Bevoorrading Karkof en Rostof bedreigd HET DIERLIJK LEVEN Ontslag van het Japaansch ministerie DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT De kwestie van de Huurkontrakten VERSCHIJNT 3 MAAT PER WEEK HET NUMMER %40 FR. PER WEEK 1,15 FR, ZATERDAC18, ZONDAG 19 cn MAANDAG 20 OKTOBER 1941 XXXXVUIo JAARGANG NUMMER 125 Uigave TU de S.M. «De Voonntgang, Kerkstraat 9, Aalst. Handekreg. Nr 124S Fostchekreicening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkitraat 9 Aalit. Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondiscement AALST Belgisch Havu Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. (Vervolg en Slot,)' C) DE SPONTANE BEWEGING OFi EIGEN-BEWEGING De organen van het bewegingstelsel j zijn zooals hooger reeds gezegd, de spieren en de beenderen. Spieren cn i beenderen vormen de lidmaten. Zielkundig beschouwd bemerkt men bij het dier zooals bij den mensch zelf, drie soorten van bewegingen de re- flexe, de automatische en de spontane of eigen bewegingen. De spontane be langt ons meest aan. De twee eerste geschieden zonder voorafgaande wilsdaad. De spontane beweging daartegen is een beweging uitgelokt door een zinnelijk streven of verlangen, bijgevolg is ze afhanke lijk van een voorafgaande waarne ming. Tot deze categorie behooren alle be wegingen opgelegd door den zelfbe- houdszin, of ze te wijten zijn aan de dierlijke ervaring of aan het dierlijk instinct. Deze bewegingen zijn altijd van psychischen aard nooit van mechani- schen, physieken of chemischen aard hun bepalende oorzaak is iets psycho logisch. Een voorbeeld zal dit beter doen be- grijppen Nemen we een kind dat stiekem en heimelijk in een boomgaard weet te dringen... het ziet de rijpe sap pige vruchten hangen... gauw neemt hel er een en eet hem vli^g op. Deze verschillende bewegingen wor den allen bepaald door het verlangen naar de vrucht... haar in zijn bezit heb ben en verorberen... Het kind herinnert zich vroeger reeds zulke smakelijke vruchten te hebben geëten, het beeldt zich vooraf het ge noegen in dat het zal smaken, als het er weer van eet de verbeelding van dit alles wekt het verlangen op... en het verlangen noopt tot de noodige bewe gingen en daden. Plots echter verschijnt de eigenaar van den boomgaard en achtervolgt den kleinen dief. Het kind vlucht oogen- blikkelijk, het weent, het roept om hulp naar moeder...; deze bewegingen zijn veroorzaakt door de vrees van slagen te krijgen... door de hoop de bestraffing te ontkomen. Ziedaar zooveel verschillende bewe gingen die als bepalende oorzaak een zinnelijk verlangen hebben. Het ver langen heeft op een positieve wijze de andere bewegingen en daden veroor zaakt. Neem het verlangen weg en de bewegingen zelf zullen zich niet voor doen dat deze verlangens min of meer intens en hevig worden, en de vlugheid der bewegingen zal in evenre digheid gebeuren. Ons geweten en bewustzijn getuigen ons dat jiii in vele gevallen zich ook bij de menschen voordoet. De mensch is dus de auteur van de spontane of eigen bewegingen. De ana logie of overeenkomst eischt dat men hetzelfde besluit ook uitbreidt tot het dier. Een voorbeeld zal dit meer bevatte lijk maken. Nemen we een kat die een verlaten kamer binnendringt, ze nadert de etenkast en heeft gezien dal de deur ervan toevallig een weinig open staat, gauw heeft ze met haar poot de opening vergroot, springt in de kast, werpt zich op het eene of andere levensmiddel, verscheurt het indien noodig en eet het op. Op hetzelfde oogenblik hoort ze stappen naderen... er is verraad, ze hoort zelfs de uitroepen van gram schap In een oogwenk springt ze weer uit de kast en redt zich zoo goed als ze vermag, desnoods op een voor haar vervolger ongenaakbaar meubel, om aldus den geduchten stok te ont- loopen. Is het niet zonneklaar dat de bewe gingen van het dier net als deze van het kind, werden uitgelokt door het verlan gen naar het levensmiddel... en verder door de vrees voor den stok. Het dier zoowel als den mensch is de auteur van de bewegingen, waarvan een zinnelijk verlangen de bepalende oorzaak is van de spontane of eigen be wegingen. Wanner we de spontane beweging ontleden, onderscheiden we daarin drie oorzaken. die de beweging uitvoert, is te zoeken in 1 De immediate werkende oorzaak de spieren vereenigd met de nerveuse activiteit. 2) De bepalende oorzaak ligt in de zinnelijke verlangens die het dier aan zetten deze verlangens bepalen de daad en passen aan de daad de bewe gingskracht toe. 3) Ten slotte de leidende oorzaak, welke de zinnelijke kennis of waarne ming is en in 't bijzonder de daad van de «aestimativa» of schattingsvermogen, die onderscheidt wat voordeelig of na- deelig is in het voorwerp...; deze kennis wekt en leidt het streven of verlangen, die zelf de beweging veroorzaakt. Het streefvermogen cn het bewe gingsvermogen zijn twee duidelijk verschillende faculteiten, zooals het volgt uit voorafgaande uiteenbetting. Het istrouwens een feit der ondervin ding dat ze van elkaar gescheiden zijn. Zien we niet telkens bij een geval van verlamming dat de mensch een bevel geeft zonder dat hij het vermogen bezit dit zelf uit te voeren Het wilsvermogen bleef gaaf en ge heel. Alleen het bewegingsvermo gen is met lamheid geslagen. Ook om het dier zijn bijgevolg streef en bewe gingsvermogen onderscheiden facultei ten. Na deze beknopte studie over het dierlijk leven, want we moeten ons noodzakelijk beperken, zal mijn trouwe lezer wel bij machte zijn, zelf de zooge zegde onbegrijpelijke verschijnselen in het dierlijk leven op te lossen en te ver klaren. Voor wat hij me voorlegde ter ver klaring, zal hij het antwoord vinden Voor nr 1 in het feit dat meer ont wikkelde dieren (paard, hond enz.) een stoffelijk geheugen bezitten en stof felijke verbeelding. Voor nr 2) de aestimativa, het in stinct, de zelfbehoudszin, streefvermo gen. Voor nr 3) de aestimativa nog maals het instinct, daarbij het voort plantingsvermogen met wat behoort tot bescherming van het voortgebrachte kroost. Voor nr 4) verbeelding, geheugen, (stoffelijk) voortplantingsvermogen. N. B. Later over den antipolairen aard van de mcnschelijke natuur. DENDERZOON. Tokio, 16 Okt. Het inlichtingsbu reel deelde mede, dat, zooals reeds door een kort bericht gemeld, het kabi net Konoje in zijn geheel ontslag heeft ingediend. Konoje noodigde Donderdagna middag de ministers afzonderlijk in zijn woning uit en verklaarde hun de redenen van het ontslag. Het inlich tingsbureau kondigde aan, dat het ka binet wegens gebrek aan overeenstem mende opvattingen over de methode der nationale politiek heeft ontslag geno men. Na de toestemming zijner ministers te hebben ontvangen, begaf Konoje zich naar het keizerlijk paleis en bood den Tenno het ontslag van het kabinet aan. EEN BIJZONDERE ZITTING VAN HET KABINET Dc keizer heeft prins Konoje tijdens zijn bezoek van Donderdag verzocht de staatszaken voorloopig verder te voeren, tot wanneer de kabinetskwes tie zal opgelost zijn. Na het bezoek van den eerste minis ter aan den keizer, is het kabinet in een speciale zitting bijeengekomen, om het verslag van Konoje's bezoek aan te hooren. NOG ONTSLAGNEMINGEN De eerste kabinetssekreiaris TomitL en de chef van het wetgevend bureau Moerase, hebben aan eerste minister! Konoje hun ontslag aangeboden. GENERAAL TOJO BELAST MET DE VORMING VAN HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET ONZE De Nationale Landbouw- cn Voe dingscorporatie deelt het volgende me de betreffende den toestand der be voorrading De graantoevoer vermindert. De bie- lenoogst schijnt boven het gemiddelde te liggen. Het einde van het seizoen heeft zijn weerslag op do melk, boter en groenteleveringen. De reglementeering inzake aardappelleveringen zal weldra versterkt worden. De bevoorrading geeft in het algemeen voldoening. BROODGRANEN Merkelijke daling van den aanvoer tengevolge van de verandering van prijzen en het seizoenwerk op de hoeve. Hel dorschen gaat voort ip matigsr tempo. De hoedanigheid geeft voldoe ning, doch is niet al te best. Het laatste schip met Duitsche rogge is einde verleden week te Antwerpen aangekomen. MELK, BIJ-PRODUCTEN, EIEREN De seizoensdaling van de voort- brengst gaat voort om weldra op haar minimum te dalen. De verdeeling van volle melk ge schiedt regelmatig, doch deze van de afgeroomde melk laat nog steeds te wcnschen over. De hoeveelheid boter noodig voor de bevoorrading gedurende de eerste week van October werd overal afgele verd. In zekere verbzxiikscentra wor den kleine hoeveelheden koelkaslboter in den handel gebracht De eierverdee ling voor kinderen werd in de groote steden ingezet. AARDAFp.}feN Er wordt nog steeds niet met den ge- wenschten spoed gevolg gegeven aan de leveringsbevelen dit vooral ten ge volge van het gebrek aan medewerking van welbepaalde gemeentebesturen. De behoeften voor de maand Octo ber zijn echter thans algemeen gedekt, behalve voor enkele centra. Men voor ziet echter het maandrantsoen ook daar volledig te kunnen verstrekken. Deze week worden de eerste aan komsten van Hollandsch plantgoed verwacht. GROENTEN. De koolenvoortbrengst is zeer hoog. Op de markt vindt men veel kooien, zeer weinig porei en wat selder. Geen wortelen of ajuin, noch andere groen ten voor te bewaren. De wettige markt wordt nog sterk beinvloed door den sluikhandel. Geen invoer. BIETEN EN SUIKER Men berekent ongeveer 63.000 bie ten per Ha. Het suikergehalte beloopt ongeveer 16' 17' minder dus dan ver leden jaar, maar niettemirr nog steeds boven bet gewone gemiddelde. Men schat den oogst op ongeveer 180 mil joen ton bieten, zoo de voortbrengers aan hun leveringsplicht voldoen en de mogelijkheid blijft om alles naar de fabrieken te voeren. VLEESCH. De toevoer van vee aan dc 41 ver schillende markten van het rijk bedroeg voor de verloopen week (van 6 tot cn met II October) Runderen, 15.110 stuks; Kalveren 2.443 stuks; Varkens, 40 stuks; Paarden 1 1 stuks; Schapen en geiten 219 s'Jjks, voor een gezamen lijk gewicht van 5.836 ton op voet. Van dezen oevoer werd uit de markt genomen ten behoeve van a) het bevoérradingsplan (invriezen van vleesch cn inblikken van runds- vleesch in eigen nat). 1.227 ton op voel b) het periodiek vetmesten van ma ger vee 226 tin op voet; in totaal 145 3 ton op voel. zoodat er voor de verloopen week 4383 ton op voet, of omgezet in geslnchtgcwicht 2.L88.000 kg. versch vletich voor de verbruikers werd beschikbaar gesteld. Daar waar de wekelijkschc behoefte van het gansché rijk, berekend volgens het rantsoen van 35 gr. per dag en per inwoner 2.200-000 We. geslacht ge wicht bedraagt, verd zoodoende deze behoefte voor 99 procent gedekt. Bij hun opmarsch door het Donetzbekken, hebben de Duitsche panN serformaties op dit oogenblik zeer waarschijnlijk deze belangrijke ri vier bereikt, en hiermede is de stad Karkof rechtstreeks bedreigd, thans ook uit de richting van het Zuiden. De toestand waarin de stad zich thans bevindt kan vergeleken worden bij dien waarin zich, enkelen tijd gele den, de stad Kief bevond. Er mag worden aangenomen, dat de omsinge ling virtueel aangevangen is. In een niet minder gevaarlijke positie komt thans het groote centrum Rostof, op een dertigtal kilometer van het noordelijkste punt van dc Zen van Azof, te staar*. Rostof wordt van uit het Westen bedreigd, niet alleen door de formaties welke langs de zeekust oprukken, maar ook door deze welke zich over den Zuid-Russischen Rug, in het centrum van hel Donets- gebied, voortbewegen. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 1 7 Oktober. Het opperbevel van de Weermacht deelt mede Onder het opperkommando van den Roemcenschcn staatsleider, maar schalk Antonescu, heeft een Roemeensch leger, geleid door korps gene raal Jacobici, en ondersteund door een gering aantal bijzondere eenheden van het Duitsche luchtwapen, op 16 Oktober de. stad en do haven van Odessa ingenomen. Daarmee werden de gevechten, die twee maanden duurden tegen den vijand, die zich in verschillende achter elkaar liggende vcldstellingen voor Odessa verscholen hield, zegerijk beëindigd. De buit is op dit oogenblik nog niet te overzien. Met Odessa verloor de vijand een belangrijk indus trie-centrum, een zijner voornaamste steden en de grootste haven aan de Zwarte Zee. In het zeegebied van Odessa viel het Duitsche luchtwapen transport schepen van den uit de stad vluchtenden vijand met goed resultaat aan. De Duitsche vliegtuigen kelderden door bomtrcffers zes koopvaardij schepen, samen ongeveer 30.000 Brt. metende. Acht andere groote vaar tuigen werden zwaar getroffen. Een Rus.v?che snelboot werd vernietigd. Tusschen de Zee van Azof cn het Donetzgcbied wordt de achtervol ging van den verslagen vijand door Duitsche, llaliaansche, Hongaarschc en Slovaaksche eenheden voortgezet. In den Noordelijken sektor van het Oostelijk front namen de eenheden van het Spaansche legioen met succes deel aan dc krijgsverrichtingen. In de overige sektors van het Oostfront worden de operaties stelselma tig voortgezet. Met goede uitwerking werden Donderdag en tijdens den afgeloopen nacht luchtaanvallen gericht tegen belangrijke oorlogsinstnl- laties te Moskou. Ook Leningrad werd in den nacht van 16 op If7 October opnieuw gebombardeerd. Aan de monding van de Humber cn ten Oosten van de Scilly-eilandért werden een groot handelsvaartuig en een andere boot van 1500 Brt. door bommen tot zinken gebracht. Aan de Engelsche Zuid-Oost- en West kust bestookten gevechtsvliegtuigen haveninrichtingen van den vijand met bommen. Eenige Britsche bombardementsvliegtuigen wierpen in den laatsten nacht brand- en scherfbommen uit in West-Duilschland. In enkele plaat sen ontstond onbeduidende schade. Een toestel werd neergehaald. Rome, 1 7 Oktober. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend 'i Formaties van het luchtwapen bombardeerden tijdens den afgeloopen nacht de vloot basis La Valetta (Malta). Vijandelijke vliegtuigen onder namen een aanval op Napels en wierpen een aantal bommen uit. Eenige woningen werden getroffen, waardoor 12 personen gedood en 37 ge wond werden. Het uitwerpen van brandbommen veroorzaakte op enkele plaatsen in dc stad branden, die snel begrensd en gevluscht werden. In Noord Afrika werden vijandelijke gemotoriseerde afdeelingen bij een uitvalspoging uit Tobroek onmiddellijk door onze artillerie onder vuur genomen en teruggeworpen. Engelsche vliegtuigen wierpen bom men uit op Bengazi, waar schade aan woonhuizen ontstond. In Oost Afrika nam een onzer vliegtuigen bij een bewapende verken ningsvlucht vrachtwagens in het gebied van Dabat (ten Noord-Oosten van Gondar) onder machinegeweervuur, waarbij enkele dezer wagens in brand geraakten. Ofschoon hel toestel meermaals door het hevige af weergeschut werd getroffen, keerde het naar zijn steunpunt terug. Af deelingen van dc stelling van Gelga, welke een onzer vcrplegingskon- vooien beschermden, geraakten in gevecht met vijandelijke eenheden en dreven deze op dc vlucht. In de Middellandsche Zee werd buiten dc duikboot waarvan het kelde ren in ons jongste legerbericht werd gemeld, een andere duikboot door een onzer torpedobooten onder bevel van korvet-kapitein Luigi Franzo- ni tot zinken gebracht. Indien op 30 September de uitzon deringsmaatregel op de ongeschreven huurkontrakten huurvermindering wegens oorlogsomstandigheden niet' werden verlengd, dan schijnt het vanzelfsprekend, dat de overheden niet het inzicht hebben de gevolgen van dien uitzonderingsmaatregel die uitgevaardigd werd teneinde zekere ongerechtigheden. voortspruitend uit de vooroorlogsche moeilijkheden, te vermijden te doen blijven bestaan. Trouwens door het rijksarbeidsambt wordt bevestigd dat de werkloosheid verminderd is sinds het staken der vij andelijkheden. De tegemoetkomingen die indertijd aan zekere huurders wer den toegekend hebben geen beteeke- nis meer nu deze laatsten werk hebben gevonden. I Het besluit van 28 April maakte reeds onderscheid tusschen de kleine en dc groote huurders. Terwijl voor dc eersten, waarvan het inkomen te klein was, een onbeperkten termijn werd voorzien, werd voor de groote huurders dc vervaldag van 30 Juli, daarna van £0 September vastgesteld, teneinde dc huurders toe te laten schikkingen te ne men, hetzij om een nieuw kontrakt on der nieuwe voorwaarden te sluiten,het zij om een nieuwe woonst te zoeken, hetzij om bij dc overheden nieuwe slappen te doen. Sinds 30 September werden echter talrijke huurders door hun eigenaars opgezegd, die heel tevreden waren de wet te kunnen volgen. Doch onder do eersten zijn cr die hierdoor in een wer kelijk moeilijken toestand komen. Teneinde hieraan te verhelpen wordt het vraagstuk grondig bestudeerd en men koopt dat de uitslag van dit on derzoek zich moge laten gelden, voor de talrijke opzeggingen uitgevoerd wor den, wat met het oog op den voorop zeg slechts over enkele weken kan. plaats hebben-

De Volksstem | 1941 | | pagina 1