Ir EEN MILLIOEN a* v'ji DE DOCHTER van den BURGEMEESTER I ,i i ji« Gemengd Nieuws De taak van het Sekretariaat voor den Handel Belgie gaat over tot een Dividenden beperking i Wie mag in Oktober huisbrandstoffen koopen Voor enkele franks TREKKING van 22.48<i loten Ter bescherming van de oorlogsslachtoffers k VRIJDAG 17 OCTOBER. H. MARGARETHA MARIA ALACO- QUE. (Sub. umbra) Gloria. Brugge Ged. Octaaf H. Donatianus Luik Ged. Octaaf Kerkwijding. ZATERDAG 18 OCTOBER. H. LUCAS. (Mihi autem). Gloria. Credo. Prefatie der Apostelen. Luik Ged. Octaafdag Kerkwijding. WERP UW OUD PAPIER NIET WEG, gij behoedt de arbeiders der pa piernijverheid voor werkloosheid. INSCHRIJVING OP DF. SCHAT KISTBILJETTEN BEDRAAGT NU REEDS 2 MILLIARD FRANK. Tol op dit oogenblik werden reeds 2 miljard frank ingeschreven op de twee de schijf Schatkistbiljetten. In de laat ste weck werden 400 miljoen frank in geschreven. OM TE ARBEIDEN en deen te ar beiden heeft onze papier- en karton nijverheid oud papier noodig. EEN STRADIVARIUS ONTDEKT TE GEERAARDSBERGEN. Heel toevallig werd te Geeraardsbergen door een jong meisje een Stradivarius, dag- reekenend uit 1736, ontdekt. De viool was sedert meerdere jaren in hel bezit barer moeder, doch lot hiertoe was men geen enkelen keer tol de vaststelling ge komen van de eigenlijke waarde ervan. Thans door het springen van een snaar kwam men tot de ontdekking dat het hier een stradivarius geldt. Het instru ment is te bezichtigen bij den h. Cop pez Arthur, muziekbestuurder, Waran de 52, Geeraardsbergen. GEEN PRIJSVERHOOGING VAN LUCIFERS. Het Commissariaat van Prijzen en Loonen- deelt mede Sinds enkelen tijd doen allerlei ge ruchten de ronde over een nakende prijsverhooging voor lucifers. Het Commissariaat voor Prijzen en Loonen deelt mede, dat het vanwege de fabrikanten geen enkele aanvraa: dienaangaande werd toegezonden. Het is van belang dat de bevolking iégen deze en dergelijke geruchten op haar hoede worde gebracht. In alle ge val zijn de geruchten over een prijs verhooging voor lucifers totaal van al len grond ontbloot. LUCHTPOSTZENDINGEN. Het bestuur der Posterijen deelt mede '«Luchtpostzendingen met bestemming naar China (Oostelijk gedeelte) Mandsjoekoeoi Mongolië, dfc Chinei sche provincie Sinkiang, Japan c Thailand (Siam) kunnen op aanvraag van de afzenders door de lucht tot Li r.'ia (Peru) worden verzonden. Van daar af worden deze zendingen voort- gezonden met Japansche palcetbooten. Het luchtrecht is vastgesteld op 20 frank per 5 gr., zoowel voor de brieven en postkaarten als voor de andere voor werpen. De met dezen dienst te verzenden stukken moeten zijn voorzien van de volgende melding Mil Iuftpost nach Sud Amerika bis Lima et par paquebot direct Japonais de Callao. STEMPELS IN CAOUTCHOUC EN IN 'T KOPER te verkrijgen in den Boekhandel van J. VAN NUFFEL-DE GENDT. Zooals we feeds herhaalde malen me dedeelden, wordt, naast de bedrijfsor- dening in de nijverheid en in de am bachten, ook deze van den handel thans doorgevoerd, door het .'Secreta riaat voor den Handel Reeds werden hier twee hoofdgroe- peeringen opgericht de hoofdgroepee- ring ((Toerisme» en de hoofdgroepee- ring «(Kleinhandel». Thans moeten nog dc hoofdgroepeeringen «Groot- en Bui tenlandsche Handel» en de hoofdgroe- peering «Handel voor tusschenperso nen» opgericht worden. In verband met deze bedrijfsorde- ning werd door den h. Spillemaeckers, leider van het (Sekretariaat voor den Handel», ender meer het volgende ver klaard aan de vertegenwoordigers van Belgapress Zooals u bekend is, beoogt de be- cirijfsordening de funktionneele inrich ting van het ekonomisch leven. Zoo 2a' de hoofdgrocpeering Kleinhandel» alle personen of bedrijven groepeeren, die rechtstreeks en hoofdzakelijk aan de verbruikers verkoopen, en de hoofd- groepeering .(Groot- en Buitenlandsche Handel» alle personen of bedrijven, die aan voortverkoopers leveren. Er bestaan natuurlijk vele grensgevallen, en het is te voorzien dat vele bedrijven deel zullen uitmaken van meer dan een hoofdgroepeering. Naar raming kan worden aangenomen, dat ongeveer 500.000 personen in ons land een han- delsaktiviteit uitoefenen. De hoofdgroe peering Groot- en Buitenlandsche Handel» zal waarschijnlijk de volgen de bedrijfsgroepeeringen omvatten I Voedingswaren; 2 Tabak; 3 Ko len; (die reeds opgericht werd); 4 Mi nerale olie; 5 Metaalwaren en Gezond heidsinrichtingen; 6 Machines; 7 Elec- triciteit en edele metalen; 8 Textiel - grondstoffen; 9 Textielwaren (die reeds opgericht werd); 10 Huiden en Leder; II Bouwmaterialen 12 Hout; 13 Glas en Ceramiek; 14 Scheikunde; 15 Papier; 16 Diverse waren; 17 Uit geverijen; 18 Oude en Afvalsproduk- ten; 19 Algemeen Import en Export (bijzondere groepeering). Voor laatstgenoemde bedrijfsgroe- peering. die vooral belangrijk is voor de Scheldestad, werden reeds bespre kingen gevoerd met burgemeester Del- waide van Aniwerpen, om tc mogen beschikken over lokalen van het beurs- ebouw. In de hoofdgroepeering Kleinhan del», waarvan de leiding toevertrouwd erd aan dr De Valck, zullen volgende bedrijfsgroepeeringen worden opge richt of woningen of het aanwerven van dienstboden); 6 tusschenpersonen bij het verzendingebedrijf. Over de hoofdgroepeering «Toeris me» werd reeds vroeger uitgebreid ge schreven. Het doel van dit alles, besloot de hr Spillemaeckers, kan als volgt samenge vat worden de beroepsordening zijn nieuwe en definitieve gestalte geven organismen scheppen die den handel, schakel tusschen voortbrenger en ver bruiker zijn jui«te plaats van werkmo gelijkheid schenken in de nationale eko nomie. Uit het voorafgaande blijkt duide lijk welke belangrijke taak aan het Se kretariaat voor den Handel» is loebe deeld. Dat hel in de amper drie maan dat het bestaat reeds flink werk heeft verricht, heeft eenieder kunnen vaststel len. 1 Voedingswaren; 2 Kleeding 3 Binnenhuisinrichting; 4 Huisgerief; 5 Machines; 6 Kolen (werd reeds opge richt); 7 Motorvoertuigen; 8 Hygiene; 9 Juweelen 10 Boek- en Kunsthandel II Diverse waren; 12 Speelgoed; 13 Lederwaren; 14 Bouwmaterialen 15 Leurhandel; 16 Grootwarenhuizen; 17 Filiaalbedrijven; 18. Korporatieve verbruiksvereenigingen. De hoofdgroepeering «Tusschen handel zal onderverdeeld zijn in d< olgendc bedrijfsgroepeeringen 1Handelsverlegenwoordigers er handelsmakelaars; 2 Verzekerings agenten en verzekeringsmakelaars 3. Makelaars, beheerders en vertegen woordigers van bouwgrondspaarkas- 4 Veders (afslagers, verkoop houders; 5 Adreskantoren (waar men inlichtingen kan inwinnen betreffende rechtover St Martenskerk te Aalst, net koopen of het huren van gebouwen Een oude oorspronkelijke Novelle door T... 13de Vervolg. plaats aan hare zijde. Tante nam haar van 't hoofd lot de| Hebt gij u gisteravond goed ge- voeten op, glimlachte even en schudde j amuseerd, Eleonore zoo begon tante bedenkelijk het hoofd. I Elisabeth. Eleonore drukte haar haastig een j O, opperbest tante, antwoordde kus ten afscheid op 't voorhoofd riep in het heengaan Adieu, tante, lot wederziens Het rijtuig stond reeds voor de deur gereed, waarmede zij zich naar de wo- De laatste dagen werd er reeds op ge wezen dat geruchten de ronde deden als zou ons land, naar het voorbeeld van Duitschland, Italië, Frankrijk en Nederland, eerstdaags overgaan tot een beperking van de diviaendenuitkeerin gen. Meteen werd er de aandacht op gevestigd dat deze dividendenstop, die door sommige kringen in het voor uitzicht werd gesteld en waarover zelfs een buitenlandsch blad gewaagde, niet volledig zou doorgezet worden volgens de modaliteiten die in het Rijk en bij onze Noorderburen deze laatsten hebben ongeveer een maand geleden het Duitsche stelsel van dividendenbe perking volledig overgenomen wor den toegepast. Zooals blijkt uit een berichi van Bel gapress, dat Dinsdagmorgen in de bi den is verschenen, worden deze ge ruchten van officieele zijde bevestigd Dezer dagen zal een organiek besluit het Staatsblad worden afgekondigd waarbij het maximumdividend schijnt te zullen worden vastgesteld op 6 t.h. Naar aanleiding van deze dividen cienbeperking merkt «L'Agence Econo mique et Financière op, dat, naast het maximumdividend van 6 t.h. het besluit zou voorzien dat de beheerders 2 percent vergoeding mogen nemen, hetgeen het totale dividend, voor be heerders en aandeelhouders samen, op 8 procent zou brengen. De percenten zouden gerekend worden op een gere valoriseerd kapitaal op de basis van 1926 en op de reserves. De herwaar ding van het kapitaal zou gebeuren door toepassing van de vermenigvuldi gingscoefficienten voorzien bij artikel I 5 van de samengevlochten wetten om trent de belastingen op de inkomens (Staatsblad van 22 Juni 1941). Deze koefficienten gaan van I t.h voor de nog terug te betalen kapitalen die werkelijk gestort werden geduren de ae jaren 1927 en volgende tot 6.94 voor de nog terug te betalen kapitalen die werkelijk gestort werden' gedurende de jaren 1918 en voorafgaande. Deze revalorisatie zou automatisch toepasselijk zijn op het dus werkelijk gestorte en nog terpg te betalen kapitaal Bij gevolg zou de aanpassing van het kapitaal, die reeds door het opslorpen van de zichtbare of verdoken reserves zou gebeurd zijn of die in de toekomst zou geschieden, ten einde op de balans duidelijker het werkelijk kapitaal te laten uitschijnen, van geen beteekenis zijn wat betreft de toepassing van het besluit op de dividendenbeperking, ge- denden, automatisch de herwaardings zien, voor het berekenen van de divi ning der Verhalen's begaf en vervol gens in hun gezelschap naar de comedie 't Was reede zeer laat in den nacht, toen het rijtuig, waarin Eleonore huis waarts keerde, voor de deur stilhield. Er bevonden zich tevens Frans Ver halen en diens *^Lers in, die Eleonore als gewoonlijk thuis brachten. Frans sprong er 't eerst uit, hielp zijne zusters en Ej^onore uitstijgen en nam van de k».tste op bijzonder hartelijke wijze afscheid. Tante Elizabeth had Eleonore's te rugkomst niet afgewacht, maar zich reeds voor een paar uur ter ruste bege ven. Zonder gedruisch te maken begaf ook Eleonore zich spoedig te bed en was weldra ingeslapen. Den volgenden ochtend vond zij ha re tante aan de ontbijttafel. Na de wis- de aangesprokene, 't Was een fraai stuk van dien jaloer?chen echtgenoot en 't is mij uitmuntend bevallen. Ik schoof^ soms in t lachen om de malle kuren! kreeg het gelaat harer tante eene droef- Lieve Eleonore, Zooals ik in mijn laatsten brief schreef, is uwe mama al sedert eenigen tijd ongesteld geweest. Ik wilde u toen reeds verzoeken dadelijk naar hier te rug te keeren, maar uw mama zeide dat het- niet noodig was. Gisteren is zij ech ter zoo ziek geworden, dat ik niet lan ger durf wachten en u derhalve verzoek aanstonds de terugreis aan te nemen. Verzuim vooral geen oogenblik. Mama verlangt zeer naar u. U spoedig verwachtende, noem ik mij Uw liefhebbende papa, Eduard VAN STRATEN» P. S. Doe onze hartelijke groeten aan tante. Terwijl Eleonore den brief voorlas. van dien man. Waren de dames Verhalen er ook Zeker, tante, ik heb zeer veel ple zier met haar gehad. En Frans Verhalen ontbrak er zeker evenmin vroeg zij met een iro nisch glimlachje verder, Eleonore scherp aanziende. Ja, die was er ook, maar ik heb geestige uitdrukking en staarde zij ir gedachten verzonken naar den grond Toen eerstgenoemde had geëindigd sloeg tante Elisabeth de oogen op er. sprak Dat is een treurige tijding voor u Eleonore. Het zal 't beste zijn dat gij maar dadelijk op reis gaat, hoewel ik u nog gaarne eenigen lijd had behouden. Maar gij moet gaan, waarheen uw seling der gebruikelijke groeten nam ze'zij het volgende hardop voor hem slechts even gesproken, bevestigde plicht u roept. Eleonore, bedremmeld voor zich zien- Onderwijl verkeerde Eleonore in een dc. j tweestrijd voor haar die pijnlijk was. Dat dacht ik wel, hernam de eer- j Van de eene zijde lokte de zucht naar sle, terwijl een wolk van misnoegen uitspanning en genot haar tegen om te zich op haar gelaat vertoonde. j blijven, en van de andere zijde deed de Op dit oogenblik kwam de dienst- liefde, welke zij voor hare moeder ge- meid met efn brief voor Eleonore bin-j voelde, zich krachtig gevoelen. De ou- nen. Deze o-pendè hem schielijk en zag derliefde overwon ten laatste. Met be- lerstond dat hij van haar vader was. j traande oogen en geheel bedroefd en Met eenige ontroering in de stem las terneergeslagen, zeide zij Ja, lieve tante, ik ga dadelijk op koefficienten zullen van kracht zijn,die aangenomen werden voor het bepalen van de belasting op de inkomsten van mobiele kapitalen. Zooals Dinsdagmorgen reeds mede gedeeld zou de niet-verdeelde winst Qus de winst die de 8 t.h. van het kapi taal zou overschrijden, moeten geblok keerd worden, bij de onderneming, in staatsfondsen, met dien verstande ech ter dat deze fondsen als borg zouden mogen gebruikt worden. Sommige verbruikers hebben bij de kleinhandelaars nieuwe bestellingen van kolen gedaan, terwijl zij nochtans over een voorraad beschikken die de toegestane maxima bereikt of schrijdt. Aan de belanghebbenden wordt herinnerd dat hel hun verboden is ir aen loop van de maand Oktober huis brandstoffen (kolen, steenkolenbriket ten, cokes) te koopen of in ontvangst te nemen, wanneer de voorraad waar over zij beschikken de volgende hoe veelheden bereikt 200 kg. v. de gezinnen v. 1 tot 4 pers. 250 kg. voor 5 tot 8 personen. 300 kg. voor 9 tot 12 personen. 350 kg. voor gezinnen of gemeenschap van 1 3 tot 16 personen. Voor elke bijkomende groep van 4 personen mogen de aangeduide hoe veelheden ten beloope van 50 kg. wor den verhoogd. Anderdeels, mogen verantwoorde lijke hoofden van ondernemingen, bu- ïeelen, magazijnen, werkhuizen, spijs huizen, (voor de behoeften der keuken) ambachtsbedrijven die niet worden bevoorraad door tusschenkomst van hun bedrijfsgroepeering geen huis brandstoffen koopen of in ontvangst nemen, jndien deze ondernemingen, over een reserve beschikken die vol doende is voor de noodwendigheden van een maand. De gezins- en ondernemingshoofden die huisbrandstoffen in ontvangst ne men zonder hierop recht te hebben stel len zich aan zeer strenge sankties bloot, terwijl de kontrooldiensten met alle ge strengheid zullen optreden, indien mis bruiken zouden worden vastgesteld. De kleinhandelaars moeten even eens de bepalingen van het besluii be treffende de rantsoeneering van brand stoffen nakomen. eventueel door de vennootschap ter ontlasting van de rechthebbenden ge dragen belasting dan a) wat de aan de aandeelhouders toebedeelde sommen betreft, 6 t.h. en b) wat de tantièmes betreft, 2 t.h. van het bedrag van het maatschappelijk kapitaal en van de reserves zooals bepaald overeenkom stig de bepalingen van artikel 2, Ilit. c), van de wel van 10 Januari 1940 en eventueel vermeerderd of verminderd volgens de bepalingen Van bedoeld ar tikel 2, 7. NEEMT U DEEL AAN DE van 100 250 - 1000 5000 10.000 25.000 VIJFTIG DUIZEND FRANK HONDERD DUIZEND FRANK KOOPT BILJETTEN DER LOTERIJ WINTERHULP DE BEPERKING DER DIVIDENDEN WETTIG GEREGELDl De beperking der dividenden uïtkee- ring ulie hooger in het vooruitzicht ge- stelu wordt is thans werkelijkheid en een officieele regeling is hieromtrent in het Staatsblad van L6 Oclober versche nen. Artikel 1 1 van dit besluit, dat het essentieele inhoudt, luidt als volgt Artikel 1 1. In een burgerlijke of handelsvennootschap opgericht onder vorm van naamlooze vennootschap of van commanditaire vennootschap op aandeelen en die in Belgie haar maat chappelijken zetel of haar voornaam ste bestuursinstelling heeft, mogen de de aandeelhouders toebedeelde sommen en de aan bestuurders, zaak voerders. of commissarissen toebedeel de tantièmes zelfs bij wijze van afne ming op de gereserveerde winsten an dere dan de gelden die na blokkeering onder vorm van fondsen krachtens ar tikel 2 vrij komen, voor het boekjaar niet meer bedragen, met inbegrip van de reis. Ik moet mama zien en spreken. O, aia ik eens te laat kwam Maak u maar spoedig reisvaardig hernam de eerste, middelerwijl ga ifc een brief schrijven, welke gij moet medenemen voor uw papa. Maai eerst zal ik den koetsier laten waarschu wen, dat hij het rijtuig moet inspannen Zij trok even aan de bel en een wei nig later kwam de meid binnenbaan wie zij hare bevelen gaf. Ondertusschen was Eleonore heen gegaan om zich voor de reis gereed te maken. Een kwartier later kwam het rijtuig aanrollen. Eleonore stond geheel gekleed in het salon te wachten op hare tante die juist met den brief klaar was en hem aan ha- nicht ter hand stelde. Dan zal ik nu maar afscheid ne men, tante, sprak Eleonore op eenigs- zins doffen toon. Neen, wacht even, nog niet, ik wil u tot aan het posthuis vergezellen. Na eene poos stapten beide dames in de koets, die haar dra naar de plaats der bestemming bracht. Hier namen zij hartelijk van elkaar afscheid, en tante Elisabeth reed alleen terug, terwijl Ele onore de reis naar D. voortzette. EEN STERFGEVAL Zien wij thans wat er intusschen bij den burgemeester voorviel. Mevrouw Van Straten had zich reeds sedert eenigen tijd ongesteld gevoeld was trouwens nooit goed geheel ge zond geweest, maar voor een paar da gen was dit zoozeer toegenomen, dat men voor 't behoud van haar leven ern- g begon te v reezen. Betreffende haren^ Hel Staatsblad van 15 Oclober kon digt af Gelet op het besluit dd. 15 Mei 1941 betreffende het toezicht op den bij stand verleend aan oorlogsslachtoffers: Overwegende dat voornoemd besluit uitgevaardigd werd met het oog op de bescherming der geteisterden en oor logsslachtoffers tegen het ongeoorloofd optreden van personen en organismen welke hun voorstellen doen of diensten aanbieden om hen bij te staan bij de verdediging van hun belangen geschaad door oorlogsgeweld wordt besloten Bijstand van personen die om het even welke schade hebben geleden ten gevolge van oorlogsgeweld, heizij om hen te vertegenwoordigen, hetzij met het oog op de vaststelling of schatting der schade, kan onder bezwarenden ti tel slechts worden aangeboden of ver leend dóór 1Diegenen die bedrijvig zijn in een beroep voor de uiloefening waarvan wettelijk een diploma of een besluit van de uitvoerende macht wordt ver- eischt en alleen in zoover de aangebo den of bewezen diensten binnen de normale uitoefening van hun beroep vallen 2. De vereenigingen zonder winst oogmerken opgelicht onder hel stelsel der wet dd. 2 7 Juni 1921. Bedoelde vereenigingen kunnen echter dien bij stand niet verleenen zonder de vooraf gaande en steeds herroepelijke mach tiging van aen Commissaris-Géheraal voor s lands wederopbouw. Zij moe ten hun jaarlijksche rekening voorleg gen ter griffie van de burgerlijke recht bank, binnen de drie maand na het af sluiten van het maatschappelijk boek jaar. VERDUISTERING Vrijdag 17 Octob. v. 18,40 tot 8,08 c. Zaterdag 18 Octob. v. 18,46 tot 8,05 u ouderdom had zij anders nog lang ge noeg kunnen leven, want zij was nau welijks vijftig jaren. In de anders nog al levendige wo ning heerschten thans stilte en droef heid, en geen der huisgenooten waagde het meer of luider te spreken dan noo dig was, ten einde de zieke niet te sto ren. Met nauw. hoorbaren tred gingen zij door thuis en verrichtten zonder het minste gedruisch hunne bezigheden. In de uren dat de burgemeester niet op het kantoor behoefde te zijn, liep hij met gejaagdheid in hel huis op en en neer en kwam nu en dan in het slaapvertrek naar den toestand der zie ke vernemen. Op het bureau moest hij de zaken thans alleen waarnemen,want Karei mocht zich geen oogenblik van het ziekbed zijner moeder verwijderen. Met ingehouden adem volgde deze elke beweging zijner moeder, gaf haar nu en dan de voorgeschreven medicij nen en voldeed terstond aan elk verlan gen dat de zieke te kennen gaf. De dokter was juist heengegaan en had, op de angstige vraag van Karei, hoe hij over de zieke dacht, schouder ophalend geantwoord, dat er weinig hoop meer bestond, en elke dag de laatste kon zijn. Daar lag nu de eertijds zoo trotsche, levenslustige vrouw - Hare wangen wa ren bleek en ingevallen, de oogen ston den hol in hunne kassen en de be nauwde ademhaling bewees. dat het einde niet verre meer was. Van tijd tot tijd vroeg zij naar haar kind,naar Eleo nore, maar telkens moest men haar zeggen dat deze nog niet was aangeko men. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1941 | | pagina 2