DE GRIJNZER Hitier sprak te Berlijn Rantsoeoesring der levensmiddelen Historische Monstrans uit het Escoriaai ontvreemd De militaire bevel hebber waarschuwt nogmaals GROOT OORLOGSBEDRIJF BIJ KARKOF GEBOMBARDEERD DUITSCH LEGER BE RICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 4, ZONDAG S en MAANDAG 6 OKTOBER 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVUIa JAARGANG NUMMER 119 Li^are ran de S.M. «De Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst Haadelsreg. Nr 1248 Posfchrkrekenmg J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Pubtidtdft buitOQ bet Arrondissement AALST Belgisch Hare* Agentschap, 15, Ad. Max laan, Brussel. Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Kent ge hem Wie heeft hem af en toe niet ontmoet Misschien gingt ge met hem om... en kendet ge hem niet eens... omdat ge naief en onervaren waart. Wie... wat is de grijnzer Hij is niet de man met het aange naam, joviaal karakter... want dit is een gave en weldaad van God Ge zit soms neer aan de tafel, het voorhoofd gefronst door de vele zor gen van den tijd De optimistische, de joviale mensch is bij u... zijn opti misme, zijn gezelligheid is als een vuur-1 werk dat verkwikt en aangenaam, zelfs verrassend aandoet... het verlicht uw gemoed en voor enkele oogenblikken vergeet ge alles wat u knaagt. Hij is ook de critische geest niet die na u welwillend te hebben aanhoord... de opwerpingen onderlijnt... en dan het (ivoor» en het «tegen« in de balans werpt. Dit ook is een gave Hij is zelf niet eens de plaagzieke... de twistzoeker...men kan dezen laatste beschouwen als de citroen in de salade! Hij is zelf de spotter niet die zooveel is als de azijn bij den citroen Neen Hij... hij is de «grijnzer En de grijnzer grijnst Hij grijnst zonder een bepaald voorwerp voor zich te hebben. Hij grijnst omdat hij de behoefte voelt van te grijnzen, zooals sommige honden die de noodwendig heid aanvoelen altijd... voor alles... voor eenieder hun tanden te toonen. De grijnzer bewijst niets... hij beves tigt... hij verklaart zonder meer... en hij bijt scherp in. Hij heeft steeds over hart en geest als 'n soort geelziekte die hem alles in 't geel doet zien en bekijken. Op voorhand en alvorens te kennen, te weten... haalt hij alles neer, vernielt wat ge wilt toelichten, uitleggen en be wijzen. Hij werpt zich zelf op tot 'n soort onfeilbare rechter of rechtbank zonder beroep. Al de anderen kunnen zich bedrie gen... hij echter nooit... ten minste dat denkt hij Elk initiatief beloert hij als zijn prooi... elke schoonheid aanschouwt hij als 'n dessert, een nagerecht voor hem... en zooals het serpent bekladt hij het eerst met zijn zeever alvorens dit zelf te verorberen. Het is een wellust voor hem armen en beenen bij anderen te breken... soms ook hun hart en nieren als hij dit kan... en vleugel-s knakken is zijn stiel... zuur stof in het brein en de hersenen gieten, dopt hij dol gaarne. En daar het lichaam de trouwe spie gel is van de ziel... zoo is zijn aange zicht meestal verwrongen en saamge trokken... nooit effen-open zijn lippen zijn dun... en zijn mond heeft een sarcastische plooi... zijn oogen hard en stuur zonder de minste inschik kelijkheid of toegevendheid Want het grijnzen zit hem in 't bloed. Het ligt in zijn binnenste immer op hin derlaag, zooals de spin in het die pe in het midden van haar net, en wanneer hij een stukje gezag bezit... dan stelt hij zich aan als een tyran en dit nog in den naam van het gezag zelf! Wanneer de grijnzer optreedt in een openbaar populair midden... in een school... in een atelier of fabriek... op het bureel dan maait hij rond zich alles weg. Zonder eenige persoonlijke waarde als een zero in cijfers, verschijnt hij... negatief in kracht en macht hij bezit een gevaarlijke uitstraling... deze van de onvruchtbaarheid in alles De grijnzer loopt rond als een ver plaatsende schaduw begeerig om de zon bij anderen te verdrijven... of te beletten van te schijnen. 't Is om wille van den grijnzer dat sommige 'e Zondags geen mis hooren... dat anderen zich anders aanstellen dan ze werkelijk zijn of zouden willen zijn., 't Is om wille van den grijnzer dat men soms meehuilt met de wereld en haar ijdelheid... niet zoo zelden zelfs met het kwaad Het gebeurt zelfs dat men uit vrees voor den grijnzer lacht en meespot met het heiligste De grijnzer is de vader van de ver foeilijke moderne ziekte welke men het menschelijk opzicht noemt En het menschelijk opzicht is de ha telijke moordenaar van alles wat goed is... wat teeder... kinderlijk is... van al les wat behoort tot de dankbaarheid in het hart en in de ziel van nederigen en kleinen. Hoeveel lijden... hoeveel gebroken ka akfcere er- levens heeft hij r.iet •ye- stort in den kuil der lafaards Hoeveel monden heeft hij het zwij gen opgelegd... toen ze iets te zeggen hadden Hoeveel daden en woorden van christen naastenliefde heeft hij in de kiem gestikt onder den klauw van den grijnzende Hoeveel zonen hebben gebloosd om hun vaderen... hoeveel dochters om hun moeders... hoeveel begunstigden om hun weldoeners En hoeveel laffe christenen hebben laag verraad gepleegd voor het aan schijn van den Gekruisten Christus, toen ze uitriepen ten minste door hun gedrag Ik ken dien mensch niet Maar in de schaduw heeft de grijn zer gegrijnslacht... zijn lach had iets duivels... want zijn vreugde kwam uit de donkere hellekerkers En de Christus leed opnieuw om de laagheid... de lafheid van degenen die Hem verloochenden. DENDERZOON. Een opzienbarende diefstal werd de zer dagen in het Escoraal te Madrid ontdekt. Verdwenen b namelijk een monstrans van historische waarde. Het gaat hier om een geschenk van den Spaanschen koning Karei II aan het klooster van Escoriaai. De omstandigheden waarin deze diefstal gepleegd werd, hebben een eenigszins sensationeel karakter. Toen de monniken 's morgens de schatka mer van het Escoriaai betraden, moes ten zij tot hunne ontzetting de ontvreem ding bestatigen. Nadere opsporingen hebben evenwel aangetoond dat de dief niet onder het grauw dient gezocht te worden, maar dat hij integendeel een gast van het beroemde klooster moet geweest zijn. Vermoedelijk heeft deze ook niet uit hebzucht, maar gedreven door een dwangvoorstelling of een an dere manie gehandeld. De politie, welke onmiddellijk ver met het zoeken naar den dader. Vol- wittigd werd is onverwijld begonnen gens de tot dusverre in Madrid binnen gekomen berichten is zij er reeds in den loop van denzelfden dag meermalen in gelukt het spoor van den dief te volgen. Deze laatste slaagde er evenwel steeds in, zich op het laatste nippertje Mn den greep der rechterlijke macht te onttrek ken. Blijkbaar ifi hij naar Barcelona gevlucht om vandaar in onbezet Frank rijk trachten te geraken. De in het Escoriaai ontvreemde monstrans heeft een groote historische v/aarde.Op verzoek van den Paus werd zij door koning Karei II aan het kloos ter geschonken. Het gaat hier eigenlijk om een eerherstel of een schadeloos stellingsgeschenk. De soldaten van voornoemden koning hadden namelijk het Escoriaai stormenderhand ingeno men en den kloostervrede hierdoor ge schonden. Zij zochten een partikulien sekretaris van den koning op, Valen- zuelo genaamd, die in het Escoriaai verborgen was. Het ging toenmaals om een geschil van binnenlandschen aard tusschen koning Karei U en zijn half broeder Juan van Oostenrijk. De mons trans zelf werd te Weenen vervaardigd. Zij hoorde oorspronkelijk toe aan den oom van Karei II, keizer Leopold, en werd destijds gebruikt als horlogekast. ook voor dergelijke misdrijven gijze laars zal nemen, die met hun leven zul len borg staan. Brussel, 1 October 1941. De militaire bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk, (get.) VON FALKENHAUSEN, Infanterie generaal. Berlijn, 3 Oct. Tijdens de betoo ging van heden, ter gelegenheid van de opening van het ooriogswinterhulp- werk 1941-1942 heeft de Fuehrer een redevoering uitgesproken. Hij verklaarde dat het niet het doel van deze rede is een van die staatslieden een antwoord te geven, welke onlangs hun verwondering tot uitdrukking brachten, omdat hij zoolang gezwegen heeft. Het nageslacht zal eens overwe gen en vaststellen wat gedurende deze maanden het meeste be'ang had de redevoeringen van den hr Churchill of de handelingen van der Fuehrer. De Feuhrer legde er vervolgens den nadruk op, dat het bijwonen van deze manifestaties hem bijzonder moeilijk viel, daar juist op dit oogenblik aan het Oostelijk front de uitvoering van ingezette operaties een nieuw geweldig resultaat aankondigt. Sedert 48 uren is opnieuw een krijgs verrichting van reusacn'.igen omvang aan gang. Zij zal medehelpen den vij and in. het Oosten te verpletteren.Wan neer de Fuehrer, in naam van de mil- lioenen die op dit oogenblik strijden, een oproep tot de heimat richtte, om behalve de gewone offers ook dit jaar nog de bijkomende oifers voor het Winterhulpwerk op zich te nemen, be klemtoonde hij eveneer.» het feit, dat sedert 22 Juni eé'A harde strijd van een oprecht wereldbeslisser,de beteekenis werd ingezet. Het nageslacht zal eerst den omvang en de draagwijdte van dit gebeuren duidelijk be_^ jpen. Onze nakomelinr jl zullen eens in hun vaststellingen toi**rrf otsei komen dat hiermede een nieuvf keerpunt werd bereikt. (Vervolg in volgend nummer.) 1. BEKENDMAKING De misdrijven van onverantwoor delijke elementen, die zich den laatsten tijd in het gebied onder mijn bevel hebben voorgedaan, zetten mij aan, de bevolking in haar eigen belang nog maals nadrukkelijk voor verdere onbe zonnenheden te waarschuwen. Ik was genoodzaakt te verordenen, dat thans de doodstraf principieel zal toegepast worden in alle gevallen waarin haar toepassing wettelijk is toegelaten. Dit geldt voor ieder ongeoorloofd bezit van wapens,spionnage en sabotage evenals voor gelijk welke gewelddaad tegenover de Duitsche weermacht en hare leden. 2. BEKENDMAKING Op 19 September 1941 heb ik, naar aanleiding van het neerschieten van 2 Duitsche gendarmen te Doornik, de bevolking verzocht, mede te werken aan de opheldering van dezen moord. Hiervoor had ik een termijn van 10 dagen vastgesteld. Mijn uitnoodiging heeft geen resul taat opgeleverd. Ik heb de bevolking duidelijk gewezen op de gevolgen hier van. De gijzelaars, die op 19 Septem ber werden genomen zullen thans uit Doornik gedeporteerd worden. Tege lijkertijd beveel ik het nemen van I 5 andere gijzelaars. Beslissende maatre gelen worden voorbehouden. 3. BEKENDMAKING. Onverantwoordelijke elementen heb ben in een distrikt van het gebied onder mijn bevel, gebruik makend van de duisternis, een zeker aantal graanschu ren en korenschooven in brand gesto ken. Deze misdaad is van aard de voe ding der bevolking ten zeerste te bein vloeden. De bewoners van het land handelen in hun eigen onmiddellijk belang, wan neer zij met alle krach;en aan het ver hinderen. respectievelijk aan het ophel deren van dergelijke misdaden mede werken. Moesten zich dergelijke sabotageda den herhalen, zonder dat de daders onmiddellijk kunnen ontdekt worden, dan moet de bevolking er rekening me de houden, dat de bezettende macht, (Zie verder vorige kolom VUit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 3 Oct. Het opper bevel van het Leger maakt bekend In het Oosten worden de operaties met succes voortgezet. In den nacht van 2 op 3 October bombardeerden gevechtsvliegtui gen militaire instellingen te Moskou, alsmede een belangrijk oorlogsbe drijf ten Zuid-Oosten van Charkow: de resultaten van dit bombardement konden worden waargenomen. Een sterke formatie gevechtsvliegtuigen viel dezen nacht opnieuw het Britsche scheepsbouwcentrum Newcastle met goed resultaat aan. Verdere luchtaanvallen waren gericht op voor de oorlogvoering van belang zijnde inrichtingen aan de Britsche Oost- en Zuid-Oostkust, als mede op verscheidene vliegvelden. Boven het Kanaalgebied haalden jager» gisteren 9 Britsche vliegtuigen en eenheden der oorlogsmarine 3 toestellen naar beneden. In Noord Afrika bombardeerden Stuka's op I October de haveninstal laties van Marsa Jkktfroek en Tobroek. Eenheden der DuitsSÏte oorlogsmarine haalden aan de Lybtsche kust 3 Britsche vliegtuigen naar beneden. Noch bij dag noch bij nacht overvloog de vijand 't Duitsch gebied. Rome, 3 Okt. Het hoofdkwartier van het legeT maakt bekend Formaties van het luchtwapen vielen gisteren opnieuw de vliegbasis van het eiland Cyprus aan en veroorzaakten omvangrijke branden. In Noord Afrika bombardeerden eenheden van ons luchtwapen. als mede Duitsche vlie :igen herhaalde malen belangrijke gronddoelen in de gebieden van Tobroek en Marsa-Matroek en slaagden er in vooruit geschoven hulpvliegvelden te treffen. Op Bengasi had opnieuw een luchtaanval plaats. Ean Hurricane werd verplicht binnen onze linies een noodlanding uit te voeren de kommandant van het toestel werd gevangen genomen. In Oost Afrika geen belangrijk nieuws. Artikel 1. Met ingang van 4 Oktober 1941, zijn de zegels in donker bruine tint op lichtbruinen ondergrond vervallen. Het is verboden ze nog te gebruiken. Van dezen datum af tot 2 November 1941, gelden alleen de zwart- en gr?naatgetinte zegels. Art. 2. Met ingang van 4 Oktober 1941, is de rantsoeneering van de eetwaren geregeld volgens onderstaande tabel PRODUCTEN 1. Naar keuze a) Keukenbrood I b) Meel zooals wettelijk voorzien c) Deegwaren, vervaardigd uit tarwemeel gebuild tot 83 t. h. d) Deegwaren, vervaardigd uit roggemeel, gebuild tot 65 t. h. 125 e) Beschuit en biscuits vervaar digd uit tarwemeel, gebuild tol 72 t. h. 125 f) Diëetlevensmiddelen (De in houd van die produkten aan tar wemeel, gebuild tot 72 t. h. mag :lljk*ch JO daftn Hatvtclhiid P*r ti|dp«ik gr. 6 kg. 750 225 gr. 30 gr. 5 kg. 100 170 gr. 30 1 8T- 4 kg. 500 150 gr. 30 8T. 3 kg. 750 125 gr. 30 gr. 3 kg. 750 125 gr. 30 niet meer dan 80 t.h. bedragen) 175 gr. 5 kg. 250 175 gr- 30 g) Peperkoek 250 gr. 7 kg. 500 250 gr- 30 h) Banketgebak 450 gr. 13 kg. 500 450 gr. 30 2 Gebrande gerst 50 gr. 16.5 gr. 3 3. Margarine 3,3 gr. 100 gr. 33 gr. 3 4. Boter 11.7 gr. 350 gr. 117 gr. 3 5. Voorloopig ongebruikt. 6. Geraffineerde suiker. kristalsui ker, korrelsuiker. kandijsuiker, «vergeoise'), bruine suiker, ruwe suiker en naprodukt 33 gr. 1 kg. 333 gr. 3 7. Bakmeel 16,5 gr. 500 gr. 165 gr. 3 50 i 16.5 gr. 8. Zetmeelhoudende produkten (bui ten het niet gerantsoeneerde aard appelmeel) havergort, droge peulvruchten, rijst en derivaten, pudding powder, enz. 9. Voorloopig ongebruikt. 10. Versch en bevroren vleesch, als ook vleeschkonserven. (Mits re kening te houden met de voor schriften van artikelen 14 en 15 van het besluit van 9 Febr. 1941) 35 gr. 1 kg. 050 35 gr. 50 12. Voorloopig ongebruikt. 13. Kunsthonig. invertsuiker en vloei bare suiker en kandijstroop, broodsmeersel 5 gr. 150 gr. 14. Konfituur en gelei, fruit- of bioten- tensiroop, vruchtenmoes 7.5 gr» 225 gr. 20 Aardappelen 500 gr. 15 kg. 500 GRAM BAKMEEL PER MAAN/D MEER, MAAR GEEN BROOD MEER VOOR A/ARDAPPELZEGELS In verband met de tabel van de iXmtsoeneering van de eetwaren, gel dig met ingang van 4 Oktober, zijn twee belangrijke nieuwe bepalingen in voege getreden. Voor de komen'de rantsoeneeringtperiode wordt na melijk een maandelijksch rantsof.n van 500 gr. bakmeel toegestaan voor zegels nr 7. Verder is de toelating ingetrokken om met de onge bruikte deelzegels van de aardappelkaart zich brood of deegwaren aan te schaffen. 50 I 75 gr. 2 k. 500

De Volksstem | 1941 | | pagina 1