v: DE H. ENGELEN-BEWAARDERS Dubbele Duitsche doorbraak in het Oosten De oprichting van een dienst voor Inva liditeitspensioenen (D. I. P.) bij VlASMAen aan de ZEE van AZOF DUITSCH LEGER BE RICHT KRONIEK DER BEVOORRADING ITALIA A NSCH LEGER BERICHT Bedrijvigheid van den Postcheckdienst Nieuwe zinken stukken van één frank Aardappelvoorziening VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 9 en VRIJDAG 10 OXTOCER 1941. XXXXVIlle JAARGANG NUMMER 121 Litsave van de S.M. «Do Vocnslgijii» Kalotraat 9, AaW. Handdireg. Ni 1248 Footchekretoning J. Van Nuffel Nr. 138559 Bebaer en Redactia Kerlutraat 9 Aalst. Telefoon 114 Fnbliótó» buiten bet Arrondiseemea» AALST Bclgiech Ha va» Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BnnaeL Het zal niet ongelegen of nutteloos zijn rond het feest van de Engelen Be waarders, de groóte werkelijkheid van hun bestaan, en van de verheven diens ten welke ze ten onzen voordeele ver vullen, even frisch voor den geest te roepen. Te veel wordt hun aanwezigheid en bescherming vergeten, terwijl het be wustzijn van hun intieme tegenwoordig heid immer een troost en kracht ver schaffen in moeilijke oogenblikken. Of we een engel-bewaarder hebben Wie kan het betwijfelen Luister even Eens vraagden de apostelen aan hun Meester wie volgens Hem de grootste was in het hemelrijk Ze waren toen nog altijd beheerscht door den dwazen hoogmoed... hun voornaamste zorg lag hierin dat de eene den andere overtrof Hoe weinig toch hadden ze den Verlosser begrepen... nog zóó laag, zóó wereldsch waren hun denk beelden en verwachtingen Doch Jezus wilde hen doen verstaan dat alléén de nederigheid het beginsel is van alle grootheid Daarom riep Hij een klein kind tot zich en plaatste het in hun midden, vervolgens zich tot de apostelen wendend sprak Hij «In dien ge u niet bekeert... en niet wordt zooals kinderen (dit is eenvoudig, nede rig, argeloos) zult ge het rijk der heme len niet ingaan Ze waren dus nog niet bekeerd Ze droomden nog van grootheid, eer... en van al het triestige dat er op volgt.... als het gebroed van dén zwarten prins des hoogmoeds..., en hem en dien weg volgend moesten ze terecht komen in het duistere rijk van Lucifer En toen Hij hun die harde les gegeven had... als een diep inslaande tegenstel ling, begon Hij de waardigheid, de grootheid der kinderen te loven en, te prijzen. Hij die één van de kleinen die in mij gelooven ergert I... het ware beter dat men hem een molensteen aan d.hals vasthechtte... en hem wierp in het diepte van de zee wacht u wel een dier kinderen te misprijzen... want Ik zeg U..., hun engelen (bewaarders.) in den hemel zien voortdurend het aanschijn van den Vader die in den Hemel is (Math. 18 10) Het staat dus onloochenbaar vast, krachtens de woorden van Jezus zelf, dat elk kind... elke mensch een engel be waarder heeft 1 Groot is de waardigheid der zielen zegt de H. Hieronymus vermits van het oogenblik dat God de ziel schept..., Hij een engel stuurt om ze te bewaren.... te beschermen. Hoe subliem is de grootheid der menschenziel... want God zendt tot haar een hemelschen prins De engelen zijn Gods dienaren... ze staan immer gereed om Zijn bevelen uit te voeren Wonderbare schepselen welke wachten op hun zending want hun bediening bestaat hierin dat ze tot dienstbaarheid worden afgevaardigd... in minislerium missi zegt St. Paulus (Hebr. 1/14) Hoe klein... hoe nederig en onbedui dend het kind, de mensch weze in uw oogen hier meer dan ooit bedriegt de schijn de werkelijkheid is heel anders De kleinen... de simpelen ook zijn groot in Gods oogen..., want Hij behandelt ze als bevoordeeKgden, als prinsen...Hij schonk hun een van zijn ontelbare schitterende engelen die het bevel ontving zorg over hen te nemen., hun leven, vooral hun zielen te bescher men..., want een ziel is het kostbaarst wat God op aarde bezit en ze is bestemd om in den hemel van de eeuwigheid, feller te glanzen dan de zon op het hoogtepunt van haar middagluister. Het is echter een feit hoe verheven een mensch in waardigheid is gesteld...., des te verhevener ook is de engel die hem bewaakt Aldus beweren de godgeleerden dat geloofsverkondigers, bisschoppen, koningen toevertrouwd werden aan de zorgen van een aartsen gel. De moeder van God had voor engel-bewaarder Gabriël, die behoorde tot de orde der engelen-serafijnen. Elk menschelijk wezen hoe verachterd en misdeeld het ook weze, is vergezeld en beschermd door een onzichtbaren bewoner van het hemelsch hof. Hoe troostvol is die waarheid Moeten we niet fier zijn over deze onderscheiding., over deze echte goddelijke kieschheid De engelen zijn onze vrienden, onze broeders ze zijn machtig en beminnen ons vurig in God Ze zien en weten wat wij niet zien, wat wij ignoreeren Ze hebben maar één doeleinde op het oog: ons gelukkig en rijk maken in God... onze voorbestemming voor het eeuwig geluk verzekeren Hun goedheid is bijna zonder gren zen De schriftuur is vervuld van wonderbare trekken, bewijzen van hun dienstvaardighend tegenover hun be- 8chermelingen... Het is de aartsengel pensioenen Raphael die den jongen Tobias geleid tot bij Ragnel om hem daar de door God voor hem gewilde bruid te doen vinden. Gabriël verschijnt aan Maria op den dag der gelukkige Boodschap een andere verwittigt Jozef naar Egypte te vluchten... nog een andere vermaant hem terug te keeren daar de vijanden van het Goddelijk Kind dood Zijn 't was een engel die den H. Petrus uit Herodes klauwen verloste enz... Hun groote vreugde vinden ze in de deugd van hun beschermelingen..., maar wanneer ze wandelen op dwaal wegen is dat ook hun grootste leed Denk aan uw engel-bewaarder Hij is altijd bij U..., bedroef hem nooit door orden of daden welke hij afkeurt.. Het Staatsblad van 6-7 October pu bliceert I Een belangrijk en uitvoerig besluit van het ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid, Financien en Justitie, tot wijziging of tot aanvul ling van het besluit van (10 September 1'940 en van het besluit van 20 Septem ber 1940, betrekking hebbende op de invaliditeitspensioenen. U:t het i.ieuw besluit ontleenen wij het volgende Het organisme, waarvan de instelling bij artikel 8 van het besluit van 2 Sep tember 1940, betreffende de uit den oorlog van 1940 voortvloeiende mili taire pensioenen en tegemoetkomingen, voorzien i6, wordt «Dienst voor Invali diteitspensioenen)) (D.l.P.) genaamd, en is gevestigd in een gemeente uit de Brusselsche agglomeratie. Deze dienst staat onder het admi nistratief toezicht van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volks gezondheid. Behoudens dit toezicht is hij vol strekt onafhankelijk wat de uitvoering van zijn opdracht betreft. De D.l.P. bestaat uit een hoofddirec tie, administratieve commissies, me dische commissies en administratieve secretariën. HET ONDERZOEK DER AANVRAGEN De aanvragen worden in eerste in stantie onderzocht door administratie ve commissies van eerst) n aanleg, die beslissen of ze uit administratief oog punt ontvankelijk en gegrond zijn. De aanvraag is uit administratief oogpunt gegrond indien i A. Wat betref* :{jie invaliditeits- 1De aanvrager militairen dienst verricht heeft na 9 Mei 940 2. De aard en de aangehaalde oor zaak van de invaliditeit nauwkeurig blijken uit een geneeskundig attest, uit bescheiden eener gezondheidsinrichting ambtelijke verslagen, verklaringen, ge tuigenissen of besluiten van onderzoe ken, gegevens die den tijd, de plaats en 3e omstandigheden dienen te bepalen waarin de kwetsuren en de kwalen tij dens den dienst en door den dienst wer den opgedaan of verergerd zijn 3. Uit de administratieve gegevens en i de overgelegde bewijsstukken blijkt, in zoover het tegenovergestelde niet blijkt uit de medische gegevens, dat de ze invaliditeit opgedaan werd of verer- -vV>- Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 8 Okt. Het opper bevel der weermacht maakt bekend Terwijl in Oekrajina de aanvals- en achtervolgingsoperaties volop aan gang zijn, heeft de op 2 Oktober ingezette doorbraak in het midden van het Oostfront een nieuwe reeks van geweldige vernie tigingsgevechten tot gevolg gehad. Alleen in de streek van Viasma wer den, naar door een extra bericht gemeld werd, verscheidene sovjetlegers omsingeld, die hun onverbiddelijke vernietiging tegemoet gaan. Een later ingekomen bericht uit het hoofdkwartier luidt als volgt Het opperbevel van het leger maakt bekend door het uitvoeren van 4^een stoutmoedige operatie is een Duitsch pantserleger, dat door Italiaan- sche;v« Ffgngaarsche en Slowaaksche formaties was versterkt, van uit het gebied* ten Oo6ten van Dnjepropestrofsk Jekaterinoslaftot naar de Zee van Azof opgerukt en heeft den terugtocht van het sovjetleger afgesneden waarvan het front bij Melitopol verslagen werd. Tegelijkertijd hebben Duitsche en Roemeensche eenheden de achter volging van uit het Westen voortgezet. Daarbij is een snelle formatie van de Waffen SS. er in geslaagd langs de kust van de Zee van Azof tot Berdjansk door te breken en de verbinding tot stand te brengen met de uit het Noorden komende pantserformaties. Langs alle zijden nauw omsingeld bevinden zich hier thano zes-tot ze ven vijandelijke divisies, die hun onmiddellijke vernietiging tegemoet gaan. De zwakke overblijfselen van den verslagen vijand, die zich op Rostof ;kken werden door de SS.-formatie tot bii Mariopol Ten Westen van Leningrad leed een nieuwe landingspoging WO' want Hij is heilig Verschaf hemgerde na 9 Mei 1940, gedurende blijdschap door uw zonnig deugdzaam door den militairen dienst, leven... en aanroep hem in gevaren, in I B. Wat betreft de aanvragen om lijden Indien ge hem niet ziet, toch pensioenen of tegemoetkomingen van zult ge zijn bescherming ervaren... en weduwen, weezen of andere rechtheb- zijn ontmoeten in den hemel zal een j benden. der aangenaamste verrassingen zijn wel ke God U voorbehoudt. DENDEDZOON. DE BEVOORRADING IN MEEL WORDT VERZEKERD Waar de wekelijksche toestand wordt besproken in het juist verschenen num mer van «Handel en Distributie», lezen wij omtrent de meelbevoorrading Bevoorrading in meel verloopt re gelmatig over gansch het land. Men is druk bezig met den aanleg van nieuwe stocks bij maalders en bakkers. Moge lijks wordt hier eerlang een bevredigen de regeling getroffen. Alle pogingen worden aangewend om nog voor den Winter de noodige reserves te kunnen inslaan. Het is geen denkbeeldig ge vaar dat een remming van den aanvoer een uiterst onaangenamen weerslag zou hebben op onze ravitailleering. Wat dan ook ten allen prijze moet verhin derd worden. EN DE AARDAPPELKWESTIE Aardappelen, schrijft het blad ver der, worden over schier gansch het land normaal toebedeeld. De kwaliteit laat nog veel te wenschen over. Men is niet te spreken ov^f den toevoer per 6poor. IJlaiensten worden niet verlangd,maar ook geen slakkengang. De waar heeft er dan ook zwaar onder te lijden. De sluikhandel verliest veel terrein. En de verbruikers blijven volharden in de boosheid en bieden den voortbrenger het vierdubbele van den prijs, uit vrees voor de niet-naleving van de bepalin gen van het contract. GOEDE EN SLECHTE AARDAPPELEN Iedereen weet dat de goede en ge zonde aardappelen aan de aardappel centrale moeten afgestaan worden. De aardappelen die ziek of rot zijn, en bij gevolg ongeschikt zijn voor de men- schenvoeding moeten ter beschikking van den Dienst van Voedselafval ge steld worden. Alleen de controleurs van de aardappelcentrale hebben de be voegdheid om te beslissen of een aard appel ja of neen goed is. Wat de prijzen aangaat van slechte aardappelen, hebben er tegenwoordij besprekingen plaats om deze vast te stellen. probeeren terug te trel achtervolgd. van den vijand in den nacht van 6 op 7 October schipbreuk voor de kust bereikt werd. Bij vermetele luchtaanvallen werden transporttreinen en spoorwegen achter het geheele Sovjetfront zwaar getroffen; talrijke trei nen werden vernield or beschadigd. Tijdens den jongsben nacht viel het Duitsche lucht wapen oorlogsinstal laties aan te Moskou en te Leningrad. Bij luchtaanvallen op de reede van Suez werd tijdens den jongsten nacht een groot koopvaardijschip devor bomtreffers beschadigd. De vijand heeft zich niet in het luchtruim boven Duitsch grondgebied vertoond. Rome, 8 Okt. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In Noord Afrika werden vijandelijke naderingspogingen door onze infanterie-eenheden bij een plaatselijk ingrijpen aan het front van Tobroek verijdeld. De artillerie beschoot met goed gevolg verscheidene verdedi gingsinstellingen bij Tobroek. Er werd vastgesteld, dat bij de luchtgevechten in de nabijheid van Sol- loem, waarvan reeds in het legerbericht van 6 October gewag werd ge maakt Duitsche jagers 5 in plaats van, naar gemeld werd, 2 vijandelijke vliegtuigen neerschoten. Door Engelsche vliegtuigen werden opnieuw bommen uitgeworpen boven Tripoli, die 5 slachtoffers maakten. Er werd slechts geringe scha de aangericht. Tijdens den jongsten nacht bombardeerden Italiaansche vliegtuigen de vliegvelden van Malta, waar groote ontploffingen plaats hadden. Geen gebeurtenissen van beteekenis in Oost Afrika. kroon op de ziiden, de aanduiding der waarde onderaan het jaartal. Het stuk wordt met geribden rand aangemunt. De diameter is 21,5 milim. Einde September 1941, waren de| De aanmunting dezer stukken zal bij aangeslotenen bij den postcheck ten ge- R«Iijke hoeveelheden geschieden, met tale van 452.924. Het tegoed der 1De persoon wiens dood aange haald wordt, militairen dienst volbracht heeft na 9 Mei 1940 2. Uit de administratieve gegevens en de overgelegde bewijsstukken blijkt dat op het in de ingezonden stukken aan gegeven tijdstip de militair waarlijk een kwaal of verwonding opgedaan of een ongeval ondergaan heeft, onder den dienst en door den dienst, waarvan de gevolgen zijn overlijden veroorzaakt hebben 3. De aanvraagster of de aanvrager de hoedanigheid bezit van weduwe, wees of ander rechthebbende van den militair en zich in de vereischte voor waarden bevindt om gebeurlijk aan spraak te kunnen maken, alleen of met andere rechthebbenden, op het pen sioen of de tegemoetkoming 4. In geval van overlijden van den militair, nadat deze naar zijne haard stede teruggezonden was, de aanvraag vergezeld gaat van een geneeskundig verslag, zooals voorzien bij artikel 15, laatste alinea, der samengeordende wet ten op de militaire pensioenen. Art. 8. Een administratieve commis sie van beroep verdeeld in verscheidene kamers, beslist in graad van beroep of Een besluit van 1 8 September 194 1 de aanvragen uit administratief oog- j verschenen in het Staatsblad van 9 Ok punt ontvankelijk en gegrond zijn. lober, bepaalt dat in verhouding tot de De aanvrager die niet opgeroepen behoeften zinken stukken van één frank wordt kan vrijwillig verschijnen omzullen aangemunt worden, alle uitleggingen te verschaffen welke hjj1 Deze stukken zullen dragen oj> de noodig zou achten te dien einde zal beeldzijde een schild met Belgischen de administratieve secretaris hen\ dag, leeuw, met aan de zijden het '.nschrift uur en plaats mededeelen waarop zijn "Belgique-Belgie»)', op de keerzijde, het zaak onderzocht wordt [naamcijfer van den Koning «L. III Zie vervolg op 2de bladz. J van boven versierd, met de Koninklijke keningen van partikulieren bedroeg 4 miljard 746.331.764 fr. 48 c. Gedu rende de maand beliepen de boekingen op de rekeningen meer dan negen en dertig milliard zevenhonderd millioen frank,hetzij 4 milliard 303.493.189.29 voor stortingen en allerlei crediet 31.333.740.16 voor overschrijvingen en 4.098.128.045,84 fr. voor checks en allerlei debet. De overschrijvingen en andere ver richtingen zonder geldverhandeling maken 89 t.h. uit van de gezamenlijke verrichtingen tijdens het afgeloopen jaar. Voor de eerste 9 maand van het jaar bedroegen de boekingen 346.957.373. 775.83 fr. tegenover 320.791.241.939 80 fr. in 1939 en 215.054.280.857.68 fr. in 1940. voorrang van den Franschen en den Nedcrlandschen tekst. Ze zullen wette- lijken koers hebben onder partikulie ren ten beloop tot vijftig frank voor elke betaling. EXTRA RANTSOENEN VOOR SCHOOLKINDEREN EN JONGE LIEDEN Ingevolge een omzendbrief van den h. De Winter, sekretaris-generaal vein het ministerie van Landbouw en voed selvoorziening, aan de hh. burgemees ters, zullen de schoolgaande kinderen en jonge lieden, deelnemend aan da schoolsoepvergtrekking zonder zegelt, van 1 November af, buiten de hun bij den omzendbrief dd. 19 Augustus U. (Belgisch Staatsblad van 24 dito) ver leende bijkomende bevoorrading van 140 gram vleesch en 50 gram griea- meel, 50 gram aardappelen per dag en per persoon bekomen. In de circulaire van den h. sekretaris generaal wordt bepaald dat de niet schoolgaande kinderen en de jongelie den van beider kunne, welke in aan^ merking komen voor de bijkomende, rantsoenen vleesch, griesmeel en eu*7d- appelen diegenen zijn, die in^fjchre ven zijn op de lijst der gerechtigden bij een onderwijsinstelling onder de in het bericht van Winterhulp. ingel&scht in het Belgisch Staatsblad bepaalde voor waarden, en mits vermeld te zijn op do lijst opgemaakt door het schoolhoofd.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1