r DE DOCHTER van den BURGEMEESTER Gemengd Nieuws 'v- r~ EEN BEDELBROEDER 's Lands bevolking in 1940 De vlschaanvoer te Nieuwpoort Kaasbedeellng over geheel het land Als de aannemer van begrafenissen zich vergist De bevoorrading Aardappelen in UB ZONDAG 10 OCTOBER. 20e NA PINKSTEREN (Omnia) Gloria. Ged. Ie H. Petrus van Alcantera; 3e Geb. Voortplanting des Geloofs. Credo Prefatie H. Drievuldigheid. Brugge Ged. Octaaf H. Donatianus Vespers v. d. Zondag.- Ged. Ie H. Joannes van Kenty; 2e H. Petrus van Alcantera. MAANDAG 20 OCTOBER. H. JOANNES VAN KENTY (Miseratio) Gloria. Brugge Ged. Octaaf H. Donatianus DINSDAG 21 OCTOBER. H. HILARION (Os justi) Gloria. Ged. HH. Ursula en Gezellinnen 3e'Geb. «A cunctis». Brufege Octaafdag H. Donatianu3 hoogdubbel. Gent. Luik HH. Ursula en Gezel linnen (dubbel). DOOR HET OUD PAPIER te ver nietigcn stelt gij U bloot aan een proces verbaal en gij ontneemt grondstoffen aan dc papiernijverheid. VERBRAND uw oud papier, cn ge bekomt rook en werkloosheid en nood voor onze arbeiders. VERKOOPT uw oud papier en ge krijgt geld en werk en brood voor on ze arbeiders. PORTVRIJDOM VAN DEN DIENST VOOR VERDEELING DER VOORRADEN. Daar de Dienst voor verdeeling der voorraden deel uitmaakt van het ministerie van Ekono mische Zaken, geniet hij van het port vrijdom. Het is dus volstrekt nutteloos bij de briefwisseling aan dezen dienst postze gels voor antwoord le voegen. Buiten het tijdverlies berokkend doQr het te rugsturcn der postzegels, kunnen deze daarenboven verloren gaan. KOFFIE IN BRAZILLIE. Tus- schen 1931 en 1941 werden in Brazilië 71 millioen 470 duizend balen koffie vernietigd. Als men al die balen recht op naast elkaar zet, kan men er de aar de op haar grootsten omtrek mee om spannen Het vorig jaar bedroeg de vernieti ging ongeveer 3 millioen balen. In de vijf eerste maanden van 1941, en hoe wol de oogst nauwelijks is begonnen, werden vccds 400.000 balen aan de vlammen prijsgegeven. VOOR ONZE KOLONIALEN. Dank zij de bemiddeling van het Roo- de Kruis van Belgie heeft het Roode Kruis van Kongo een vakantieoord in gericht te Watermaal, ten behoeve van verzwakte kinderen van Kolonialen,die uit oorzaak der oorlogsgebeurtenissen niet naar Kongo konden terugkeeren, alsook voor hulpbehoevende oud-ko lonialen. Kinderen van beiderlei kunne van en tot 12 jaar komen in aanmerking voor opneming in het rusthuis. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot «Steun aan Kolonialen Meistraat 29 Antwerpen. VERDUISTERING Zondag 19 Octob. v. 18.43 tot 8,1 I u. Maandag 20 Octob. v. 18,41 tot 8,1 3 u Dinsdag 21 Octob. v. 18,39 tot 8,14 u. Kort na het uitbreken van den oorlog alhier, kwam ons de tijding toe dan Z. H. Paus Pius XII met de grootschc plechtigheid, die eigen is aan zulke ge beurtenis den eerbiedwaardigen dienaar Gods Ignatius van Laconi, leekenbroeder der Capucijnerorde onder het getal der gelukzaligen had opgenomen. Dat is reeds de derde maal in de korte tijdspan ne van tien jaar, dat de Orde der Min- derbroeders-Capucijnen zich mag ver heugen cJver de verheerlijking door de H. Kerk van een harer nederigste zonen. De eerste maal was het de heiligver klaring van Broeder Koenrad van Parzham, kort daarop de zaligverkla ring van Franciscus-Maria van Campo- rosso en thans deze van Ignatius van Laconi. Lxaltavit humilcs. Ja, werkelijk de Allerhoogste schijnt er behagen in te nemen de nederigsten te verheffen en ter navolging aan de geloovigen voor le slellen. «Wal dwaas was in de wereld, zegt S. Paulus, heeft God uitverkoren om de wijzen le beschamen... en het onedele in de wereld en het versmade heeft God uitverkoren, wal niets is, om machteloos te maken wat iets is...» Drie arme bedel broeders tot de hoogr:?:er verheven die een mensch hier op aarde kan te beurt vallen. En wat hebben die oan wel zoo merk waardigs verricht, zal men wellicht vra gen. Wat hebben die dan wel gedaan om zulk een verheerlijking te verdienen De Heer zelf heeft zich gelast hierop antwoord te geven. Heel hun leven kan worden samen gevat in die twee woorden, waarmede onze gewijde Boeken het leven van Christus zelf kenschetsen Zij gingen door alom het goed doende. Zij waren echte mannen des volks, altijd ten dienste van de armen en de lijdenden en die zonder ophouden hun grooten invloed bij God deden gelden om troost en hulp te brengen waar de nood zich deed gevoelen. Broeder Koenraad heeft vijftig jaar, lang meer armen geholpen on zieken genezen dan de schoonste instelling van liefdadigheid ooit bij machte is te doen. Van heinde en verre kwam men tot hem om troost, licht en opbeuring en de weinige uren die hem na zijn dagelijk- sche bezigheden overbleven bracht hij nog door om aller belangen bij den Heer in te bevelen. Breeder Franciscus-Maria was de volksman van de groote stad Genua. Hij leefde bij de kleinen, bij de zwoe gers, de verstooten. Hij werkte wonde ren uit zonder tal en toen in 1 866 de cholera in de groote stad woedde en eiken dag honderden menschenlevens wegmaaiden offerde Broeder Franciscus- Maria zich als zoenoffer aan God op voor het heil van zijn medeburgers. God aanhoorde zijn gebed, hij werd door dc wreede ziekte neergeveld en den dag dat hij stierf, hield de cholera op. De inwoners van Genua houden zijn gedachtenis in eere en hebben hem een wit marmeren standbeeld opgericht. Broeaer Ignatius, die we thans door de H. Kerk verheerlijkt zien, was even eens meer dan een halve eeuw het werktuig van Gods vaderlijke Voor zienigheid. Zijn leven was een aaneen-! schakeling van wonderen. Zoo hij nooi^i zijn hulp weigerde en zijn tusschen- komsl bij God onthield aan gelijk wie, die met vertrouwen wilden bidden, toch waren het nogmaals de nederigen en dc armen cTie zijn schoonste weldaden mochten genieten. En toen hij twee jaar voor zijn dood - hij was tachtig jaar als hij stierlv Tieelemaal blind ge worden was en nauwelijks nog kon gaan, liet hij zich door een zijner medebroeder» naar zijn armen en zieken geleiden, om ze te helpen, te troosten en ze van 't noodige te voorzien. Want lijk. zijn Vader,«S. Fransiscus van Assisi, zou die arme bedelbroeder zich van het laatste kleedingsluk hebben ontdaan lie ver dan een ongelukkige zijn hulp te weigeren. Degenen die konden geven, gaven hem alles wat hij vroeg, want ze wisten dat hij zijn laatsten bete broods met de armen zou hebben gedeeld. Bij zijn dobd heeft God hém door allerlei wonderen verheerlijkt en thans blijft hif nog voor allen die hem aan roepen de goede, hartelijke en immer bereidwillige helper en vriend. En daarom zeggen wij met vertrou wen Zaliger Broeder Ignatius bid ook voor ons volk, voor ons volk dat zoo wreed geteisterd wordt op dit uur. P.K. Een plechtig Triduum zal gehouden worden ter eere van den Gelukzalige Ignatius in de kerk der Paters Capüciij- nen (S. JOB) op Zondag, Maandag en Dinsdag - 26, 27, 28 October 's avonds ten half zeven. Een oude oorspronkelijke Novelle door T... I 4de Vervolg. Hoewel Karei nooit zooveel gene genheid van zijne moeder had onder vonden als zijne zuster, had hij haar toch innig lief, en met hartzeer moest hij haar daar nu uitgestrekt zien liggen zonder de minste hulp te kunnen brengen. De arme jongen was troosteloos over 't verlies dat hem weldra zou tref fen. cn vermocht niet dc tranen te weer houden, die voortdurend in zijne oogen opwelden. Men had de zieke reeds cenige malen gevraagd of de pastoor zou komen, maar lot nog toe had zij 't verlangen naar hem *1161 te kennen gegeven. Of zij tot dien stap niet kon of wilde besluiten wist men niet, maar ten laatste had men niet langer durven wachten, en daarom besloten den pastoor zonder hare voor kennis te laten roepen. Er werd zachtjes aan de deur der ziikckamer geklopt en meteen kwam de meid binnen, die Karei in 't oor fluis terde, dat de pasioor er was, waarop deze zich ver verwijderde, om den priester bij de zieke alleen te laten. Bijna een uur bleef deze bij haar. Alsdn - heenging om de H. Communie te halen want dat hij haar de laatste sacramen ten moest toedienen. Een oogenblik daarna kwam de priester terug en allen begaven zich naar de ziekekamer. Met groote godsvrucht en een vuriz Tengevolge van de gebeurtenissen, die zich voordeden in 1940, was het aantal huwelijken zeer ingekrompen in ons land 35.685, of 19.186 (34.97 t.h.) minder dan in 1939 en 25.864 (42 t.h.) minder dan in 1938. Per dui zend" inwoners telde men slechts 4.30 huwelijken, wat de verhouding bena dert die tijdens den wereldoorlog werd waargenomen j.34 in 1914, 3.19 in 1915, 3.95 in 1916, 4.31 in 1917 en 5.76 in 1918. Het aantal echtscheidingen was eveneens sterk ingekrompen. 1.803 (21.73 per 100.000 inwoners), tegen 3.423 in 1939. In 1940 werden 111.520 geboorten geboekt of 1 3.44 per duizend inwoners tegen 128.758 of 15.33 per duizend ii 1939 en 132.345 of 16.78 per duizend in 1938. In 1940 werden er 5 7.224 jongens en 54.296 meisjes geboren. Er waren 3.438 of 3.08 t.h. onwettige kinderen onder tegen 2.45 t.h. in 1939 en 2.5 1 t.h. in.2 938. De meeste onwet tige kinderen trof men aan in Brabant (6.31 t.h.) de provincie Luik (6.34 t. h.provincie Antwerpen (3.14 t.h.) Het aantal doodgeboren kinderen beliep 3.233, of 2.79 t.h. van het vol ledige aantal geboorten, tegen 2.92 h. in 1939 en 2.98 t.h. in 1938. In 1940 telde men 133.738 sterfge vallen of 16.12 per duizend inwoners of 18.132 meer dan in 1939 en 24.087 meer dan in 1938. Het aantal overleden mannen bereikt 74.715, tegen 59.003 vrouwen, verschil dal door den oorlog te verklaren is. In Oost- en West Vlaanderen waren er in normalen tijd meer geboorten dan sterfgevallen, maar in 1940 was de ver houding omgekeerd. Aldus enkele cijfers uit het Statistisch Bulletijn van den Centralen Dienst voor de statistiek van het ministerie van Ekonomische Zaken. Gedurende de eerste negen maanden van het jaar 1941 werden aan de kor- poratie afgeleverd 360.853 kg. gar naal voor een bedrag van 4.523.895 fr. en 117.390 kg. sprot v. 1.106.843 fr. Aan visch boekte men 410.586 kg. voor een waarde van 6.096.939 fr. De totale aanvoer bedroeg 888.829 kg. voor een waarde van 11.727.677 frank. In hetzelfde tijdperk van 1939, werden in de stedelijke vischmijn aan gebracht 280.675 kg. garnaal voor 980.551 fr. en 815.978 kg. visch voor 2.854.5 51 fr. In totaal voor een bedrag van 3.835.1|02 fr. In bovengenoemd tijdperk 1941 werden 207.821 kg. minder aange voerd, doch kende de toevoer 'n meer waarde van 7.727.677 fr. tegen de eer ste maanden van 1939. Eleonore... sprak de zieke met zwakke stem, luister... mijn kind... het zal spoedig... gedaan zijn. Ik bid... u, verlaat., den weg, dien,,, ik u heb... aangewezen. Hij... is niet.... goed verlaat hem. Meer kon zij niet zeggen. Zij wenkte dat haar echtgenoot en Karei zouden nader treden, drukte hun de hand ten afscheid, en.... gaf den geest in de ar men harer dochter. Drie dagen later werd het lijk ter aarde besteld. Nog langen tijd na haren dood ge voelden allen de leegte, welke daardoor in het huisgezin was ontstaan. Maar de tijd heelt alle wonden. Het smartelijke Enkele dagen geleden werd gemeld dat in de provinciën Antwerpen cn Limburg een rantsoen kaas van 50 gr. per kop zou verstrekt worden in den loop van de maand. Menigeen had zich reeds afgevraagd of dit alleen in deze provinciën zou ge beuren en de andere provinciën zouden uitgesloten worden. Dit blijkt geenszins de bedoeling te zijn. Door de Nat. Landbouw- en Voe dingscorporatie wordt inderdaad om trent de kaasbedeeling meegedeeld Het is duidelijk dat dit geen uit zonderingsmaatregel is en ook de ande re provinciën een bedeeling zullen krij gen. Ook daar zullen in de groote cen tra en in de gemeenten van meer dan 20.000 inwoners rantsoenen van 50 gram gesmolten kaas per persoon ver deeld worden door bemiddeling van de gemachtigde winkels voor boterver koop. UW VROUW IS IN DE KLINIEK GESTORVEN EN WORDT MOR- GEN BEGRAVEN Toen een koopman 's avonds van een zakenreis terugkeerde, vond hij, thuisgekomen, een bericht, luidens het welk zijn vrouw twee dagen geleden tijdens de bevalling van een kind, in een kliniek gestorven was. Voorts' werd hem medegedeeld, dat de begrafenis den volgenden dag zou plaats hebben. In allerijl vervulde de koopman de noodige formaliteiten, bracht familie leden en vrienden op de hoogte, kocht grond op het kerkhof en bestelde een begrafenis. Den volgenden dag hield op hel vastgestelde uur een lijkkoets voor de kliniek stil; vele menschen waren verschenen om de doode naar haar laatste rustplaats te vergezellen. Toen de koopman naar voren trad om den lijkstoet te vormen, kwam plots een bediende van den aannemer van begrafenissen op hem toegesneld en deelde deze hem mede, dat de overle dene een andere kraamvrouw uit de zelfde zaal was, terwijl zijne vrouw daarentegen het goed stelde. Van dit laatste kon de gelukkige man zich onmiddellijk gaan overtuigen, en de lijkstoet werd in de beste stem ming ontbonden. BESLAG GELEGD OP HET AARDAPPELSALDO IN OOST- EN WEST VLAANDEREN In uitvoering van artikel 14 van het besluit van 5 Juli 1941, betreffende het gebruik van den oogst der nic - vroege aardappelen wordt, op datum van 31' Oktober 1941, in alle gemeen ten van de provinciën West- en Oost- Vlaanderen, beslag gelegd op het be schikbaar saldo van aardappelen. Van 21 Oktober 1941 af wordt het aan de gemeentebesturen dezer provin ciën verboden machtigingen tot leve ring en vervoer van aardappelen te aanvaarden met uitzondering nochtans van die welke hun zouden aangeboden worden door personen die met land bouwers een kontrakt voor aardappel teelt hebben afgesloten, onder voor waarde echter dat van dit kontrakt mel ding werd gemaakt op de aangifte-for mule bij dc telling van 15 Mei 1941. HET DUBBEL RANTSOEN AARD APPELEN VOOR TERINGLIJDERS In een aanschrijving van den h. se- kretaris-generaal van het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, verschenen in het Staatsblad van 1 3 en 14 Oktober. wordt er aan herinnerd dat luidens par. 3 van den omzendbrief van 18 Augustus 1941 (Staatsblad van 22 dito) de tuberculoselijders, die in het bezit zijn van de kaart waarvan sprake in den omzendbrief van 6 Ja nuari 1941' (Staatsblad van 16 dito) voor hun bevoorrading een tweede aardappelkaart mogen ontvangen. Aan den anderen kant heeft een pro ducent, die aan tering lijdt, en die zich in voorgaande voorwaarden bevindt, recht op een globale voorafneming van een dubbel rantsoen van een gewonen verbruiker, heizij dus I kilogram per dag. Daar de betrokkene verantwoorde lijk blijkt voor zijn reserve, dieni hij gebeurlijk de te veel afgehouden hoe veelheden te leveren, ingeval het ge tuigschrift van het dispensarium niet het gansche beoogde tijdvak dekt. VERVOER VAN AARDAPPELEN DOOR DE PRODUCENTEN Om het vervoer van de door kleine producenten op hel gebied van andere gemeenten" geoogste aardappelen mo gelijk te maken, mag het dubbel van de producentkaart als vervoerdokumen; dienen, op voorwaarde dat op de om mezijde door het bevoegde gemeente bestuur de volgende vermelding wordt aangebracht De titularis van deze kaart is er toe gemachtigd zijn aardappeloogst, het zij kg. te vervoeren naarop datum van De gemeentebesturen mogen bij de ze gelegenheid en op verzoek van den belanghebbende, de aangeduide op brengst wijzigen, maar uitsluitend wanneer het gaat om een verhooging van de schatting van deze opbrengst. INVOER VAN HOLLANDSCHE PLANTAARDAPPELEN Naar de Landbouw- en Voedings- korporatie mededeelt, worden deze week de eerste aankomsten van Hol- landsche plantaardappelen verwacht. vergeten, welke zij uit den mond harer stervende moeder had gehoord Neen, vergelen juist niet, somwijlen schoten ze haar wel tc binnen, doch door gemis aan godsdienstig gevoel en door hare lichtzinnigheid konden die geen indruk op haar maken. Integendeel. De ijdel- heid en de zucht naar genot kwamen op nieuw bij haar boven, en maakten haar het verblijf te D. onuitstaanbaar. Alle neven en nichten, vriendinnen en kennis sen die zij kon uitdenken en van wie zij maar eenigszins vereischte dat zij haar vriendelijk zouden ontvangen, ontvingen bezoeken van haar. zoodat zij nu eens een paar weken in deze en dan in een ndere plaats logeerde. Ook bracht zij verlangen ontving de zieke de H. Teer- der herinnering werd langzamerhand weer eenigen tijd bij hare tante in den spijze en het H. Oliesel. Het L- verheven en hartroerend schouwspel, de gebeden des priesters werden slechts onderbroken door het weenen en snik ken der omstanders, die aan hunne tra nen den vrijen loop lieten. Op dit oogenblik kwam er een rij tuig aanrollen, dat voor het huis stil hield. Juist toen de priester had geëindigd werd de deur van het vertrek geopend en Eleonore. de langverwachte, zich onder den uitroep «Mama, was een uitgewischt en eindelijk werd het op het bed harer moeder. lies nauwelijks meer gevoeld. Vooral was dit het geval bij Eleono re. Dc gedachte aan hare moeder werd allengs verdrongen door andere van ge heel tegenovergestelden aard, door ge dachten aan de wereld en hare geneug ten. Hiervan hacf zij het hoofd vol, en deze deden haar het geleden verlies meer en meer vergelen Het was haar niet mogelijk lang in huis bij haren va- ierp der en broeder tfc zijn. De stilte en de ma I eenzaamheid die er hcerschten hinder- 1 den haar, want de burgemeester en Ka- Haag door waar zij alle genoegens ei uitspanningen bijwoonde, welke d gelegenheid haar aanbood, terwijl Frans Verhalen en diens zusters, de eereplaats onder hare vrienden en vriendinnen in namen. IX. DE FAMILIE WALDORP. Onder de talrijke vrienden, die Eleonore er thans op'na hield en bij wie ze min of meer had ongedrongen, be hoorde ook de familie Waldorp te 's-Bosch. De heer en mevrouw Waldorp hadden één zoon, Willem genaamd, en De pastoor vertrok en onder het J rel moesten natuurlijk, bijna den gan-Jtwee dochters. Caroline en Josepha. Met heengaan raadde hij den burgemeester J schen dag afwezig zijn. zoodat Eleonore laatsgenoemden had Eleonore gedurende en Karei aan. vooral te zorgen dat ae; alsdan niemand had, als de dienstmeid j haar laatste verblijf te 's Hage kennis zieke zich door het spreken niet te veel j In haar gezelschap vond zij echter geen j gemaakt, en was toen door deze uilge- VCr?0e [behagen, wijl deze van geringe en een noodigd, haar eens spoedig een bezoek Lleonore was aan het hoofdeinde j voudige lieden uit het dorp was. en dus te 's-Bosch te brengen, iels wat Eleonore •an het bed gezeten en hield de koude; niet beschaafd en verlicht genoeg om] natuurlijk met blijdschap had aange- .verd de deur geopend en met I en klamme handen harer moeder in de! de beginselen, waarvan Eleonore uit-j nomen, een van vreugde stralend gelaat kwam hare geklemd, terwijl heete tranen j ging. Je begrijpen cn te waardeeren. Het was in den winter, toen Eleonore reeds I bij genoemde familie logeerde. De dc pastoor bij Karei, zeggende dat hij langs hare wangen stroomden. n j gi as Eleonore dan de woorden natuur was in doodslaap en de aarde als met een lijkkleed overdekt, terwijl de wateren eene spiegelgladde ijsvlakte vertoonden, waarop kinderen en vol wassenen met vlugge bewegingen heen en weer zweefden. Tal van schaatsenrijders togen naar het ijs, om zich daar aan het zoo ge liefkoosd vermaak over te geven, en onder hen treffen wij den jongen heer Willem Waldorp met diens zusters, in gezelschap van Eleonore van Straten aan. Zij gaan echter niet bij de groote menigte, maar vormen op een kleinen afstand een' afzonderlijk gezelschap, als wilden zij met de anderen niet in aan raking zijn. Willem en Eleonore gaan naast el kaar en zijn in druk gesprek gewikkeld. De eerste legt al zijne welsprekendheid aan den dag, om zijne schoone gezellin een overzicht van zijns vader handel le geven want de oude heer Waldorp is koopgian en beschrijft met opge togenheid de gansche uitgebreidheid hunner zaak, telt bij de vingers op met hoeveel huizen hunne firma in betrek king staat en hoeveel zij er zelf hebben: één te 's-Bosch, één te Utrecht en één te "s Hage. 'l Is blijkbaar, dat hij het meisje niet alleen de uilgestrektheid hun ner zaken wil doen kennen,maar tevens bij haar in aanzien en achting wenscht te komen, en zoodoende haar genegen heid te verwerven, want nu en dan gaan zijne woorden met betuigingen van eer bied en liefde vergezeld en ziet haar daarbij met smeekende blikken in de blauwe oogen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1941 | | pagina 2