KONINGIN VAN DEN ALLEKHEIL1GSTEN ROZENKRANS. Het rantsoen vetstoffen en onze boter- reserve voor de Winter Wat door bakmeel moet verstaan worden Voorrang aan zwaar- invalieden bij het aanschuiven De za ak der ve r v ai a isas crc n- zegels te Gent EEN GROOT OFFENSIEF. - Vernieling van het station te Karkof DUITSCH LEGER BE RICHT UIT HITLER'S LAATSTE REDE ITALIAANSCH LEGER BERICHT VERSCHUNT 3 MAAL' PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 7 o> WOENSDAG 8 OKTOBER 1941. VOLKSSTE XXXXVUIe JAARGANG NUMMER 120 Uitgave van de S.M. oD« Voo nat gang» Kerkstraat 9, Aabt. Hankbreg. Nr 1248 Postchekrefcening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST t Belgisch Ha va* Agentschap, 15, Ad. Mas laan, Brussel. Deze aanroeping uit de Litanie van O. L. Vrouw dankt haar ontstaan aan de voorliefde met dewelke de geloovi- gen de gebedsoefening van den rozen krans verrichtten. Spontaan ontwelde ze uit het diepe diep der zielen als een angstkreet in nijpenden nood... maar ook als een juichkreet vol hoop en blijde verwach ting Het tijdstip dat we doormaken is triestig en bedroevend, zwanger van bedreigingen en beproevingen... en ver mits alles wel ingeschouwd de afloop der gebeurtenissen van onze gebeden afhangt, daar Christus alles beloofd heeft aan een volhardend en vertrouw- vol gebed... daarom is het van het grootste belang dat we de Koningin van den Rozenkrans aanroepen 1 Zij toch heeft in den loop der eeuwen, zoo dikwijls de Kerk beschermd in de ge varen... en haar kinderen moederlijk bijgestaan, gered uit modder en ellende. Rozenkrans welk 'n mooie naam..., welk 'n schoon woord... zonder gewag te maken van zijn reeds verklaarden en daarom gekenden oorsprong. Rozenkrans... rozengaard Deze benaming wijst ons op den vollen en' naieven parfum van de godsdienstige middeleeuwen. Vooral in de dertiende eeuw vonden de christenen er hun genoegen in Maria te vergelijken aan een «Roos» de Ko ningin der bloemen want hierboven is Maria onder de heiligen, zooals de schitterende roos midden de andere meer bescheiden bloemen van het he- melsch bloemperk. Rozen 1... Onze voorouders plaat sten deze overal in hun woningen...in hun kerken en heiligdommen... op hun familiefeesten... ze kroonden zich met rozen Bouwden ze kathedralen, dan plaat sten ze boven het portaal een wonder volle rozet van concentrischen vorm die geheel de breedte van het gebouw in nam. Door haar kleurglazen heen.dron gen de zonnestralen naar binnen en schitterend van licht werd het onder de sierlijke gewelven... bundels van paar- Ien... als kunstvolle glazuren... het gold als een visioen op het paradijs... die kleurenpracht die speelde onder de tempelbogen, en het onmetelijk inwen dige werd als getransformeerd tot een soort betooverend schoon paleis... de voorzaal van den hemel Rozen f... Ze bedienden er zich van als een versiersel voor hun hoofden Vroeger waren het de goddeloozen die zich kroonden met rozen (Wijsheid U 6) ten einde wulpscher en delicieu- iser van het leven te genieten want dit leven was geheel hun ideaal... hjin eenig geluk... hun oppersten god Horatius beval op feesten en ban ketten tusschen de bedwelmende geu ren... tusschen de fijnste wijnen... de welriekendste rozen aan te brengen 't Was daarom dat de eerste christe nen langen tijd weigerden 091 kronen van bloemen te dragen... ze waren bang daardoor een banaal heidensch gebruik na te volgen. Maar Christus en Zijn heilig Evan gelie heeft alles verlost Hij heeft zoo wel de bloemen bevrijd als de zielen en ons geleerd dat ook de rozen hun Schepper loofden... en het bijgevolg toegelaten is er zich van te bedienen en Hem glorie en lof te brengen ook door en met haar Het evangelie heeft ons geleerd' dat de goede God Zijn kinde ren niet heeft geschapen om triestig en ongelukkig te zijn... maar veeleer opdat ze zouden genieten van de vreugde ge boren uit een rein en zuiver geweien, dat den mensch een speciaal zintuig verschaft om met een helderen onschul- digen blik. God zelf/.e ontdekken- Die ziëh openbaait door al zijn schepselen niet het minst door de bloemen (Zie verder 2de bladz. noodzakelijke vetstoffen een tamelijk vaststaand feit is wat betreft den ko menden winter.» DE VOORRAAD BOTER IN DE KOELHUIZEN. In het laatst verschenen nummer van het weekblad der Boerencorporatie j Volk en Bodem», wordt een bijdrage gewijd aan de vet- en boterkwestie tij dens den komenden winter. In verband met het bericht ver schenen in «Handel en distributie» dat het rantsoen vetstoffen in den komen den winter op 450 gram zal behouden, worden, lezen wij in deze bijdrage Het vetrantsoen blijft behouden. Het is een zucht van verlichting die alle angstige harten wat rustiger maakt.Men gedenkt zich immers nog te goed ae af- geloopen wintermaanden toen het eer der spaak liep met de boterrantsoenee- xing. Nu mag men niet denken dat die 450 grammen volstaan voor de men- schelijke voeding. Verre van daar. Een normaal maandrantsoen vetstoffen zou op 1 kilo of 1200 gram gebracht moe ten worden. In normalen tijd gebruikte onze bevolking gemiddeld 8 kilogram boter per jaar en per kop. Daarbij mag jnen niet vergeten dat het margarine- verbruik eveneens zeer hoog stond. Wanneer men nu ziet dat het jaar- Jijksche vetrantsoen zeker niet meer is idan 6 kilogram per man, is het victorie- gekraai nog verre. Daarbij zijn de vet stoffen een onmisbaar element in de ra- tioneele voeding van den mensch. Zoo als men wellicht weet, vergt een vol wassen mensch van 65 kilo een ver bruik van 2400 calorieën bij licht werk. Het rantsoen dat heden uitgereikt wordt schommelt tusschen de 1400 en 1 600 calorieën.En de vetstoffen spelen hierin een voorname rol. Zooals men dus redelijk zien kan vloeit de actie om de bolerproductie en verdeeling te bevorderen niet zoozeer voort uit een zucht om woekerhandel of hooge winsten te onderdrukken, of een eerlijke verdeeling van voorradige le vensmiddelen te bekomen omdat ieder een daar nu eenmaal recht op heeft, maar veeleer uit het feit dat deze ver edeling een noodzakelijke levensbron voor kinderen en volwassenen daar- Stelt. Zonder vet kan geen organisme in het leven blijven. Het is nu zeker en vast te danken aan de vooruitziende politiek van de j Hoofdgroepeering Zuivel Vetten en j Eieren» dat de bevoorrading in de zoo Zooals uit de nieuwe rantsoenee- ringstabel voor de periode van 4 Okto ber tot 2 November blijkt, kunnen de verbruikers, tegen inruiling voor hun zegels nr 7 vijfhonderd gram bak meel» verkrijgen. Uit inlichtingen ingewonnen bij de bevoegde instanties blijkt dat door «bakmeel» dient verstaan het gewone wettelijke meel dat in den handel ver krijgbaar is. In cien Franschen tekst trouwens wordt er duidelijk gewag ge maakt van «Farine Légale» (wettelijk meel) hetzij dus het meel dat met de broodzegels kan worden verkregen. Het Staatsblad van 5 Oktober publi ceert volgenden omzendbrief van den sekretaris-gcneraal van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid aan de bur gemeesters Ik heb besloten aan de zwaar-oor- logsinvaliden (100 t.h.) die de voor deden van de wet dd. 13 Mei 1929 ge nieten en drager van de speciale identi- teits- en voorrangskaart, den voorrang te verleenen bij het aanschuiven van wachtende klanten vóór verkoophuizen Gelieve aan de 1 den van het politie korps hieromtrent de noodige onderT richtingen te geven De belanghebbenden zullen door persberichten hiervan ingelicht worden. In verband met de zaak der ver val schte rantscenzcgels nr 1te Gent, werden, op bevel van de Raadkamer, na verslag van den prokureur des Ko- nings.een vijftiental bakkers en apothe- kers uit Gent, die onder aanhoudings bevel waren geplaatst, in voorloopige vrijheid gesteld. Amsterdam, 6 Okt. (A.I.P.). Het agentschap Reuter bekent, dat het Duitsche offensief over de geheele lengte van het Russischo front vooruitgaat, ondanks den tegenstand van het Roode leger. Het agentschap zegt, dat deze nieuwe aanval alle kenmerken draagt van een grootsch opgevat offensief en is van meening, dat het hier de operatie betreft, waarover de Fuehrer Vrijdag in zijn rede heeft gesproken De vernieling van het station van Karkof, die door de Duitsche lucht macht wordt gemeld, beteekent een zware slag voor de bolsjewisten. Karkof is een belangrijk knooppunt van spoorwegen waar acht lijnen samenkomen. Een der drie spoorlijnen, die Moskou met het Zuiden ver binden, loopt over Karkof, een andere vertrekt van hieruit over Briansk naar Leningrad en naar het Zuiden is Karkof met het Donetzbekken als met het reeds veroverde ertsgebied van Krivoi-Rog door een dubbele spoorlijn verbonden. Zoowel op militair als op ekonomisch gebied", moet het uitvallen van dit station als een gevoelig verlies voor de bolsjevistische leiding aanzien worden. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 6 Okt. Het Opper Vkommando van de Weermacht deelt mede De aanvalsoperaties in het Oosten kenden gisteren nieuwe suc cessen. Ten Westen van Leningrad werd een landingspoging van sterke Sovjetkrachlen, die door de artillerie van op de vesting van Kroon stad, alsook door de scheeps- en kustbatterijen ondersteund werden, door het hardnekkig optreden der Duitsche afweertroepen volledig te ruggeslagen. Terzeifdertijd waren de hevige aanvallen waardoor de in gesloten Sovjets de omsingeling wilden doorbreken vruchteloos. De vij and leed zware en bloedige verliezen. De formaties die geland waren wer den in de pan gehakt of gevangen genomen. Verscheidene zwaargeladen schepen werden tot zinken gebracht en 22 pantserwagens waaronder 7 heel zware werden vernield. In den nacht van 5 op 6 Oktober bombardeerden gevechtsvliegtuigen met goed gevolg een haven aan de Zee van Azof, evenals een belangrijk verkeerspunt ten Westen van Moskou en militaire installaties te Leningrad. In den strijd tegen Groot Brittannie kelderden gevechtsvliegtuigen over dag op 400 km. ten Westen van Brest een koopvaardijschip van 2.500 BRT. en bombardeerden militaire doelen op de Shetland-eilanden. In den afgeloopen nacht werden luchtaanvallen uitgevoerd op havens in Zuid-Oost Engeland. In Noord Afrika plaatsten Duitsche Stuka's in den nacht van 4 op 5 Ok tober volle treffers in de stad en de haven van Tobroek. Een andere luchtaanval richtte zich tegen de reede van Suez. De ^vijand overvloogjaet kt»jg.5geK:cd noch overdag noch tijdens den nacht. Vervolgens wordt in deze bijdrage gehandeld over de boter die thans in de koelhuizen wordt opgeslagen voor de wintermaanden. Over gansch het land werden koel huizen gehuurd, namelijk 4 te Brussel, 1 te Charleroi, Bois de Villers, Kermt, Jemappe, Mons, Ampain, Verviers, Gent, Beveren Waas. Vervolgens nog 2 te Antwerpen en 4 te Luik. Zooals men ziet zijn dc koelhuizen over gansch het land verdeeld en maken rationeel opslaan en verdoelen mogelijk. De financiering van deze operatie ligt nu niet meer in handen van particu lieren, maar wordt gedaan door bemid deling van de ministeries van Financiën en Landbouw in samenwerking met de Nationale Bank. De onkosten van vervoer, bewa ring en de intresten van het geleend ka pitaal worden gedragen door de gros siers. Op elke kilo boter die afgeleverd wordt, wordt 25 centiemen koelhuisbij- drage geheven. Speculatiewinsten tus schen winter en zomer zijn uitgesloten. Het is verder heel interessant te zien hoeveel boter gestockeerd werd. Op 14 Juni was er 1.362.000 kg. op 5 Juli 1.916.000 kg. Op 27 Juli 2.330.000 kg. Op 20 September 2.828.124 kg. Dit is voorzeker reeds een schoone hoeveelheid. Merkwaardigerwijze mag hierbij wel gevoegd worden dat het programma voorzag dat er op het ein de van Augustus reeds 200 ton uit de koelhuizen zou moeten gehaald worden om de rantsoenen op peil te houden. Maar integendeel liep het zoo dat men in de eerste dagen van September nog 150 ton in de frigos kon bergen. Natuurlijk is de stock niet voldoen de om de bevolking gedurende de win termaanden regelmatig van boter te voorzien. Men behoeft slechts de bere kening te maken tusschen 8.500.000 inwoners en de voorradige kilo's. Maar de stock moet dienen om regelmatig de ontbrekende hoeveelheid aan de be schikbare rantsoenen bij te voegen Rome, 6 Okt. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede Gisterenmiddag overvlogen eenige Britsche vliegtuigen de stad Catania en wierpen een aantal brand- en scherf- bommen van klein kaliber uit. Vier in woners werden gewond en eenige scha de werd aangericht. Een vijandelijk i bommenwerper en een jager werden door het luchtdoelgeschut en door onze jachttoestellen neergeschoten. In Cyrenaika vielen vijandelijke vliegtuigen opnieuw de steden Bcngazi en Bardia aan. Door bommen werden eenige woningen beschadigd ook wer den 7 personen gewond. De vijandelij ke machines namen eenige kolonisten nederzettingen in het Djebel gebergte onder machine-geweervuur, doch zon der resultaat. Ons luchtdoelgeschut schoot twee toestellen neer. Een ander vliegtuig werd door onze jagers in Tri- politanie neergeschoten. Aan het front van Solloem werden tijdens operaties van vooruitgeschoven Duitsch-Italiaanfiche eenheden talrijke gevangenen en wapens binnengebracht. Tijdens luchtgevechten schoten Duit sche jagers twee Hurricanes neer. Ita- liaansche bommenwerpers en Duitsche gevechtsvliegtuigen voerden herhaalde aanvallen uit op de havenwerken van Tobroek en Marsa-Matroek, waai la- dingskaaien, barakken en opslagplaat sen van materieel getroffen werden. Ook eenige vooruitgeschoven vliegvel den van den vijand werden met succes gebombardeerd. In Oost Afrika wierpen Engelsche vliegtuigen bommen op het inboorlin gendorp van Gondar, waarbij 9 inlan ders gedood en 18 gewond werden. In de Middellandsche Zee schoot een onzer oorlogsschepen een vija'nde lijk vliegtuig neer. Een onzer bommen werpers trof een vijandelijk tankschip van 1 20Q ton. Na de inleiding van Hitier 's rede in ons vorig nummer medegedeeld te heb ben komen wij thans terug op de toe spraak van den Rijkskanselier Hitier herinnerde aan de grondslagen van zijn politiek de eenmaking van het Duitsche volk. Onder geen voor waarden wilde hij afzien van het herstel van het Duitsche Rijk en van de Duit sche wederopstanding. Hij gaf dan een opsomming van de bondgenooten die Duitschland zich kon verwerven als Italië. Japan en Hongarië. Bij deze vol ken hebben zich nog anndere aangeslo ten, helaas dat eene volk niet, aldus Hitler waarvoor ik het meeste heb geijverd in mijn leven, het Britsche volk.Verantwoordelijk is daarvoor niet, het Britsche volk maar eenige menschcn die in hun eigenzinnigen haat, elke poging, welke tot verstandhouding kon leiden, saboteerden, ondersteund door dien internationalen wereldvijand, dien wij allen kennen, het internationale jodendom. Er bleef ons niets anders over dan den strijd. In dit geval echter ben ik het lot dankbaar dat deze slag door mij kon worden geleid. Sindsdien was de strijd ingezet tusschen de waarheid en de leugens. Dadelijk na de eerste gevechts hande lingen bood ik opnieuw de hand. Ik werd onmiddellijk afgestooten en sedert dien hebben wij het beleefd dat van elk vredesaanbod van mijnneaitwege zon der dralen door d. oorlogssloker Chur chill en zijn trawanten gebruik werd gemaakt om te verklaren dat dit het be wijs was van onze zwakheid. Met het doel den aanvang van den oorlog te beperken, heb ik in het jaar 1939 besloten mijn minSster naar Moscou te sturen.Pas dan ^yanneer ik van week tot week meer ondervond dat Rusland thans het oogenblik gekomen achtte om tegen ons op te treden, was ik aan mijn kant zelf verplicht om be zorgd te zijn. De maatregelen vanwege Duitschland waren van zuiver-defensie- ven aard. Maar immermeer werd het reeds in Augustus en September, van h.et vorig jaar merkbaar dat een botsing met Engelaand in het Westen, welke vooral het gansche Duitsche luchtwa- pen zou gebonden hebben, niet meer mogelijk was, want in mijn rug bevond zich een staat die zich reeds klaar maak te om op dergelijk oogenblik tegen oi\» te ageeren. Ik wilde toen eens en voor goed het gansche vraagstuk oplossen en noodig- de destijds Molotof uit tot een bezoek aan Berlijn. Hij stelde me toen de vier voorwaarden nopens Finland, Roemenie Bulgarie en de Dardanellen. Ik heb deze eischen afgewezen. In de maand Mei was het aan geen twijfel meer onderhe vig dat Rusland tot inzicht had ons bij de eerste gelegenheid aan te vallen. Hitier beloofde dat de strijd in Rus land hcelemaal verloopt naar de voor opgestelde plannen. In een punt hebben wij ons nochtans vergist wij hadden er geen idee van hoe reusachtig de voor bereidingen waren van dezen vijand te gen Duitschland en Europa en hoe on gemeen groot het gevaar was en hoe wij ditmaal op het randje af aan de vernietiging ontkomen waren, niet al leen voor Duitschland maar van gansch Europa. Ik verklaar dit eerst vandaag, dal onze vijand reeds gebroken is en nooit meer zal opstaan. Hitier beschrijft den omvang van het krijgstooneel van aan de IJszee tot de Zwarte Zee. In hun rangen, en gemeen schappelijk met ons, strijden de Finnen, de Italianen, de Hongaren, de Spanjaar den, de Belgen, Hollanders, Denen, Noren, Slowaken, Kroaten, Franschen. Na verklaard te hebben dat het Duitsche legerbericht een waarheidsgetrouw be richt is geeft hij de resultaten aan van den strijd. Krijgsgevangenen, ongeveer 2.5 milUoen; buitgernaakte of vernielde stukken geschut 220u0 buitgemaak te pantserwagens 1 8000 neergehaald^ vliegtuigen 14.5.00 veroverd ge bied tweemaal zoo groot als Duitsch land was in 1933. Hitier vervolgt Wat hel bolsjevis, me van menschen maken kan hebban wij thans gezien een tegenstreven die terzelfdertijd strijdt uit dierlijke oloed- dorstigheid en uit lafheid en fe'agst van zijn kommisöariseen. Het ia ginds oen enkele wapenfabriek op kasten van den levensstandaard dezer Vftenschen. Een wapenfabriek tegen F.uropa, en tegen dezen wreeden v^fjierlijkten tegenstre ver met deze gevyr/ldige uitrusting hebben onze soldaten, deze overwinningen be haald. In het. 'slot van zijn rede waarschuuwt Hitier tegen de propaganda uit het buitenland en looft hij den Duitschen ^idaat als de weergave van gansch het volk.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1