamp van alle ezels Vrienden waarin ik nog geloofde... hebben me eenvoudig weg verraden... ik weet niet voor hoeveel geldstukken., maar zeker niet voor veel Ik ben er zelf wat door vernederd... gebeten... want ik dacht waarlijk dat ik meer waard was En ten slotte er genoeg van hebbend zegde ik «Ik zal dan maar leven als een wolf in het midden van de bos- schen...» Jammer genoeg... ik ben geen wolf! Ik verveelde me in mijn stille villa...en daar ik in dien tijd een prachtige auto bezat... zocht ik verstrooiing met alle d«igen uit te rijden. En dan daarna 'k Had spoedig alles gezien... en alle landen zijn om trent dezelfde... zelfde hotels... zelfde banaliteiten... zelfde onverschilligheid. Toen bezocht ik de theaters... woon de de ciné-vertooningen bij... de mu- ziek-concerten Maar op den duur... ik gaapte over al Op dit oogenblik stelde ik me dan de vraag wat blijft u nog over van dit God gevonden ",L" 1.VUAUCI1 VC1ICCUU UI Het Staatsblad van 24 September be vat een besluit betreffende de verzeke ring tegen de onvrijwillige werkloosheid dat luidt als volgt De werkloozenkassen mogen, mits daartoe door het Rijksarbeidsambt te zijn gemachtigd, op de door dit orga- nisme, met het oog op de uitkeering van de werkloozentoelage, te hunner be schikking gestelde fondsen, de sommen opnemen, noodig om hun werkelijke administratiekosten over de dienstjaren 1940 en 1941 te dekken. De machtiging van het Rijksarbeids ambt zal slechts {.vadeden verleend in zou ve te dekken. In elk geval zal het Rijksarbeidsambt het aantal beambten vaststellen, die Waar bevindt zich die sterke liefde voor het verzekeren van het afsluiten zonder dewelke hel leven zelf het bitter- der verrichtingen noodig zijn, en zal ste van alle avonturen wordt een uitersten datum bepalen, na den- Toen trad ik binnen in de kerk van welken de administratiekosten niet mijn kinderjaren en jeugd De zelfde meer door middel van de bij dit artikel Christus is er nog altijd in het taberna- voorziene opgenomen sommen zullen kei... en ik heb hem Goddank, herkend! kunnen gedekt worden. Komt tot mij, zegde Hij eens... Het Rijksarbeidsambt stelt boven- komt tot mij gij allen die lijdt... gij dien de sommen, die voor het nakomen allen die weent... gij allen die bezwijkt van hun verplichtingen noodig zijn, ter onder den last...» beschikking van de werkloozenkassen, En ik voelde zoo geweldig dat ik tot waarvan het liquide aktief ontoereikend die uitgenoodigden behoorde... Het is om de betaling mogelijk te maken hoofd omlaag... voorover gebogen... van de vergoedingen die zij ten opzich- de blikken naar den grond, wijl ik me te van hun leden verschuldigd blijven, al mijn ijdele droomen herinnerde van Het tegemoetkomingsaandeel van de weleer... nu .starend naar het beetje gemeenten in de uitgaven, die uit de asch dat me in de handen nog overbleef betaling van de hoofdtoelagen en de zag ik eindelijk in. dat ik na al die te- gezinstoelagen aan de op hun grondge- leurstellingen naar Hem moest gaan...'bied gedomicilieerde werkloozen voort- naar den Eeuwigen Vriend... den vloeien, zal. voor de dienstjaren 1939 Eenigen altijd trouw blijvenden en 1940, berekend worden op de basis Vriend... die nooit ontgoochelt 'van hun werkelijke bijdrage over het Ik wierp me vóór Hem op de knieën! dienstjaar 1938, voorzien van den door Ik vond kalmte... vrede... vreugde het Rijksarbeidsambt bepaalden ver- Nu mag ik sterven j meerderingscoefficient van de glob- Ik heb dan eindelijk den Waren bale uitgaven voor werkloosheid over Vriend... de echte Liefde... den goeden de dienstjaren 1939 en 1940, in ver- DENDERZOON. houding t In de eerste dagen van Mei 1940, toen talrijke personen uit Tongeren, we gens de oorlogsgebeurtenissen, op de vlucht sloegen, liet notaris Delvigne, wonende Luikersteenweg, te Tongeren, een kistje met kostelijke juweelen in zijn woning achter. Toen de notaris terugkwam stelde hij vast dat én kistje én juweelen ver dwenen waren. Klacht werd ingediend doch bij gebrek aan bewijzen, kon men niets anders doen dan deze zaak klas seeren. Enkele weken geleden bevond me vrouw Delvigne, echtgenoote van den notaris, zich te Luik en kwam er in de rue And ré Dumont voorbij het uitstal raam van juwelier Shuetz. Zij meende er een uitgestalden ring te herkennen. Zij ging binnen, vroeg achter de her komst van der. ring en Shuetz beweer de den ring zelf vervaardigd te hebben. Rondkijkend meende Mevr. Delvigne nog meerdere juweelen te herkennen als de hare. De zaak werd met het gerecht aan hangig gemaakt en een deskundige, Mr Daems van Antwerpen, werd aange duid om den ring en juweelen te on derzoeken. Het onderzoek wees uit dat de juweelen en den ring niet versch ver vaardigd waren en gedragen geweest waren. Juwelier Shuetz werd aangehouden en verklaarde alles van onbekenden ge kocht te hebben. Tusschen de gestolen juweelen bevond zich eveneens een briljant van zeer groote waarde. De ju welier beweerde den naam niet te ken nen, doch als betaling overhandigde hij hem een check, betaalbaar op zicht bij de «Crédit Populaire», rue André Dumont, te Luik. Het rechterlijk onderzoek ging voort en kwam er toe de eenzelvigheid van den man die den check uitgewisseld had, te ontdekken. Het was Hans J., van Ternaaien (Lanaye). Het onder zoek werd in verschillende richtingen voortgezet en een aanhoudingsmandaat tegen Hans uitgevaardigd. Hans vluchtte op 10 Mei 1940 uit Ternaaien en heeft zich naar Haccourt begeven. Van daar echter kwam hij terug in den nacht van Zaterdag op Zondag. De forten van Luik beschoten tot het dienstjaar 1938. alsdan den steenweg Tongeren-Luik en aan de vluchtelingen werd bevel ge geven in de huizen te schuilen. Het huis van notaris Delvigne te Tongeren, gele gen op den Luikersteenweg, werd door soldaten aangewezen aan Hans en nog andere vluchtelingen om er te schuilen. Zooals dit gebeurt kwam hij in.de keu ken terecht en ging in meerdere plaat sen. In een bepaalde plaats trof hij het koffertje met de juweelen, nam ze mee en ging de juweelen begraven te Ter naaien in den St Pietersberg. De onderzoeksrechter Albert, grif fier Smets en een rijkswachter gingen met Hans naar de aangeduide plaats, hetgeen een beboscht terreintje is en vonden er het koffertje begraven,waar in zich bijna al de juweelen nog bevon- den. In het huis van Notaris Delvigne werd Hans gebracht alwaar hij ver klaarde hoe hij het deed om de juwee len te stelen. Gelukkig werden bijna al de juwee len teruggevonden en men zoekt met ijver de ontbrekende steenen op. Deze juweelendiefïtal vertegenwoor digde verschillende honderdduizenden frank. Hans en Shuetz zijn in het ge vang van Tongeren opgesloten. Het hoofdkwartier van den Fuehrer publiceerde Dinsdag middag vol gend speciaal bericht Nadat de uitvalspogingen van de in de streek ten Oosten van Kiew samengedrongen strijdkrachten vruchteloos bleven, worden toenemende ontbindingsverschijnselen bij den vijand merkbaar. Op vele plaatsen heb ben de officieren en commissarissen, door een laffe vlucht, de troepen in den steek gelaten om zich persoonlijk in veiligheid te brengen. Deson danks konden zij aan hun lot niet ontkomen. Het aantal krijgsgevangenen, die tijdens dezen veldslag werden ge maakt, is ondertusschen tot ongeveer 380.000 man gestegen. Meer dan 750 pantserwagens en 2.100 stuks geschut werden tot hiertoe buitge maakt of vernield. De buit stijgt voortdurend. Vijftig Sowjet-divisies kunnen als volledig Vernietigd worden be schouwd. Onder de gevangenen bevindt zich de opperbevelhebber van het vijfde Russische leger. Buiten de reeds genoemde legers, hebben ook deze van generaal Oberst Baron von Weichs en van infanteriegeneraal von Stuelpnagel buitenge woon veel bijgedragen tot het gunstige verloop van den veldslag. Hoofdkwartier van den Fuehrer. 24 Sept. Het Opperbevel Vvan de Weermacht deelt me Je In de streek ten Oosten van Kiew werden gisteren verdere ge deelten van het vijandelijk leger vernietigd. Het overige der vij andelijke strijdkrachten is op twee verschillende plaatsen binnen een enge ruimte omsingeld. Uit de luchtfoto blijkt duidelijk de chaotische toestan den waarin zich deze troepen bevinden. Binnen weinige dagen kan met de volledige vernietiging van deze strijdkrachten gerekend worden. In de bocht van Kronstadt plaatsten gevechtsvliegtuigen en Stuka's bomtreffers op slagschepen en op een torpedojager der Sowjets. In het kustgebied van de Witte Zee vernietigde een formatie gevechtsvliegtuigen een groote electriciteitscentrale. Nachtelijke jachtaanvallen van het luchtwapen waren met goeden uit slag gericht tegen militaire installaties te Leningrad en te Moskou. In den strijd tegen Groot Brittannie bombardeerden gevechtsvliegtui gen in den jongsten nacht haveninrichtingen aan het St George kanaal, evenals aan de Zuidkust van het eiland. Omvangrijke branden, o.m. te Milfordhaven toonden duidelijk het succes van deze aanvallen aan. Gevechtsoperaties van den vijand boven Duitsch grondgebied hadden noch over dag noch bij nacht plaats. Rome, 24 Sept. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In Noord Afrika levendige bedrijvigheid van onze artillerie aan het front van Tobroek. Vijandelijke pogingen om onze stellingen te naderen werden onmiddellijk afgeslagen. Het Engekche luchtwapen ondernam vluchten tegen de steden Bengazi, Tripoli, Horns en Misoerata. In laatstgenoemde plaats zijn vijf dooden en 7 gewonden te betreuren. Twee vijandelijke bommenwerpers werden door het Luchtdoelgeschut te Tripolis en te Homs brandend neergehaald. In Oost Afrika op de verscheidene plaatsen van den sektor Gondar offensieve verkenningen van onze afdeelingen, die de vijandelijke eenhe den op de vlucht dreven en hun verliezen toebrachten. Eenheden van onze luchtvloot onder het bevel van de vliegtuigbevel hebbers. eerste-Iuitenant Mario Sami en luitenant Pierre Luigi Lauro, vie len in de Middellandsche Zee een vijandelijk konvooi aan. Een bewapend koopvaardijschip van 2500 BRT. werd getroffen, kwam tot ontploffing en zonk. Een ander handelsvaartuig van 100- BRT. werd beschadigd. Een onzer duikbooten onder bevel van luitenant-kapitein Olindo di Serio bracht in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee een pe- troleumtankschip van 12.000 BRT. door een torpedo tot zinken. Op grond van verdere inlichtingen kan vastgesteld worden, dat twee van de drie door de Italiaansche stormbooten in de haven van Gibraltar tot zinken gebracht eenheden de tankschepen «Iona Shell» en «Dembydale» zijn en dat het beschadigde en als verloren beschouwde koopvaardijschip Durham heet. De verliezen van de Britsche handelsmarine bij onze aanvallen op Gibraltar bedragen daardoor 4 eenheden. KINDEREN VAN I TOT 3 JAAR EN ZEKERE VROUWEN KRIJGEN EEN E1ERKAART. De Hoofdgroepeering «Zuivel, Vet ten en Eieren», afdeeling «Vetten en Eieren», deelt mede Bij toepassing van de Verordening N. 2/41 van 25-6*41, zal door de hoofdgroepeering, vanaf de maand Oc tober de eierenbedeeling worden inge richt. Daar echter bij gebrek aan voeder het aantal produceerende hennen uiterst gering is, was het niet mogelijk voor eenieder eieren bij de gewone rantsoenen te voorzien. Echter wordt door de nieuwe rege ling vermeden dat het zeer beperkte aantal eieren verder nog in den woe kerhandel verdwijnt, waar ze niet meer in het bereik waren van de beurs der volksklassen. Aan normale prijzen zullen de eieren nu tusschen de meest rechthebbenden worden verdeeld. Als rechthebbenden werden aange duid 1Kinderen van I tot 3 jaar 1 2 I tot 36 maand). 2. Zwangere vrouwen vanaf de vier de maand der zwangerschap tot twee maand na de bevalling. Deze categorieën van personen ko men enkel maar in aanmerking voof zoover ze gemeenten bewonen, gelegen in industrieele centra. De lage eierproduktie liet niet too meer gemeenten in aanmerking te ne men. De rechthebbenden zullen bij do maandelijksche uitreiking van de rant soenzegels in het bezit worden gesteld van een eierkaart. Eén of meerdere bons van deze kaart' geven recht op een eierbedeeling. De eieren worden bedeeld langs de afdeelingen van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn, op de gewone con- eultatiedagen. Bij de uitreiking der eierkaarten moet aan den Ravitailleeringsdienst der ge meente, de afdeeling van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn worden oj>- gegeven, waar de eieren zullen worden afgehaald. LIJSTEN DER GEMEENTEN WELKE IN AANMERKING KOMEN IN DE PROVINCIE OOST -VLAANDEREN'. Aalst; Dendermonde; Eekloo; Gy:it; Gent-Brugge; Hamme; Ledeberg; Lo keren; Mariakerke; Merelbeke; Ronse; Sint Amandsberg; St Gillis bij Dender monde; St Niklaas; Wetteren; Wondel- gem; Zele; Zwijnaarde.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1