DE DOCHTER den BURGEMEESTER Gemengd Nieuws Beteugeling van misbreuken op werkloosheidsgebied Het Vertrouwen In uw geluk uw kans op fortuin brengen VAN Opeischirig van vee De Loterij Winterhulp WOENSDAG 8 OKTOBER. H. BRIGITTA (Cognovi). Gloria. Luik Ged. H. Amor. Gent Octaafdag H. Bavo (hoog- dubbel) DONDERDAG 9 OKTOBER. HH. DIONYSIUS. RUST1CÜS en ELEUTHERIUS (Sapientiam). Glo ria. Geb. 2e „A cunctis3 naar keuze. Gent Ged. H. Ghislenus. Requiem en votiefmis toegelaten. Brugge H. Piatus (dubbel). Doornijk H. Ghislenus. INDIEN U NUTTIG WERK WILT VERRICHTEN bewaar dan zorgvuldig en zuiver uw oud papier. Verkoopt het aan verzamelaars in oud- en afvalgoe- deren die het tot wederverbruik zullen toevoeren. MUZIEKKAPEL-POSTZEGEL Eerlang wordt een bijzondere postzegel van 10 fr. met bijrecht van 13 fr. ten voordeele van het werk Muziekkapel van ae Koningin Elisabeth-' uitgegeven Deze zegel zal de muziekkapel van Ar- genteuil verbeelden en gedrukt worden op afzonderlijk blad, in geperforeerde en niet geperforeerde exemplaren. Op de eerste wordt de voorrang gegeven nan den Franschen, op de andere aan den Nederlandschen tekst. De oplage zal streng beperkt blijven tot het aantal bladen welke regelmatig zullen onderschreven zijn. tegen den prijs van 25 fr. het stuk, van 1 0 tot 25 Oktober, per taksvrij slortingsbiljet of overschrijving op de postcheckrekening nr 5 5357 van Bijzonder blad Mu ziekkapel i> te Brussel I. De Muziekkapel postzegel van 10 fr. 1 5 fr. zal voor frankeering gel dig blijven in binnenlandschen en bui- tenlandschen dienst, tot 30 September 1942. VERNIETIG UW OUD PAPIER NIET. verkoopt het aan de verzame laars in oud papier, gij draagt er alzoo toe bij om 62.000 landgenooten aan het werk te houden. JEUGDHERBERGEN. De vol gende Jeugdherbergen zijn open Jczuiclenhofte Antwerpen; «Rusten burg, te Brugge; Sippelberg», te Brus sel; Gagelhofte Zoersel; Houten Huis te leper; Waterhoek te Kerk- hove. Deze J. H. zullen tijdens den winter toegankelijk zijn. De volgende noodgélegenheden zijn niet meer be schikbaar Haderbos (Halle bij Brusselbij De Rauw, wijk 40 bun ders. te Kasteelbrakel Hingene (bij Bornhem) De Notelaar „.bij Wwe De .Smedt-Vnn Laken; Kasterlee: Ber- genhof, bij de h. Meeuwissen, rijksweg van Geel-Kasterlee. KONINGIN VAN DEN ALLE RH EILIGSTEN ROZENKRANS (Vervolg van 1ste bladz.) Onze voorouders waren dus niet meer bang van bloemen en van rozen In de dertiende eeuw die het hoogte punt beerikte onder oogpunt van kunst en geloof, waren er reeds godvruchtige vereenigingen die hoeden van bloe men vervaardigden, van daar het woord rozenhoedje» alsof ze bij het opzeggen en het bidden van hetzelfde, aan Maria een bebloemde kroon of freerden. Ten allen tijde werd Maria aan een roos vergeleken «Ze is de roos zegt ergens de H. Bernardus Eva is de doorn En de groote Italiaansche dichter Dante, wanneer hij ons in zijn Divina Comedia» naar het paradijs brengt,., stelt ons een prachtigen lusthof voor... die heerlijk bloeit onder de zachte en warme stralen van den Verlosser... maar hij toont ons tevens een uitgele zen bolemenhof waar 'n schitterende Roos prijkt in heerlijken bloei... de Roos in Dewelke het Woord Gods vleesch is geworden... de bloem der bloemen... Maria Is het dan te verwonderen dat de devotie der geloovigen aan de Konin gen des hemels een krans van rozen wilde aanbieden... een krans van mys tieke rozen om langs aien weg Maria te verheerlijken... te zegenen... haar be- beschcrming af te smeeken... en terzelf- dertijd haar te doen vergeten, de bana le kransen van rozen welke men voor heen offreerde in ijdelheid en wulpsch- heid aan de ondeugd zelf, in den per soon van sletten en deernen die uiterlijk veel schenen, maar inwendig ver bene den het nulpunt stonden van zedelijke waarde. De roos is een koninklijke bloem Wanneer men ze Maria aanbiedt dan betuigen we daardoor dat we haar er kennen als Koningin onzer harten... En gij nu lezer of lezeres, schenkt met deze Rozenkransmaand eiken dag uw geestelijken bloemenruiker aan uw Koningin en hemelschc Moeder... In ruil daalt over uw ziel de parfum van haar deugden... met Gods' zegen en bescherming Wie heeft dit alles niet noodig DENDERZOON. r.F-.N WF.NSCH VAN MAAR SCHALK PF.TAIN. Volgens het Fransche tijdschrift Avenir» heeft maarschalk Pétain aan een geestelijke verklaard, dat hij na zijn dood voor eeuwig wenschl te rusten in het Mauso leum te Verdun, dat aldaar werd op gericht ter nagedachtenis van de Fran sche soldalen, die sneuvelden tijdens <l»n slag bij Verdun. Aldus zou maar schalk Pétain zich voor eeuwig te mid den zijner soldaten bevinden. VERDUISTERING Woensdag 8 October v. 19,07 tot 7.53 Donderdag 9 October v. 19,05 tot 7.55 PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN BISDOM GENT Z. H. Excellentie Monseigneur de Bisschop heeft benoemd tot Onderpas toor te St Amandsberg (Oude Bareel), E. H. G. Speeckaert. Tot Leeraar aan het St Maartens-In- stituut te Aalst E. H. J. D'Haese; aan het S. Henricusgesticht te Deinze E. H. A. Van Moer, allen priesters op het Se minarie. ZAL U EENSDAAGS NEEMT DEEL AAN DE LOTERIJ WINTERHULP Een oude oorspronkelijke Novelle door T... 9de Vervolg. De mannen vooral zoo mijmerde zij eens zouden, door hare schoon beid bekoord. onweerstaanbaar naar haar worden getrokken, en dan over wonnen aan hare voeten neerknielen. Welk ecne zaligheid 1 Maar zou er dan geen kans zijn, zoo vroeg zij zich af. om dit droombeeld werkelijkheid te doen worden Neen, ja toch. In den Haag woont eene zuster van papa. die schatrijk is. en met wie hij in langen tijd geen briefwisseling heeft gehouden. Aan haar wil ik eens schrijven pa en ma behoeven er voor loopig niets van te welen. Ja, dat zal gebeuren, ging zij voort, als ik heden avond alleen op mijne kamer ben, ga ik den brief schrijven. Wat zou het een pret zijn als ik naar den Haag kon gaan. Als papa maar toestemt, om ma ma geef ik niet veel die laat mij wel begaan. En van blijdschap over den heerlijken inval had zij wel jubelend in de handen willen klappen, als zij maar had gedurfd Reeds vóór 10 Mei 1940 hebben de modaliteiten van de kontrole der werk- loozen aanleiding gegeven tot heel wat betwistingen, die echter te vaak ingege ven werden door een gevoelskwestie. Talrijke onderzoekingen, die aW «peilingen)) werden gedaan, brachten zulke schreeuwende en talrijke misbrui ken aan het licht, dat men van alle zij den een sterke en effektieve inrichting eischte voor de kontrole op de echte werkloosheid. Met belangstelling zal men vernemen dat het Nationaal Arbeidsambt, op dit oogenblik deze belangrijke kwestie on derzoekt en dat het voorafgaande sta dium der nasporingen positieve uitsla gen heeft opgeleverd. VOORAFGAAND ONDERZOEK Dit voorafgaand onderzoek vond in de kategorie der thuisarbeiders plaats. Men geeft er zich gemakkelijk reken schap van dat juist daar de misbruiken het meest voorkomen en ook den groot sten omvang aannemen. Onmiddellijk merkt men op dat deze arbeiders zeer gemakkelijk ontsnappen aan het al te slappe onderzoek van de dagelijksche kontrole, die door de kommissies van openbaren onderstand of door het gemeentelijk beheer wordt gedaan. De officieele onderzoeker heeft zich naar de zetels van verscheidene groote firma s begeven, die gewoonlijk thuis arbeiders gebruiken. Hij heeft de namen, adressen en den staat der salarissen der werklieden ge vraagd. Een vergelijkend onderzoek met de lijsten der personen, die door de kommissies van openbaren onder stand worden geholpen, heeft dan een groot aantal bedrieglijke praktijken aan het licht gebracht. Om slechts een voorbeeld te noemen, had een arbeidster, die thuis werkt voor een konfektiezaak, van Mei tot Aug. 1941, een salaris van 11.249.75 fr. ontvangen, terwijl zij bovendien door den openbaren onderstand nog gehol pen werd aio volslagen werklooze. Het aantal dergelijke gevallen, dat werd vastgesteld, is zoo hoog, dat on middellijke maatregelen op dit oogen blik getroffen worden door het Natio naal Arbeidsambt, ten einde deze mis bruiken te beteugelen en binnen korten tijd onmogelijk te maken. NIEUWE KONTROLE Afgezien van konutble, zoo als die tegenwoordig Ingericht is, wordt er in elk arbeidsambt een bijzondere afdeeling opgericht, die belast is met de kontrole van den graad van werk loosheid der steuntrekkenden. Huisbezoeken, ondervragingen, veri- fikatie uit andere bronnen, nieuw nauwkeurig onderzoek, elk element wordt nagezien, zoo mogelijk bij een officieel organisme. Alles wordt in het werk gesteld om het bedrog snel aan het licht te brengen en het streng te be teugelen. Men mag hopen dat, in afwachting van een algehecle hervorming van de kontrole der werkloosheid, deze mid delen niet zullen nalaten licht te bren gen in een toestand, die haast onbegrij pelijk is op een oogenblik dat, met het systematisch aan het werk zetten der werkloozen, de steunverleening met de echte werkeloosheid moet overeen stemmen. schrijft. Ik dacht dat zij wel erg ver stoord zou zijn over den brief dien ik haar het vorig jaar schreef, want zij liet sinds lang niets meer van zich hoo ren. In dien brief had mevrouw eenige van haar verlichte denkbeelden neer geschreven, welke tante Elisabeth alles behalve naar den zin waren geweest, en haar van verdere briefwisseling doen afzien. Kom, laat eens zien welke ou In het Staatsblad is volgend bericht aan alle veehouders verschenen In uitvoering van het besluit van 25. Februari 1941. waarbij ae Hoofdgroe peering «Vee, Vleesch en bijproduk- ten gemachtigd wordt tot opeisching van vee over te gaan en overeenkom stig de beschikkingen van het besluit van 15 Mei 1941, betreffende de op eischingen inzake voedselvoorziening, wordt vanaf de bekendmaking van on derhavig bericht bij eiken veehouder het aantal dieren opgeeischt noodig om het kontingent vleesch te leveren dat voor eiken veehouder door de zorgen der Nationale Landbouw- en Voedings- korporatie werd vastgesteld voor de periode gaande van - Maart 1 94 1 tot 8 Maart 1942. De leveringsdata der opgeëischte hoeveelheden zullen aan de belangheb benden worden bekendgemaakt door middel van leveringskaarten overge maakt door de Nationale Landbouw en Voedingskorporatie en door middel van leveringsbevelen overgemaakt door den burgemeester. Elke veehouder, die op den vastge- stelden datum niet voldoet aan de leve ring, is op grond van het besluit van 15 Mei 1941 strafbaar met de straffen voorzien bij de besluitwet van 27 Okto ber 1939 en het besluit van 15 Februari 1 94 1Elke veehouder dient dus de noodige schikkingen le nemen om te kunnen voldoen op de vastgestelde da ta, aan de hem ter hand gestelde leve ringsbevelen en het hiervoor vereischte vee in zijn bezit te houden. De Nationale Landbouw- en Voe dingskorporatie zal, onverminderd de hierboven omschreven straffen, een tuchtboete toepassen van 25 frank voor eiken kilogram vleesch niet geleverd op den vastgestelden datum. ZATERDAG HAD DE TREKKING PLAATS VAN DE 9e SNEDE. Zaterdagnamiddag had in den zetel van de loterij Guldenvlieslaan te Brus sel, de trekking plaats van de 9e snede van de Loterij Winterhulp. 22.486 loten werden toegewezen aan de volgende nummers Winnen 100 fr., de biljetten waar van het nummer eindigt og Winnen 250 fr., de biljetten waar van het nummer eindigt op 00 Winnen 1000 fr., de biljetten "waar van het nummer eindigt op 320 025 Winnen 5000 fr., de biljetten waar van het nummer eindigt op 5021 6211 Winnen 10.000 fr., de biljetten waarvan het nummer eindigt op 8644 Winnen 25.000 fr. de biljetten waar van het nummer eindigt op 59192 15069 45629 76293 52718 45374 Winnen 50.000 fr. de biljetten waar van het nummer eindigt op 70061 32227 38680 67158 Winnen 100.000 frank, de biljetten: 257.978 115.999 277.492 148.870 129.300 Het biljet, dragende het nummer j 279.908 wint den hoofdprijs van 1 miljoen fr. woorden deelde zij haar mede, welk een vervelend leven zij had in het dorp 1 derwetsche begrippen zij nu heeft, ging dat er nimmer eenige uitspanning voor mevrouw voort, terwijl zij de oogen haar was, en er bijna nooit een partijtje, nieuwsgierig over 't papier liet gaan en of feestje werd gegeven, enz. enz. Ver- j begon te lezen. Zie, dat is wel aardig, der verzocht zij haar. door een spoedig dat vind ik heel lief van haar, zij wil de antwoord de vroegere briefwisselingvriendschap weer aanknoopen en be wederom aan te knoopen. De brief was' gint al vast met het verzoek, of Eleo- zoo opgesteld dat tante niet zou kunnennore eenigen tijd bij haar mag komen nalaten, dc schrijfster te verzoeken om eenigen tijd bij haar te komtn logeeren. Eleonore was blijde, tot het schrij ven van den brief te zijn overgegaan, want aan het wclgelukken der op touw gezette onderneming, twijfelde zij geen oogenblik. Tante zou het aanbod zeker gaarne aannemen en op 't bezoek harer nicht zeer gesteld zijn, meende Eleono- ra in hare eigenliefde. VIII. TANTE ELISABETH. Veertien dagen later Eleonore dacht reeds dat haar plan in duigen was gevallen kwam er een brief met het doorbrengen maar Eleonore schijnt haar eerst te hebben geschreven. Zij stond op en riep achter de deur heen Eleonore, zijt gij daar Kom eens hier. Een oogenblik daarna kwam de ge roepene binnen. Zie eens, zoo begon hare moe der, ik heb een brief uit Den Haag ont vangen, van tante Elisabeth. Gij weet wel, dat we in langen tijd geen brief wisseling meer met haar hebben gehou den. Hebt gij haar soms geschreven Met van blijdschap antwoordde Eleonore. Ja, mama, voor veertien tralcnde oogen dag. poststempel van den Haag. De meid stelde hem ter hand aan mevrouw. De ze opende hem en zag. dat hij van tan- Avonds wendde Eleonore voor te Elisabeth was. Ei ei. sprak zij heb ik tante geschreven; ik dacht echter hoofdpijn te hebben, en vroeg toestem- overluid en met bewondering, want zij niet meer, dat zij zou antwoorden, ming om naar hare kamer te gaan.Hier j had nog eer aan haren dood, dan aan' En hebt gij haar aangeboden om zocht zij schrijfgereedschap bijeen, en een brief van de Haagsche Tante, zoo-1 bij haar te komen logeeren schreef een langen brief, aan de tante in 1 als zij deze gewoonlijk noemde, ge- Eleonore knikte bedremmeld van ja. Den Haag. In schoone en beleefde dacht, hoe is 't mogelijk dat zij ons) Hier, lees den brief zelf maar.her- nam mevrouw en reikte hem aan hare dochter over. Nu, wat zegt gij er van, vroeg zij na eene poos, zoudt gij er wel gaarne heengaan Zeker, mama, antwoordde het meisje verheugd. Maar wilt gij 't wel toestaan, mama vroeg zij vleiend, 't is hier zoo vervelend en daar kan ik volop genieten. Daar ga ik somtijds met tante naar een concert of bal, of wel naar de comedie. O, dat zal heer lijk zijn l Toe, mama, laat mij maar gaan. Welnu, hernam mevrouw, van mij moogt gij het wel, als papa het maar toestaat. O, dat zal hij zeker, als gij 't hem maar vraagt, mama. Maar wilt gij mij dan wel verla ten en durft gij die verre reis maken Ik kom weer spoedig terug, ver zekerde Eleonore, en tegen de reis zie ik niet op. Sophie van den notaris heeft immers over acht dagen nog wel een verdere reis gedaan en wat die kan, kan ik ook, antwoordde Eleonore trotsch. Hare moeder beschouwde haar met bewonderende blikken, en zeide Nu, 't is goed; ik zal het aan uw papa voorstellen en indien hij toestemt, wat ik wel geloof, kunt gij de volgende week op reis gaan. Ik zou u wel liever hier houden, vervolgde mevrouw.maar 't is beter dat ik zulks niet doe, wijl hel zeer goed voor u is, dat gij eens wat anders ziet als ons dorp. Ik had niet gedacht dat er zich zoo spoedig eene gelegenheid voor u zou opdoen,om ook op eene andere wijze met de wereld VIJF ARBEIDERS OPGESLOTEN IN DE MIJN TE BERINGEN Tengevolge eener plotselinge instor ting werden in de mijn van Beringen vijf arbeiders volledig opgesloten; ge lukkig werden de leidingen van lucht toevoer niet gebroken.Spoedig togen de reddingsploegen aan 't werk. Na ruim vier uren arbeid konden de opgeslotenen uit hun neteligen toestand verlost worden en konden ongedeerd met hunne andere maten huiswaarts keeren. BRAND TE MOLENBEEK. WERSBEEK In den namiddag brak brand uit in dc schuur van landbouwer Van de Cab- beek B., wonende gehucht Muggen- genbergo, te Molenbeek-Wersbeek.Hct vuur nam een geweldige uitbreiding. De schuur, gansch gevuld met ongedor- schen oogst en het karhuis, met volledi ge n inboedel, gingen in de vlammen op. Het woonhuis bleef gespaard. De schade is vrij aanzienlijk, te meer daar liet geteisterde gezin 12 kinderen telt. BLOEDIGE TWIST TE BRUGGE Een bloedig drama heeft de volkrij ke buurt van West Brugge in opschud ding gebracht. De I 7-jarige student Johan De Mees ter, zoon van een zeer gekende Brug- sche familie, was naar Oostende afge reisd om er een examen af te leggen,ten einde aangenomen le worden in de ma rineschool. Raymond Dentant, 24 jaar, geboekt als handelaar, wonende St Baafsslraat 1te Sint Andries, had gepoogd kennis aan te knoopen met zijn nicht, de 16- jarige Gilberte Dentant, wonende Sme denstraat 58. Daar hij echter haar neef was, had zij dit afgewezen. Vrijdagavond keerde Johan De Meester uit Oostende terug met het blij de nieuws dat hij waarschijnlijk in zijn proef der marine-school geslaagd was en ging zulks mede tieelen aan Gilberte. Raymond Dentant moet zulks gade ge slagen hebben van op de straat en wan neer De Meester nauwelijks in de wo ning was trad Dentant ook binnen en ging op zoek naar De Meester. Deze laatste was naar den koer gegaan en plots werd hij van achter geschoten door Raymond Dentant. Het meisje kwam tusschen cn toen Dentant het wa pen had weggeworpen, nam Gilberte het op en vuurde op haar kozijn die in de hand getroffen werd. De aan de Smedenpoort van dienst zijnde verkeersagent Allaert Kwam toegesneld en zag Dc Meester gansch bebloed naar. zijn woning gaan. terwijl de dader met een mes in de hand stond en zich een steek in de borst toe bracht. Raymond Dentant verloor veel bloed uit de wonde en bleef in de keu ken op een stoel zitten. Aan den agent gaf hij een brief met zijn laatste wilsbe schikkingen. Hij werd ondervraagd en beantwoordde uiterst kalm de hem ge stelde vragen. Daar zijn toestand ernstig was, werd hij dan met een ziekenwagen naar het St Janshospitaal overgebracht. In- tusschen stapte de politie af in de wo ning van Johan De Meester. De arme jongen was door drie kogels getroffen. Geneesheer De Schepper vond het noo dig dat hij dadelijk naar het gasthuis zou overgebracht worden. Beiden on dergingen een heelkundige bewerking en hun toestand was 's nachts zeer be denkelijk. Later vernamen we dat hun toestand verbeterd was. kennis te maken, dan uit de boeken.De voornamr en schitterende gezelschap pen en de beschaafde gesprekken en manieren zullen een gunstigen invloed op u uitoefenen, terwijl gij daar tevens concerten, comedies en partijen zult leeren kennen, waarvan gij u hier geen denkbeeld kunt maken. Wie weet, wel licht kan daar uw geluk wel zijn gele gen, zoo besloot mevrouw, glimlachend hare dochter aanziende. 's- Avonds deelde mevrouw Van Straten haren echtgenoot mede, dat er een brief was gekomen van de Haag sche lanteii. De burgemeester gaf zijne verwondering daarover te kennen, en verzocht dien voor te lezen mevrouw deed het, maar de regels waaruit bleek dat Eleonore van te voren aan tante ge schreven had, sloeg zij wijselijk over, zoodat de burgemeester in den waan verkeerde, dat tante het eerst en uit eigen beweging de pen had opgevat, teneinde de verkoeling, die er tusschen hen had bestaan te doen ophouden.Het had hem reeds lang verdroten, dat de goede verstandhouding van weleer door toedoen zijner vrouw had opge houden, doch om der lieve vredes wille had hij er maar van gezwegen. De goe de man was derhalve nu over dezen plotselingen omkeer ten zeerste ver heugd en durfde dientengevolge aan tantes verzoek geen weerstand bieden, hoewel hij Eleonore naar eene groote stad als 's Gravenhage. alwaar de ver leiding zich onder allerlei schoone ge daanten voordoet en die met name voor een karakter als Eleonore bezat, zeer gevaarlijk was, ongaarne liet vertrek ken. Verboden nadruk. (Vervolg.)

De Volksstem | 1941 | | pagina 2